school, ei vak Bondspresident Lübke is tot aanblijven bereid Op HANDBAL loon Mertens teert herinneringen aan op zijn toneel BOEKENPLANK Prinses Paola in Marokko zoek naar energie onder Noordzeebodem Heerlense toeristenbussen mogen Spanje niet binnen Burgerman was heel wat mans LDE" Wet remt de boorplannen Beweeglijk Afscheid Garage lenos, Oranjestr. 3, Axel, tel. 01155-744 en 404 Garage Gebr. Heijboer, Spuipl. 43 Breskens t. 01172-723 Garage Rijk, Clara's Pad 22 Hsinkenszand te! 01106-491 Uit wraak voor EEG-veto Het verspeelde uur Droompaard en andere Falldandjes De zwaluwen neergestreken Het woord Processie all stars Misschien is alles anders EKEN 6. RDIENSTE ERG ENTHOUSIAST IS HIJ NIET, MAAR. PRINSESSEN NAAR HOFBAL Mag Meredith geen les geven op Philippijnen? ..RESTEN" ZUID-NEDERLANDS TONEEL LN ST.-JANSTEEN 3X ROTTERDAM BLIJDORP EUROMAST SPIDO Liberaal verset Drie kleine woonwagens Te veel slaapdruppels aan zieke toegediend Vrijspraak voor verpleegster Carrière Krachtig „raspaard van een vermaarde stal" De ruime, zuinige gezinsauto. Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. incl. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseiner, verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-dietstal slot IMPORT:: AUMPO.N.V., PARKSTRAAT 91 a, DEN HAAG, TEL. 070-184841 Off. B.M.W.-dealer Zuid-Beveland: Aan de Spaanse grens wordt momen teel „model" gewerkt, waardoor- het Heer lense reisbureau White Cars zwaar gedu peerd is. De directie van het reisbureau kreeg van het ministerie van verkeer en waterstaat te horen, dat haar touringcars de Spaanse grens niet mochten passeren, omdat de vereiste vergunningen, die reeds eind januari werden aangevraagd nog niet waren verleend. Dat gebeurt wel vaker De Spanjaarden namen er dan genoegen mee als de vergunning later weid nagezonden. Over het algemeen ontvingen de White Cars de vergunnin gen echter binnen een maand na de aan vrage. Direct na de waarschuwing van het ministerie heeft de directie de Spanje- reizigers van de inhoud van het ministe riële document op de hoogte gesteld. Aanvankelijk uitten de reizigers nogal wat bezwaren, hetgeen zeer begrijpelijk is. Men had deviezen gekocht en plan nen en onkosten gemaakt. Later wisten de meesten zich toch bijzonder snel om te schakelen. De bedrijfsleider troostte zich met de wetenschap, dat slechts een reis geboycot is, de pinksterreis. Maandag, 25 mei, worden de touring cars van White Cars namelijk wel weei in Spanje toegelaten. „Voor deze reis zijn alle formaliteiten in orde", zegt bedrijfsleider Rouschop, die niet kan verkroppen, dat Duitse, Oostenrijkse en Belgische reisbureaus wel tijdens de pinksterdagen in Spanje worden toegelaten, „Men zegt, dat het een boycot van Nederland is, wegens het tegengaan van de toetreding van Spanj tot de EEG". Het ministerie van verkeer en water staat deelde ons desgevraagd mee, da4 het hier om een heel normale zaak gaat. Vroeger liet men aan de Spaanse grens oogluikend autobussen met toeristen zon der vergunning door. Daar is men nu mee opgehouden. Officieel valt er niets tegen te doen. Intussen zouden Spaanse autoriteiten hebben beloofd Nederlanders geen moeilijkheden meer in de weg te leggen. In ons blad van 5 mei stond een re censie over het boek van Brian „Het verspeelde uur". Als uitgever werd ver meld Hollandia in Baarn. Dit berust op een vergissing. De uitgever is Het We reldvenster. Dat Herman Heijermans niet slechts een toneelschrijver was, bewijzen o.a. de honderden korte verhalen, die hij onder het pseudoniem Samuel Falkland publiceerde. Henri Dekking en Frans Mijnssen hebben uit deze verzameling schetsen uit het volksleven m 1934 een keuze gedaan, die herhaaldelijk her drukt moest worden. Nu zijn ze als no 161 opgenomen in de reeks Salurnan- ders van Em. Querido's Uitgeverij N.V. te Amsterdam. Ook in deze vorm zullen ze, naar we hopen, met hun stifle wee moed en milde humor vele lezeis trek ken Dat de schrijver een Vlaming is, blijkt al uit de eerste alinea, waarin de ik-figuur vertelt, dat hij in café de la Paix een filter zit te drinken. Wie verder leest zal tot de ontdekking ko men, dat het proza van Gysen zeer veel intelligentie vereist. Het is boven dien erg vermoeiend, daar de schrijver zichzelf voortdurend dwingt origineel te zijn, vooral wat de vorm betreft. De inhoud is dikwijls minder oorspronkelijk zoals b.v. in de ervaringen op een hotelkamer. De manier, waarop de auteur met heilige zaken omspringt, stuit tegen de borst. We wijzen o.a. op de profaneren de beschrijving van een uitvaart. Dit alles maakt het ons moeilijk aan dit boek een aanbeveling mee te geven. In zijn boekje „Uit het leven der woor den" had de taalgeleerde J. A. Meijers een aantal van zijn artikelen uit de Groene Amsterdammer gebundeld. Ze be troffen het ontstaan, het gebruik en de ontwikkeling van het woord. Dat voor dit onderwerp, dat op een populaire wijze zonder wetenschappelijke pretenties behandeld is, grote belangstel ling bestaat, blijkt uit het feit, dat het boekje in de Prisma-reeks van Het Spectrum een. tweede druk heeft gekre gen. De titel is nu zonder meer „Het woord". René Gysen, de schrijver van deze bundel verhalen, debuteerde in 1955 het tijdschrift Gard Sivik. In 1956 werd hij er redacteur van. Sindsdien zijn verscheidene publikaties van zijn hand verschenen, o.a. een studie over de slecht befaamde Markies de Sade, de schandaligste figuur uit de wereldli teratuur. In „Processie all stars", dat werd op genomen in de serie „Nieuwe Nijgh- boeken", heeft hij vier verhalen samen gebracht. die gevolgd woi'den door de herinneringen van een jong kerkvorst, voor wie de katholieke zon maar niet wil schijnen. Onder deze titel is in 1911 een aantal korte verhalen en schetsen van Louis Couperus gebundeld. Zij geven in hun rijke variatie een goed beeld van het talent, waarmee de auteur zijn taal en stijl beheerst. Thans is als Salamander 160 bij Em Querido's Uitgeverij N.V. te Amsterdam een nieuwe druk ver schenen, die velen welkom zal zijn. Deze gedachten van een gelovige twijfelaar" ter hand nemend meende ik met een mens te gaan kennis maken, die nu eens alle zekerheden op de hel ling zou plaatsen en me zou willen over tuigen, dat men, zoals tegenwoordig graag gesteld wordt, met onzekerheden moet kunnen leven. Hoofdtitel en eers'.= hoofdstukje brachten mij tot deze ver onderstelling. Al gauw merkte ik dat ik met een totaal verkeerde instelling be gonnen was. In de grond der zaak is de schrijver Joseph Mölier geen twijfe laar, wél een gelovige. Zijn opzet is: in een reeks opstellen die slechts wei nig verband met elkaar hebben de le zers de ogen te openen en aan het den ken te zetten over het verschil tussen: twijfel en vertwijfeling, nieuwsgierigheid en zien, vrees en angst, stilte en luiste ren. zoeken en vinden, spel en arbeid, enz. Het gedachtenspe] 'is geestig en hier en daar spits, zijn paradoxen verrassend. Vermoeiend zijn soms de series vragen die tussen de gedachten dóórlopen Men leze daarom het boek slechts hoofdstuks- gewijze, dan zal men er het meest pro fijt van hebben. Uitgave Nelissen. J. H. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MEI 1964 :le mogelijk en die In de de bedrijven bij één der lor plaatsing iheden in de •kzaamheden tie. etische ont- il afgesloten sch en hoger leel in eigen koming in de hun ouders Aanvragen lemstraat 20 ATSCHAPPIJ 1EFABRIEK •ende mogelijk- ;opleiding voor ier/kernmaker). ltelijk praktisch, is, wordt afge-, xamen. iding voor dei :n in de epsbouw ewerken ontvangen de oon, gebaseerd adustrie, terwijl rzieningen van iriftelijk kunnen ling Personeels- lissingen, i die in de avond- het heerlijke veel U weet wel: het irrier willen verko- rdt gratis ter be- gen aan C. Jamin postbus 5840, Rot- dan in uw brief of ent van een vent ien als regel ten vraagd. (Eigen buitenlandse dienst De rondreis welke de president van de Duitse Bondsrepubliek Heinrich Lübke, vergezeld van zijn echtgenote in de laatste weken, beginnende in Mexico, door de Zuidamerikaanse landen maakt, heeft voor een adempauze gezorgd in de discussies over de vraag of Lübke einde juni van dit jaar by het beëindigen van zijn vijfjarige ambtstermijn, zal aftreden dan wel opnieuw tot bondspresident zal worden gekozen. vrezen, dat het tweepartyensysteem in de Bondsrepubliek nu waarlijk op komst is. Voor zijn reis naar Zuid-Amerika heeft de voorzitter der C.D.U., Adenauer, hem op de hoogte gebracht van het principiële voornemen, hem opnieuw te k: zen. Lübke is bereid een tweede ambtstermijn te aanvaarden. Ondanks het feit, dat hij in de herfst al zeventig jaar wordt is zijn gezondheid nog zeer goed. De vraag is nu, wat de regerings partner jder F.D.P. en de oppositie zul len doen Bij de liberalen gaan voortdurend stemmen op die eisen, dat nu weer een liberaal staatspresident zal worden. In de CDU geldt zo'n beetje het alterna tief: protestantse bondskanselier, katho lieke staatspresident. De liberalen stel len het alternatief: christelijke bonds kanselier, liberale staatspresident. Maar d liberalen bewijzen hun standpunt wel een zer slechte dienst door als kandi daat Thomas Dehler, de vice-president van de Bondsdag aan te bevelen. In buiten- noch binnenland heeft dit poli tieke warhoofd veel vertrouwen en ook in eigen rijen acht men Dehler wel de minst geschikte om met zijn persoon de zaken op de spits te drijven. Het college, dat de Bondspresident kiest bestaat naast uit de leden van de Bondsdag ook voor de helft uit kies mannen, welke de landdagen der z.g. Lünder stellen. De CDU zal voor wel ke kandidaat ook er gaan hier en daar ook stemmen op ten gunste van Gerhard Müller, een principiële katho liek, voorzitter van het Constitutionele Hof de medewerking von liberalen of socialisten moeten hebben. In beide gevallen kost dat wat. Blijven de libe ralen bij een eigen kandidaat, dan is zij op de socialistische medewerking aan gewezen. En dat lsrengt de kans van een grote coalitie weer op het tapijt. De komende weken zullen tonen, wat in deze het zwaarste weegt. C.D V. waartoe ook Erhard behoort is daar bepaald niet voor. Om maar te zwijgen van de liberale regerings partner, de F.D.P., die dan helemaal niet meer meespeelt en na de land dagverkiezingen in Baden-Württem- berg nu ernstig reden heeft om te Ter bijwoning van een ii-jfba' zijn gistermiddag de prinsessen Beatrix en Margriet van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. Zij maakten de reis samen in een Electra-lijnvliegtuig van de K.L.M. Het hofbal werd gisteravond in het kasteel Frederiksborg gegeten ter ere van prinses Margarethe, die vorige maand 24 jaar is geworden. Een 100-tal telgen van Europese vorstenhuizen is er voor uitgenodigd. De Philippijnse ambassade in Washing ton zal vermoedelijk instructies krijgen afwijzend te beschikken op een verzoek van James Meredith om als lector tot de Philippijnen te worden toegelaten. Zoals bekend was Meredith de eerste neger, die tot de „blanke" universiteit van Mississippi werd toegelaten. De door breking van de rassenscheiding op deze universiteit leidde in 1962 tot ongeregeld heden, waarbij twee mensen het leven lieten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Manilla vreest, dat de colleges, die Meredith wellicht over het rassenpro bleem in de V.S. zou willen houden, de Philippijnse regei'ing tegenover Washing ton in een moeilijk parket zouden bren gen. Bü het verbeteren van het weer neemt de activiteit toe van allerlei maatschappijen, die op de bodem van de Noordzee nieuwe olie- en gasveldcn hopen te vinden ter be vrediging xan Europa's honger naar energie. Tussen de 40 en 50 maatschappijen ne men deel aan de jacht en enkele daar van zullen in de komende jaren miljoe nen ponden sterling voor het onderzoek uitgeven. Ondanks vele internationale wettelijke problemen die nog opgelost moeten worden, wordt de exploratie voortgezet Alle grote oliemaatschappijen nemen aan de race deel. Daarnaast is er nog een aantal onafhankelijke maatschap pijen. Volgens de Petroleum Press Ser vice zal dit aantal nog wel toenemen. De aanleiding tot deze speurtocht naar rijkdommen onder water is de ontdek king geweest van 's werelds op één na grootste aardgasreserve in het noord-oos ten van Nederland. Het werk beperkt zich op het ogenblik hoofdzakelijk tot seismisch onderzoek. Volgens P.P.S. zal binnenkort een groep Duitse maatschappijen twee proefborin gen verrichten buiten de territoriale wa teren. De Petroleum Persdienst bracht ook nog onder de aandacht dat buiten de vorming van Amerikaanse en Britse consortia voor dat doel, ook anderen, zo als de Brittish Gas Council, de Imperial Chemical Industries, een belangrijke Ne derlandse kolenimporteur, een Deense reder en Noorse mijnbouw- en reders- groepen aan het onderzoek deelnemen. De P.P.S. besteedde ook aandacht aan de wettelijke vertakkingen welke moge lijk zijn onder de conventie van Genève van 1958 over het zeerecht, welke kort na de ratificatie-procedure van Engeland in werking zal treden. Binnen het bouw sel van de conventie bereiden vele Noord- zee-landen gedetailleerde wetten en voor schriften voor betreffende de boring, concessieverlening en andere vraagstuk ken. Gezien de kustlijn is Engeland tot nu toe het eerst begunstigde land: het vormt de gehele westelijke afbakening van de Noordzee. Onder de termen van de con ventie van Genève krijgt het ongeveer de helft van de Noordzeebodem toege wezen. Een gedeelte van dit stuk zou veelbelovend voor exploratie zijn. Waarschijnlijk nog voor de zomer zul len de maatschappijen in de gelegenheid worden gesteld om in te schrijven voor exploratiegebieden. Deskundige menen echter dat zelfs als de vergunningen vrij vlot worden verstrekt, het onwaarschijn lijk is dat er voor volgend jaar op grote schaal zal worden geboord. Volgens P.P.S. belet de vaagheid van de wét in de meeste oordzeestaten het houden van proefboringen, maar er is reden te hopen dat de belangrijkste wet telijke obstakels binnenkort uit de weg zullen worden geruimd, waarschijnlijk nog voor het boorseizoen in de zomer van 1965. Tot die tijd kunnen belang hebbende partijen de zeebodem onder zoeken. Het persbureau deelde meer dat één proefboring ongeveer 1 miljoen pond zal gaan kosten. Het Westduitse con sortium de enige groep die reeds op volle schaal aan het werk is heeft voor 1964 en 1965 9 miljoen pond ster ling uitgetrokken, aldus P.P.S. DISTRICT ZUID B Dames le klas: EBHV (kampioen) Marathon Blauw Wit SIOS Zld. Sport Tachos Olympus Hontenisse Dames 2e klas A: SOA (kampioen) Volt Were Di DVS Be Fair Dongen Heerle Boemerang (degr.) Heren le klas: EMM Hellas Tachos Volt Taxandria Were Di SOA Marathon Heren 2e klas A: DESK Rapid x) Velocitas Longa Juliana SOA 2 EBHV 2 Boemerang xx) x) betekent twee strafpunten AFD. WEST-NOORDBRABANT Dames le klas: Rapid Terheijden SOA 2 VCW EmBeE x) EBHV 2 Were di 2 xx) Blauw Wit 2 x) EmBeE 2 Dames 2e klas: EVV (kampioen) Riel GHV x) Hiola Gloria Juliana x) BHV 1 BHV 2 Heren le klas: Blauw Wit 1 (kamt Volt 2 Uno Animo Desk 2 x) Rapid 2 x) Tachos 2 xx) Juliana 2 xx) Velocitas 2 Heren 2e klas: DVS Rapid 3 Volt 3 Internos GHV Blauw Wit 2 BHV Were di 2 DVS 2 x) betekent twee strafpunten 12 12 0 0 24 12 8 1 3 17 12 7 1 4 15 11 6 0 5 12 11 3 0 8 6 11 3 0 8 6 11 0 0 11 0 teruggetrokken 14 13 0 1 26 14 10 2 2 22 13 9 2 2 20 13 6 2 5 14 13 4 1 8 9 12 4 0 8 8 14 2 2 10 6 13 0 1 12 1 12 9 1 2 19 12 7 2 3 16 13 6 2 5 14 14 6 1 7 13 14 6 1 7 13 14 4 3 7 11 13 4 2 7 10 12 2 4 6 8 14 9 2 3 20 13 8 3 2 17 12 8 0 4 16 13 6 2 5 14 12 5 2 5 12 13 5 1 7 11 14 2 1 11 5 11 2 1 8 1 12 9 1 2 19 10 8 0 2 16 13 5 2 6 •12 9 4 2 3 10 12 6 0 6 10 11 4 0 7 8 9 4 0 5 4 14 1 3 10 3 teruggetrokken 14 11 1 2 23 14 11 0 3 22 12 8 1 3 15 14 7 1 6 15 14 6 1 7 13 12 6 0 6 10 14 2 1 11 5 14 0 1 13 1 13 12 0 1 24 14 9 0 5 18 11 5 1 5 11 10 5 1 4 9 11 5 0 6 8 9 5 0 4 6 9 3 0 6 2 13 0 0 13 0 15 13 0 2 26 13 11 0 2 22 14 11 0 3 22 14 9 2 3 20 15 5 3 7 13 15 4 1 10 9 13 3 1 9 7 13 1 1 11 3 12 1 0 11 2 (Advertentie) Drie Rotterdamse attracties to nen U Rotterdam op zijn best! Zie hoe deze dynamische stad bruist van leven en naarstig werkt aan zijn toekomst. Een bezoek aan Diergaarde Blijdorp en de Euromast, een rondvaart met Spido door de altijd leven dige havensEvenementen om niet te vergeten I De DIERENWERELD in zijn natuurlijke omgeving Een schitterend UITZICHT op 110 meter hoogte... TEL. 125557 Een onvergetelijke ROND VAART door de havens... TEL. 135400 afvaart ponton Willemsplein Ofschoon niet zo geweldig erop ge brand om opnieuw voor vijf jaren het bondspresidentiële paleis in te huren, schijnt Lübke bereid zich opnieuw een verkiezing te laten welgevallen mits te voren vaststaat dat dit met een aan zienlijke meerderheid zal geschieden en mits 'er ook niet te lang omheen gepraat wordt. Dat doelt rechtstreeks op de si tuatie in 1959, toen maandenlang gepa- laverd werd over de vraag of de toen malige bondskanselier Adenauer bonds president zou worden in opvolging van Heuss. Men kan het Lübke niet ontzeggen, dat hij de hoge functie van bondspre sident in de afgelopen vijf jaren waar dig heeft vervuld. Hij is veelvuldig op de voorgrond getreden, mét echtgenote zowel in binnen- als buitenland en juist zijn correcte, bescheiden burgerlijke op treden is in het buitenland een plus- plunt voor hem en de Bondsrepubliek geworden. In de persoon van Lübke zijn vele landen, die nog recht kritisch tegenover de Duitsers staan, in contact gekomen met het nieuwe Duitsland. Waar hij verscheen, in Azië of nu in Zuid-Amerika heeft hij een bijzonder goede pers gehad. Dat mag dan wel niet de mening zijn van sommige jour nalisten en ambtenaren, die Lübke op zijn buitenlandse reizen hebben verge zeld en die beweren, dat hij toch wel ten gemis aan eigenschappen van de man van de wereld heeft, de buiten landse waarnemer ziet liever een zich bescheidener voordoende Duitse presi dent. dan een met opgekamde snor a la Kaiser Wilhelm of met het sluikhaar en het neusborsteltje en tevens de le vensgevaarlijke praatjes van een Hitier. Lübke is intussen heel wat „manser" gebleken, dan vele politici gedacht heb ben. Hij is zich van de staatsrechtelijke rechten en plichten van het bondspresi dentschap zeer bewust gebleken en was geen gemakkelijk man bij aangelegen heden van politieke arrangementen, welke hem al te politiek en te weinig staatsbelangrijk leken. Bekend is bij voorbeeld, dat hij zich nogal hard en langdurig verzet heeft tegen de benoe ming van de liberaal Schwarz als mi nister van landbouw in het kabinet- Erhard. Ook is van Lübke bekend, dat hfó een warm voorstander is van een z.g. grote coalitie van C.D.U. en so cialisten. Een belangrijk deel der Deze charmante fotovan prinses Paola in Marokko samen met enkele in Klederdracht gestoken vrouwen werd gemaakt tijdens het bezoek van de prinses en haar echtgenoot prins Albert aan Ben-El-Ouidane. Aan de Roskamstraat in St.-Jansteen De Haagse rechtbank heeft gisteroch tend de 24-jarige verpleegster M. C. Z. uit Oegstgeest vrijgesproken van haar ten laste gelegde dood door schuld, als gevolg van het toedienen van een te grote hoeveelheid slaapmiddel „Somni- feen". Verdachte had als excuus onder meer chiatrische inrichting Endegeest" een hoeveelheid van 30 c.c. toegediend, ter wijl slechts 30 druppels was toegestaan. Tengevolge hiervan overleed de patiënt twee dagen later. Verdachte had als excuss onder meer aangevoerd, dat zij de afkorting di op het flesje had uitgelegd als „drank" in plaats van druppels. Zij diende patiën ten met een ander slaapmiddel wel vaker 30 c.c. toe, verklaarde zij. De rechtbank overwoog, dat verdachte weliswaar een ernstig tekort aan nauw keurigheid in het toedienen van het slaapmiddel heeft getoond, doch dat zij de sterkte van „Somnifeen" niet kende. Voorts had zij, doordat zij te laat was voor haar dienst geen mondelinge in structies van haar collega kunnen over nemen. Het feit, dat verdachte later is behandeld voor een ziekte, die mogelijk reeds eerder haar werk ongunstig he jft beïnvloed, zag de rechtbank eveneens als verzachtende omstandigheid. De rechtbank achtte dood door schuld niet bewezen. De officier van justitie had veertien dagen geleden een geldboete van f 75, geëist. (Van onze verslaggever) derlands Toneel, dat van 1919 tot' en met 1947 al rondreizend door ZuiJ-Ne- derland, overal voorstellingen heeft ge geven, evenals in Belgisch Oost-Vlaan- deren. Toon Mertens, de directeur van het vroegere gezelschap „van mijn troupe", zoals hij zegt is onlangs 78 jaar geworden. Hij is nog bijzonder kras en om dat te demonstreren zat hij iedereen willen vertellen dat hij dezer dagen nog met de fiets naar Dender- monde is getogen. Voor hem is echter geen toneelglorie meer weggelegd, ter wijl de heer Mertens zelf vindt dat 2ijn tyd, de tijd om op te houden met prak- tizerend werk voor het toneel, nog niet gekomen is. Af en toe regisseert hij hier en daar, vooral in Dendermonde, nog eens een to neelstuk maar voor het overige moet hij zich troosten met het lezen van stuk ken uit zijn enorme verzameling. Maar ook dat moet hij steeds meer laten want zijn ogen beginnen vochtig te worden. „Ik lees nu echt te veel, mijn ogen zullen het eens gaan begeven, zegt hij berustend. En wanneer hij zijn toneel boekjes moet laten voor wat zij zijn resten hem alleen nog de herinneringen aan een schoon, rijk leven, waarin hij zo „allemachtig veel plezier" aan het to neel heeft beleefd. Het Zuid-Nederlands Toneel heeft in deze contreien nog een bekende klank. Menige ingezetene van St.-Jansteen, die door de Roskamstraat komt, zal. wanneer hij de twee woon wagens en die ene wagen, waarin voe ger allerhande toneel-attributen werden opgeborgen ziet met weemoed terug denken aan de tijd waarin Toon Mertens telkens op een andere plaats in zijn „schouwburgtent" liet horen: „Zeer ge acht publiek, vanavond brengt hoc Zuid- Nederland Toneel voor 'u. De in Borgerhout bij Antwerpen ge boren Toon Mertens stond il als jon geling op de planken. Hij speelde rollen in de Antwerpse Toneelmaatschappij. Toen kwam daar op een gegeven mo ment de grote toneelschrijver en thea terdirecteur Cesar van Couwmberghe j een kijkje nemen op een repetitie, toen bij Max in ,.De gebroeders De Grave" gestalte stond te geven. „Die moet ik hebben", zei Cesar. En de toneeltoe komst van Toon Mertens was verze kerd. Hij werd reizend acteur in het theater van de grote Cesar. Vandaar kwam hij bij Theater Stips terecht. Een van de Stips, „tante Anna", zoals ze be kend stond werd zijn vrouw. En de toe komst werd nog zonniger. Echter de eerste wereldoorlog gooi de roet in het eten. Toon Mertens moest „verdimme" naar Calais Hij kwam de oorlogstijd al toneelspelend met en voor de Belgische militairen door, zette na de oorlog „als de don der" koers naar Tilbui-g, waai theater Stips verdeeld lag. en richtte het Zuid- Nederlands Toneel' op, In 1919. Hij wierf krachten uit de familie Stips aan en vulde zijn gezelschap aan one* bijvoor beeld Guust Leermakers, een voortref felijk acteur. Daarna begon een leven van zwerven van veel toneelspelen, in de zomer in de tent, 's winters in zalen, her en der. Overal wachtte het succes „veel succes" tot in Nieuw Na men.' in 1957 om precies te zijn, de laatste voorstelling werd gegeven. Het was een interpretatie van „Dokier Na- vino". We moesten belasting gaan be talen, overal waar we onze tent opsloe gen. Ik rekende uit dat ik in het ver volg nog maar een heel klein somme tje bij elkaar zou kunnen krijgen bij elke voorstelling. En voorstellingen ge- jven in zalen? Ook niets gedaan. Je moet met uitkoopsommen werken, anders (Advertentie) led je het niet.' Het is even stil in de wagen van Toon Mertens. Hij zucht eens diep en veegt dan zijn bril schoon. Dan. olot- seling, springt hij op. scharren allerlei papieren, foto's en boekjes bij elkaar en haalt aan de hand daarvan herinnerin gen op. Hij praat tegen zichzelf, ge baart druk. geeft aan hoe bepaalde rol len gespeeld dienen te worden en is zich slechts spaarzaam van ons gezelschap bewust. „Waarom ben je nou eigenlijk op bezoek gekomen. Ter gelegenheid van mijn 78e verjaardag? Maar dat is toch niets bij zonders". En dan. een ander foto-al bum bespeurend: „Kijk eens hier. Ik heo in de tweede wereldoorlog nog eens een jaartje in de Schouwburg van Gent ge staan" en hij toont foto-opnamen van spelmomenten uit de Gentse schouwburg. ..Hier, ik als Kobus in Op hoop van zegen van Herman Heyermans. Fraai Toon Mertens als Kobits in „Op hoop van zegenvan Herman Heyermans in de Gentse schouw burg. De foto werd ongeveer 23 jaar geleden genomen. hé? Mijn vrouw? Overleed ongeveer twee jaar geleden. Eigenlijk leeft er nie mand meer van het Zuid-Nederlands To neel. Alleen ik". En hij zakt weer in zijn stoel, zit daar nog eens te peinzen, veert dan weer op en laat een paar to neelboekjes door zijn handen fladde ren. Wanneer wij afscheid nemen staat hij in de deuropening van zijn wagen, breeduit. Hij overziet het overgebleven gedeelte van het wagenpark van het Zuid-Nederlands Toneel. Even lichi r.og een trotse blik in zijn ogen en het is alsof hij wil gaan zeggen: „Geacht pu bliek. geachte dames en heren, wij pre senteren u vandaag.." Dan lijkt hij zich te bedenken. Dat zijn woorden, die lang geleden zijn uitgesproken. Te lang geleden. Hij roept ons terug. „Ik weet nog steeds niet wat je nou igenlijk bent komen doen. Maar als je iets over me schrijft laat dan alsjeblieft uitkomen dat ik er niet op aangedron gen heb. Het is niets bijzonders meer". Toon Mertens weet dat hij toch afscheid van zijn geliefde toneelwerk heeft geno men. Heeft moeten nemen. Ook al zet hij dan hier en daar nog wel eens iets in elkaar, zoals hij zegt. In St.-Jansteen blijft men echter zyn petje afnemen voor „toneeldirecteur" Toon Mertens. En dat willen wy ook doen. staan drie kleine woonwagens, die met de heer Toon Mertens, die een van de wagens bewoont en met mej. Lisa Reyns die domicilie heeft in een tweede, de overschotten vormen van het Zuid-Ne-

de Stem | 1964 | | pagina 21