Tragische 2 Duitse dood van kinderem Duizenden doden „rood" offensief Kraan laat R.E.M.-eiland uit de vingers glippen Grote zaken met China Geen records gebroken geen grote ongelukken Pinkster- verkeer kroop door Zeeland Vlissinger bij botsing gedood Felle terreur in Kivoe ONGELUK IN CORK- OPONTHOUD VOOR ZEE-T.Y. DAGBLAD VOOR ZEELAND SIDNEY v. d BERGH, TEVREDEN TERUG: Westelijke wind Wraak Niet zo loyaal Oostduitse jeugd betoogt voor Sovjet-ambassade 104» JAARGANG Ne. 24589 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG T 9 MEI 19*4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 te.eioon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) NEDERLANDSE WEGEN KONDEN DRUKTE AAN (Van onze correspondent) Rijksweg 58, de enige rijksweg door Zeeland, die het verkeer van Vlis- singen naar Bergen op Zoom voert, is, volgens deskundigen van de rijks politie, nog nooit zo intensief bereden als in de afgelopen pinksterdagen. Diezelfde verkeersdeskundigen hebben ook geschat dat de ononder broken verkeersstroom van de Zeeuwse kust richting vasteland van 3 uur maandagmiddag tot half tien maandagavond met een gemiddelde snelheid van 15 km per uur dwars door Zeeland is getrokken. En daar mee is wel afdoende bewezen hoe ontoereikend rijksweg 58 is. De voornaamste „remmen" op die verkeersstroom waren ook nu weer duidelijk aan te wijzen. De stations- brug te Middelburg was de eerste bottle-neck. Van 3 uur 's middags tot 8 uur 's avonds stonden daar files die reikten tot de brug by Souburg, tot Koudekerke en een stuk in de richting Grypskcrke. Goes bleek de tweede handicap en Kruiningen deed dit jaar ook mee tengevolge van het verkeer naar en van de veerboot. De laatste Zeeuwse „rem" was de samenvoeging van het verkeer bij Korteven. Tenslotte is nog opmerkenswaard dat de Zeeuwse veerboten al deze drukte zonder ver traging van betekenis hebben kun nen verwerken. De Nederlandse economische missie, georganiseerd door de Centrale kamer van handelsbevordering, heeft tijdens haar reis van 3 weken door communis tisch China belangrijke contracten voor verkoop van Nederlandse en aankoop van Chinese produkten afgesloten. Daaronder zijn er voor complete chemische indus trieën, schepen en andere zware indus triële produkten van Nederlands fabri kaat. Dat vertelde de zeer tevreden leider der missie, de heer Sidney J. van den Bergh bij terugkomst op Schiphol. Er zijn belangrijke besprekingen gevoerd over verkoop van Fokker-vliegtuigen, de Friendship en ook de nog te bouwen straalmachine. de F 28 Fellowship Ook de KLM vormde een onderwerp van ge sprek. ,,Er bestaan echter nog bepaalde politieke bezwaren, die het onmiddellijk afsluiten van een luchtvaartovereenkomst in de weg staan", aldus de heer van den Bergh. Over de betaling verwachtte de heer van den Bergh geen moeilijkheden. De Chinezen betalen vrijwel alles contant. De Chinese Nationale Bank heeft zich bereid verklaard rekeningen op Neder landse banken te openen teneinde een gemakkelijk en direct betalingsverkeer tussen beide landen mogelijk te maken. Voor het eind van het lopend jaar zul len handelsschepen onder Chinese vlag Nederlandse havens aandoen. De Chine zen willen in ons land voorts een han delskantoor openen ter behandeling van hun handelsbelangen in Europa. Van allerhoogste Chinese zijde is uit drukkelijk verklaard dat Nederland thans na Japan en Frankrijk als handelspart ner de grootste belangstelling heeft voor de Chinese volksrepubliek. DE PHILIPPI.JNEN hebben Paus Paulus uitgenodigd volgend jaar op bezoek te komen ter gelegenheid van het feit dat het dan 400 jaar geleden zal zijn, dat in Azie met de prediking van het christen dom werd begonnen. "PE GROTE conferentie van het volk es^'L*ian heeft in Soekarnopoera too yro^re Hollandia) besloten tot in- hppff l met rePukliek Indonesië, zo eert het Indonesische persbureau An- tara gemeld. EEN ENORME brand heeft een industrie el Van Caracas de as gelegd. Ei vieien geen doden. De materiële schade wordt geschat op 22 miljoen dollar. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend ma tige westelijke wind. Belangrijk la gere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.33 uur. Maan op 12.42 uur. Morgen: zon op 4.39 uur. Maan onder 3.01 uur. (Van onze verslaggevers) Mooi weer, grote maar niet tot chaotische toestanden leidende drukte en een verkeer waarin men zich, getuige het uitblijven van ernstige ongelukken op de weg, uitstekend heeft weten te beheersen: zo mogen we het afgelopen pink- sterweekeinde typeren. Meer dan een half miljoen buitenlanders hebben in die drie dagen ons land bezocht. Dat is iets minder dan de stroom die het 1-meiweekeinde in Nederland kwam doorbrengen, maar het overtreft de drukte van Pasen. Pensions en hotels, campings, stranden, Keukenhof en alle andere evenementen die Nederland zijn inwoners en gasten te bieden heeft, werden overstroomd. Keukenhof stond met 65.000 bezoekers aan de spits'van dit pinksterbezoek, ge volgd door de Efteling met 55.000 en de Scheveningse pier met 46.000. Maduro- dam trok 36.000 bezoekers, diergaarde Blijdorp 30.000. De Rotterdamse Spido- bootjes vervoerden 17.500 pleziervaarders, de Amsterdamse rondvaartbootjes 12.000. Schiphol noteerde 22.000 bezoekers, het Rijksmuseum 7700. De Rotterdamse Euro mast torste 12.000 belangstellenden. Op de rijkswegen was het gehele pink- sterweekeinde druk verkeer, culminerend in een forse stroom oost-west en west oost in de morgenuren van eerste pink sterdag en een nog dikkere verkeers- worst, die zich maandag in de middag en vroege avond richting Duitsland be gaf. Tegen vijf uur werd bij Maarn op de weg Utrecht-Arnhem een dichtheid van vijftig auto's per minuut geconsta teerd. De afvoer van deze stroom ging vlot. Moeilijker werd aan het begin van de avond de situatie rond Oudenrijn in westelijke richting. Kort na zessen stond door een file tot aan Houten met terug kerende kampeerders en plezierrijders. Die file kon slechts moeizaam worden „afgebouwd", waarbij het noord-zuidver- keer zo weinig mogelijk gehinderd werd. De verkeerssituatie op de overige rijks wegen was rustig tot niet overmatig druk. Veel hulp had de rijkspolitie van de radioverenigingen, die tijdens drukke uren voor het eerst waarschuwingen en aanwijzingen aan het wegverkeer gaven. De duizenden dagjesmensen die de po litie op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht handen vol werk bezorgden, hebben de verkeersregelaars zondag voor raadsels gezet. De politie had alle voorzorgen geno men om de verkeersstroom 's avonds vlot te kunnen verwerken, maar de grote stroom kwam niet opdagen voor de thuisreis. Men vermoedt dat al die ver koeling zoekende dagjesmensen een an dere weg huiswaarts hebben gezocht, via de Betuwe, Brabant en 't Gooi. /TV BRABANT Breda heeft het, zoals te verwachten was, ook met deze pinksterdagen toeris tisch zeer druk gehad. Ook hier was het weekeinde van 1 mei echter drukker. Een typisch, maar zeer verklaarbaar verschil ten opzichte van Pasen, wanneer men op de weersomstandigheden let is, dat nu de campings intensief bezet zijn geweest. Zaterdagavond heeft men de vele gasten tot ongeveer acht uur in de stad kunnen onderbrengen, daarna zijn veel passanten verwezen naar logeergelegenheden buiten de stad. De stand van de V.V.V. bij het Motel was een informatiebron voor ontzaglijk veel toeristen Van hieruit heeft men ook op eerste pinksterdag de vinger op de pols gehouden: de stad was toen opnieuw vrij spoedig bezet, waarna men een be roep op de hotels in de omgeving moest doen. Over het algemeen gaf heel West-Bra bant zo'n beeld. Bergen op Zoom en Si een bergen waren echter al bij voorboe king vol. dit in verband met het con- cours-hippique in Bergen op Zoom, welk evenement zo'n 500 overnachtingen met zich meebracht. De hoteliers waren dus content. Niet minder de exploitanten van de twee Bre dase natuurbaden: de heren J. W. M. De rebellen in Kivoe, die vermoedelijk worden gesteund door communistische Chinezen, hebben een eigen regering ge vormd in Oevira. in de Kongolese pro vincie Kivoe. In Oevira is het voor blanken on mogelijk geworden zich te verplaatsen. De Italiaanse missionarissen van de post Moelenge. in de buurt van Oevira zijn gevlucht. Luchtverkenmngen tonen sporen van gevechten aan op de weg tussen Oevira en Boekavoe. Europese employé's van een Belgische suikerraffinaderij meldden een vrachtwagen langs de weg te hebben zien liggen met daar in de buurt twaalf lijken. Even verderop zagen zij een wagen van het Kongolese leger, waarbij zes doden wei'den aangetroffen. Bij een brug, die was versperd met zwaar materieel, werden zeven lichamen aan getroffen. Thompson en F. van Dorst van de Prin senpiassen, en de heer K. L. van Brink van Het Ei. Het Ei telde zaterdag 2800, zondag 3800 en gisteren 4000 bezoekers. Het natuur bad de Prinsenpiassen gaf een soortge lijk beeld. Het bezoekerstal van gisteren zou nog aanmerkelijk hoger zyn geweest, indien niet een regenbuitje tegen twee uur vele zwemlustigen des middags liad thuis gehouden. Niettemin: de exploitan ten waren dik tevreden. „De schade van de vorige zomer is al helemaal inge haald", zei een roodverbrande zwemmer. ZEELAND In oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich gedurende het pinksterweekeinde geen opzienbarende drukte voorgedaan. De verkeersintensiviteit was nauwelijks groter dan op normale zondagen. In de kanaalzone was de drukte gro ter. De douane aan de Belgisch-Neder landse grens in Sas van Gent heeft een flinke verkeersstroom uit beide richtin gen moeten verwerken. DRAMA AAN ZEE Onder de verdrinkingsgevallen die tij dens de pinksterdagen helaas genoteerd werden, is dat in Kamperland, waar twee kinderen uit één gezin het leven lieten, wel het meest tragische. Het waren de 7-jarige Karl Heinz Groszart en zijn zusje Ingrid (10), die met hun ouders in de camping „Anna Friso" bij de Noordbeve- landse hadplaats bivakkeerden. Op eerste pinksterdag zou de familie s avonds weer naar huis rijden. De ouders zaten in de caravan achter het duin, terwijl de twee kinderen in zee speelden. Bij het keren van het tij moe ten ze in moeilijkheden zijn geraakt. De juiste toedracht is een raadsel, want al leen een jongetje bemerkte dat er iets mis was. Het kind riep een Antwerpe naar, die aan het vissen was, te hulp. Deze wist Ingrid te grijpen, maar kwam kort daarna zelf in moeilijkheden. Bad gasten moesten hem redden en ze brach ten ook het meisje op het strand, in naar het scheen bewusteloze toestand. Ze bleek echter niet meer te redden. Naar het lichaam van het jongetje heeft de rijkspolitie, die met een speed boot was verschenen, nog gezocht. Het strand loopt ter plaatse na een vrij vlak stuk plotseling steil naar 40 meter diepte. Daar zijn de twee kinderen vermoedelijk door verrast. ZWEMMERS VERDRONKEN Op dezelfde dag is in het Volkerak aan de Fynaartse kant van de vlucht- haven de 18-jarige P. Kessels uit Ouden bosch bij het zwemmen verdronken. Dreggen heeft zondag noch gisteren re sultaat gehad. Bij het zwemmen in een kolk bij een steenfabriek onder Druten is zondag de 17-jarige J. Moors uit Wijchen verdron-j ken. Het stoffelijk overschot is gisteren geborgen. Bij Maassluis is een 26-jarige Schie dammer in de Nieuwe Waterweg ver dronken. Hij waagde zich te ver. Het lijk is nog niet gevonden. Eerste pinksterdag om negen uur 's Wachten, met een glas op het ter ras, voor de veerboot in Vlissingen. morgens vond op de grens Brabant-Zee land een ernstig verkeersongeval plaats, dat het leven kostte aan de heer J. v. d. Man uit Vlissingen. Uit de richting Ber gen op Zoom kwam een personenauto die op zijn beurt werd ingehaald door een andere auto, afkomstig uit Rotter dam. Op dat moment naderde uit de richting Goes een personenwagen, be stuurd door de heer v. d. M., die een frontale botsing niet meer kon voorko men. Naast het slachtoffer waren er bij deze aanrijding nog vijf zwaar gewonden te betreuren. De twee auto's werden to taal vernield. Op de Oude Vlissingseweg te Middel burg is maandagmiddag het 6-jarig jon getje P. L., afkomstig uit Zierikzee, door een auto aangereden en op slag gedood. Het kind logeerde met zijn ouders bij familie, en kwam juist met hen thuis van een rondrit. Het jongetje, dat debiel was, is aan de aandacht van de ouders ontsnapt, en kwam voor een naderende auto, bestuurd door M. B. uit Seroosker- ke, plotseling uit het voor hem links van de weg gelegen struikgewas de weg over steken. De chauffeur van de auto heeft nog alle moeite gedaan het kind door krachtig remmen en uitwijken te missen, maar midden op de weg gekomen wei felde het kind en ging weer terug, waar door hij tegen de zijkant van de auto opliep en in de berm werd gesmakt. ONGEVALLEN Het pinksterverkeer heeft overigens geen groot aantal ernstige ongevallen op geleverd. Er waren op de plaatsen waar de drukte in de knoop kwam wel vele botsinkjes, maar daar beperkten de ge volgen zich over het algemeen tot blik schade. Twee dodelijke ongevallen stonden in feite los van het drukke weekeindever- keer. In Boxtel werd een jongetje van 5 jaar, Michel van de Pasch, het slacht offer van een ongeval. Het kind stak op zijn fietsje onverhoeds de weg over en werd toen gegrepen door een auto. Het overleed een uur later in het ziekenhuis. In Den Haag werd een 68-jarige we duwe, die in de tram wilde stappen, door een taxi overreden en gedood, omdat zij bij het instappen achterover viel. BUITENLAND In het buitenland was de balans van de pinksterdrukte veelal aanzienlijk on gunstiger dan bij ons. Vooral in Enge land, waar de drukte bijzonder groot was (20 miljoen mensen op de weg) is het dodencijfer verontrustend hoog: volgens onofficiële tellingen was het gisteravond reeds circa 70. Daarmee is het trieste re cord van vorig jaar met minstens tien slachtoffers gebroken. In Frankrijk vielen 30 doden op de weg; in West-Duitsland 15. Communistische Pathet-Laotroe- pen en Noordvietnamese hulpregi menten hebben in Laos in de afge lopen dagen een wellicht beslissen de slag geslagen. In de beruchte Vlakte der Kruiken" joegen zij de neutralistische regeringstroepen na felle gevechten op de vlucht, waarna zij het zo strategisch gele gen terrein bezetten. Vijftiendui zend burgers vluchtten met de re geringssoldaten mee. Volgens of ficiële berichten vielen er duizen den slachtoffers onder de burger bevolking. De communistische aan val betekende het einde van een sedert twee jaar bestaande wapen stilstand en deed het bewind van het kabinet-Soevanna wankelen. Phoema Andere communistische eenheden doen momenteel pogingen de hoofdstad Vien tiane te isoleren. Weer anderen omsin gelen het hoofdkwartier van de neutra listische commandant, generaal Kong Le. De plotselinge aanval van de Pathet- Lao zou het antwoord zijn op de jong ste mutaties in het Laotiaanse kabinet, waar de communisten uit zijn geweerd. Ook het „Amerikaanse imperialisme" zou een van de oorzaken van de aanval zijn geweest. Verwacht wordt dat het volgende of fensief aan de conferentietafel zal plaats vinden. Op een spoedige bespreking over de huidige crisis is intussen door premier Soevanna Phoema al aangedrongen bij de communistenleider, prins Soephanoe Vong. Dit verzoek ging gepaard aan de eis onmiddellijk het offensief te staken. Soevanna wees erop, dat de communis ten de overeenkomst van Genève schen den. „Zij dragen de verantwoordelijk heid", zo zei Soevanna. „Als Vang Vieng (160 km ten noorden van Vientiane) valt. staat de Pathet-Lao niets meer in de weg om de hoofdstad te veroveren". De com munistische troepen hebben intussen al een aanval op Vang Vieng gedaan, ech ter nog zonder resultaat. Soevanna ge- Deze luchtfoto van het ANP geeft een beeld van de drukte op de kampeerterreinen. Er was haast geen plaatsje meer te vinden. Een feestelijke bijeenkomst die in Oost Berlijn was georganiseerd om 500.000 Oostduitse jongeren hun loyaliteit aan de regering te laten betuigen, is geheel onverwacht en zeer tot ongenoegen van de „rode" leiders ontaard in een massale demonstratie voor de Russische ambas sade. Wat de demonstranten met hun be toging nu eigenlijk beoogden is echter niet bekend. De jongerenmassa trok daarna naar de muur nabij de Brandenburger Tor waar de politie hardhandig met met waterka nonnen op moest treden. Dit gaf weer aanleiding tot nieuwe ongeregeldheden. De loyaliteitsbetuiging, die zo een gran dioze mislukking werd, was bedoeld om een aantal Westduitse jongeren, die in Oost-Berlijn te gast waren, nu eens zelf te laten zien hoe het in Oost-Duitsland is. De R.E.M. heeft zware tegenslag ge leden: by het laden van het televisie eiland, dat volgens de plannen op 1 juni voor de kust by Noordwijk gereed moet zijn, is in het Ierse Cork de kraan van de „Global Adventurer" gebroken en op het schip gestort. Een deel van het „eiland" kwam met een enorme klap op het dek terecht. Een Spaanse arbeider van de Verolmc- werf in Cork werd daarbij vrij ernstig gewond. Hij is niet in levensgevaar. Dit ongeluk betekent ongetwijfeld een belangrijk tijdverslies voor de R.E.M. De „Global Adventurer" is giste ren uit Cork naar Rotterdam vertrok ken, met aan boord een aeel van het eiland (niet ernstig beschadigd) en de afgeknapte kraanarm. Die heeft wèl zware schade opgelopen. Het ongeluk veroorzaakte grote con sternatie op de werf en achteraf be schouwd zijn de gevolgen ervan eigen lijk nog meegevallen. De „Global Ad venturer", die het eiland naar zijn plaats juist bui'en de Nederlandse ter ritoriale wateren zou brengen, is een verbouwd tankschip, waarop een gigan tische kraan is gebouwd. De combinatie van schip en kraan werd wel beschouwd als de grootste drijvende kraan ter we reld. Het hefvermogen was wel drie honderd ton. Ir. P. S. Heerema, die belast is met het transport en het plaatsen van het eiland, is zondagavond diep terneerge slagen uit Cork in Rotterdam terugge keerd. Hij had daar de schade opgeno men. Hij zei te vrezen dat de streef datum voor het gereedkomen van het eiland 1 juni niet gehaald wordt en dat het werk een maand vertraging zal ondervinden. De schade aan het eiland zelf is vol gens hem minimaal en in enkele dagen te hei'stellen. De schade aan de kraan is daarentegen zeer groot. De „Global Adventurer" wordt in dc nacht van dinsdag op woensdag bij Verolme op Rozenburg verwacht, waar men de ge broken kraanarm met twee drijvende bokken van het schip zal lichten" en op de kant zetten. Dergelijke bokken zijn in Ierland niet beschikbaar. looft, dat dit soort aanvallen bi geheel Laos op de neutralisten wordt onderno men. waardoor de situatie voor de rege ring haast hopeloos wordt. De neutralistische commandant, gene raal Kong Le. heeft zich met zijn troe pen intussen teruggetrokken in de heu vels, waar hij aansluiting tracht te krij gen met guerrillastrijders. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft Indiase, Canadese en Britse diplomaten gevraagd zich te bera den over de crisis in Laos. India. Canada en Polen zijn de drie leden van de inter nationale commissie, die toezicht moe houden op de naleving van het verdra' van Genève. Engeland en Rusland presi deren deze commissie. Met Rusland heef Rusk intussen al contact opgenomen. He is verzocht al het mogelijk te doen om de strijd in Laos te beëindigen. Amerika overweegt gewapend er wijs in te grijpen als de Pathet-Lao erin zou slagen geheel Laos in zijn macht te krijgen. „Op de een of andere manier" moet de crisis in Laos worden opgelost, zo meent men in Wash ington. Ook president Johnson is van de kri tieke situatie in Laos op de hoogte ge steld. De landen van de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie, die betrekkin gen onderhouden met communistisch China, zijn door Rusk benaderd met het verzoek pogingen in het werk te stellen om de kwestie-Laos met de Chinese lei ders te bespreken. Senator Goldwater heeft gisteren in Californië voorspeld dat Laos aan een communistisch bewind is overgeleverd, doordat de regering erin heeft toege stemd de rechts-neutralistische regering te steunen, terwijl de communisten in Laos zo talrijk zijn. Premier Soevanna Phoema heeft in tussen documenten (een identiteitsbewii* een dagboek en een militaire order) die bewijzen, dat de Palhet-Lao haar bevelen krijgt uit Noord-Vietnam. „Daarom voel ik me verplicht te getuigen tegen de schending van de Geneefse akkoorden door een der ondertekenaars", zei hij. (Advertenties) De oorzaak van de pech wijdt ir. Heerema aan een ontwerpfout van de kraan. De reserve-arm die op de „Glo bal Adventurer" aanwezig is onge lukkig genoeg in het ruim dat door de gebroken kraan versperd wordt wil ir. Heerema niet in eerste instantie ge bruiken. Gepoogd zal dan ook worden op korte termijn reparaties te verrich ten, opdat het t.v.-eiland alsnog deze maand op zijn plaats zal komen. Van waar een nieuwe arm voor de kraan aan boord van de „Global Adventurer" zal moeten komen, is nog niet beslist. Ir. Heerema zei niet te zullen schro-| men desnoods belangrijke onderdelen j per vliegtuig uit Amerika te laten over komen. Het probleem is namelijk dat de „Global Adventurer" begin juni ge contracteerd is voor een ander karwei, j Of het R.E.M.-eiland staat rond 1 juni' voor de kust, of er zal een vertraging ontstaan van tenminste een volle maand. Vóór juli is de „Global Adven-i turer" niet beschikbaar. Fabrieken Zevenbergen

de Stem | 1964 | | pagina 1