Ct De EEG moet in Genève op haar hoede zijn kussenkast Lavamassa stroomt hellingen Etna af top form GEZINSFLES ASPIRIN® OLYMPISCH SPEL reken mee. elke 6e fles voor 16ct s teken mee tekenwedstrijd f.6000:aan prijzen Getemperde voldoening over KSG-kolensubsidie 1 Fransen geen dwarsdrijvers Tariefconferenties Onderhandelingsmethode Moeilijkheden KSbs i „Vrije boeren'5 namen politie in de maling Fundering Nederland met dure inzending naar München McNamara optimistisch over Vietnam Presidenten kwartet bij Asoeandam WORDT NIET NERVEUS BBmm 1 standing naar de nieuwe meubelen, Meer Britse militairen naar Aden 20 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 MEI 1964 BIJ HET BEGIN VAN DE KENNEDY-RONDE erf l'an ettewinkel j Drink nü Fanta Orange, j spaar de zegeltjes in de vrij van pijn, koorts en verkoud heid door Aspirin Tweede Kamer aanvaardt ontgrondingswet Dit jaar record tarweoogst Oostduitsers sturen weer Amerikaan terug V erkeersexpositie Gouden palm Cannes voor Franse film Kroestjev strooit met decoraties Textielbranche neemt proef met maandagsluiting VS leggen handel met Cuba vrijwel geheel stop I Toestand nog niet helemaal zonder gevaar Zaak Finsterwolcle Communistische oud-wethouder krijgt acht weken n.v. Jan Hendrikx |e rode ïeeste |elen ze ze hun sterke lelgoed! |1 er een le keer X WBp UK - Tel. 2383 l!L - Tel. 2053 00-7352 '0s ie C^> delburg C delburg lenbosch msdonksveer n van Gent nhout singen singen Iwijk kzee iert (Advertentie) 17 (Van onze correspondent in Genève) Genève is de bakermat gewor den van de moderne internationale onderhandelingstechniek, volgens welke ieder land probeert zich in een zo gunstig mogelijk positie te stellen nog vóór de eigenlijke on derhandelingen begonnen zijn. Bij de Kennedy-ronde in het kader van het G.A.T.T., is men gelukkig van plan een betere formule te be zigen. Dat is het doel van de aan de gang zijnde debatten over de on derhandelingsmethode, welke men dus zonder meer niet als slecht be stempelen mag. Uit het feit dat deze basis- en voorbereidende be sprekingen tot september 1964 zul len duren, blijkt voldoende hun be lang. Zij zullen richtinggevend zijn bij de onderhandelingen over' de eigenlijke, tariefverlagingen. De Kennedy-ronde is één van de vele onderhandelingen die plaatshebben in verband met het G.A.T.T. Het G.A.T.T. (General Agreement on Tariffs and Trade), is een akkoord tussen een grote groep van landen, dat berust op een in gewikkelde tekst. Het is een saaie op somming van de meest mogelijke douane tarieven, zonder dat er "van een of an dere vorm van samenwerking gespro ken wordt. Een vijftigtal landen is offi cieel aangesloten, terwijl een twintigtal andere officieus mee doet. Deze landen hebben al lang en veel onderhandeld, toch heeft men tot nu toe daarover wei nig in de wereldpers kunnen lezen, want tariefkwesties boeien uitsluitend experts. Alleen als er ministers aan te pas ko men, en als deze ministers het dan nog nauwelijks eens worden, vindt men over het G.A.T.T. berichten in de kranten, Het G.A.T.T. is een overeenkomst in de vorm van een voorlopig akkoord, dat op 30 oktober 1947 in Genève door de deelnemende landen werd goedgekeurd. Het belangrijkste actiemiddel bestaat in de tariefconferenties, waarbij de leden elkaar tariefconcessies toestaan. Het G.A.T.T. berust op een heel rechtvaardig en menselijk beginsel, namelijk geen spe ciale vriendjes bevoordelen, maar wel iedereen gelijke behandeling te doen toe komen. Dit-is wat men met een mooi noemt. Wanneer een van de leden van het G.A.T.T. aan een land op het gebied van de invoerrechten een tariefveilaging aanbiedt, dan moeten alle andere, landen ook van dit vöoideel kunnen profiteren. Ook zij mogen dan tegen verminderde in- voerrechten hun goederen naar dat land expotreren. Op deze hoofdregel zijn slechts twee uitzonderingen: de douane unie, zoals de Benelux, de E.E.G. en de vrijhandelszone, zoals de E.V.A., en ook de associaties met de Afrikaanse staten en Madagascar. Het zijn nu juist deze uitzonderingen, die Amerika verontrusten en onrechtstreeks de aanleiding zijn ge weest tot het initiatief van president Kennedy. In hun voorstellen met betrekking tot de Kennedy-ronde hebben de Amerika nen de E.E.G.-formule overgenomen, waarmee de zes de afgelopen jaren in tern zoveel succes hebben gehad Men zal de tarieven lineair verlagen. Daar door zal een verlaging meteen gelden voor alle produkten, waardoor men niet voor elk produkt afzonderlijk moet on derhandelen. Bij de laatste methode komt elk land, dat van anderen een verlaging van invoerrechten te vragen heeft, steeds op dezelfde categorieën van produkten terug, terwijl elk land dat een verlaging moet aanbieden steeds met dezelfde te genargumenten komt aandraven. Het doen van concessies wordt daardoor zeer bemoeilijkt. De vorige ronde in het ka der van het G.A.T.T., de Dillon-ronde van 1962, zo genoemd naar de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, werd volgens deze methode opgevat. De onderhande laars stonden toen voor het probleem een kleine 3000 tariefposten te moeten bespreken .Dit maakte de onderhande lingen saai en zenuwslopend. Het resul taat van de Dillon-ronde was dan ook zeer gering: men bereikte slechts een verlaging van gemiddeld 7 pet. en dit slechts van enkele belangrijke tarieven. Volgens de nieuwe lineaire methode zoekt men een bepaald percentage, dat op alle goederen van toepassing zal zijn. De eventuele lijst met uitzonderingen tracht men zo kort mogelijk te houden. De Verenigde Staten, met de E.E.G. de grootste onderhandelaar, hadden dus de lineaire methode gekozen. Voor de E.E.G. was dit normaal, daar ze de li neaire aanpassing van de tarieven gepro pageerd heeft. Nu, tegen alle verwachting in, gaan er onder de zes stemmen op om deze methode te wijzigen of te perfec tioneren. Iedereen weet dat dit onder Franse druk gebeurt. Geheel ten kwade duiden van Frankrijk kan men deze om schakeling niet, daar ze op reële over wegingen gegrondvest is. Wel zou men kunnen opwerpen, dat het steeds onze Franse partner is, die roet in het eten komt gooien. Dit is slechts ten dele waar, daar men nooit iemand mag verwijten zijn eigen oprechte mening te hebben over alle dingen die hem aanbelangen. Frankrijk bevindt zich in dit geval. Steeds waren het de Fransen die alles overdacht hadden en hun stand punt op klare wijze konden verdedi gen, terwijl de andere vijf partners diezelfde problemen soms nog niet ingezien hadden. Europa kan slechts zichzelf worden in een steeds evolue- (Advertentie) (Advertentie) kroonkurk en verdien 45 ct op éll i Qe Gezinsfles. j Doe mee aan de teken- en kleurwedstrijd. Haal bij Uw winkelier de gratis j spaar- en wedstrijdkaart, j Negen Friese „vrije boeren" hebben in Sloten en in Wolvega achtereenvolgens honderd en tweehonderd liter volle melk voor dertig cent per liter aan particulie ren verkocht. De initiatiefnemer tot de actie, veehouder P. W. Leffertstra uit Wijckel, was wel bij de verkoop aan wezig maar verkocht zelf geen melk. De vrije boeren hebben de politie min of meer verschalkt. De politie dacht dat volle melk aan de man zou worden ge bracht. Ze was toen op stap gegaan om de overtreders van het standaardisatiebe- sluit te verbaliseren, de vrije boeren wa ren evenwel niet zo vrij om onder die omstandigheden aan de slag te gaan. Gis teren werd hun actie niet verwacht. Er werd geen procesverbaal opgemaakt. De heer Leffertstra had het toch raad zaam geacht niet aan de actie, die een be perkte omvang had, deel te nemen. Hij kreeg van de week een boete van 600 wegens overtreding van het standaardi- satiebesluit opgelegd, waarvan 550,- voorwaardelijk. De vrije boeren willen met hun actie beklemtonen dat zij te weinig voor de melk ontvangen. rende wereld, door een opbouwende kritiek, die eigenlyk van alle Euro pese kanten moest komen. Door toe doen van Frankrijk zal de lineaire verlaging van de tarieven met 50 pet. slechts als een werkhypothese wor den aanvaard en niet meer als een vast aanbod. F Zoals gezegd is de Franse opvatting niet geheel uit de lucht gegrepen. Dit komt voornamelijk door het feit dat de Amerikaanse en Eui-opese uitgangspun ten verschillend zijn. Het Amerikaanse invoertarief kent vele lage en enkele „nuT'-posten, maar daarnaast een zeer groot aantal hoge toppen. Het gemeen schappelijk E.E.G.-tarief, dat een gemid delde is van vier nationale tarieven, is juist door zijn herkomst over het geheel genomen een gematigd tarief. Wij hebben misschien minder „nuf-posten dan de Amerikanen, maar ook geen hoge uit schieters. Het ligt nu in de Europese be doeling de twee systemen meer gelijk te maken en wel door die Amerikaanse bijzonder hoge toppen eraf te kappen. Dit is met een zuiver lineaire methode onmogelijk. Nemen we voor een bepaald produkt een Europees invoertarief van 20 pet., dat volgens ons al een heel hoog tarief is. Door een lineaire verlaging van 50 pet. of dus de helft, zou dit hoog tarief een zeer redelijk invoerrecht van 10 pet. worden. Als daarentegen de Amerikanen één van hun hoge tarieven van bijvoor beeld 60 pet. tot de helft terugbrengen, staan zij nog altijd op 30 pet. Dat blijft in onze ogen nog steeds een hoog tarief. De gevolgen van dit alles zouden voor Europa funest kunnen zijn, daar na zulke verlagingen de Amerikaanse produkten bijna zonder een belemmering op de Europese markt afgezet kunnen worden. Men mag daarom blij zijn dat Europa, bij monde van Frankrijk, iemand gevon den heeft die de Europese problemen volledig Europees aanvoelt en zonder de zo nodige onderhandelingen over de ta riefverlaging tot mislukking te doemen, bijdraagt tot het bereiken van gezonde oplossingen, die ook in de praktijk uit te voeren zijn. Iedere toegeving, zowel van Amerikaanse als van Europese zijde, die haar plaats niet vinden kan in de eco nomische werkelijkheid en de gezonde handelsbetrekkingen tussen de landen van de vrije wereld, wordt zodoende te recht gemeden. René Gonnissen. daar staat BAYER achter. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp ontgrondingenwet aanvaard. In zijn antwoord op de dinsdag door de Kamer gemaakte opmerkingen legde minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) er nog eens de nadruk op dat het wetsont werp beoogt zoveel mogelijk recht te doen wedervaren aan de belangen, die bij de ontgrondingen betrokken zijn. Het wetsontwerp heeft niet tot doel de mi nister een planmatig ontgrondingenbe- leid te laten voeren. Aan de provinciale besturen zijn door het ontwerp belang rijke taken toebedacht. Provinciale ver ordeningen zullen b.v. uitmaken wat on der ontgronden moet worden verstaan. De minister geeft daar geen richtlijnen voor. Ook zulen de provincies bevoegd heid hebben vergunningen tot ontgron ding te verlenen voor het winterbed van rivieren. De samenstelling van de in te stellen ontgrondingscommissie zal minis ter Van Aartsen aan de raad voor de waterstaat voorleggen. De heer J. S. Brandsma, directeur voor de sector onverwerkte produkten van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, meent, dat dit jaar reke ning moet worden gehouden met de mo gelijkheid van een recordproduktie van inlandse tarwe van meer dan 700.000 ton. Daarmee zou dan het record van 1962, toen er een oogst van 603.000 ton was, ge broken zijn. Er is volgens.de december telling 86.000 ha wintertarwe uitgezaaid, tegen 68.000 ha voor de oogst 1963. De uitzaai van zomertarwe is nog niet be kend, maar ook hier verwacht de heer Brandsma een uitbreiding. Voor de oogst 1963 werd ongeveer 58.000 ha zomertarwe uitgezaaid. Het produktschap heeft het gewenst ge acht de hoeveelheden inlandse tarwe, die van de oogst 1963 aan het V.I.B. zijn of zullen worden aangeboden, te ruimen voordat deze grote nieuwe oogst beschik baar komt. Het heeft daarvbor met de belanghebbende groepen uit het bedrijfs leven een regeling getroffen. Tot eind mei kan nog tarwe bij het V.I.B. worden ingeleverd, maar bij het produktschap wordt niet verwacht dat het aanbod zal oplopen tot de hoeveel heid van 125.000 ton in totaal, die in theorie, gezien de door telers en handel reeds afgezette hoeveelheden en de eind maart nog aanwezige voorraden, mogelijk zou zijn. Dit omdat het V.I.B. geen ho gere prijs meer geeft dan die, welke bij inlevering in de laatste week van april gold. De Oostduitsers hebben weer een Amerikaan, die in Oost-Duitsland asiel zocht, teruggestuurd. Het is de Amerikaanse leger-sergeant- verpleger Conrad Yumang (43), die dins dagavond door Oostduitse functionarissen aan de Westduitse grens werd overgele verd. De Amerikaan was verleden na jaar naar Oost-Duitsland overgelopen. Hij is de tweede Amerikaan die door Oost duitsers is terug gestuurd. Op 7 mei was het Aifred Swenson, kapitein in het Ame rikaanse leger. (Van onze Haagse redactie) Nederland zal met een grote inzending deelnemen aan de internationale ver- keerstentoonstelling te München, welke vakexpositie volgend jaar van 25 juni tot 3 oktober zal worden gehouden. De Nederlandse regering heeft een bij drage van een miljoen voor de deelne ming toegezegd. Staatssecretaris Keizer (Verkeer en Waterstaat) zei tijdens een persconferentie in Den Haag, dat de rege ring er groot belang aan hecht, dat Ne derland op deze tentoonstelling met een behoorlijke deelneming uit de bus komt. omdat het verkeer en het vervoer in onze nationale economie zulk een bijzon der belangrijke plaats inneemt. Het is thans al zeker, dat Duitsland met een zeer grote vertegenwoordiging op de tentoonstelling aanwezig zal zijn. evenals Frankrijk, Engeland, België. Zwitserland, Italië, Amerika en Rusland De overeenkomst van de K.S.G.-landen voor een gemeenschappelijke oplossing van het vraagstuk der kolensubsidies is donderdag met voldoening door het Europese parlement ontvangen. De vol doening, uitgesproken in een unaniem goedgekeurde resolutie, werd echter voornamelijk ingegeven door de hoop dat met dit akkoord de politieke wil tot stand is gekomen om nu verder ook een echte Europese energiepolitiek uit te werken. De Europese afgevaardigden ver helen echter niet, dat het legaliseren in gemeenschapskader van de verboden na tionale steun aan de kolenindustrie, eigenlijk de enige concrete maatregel is van het akkoord. Ten aanzien van de al gemene energiepolitiek hebben de rege ringen zich beperkt tot intentieverkla ringen. Er moeten volgens het parlement dan ook spoedig initiatieven volgen die elke twijfel over de aard en de inhoud van de gemeenschappelijke energiemarkt zul len wegnemen. In een kort debat over het akkoord (het Europese parlement zal er later een diepgaander discussie aan wijden, als de uitvoeringsbepalingen aan de orde ko men), heeft de Hoge Autoriteit lof ge oogst voor de activiteit die zij onder haar nieuwe voorzitter Del Bo is gaan ontplooien. De Nederlandse socialistische afgevaardigde, ir. Posthumus, verklaarde in dit verband aat krachtige^ optreden van de Hoge Autoriteit dringend nodig is, als men wil voorkomen dat bij de aan staande fusie der Europese executieven (Advertentie) er van de K.S,G. vrijwel niets zal over blijven. Ir. Posthumus legde er voorts de na druk op dat de kolenpolitiek in het nieu we subsidiestelsel in geen geval losge maakt mag worden van de algemene energiepolitiek. Het nieuwe stelsel mag ook niet gekoppeld worden aan de na tionale kolenpolitiek der lidstaten, omdat dan in feite de nationale regeringen en niet de Hoge Autoriteit het heft in han den zouden hebben. Hij stelde voorts, dat men bij het legali seren van de nationale subsidie in het kader van het K.S.G.-verdrag de zuivere concurrentieverhoudingen op de gemeen schappelijke markt (die ondergraven zijn door de nationale steun aan de mijnen) moeten worden hersteld, een punt waar ook de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde mr. Blaisse de nadruk op legde. Mr. Blaisse stelde voorts de vraag, of voor communautaire hulp waarbij' de beslissing bij de Hoge Autoriteit berust wel een verdragswijziging nodig is. Het verdrag verbiedt nl. alleen de natio nale steun. De Gouden Palm voor de beste speel film op het jaarlijkse filmfestival van Cannes is toegekend aan de Franse „Les Parapluies de Cherbourg". De regie van het werk was in handen van Jacques Demy, die zijn acteurs en actrices de dialogen liet zingen in plaats van spreken. De speciale juryprijs is toegekend aan ..De vrouw van Zand", een Japans werk geregisseerd door Hirosji Teschighara. In Amerikaanse militairen kringen in Saigon acht men de militaire situatie lang niet zo gunstig als McNamara, juist Uit Zuid-Vietnam teruggekeerd in Washington, die voorspiegelt. Men is van oordeel dat er te weinig soldaten aan het front en te veel in admi nistratieve baantjes zitten; dat er een blijvend gebrek aan enthousiasme is bij de Zuidvietnamese officieren en dat het gebrek aan kracht bij de Zuidvietnamese eenheden opererend soms op halve sterkte snel moet worden goedge maakt wil men een debacle voorblijven De Viet Kong beheerst nog altijd grote delen van het platteland en bereidt zich naar men aanneemt momenteel rustig voor op het (haast traditionele) jaarlijkse regenoffensief (in de regentijd). Op de bewuste persconferentie in Sai gon had McNamara verklaard dat de situatie gunstig was maar dat de oorlog nog wel lang zou duren. Inmiddels is in de Nationalistisch-Chi- nese hoofdstad Taipeh officieel het ge rucht tegengesproken als zou Formosa de Zuidvietnamezen in hun strijd tegen de Viet Kong met het zenden van troepen steunen. In alle vroegte zijn donderdag de plech tigheden begonnen ter gelegenheid van het gereedkomen van de eerste fase van de dam van Asoean. De pre sidenten Nasser, Kroestjev, Abdel Sa- lam Aref van Irak en Abdallah el Sal- lal van Jemen waren bij de plechtig heden aanwezig. President Naser hield een korte toe spraak, waarin hij hulde bracht aan de Sovjet-Unie, aan premier Kroestjev en aan de geleerden, ingenieurs en arbei ders uit de Sovjet-Unie, die hebben sa mengewerkt bij de bouw van de dam, ,,het symbool van de Arabisch-Russi- sche vriendschap". Eerste minister Kroestjev voerde hierna het woord. Hij deelde mee dat de Op perste Sovjet had besloten president Nasser de titel ,,Held van de Sovjet- Unie" toe te kennen en hem de Orde van Lenin en de medaille van de Rode Ster te verlenen. Kroestjev voegde hier aan toe dat ook de eerste vice-presi dent van de Verenigde Arabische Re publiek, maarschalk Abdel Hakim Amer, de titel ..Held van de Sovjet- Unie" is toegekend. Rond half elf (Nederl. tijd) bracht pre sident Nasser een ontploffing teweeg, die de zandberg verwijderde, waarna het Nijlwater in het afwateringskanaal stroomde. In het gehele gebied van de dam waren bijzondere voorzorgsmaatregelen ge troffen: schildwachten, radarinstalla ties en luchtdoelgeschut moesten de veiligheid van de hoge gasten waar borgen. Ook op de vroegere dam, op een afstand van 12 km van de nieuwe dam, was luchtafweergeschut ge plaatst. Van 25 mei tot 15 oktober zullen de meeste detailhandelzaken in textiel en woninginrichting gedurende de gehele maandag op vrijwillige basis gesloten zijn. Deze sluiting is bedoeld als een proef, vooruitlopend op een landelijke regeling. In een hieromtrent door Mitex (mid denstandsorganisatie voor de textiel) verstrekt communiqué wordt voorts mee gedeeld dat 72 procent van de winke liers in de genoemde branches zich voor deze maandagsluiting heeft uitgesproken. 193 ondernemers hebben zich er tegen verklaard. De overigen hebben de hun toegezonden enquêteformulieren niet te ruggezonden. Met deze maandagsluiting beoogt de meerderheid van de bedoelde winkeliers een lang weekend te verzekeren voor het verkopend personeel. Het doorvoeren van een vijfdaagse werkweek voor dit perso neel middels toepassing van een rouleer systeem levert volgens hen grote moei lijkheden op. Mitex acht deze voor alle ondernemingen in de detailhandel en voor het middenbedrijf onuitvoerbaar. Voordelen aan de maandagsluiting voor de consument verbonden zijn, volgens Mitex: deskundige bediening, doordat de vaste personeelsbezetting van dinsdag tot en met zaterdag steeds aanwezig is, het geen bij een rouleersysteem niet het ge val kan zijn, en voorts geen prijsverho gingen, omdat geen gebruik behoeft te worden gemaakt van diensten van (veel al) ondeskundig hulppersoneel, waaraan hoge kosten zijn verbonden. Gedurende de proefperiode zullen, al dus Mitex, informele besprekingen wor den gevoerd met vertegenwoordigers van werknemersbonden en van het grootwin kelbedrijf. Gehoopt wordt tot een lan delijke regeling te komen van branche- gewijze afwijkingen van hetgeen bereik baar is volgens het S.E.R.-compromis. Dit compromis houdt in: zeven vrije zater dagen, dertien vrije maandagen en 30 overige dagen inclusief de halve-dagslui- ting, buiten de vakantie- en snipperdagen Onze lezers zullen vandaag de 61e aflevering van „De nerveuze Ner- viërs" missen. Het contact tussen het land van de ruige oude Belgen en onze krant is door toedoen van de clichémakerij even verbroken. Natuurlijk hebben wij nog alles in het werk gesteld om de strip toch te kunnen publiceren, maar zelfs een verzoek aan druïde Jerom om zijn bemiddeling te verlenen, is op niets uitgelopen. Onderweg is hij door onvoorziene omstan digheden opgehouden. Hij is het laatst gesignaleerd bij de Belgisch- Nederlandse grens. In het zicht van de haven dus. Daarom zult u morgen toch weer getuige kun nen zijn van de barre avonturen van onze dierbare stripfiguren. De Verenigde Staten hebben de ver koop van alle soorten levensmiddelen en medicamenten aan Cuba onder beperking gesteld, zo maakte het Amerikaanse mi nisterie van handel donderdag bekend- Dit betekent, dat nu alleen nog maar ge schenkpakketten zonder toestemmin0- van de regering naar Cuba kunnen worden gezonden. In de bekendmaking werd echter ge zegd, dat de nieuwe bepaling krach tens welke voor de verzending van le vensmiddelen cn medicamenten naar Cu ba speciale uitvoervergunningen vereist zijn niet inhoudt, dat deze verzending in alle gevallen belet zal worden. Het ministerie wenst echter op de hoogte te zijn met alle voorgenomen handel met Cuba en wil bovendien in een positie verkeren die optreden in overeenstem ming met het nationale belang mogelijk maakt (Advertentie) Deze originele Gelderse kussenkast, uitgevoerd in decoratief oud Eiken is opnieuw een meesterlijk bewijs van klassiek kunstgevoel en intens be leefd vakmanschap. Ook aan uw interieur zal dit trotse meubel met zijn royale bergruimte een extra rijk en boeiend accent geven. Voor mensen met een eigen stijl Is de ontdekking van onze vier etages klassieke meubelen altijd méér dan de moeite waard. Daarom van harte welkom! en VAN COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 De stroom lava uit de Etna zakt steeds verder naar beneden. Gisteravond was de stroom vanuit Catania als een gigantische rode letter „S" waar te nemen. De stroom overschreed toen een hoogte van 3048 meter van de 3263 meter hoge berg. Van morgen was de stroom reeds tot 2438 me ter gevorderd. De bewoners van de stad Catania en de tussen deze stad en de vulkaan lig gende dorpen verkeren niet in onmiddel lijk gevaar, maar de stroombreidt zich nu ook in zuidelijke richting uit, iets wat nog niet eerder is voorgekomen. Vanmor gen is een groep geleerden naar de top van de berg vertrokken om zich van de nieuwe situatie op de hoogte te stellen. Men heeft een observatorium, het eind station van een kabelbaan en enkele toevluchtsoorden op de zuidelijke helling moeten ontruimen. Zij zijn daar gebouwd omdat deze kant van de berg altijd „vei lig" is geweest. De lava is nu over de zuid-zuidweste lijke rand van de krater gelopen. In de afgelopen weken is er herhaaldelijk lava over de noordrand gelopen, maar deze stolde steeds weer en heeft brede lava paden achter gelaten. Volgens deskundi gen is de krater gedurende de laatste maanden opgevuld met magma. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen het oud-Eerste-Kamerlid voor de C.P.N., H. H., wegens valsheid in ge schrifte veroordeeld tot acht wegen ge vangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Vijf an dere inwoners van Finsterwolde, allen eveneens lid van de C.P.N., werden ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf, vier van hen met aftrek van voorarrest. De rechtbank in Groningen had gevan genisstraffen geëist variërend van vier maanden tot drie weken, van welke von nissen de procureur-generaal bij' het ge rechtshof een week geleden bevestiging had geëist. De zes inwoners van de overwegend communistische gemeente stonden terecht op beschuldiging van het uitlokken resp. plegen van valsheid in geschrifte en het gebruik maken van vervalste stukken teneinde de verzekeringspenningen van het op 6 augustus 1960 afgebrande volks huis te Finsterwolde, het voormalige café „Het Centrum" in handen te krijgen, om de aannemers van het in herbouw zijnde volkshuis te kunnen betalen. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. Formeel was het toen nog eigendom van verdach te J. S., die wegens een vroeger royement nergens een verzekering af kon sluiten. De verzekering werd op naam gesteld van een andere verdachte, het oud-Eer ste-Kamerlid H., die toen wethouder te Finsterwolde was. De bedoeling was de eigendom van het gebouw over te dra gen aan een stichting, waarvan H. voor zitter was. Daar de polis alleen verzeke ring van eigenaarsbelangen toestaat, moesten de valse stukken dienen om te bewijzen dat H. de financieel belangheb bende was. De gloeiende stroom is langs een ob servatorium op 2943 meter hoogte getrok ken, maar als de kracht van de lava stroom toeneemt zullen de universiteit en een luchtmachtgebouw verwoest wor den. Men verwacht echter dat de lava stroom, die nog steeds van bovenaf wordt gevoed, langzamer zal gaan stromen als de helling van de berg na 2438 meter minder steil wordt. Het eindstation van de kabelbaan is ternauwernood gespaard: de stroom is op enkele meters gepasseerd. In de baan van de stroom bevinden zich nog kleine hotels, zomerhuisjes en villa's. Dit is op 1900 meter, waar ook het eindpunt van de autoweg van Catania naar de Etna en het beginstation van de kabelbaan zijn. (Advertentie) die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: BOSCHSTRAAT 1 BREDA Engeland zal nog 600 tot 800 man troe pen naar Aden zenden, zo heeft de mi nister van koloniën, Duncan Sandys, don derdag aangekondigd, Sandys deelde het parlement mee, dat binnenkort nog een bataljon zou worden gestuurd, hetgeen niet betekent dat de situatie in de Zuidarabische federatie is verergerd. Hij verklaarde ook dat het een normaal Brits gebruik is om in Aden een bataljon bij de hand te hebben voor het geval er elders ten oosten van Suez troepen nodig zouden zijn. Sandys zei een en ander in een verslag van zijn driedaags bezoek aan de troe pen, die ingezet zijn tegen de rebellen in het Radfangebergte van Aden. „Het voornaamste doel, nl. de herope ning van de Dahlaweg, is bereikt", zo voegde hij eraan toe. De Britse troepen hebben een belangrijk gebied ten oosten ervan veroverd, van waaruit aanvallen op de weg werden ondernomen, aldus Sandys. Bij zijn politieke besprekingen wbs ge bleken dat alle partijen daar naar on afhankelijkheid van Zuid-Arabië streven, verklaarde hij. eraan toevoegend dat hij had voorgesteld om medio juni in Londen een conferentie over het verlenen vao onafhankelijkheid te houden

de Stem | 1964 | | pagina 15