Ai v 'n klasse apart! PITTIGE SIGARETTEN 1,25 MOEDER Laat Duitsland soepel zijn jegens joden uit 0.-Europa De merel Teen. - agers -Teen- agers - Teen-agers Samenzwering in Indonesië ontdekt r Pukkie en Ukki'e Lies en Marlies Een avond zonder huiswerk! Ik zou willen.... THE BEATLES Beroep op kanselier Erhard Bejaarde Rotterdammer maakte dodelijke val MARLENE IN RUSLAND Maleisië: bestand op Borneo niet meer van kracht Fotograferende prinses Beatrix gefotografeerd Lustrumcongres in aula Utrechtse universiteit PIRAMIDEN IN KAZAKHSTAN? Kruiswoordpuzzel De eerste Communie DE SCHOOL OMGEKEERDE - Raadsels i DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 MEI 1964 ré (Advertentie) GOLD STAR 25 Autoriteiten uit joodse kringen hebben gisteren een beroep gedaan op bonds kanselier Ludwig Erhard om groot moedigheid te tonen tegenover de Oosteuropese joden, die slachtoffers van het nazisme waren, de laatste tien jaar naar West-Duitsland zijn gevlucht en te laat een eis tot schadevergoeding hebben ingediend. De officier van justitie in Djakarta, Soeleiman, heeft meegedeeld dat een aan tal personen is gearresteerd op beschul diging van ondermijnende activiteit, ge richt op het omverwerpen van de Indo nesische regering. De gearresteerden wa ren lid van bij de wet verboden partijen. Enkelen onder hen bekleedden regerings functies. Uit bekentenissen was geble ken dat het hier een wijdvertakte orga nisatie van samenzweerders betreft, die op verscheidene plaatsen in Indonesië opereert, met name in de bebieden op Borneo die grenzen aan Maleisië. De 84-jarige Rotterdammer Cornelis van Rijn heeft te Breda een dodelijke val van een trap gemaakt. Het ongeval gebeurde in het huis van zijn zuster aan de Boschstraat, waar hij logeerde. Het slachtoffer brak zijn nek en was vrij wel op slag dood. Dr. Kurt C. Silbermanh uit New York, de president van de Amerikaanse jood se federatie, vindt dat het Duitse par lement tracht een legale en merole verplichting te veranderen in een soort liefdadigheid. Rond de onderhandelin gen over smartegeld en andere mate riële eisen van de Oosteuropese joden, is een impasse ontstaan, doordat West- Duitsland niet veel meer voelt voor het uitkeren van smartegeld. Het gaat over eisen van naar schatting 100.000 tot 140.000 joden, die er in zijn geslaagd Oost-Europa te ontvluch ten sinds 1 oktober 1953, de laatste dag waarop nog een eis tot schadeloosstel ling kon worden ingediend. De West- duitse regering en het parlement heb ben aangeboden een bedrag van 600 miljoen mark ter beschikking te stel len van de jcden, die een aanspraak wegens smartegeld hebben. Uit dit fonds zouden ook bedragen betaald worden aan de personen, die hun eis na oktober 1953 hebben ingediend. De Duitsers vrezen dat hun begrotings positie gevaar loopt indien zij de ge legenheid geven tot het indienen van algemene vorderingen. Zij hebben er ook tegen gewaarschuwd dat Rusland de een of andere dag aan enige hon derdduizenden joden zal toestaan om te emigreren en dat de meesten van deze toekomstige vluchtelingen ook een vor dering zouden indienen bij de West- duitse regering. „Het is belangrijk dat eerst overeenstem ming wordt bereikt over het principe, dat Oostduitse joden, die vóór 1 ok tober 1953 geen eis tot schadeloosstel ling konden indienen, op gelijke voet worden behandeld als de joden, die daartoe wil in de gelegenheid waren", zo meent dr. Silbermann. Mariene Dietrich is gisteren in Mos kou aangekomen voor haar eerste bezoek aan de Sovjet-Unie. Zij zal daar de ko mende twee weken voorstellingen geven. Mariene is bij het Russische publiek weinig bekend. Ter introductie heeft de Russische pers haar anti-fascistische hou ding geprezen. Mariene, die op het vliegveld werd af gehaald door de actrice Tamara Maka- rova, mitsgaders een legertje verslag gevers en cameramensen, vertelde dat 'zij er haar leven lang naar had verlangd Rusland te bezoeken. In antwoord op een vraag, vertelde zij dat zij haar beroemde „Lili Mariene" niet zal zingen. Zij noemde geen reden, maar mogelijk is haar redenering dat dit lied je hier om zijn achtergrond niet welkom zou zijn. Maleisië heeft Indonesië er gisteren van verwittigd dat het bestand in Borneo niet meer van kracht is. De regering verklaarde voornemens te zijn de militaire campagne tegen de In donesische guerrillastrijders op Borneo „met zeer veel energie" voort te zetten totdat alle terorristen zouden zijn ver dreven uit het Maleisische grondgebied. Het Maleisische standpunt werd uit de doeken gedaan in een redevoering en een verklaring van de Maleisische koning. De vorst sprak bij de opening van het parlement. Doordat Indonesië herhaaldelijk heeft geweigerd zijn guerrillastrijders terug te trekken uit het Maleisische grondgebied zijn de bestandsregelingen ongeldig en ondoelmatig geworden, aldus de koning. (Advertentie) Deze charmante foto van prinses Beatrix werd gemaakt, toen zij met haar miniatuur earner a foto's maakte op het kasteel Kronberg in Denemarken, tijdens een excur sie na het grote hofbal. TMMWp Prof. dr. H. Freudenthal, rector-magni- ficus van de Utrechtse universiteit, heeft gisteren in de aula van het gebouw een congres geopend, waarmee de viering van het vijftiende lustrum van de stu dentenvereniging „Veritas" werd ingezet. Onderwerp van bezinning is drie dagen lang „De verantwoordelijke mens in een dynamische wereld". Diverse sprekers zullen dit thema aan de orde stellen. Volgens het Russische persbureau Tasc zijn in Kazakhstan reusachtige graftom ben ontdekt die op Egyptische pyramiden lijken. Archeologen van de Kazakh-academie van wetenschappen ontdekten de tomben in het dal van de Ili. De tomben waren gebouwd voor de Sakakoningen die er 2500 jaar geleden regeerden, aldus het Russische persbureau. De tomben waren gebouwd van grote blokken sparrehout, die geplaatst waren op zes verdiepingen hoge stenen verho gingen. Adje aap is een ondeu gend klein aapje. Met z'n vader, moeder broer tjes en zusjes woonde hij in een grote kooi «n de dierentuin. Toen op een dag de bewaker kwam, kon Adje aap het niet meer uithouden. Hij moest en zou iets van de wijde wereld zien. Dit was het ogenblik dat hy weg kon lopen. Hij aar zelde dan ook niet langer maar ging. Toen hij een '^aar uui heel hard had gelopen met de bewaker steeds achter zich aan kon hij bijna niet meer. Maar hij moest verder, want Adje aap wilde niet terug in de kooi, maar hij wilde vrij zijn. Eindelijk gaf de bewaker dan toch op Ad je aap zuchtte van ver lichting, maar toch bleef hij maar doorhollen. Plot seling zag hij een grote struik. ,,Ha". dacht Adje, „daar kan ik me mooi onder verstoppen en tege. lijkertijd nog een beetje uitrusten". Zo kwam het dat Adje aap al gauw onder de grote struik zat. Al spoedig begon het hem te vervelen en dus kroop hij er weer onder van daan. „Zo, nu kan ik eens op mijn gemak een beet je rondkijken op de we reld", grinnikte Adje aap. Toen hij dat gedaan ha begon hij honger te krij gen. Maar er was hier niets eetbaars te vinden. Plotseling hoorde Adje aap stemmen. Hij schrok zich een hoedje. Hier wa ren geen bomen of strui ken waar hij zich onder kon verstoppen. Daarom zei Adje tegen zichzelf: „Kijken wat er gebeurt als ze me zien". Er ge beurde heel veel toen de mensen Adje aap gezien hadden. Het waren twee grote mensen en drie kleine mensen. „Hé, een aapje", riep er een, „een klein aapje". Ja, nu stond Adje aap daar en alle vijf de men sen keken naar hem. Hij had wel door de grond willen zakken van verle genheid. Maar dat ging niet en daarom bleef Ad je maar staan. Toen be greep hij dat hij eigenlijk net zo goed thuis had kunnen blijven, want haast overal waren men sen: in de dierentuin, in 'tbos en op de hei. Toch verlangde hij weer naar z'n vader, moeder, broer tjes en zusjes en ook naar de andere dieren. Even dacht Adje aap nog na en toen keerde hij naar de dierentuin terug. De weg was "ang, maar toch bleef hij volhouden want hij wilde toch ook wel weer in de dieren tuin zijn. Toen Adje aap weer bij zijn vader, moeder en zusjes was, nam hij moe der even opzij. „Moeder" zei Adje, „moeder, ik loop nooit, nooit meer weg. Thuis is het toch prettiger" Moeder aap had met tranen in haar ogen geluisterd, toen zei ze: Het is goed Adje, het isgoed". En zo eindigde het avontuur van Adje aap, maar weglopen heeft hij nooit meer gedaan. GEMMA VAN MEEL Beverweg 13, Breda 9 jaar PETER en MARIJKE PEERSMAN Molenstraat 51, Clinge Ukkie en Pukkie waren twee on deugende haasjes. Ze waren twee vriendjes, soms lief, soms ondeugend, soms zwart en soms schoon, dus ge wone haasjes. Deze keer waren ze heel erg stout. Moeder zei: Blijf je mooi thuis Ukkie, dan breng ik lek kere worteltjes mee. doe je dat?" „Ja mam", zei Ukkie. „Dag schat, zoet zijn hoor. Niet weglopen!" riep moeder nog. Toen kwam Pukkie. Die zei: „We moeten nog zo lang wachten op zo'n lekker oietje. Ik heb er nou al zin in. Jij niet?" Ukkie knikte van ja. „Zullen we naar het land van boer Biet gaan, daar zijn van die zoete", zei Pukkie. „Ja. nee, ja maarmag dat wel?"' „Je moeder komt zo maar niet thuis hoor, ze is net weg". „Vooruit dan maar", zei Ukkie. „Als ik mijn broekje toch eens scheur de. Mijn zondagse is het, want mijn daagse is in de was „Dan doen we niet te wild", zei Pukkie. Daar gingen ze. Daar kwamen ze bij het land van boer Biet. Maar er was 'n prikkeldraad gespannen. Eerst kroop Pukkie de waaghals. Daarna Ukkie die niet goed durfde, maar hij deed het toch. Ze hadden de jager niet in de gaten, maar de jager Ukkie en Pukkie wel. Ze waren net aan het eerste worteltje toen ineens: pang pang. AU! Ukkie was geraakt. Als dood lag hij daar en bloeide uit zijn pootje. De oogjes waren dicht. Pukkie snelde weg, doodsbang. Moeder haas was thuisgekomen. Wat was ze ongerust toen zc de twee haasjes niet zag. Bij de burey waren ze niet. Bij Pukkie thuis niet, ner gens. Toen ze zo bezig was, zag ze Pukkie komen aansnellen. Goddank, want ze dacht dat ze aan het krij gertje spelen waren. Maar dat was niet. Moeder haas vroeg: „Waar is Ukkie?" Pukkie zei snikkend: „Mevrouw Haas, Ukkie isd.o. .o. .d gescho- .ten door mijn schuld huhuhu. „Wat?" riep moeder haas, „hoe komt dat??" Pukkie zei snikkend en stotterend het hele verhaal. Maar moeder haas zag intussen hoe Ukkie stilletjes kwam aangeslopen. Hij likte zijn pootje en hij zag bleek van de schrik. Gelukkig was er dus nog niets ergs gebeurd. Terwijl Puk kie zijn verhaal stotterde, zei moeder haas op laatst: „Wel ondeugende ben. gel, dat zal ik allemaal tegen je va der vertellen". Ze nam hem op d'r knie en pats., pats. pets. Huilend ging Pukkie naar Huis. EINDE ELLY SROKOWSKY Gertrudislaan 2, Prinsenbeek Liesje verlangde heel erg naar haar Eerste H. Communie. Iedere morgen ging ze naar de kerk en bad daar heel vurig. Liesje zat op de eerste bank. dus konze alles goed zien. De mensen gingen te communie en Liesje vond alles mooi. Ze tuurde over het altaar. De mis was bijna uit en mor gen zou ze zelf haar communie doen. Ze was zo blij dat ze morgen voor het eerst bij Jezus aan tafel mocht. Moeder zorgde ook al voor het feest De dag tevoren ging ze al om 6 uur naar bed. 's Morgens was ze al heel vroeg wakker. Want ze moest om half acht al naar de kerk. Ze deed alles zacht en heel eerbiedig. Toen kwam het fijnste moment. Liesje stapte uit haar bank en ging naar de communie bank. Voor het eerst. Later ging Liesje met haar ooms en tantes vlug naar huis. De feest tafel was mooi gedekt. Die dag had den ze nog veel pret. MARIA BALLEMAN Kanaalstraat 83, Dongen Iedere jongen, ieder meisje heeft een moeder lief en goed en we mogen nooit vergeten wat ze allemaal voor ons doet. Niemand klopt bij haar voor niets aan Steeds heeft zij een vriendelijk woord. En hoe zelden heb je van een moeder een lelijk of bits woord gehoord? Met moederdag stonden we met een cadeautje voor haar klaar Al kostte ons dat „money" Dat vinden we geen bezwaar. Iedere jongen, ieder meisje, heeft zo'n waardevol bezit Dat God haar nog lang moge sparen Vóór haar laatste lange rit. EEN LIEFHEBBENDE DOCHTER De schoolbel luidt, hiep, hiep, hoera! De kinderen rennen uit de school. Ze zeggen tegen elkander: we hebben vanmiddag vrij. Want de meester moet weg naar een vergadering. Dus zodoende hebben we vrij. vanmiddag. Nu hebben de kinderen natuurlijk vrij. Dat vinden ze natuurlijk prettig. Is dat niet mooi! SONJA VAN DE VELDE Nummer Een 42, Hoofdplaat JANNEKE SLOT Strijenlaan 54, Breda ANITA VAN GEERTRUY Hulsterseweg 122, Terhole Lies en Marlies zijn goede vriendinnen Je vindt ze samen, buiten en binnen. Samen zitten ze in de 5e klas en hun lerares is juffrouw van de Plas Ook kunnen zij goed leren en zijn dol op mooie kleren. Hebben zij samen iets verkeerds gedaan, dan zeggen zij: „Wij hebben de ruit ingegooid bij meneer Tarsaan". Zo eindigt nu dit vers van de twee vriendinnen, want meer kan ik er niet bij verzinnen. ANTOINET JANSEN, Dorstseweg 19 Bavel 1 De schoen zit in mijn sok 2 Het kastje staat op de radio. 3 Het schrift zit in de blaadjes. 4 De vaas staat in de bloemen. 5 De brief zit in het geld. 6 De grond staat op de heg. 7 De muur hangt aan het kruis. 8 De trommel zit in de koek. 9 De krant staat in de letters. 10 De rails rijden op de trein. TOOSJE VAN BAVEL Herfststraat 16, Den Hout (IX jr) HORIZONTAAL: 1 jongensnaam, 2 moeder kookt een 3 meis jesnaam, 4 rond speelgoed, 5 vrouw die op een bezem vliegt, 6 valt in de herfst van de bomen7 tweede letter van het alfabet, 8 voegwoord, 9 afdaling van berg, 10 verleden tijd van heeft, 11 vijftiende letter van het alfabet, 12 vermoeid, 13 niet mis maar VERTICAAL: 1 niet nee, maar ja, 2 ander woord voor kostuum, 3 le letter van het alfabet, 4 hier slaap je in, 5 er zitten 5 vingers aan, 6 tweede letter van het alfabet, 7 'n roos is een,9 vierde letter van het alfabet10 iets voor de tuin, 11 hetzelfde als 11 horizon taal, 12 dertiende letter van het alfabet, 14 meisjesnaam. Ik denk dat iedereen van jullie de merel wel kent. Dit is ook geen won der. want hij komt overal voor. Hij ia nl. helemaal niet schuw. Vroeger ech ter, was dit anders. Toen broeide hij alleen op plaatsen waar bijna nie mand kwam en was het een van de schuwste vogels. Maar gelukkig is dat nu voorbij. Zullen we hem even wat dichter gaan bekijken? Het mannetje is zwart en heeft een oranje-gele snavel. Het wijfje is donkerbruin en heeft een bruine snavel. De jongen lijken het meest op moeder. Zoals ik al zei: de merel komt over al voor en hij broedt ook overal. In struiken, op stapels hout. op balkons en zelfs in de brievenbus! Zijn nestjes maakt hij van takjes, gras, bladeren enz. en van binnen komt een dun laagje aarde. Ongeveer 5 eitjes komen erin en na 2 weken broeden komen ze uit. Weer 2 weken later en ze kunnen al vliegen. Misschien heb je al eens gemerkt, dat de merel probeert om je van zijn nest weg te lokken. En het lukt hem bij de onervaren bezoekers nog ook! Ook heel leuk is te zien hoe hij een worm probeert te vangen. Hjj kan ze nl. horen lopen. De merel kan ook prachtig zingen en het is beslist jammer, dat er zo veel nestjes door katten 'en ook door mensen verstoord worden. Daarom deze raad: haal nooit nestjes uit of maak nooit de jongen dood! De dieren en dus ook dé vogels, moeten onze vrienden zijn! J. K. - Teteringen RIAN VAN MEEL Pastoor Gillisweg 146, Ryen 1 Wanneer kan de pudding niet aan branden? 2 Wanneer stroomt water niet naar beneden? 3 Op welke vraag is het antwoord „Ja" altijd een leugen? 4 Waarom is het onmogelijk huiswerk te maken met een lege maag? 5 Als de zuster van je oom niet je tante is, wat is ze dan van je? 8 Wanneer mag je melk op een scho teltje opdienen? 3p ubb 9 'jopaoui 3f s 'uad JO pooijod 13UI U30I[B IbuS J31J f £3f duujs :.8bbja 3p do 'si uapauaq jaq si* z annA do jam fiij siv I JEANNE HORREVOETS Drimmelenseweg, Made Moeilijk zeg om daar iets over te schrijven. Het is me nog niet vaak overkomen. Maar de keren dat ik zo bevoorrecht was, voelde ik me vrij als een vogeltje in de lucht. Lezen deed ik dan meestal niet, omdat ik dan weer enigszins herinnerd werd aan de boeken die netjes geschikt in m'n tas zaten. En diè jongens gun ik toch ook wel een avondje vrij. Als je hele dagen op je letters gekeken wordt, raak je zo nu en dan wel eens een beetje van slag, denk ik zo. Zie lige boeken! Als ik nu maar eens goed kon uit leggen hoe je je eigenlijk van buiten en van binnen voelt als je zo'n vrij avondje hebt. Misschien dat we dan kans hadden op meer van die „heer lijke uurtjes". Maar het lukt me niet goed. Je wordt zo maar een eind van elkaar geschoven in de klas en hup jongens, zet 'm op! Een opstel! Net of het niks is! Kijk en daar is een avondje vrij nu zo goed voor. Als die ouwe vrien den van me in mijn bovenkamer af en toe het lichtje niet ens doven, dan heb je kans dat de hele boel daar boven in de fik raakt. Aller joelt en fluit daar dan door elkaar. En de brandweer moet er aan te pas ko men. Nou, en dat is heus geen lolletje om zo'n nattte spuit op je hersenpan te voelen. Je hebt er acht. zegt men. Hopelijk ik ook. Maar na zo'n brand voel je wel dat je er een paar mist. Of althans onbruikbaar zijn. Je kunt gewoon niet meer denken. Die arme hersentjes liggen dan doodziek op zol der. Die moeten toch eerst weer hele maal genezen van de brandwonden, voordat jezelf óók weer de oude bent. En wat je dan- doormaakt als je ze niet hoeft te forceren na zo'n zware dagtaak, is een onbeschrijflijke vreug de voor mij. last, omdat, ik haar dan steeds weer last, omdatik haar dan steeds weer lastig val met allerlei sterke verhalen over school. Ze stelt er wel belang in, maar soms vergeet ik dat ik <zo'n ver haal al wel eens meer heb verteld, en dan verveel ik haar. Toch luistert ze. Hoe ze dat kan, vraag R- me af. Als mijn kinderen later twee keer hetzelf de vertellen, zal ik zeggen: „Ga dat verhaal maar aan je vader vertellen, want ik hèb het al eens gehoord!" Niet omdat ik ze het niet zou gun nen om me dat te vertellen, en ook niet omdat ik misschien geen tijd zou hebben, maar doodgewoon, omdat ik dat saai zou vinden. Ik wil'liever wat anders horen, iets origineels. De we reld is toch al zo vol met van die saaie dingen, die je dagelijks per se doen moet en die steeds maar weer terugkomen. Waarom doen we niet eens hele maal wat anders? Iets lekker geks! Dat breekt de sleur. Zo maar eens één keer in de week lekker zot doen. Niet je hersens pijnigen door lange Duitse rijen van buiten te leren of door zo'n heerlijke boekhoudsom op het papier te plakken. Nee. iets ge heel anders! Wat?? Wel, heel gemak kelijk, een avond zonder huiswerk! Dit opstel heb ik op school ge maakt,maar het bedoelde resul taat wat vaker een avond zon der huiswerk)is uitgeble ven!!! ROBERT VERMEIREN Achtmaalseweg 127, Zundert ELS KLAASSEN Achtmaalseweg; 97, Zundert Ik zou willen een wereld zonder nijd en afgunst zonder oorlog en geweld. Ik zou willen geen scheiding tussen Oost en West maar een afgebroken muur Ik zou willen dat er vrijheid was zodat er geen vluchteling meer zijn zou. Ik zou willen dat er liefde woonde in de harten van alle mensen. Ik zou willen dat er gelijkheid was, geen rassenscheiding. Ik zou willen dat er „Vrede" was Vrede voor iedereen. Ik zou willen slechts een wereld vol geluk, geluk voor alle mensen „MAY-JÜNE" Die vier grote jongens met hun lange pony's brengen jong en oud met hun twist en „shout" het hoofd op hol. Vooral de meisjes zingen al die wysjes. Telkens als ze gaan zingen beginnen die te gillen. En ze willen zo maar springen op de schoot van Ringo met zyn hand vol ringen. En ze willen, o zo graag een plukje van hun lange haar. En sommige zyn zo aan die vier verknocht dat ze maar een pruik hebben gekocht ALICE LEUNISSEN Hulst

de Stem | 1964 | | pagina 11