GÖEREE-OVERFLAKKEE IJ ZEELAND Boerenkamer Axelklein museum met veel allure Boeimeer N.V. Verkeerstunnel Roosendaal .per postkoets'' in gebruik Burgemeester Hordijk stelt in alle ernst de vraag Pleidooi voor nieuwe weg Korteven-T ilburg BRUG- EN RECREATIELASTEN HERENMODE-TIP "ADELBORST" shirts van VEERDIENSTEN Werkbezoek G.S. van Zeeland aan Tholen Pech vertraagt bouw van Volkeraks luizen EIIBO-afdeling Hulst huldigt drie leden I lasplukkers uit Koewacht voor N.O.-polders VERHUIZING NA 11/2 JAAR VOLTOOID Heropening door burgemeester Rijk verhoogt uitkeringen aan provincies OFFICIAL DEALER voor Breda en omstreken van HILLMAN - HUMBER - SUNBEAM - SINGER - COMMER - KARRIER AUTOMOBIELBEDRIJF Graaf Hendrik lil Breda laan 56-58 Tel. 01600 - 23622 Weer uitstel in de huurkwestie Oostburg panlat) 0 c Dynamisch A.O.W. Streep er onder SCHADEREGELING OESTERKWEKERS Brandgevaar bos in en duin HinüiilüüH (Advertentie) BURGEMEESTER HORDIJK ...dat is in Zeeland anders Een commissie, ingesteld door de stichting Ontwikkeling Brabantse In dustrie en de Kamers van koophandel en fabrieken voor Tilburg en omstreken en voor westelijk Noord-Brabant, heeft in een brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat aangedrongen op spoedige aanleg van een nieuwe weg Korteven - Tilburg en verdubbeling van het wegvak Tilburg Oirschot in het belang van de verkeersveiligheid en de economische ontwikkeling. De commis sie merkt onder meer op dat deze weg momenteel de enige verbinding tussen Zeeland en overig Nederland is, In de brief wordt gesproken van een alarmerende situatie op het rijkswegen- net in Noord-Brabant, De commissie wijst erop dat van de 66 ministeriële beschikkingen, waarbij tot november jl. maximum-snelheden werden vastge steld, niet minder dan 22 betrekking heb ben op Noord-Brabant. Vrijwel alle hoofdwegen zijn hierbij betrokken, met als gevolg dat zowel de oost-west als de noord-zuidverbinding wordt geblok keerd, aldus de commissie, die voorts wijst op het relatief grote aantal ver keersongevallen. vaak met dodelijke af loop. Bij het Brabantse bedrijfsleven, zo wordt gezegd, heerst over de situatie ern stige bezorgdheid, mede om redenen van economische' aard. De commissie gaat in het bijzonder in op de situatie op de rijkswegen 63 en 56 (Tilburg ..Bre da - Bergen op Zoom met aansluiting bij Korteven aan het Zeeuwse wegen net! waarover, zo wordt gezegd, in het verkeer vaak 'wordt gesproken als over de „dodenweg". De commissie spreekt ook van een levensgevaarlijke overbe lasting. (Van onze redacteur) „Het is nu ook w.eer niet zo dat ik hoe dan ook Flakkeer bij Zee land wil hebben. Maar wèl ben ik van meening dat het voor Flak- kee veel beter zou zijn wanneer het, bestuurlijk gezien, bij Zeeland behoorde". Dat zei ons donderdag de heer P. W. Hordijk, voorzitter van de Flakkeese Gemeenschap en bur gemeester van de centrumplaat sen Middelharnis en Sommels- dijk. Enerzijds constateert de heer Hordijk dat Goeree-Overflakkee in de provincie Zuid-Holland met haar grote conglome raties, met haar puzzels in het Water weggebied, met haar verschillende struc turen niet aan zijn trekken komt, ander zijds ziet hij het insulaire karakter van de gehele provincie Zeeland, waarmee Flakkee overeenstemt en waaroor Flak- kee dichter bij de belangensfeer van Zeeland wordt geplaatst. Flakkee neemt in Zuid-Holland volgens de heer Hordijk een uitzonderingspositie in. De structuur van het eilandengewest Zeeland brengt met zich mee, dat de bestuurlijke visie veel gelijkmatiger op de verschillende delen is gericht. Flak kee zou z.i. veel beter passen in deze Zeeuwse structuur. Daarbij komt dat Flakkee reeds in b,e langrijke mate samenwerkt met Schou wen-Duiveland. een volkomen met Flak kee te vergelijken gebied. Flakkee is bestuurlijk gezien al veel meer op het zuiden dan op Voorne en Putten ge richt. De gemeentebesturen van beide eilanden dragen grote lasten door de aanpak van de Haringvlietbrug. Als de gemeenten op dit punt niet zélf de han den uit de mouwen hadden gestoken, dan zou de brug er volgens de heer Hordijk de eerste jaren nog niet zijn gekomen. „Dat bewijst, dat wij de problemen zelf echt niet uit de weg gaan", zegt hij. De ontsluiting van Flakkee houdt nauw verband met de ontwikkeling van de recreatie. „Wij hadden gedacht dat de provincie op dit punt alle aandacht aan Flakkee zou geven. Maar straks ligt de brug er, terwijl de provincie nog niet met haar wegen klaar is. Ook het rij wielpadenplan is nog niet uitgevoerd. Middelharnis en Sommelsdijk, waar al het verkeer moet passeren, zal toch nog een bottle-neck blijven voor. de toeris- lenstroom. Nu reeds hebben alle dertien gemeen ten op Flakkee tekorten op hun be groting. Het voorzieningenpeil in de eigen gemeenten kan al niet naar be horen worden verzorgd. Burgemeester Hordijk vraagt zich af hoe moet dat straks gaan Ook Zeeland zit met soortgelijke lasten. Maar, aldus de heer Hordijk Zeeland as aangewezen als probleemgebied. Hij ziet de vruchten daarvan in Schouwen-Duiveiand. Schou- wen-Duiveland raakt volgens de heer Hordijk vóór op Flakkee. Voor hem een reden te meer om in alle ernst de vraag op te werpen of Flakkee niet beter af zou zijn wanneer het bestuurlijk bij Zeeland zou worden gevoegd. SS- >- /ss,SN. s 8^$|g£^ Perfect afgewerkte shirts, die zichzelf in de was strijken. Let op de versterk te boord en manchetten. In het modernste boord- model. 'n Merkshirt van klasse .'Exclusief voor p&c. Men denkt er voorshands niet aan om Flakkee als probleemgebied aan te merken. Het gevolg is dat we tussen het machtige Rotterdam en het probleem gebied Zeeland met zijn kern in Zierik- zee komen te liggen. Op die manier hebben we geen schijn van kans. Pro vincie en rijk hebben redenen Flakkee is een prachtig arbeids-reser- voir voor Rotterdam. Er is zelfs een tijd geweest, dat de woningwetwoningen voor Flakkee werden toegewezen aan Ridderkerk en dergelijke plaatsen. Het gevolg is nu dat 16 procent van de mannelijke beroepsbevolking buiten Goeree-Overflakkee werkt. Die gang van zaken ligt ons bepaald niet. Op Flakkee, waar men zeldzaam gehecht is aan de eigen bodem, heeft men eventueel recht op werkgelegenheid. Als er nu een kleine recessie komt dan is Flakkee het eerst het slachtoffer" Uit de woorden van de heer Hordijk kan men opmaken, dat dit hoog wordt opgenomen in Flakkee. Een ander punt vormen de veerdiensten. De heer Hordijk meent dat rijk en provincie niet voldoende aandacht aan de veerdiensten De prachtige kerk te Middelharnis. schenken. „Dat is in Zeeland anders". Het onderwijs is ook een teer punt, Initiatieven vanuit de Flakkeesche Ge meenschap om tot een vijfjarige han delsavondschool en een huishoudschool op het eiland te komen heböen schip breuk geleden door gebrek aan mede werking. Al vanaf 1947 poogt men op Flakkee tot een herindeling van de gemeenten te komen. „Men moet dit eiland niet zo lang in het onzekere laten",aldus de voor zitter van de Flakkeesche Gemeenschap. Het zijn allemaal punten die er toe hebben bijgedragen dat de heer Hordijk het idee heeft gekregen, dat Flakkee gebrek aan medewerking heofc gehad en tekort is gekomen. Hij wil het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland daar van ge zwaar verwijt maken. Hij heeft, zoals gezegd, er begrip voor. dat er in een dynamische provincie als Zyid- Holland heel wat werk aan de winkel is. Maar kan men het hem kwalijk nemen, dat hij in de hoop op meer aan dacht voor zijn gewest, het oog op het probleemgebied Zeeland (tevens „eilan denrijk") heeft gericht? (Van onze verslaggever) Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergezeld van enkele mede werkers van provinciale en semi-provin- ciale overheidsdiensten, heeft op uitno diging van de Commissie Streekverbe- tering Tholen een werkbezoek aan dit eiland gebracht. Behalve met de ge meentebesturen hebben G.S. ook gespro ken met het bestuur van het waterschap Tholen en zijn stafmedewerkers. In de ochtenduren zijn alle gemeenten afzonderlijk bezocht. De burgemeesters werden, ieder afzonderlijk, in staat ge steld een uiteenzetting te geven van de verschillende problemen, waarmee zij geconfronteerd werden. 's Middags werd een vaartocht door de Eendracht gehouden. Tijdens een na bespreking, die geleid werd door jhr. mr. A. de Casembroot, de commissaris van de koningin in Zeeland, stelden achtereenvolgens de burgemeesters van St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpe- nisse, Tholen en Poortvliet enkele streek- belangen aan de orde zoals de exploitatie van de havens, de aansluiting van indi viduele tuinbouwbedrijven op het net van de PZEM. de handhaving van de kernaanwijzing voor St. Maartensdijk, de voorgenomen kanalisatie van de Een dracht. de ontwikkeling van het Ooster- scheldebekken, de wegenfinanciering en andere daaraan verbonden problemen. De bouw van de Volkeraksluizen te Willemstad wordt volgens een medede ling van het ministerie van verkeer en waterstaat ongeveer een maanu ver traagd door een ongeval, dat woensdag middag bij de bouw van een vaste be tonnen brug over een van de in aan jouw zijnde sluizen is gebeurd. Het tijd schema voor Volkerakwerken zal door dit ongeval echter niet in gevaar wor den gebracht. Tijdens een zaterdagmiddag te houden feestvergadering zal de Hulsterse afde ling van de E.H.B.O. drie leden huldigen: de heren G. van Dorst en mevr. C. van de Walle-Blommaert, die 25 jaar lid zijn geweest en de voorzitter, de heer J. Valkx, die men eens op een passende manier wil danken voor al het werk, dat hij voor de E.H.B.O. heeft verricht. De heer Valkx is een van de eerste E.H.B.O.-instructeurs, van Zeeland. De eerste twee zullen de zilveren medaille krijgen, voor de heer Valkx is het zil veren. bondsinsigne weggelegd. De on derscheidingen zullen in café „De Kerst klok worden uitgereikt door dokter J. F. J. M. Casparie. 's Avonds zal voor de leden van de plaatselijke afdeling een feestavond wor den aangericht. (Van onze verslaggever) Vanmorgen zullen in Koewacht door de fa. Polspoel 21 vlasplukmachines op transport worden gesteld. Een groot ge deelte van de ongeveer twee meter hoge gevaarten is bestemd voor de Noordoost polder. De machines stonden gisteren opgesteld aan de Emmabaan in Koe wacht. Het was een imponerend gezicht De vlasplukkers zijn van Belgische ma- kelijk, om precies te zijn van de fa. De Poorter uit Kortrijk. De machines zullen met vrachtwagens naar de respectieve plaatsen van bestemming worden ver voerd. (Advertentie) HET HUIS VAN ST. ELOY Juwelen en gouden sieraden van verfijnd cachet J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van onze verslaggever) Het museum Axelse Boerenkamer van de stichting van dezelfde naam begint zo langzamerhand een klein museum met overigens veel allure te worden. Het is daarom plezierig, dat de stichting de be schikking heeft gekregen over het oude schoolgebouwtje aan de Nieuwstraat van de gemeente, waarin alle antieke be zienswaardigheden kunnen worden uitge stald. Tot oktober in 1962 diende fnen zich te behelpen met een kleinere ruim te in het souterrain van het gemeente huis. Er is nu een veel grotere ruimte en het museumpje heeft een wat opval lender plaats gekregen. De verwachting, dat nu meer bezoekers de Boerenkamer zullen binnengaan is dus gerechtvaar digd- In oktcber 1962 moest men verdwij nen uit de kelder in het gemeentehuis, omdat daarin een B.B.-post zou worden ondergebracht. Men kreeg van de ge meente meteen het genoemde schoolge bouwtje in bruikleen aangeboden. De verhuizing daarnaar heeft ongeveer een half jaar geduurd. Inmiddels is het oude schoolgebouwtje flink opgeknapt daor de gemeente, zodat de Boerenkamer er een museumwaardig onderkomen in heeft kunnen vinden. Morgenmiddag zal bur gemeester M. K. van Dijke de herope ning verrichten. Collecties De stichting werd ongeveer dertig jaar geleden opgericht, hoofdzakelijk met het doel de boerenklederdracht uit het Land van Hulst voor het nageslacht te bewa ren. De meeste plaats in het museum is dan ook ingeruimd voor de klederdracht collectie. Men heeft nog kledingstukken van ongeveer 200 jaar terug. „Gelukkig dat we dertig jaar geleden met het verzamelen zijn begonnen. Op het ogenblik kan men niet meer aan ou de. hoerendrachten komen", aldus de TOT EREDOCTOR in de rechtsweten schappen is dr. Marga Klompé donderdag aan de universiteit van Leeds benoemd. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus heeft de uitkeringen bij wijze van voorschotten aan de pro- vincies verhoogd. De belastingopbrengsten van het Rijk waarin het provinciefonds voor ongeveer 0,8 percent participeert, worden voor 1964 nader geraamd op 12.909 miljoen gulden. De oorspronkelijke raming be droeg volgens de miljoenennota 1964 11.695 miljoen. Als gevolg van deze nieuwe belasting raming zal het bedrag van 92,5 mli- joen. dat aan het provinciefonds was toegewezen nu kunnen stijgen tot ruim 102 miljoen gulden. De voorschotten aan Zeeland worden verhoogd met 616.000 en die aan Noord-Brabant met 1.180.000. (Van onze verslaggever) In de zeer slepende behandeling van de Oostburgse huurkwestie is donderdag morgen voor het kantongerecht in Oostr- burg niet afgeweken van de nog jonge traditie en weer uitstel van zaken ver leend. Op de totale behandelingsduur van zo'n drie jaar maakt het eigenlijk weinig meer uit; over drie weken komt de zaak nu weer aan de orde. Tegen die tijd hoopt men, dat een deskundige klaar zal zyn met het opstellen van een rap port over de toestand van de huizen. Het uitstel werd gevraagd door de verdedi gers van de belanghebbende partijen, de mrs. F. Adriaanse en G, Tichelman. Vier poppen in oud-Axelse bóeren- klederdracht en een antieke om geving, het land van Axel van vroeger eigen. Een van de „tafe reeltjes" in de Boerenkamer in Axel. heer A. P. Esselbrugge, voorzitter van de stichting. In de loop van de jaren heeft men ech ter ook andere collecties kunnen verwer ven. De Axelse Boerenkamer heeft een uitgebreide verzameling munten, voor een groot deel bestaande uit de collectie, die wijlen de heer J. M. Oggel er op na hield. Er zijn collecties wagenwerktui gen, landbouwgereedschappen en tegels en stenen, afkomstig uit respectievelijk afgebroken boerderijen en de opgravin gen van het Hof van Axel. In Axel beschikt men over mensen, die de handenarbeid niet schuwen. Mede daardoor heeft men de beschikking over een prachtige serie miniaturen. In de boerenkamer staan o.m. een nagemaak te landbouwschuuf, een boerenkar en een schitterende maquette van Axel, zoals de stad er in ongeveer het jaar 1500 heeft uitgezien. Het dagelijks bestuur van de stichting, waarvan behalve de heer Esselbrugge ook de heren J. R. de Jonge en D. J. Oggel deel uitmaken, hoopt dat het mu seum meer bezoekers zal gaan trekken. In dat geval krijgt men de beschikking over meer financiën om de bestaande collecties uit te breiden. De Boerenka mer is een bezoek dubbel en dwars waard. V/linister Van Aartsen heeft het In de Eerste Kamer hard te verdu ren gehad. Het achterlopen van de wegenbouw bij de groei van de ver keersintensiteit wordt hem zeer kwa lijk genomen, met name wat betreft de verbindingen buiten de Randstad Holland. We herhalen hier nog eens de veelzeggende cijfers, door de heer Teyssen genoemd: in heel Nederland zijn 66 weglengten waarop vanwege hun gebrekkigheid snelheidsbeperkin gen moesten worden vastgesteld; van die 66 zijn er niet minder dan 44 Bra bantse wegen. De chaos dreigt, als er niet in versneld tempo aan de wegen wordt gewerkt. Dat ziet iedereen aan komen. Minister Van Aartsen, die bij Woningbouw niet zo'n beste naam als bewindsman naliet, bouwt bij Wegen bouw niet bepaald aan een betere re putatie. Tegenover het dynamische ge weld van de verkeerstoename moet een dynamisch beleid op het gebied van de wegenbouw staan. ETYactievoorzitters hebben zich voor de VARA-beeldbuis uitgelaten over het vraagstuk van de verhoging van de AOW. Er is er geen, die pleit voor de gedachte de algemene bijstandswet in te schakelen om bejaarden in nood te helpen. Iedereen zegt: we voelen ervoor. Omtrent de financiering lopen de me ningen echter uiteen. Drs. Schmelzer liet zich daar nog helemaal niet over uit. Hij wil eerst het hele financiële beleid kunnen overzien. Bekend is, hoe in katholieke kring de meningen nogal uiteenlopen. De katholieke boeren en tuinders staan afwijzend tegenover een spoedige optrekking. Dr. Vondeling constateert eenvoudig: er is voldoende geld. En daarnaast vindt hij een be lastingverlaging toch eigenlijk ook no dig. De oppositieleider maakt het zich zo wel gemakkelijk. Mr. Beernink van de CHU vindt, dat de premie niet veel meer omhoog kan gaan. Een belangrijk deel van het benodigde geld moet maar uit de algemene middelen ko men. De heer Smallenbroek van de AR ziet het anders. Hij wil liever een stuk kinderbijslag uit de algemene middelen financieren en het daardoor vrijko mende geld voor de AOW bestemmen. De liberale mr. Geertsema spreekt over ..geleidelijke optrekking van de AOW" met een bescheiden bijdrage uit de schatkist. De premieverhoging moet voor werknemers dan maar ge compenseerd worden. Voor dat laatste denkbeeld zullen de werkgevers de liberalen wel niet erg dankbaar zijn. Stel je voor: de lonen nog weer hoger! Alles overziend geloven we, dat mi nister Veldkamp tevreden kan zijn over deze reacties. Hij vindt daarin een flink stuk steun, als zijn plannen in de ministerraad komen. De belas tingverlaging dreigt echter de Asse poes te blijven. Al zal dan daartoe een wetsontwerp verschijnen met oninge vulde datum .En nu is het maar de vraag, of de liberale achterban dat zal nemen. De geluiden van de liberale fakkeldragersdag wezen in een andere richting. Het opstellen van de miljoe nennota moet minister Witteveen dit maal wel bijzonder veel zorg baren. £)e heren Wigbold en Albering hehr ben samen een streep gezet onder de kwestie-Irene. Daar waren ze het dan over eens. De discussie voor de t.v. bewees trouwens, dat het verstan dig is die streep te zetten. Er valt echt niet vruchtbaar meer over te discus siëren. Het gaat immers niet zo zeer om de feiten als wel om de geest, van waaruit geredeneerd wordt. Hier zijn zo veel onweegbare dingen in het spel, zo veel kwesties van gevoel, nuance, temperament, waar strikt logische re deneringen aan voorbijgaan. We den ken nu weer aan de uitlating van onze koningin, waarin ze de verwachting uitsprak, dat de pijnlijke ervaringen een louteringskuur zullen blijken te zijn, die onze saamhorigheid uiteinde lijk zuiverder en ons wederrespect ech ter zullen maken. Zo zü het. De vaste commissie voor deltazaken uit de Tweede Kamer heeft de voorgestelde schaderegeling voor oesterkwekers over het algemeen gunstig ontvangen. In het voorlopig verslag wordt betreurd, dat nog geen algemene schaderegeling ontworpen is. Daardoor vallen aan de oesterteelt economisch gebonden bedrijven huiten de regeling. Bovendien ntbreken vergoe dingsmogelijkheden voor gemeenschappe lijke schade, zoals die bijvoorbeeld in Yerseke wordt geleden. Vele leden vinden het uitblijven van een algemene regeling verontrustend. Zij vrezen een herhaling van het ..Zuiderzee- treurspel". Reeds zijn de werken van Veersegat en Zandkreek gereed. Men kan slechts met behulp van incidentele maat regelen aan geleden schade tegemoet komen. Het ontbreken van algemene regelen is bovendien een handicap om de voorgestel de vergoedingsregeling voor de oester kwekers op de juiste waarde te schatten. Vele leden zijn het oneens met de voor gestelde beroepsprocedure op de gewone rechten. Liever zag men een arbitrage commissie of een scheidgerecht. Daar door zou de gang van zaken bespoedigd worden De drukte tijdens de pinksterdagen e» het (vermoedelijk) warme weer verho gen het gevaar van brand in bos en duin. De Vogelwacht West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft dan ook op diverse brandgevaar lijke plaatsen waarschuwingsborden ge plaatst. Deze plaatsen zijn o.m. de Pro menade in de omgeving van N.V. Zeebad in Breskens. de duinen bij Cadzand en de Zwarte Polder in Nieuwvliet. ue Lunimissaris aer Koningin in Noordbrabant, dr. C. Kortmann, heeft gisteren, met het doorknip pen van een lint, de grote ver- keerstunnel in Roosendaal in ge bruik genomen. Na deze daad reden de commissa ris en de burgemeester van Roo sendaal, de heer J. P. Godwaldt, per postkoets door de tunnel, die onder de spoorweg door is ge bouwd en die de nieuwe stadswijk Westrand met haar 10.000 inwo ners met overig Roosendaal ver bindt. Het werk heeft drie jaar in beslag genomen. Men mag aile respect hebben voor de prachtige Engelse Hamletopvoering zo als die gisteren werd gebracht op he KRO-scherm. De mogelijkheid dit spe van de eeuwige twijfel tot een breed pu bhek te brengen was aangegrepen zon- t het artistieke peil van de voor stelling eén ogenblik in gevaar kwam ^hakespeares drama werd niet alleen or overtuigende wijze vertolkt, maar in dc werkelijkheid van het Deense slot Kron bórg kreeg het verhaal er als het war» een dimensie bij. Vreesden wij dat dc tekst, bij deze uitzending secundair zoi blijken te zijn, de werkelijkheid was, da het woord tegen deze achtergrond' aai diepgang won. Het geheel kreeg een rea liteit, die nergens geforceerd aandeed beroemde scènes werden zuiver op he scherm gebracht en het geheel ademd een toewijding waardoor het drie uur lan durende spel tot de laatste regel boeid» DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 MEI 1964

de Stem | 1964 | | pagina 3