Verdeeldheid in curie werkt vertragend op het concilie Levenslang geëist tegen super-spion DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG DUET Meis je, dat naar Engeland zei te gaan, spoorloos lK [PAND VOOR- EN TEGENSTANDERS MENEN HET GOED, MAAR. „Biddle"-marinemensen V.S. formeren kernsmaldeel voor 6e vloot Conservatieven winnen tussentijdse Britse verkiezingen Van Wilson tot Kennedy WERKSTER VERIJDELT OVERVAL1 Lavastroom neemt af ƒ295 Indiaan werd 120 jaar rge- >ak, iak. klist! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MEI 1961 Hervormingin juist licht beoordelen Ottaviani Vertraagd Soeslov kraakt Chinese standpunten Onrust in Spanje duurt voort Vrees Erhard belooft maatregelen tegen Nazi's in Egypte Meer Indonesische vrijwilligers naar Borneo „Ik deed het uit ideologische overwegingen Herhaalde ruzie om drankzucht oorzaak moord Kutchuck: geen verbetering sinds komst Y.N. Tentoonstelling ,,150 jaar Noordbrabant" gesloten BOEKENPLANK Radioberichten over drukte op de wegen ULO: We weten niets van schoolreis Amerikaanse reeks nu in vertaling Ook het voorspel Rusland en lapan zoeken toenadering elegante, o zo sterke wandel-nylons Iia- I jr. lit. Irs. Kon. li een I zegel. I;TJE" DS sysr i iGE KOP- EN -SCHOTELS ur gevraagd lakte van *j0 m2 ngelegenheid te z^jn. jureau van dit blad. ze nog ondervragen pig zullen we ze de ver ting uittrekken en die in doen, waarna we de in de bende gaan bezoe- ,Wat bezielt u? Als nien drog nu ontdekt?" vroeg :1ste. „Geen gevaar. Ei alleen gefluisterd en aar alle stemmen op elk (Van een bijzondere medewerker) Tjjdens de beide zittingsperio den van het Tweede Vaticaanse Concilie, in de tussenperiode en na de tweede zitting is herhaaldelijk een afwijzende, defensieve of con servatieve houding geconstateerd van een deel van de Romeinse curie tegenover de open, missionai re zienswijze van de overgrote meerderheid van de concilievaders. Een verschil van inzicht en hou ding, ongetwijfeld ingegeven door een oprechte liefde voor de Kerk, maar die zich niettemin in een dui delijk verzet tegen de stuwende actie der meerderheid manifes teerde. Paulus VI trad geheel in het voetspoor van zijn voorganger, die aan de zg. open richting de grote stoot gaf. De benoeming van het moderamen van vier kardina len, die met de dagelijkse leiding van het concilie werden belast en zjjn aankondiging, dat hij de Ro ineinse curie een grondige hervor ming zou doen ondergaan' vomv den een bevestiging, dat de Paus het niet bij woorden wenste te laten. Soms wordt gepoogd de indruk te wek' ken alsof de hele curie tot de conserva tieve vleugel zou behoren, daarin gewil lig gevolgd door het hele Italiaanse epis copaat. Dit is geenszins het geval. Zo is o.a. kardinaal-aartsbisschop Lercaro van Bologna een van de grote voorvechters voor verantwoorde hervormingen in de Kerk. En hij vindt vele medestanders on der de Italiaanse bisschoppen, functio narissen en dignitarissen van de curie alsmede onder de consultoren van de verschillende congregaties. In het katholieke Oostenrijkse week blad „Die Furche" troffen we onlangs een artikel aan van dr. Italo Montini uit Rome. Hij is een neef van Paus Paulus en bekleedt een niet onbelangrijke func tie bij het pauselijke staatssecretariaat. De schrijver geeft in zijn beschouwing eerst een beknopt overzicht van de gang van zaken tijdens het concilie en ver1 diept zich daarna in het probleem van de bisschoppelijke collegialiteit. Hij her innert aan de s'emmingcn over dit punt bij de behandeling van het schema „De Ecclesia" (van de Kerkt. De oveigrote meerderheid van de bisschoppen sprak zich over die collegialiteit uit in beves tigende zin. Verwacht mocht worden dat het resul taat van de stemmingen bindend zou zijn voor allen, ook voor de tegenstemmende minderheid en dat de betrokken concilie commissie niets anders had te doen dan het nieuwe ontwerp te bewerken op de basis van de door de vergadering aan gegeven beginselen. Dit was des te ge reder te verwachten, omdaj de voorzit ter van de betrokken theologische com missie, kardinaal Ottaviani, in een inter view van 19 december 1962 voor radio München verklaarde, dat na het beëindi gen van de in de voorbereidingstijd ver vulde taken, „de tegenwoordige theolo gische commissie niets anders heeft to doen dan datgene wat de meerderheid der concilievaders voorlegt, in de ontwer pen te verwecken". 1) We herinneren ons allen, wat na de stemmingen van de 30e oktober 1962 is gebeurd. Iedere werkelijke waarde van de besluiten van de concilievergadering werd bestreden. Ja, het werd zelfs in héid voor het welzijn van de gehele twijfel getrokken of het optreden van de moderatoren juist was, gezwegen nog van de vraag of het wettig was. En dan vervolgt dr. Montini: „Zon der ons een eigen oordeel over het probleem van de bisschoppelijke col legialiteit aan te matigen dat on- zes inziens onjuist wordt gesteld, in dien dat op zuiver juridische grond slagen gebeurt, zoals enigen van de tegenstanders dikwijls hebben gedaan schijnt ons de opmerking geoor loofd, dat een herhaling van datgene, wat in de laatste zittingsperiode is gebeurd, het concilie zou kunnen ver lammen of tenminste de ^nelheid beter gezed: het by de tijd zijn van zijn besluiten sterk zou benadelen. „Met betrekking tot alle strategische en tactische fundamentele vraagstukken nemen de leiders van de Chinese commu nistische partij een standpunt in, tegen overgesteld aan dat van de internationale communistische beweging". Dit heeft vrijdagochtend Michel Soeslov, lid van het presidium van de Russische commu nistische partij in Parijs verklaard. Volgens Soeslov weigeren de Chinezen de polemieken te staken, doch verzet ten zij zich tezelfdertijd tegen het bij eenroepen van een conferentie van com munistische partijen. Hij leverde voorts kritiek op dé „anti-Leninistische en twee dracht zaaiende" Chinese campagne en onderstreepte de „eensgezindheid tussen de communistische partijen van Frankrijk en van de Sovjet-Unie over alle be langrijke vraagstukken van het ogen blik". Soeslov. die de belangrijkste Russische partijtheoreticus wordt genoemd, brak een lans voor het vreedzaam naast elkaar leven Hij zei dat „de worsteling vOór een duurzame vtede en het voorkomen van een wereldoorlog een van de be langrijkste vormen van de strijd tegen net imperialisme zijn". Hij wees voorts op oe noodzaak van samenwerking tussen ae communistische en de socialistische partijen en op de noodzaak een einde u .roaken aan de verdeeldheid der ar beidersklasse". Ih Asturië in Noord-Spanje. worden pamfletten doorgegeven waarin wordt op geroepen tot een algemene staking op maandag. Tot nu toe staken alleen 30.000 mijnwerkers, die 25 dagen geleden het werk hebben neergelegd. Het voornaamste waarnaar dé stakers schijnen te willen streven is het afdwin gen van vrije vakbonden ter vervanging van die in rêgeringshanden. Spaanse minister van voorlichting. Manuel Fraga triharne. heeft in Madrid over de mijnwerkersstaking gezegd dat ze bij het Spaanse volk niet sympathiek aandoet en dat de situatie „geen reden tot bezorgheid" geeft. Toch is het eigenaardig, dat niet wei nig bisschoppen hebben bewezen dat het hun tegen staat de hun door Joannes XXIII en Paulus VI gegeven richtlijnen te volgen, opdat de doeleinden van het concilie zouden worden bereikt. En het meest merkwaardige bestaat in het feit, dat het gaat om degenen, die zo gaarne verklaren dat zij de Paus dieper zijn toe gewijd en er ook vuriger bezorgd voor zijn, dat de autoriteit van de Paus niet in het minst zal worden geschaad. Was het b.v. niet Paulus VI die in een rede, die hij kort voor de heropening van het concilie hield voor de Romeinse curie, uitdrukkelijk een hervorming van de cu rie noodzakelijk verklaarde en er voor de eerste keer op zinspeelde dat het doel matig zou zijn zich bij de leiding van de Kerk te laten bijstaan door een ge kwalificeerde vertegenwoordiging van het wereldepiscopaat? Toen dan deze ge dachten weerklank vonden in de concilie aula, wekten zij, naast veelzijdige in stemming, verbitterde tegenspraak. Een concilievader vermaande zijn broeders om geen aanleiding tot ergernis te ge ven. Anderen beweerden, dat wie van een hervorming van de curie sprak, de paus zelf bekritiseerde, die zich dagelijks van haar bedient, haar beslissingen goed keurt en persoonlijk als prefect van drie congregaties vooizitter is". Aan de hand van meer feiten betoogt dr. Montini, dat de betrokken minderheid de tekenen van de tijd niet verstaat en hij besluit: „Zij (die bischoppen) toon den zich onaangenaam getroffen, te wor den geroepen om de verantwoordelijk- Bondskanselier Erhard zou Israël heb ben meegedeeld dat de Westduitse rege ring de activiteit van de in Egypte werk zame Westduitse geleerden afkeurt en spoed zal betrachten met de indiening bij de Bondsdag van een wetsontwerp, waar bij hen verboden wordt hun arbeid in het buitenland voort te zetten. Aldus melden Israëlische bladen. Joodse organisaties van verzetsstrij ders uit de tweede wereldoorlog hebben in een open brief aan Sovjet-premier Kroestjev gevraagd bij president Nasser aan te dringen op beëindiging van de „misdadige activiteit van nazi-geleerden", die destijds de gemeenschappelijke vijand der Russische en joodse volkeren waren. Een gevechtsbrigade „vrijwiligers" voor de verplettering van Maleisië zal op 20 mei naar dé grens tussen Maleisisch en Indonesisch Borneo vertrekken. Minister van buitenlandse zaken Soe- bandrio heeft gezegd dat Indonesië voort zou gaan met het zenden van vrijwilli gers ondanks de mogelijkheid van een topconferentie, die een oplossing van het geschil beoogt. De Indonesische positie is dat de vrij willigers niet onder regeringsauspiciën staan en optreden als onafhankelijke par ticulieren. Zij worden echter door leden van het korps mariniers opgeleid en wor den op staatskosten gekleed en gevoed. Kerk met de Paus te delen. Dat is on getwijfeld gebeuid tijdens de twee eer ste zittingsperioden en dat heeft verhin derd dat er rijkere en meer 'bemoedi gende resultaten werden bereikt dan die tot nu toe op de balans van het Tweede Vaticaanse Concilie pareren. De vrees voor het nieuwe, zo zou men kunnen zeggen, heeft menigeen verlamd of veel meer: het wantrou wen in het woord „hervorming", dat ten onrechte werd gebruikt voor ge- loofssplitsing, schijnt voor katholieke gevoeligheden een onaangename bij smaak te hebben overgehouden. La ten we aan het woord „hervorming" weer zijn ware betekenis geven van „vervolmaking" Dan zal niemand meer gewetensbezwaren hebben om op het gebied van kerkelijke struc turen en methoden „standpunten" te veranderen, die om met kardinaal Lercaro te spreken meer gebonden zyn met tijdgebonden beweegredenen dan met beginselen, die tot het we zen van de katholieke leer behoren". Dit zeer irenische en voorzichtige be toog van dr. Montini bewijst toch wel, dat er gezaghebbende kerkelijke func tionarissen zijn in Italië en bij de curie, die het met hun behoudsgezinde land genoten helemaal niet eens zijn, maar die integendeel, met kracht van overtui ging en van argumenten de tegenwoor dige en de vorige Paus steunen in het streven naar „hervorming" of als men wil „vervolmaking". 1) Dr. Montini gewaagt in zijn artikel van een uitzending van radio München op 19 december 1962. Die uitzending hebben we niet gehoord. Wèl hoorden en zagen we omstreeks die tijd een t.v.- uitzending van het „Zweites Deutsches Fernsehen", waarin behalve een t.v.- interview met kardinaal Ottaviani, ook interviews met de kardinalen Frings van Keulen en Döpfner van München plaats vonden. We herinneren ons niet maar het is ondertussen al weer anderhalf jaar geleden dat kardinaal Ottaviani zich op de door dr. Montini aangegeven wijze heeft uitgelaten. We konden toen evenwel niet ontkomen aan de indruk, dat Ottaviani een nogal geïrriteerde in druk maakte. In het spionageproces tegen de Zweedse luchtmachtkolonel Stig Wennerstroem, heeft de openbare aanklager gisteren de zwaarste straf geëist, die de Zweedse wet kent - levenslange gevangenisstraf. Wennerstroem, die luchtmachtattaché in Moskou en Washington is geweest, heeft toegegeven van 1949 tot zijn arres tatie in het vorige jaar geheimen be treffende de Zweedse en de westelijke defensie aan de Russen ie hebben ver kocht. ,,Wennerstroems vei raad was het ergste, dat ons land kon overkomen. De gevolgen daarvan voor onze verdedi ging kunnen niet worden geichat". al dus de openbare aanklager in zijn re quisitoir. Hij meende, dat zonder te overdrijven kan worden gezegd, dat geen enkel Zweeds hof in de moderne ge schiedenis een meer onterende en scha delijke misdaad heeft moeten behan delen". Wennerstroem zei zelf in een korte vehrklaring, dathij zijn spionnage-acti- viteit tegen de NAVO had gericht uit zuiver ideologische overwegingen. Hij was lijkbleek toen de eis werd gesteld. Op 12 juni zal vonnis woiden gewezen. De van moord op zijn vrouw beschul digde H. van Z. uit Maassluis heeft tegenover de politie bekend, dat Hij zijn echtgenote met opzet door wurging van het leven heeft beroofd, en dat hij reeds lang vage moordplannen had ge koesterd. Volgens de politie moet mede als motief voor de moord worden gezien de ruzie, die Van Z. regelmatig met zijn vrouw had wegens zijndankrzucht. Daar om en om zijn agressiviteit stond hij al tien jaar bij de politie in Maassluis bekend. De man was 8 april vrijgekomen uit Veenhuizen, waar hij een straf had uit gezeten wegens het veroorzaken van 'n lichte aanrijding onder dl ankinvloed. Het mes waarmee Van Z. heeft gepro beerd dé hand aan zichzelf te slaan, had hij volgens zijn zeggen dezelfde dag gekocht. De kinderen van het gezin Van Z., twee jongens en een meisje, zijn elders ondergebracht. De Turks-Cyprische vice-president dr. Fadil Kutchuk, heeft V.N.-secretaris Oe Thant in een brief meegedeeld, dat de Griekse Cyprioten sinds het uitbreken van de gevechten op het eiland meer dan vierhonderd Turkse Cyprioten hebben gedood en zevenhonderd verwond. Er was volgens hem geen verbetering in de toestand op Cyprus gekomen na het operationeel worden van de V.N- macht op 27 maart. Sinds de schietpartij van maandag in de Oostcyprische havenstad Famagusta, waarbij een Grieks-Cyprische politieman en twee Griekse officieren de dood von den, worden dertig Turkse Cyprioten vermist, zo is intussen bekend geworden. Negen van hen, die in dienst stonden van het Britse leger, zijn door gewapen de Griekse Cyprioten weggevoerd. Verder behoren tot de vermisten een employé van een Britse bank en zeven man personeel van de Britse basis te Dhekelia op Zuidoast-Cyprus. In Cuyk is in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en van het bestuur van de Historische Sectie van het Provinciaal Genootschap de tentoonstelling „150 jaar Noord-Brabant" gesloten. Deze tentoon stelling werd met medewerking van het Provinciaal Bestuur georganiseerd door genoemde Historische Sectie in het ka der van de Nationale Herdenking 1813- 1963, De expositie is in negen Noordbra bantse gemeenten, verspreid over de gehele provincie gebracht. Zij startte op 30 oktober 1963 te Tilburg m het Paleis-Raadhuis, waar zij wera geopend in aanwezigheid van Dr. C. N. M. Kort man, Commissaris van de Koningin in Noor-Brabant, na de academische her denkingszitting in de aula van de Katho lieke Hogeschool. Na Tilbuig volgden 's-Hertogenbosch, Roosendaal. Eindho- van, Uden. Bergen op Zoom, Breda, Veghel entenslotte Cuyk. Achttien man van de Koninklijke Marine zijn uitgezocht om deel uit te maken van de gemengde be manning van de Amerikaanse ja ger „Biddle". Gedurende een jaar zullen zij samen met collega's uit andere landen op de Amerikaanse bodem varen. Het zijn v.l.n.r.: matroos 1 A. P. C. Hofmans uit Beek, sergeant-ma joor P. J. Harkes uit Den Helder, korporaal W. J. H. Vranke uit Venlo, luitenant ter zee O. C. M. Scheurkogel uit Den Helder, kor poraal J. Kraaikamp uit Den Hel der en magazijnbediende le klas F. Bal uit Rotterdam. Als onderdeel van de Amerikaanse zes de (Middellandse Zeelvloot is een smal deel voor bijzondere opdrachten gevormd dat uitsluitend bestaat uit schepen met kernaandrijving. Het bijzondere smaldeel (task group) heeit het vliegdekschip „Enterprise" ais vlaggeschip. Dit heeft de Amerikaanse marine meegedeeld. Woensdag hebben zich de kruiser „Long Beach" en het fregat „Bainbridge" bij het smaldeel gevoegd. Deze twee sche pen en de „Enterprise" zijn de enige drie oppervlakteschepen met kernaan drijving die de Amerikaanse marine op het ogenblik in de vaart heeft. Er is ech ter nog een kern-fregat in aanbouw, de „Tructun". Het nieuw gevormde kern-smaldeel staat onder commando van vice-admi- raal Bernard Strean, die zijn commando post op de „Enterprise" heeft gevestigd. Tot nog toe zijn er 39 kernonderzeeërs van de Amerikaanse werven gekomen en zijn er nog 46 in aanbouw. WENNERSTROEM lykbleek Via de radio zal het publiek dit weekeinde worden geattendeerd op de drukte op de grote verkeerswegen Deze mogelijkheid is geopend door de 'sectie bijzondere verkeerstaken van i.et korps rijkspolitie in overleg met de omroe pen. Het is de bedoeling, dat radiome- dedelingen worden gedaan als er op de autosnelwegen een compacte verkeers drukte heerst en opstoppingen voorko men. die langdurig oponthoud voor het verkeer opleveren. Al twee weken wordt In Amsterdam de 13-jarige Rietje Afink ermist. Haar ouders zagen haar voor het laatst op 30 april toen hun dochter op de boottrein naar Hoek van Holland zet ten. Het meisje had nl. verteld in het kader van een uitwisseling van scho lieren met de boot uit Hoek van Hol land voor tien dagen naar Engeland te gaan. Gebleken is echter, dat het kind het hele verhaal over het schoolreisje heeft ge fantaseerd. Sindsdien ontbreekt ieder spoor van haar. Waarschijnlijk heeft zij het ouderlijk huis willen ontvluch ten uit vrees voor ontdekking van het geknoei met haar schoolrapporten Een onderzoek heeft nl. uitgewezen, dat zij in juni 1963 zelf haar rapport heeft ingevuld en ondertekend, waardoor het er naar uitzag alsof zij was overge gaan naar de tweede klas van een ulo in Amsterdam. In werkelijkheid was zij blijven zitten. De hierop volgende kerst- en paasrap- porten hield het meisje achter. De re denen, die zij haar ouders opgaf voor het uitblijven van de rapporten, wer den aanvaard. De politie neemt aan, dat het meisje vreesde, dat haaj be drog aan het einde van het jaai zou uitkomen. Pas afgelopen woensdag begonnen de vader en de stiefmoeder zich ongerust te maken toen Rietje niet op de afge sproken dag thuis kwam. Toen men de ulo-school belde bleek, dat men niets van een reis naar Engeland af wist. Sinds 30 april was het verzuim van het meisje op school nog niet ge signaleerd aan de ouders. In het gezin Afink zijn nog drie kinderen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het meisje probeert een betrekking voor dag en nacht te krijgen. Bij de opsporing is Interpol reeds ingescha keld. De Brits conservatieve partij is bij een tussentijdse verkiezing in Devizes in het bezit gebleven van haar parlemen taire zetel. Zij kreeg 19.554 stemmen, tegen Labour 17.884 en de liberale partij 4281. De conservatieve partij had ook suc ces in Winchester, waar zij 18.932 stem men verwierf tegen Labour 11.968 en de liberalen 4567. Ruthergien in Schotland ging voor de conservatieven verloren. Hun kandidaat kreeg hier 15.138 stem men tegen Labour 18.885. In Bury St.-Edmunds wonnen de conser vatieven met 22.141 stemmen voor La bour (17.682) en liberalen (387 stemmen) Het is een veel gehoorde klacht, dat bij het geschiedenisonderwijs op lagere en middelbare scholen, te weinig aandacht wordt besteed aan de jongste geschiedenis. Veel schoolkinderen weten u meer over de slag bij Nieuwpoort dan over de geallieerde invasie van 1944 of de slag bij Stalingrad te vertellen. Zij weten hoe benauwd Hugo de Groot het in de boekenkist had, maar hoe vreselijk het lot van miljoenen joden in de concentra tiekampen was, wordt hen soms niet eens verteld. Van Karei de Grote weten zij meer dan van Stalin, Hitler en Mussolini- Voor een deel vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat het aantal objectieve geschiedenisboeken over de periode van 1914 tot 1945 (deze periode van Serajewo tot Hirosjima kan als één tijdperk wor den beschouwd) bijzonder gering is. De betrouwbare werken zijn bovendien te kolossaal om bij het onderwijs gebruikt t.e kunnen worden. Er is nu echter een reeks van vier boekjes in pocketformaat verschenen, waarin het voorspel tot, en de geschie denis van de tweede wereldoorlog over zichtelijk en toch indringend wordt be handeld. De reeks kreeg de naam „We reldoorlog II in woord en bééld" mee en de Nederlandse uitgave komt voor rekening van de Zuidnederlandse Uit geverij te Amsterdam en Antwerpen. Van oorsprong is deze. met honderden foto's geïllustreerde reeks, een Ameri kaans werkstuk. De auteur is Abraham Rothberg. Wat wij vooral in de vier boekjes bewonderen is de beknoptheid en het samenvattend karakter ervan. De poli tieke en militaire gebeurtenissen van 1914 tot 1945 grijpen allemaal in elkaar, maar het is een bijna bovenmenselijke taak om de verbanden zichtbaar te ma ken. Daarin is Rothberg voor een zeer groot deel geslaagd. Alles wat van enig belang was voor het verloop van de oorlog heeft hij in foto's, eigen verklarende tekst of in indrukwekkende citaten, (Churchill, Roo sevelt. Stalin, oorlogsverslaggevers en ooggetuigen) weergegeven. Van groot belang is het, dat Rothberg ook het voorspel tot de tweede wereld oorlog beschrijft. Op deze manier maakt hij de geschiedenis doorzichtig. Uiteraard bekeek de auteur de oorlogs geschiedenis vanuit een Amerikaanse gezichtshoek, maar dit is alleen maar in details merkbaar. Hij is commentator op plaatsen waar de geschiedenis reeds geoordeeld heeft, maar verder blijft hij strikt objectief, zoals hij ook op lof waardige manier afstand neemt van zaken die nog steeds voor discussie vat baar zijn. Waarom dreef Hitler in 1940 de Engelsen bij Duinkerken niet in zee? Waarom werd de Blitzkrieg-tactiek tegen Engeland plotseling gewijzigd? De auteur probeert niet voor orakel te spelen en hij laat de blanco plekken in de historie blanco. De opzet van de reeks is zodanig, dat elk deeltje een bepaalde periode be handelt. Het eerste deel behandelt de Blitzkrieg in Europa Deel II gaat o.a. over de strijd in de Pacific en beschrijft het dieptepunt van de wereldomvattende wor steling. In het derde deeltje bereiken wij het keerpunt van de oorlog, met als hoogtepunt de invasie in Normandië en de slag bij Stalingrad, de strijd op Sicilië, in Noord-Afrika en de eerste grote offensieven in het Verre Oosten. Het laatste deel vertelt op een aangrij pende manier hoe het derde rijk en het rijk van de eeuwige zon in puin vallen. T.K. Hoe zijn de Verenigde Staten van een winden ineenstortte en veler bestaan ver continent vol onvolgroeidheid, schrille woestte. In 1932 werd Roosevelt op het tegenstellingen, een onsamenhangende bevolking geworden tot de machtigste staat, een voorbeeld van kennis en voor uitgang. arsenaal van militaire en eco nomische polentics, waardoor het wel en wee van vele naties mede bepaald wordt 7 André Maurois, bedreven in de kunst van de .,vie romancée". heeft zich aan de beantwoording van deze vraag gezet, waarbij hij uiteraard veel aandacht be steedt aan de opeenvolgende presidenten in het tijdperk van opgang tot wereld formaat Wilson, Harding, Coölidge, Hoover, Roosevelt, Truman en Eisen hower, terwijl in de Nederlandse ver taling dr. B. J. Fris er als aanhangsel een schets van Kennedy's regeringsjaren aan heeft toegevoegd. Het zijn fascinerende taferelen, welke hier aan ons voorbijgaan. Eerst de V. S. vóór de eerste wereldoorlog, waarin het nieuwe continent al verder naar het westen volstroomt. De dinosaurussen, de economische machtsconcentraties komen op. De staat tracht ze te 'breidelen. Wilson verschijnt als de rechtschapen idealist, die een zending in zich voelt om de natie vrijheid en welvaart te verschaffen. Van buitenlandse verplich tingen wil hij niet weten, doch als de wereldoorlog uitbreekt, ondervindt Ame- ka al meer de zuiging ervan. Von Tirpitz met zijn onbeperkte duikboten- oorlog bewijst de onmogelijkheid van de neutraliteit. Wilson leidt de ontzaglijke krachtsinspanning. welke beslissend wordt voor de Duitse nederlaag. Dan komt Wilson in zijn element als profeet met 14 punten, die de vrede moesten waarborgen, doch zijn illusies verstui ven voor de werkelijkheid en hij krijgt het congres niet mee om zijn schepping de Volkenbond te steunen. Harding komt naar voren, een onbetekenende man, die er niet veel van terecht brengt en de corruptie ongehinderd laat bloeien. Dan beginnen de „dolle jaren" onder Coo- lidge, de zwijgzame puritein. De welvaart gaat op ongekend hoge toeren draaien, liet paradijs komt voor ieder naderbij. Totdat in 1929 blijkt, hoe een schijnge- bouw was opgetrokken, dat onder ruk- schild geheven en hij begon met onge looflijke energie en frisse gedachten aan een herstelprogram, een ware revolutie, die ondanks tegenslagen en vergissingen toch slaagde. Onderhand echter trok de internationale horizon dicht en Roosevelt was er van de aanvang af van over tuigd, dat Amerika aan de orkaan niet kon ontsnappen. Zijn neutraliteitspolitiek, vooral na de herkiezing in 1940, koerste in de richting van wat niet zijn volk maar wel hij als onvermijdelijk zag deelneming aan de oorlog. Pearl Harbour bracht de beslissing. Amerika doorstond onder Roosevelts leiding de beproeving glansrijk, doch een vrede werd voorbe reid, die de kiemen van nieuwe conflic ten in zich borg. Truman, die plotseling en onvoorbereid dê teugels in handen moest nemen, kon dit ook niet meer keren, doch hij heeft zich een man van gedurfde beslissingen getoond het wer pen van de atoombom, het Marshallplan, de Koreaanse oorlóg. Zijn conflict met Mac Arthur was er zeker mede debet aan, dat. met Eisenhower na twintig jaar weer een republikeins president in het Witte Huis kwam. Bestand in Korea, vreedzame coëxistentie, Suezkwestie, mis lukte vredesconferentie in Parijs na het U 2-incident Succes en mislukking wogen wel zo ongeveer tegen elkaar op. Kennedy won in 1960 maar met een heel krappe meerderheid. Hier beëindigt Mau rois zijn beschouwingen om nog even een diagnose op te stellen van de Ame rikanen in de jaren zestig „Zij voelen zich één door de grondwet en door de televisie, door de voetbalsport, door de auto's en de presidentsverkiezingen en ook door iets diepers, door vredelievend heid. door een eerlijk verlangen het goede te doen, door een filosofie die het tragische tussen haakjes plaatst, door een optimisme dat is gebaseerd op ver trouwen in de mens". Het vlot en in suggestieve stijl geschreven boek brengt ons het boeien de verschijnsel Amerika naderbij. Het aparte hoofdstuk over Kennedy „Een stu die in leiderschap" is een waardig aan hangsel. Bij een tweede druk mag de uitgever (Hollandia, Baarn) de vele cor- rectiefouten wel verbeteren. Door de oplettendheid van een werk ster zijn twee gevaarlijke bandieten ge arresteerd, die een overval pleegden op de spaarbank van het Noorditaliaanse dorpje Costa Volpino. Vermomd als alpenjagers betraden de onverlaten het gebouw en lieten de drie bankbedienden door middel van hun wa pens merken wat er aan de hand was. Terwijl een overvaller de uitkijk hield gaf de andere de bedienden opdracht op de grond te gaan liggen. Hierna boeide hij hen met hun riemen. Vervolgens moest de brandkast worden geopend, doch zij hadden buiten de werkster ge rekend, die vanuit haar raam had ge zien dat de gordijnen van de bank wa ren neergelaten. Zij vermoedde dat er iets ongewoons op de bank voorviel, sloot het gebouw af en belde de politie. Deze omsingelde het gebouw. Toen de bankrovers zich ontdekt wis ten wierpen zij een granaat, die echter te vroeg ontplofte. Een overvaller werd een arm afgerukt, terwijl de ander ern stig aan het gelaat werd gewond. De snelheid, waarmee een vijf km. lange lavastroom over de zuidelijke helling van de Etna loopt is afgenomen nu de lava vlakker terrein heeft be reikt. Volgens de autoriteiten bestaat er geen gevaar voor de dorpen in de directe omgeving. Premier Ikeda van Japan heeft vrijdag in zijn ambtswoning een onderhoud ge had met de Russische eerste vice-premier Mikojan, waarbij volgens officiële krin gen handelskwesties en de instelling van een luchtverbinding tussen Tokio en Moskou de voornaamste onderwerpen van gesprek vormden. Eveneens echter kwamen ter sprake de kwestie van de verbetering der Rus- sisch-Japanse betrekkingen en de kwes tie van een verdrag waarbij ondergrond se kernproeven worden verboden. Mikojan zou op een versnelde ontwikke ling van de Russisch-Japanse handel heb ben aangedrongen. Premier Ikeda had zijn gast gezegd: „De ondertekening van een vredesverdrag zou wenselijk zijn na dat de kwestie van de Koerillen-eilanden is geregeld". (De Koerillen werden in de laatste dagen van de oorlog in de Stille Oceaan door Rusland geannexeerd. Japan beschouwt zich als de rechtmatige eigenaar van de eilanden). Wat de kwestie van een luchtverbin ding tussen Tokio en Moskou - betreft, werd vernomen, dat de Japanse autori teiten een gezamenlijke exploitatie van deze luchtlijn door de „Aeröflot" en de „Japan Airlines" ernstig overwegen. Kakageesick, een Chippewa-Indiaan die zich nog de tijd herinnert dat de buffels over de Amerikaanse prairie liepen en een blanke iets bijzonders was, heeft zijn 120ste verjaardag gevierd. Onder de fe- licitatiewensen was er een van president Johnson. Kakageesick, wiens naam eeuwig licht" betekent, kreeg een verjaardags feestje aangeboden door vrienden en bu ren in het tehuis voor ouden van dagen, waar hij sinds twee jaar woont. Hij werd voorzover men kan nagaan - in 1844 tijdens de regering van Jon Tyler, *de tiende Amerikaanse president geboren. (Advertentie) brengt een nieuwe kous! de legendarisch sterke nylons van na de bevrijding keerden terug in elegante vorm. DUET extra sterke wandel-nylons

de Stem | 1964 | | pagina 23