Grote pinksterdrukte verwacht Polak beschuldigd: misdrijf uitgelokt' AUTOWRAKKEN groeiend probleem Voorarrest „vonnist" Tilburger i Oud-nazi betreurt zijn aandeel in moordpartij Delft blijft klagen over drinkwater PATHET LAO IN OPMARS voor u Economische oorlog uit den boze Pinksterprijsvraag 1964 Honden voor Heinz Vieten Schroothandel wil ze niet Dramatische rechtszitting Foutieve conclusie Opname-verzoek DAGBLAD VOOR ZEELAND j toe. tvattlüt v/eer vandaag' Deense minister over geschillen EEG-EVA Vergiffenis gevraagd in Hannover Stichtingsbestuur wil Nederlandse Opera opheffen Politieman met auto te water verdronken Paus Pius XII schreef Mit brennender Sorge Meer Amerikaanse hulp Zuid-Viëlnam Onrust in Laos T?. BOVENKAMP 0FURNITURE ZONNIG i WATERLAND 6OO Bewaar deze krant zorgvuldig lMe JAARGANG No. 24588 Voor Cod, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur t Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 16 MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 UITTOCHT AL VOLOP BEGONNEN lectuurmenu Morgen is het Pinksteren. Wat zegt Pinksteren ons eigen- lijk? Twee beschouwingen in onze krant van vandaag raken deze vraag. Op de kunstpagina J wordt de vraag gesteld wat Pinksteren voor de kunstenaar S betekent. Op pagina 17 licht dr. C. A. Rijk, professor in de bij- belexegese het Pinksterfeest Drie nationale titels be- haalde John Braspennincx in zijn noeste wielerbestaan. In zijn „grote tijd". Onze sport- redacteur liet „Den Bras" her- inneringen ophalen cn noteerde de aardigste voor zijn serie ge- S sprekken met wielercracks. Van- daag dus Braspennincx. Pag. 25. Onze luchtvaartredacteur ver- 5 volgt op pagina 29 zijn histori- sche reportage over het roem- ruchte Nederlandse Spitl'ire- squadron van de RAF. De over- 2 winning naderde, maar veel nog moest het Nederlandse squadron offeren. Zoals elke zaterdag spreekt S ook vandaag de lezer zijn S woord mee. Deze weck is er fel gereageerd op het beruchte „Irenelicd". Onze redactie kuis- J te een paar van die reacties. J Motto: laat degene die zonder I zonden is de eerste steen wer- penS Op pagina 17 vervolgen wij I onze fotoreportageserie over de J indrukwekkende kanaalwerken 1 bij Terneuzen. In een aparte kritische ko- lom levert onze provinciere- S dactie weer enkele bescliouwin- J gen over gewestelijke zaken. Tenslotte als altijd: tal van interessante artikelen, rubrie- J ken en vooral nieuws. Het we- reldgcbeuren in uw hand. In verband met het Hoogfeest van Pinksteren zal ons dagblad maandag 18 mei a.s. niet ver schijnen. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM (Van onze verslaggevers) De pinksterdrukte is gisteren al volop begonnen. De hoofd wegen leverden allen hetzelfde beeld op: honderden auto's, scooters en brommers, op weg naar een doel dat de eigenaars en hun naaste verwanten enkele dagen verdiende rust moeten schenken. Veel auto's waren belast en be laden, niet alleen met zonnig ge stemde inzittenden, maar ook met alles wat een korte vakantie kan opfleuren. De ware optimisten hadden een grote hoeveelheid strandgerei op hun imperial vast gesjord, anderen volstonden met een tent of met een bescheiden bootje, kennelijk het standpunt huldigend dat een enkele zonne straal nog geen zomer maakt en dat het in Nederland, voor wat het weer betreft, nu eenmaal uit kijken is. Overigens is een beetje optimisme deze keer niet misplaatst. De weerpro- feten voorspelden gisteravond zonnig en warm weer. Een sympathiek centrum van hoge luchtdruk is gisteren in ooste lijke richting ons land gepasseerd, met temperaturen tussen 13 en 18 graden. Vandaag gaat de wind wat meer naar het zuiden, wat dan betekent dat warme lucht naar ons land kan stromen, waar in temperaturen van 22 tot 25 graden kunnen worden verwacht. Van de oceaan uit komt wat vochtiger lucht aanruk ken, maar regen zou die voorlopig niet brengen. Zou, zeiden we Overal wordt voor de pinksterdagen een grote drukte verwacht. Dat geldt zowel voor het strand en de zwem baden, als voor de bossen en andere ontspanningsgelegenheden. De politie had gisteren reeds volop maatregelen getroffen, al wordt de groot ste drukte vandaag pas verwacht. Vrij dagmiddag tegen zes uur trok de ver keersstroom al vrijwel ononderbroken voort. De patrouille van de rijkspolitie, waarmee we telefonisch contact hadden, sprak van zeer grote drukte op de we gen Tilburg-Vlissingen en Rotterdam- Bergen op Zoom. Veel toeristen bleken Zeeland als bestemming te hebben. Ook aan de grenskantoren was het druk. Veel Belgen en ook een aantal Fransen reden Nederland binnen. De rijkspolitie in Zundert constateerde dat het verkeer naar het noorden kennelijk frequenter was dan dat naar het zui den. Er worden vijf- tot zevenhonderd duizend buitenlanders verwacht. Ook de bureaus van de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer hadden goed hun werk. In sommige steden waren al enkele hotels geheel volgeboekt. Voordat het avond is zullen er nog wel meer zijn die vermoeide reizigers teleur moe ten stellen. ZES GEWAPENDE mannen hebben donderdag een overval gepleegd op het hoofdpostkantoor van Caracas en daar bij 300.000 bolivares buitgemaakt. Per soneel en cliënten werden met vuurwa pens in bedwang gehouden. ACHT VROUWEN van de ..Women Stri ke for Peace" werden gistermorgen door minister Luns ontvangen. Zij stelden de bewindsman een document ter hand waarin hun bezwaren tegen de kernbe wapening zijn vervat. IN 'T KORT EEN BRITSE patrouilleboot zou voor de kust van Oost-Borneo door Indonesisch kustgeschut getroffen zijn. Een matroos werd gedood. Dit heeft het Indonesische persbureau Antara meegedeeld. VOLGENS onbevestigde berichten zijn vrijdag twee groepen rebellen op de zuidkust van Cuba geland. De aanvallers van de havenstad Pilon zouden stoot troepen van een dezer groepen zijn ge weest. OP ORLY, het vliegveld van Parijs, is (weer eens) een stiptheidsactie onderno men. Dit maal door hel verkeerscontro- lepersoneel en met het doel te proteste ren tegen beweerde ongunstige arbeids omstandigheden. (Advertentie) De Deense minister van buitenlandse zaken, de heer P. Haekkerup, heeft vrij dag in een vergadering in Den Haag van de Raad van de Europese Bewe ging in Nederland gezegd, dat Denemar ken streeft naar een volledige Europese gemeenschap. Als de kloof tussen de huidige Euro pese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhandelszone blijft en uit loopt op een economische oorlog tussen die twee statengroepen, zal er niets kun nen komen van samenwerking op poli tiek en defensief terrein in Europa. Als een van de middelen om het verder uit elkaar drijven van E.E.G. en E.V.A. te voorkomen, wees hij op het besluit in de E.V.A.waartoe Denemarken behoort, over te gaan tot standaardisatie van ma ten. De E.E.G.-landen zijn uitgenodigd daar ook aan deel te nemen en dat aan bod is nog steeds van kracht, aldus de Deense minister, in een rede over Dene marken en Europa", in de grote verga derzaal van de Tweede Kamer. Een beetje vroeg? Nou ja... Het stichtingsbestuur van de Neder landse Opera gevestigd te Amst^-dam heeft in zijn vergadering van 15 mei 1964 besloten een besluit tot ontbinding van de opera aan de overheid ter goedkeu ring voor te leggen. Het bestuur is van oordeel dat de ont wikkeling der. verhoudingen bij de Ne derlandse Opera een artistiek verant woorde verwezenlijking van haar doel stelling niet meer mogelijk maakt. Con form artikel 12 der statuten wordt ont binden -voorgesteld met ingang van de datum, waarop de laatste van beide sta tutair vereiste goedkeuringen van over heidswege zal zijn ontvangen. De vereffening zal overeenkomstig de statuten door het bestuur geschieden. Na de datum van ontbinding zal het de be staande verplichtingen afwikkelen. Voorts deelt het bestuur mee de di rectie opdracht te hebben gegeven te onderzoeken of en in hoeverre het ar tistiek. financieel en organisatorisch mo gelijk en verantwoord zal zijn. tijdens de liquidatie-periode voorstellingen te ge ven. Anton Müller, een van de vijf gewezen SS'ers die terechtstaan op beschuldiging van het doden van zevenduizend Poolse joden en Russische krijgsgevangenen, heeft vrijdag „alle mensen die in de tweede wereldoorlog onrecht is aangedaan" om vergeving ge smeekt. Müller heeft een bekentenis afgelegd over zijn aandeel in de moord op de jo den en krijgsgevangenen. Ook heeft Mül ler toegegeven medeplichtig te zijn ge weest aan het vermoorden van de op perrabbijn van de Poolse stad Vlodawa. Op de vraag van de openbare aankla ger of hij ooit heeft getracht de af slachtingen tegen te gaan, antwoordde hij: „Ik ging volgens bevel te werk en nooit volgens mijn geweten". Zijn medeverdachte, de gewezen SS korporaal Adolf Schaub. had kennelijk geen spijt van zijn misdrijven en spitste zijn verdediging toe op de wreedheden die hij de Polen zag bedrijven voor de Duitse legers het land binnentrokken. „Ik zag dat Polen Duitsers neersloe gen en neerschoten. Ik moest mij weken lang verbergen", zei hij. Schaub vertelde dat hij huilde v Vrijdagmiddag is de 5? opper wachtmeester bij de rij itie A. K Goud uit Dordrecht met i mto van dc Handelskade te Dordrecht af de Oude Maas ingereden. Er werden onmiddellijk pogingen ondernomen hem te redden maar die mochten niet baten. vreugde toen de nazi-legers zijn dorp nabij Lodz binnenmarcheerden en zich met vreugde bij de SS aansloot. Na de oorlog werd hij weer onderwijzer en lid van de Oostduitse communistische partij. In 1957 vluchtte hij naar het Westen. Delft is voorlopig nog niet bevrijd van drinkwaterproblemen. Aanvankelijk dacht men dat de breuk in de waterlei ding hedenavond zou zijn hersteld, Maar in de loop van vrijdag bleek dat drie nieuwe buizen nodig zijn en dat ter ver steviging palen in de slappe veenbodem zullen moet worden geslagen. Tijdens de pinksterdagen zal men door werken. Na herstel zal echter langdurig doorspuien nodig zijn en het zal daar door zeker nog anderhalve week duren voordat de leiding in gebruik kan wor den genomen. Over de aanwezigheid van „wormen' in het drinkwater staat de gemeente voor een raadsel en over de vraag of het wa ter schadelijk is voor de gezondheid lo pen de meningen uiteen. De inspectie voor de volksgezondheid zegt: niet ge vaarlijk. Verscheidene artsen in Delft ontraden het gebruik van dit water de voeding van baby's ten sterkste. De gemeente houdt zich aan T standpunt van de inspectie voor de volksgezondheid en ziet geen reden tot het nemen van bij zondere stappen. Prof. dr. J. F. Polak uit Boekelo, lid van de Eerste Kamer, is in een brief aan staatssecretaris drs. L. van de Laar, beschuldigd van uitlokking van misdrijf. De brief werd door zeven dierenliefheb bers uit Heemstede, Haarlem, Benne- broek en Hoofddorp gezonden. Zy vra gen de staatssecretaris maatregelen te gen de senator te nemen. De beschuldi ging wordt geadstrueerd door een af schrift van een proces-verbaal van de rijksrecherche in Arnhem van 30 juli '63. Volgens dit proces-verbaal zou prof. Polak in samenwerking met anderen een poging hebben .ondernomen om de Duit se hondenhandelaar Heinz Vieten honden in handen te spelen. Deze honden zou den evenwel gestolen zijn. Nadat de heer Vieten de honden in zijn bezit zou heb ben gekregen zou de diefstal kunnen worden bewezen. Zoals bekend voeren prof. Polak en zijn echtgenote, mevr. Polak-Moor, een strijd tegen, wat zij noemen, wantoestanden zo wel bij dierenbeschermers als op honden- markten, en tegen instellingen en hon denhandelaren. „Als de overheid niet snel ingrijpt, krijgt Nederland een vreselijk autowrak ken-probleem. Vooral als binnenkort de W.A.-verzekering verplicht wordt, zullen er vele slechte auto's niet worden ge accepteerd door de verzekeringsmaat schappijen. Als er niets gebeurt komen deze duizenden autowrakken langs de we gen te staan, want de schroothandel heeft niets aan autowrakken. Het is te kostbaar om de verschillende metaal soorten te sorteren. De verwerking van een autowrak moet 50 gulden kosten en niemand zal bereid zyn geld toe te geven als hij zijn auto afdankt". Dit is de me ning van de heer N. Nijkerk, voorzitter van de federatie van verenigingen van handelaren in oude materialen en afval stoffen. Met vertegenwoordigers uit dertien landen (o.a. uit de Verenigde Staten) heeft hij de afgelopen drie dagen een con gres van het bureau international de la récupération", in het Amsterdamse Hilton-hotel bijgewoond, waarbij de Ne derlandse federatie is aangesloten. Op het congres zijn een aantal inter nationale problemen van de branchever enigingen van de groothandel in afvallen van papier, textiel, non-ferro-metalen en ijzer besproken, o.a. over de interna tionale classificatie. De heer Nijkerk verklaarde, dat de sortering van de onderdelen van auto wrakken voor de handel te duur is, ter wijl voor de fabrieken de verwerking van hele wrakken als grondstof te vuil is. ..Niemand wil de wrakken hebben Ook niet in onze buurlanden, waar men dezelfde problemen heeft. In vroegere jaren werden vele onderdelen van auto'.! vaak nog gebruikt, maar onze welvaart heeft de handel in deze tweedehands goederen sterk gereduceerd. De enige oplossing is een overheidscommissie, die de zaak landelijk aanpakt", aldus heer Nijkerk. De bekende encycliek ,,Mit brennender Sorge", waarmee Paus Pius XI in 1937 het nationaal-socialisme veroordeelde, is wel ondertekend door deze Paus. maar grotendeels geschreven door zijn staats secretaris, kardinaal Pacelli, de latere Pius XII. Het bewijs daarvoor heeft het Italiaan se tijdschrift ,.Concretezza" geleverd door met behulp van het Vaticaans archief fotokopieën te publiceren van de ontwerpen voor de encycliek. Deze ontwerpen bleken in aanzienlijke mate in het handschrift van kardinaal Pacelli bewerkt te zijn. Deze bewerking betrof niet de woordkeus, maar wezenlijke aan vullingen en verbeteringen. President Johnson is van plan spoedig het congres aan te bevelen de militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam uit te breiden, zo heeft het Witte Huis vrijdag bekendgemaakt. Tevoren had de president met de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, en senator Full- bright de kwestie Zuid-Vietnam bespro ken. McNamara is donderdag uit dat land teruggekeerd en heeft de president on middellijk aanbevolen de hulp uit te breiden. de Het Laotiaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekendgemaakt dat Tha- thom, een belangrijke stad ongeveer 145 km ten noordoosten van Vientiane, don derdag in handen van de Pathet Lao is gevallen. Er zou voorts een aanval 'egen de verdedigingsgordel van Paksane, 110 km ten noordoosten van Vientiane, op handen zijn. Paksane is een stad aan de rivier Mekong, met een wegverbinding met Thanthom. Vanuit deze laatste plaats begaf twee maanden geleden een sterke eenheid regeringsstrijdkrachten zich diep in het gebied van de Pathet Lao. en werd later gedwongen zich op Moeng Tsja, 25 km ten noordoosten van Vien tiane, terug te trekken. In het communiqué van het ministerie wordt gezegd dat de Pathet Lao ver sterkingen aanbrengt op de Vlakte der Kruiken en in andere delen van het land. Twee compagnieën Chinese troepen uit Namtha, in Noordwest-Laos en vijf com pagnieën van de Vietminh uit Dien Bien Phoe, Noord-Vietnam, zouden bezig zijn met het „uitroeien" van rechtse guerril lastrijders bij Moeong Sai. Luitenant Vang Sjoe, een rechtse stamleider in Moeong Sai, zei vrijdag dat ongeveer duizend vluchtelingen die door de pro- communistische Pathet Lao werden ach tervolgd, tijdens een voettocht van vijf tien dagen waren omgekomen. Prof. Polak: nationale schande. Mevr. Polak kwam ruim twee jaar ge leden in het nieuws toen zij bij de grens post Glanerbrug de Duitse hondenhan delaar Heinz Vieten een klap gaf. Later werden aanklachten tegen haar ingediend wegens belediging van eer en goede naam, van o.a. hondenhandelaren op de Tilburgse hondenmarkt, de ex-inspecteur van de dierenbescherming en houder van een dierenpension A. P. van Keimpema uit Hoofddorp, de dierenarts mevrouw J. W. Hagendoorn uit Heemstede en me vrouw A. Rehwinkel uit Heemstede en van het centraal propagandabureau voor de dierenbescherming. Diverse processen lopen thans nog. Prof. Polak kwam vorige week weer in het nieuws toen hij in de Eerste Ka mer bij de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aandrong op uit voeringsbelastingen voor de dierenbe scherming om paal en perk te stellen aan wat hij noemde „moderne slavenhan del, een waarlijk nationale schande, de handel in ponden gewogen hondevlees, een tergend treurspel, dat vreet aan onze nationale faam van Erasmiaanse bescha ving, van menselijke waardigheid en van mededogen voor de under-dog". Enkele van de personen „die de brief aan de staatssecretaris stuurden, zijn mensen die in processen zijn gewikkeld met professor en mevrouw Polak. (Advertenties) Een Deens model Perfecte zitvorm. v00r v/oonkunsi op z'n best grote markt catharinastraat 4 Weersverwachting van het K.N.M.I. J seldig tot vanavond: I Zonnig weer met een zwakke tot l matige wind, draaiend naar zuidc- 2 lijke richtingen Warmer dan gis- 2 teren. Maar in de noordelijke pro- vincies, waar de wind nog geruime tyd van zee blijft waaien, ongeveer 2 dezelfde middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.29 uur. 2 Maan op 8.54 uur. 2 Morgen: zon op 4.43 uur, zon onder l 20.30 uur. Maan onder 1.41 uur, 2 maan op 10.09 uur. 2 Maandag: zon op 4.42 uur, zon on- 2 l der 20.32 uur. Maan onder 2.15 uur, 2 maan op 11.26 uur. TOT PIJNLIJKE verrassing van de of ficier van justitie, mr. G. Temmink, en de straikamer van de Bredase rechtbank, onder presidium van mr. H Seelen. bleek vrijdagmiddag de 26-jarige Tilburger A. van B., die wegens diefstal van een geldkistje met 200 uit zijn ouderlijk huis te recht moest staan, in het huis van bewaring in Breda ernstig geestes ziek te zijn geworden. Op 16 februari 1964 werd de diefstal gepleegd en de verdachte was met het geld naar Amsterdam gegaan. Er was enkele maanden geleden een psychiatrisch rapport over hem uit gebracht, met als conclusie dat nog wel volstaan zou kunnen worden met een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering en plaatsing in een beschermd milieu met psychia trische behandeling. Tijdens zijn detentie in het huis van bewaring is de verdachte echter snel achteruitgegaan en toen hij vrij dag de rechtszaal binenkwam, ont stond een situatie, waarin van een normale rechtspleging nauwelijks nog sprake kon zijn. VERDACHTE BEGON met de vraag of hij een sigaret mocht roken. Dit werd hem uiteraard niet toegestaan. Op de vragen van de president gaf verdach te verwarde en vaak niet terzake doende antwoorden. Als getuige werd een ambtenaar van de reclassering gehoord, die be toogde dat de conclusie van het psy chiatrisch rapport duidelijk werd weerlegd door het gedrag van de verdachte in de laatste vijf minuten. Verdachte, door de president en de rijkspolitie m de zaal met veel tact behandeld, had inmiddels zijn plaats op de verdachtenbank verlaten en was aan een tafeltje van de pers gaan zitten. Daar riep hij uit: „Ik wil publiek zien. Dat is mijn recht. Ik schrijf alles op, vooruit nou, de volgende zaak". Met deze en andere opmerkingen bleef hij aantonen dat zijn toestand zeer tragisch was gewor den. INMIDDELS ZAT de rechtbank met een probleem waarmee de gehele Neder landse rechtspleging worstelt: het ontbreken van ruimte voor dit soort patiënten in psychiatrische inrichtin gen, waaraan ons land een tekort heeft. Bij onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling zou de verdachte maandenlang in het huis van bewa ring moeten wachten. Daardoor zou hij steeds zieker worden. Bij het la ten instellen van een nader psychia trisch onderzoek, eigenlijk noodzake lijk geworden omdat de conclusie van het eerste rapport niet meer klopt, moet de verdachte zeker vijf maan den wachten, voor hij aan de beurt komt. De raadsman, mr. H. Gerritse uit Tilburg, vroeg, nadat de officier van justitie ontslag van rechtsvervolging had geëist, een onderzoek door de aan de rechtbank verbonden psychiater binnen enkele dagen, en daarna op neming in een inrichting op zo kort mogelijke termijn. NADAT de rechtbank in raadkamer was geweest, werd besloten het ad vies van de raadsman, waar ook de officier van justitie achter stond, op te volgen. De zaak zal op 22 mei opnieuw voor de rechtbank komen. DEMONSTRATIES VAN 10-17 UUR OP BEIDE PINKSTERDAGEN N.V. HANDELMIJ S. JOOSTEN AFD. BOTEN POSTBUS 829 A'DAH POLYESTER MOTORKRUISER 4 SLAAPPLAATSEN TOILET EN KEUKEN V.A. FL. 13.200 FRIESLAND Watersportbedrijf „ANJA" (S. Tempel) bij 't theebuis. Grouw Tel. 05662-373 ZEELAND „Jachtwerf Veere" N.V (E.C. Keur Ing) Kanaalweg W.Z.3 Veere (Zld) Tel. 01181-361, b.g.g. 370 LOOSDRECHT Jachthaven „Het witte huis" (G. v. d. Zee) Nieuw Loosdrecht Tel. 02958-1114, b.g.g. 3540 Traditiegetrouw brengen wij dit jaar weer de Pinksterprijsvraag van onze adverteerders. Elders in dit blad vindt U een nauwkeu rige omschrijving van de prijsvraagvoorwaarden. want 29 mei a.s. dient uw oplossing pas in ons bezit te zijn. Deze prijsvraag is een aangename en nuttige vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Wij wensen U veel succes

de Stem | 1964 | | pagina 1