Stikker wordt Navo-„waakhond Rusland dreigt inzake Cuba Verolme zet door Maatregelen bepleit tegen trouwelozen Busje geborgen: geen lichamen Slachting onder rechtse gevechtsgroep in Laos SCHUTTER VOOR AAP Gemaskerden slaan slag in ondergrondse JONGE VLIEGERS OMGESCHOOLD TOCH VLIEGEN! Mars van de pijn FRIO DIEPVRIES DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno roept verpletteraars van Maleisië op televisie-eiland) Nu weer brand in Gronings ri Dezelfde temperaturen Kamer verheugd over Schelde-Rijn GEZINSVERWAARLOZING Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver Spoedig andere burgemeester in Antwerpen KLM wil Concorde kollatvlccimp Kostuum voor de zon j 04e JAARGANG No. 24587 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJPA& 13 Mtl 1 6 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplelge 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bi|bureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VOOR C YPRUSKWESTÏE OPLOSSING IN ZICHT Vier gemaskerde mannen hebben bij een overval op een ondergronds station in het centrum van. Londen een bedrag van 1200 pond buitgemaakt en zich vervolgens onopgemerkt in het drukke stationsgewoel uit de voeten gemaakt. De stationschef, de waarnemend stations chef en de conducteur van Leicester Square-station boden verwoed tegen stand, toen de gemaskerde mannen bin nendrongen. maar zij werden met ijze ren staven neergeknuppeld. De vier mannen gingen er vandoor met de voor het stationspersoneel bestem de loonzakjes, renden de gangen door, haalden ondertussen de maskers van hun gezichten, waardoor zij op gehaas te forenzen leken die hun trein wilden halen en verdwenen waarschijnlijk in een van de gereedstaande treinen. De waarnemend stationschef is met ern stige hoofdwonden in het ziekenhuis op genomen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. President Soekarno van Indonesië heeft opgeroepen tot „de onmiddellijke mobili satie van de volksstrijdkrachten" om Ma leisië „te verpletteren". Aldus het agent schap Nieuw China, dat zegt dit bericht van Antara te hebben. De president deed de oproep tijdens een ontvangst van leiders van de cen trale en regionale nationale frontactie- commando's op paleis Merdeka. Op de luchthaven Rotterdam vond de uitreiking plaats van het vlieg brevet b3-HEF aan twee oud-leer lingen van de Rijksluchtvaartschool. Dit brevet geeft de houder het recht met een helikopter te vliegen. De jonge piloten, F. Loozer (1.) en J\. R. v. d. Togt (m.), ontvingen het ge wichtige papier uit handen van de directeur van Schreiners Aero Con tractors. (Van onze parlementaire redacteur) De driedaagse voorjaarsconferentie van de NAVO in Den Haag is ten einde. Moevergaderde ministers zijn naar huis vertrokken met het gevoel dat zij een nuttige bijeenkomst hebben gehad. Men kan zeker niet zeggen dat de NAVO herboren uit deze conferentie te voorschijn is getreden, maar voor Cyprus is een uitzicht op een oplossing geopend; voor de NAVO-problematiek als geheel eindelijk het gesprek op gang gebracht. Het gevaar dat door het alsmaar op kroppen van grieven met name rond het Franse optreden een vertrouwensbreuk zou kunnen ontstaan, lijkt daardoor voorlopig be zworen. Het was een „good meeting", zei de scheidende secretaris generaal, mr. Stikker, in zijn laatste persconferentie. De belangrijkste resultaten kunnen als volgt worden samengevat: In het Groningse psychopatenasiel, waar dezer dagen een oproer was uitge broken, "heeft donderdagmiddag brand gewoed. De brandweer van Groningen kon de brand, die ontstaan was in een isolatiecel, snel blussen. Met een trek haak werd het beddegoed verwijderd. Door de sterke rookontwikkeling is een der verpleegden buiten bewustzijn ge raakt. Met een gemeentelijke ambulance auto werd de man naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Van de zijde van het asiel in Groningen en van het ministerie van Justitie in Den Haag zijn geen mededelingen verstrekt over de ge beurtenissen van gisteren. Het televisiestation van de R.E.M. wordt kort na Finksteren ter hoogte van Noordwijk voor de Nederlandse kust ge plaatst, zo heeft C. Verolme, een der initiatiefnemers van de R.E.M., ver klaard. Behalve dat het televisiestation ge bruikt zal worden voor commerciële doeleinden, is. het de bedoeling in de programma's ruimte open te laten voor het uitzenden van culturele en opvoed kundige onderwerpen. De initiatiefnemers zijn zonder enig voorbehoud beslist bereid zich bij de algemene uitzendingen te onderwerpen aan een onafhankelijke programmaraad, Verder zullen zij zich zeker houden aan de algemene normen die ook op het grondgebied van het koninkrijk gelden, aldus Verolme. De „Global Adventure" zal vandaag in Cork op Ierland aankomen. Er zullen twee a drie dagen nodig zijn om het eiland in te laden. FLUITENDE (in plaats van bellende) telefoons zullen vanaf woensdag in ge bruik zijn in de huizen van 800 nieuwe telefoonbezitters in Utrecht-Zuid. Deze mensen zijn vanaf die dag dus op te fluiten. ZES DAGEN dreef de kleine schoener Myriam Helene, afkomstig van de Sey chellen, hulpeloos over de oceaan, over geleverd aan wind, golven en een bran dende zon. De motor was stuk. De vijf tien passagiers en de bemanning aten een varken en drie duiven op om niet van honger om te komen. AAN SPANJES grens zullen Nederland se toeristen geen moeilijkheden meer in de weg worden gelegd, zo is in Madrid meegedeeld, naar aanleiding van berich ten als zouden Spanjaarden het Neder landse toeristen- en goederenvervoer be moeilijken, uit wraak voor onze tegen werking van Spanjes E.E.G.-plannen. MET VIJF CENT per kilogram gaat met ingang van 18 mei de prijs voor bacon- varkens omhoog. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Vandaag: zon onder 20.27 uur. Morgen: zon op 4.45 uur. Maan op 8.54 uur. In Laos hebben communistische troepen een ware slachting aange richt onder een rechtse eenheid stoottroepen, na een achtervolging van tachtig kilometer door de heu veis van Midden-Laos. Ongeveer 750 rechtse militairen er vluchtelingen werden gedood of gewond, zo deelden westelijke militaire kringen in de hoofdstad Vientiane donderdag mee. De uit veertienhonderd man bestaande rechtse eenheid was twee maanden ge leden uit de plaats Thathom, ten noord oosten van Vientiane, verdreven. Zij be gaf zich daarop, door de lucht bevoor raad. in noordelijke richting om een ge durfde actie te ondernemen tegen steun punten en bevoorradingsroutes van de Pathet Lao langs de grens tussen Laos en Noord-Vietnam. De rechtse eenheid drong diep in het communistische gebied door en wist het vervoer langs route zeven een strategische verbinding tus sen Laos en Noord-Vietnam ernstig te bemoeilijken- Volgens genoemde kringen had de Pathet Lao daarop de eenheid ter sterkte van ongeveer tweeduizend man, die naar men aanneemt ook mili tairen van de Noordvietnamese geregel de strijdkrachten in de gelederen had, op de rechtse troepen afgezonden, waar- De NAVO-landen hebben afgespro ken gezamenlijk bij de V.N. stappen te ondernemen ter uitbreiding van de bevoegdheden van de V.N.-macht op Cyprus. Alleen daardoor kan op korte termijn een einde worden gemaakt aan het bloedvergieten en de rust terugkeren, die de V.N.-bemiddelaar nodig heeft voor het uitwerken van een vreedzame op lossing. 2 De secretaris-generaal heeft opdracht gekregen de ontwikkeling van de Grieks-Turkse betrekkingen zeer nauwlettend te blijven volgen. Hij gaat als een soort „waakhond" optreden, zei een der ministers. De secretaris-generaal weet zich in deze rol gedekt door de steun van Amerika, dat bij monde van minister Rusk heeft verklaard, onder geen beding een openlijk conflict tussen beide NAVO-landen te zullen toestaan. Mr. Stikker brengt binnenkort weer een bezoek aan Athene en Ankara. O De zware druk op Griekenland en Turkije blijkt eveneens uit de pas sage in het slotcommuniqué, dat vaart gezet moet worden achter de al eerder overeengekomen studie over de militaire en economische problemen rond de de fensie in de zuidoostelijke sector van de NAVO. Naar verluidt houdt deze passage de waarschuwing in dat Griekenland en Turkije geen economische en militaire steun meer krijgen als^ze blijvqp ruziën om Cyprus. Het slotcommuniqué onderstreept op nieuw dat het. Atlantisch verbond de „onmisbare bewaker is van veilig heid en vrede en daardoor een voorwaar de voor sociale en economische vooruit gang" in de vrije wereld. Deze uitspraak is mede onderschreven door Frankrijk. Dat impliceert dat Parijs, ondanks tegen stellingen, trouw blijft aan de NAVO. Er is. concludeert men algemeen in confe rentiekringen, een begin van verbetering ingetreden in de verhouding tussen Frankrijk en de andere NAVO-landen. Hoopgevend voor de verdere toe komst van het NAVO-bondgenoot- schap is ook het besluit het onderling politiek overleg uit te breiden en te vel diepen, niet nadat beslissingen zijn ge nomen maar voordien. Veel wrijvingen kunnen daardoor worden voorkomen. Wat de oost-westverhouding betreft, L' getuigt het slotcommuniqué van de vaste wil der NAVO-landen om on danks het uitblijven van een werkelijk op vrede gerichte koerswijziging van Rusland, te blijven ijveren voor een ont spanning in de internationale verhoudin gen. Alle mogelijkheden voor verdere ontspanning zullen positief maar waak zaam benaderd worden. De defensie-in spanning wordt niet verminderd. Als Rusland echter bereid is controle op de naleving van ontwapening te aanvaar den, zijn de NAVO-landen graag bereid erover te praten. 7 Het slotcommuniqué belooft voorts dat het vraagstuk Duitsland niet in de doofpot zal worden gestopt. Her haald wordt de verklaring van december 1958, dat een aanval op West-Berlijn be schouwd zal worden als een aanval op de NAVO. Minister Schroder heeft deze passage gekregen voor intern Duits ge bruik. In conferentiekringen maakt men er evenwel geen geheim van dat de NAVO als geheel niet voelt voor een nieuw initiatief in de kwestie-Duitsland. Men wil de mogelijkheden van ontspan ning niet in gevaar brengen door aan houdend rumoer rond een probleem, waarvoor de Duitsers zelf ook geen con crete reële oplossing weten. Afgaande op het slotcommuniqué is het moeilijk precies aan te geven in hoeverre m Den Haag de moeilijkheden met Frankrijk nader tot een oplossing zijn gekomen. Frankrijk heeft op geen enkele wijze laten blijken dat het maatregelen als de onttrekking van divisies, de Mid dellandse-Zeevloot en stafofficieren aan het NAVO-opperbevel, ongedaan zal ma ken. Ook is geen steun toegezegd aan een nieuwe studie over de defensie op langere termijn. De NAVO-min'isters zou den hierover in juni moeten vergaderen. door deze zich na moesten trekken. hevige strijd terug (Advertentie) Rusland heeft donderdag opnieuw de waarschuwing geuit dat een aanval op Cuba zal leiden tot onmiddellijke vergel dingsmaatregelen. De waarschuwing was vervat in een artikel in het blad va.n de Russische communistische partij, de ,,Prawda". Ondanks de duidelijke waarschuwin gen van de Sovjet-Unie, gaat men er in bepaalde kringen mee door plannen uit te broeden voor een aanval op het so cialistische Cuba, hoewel men dient te weten dat dit bijzonder ernstige gevolgen zal hebben voor degenen die agressie plegen", aldus de „Prawda". Noch radio Moskou nocht het Russi sche persbureau ,,Tass" maakten gewag van de door Cubaanse ballingen onder nomen aanval op de havenstad Pilon aan de Cubaanse zuidkust. Volgens het artikel werden door agres sieve kringen in het westen .,in verschei dene delen van de wereld gevaarlijke broeinesten voor een oorlog" geschapen. Premier Fidel Castro zei in een radio boodschap dat Pilon van een schip af met kanonnen was beschoten en dat er brand uitbrak in de opslagplaatsen van een suikerfabriek. Volgens Castro wer den er huizen vernield en een vrouw en een kind werden gewond. Maar er zou niemand aan land geweest zijn, volgens de premier. Volgens iemand van de Cubaanse re volutionaire beweging, die haar hoofd kwartier in Miami (Florida) heeft, was de aanval zorgvuldig voorbereid en heb ben verzetslieden op Cuba er aan mee gewerkt. Zeer binnenkort, zei hij, zal een nieuwe aanval worden gepleegd. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren dat geen enkel Amerikaans bureau, inbegre pen de centrale inlichtingendienst, be trokken was geweest bij de overval op Pilon. De regering van Castro had gezegd dat de overval tot stand was gekomen met behulp van een boot, ter beschikking gesteld door de centrale inlichtingen dienst. (Van onze correspondent) De Tilburgse politie geassisteerd door omwonenden van het St.-Pietersplein, heeft donderdagmiddag jacht ge maakt op een vijfjarige gevaarlijke mannetjesaap. Het beest was ont snapt uit de magazijnen van een die renhandel. Toen men het dier, dat van de ene tak naar de andere vluchtte, niet kon vangen, deed de dierenhandelaar een beroep op de politie. Om erger te voorkomen ver zocht hij de aap neer te schieten. Per mobilofoon werd de politie ambtenaar Beurskens (oud-Neder lands schietkampioen) ontboden. Toen deze zjjn karabijn richtte, koos de aap de wijste partij. Hij vluchtte een slaapkamer in, waar het perso neel van de dierenhandelaar het dier kon overmeesteren. (Van onze parlementaire redactie) Blijkens het gisteravond laat versche nen verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp +ot goedkeuring van het Schelde-Rijnverdrag, is de volksvertegen woordiging verheugd over het histori sche akkoord. De Kamer meent dat vol doende rekening gehouden is met de be langen van Rotterdam en met die van Zeeland en Brabant, waarvoor nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden geopend worden. Vele leden wensen een uitdrukkelijke verklaring van de regering dat het hui dige kanaal door Zuid-Beveland met het oog op de Zeeuwse en Gentse belangen, gehandhaafd blijft. Tenzij spoedig een an dere oplossing wordt gevonden (bijvoor beeld door de aanleg van een nieuw ka naal van Ooster- naar Westerschelde ter hoogte van Waarde), moet het huidige kanaal voor duwvaart geschikt gemaakt worden. Vele leden informeerden ook hoe de regering zich de ontwikkeling van West- Brabant en Zeeland voorstelt in verband met de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Gevraagd is ook of het zeehavenplan in de Oosterscheldc snel kan worden voorbereid als de afsluiting van de Oos terschelde vordert. GEWAPENDE bandieten hebben don derdagmiddag op een drukke Parijse bou levard een bankloper beroofd van 5 rilil- joen lire en 30.000 fr. Vele arbeiders van Zuid-Nederland, die in West-Duitsland of België zijn gaan werken, hebben hun vrouw en kinderen in de steek gelaten. Alleen al in Heerlen zijn zeventig van dergelijke gevallen he kend. Dit zei mevrouw prof. mr. D. Ha- zewinkel-Suringa, oud-hoogleraar aan de vrije universiteit in Amsterdam, don derdag op een bijeenkomst van de ver eniging onderlinge vrouwenbescherming te Utrecht. Zij pleitte voor overeenkomsten met andere landen, die het mogelijk maken de daar in concubinaat levende Neder landse mannen te straffen. Mevrouw Ha- zewinkel zei dat vele van de verlaten vrouwen in diepe psychische nood verke ren, terwijl de mannen ongrijpbaar zijn. Zij kunnen bij verstek worden veroor deeld wegens het in hulpeloze toestand achterlaten van het gezin, maar zolang ze buiten Nederland blijven kan hun niets gebeuren. Slechts wanneer zij de Nederlandse grens weer overschrijden kan tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Dit kwam in 1962 nog wel enige keren voor. het jaar daarna gebeurde het al minder en dit jaar is er nog geen enkel verbaal voor een dergelijk delict opgemaakt. simpel omdat de Nederlandse vaders die hun gezin in de steek hebben gelaten thans op de hoogte zijn van de maatre gelen die de justitie tegen hen kan ne men, aldus prof. Hazewinkel. Volgens haar zal dit euvel overigens voortduren totdat de grote verschillen in prijzen en lonen in Nederland en West-Duitsland zijn genivelleerd. Bij noemde deze trieste zaken een ty pisch welvaartsverschijnselkwaad, waar tegen in de Nederlandse rechtstuin nog geen kruid is gewassen. Grote groepen invaliden, afkomstig uit alle delen van Italië, hebben in Rome een „mars van de pijn" gehouden, waarbij zij demonstreer den voor hulpverlening, werk- verlening en oplossing van hun huisvestingproblemen. Op de voor grond een man, die om de hals een bord draagt waarop staat: „Wij vragen geen aalmoes, wij willen werk". Mannen van rijkswaterstaat en an de vaar- en duikerschool van e Genie in Gorinchem, hebben anmiddag het Volkswagenbusje, at zaterdag met drie inzittenden anaf de veerboot „Stad Zierik- ee" in het Haringvliet stortte, ipgehaald. In de auto bevonden <ich geen lichamen van slacht offers. Rijkswaterstaat was aanvankelijk somber gestemd over de kans de juiste plaats te bepalen waar het wrak van het rampbusje op de bodem van het Ha ringvliet rustte. Men achtte het niet uitgesloten dat de sterke stroming het voertuig mijlenver van de plaas van het ongeluk weg had gesleurd. Achter af bleek dat dit niet het geval was. Men vreesde ook de rol die die sterke getijstroom zou kunnen spelen tijdens de bergingspoging. Men voorzag ook nogal wat moeilijkheden voor de dui ker die in het water van het Haring vliet zou moeten afdalen. Het is alle maal erg meegevallen. De berging bij Middelharnis begon kort na het fatale ongeluk. Rijkswa terstaat begon toen, samen met de rijkspolitie te water in Vlaardingen en Dordrecht de bodem van het Haring vliet in de onmiddellijke omgeving van de plaats van de ramp met echoloden af te tasten. Begin deze week meende men uit de peilingen te kunnen afleiden dat het busje 150 m buiten de oostelij ke havenpier tegen een glooiing rustte. Om kwart over twaalf donderdag- via zijn in de duikershelm ingebouwde telefoon de juistheid van het eerste door rijkswaterstaat gedane onderzoek bevestigen. Sergeant Dijkstra zag in derdaad op de aangegeven plaats 43 m onder de waterspiegel, de contouren van een Volkswagenbusje. Drie kwartier nadat de duiker te wa ter was gegaan, verscheen hij aan de oppervlakte. Hij had een kabel aan het busje vastgemaakt. Amper tien minuten daarna bungelde het busje middag kon een duiker, sergeant eer- triest enige decimeters" boven de wa ste klaSse Wim Dijkstra (29) van de lerspiegel. In de kabine werden geen vaar- en duikersschool in Gorinchem lichamen van slachtoffers gevonden (Van onze Belgische correspondent) De Antwerpse burgemeester, volksver tegenwoordiger Lode Craeybeckx, heeft aangekondigd dat hij zich geen kandidaat meer zal stellen voor de gemeenteraads verkiezingen te Antwerpen in het najaar. Ook de Belgische minister van staat, Ca- miel Huysmans. heeft zijn kandidatuur ingetrokken. Zij zijn beiden lid van de socialistische partij. Huysmans is thans 94 jaar. Hij motiveerde zijn besluit met de verklaring dat het tijd wordt plaats te maken voor jongeren. Djt is ook de officiële uitleg die burgemeester Craey beckx aan zijn terugtrekking geeft. On langs raakte de Antwerpse burgemees ter betrokken in een fel incident met de joodse gemeenschap van de Scheldestad door antisemitische opmerkingen, die hij zich in een café had laten ontvallen. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de KLM, waarover de lezer op onze financiële pagina nader nieuws aantreft, heeft president-directeur mr. H. Alberda meegedeeld, dat de regering de KLM heeft gemachtigd over de aflevering van zowel de Brits-Franse „Concorde" als over het Amerikaanse ontwerp van een supersonisch verkeersvliegtuig onderhan delingen te openen voor het reserveren van plaatsen in de lijst van bestellingen- Het betreft hier drie stuks van ieder type. De „Concorde", waarvan de ont wikkeling al in een vergevorderd sta dium is, wordt een toestel, dat met een snelheid van ruim tweemaal die van het geluid vliegt. Het is de bedoeling van de Amerikanen een supersonisch vliegtuig te bouwen, dat ongeveer driemaal de snel heid van het geluid kan halen. (Advertenties) SMAKELIJK ETEN SELEC TIEKLEDING Juist du man die in een warme zon het koele ver stand moet bewaren, zal een perfect lichtgewicht kostuum waarderen. Voor lièm heeft Hollenkamp de Comfort Style kostuums o.a.vande j p Groninger U lüD* AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1