Zeeuwsch-Vlaanderen Rotterdam-0verfiakkee v.v.: straks reis zonder ponten Sasse THOR: Concurrentie andere sporten te boven Walcheren VIA „VERKEERSPLEIN HELLEGAT" EEN BETROUWBAAR PERSOON Nieuwe recreatiestranden langs water bij Willemstad ZUID-BEVELAND Recreatiecentrum 1 urnvereniging bestaat 75 jaar Sluizen MIDDELBURG Brand in bergplaats van boerderij NIEUW-NAMEN Twee bromfietsers na botsing in ziekenhuis Burgerlijke stand SPOELEN - VERVEN DAMESKAPSALON RISKÉ Dagblad De Stem in Zaterdag a.s. Interland' Zuidersportpark te Terneuzen TERNEUZEN In Zak Z.-Beveland V erkeer sexamen voor kinderen Opheffing van isolement In Rilland Bath Demonstratie mechanisatie suikerbietenteelt Vereniging drie keer op non-actief Zesde lustrum Acad. Economische Kring Tilburg H()(WATER Schuttersfeest te Ovezande Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 MEI 1964 (Van onze correspondent) Gistermorgen omstreeks 11.20 uur brak brand uit in de bergplaats van de boer derij van de heer W. de B. aan de Nieuwe Vlissingseweg. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan, doordat een bus gevuld met natriumzout door het bre ken van een hengsel op de vloer is ge vallen. Daar dit zout een licht ontvlam bare stof is, wordt aangenomen, dat het zout tot zelfontbranding is gekomen. De Middelburgse brandweer was snel ter plaatse, zodat de schade die door de ver zekering wordt gedekt, beperkt bleef. NieutV' en Sint Joosland N.C.V.B.-VERGADERING De N.C.V.B. hield haar vergadering on der leiding van de president, mevrouw Van Haarlem. Spreker voor deze avond was ds. W. Kats uit Goes, over onder werp: „Het gezin in de branding". 140—JARIG BESTAAN RINGRIJDERIJ De ringrijdersvereniging hoopt op dins dag 19 mei een bijzondere gebeurtenis te beleven. Op die dag wordt achter de kerk de traditionele ring gereden voor de 140e keer. Vanaf 1824 tot en met heden wordt elk jaar op derde pinkster dag dit folkloristische evenement gehou den met versierde paarden. Het roepen van kwinkslagen als „Hiep, hiep, hoera" en ,,'t is mis" zijn dan niet van de lucht. Om half negen 's morgens begint de pret. 's Middags is er met de versierde paarden en ringrijders een rondgang door het dorp, waarbij de muziekvereniging „O.N.D.A." medewerking verleent. Na afloop van de wedstrijden volgt de prijs uitreiking. werd gekozen de heer C. Wisse. De aftredende bestuursleden L. Willeboer en J. de Jager werden herkozen terwijl in de vacature J. Wisse (Kattendijke) werd gekozen de heer A. J. Berman, Kapelle. De proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle krijgt een subsidie van f. 25,-. Besloten werd in de komende zomer indien mogelijk een excursie naar St.- Truiden te organiseren. Verder zullen er een tweetal avondexcursies voor de leden worden gehouden, te weten een naar de kleinfruitproeftuin en een naar een fruitbedrijf van een van de leden. (Advertentie) GEVRAAGD: die dagelijks gedurende enkele uren (1 1/2 uur) ons dag blad wil bezorgen te Goede bijverdienste Inlichtingen: Reinaertstraat 33, Nw.-Nanien of Dagblad De Stem, Steenstraat 14, Hulst, tel 2377. GOES Woensdagavond omstreeks half negen vond opde hoek Kreukelmarkt - Singel straat bij het kantoor van het „Dagblad De Stem" een botsing plaats tussen de bromfietsers H. uit Vlissingen en B. uit Goes. Beiden werden bij deze botsing zo danig gewond, dat zij per ziekenauto naar het ziekenhuis Oostwal moesten worden vervoerd. Beide bestuurders had den een duo-passagier achterop, die alle twee echter vrijwel ongedeerd bleven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter, zv M. Vermue-Dick- mann; Maria, dv J. Ellerman-Jobse; Ca role, dv D. Rijswijk-Wortman; Sarina, dv J. van Oosten-Dronkers; Anna, dv J. Pieterse-Blausjaar; Maria, dv S. Meul- polder-Korstanje; Karei, zv K. Voor- bach-Brobbel; Dignus, zv J. Geijs-Ver- meule. Ondertrouwd:J. van Breenen, 29 jaar en M. Schrijver, 27 jaar. Overleden: S. Braamse, 77 jaar, ongeh.; A. Koolwijk, 70 jaar, ev M. Sorgedrager; M. Bouterse, 55 jaar, ev N. - de Preé; P. Mange, 77 jaar, ev C. Commelin. 'fOJtC' 3T i Dl"fc Kivadendamme DOELSCHIETING JULIANA Juliana verzorgde het derde concours, dat dit jaar op het doel werd verscho ten. Het gold voor korps, selectie en klasse. Meeste punten: J. Doene van St. Se- bastiaan te Ovezande; meeste rozen: C. D. Raas, idem; meeste negens: P. de Koeyer van St. Sebastiaan te Yerseke; meeste achten: P. Steketee, idem; mees te zevens: H. Steenbakker van Juliana te Kwadendamme; meeste zessen, J. Buelens idem; meeste vijven: M. Glerum van St.-Sebastiaan te Yerseke; meeste vieren: P. Rijk van Sonarus te Heinkens- zand; meeste drieën: W. Huige van Julia na te Kwadendamme; meeste tweeën: F. Peeters, idem; meest enen: L. Remijn, idem. Kapelle FRUITTELER MOET KWALITEIT PRODUCEREN (Van onze correspondent) In het CJV-gebouw te Kapelle is de algemene jaarvergadering gehouden van de vereniging van oud-leerlingen an tuinbouwwintercursussen in Kapelle en omgeving. In zijn openingswoord be sprak voorzitter L. Goedegebure de gang van zaken in de tuinbouw in het jaar dat voorbij ging. Duidelijk is volgens hem gebleken dat de fruitteler zich zal moe ten instellen op het telen van zgn. mo derne rassen die gevraagd zijn bij de consument in binnen, en buitenland. Beslissend voor de toekomst van de fruitteelt noemde de heer Goedegebuie de vraag of de Nedeerlandse teler erm zal slagen voldoende fruit van goede kwaliteit tegen een redelijke kostpriis te produceren. tii Tot lid van de financiële commissie AXEL SPORT Naast de jeugdvermakelijk- heden gedurende de Pinksterdagen zal er ook voor de ouderen te Axel en ook voor sportminded Axel weer voor elk wat wils zijn. Tweede Pinksterdag is er de vriendschappelijke wedstrijd Axel Internos, Derde Pinksterdag is er de traditionele ronde voor amateurs over een prachtig gelegen parcours. Bekende coureurs zullen de 55 ronden rijden. Om het pinkstergenoegen nog een staartje te geven orgainseert Rooms-Kaüioliek Jeugdwerk donderdag een tocht voor haar leden. De leider van deze expeditie is meester Waal die blijkbaar nog een fijn plan heeft uitgewerkt waaraan de fietsende jeugd veel genoegen zal be leven. De tocht gaar door oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen en is 25 km lang. Clinge BOERENLEENBANK BOEKTE WINST De plaatselijke Boerenleenbank hield in het Verenigingsgebouw een bijeen komst voor haar leden. Voorzitter C. Smet, die wel op deze vergadering aan wezig was, doch niet in staat was om de vergadering te leiden werd vervangen door de heer F. Blommaert. In het afgelopen jaar was een winst behaald van f6459,14. Deze werd in zijn geheel toegevoegd aan de reserves, die hiermee stegen tot f 65.640. De spaargel den beliepen een bedrag van f 544.487,23, verdeeld over 572 boekjes. Ook de rente percentages werden opnieuw vastgesteld. In de vacature in het bestuur werd gekozen Jos Bleyenberg. Als reserve be stuurslid werd gekozen B. Bonte. Ook in de raad van toezicht was een vacature ontstaan door het overlijden van Jos Baart. Gekozen werd F. Baart. F. Blom maert werd in de raad van toezicht her kozen. Nog werden een tweetal reserve leden voor de raad van toezicht gekozen. Dit waren B. Bonte en Fr. Weemaes. 5raauw AANRIJDING Op de weg van Graauw naar Zand berg had een ongeluk plaats. Mevr. van V., die van haar brommer was gestapt en nog even op de weg wachtte, werd door een achterop komende fietster aan gereden. Zij liep een hersenschudding op. VERKEERSEXAMEN De kinderen van de twee hoogste klas sen van de lagere school hebben het verkeersexamen met gunstig gevolg af gelegd. Er waren er zelfs drie die „met lof" zijn geslaagd Binnenkort zullen de diploma's worden uitgereikt. adjudant Luitwieler van de Kon. Mare chaussee en de adjudant van de Rijks politie, de heer J. Deelen, de voorzitter van de Sasse Neringdoenden, en verder bestuursleden van de Zwemclub, Har monie en de heer R. Slock. Als alge meen secretaris-penningmeester zal de heer W. Remery optreden. Het werkco mité, dat weer uit het huldigingscomité is samengesteld, bestaat uit: de heer W. Colsen, mejuffrouw R, Vergauwen, en de heren W. Remery en P. A. Bertram. Het ligt in de bedoeling, dat er zoge naamde loonzakjes aan de inwoners zullen worden verspreid, waarin de men sen dus hun bijdrage en eventueel visi tekaartje in kunnen steken, waarmee ze dus uiting kunnen geven van hun sympathie tegenover de T.H.O.R. Ook aan de plaatselijke verenigingen zal worden verzocht, om hun steentje in het cadeau te willen bijdragen. (Advertentie) SPECIALITEIT HULST Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, teletoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid Beveland; Klokstraat 1 telefoon 8252 G< IES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst uoot Zeeland F DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est- Zeeutosc h- V laanderen J PETIT, Breedestraat 3A, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voot de editie Zeeland f 0.18 oer mm 1 rr Ti IngezondeD mededelingen 2V> mm gewone advertenties Bii contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels oi minder 1 1, elke regel meer t 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0,60. Bü 3 achtereenvolgende ongewüzlgde olaatsingen de derde plaatsing tegen half geld HULST kermisschietingen De uitslagen van de kermisschietingen gehouden in de „Graauwe Poort", bij G- Lijbaart zijn: Eerste serie: hoge vogel: Th. Pau wels, Groenendijk; le zij vogel: Tonny Roels jr.. Hulst. 2e zijvogel verloot C. Cornelis, Zandberg. De beker werd gewonnen door P. Roels sr., Hulst met 3 punten. Er waren 61 schutters. Tweede serie: hoge vogel; A. Vla ming, Clinge. le zijvogel: J. Hense, N.- Namen. 2e zij vogel: L. Velder, Clinge. De beker was voor J- Berting, Am sterdam. Er waren 63 schutters. Overslag M. de Brauwer 25 jaar bij, polderbesturen De heer M. de Brauwer is 25 jaar in dienst van de Polders Varempé, Moer- beke en de Overslagpolder. De jubilaris is 25 jaar terug zijn vader opgevolgd die ook tientallen jaren bij de genoemde polders werkzaam is geweest. De bestu ren hebben gemeend dit niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. De bestuurs leden zijn de heer de Brauwer en zijn gezin bij hem thuis gaan feliciteren waarbij hem door de dijkgraaf de heer Achiel de Clerck namens de drie pol ders een polshorloge werd aangeboden. De heer de Clerck bracht in zijn toe spraak naar voren dat het altijd plezie rig samenwerken is geweest en hij hoopte daarom ook dat dit steeds zo zou blijven hoewel het jammer is dat binnen afzienbare tijd de polders zullen worden samengevoegd zodat het contact zal worden verbroken. Na overhandiging van het cadeau, waarmee de jubilaris en zijn gezin zeer tevreden waren dankte hij de besturen. Hierna werd door de vrouw des hui zes een goed gedekte tafel voorgezet. Philippine OUDJES OP REIS Na de leden van de parochiële vrou wengemeenschap gaan nu ook de ouden van dagen op reis. De bejaardenvereni ging heeft namelijk voor haar leden een reisje georganiseerd en wel op 28 mei a.s. De oudjes blijven dichter bij huis en zullen een bezoek brengen aan Middel burg. Na in gezamenlijk verband van een diner genoten te hebben, zal ieder afzonderlijk zijn uitstapje in Middelburg mogen bepalen. Geboren: Henricus J- E. Y., z.v. A. Nooteboom-van der Goore; Karin A. H., d.v. J. J. de Leux-Wautier; Ludwig C. E., z.v. W. P. B. de Schoolmeester-van Voorenberghe; Guido A. E., z.v. A. A. Sarneel-de Maat; Geboren te Terneuzen en wonende te Sas van Gent: Renzo D.. z.v. R. H. Sandrini-HeidaNadine d.v. E. P. Vermeersch-van Hecke; Abel N., z.v. H- Gunter-Cazemier; Patrick, z.v. A. L. B. Wegman-Lammens; Con- citta, d.v. A. Vermeersch-Neyt. Huwelijksaangiften: geen. Huwelijken: Paul R. A. de Smet, 23 jr. van IJzendijke en Lydia A. D. Ver- schraegen, 23 jr. van Sas van Gent; Francis R. Dumont, 21 jr. van Mar- chienne au Pont Be., en Anita I. C. de Ridder, Johan Vermeersen, 20 jr. van Terneuzen en Marijke R. Ploegaert, 20 jr. van Sas van Gent. Overleden Celina D. Rooms, echtg. van L. J. M. de Coene, 77 jr. Petrus Roegiers, 84 jr., wedn. van V. M. Kes- beke. Sluis MUZIEKAVOND De afdeling Oostburg van de Zeeuw se Muziekschool bracht te Sluis in het jeugdgebouw van de Ned. Hervormde Kerk een leerlingenavond. Deze demon stratie begon met het optreden van het zangklasje onder leiding van mevrouw Schijve en hierna volgde een individu eel optreden van enkelen of kleine groepjes op verschillende instrumenten. Ten gehore werd gebracht viool-piano, alt-dwars en sopraanfluit, gitaar en accordeon. Het slot was het optreden van een blaasorkest o.l.v. de heer J F. Mannaert en dit bewees wel terdege dat de Zeeuwse Muziekschool uitstekende diensten kan bewijzen aan de in de streek bestaande fanfares en harmonie ën. Hierna volgde nog het optreden van een schoolorkest o.l.v. de heer J. Wisse sr.. De heer S. Schijve, die ook een woord van welkom tót de aanwezige ouders en genodigden en belangstellen den had gesproken bracht dank voor de grote aandacht waarmee de prestaties gevolgd werden. over enkele maanden 79 jaar. Beiden genieten zij nog een goede gezondheid. Zij zullen het feest met kinderen, klein kinderen en familie vieren in het Dorpshuis. Het burgerlijk huwelijk werd op 7 mei 1914 gesloten te Sint Kruis. Uit hun huwelijk werden 5 kinderen geboren, waarvan er 2 reeds vroeg zijn overleden. Westdorpe FORUMAVOND Vrijdag 15 mei wordt in het vereni gingsgebouw Concordia" een politiek forum gehouden. Voorzitter is de heer P. J. G. Molthof. burgemeester van Vogelwaarde. Verdér hebben zitting de heren J. M. A. C. van Dongen lid van de Tweede Kamer en van GeJ Staten, G H. E. M. van Waes, burgemeester van Westdórpe, en J van de Voorde, vrijgestelde van het Nederlands Katho liek Vakverbond. KONINGSCHIET1NG De jaarlijkse koningschietnig van de handboogmaatschappij St.-Seoastiaan zal dit jaar worden gehouden op maandag 25 mei a.s. Na de wedstrijd wordt in het gildenhuis gezamenlijk gesoupeerd. In het voorbije seizoen was de heer George van Waes koning. BEDEVAART Aan de jaarlijkse voettocht naar de Belgische bedevaartplaats Oostakker, werd deelgenomen door tien personen. De tocht ging via Wachtebeke, Winckel en Desteldonck naar Oostakker, waar de H. Mis werd bijgewoond. De afstand van Westdórpe naar Oostakker bedraagt ongeveer 22 kilometer. Op fiet kaartje ziet men de plaats waar Hollands DiepHaringvliet en Volkerak ten westen van Wil lemstad in elkaar vloeien. Spoedig zullen daar ANWB-borden de Weg tussen Noord en Zuid aangeven. BEVELAND 55 Waar Hollands Diep en Haringvliet even westelijk van Willem stad in elkaar overgaan, het drukbevaren Volkerak zich afsplitst naar het zuiden, staat op een barre zandvlakte een houten paaltje met armen naar drie richtingen. Daarop staat: Rotterdam 23 km, Zierikzee 32 en Antwerpen 70 km. Spoedig zal deze eenvoudige aanduiding wor den vervangen door grote autoborden en handwijzers van de A.N.W.B. voor het verkeer naar Rotterdam. In de richting Zierikzee zal het verkeer moeten wachten, tot de dam door de Grevelingen gereed is. Voor vanaf dit punt naar Antwerpen kan worden gereden zal men geduld moeten hebben tot 1967. (Van onze verslaggever) Op zaterdag 16 mei a.s. zal het eer ste elftal van de v.v. Terneuzen in het Gemeentelijk Zuidersportpark van Ter neuzen een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de eerste editie van de Dulwich Hamlet Football Club, een sterke Engelse amateurploeg uit de om geving van Londen. Deze ploeg speelde in het verleden reeds tegen gerenom meerde Nederlandse en Belgische te genstanders als Ajax, Haarlem en Beer schot. De Engelse vereniging levert dik wijls spelers voor het Engelse nationale amateurelftal. De inkomsten, te verkrij gen door deze wedstrijd, zullen in het trainingsfonds van de v.v. Terneuzen worden gestort. De wedstrijd begint om half vier. BROMFIETS TEGEN AUTO Gisterenavond, had op het kruispunt Guido Gezellestraat-Frederik van Eeden straat om kwart voor zes een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer A. H. de G. uit Axel, en een bromfietser, de heer J. W. M. uit Terneuzen met zijn jongere broer als duopassagier. Ondanks de flinke snelheid kwamen de bromfietsberijders er met enkele lichte verwondingen af die door dokter van Breda Viesman behandeld werden. De materiële schade was vrij aanzienlijk. W aterlandkerkje GOUDEN BRUILOFT Vandaag is het echtpaar Verheije-van Deursen 50 jaar getróuwd. Charles L. Verheije werd tachtig iaar geleden te Waterlandkerkje geboren. Hij is steeds in de landbouw werkzaam geweest, eerst als veldarbeider en later op een boerderijtje in de wijk Klein Brabant waar ze nu beiden nog wonen. Zijn echt. genote Nathalia van Deursen wordt VOETBALWEDSTRIJD Op het gemeentelijk voetbalterrein had een ontmoeting plaats tussen een elftal van ambtenaren der Rijkswater staat en personeel van de aannemingsmij Zanen en Verstoep N.V. De beide teamo, overdag werkzaam bij de kanaalver- t'uimingswerkzaamheden bewezen ook op het veld hun mannetje te kunnen staan. Toch moest Zanen en Verstoep op de grasmat in het ambtenarenkorps zijn meerdere erkennen en de eindstand was dan ook 2—1 in het voordeel van de ambtenaren. Sas van Gent HULDIGINGSCOMITE BEVOLKING T.H.O.R. Enkele mensen uit Sas van Gent heb ben in verband met de grote feestelijk heden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de plaatselijke gymnastiek vereniging T.H.O.R. een huldigingsco mité geformeerd, waarin zitting hebben: burgemeester R. A. J. den Boer, voor zitter, pastoor Van Aken, dominee Stern, de heren Bertram en de Rijk, de twee vrouwelijke raadsleden, t.w. mevrouw Vervaet en mevrouw Neeteson, wethou der Colsen, de heer Bun en de heer I Neeteson, mejuffrouw R. Vergauwen, Te Ovezande is voor de jeugd van de Zak van Zuid-Beveland een verkeers examen gehouden, waaraan 370 kinderen deelnamen. Aan 63 kinderen moest ech ter het verkeersdipïoma geweigerd wor den, terwijl 38 kinderen met lof slaag den. Het examen, dat afgenomen werd door de afdeling De Bevelanden van het Verbond voor Veilig Verkeer, werd door zeven burgemeesters van Zak-gemeenten bijgewoond. De volgende examens van deze afdeling van het Verbond voor Vei lig Verkeer wordt afgenomen op 8 juni te Colijnsplaat voor de kinderen op Noord-Beveland, 17 juni te Krabbendij- ke voor de kinderen op oost-Zuid-Beve land en op 24 juni kunnen de kinderen van Yerseke, Wemeldinge en Kapelle hun verkeersdipïoma behalen. Ver keer splein Hellegat" is de toekoms tige naam van wat nu nog niet meer is dan het driehoekige kunstmatige schier eiland met zijden van een kilometer. Met Overflakkee is het al zes jaar lang ver bonden door een dam van 4.5 kilometer. Op 24 juli zullen, als onverwachte om standigheden geen roet in 't eten gooien, de Goereeërs en de Overflakkeeërs een reeds tientallen jaren gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Dan wordt naar zij hopen door de koningin de 1200 m lange brug naar 't noorden open gesteld. Zij zeggen dan hun eeuwenlang isolement vaarwel, een isolement, dat in de moderne tijd de eilandelijke economie door een vertraagde produktenafvoer jaarlijks miljoenen kost. Deze brug wordt een door het rijk gefinancierde particuliere tolbrug totdat dé bouwkosten zijn terugverdiend. Half mei maken zowel de brug als het verkeerseiland de indruk van een grote tentoonstelling op de dag vóór de ope ning.- Aan de brug ontbreken nog twee segmenten op de noordelijke oever: een vaste overspanning en het beweegbare deel, dat na aankomst voorlopig als vast bruggedeel wordt ingelegd. Honderden mensen zijn intussen op het gereedgeko men deel bezig aan de afwerking van het brugdek op de westelijke ringbaan. Daar voor zijn ettelijke zware machines nodig. Deze zijn, evenals de tegen rukwinden stevig verankerde opstallen allemaal kant en klaar op de brugsegmenten, toen die op lichters werden ingevaren op de pijlers. Ten noorden van Numansdorp is men thans ook bezig met het asfalteren van de nieuwe weg vanuit Rotterdam. Het verkeersplein Hellegat dat ook in juli klaar moet zijn is nu nog een barre zandwoestenü, die voor verstuiving wordt behoed met stro waartussen gerst is ge zaaid. Een Nederlandse bierbrouwerij i: van plan om op dit kunstmatige eiland een recreatiecentrum te bouwen. Reeds zijn de tracees voor de ongelijk vloerse kruisingen op het eiland te zien. Het verkeer naar Overflakkee zal er on der naar de Brabantse oever doorduiken. Het eiland heeft drie kilometer zand- bermen langs het water. Het ligt in de bedoeling dat later hier, alsook op de grote sluis langs de Brabantse oever teelaarde wordt aangebracht die zal wor den gewonnen uit een polder op de Bra bantse oever. Achter een strook aan het water komt begroeiing. Ook in andere opzichten wordt op de werken in de driehoek Numansdorp Ooltgensplaat Willemstad bij alles gedacht aan de be langen van de recreatie. Op het verkeers eiland wordt op het ogenblik naast de ontworpen rijbaan al een breed vak be straat als parkeerterrein. Aan de water kant bij Willemstad komen nieuwe re creatie-stranden. Ook voor bosaanleg na bij de werken wordt zorg gedragen. Ter bescherming van de ongeveer 100.000 schepen, die volgens voorlopige tellingen per jaar door de nieuwe sluizen bij Willemstad zullen varen, worden tus sen Volkerak en Sluis brede boomscher- men voor het breken van westerstormen neergezet. Een van deze percelen is twee jaar geleden aangeplant en doet het goed.. De sluizen in hel vrije water van het Volkerak zijn nodig voor de voorziening met zoet water uit het toekomstige .Zeeuwse meer", bestaande uit het ge hele Oosterschelde-bekken, Grevelingen, Krammer en Volkerak. Als het, boven dien voor de ijs-afvoer noodzakelijk wordt, de grote spuisluizen in het Ha ringvliet langere tijd open te zetten, dan zou dit grote bekken zich anders weer tijdelijk vullen met zout water. Door die afsluiting wordt trouwens ook de ijs- afvoer naar zee door de Haringvlietslui- zen bevorderd. Ook zou zonder deze dam, de stroomsterkte door een open Volkerak zo ontoelaatbaar krachtig worden, dat dit voor de scheepvaart, onoverkomenlijke bezwaren zou gaan opleveren. Op woensdag 20 en donderdag 21 mei zal op percelen van de N.V. Land- bouwmaatschappij Bathpolders, nabij Rilland, een landelijke demonstratie van de voorjaarsmechanisatie in de suiker bietenteelt worden gehouden. De demon stratie is georganiseerd door de suiker industrie, de rijkslandbouwvoorlichtings- diensten, Vereniging voor Bedrijfsvoe ring Oost Zuid-Beveland, het Instituut voor Rationele Suikerproduktie, het In stituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie en het Landbouwschap. Er wordt op beide dagen van 10.30 uur uur gedemonstreerd. Er zullen 10 precisiezaaimachines aanwezig zijn, waarvan ook het geleverde werk in de praktijk is te zien. De chemische onkruidbestrijding bij bieten in combinatie rpet het zaaien wordt ook gedemonstreerd en een vier tal bietendunmachines zal aan de demon stratie deelnemen. Op een tentoonstellingsterrein zijn al le aanwezige werktuigen te bezichtigen. Een voorlichtingsstand op het gebied van bietenzaad, chemische bestrijdings middelen en toepassing van de werk tuigen zijn bij het demonstratieterrein aanwezig. Het perceel van de demonstratie is te bereiken vanaf de rijksweg Goes-Bergen op Zoom, waarop van beide richtingen op duidelijke wijze de route naar de percelen is aangegeven. Mocht de demonstratie vanwege on gunstige weersomstandigheden geen door gang kunnen vinden, dan wordt dit in het agrarische radiobulletin van 20 mei om 5.40 uur en 6.40 uur bekendge maakt, met de vermelding wanneer de demonstratie dan wel wordt gehouden. (Van onze verslaggever) Op 13 en 14 juni a.s. zal de Gym nastiekvereniging Tot Heil Onder Kibbekast (THOR) te Sas van Gent op luisterrijke wijze het 75-jarig be staan van de vereniging vieren. De jubileumviering vindt plaats in een tijd, waarin er voor THOR geer. moeilijkheden meer lijken te zijn en die ter afsluiting dient van tiental len jaren, waarin THOR doorgaans maar een zeer wisselvallig leven leidde. In de tijd van haar bestaan heeft THOR af te rekenen gehad met concurrentie van verschillende an dere sporten, die de animo bij de le den van THOR telkens deed weg vloeien. Nu heeft de jubilerende gymnastiekvereniging zich een eigen bestaan veroverd. En dat lijkt reden genoeg tot uitgebreid feestvieren. Op 6 september 1889 kwamen ver schillende volgelingen uit Sas van Gent bij elkaar ter oprichting van een gymnastiekvereniging. In een volgende vergadering kreeg de nieu we vereniging reeds haar naam. De heer P. Kok werd de eerste voor zitter. Hij fungeerde tegelijk als oe- fenméester. De nieuwe vereniging presenteerde zich voor het eerst bij gelegenheid van de installatie van burgemeester Wauters. Toen al droegen de leden van blauwe sjerp, die thans nog de uniformen van de turners en turnsters siert. In 1898 trad de eerste depressie aan. De vereniging nam deel aan de viering van de Kroningsfeesten. De hele kas. inhoudende f 12,61 werd omge keerd. Men zat toen financieel met een aan de grond en bleef daar zes jaar zitten. In 1904 werd de vereni ging nieuw leven ingeblazen Voor zitter werd toen de heer Bloemkolk, die echter na enige jaren naar Maassluis vertrok en werd opge volgd door respectievelijk de heren Stubbe en P. Neeteson. Voetbal In ongeveer 1910 voelde zich in eens vele leden aangetrokken tot de voetbalsport. Er werd meteen een voetbalver eniging opgericht. Met THOR was het toen weer voor eentijdje gedaan. Elk jaarlang duurde de voetbalma- nie. Op 9 juli 1921 werd THOR weer voor de dag gehaald. Nu kwam de heer F. Kieboomaan het bewind. THOR presenteerde-zich ter gelegen heid van de kermis weer aan de Sasse gemeenschap. Er werd een nieuw reglement op gesteld, de contributie werd opnieuw vastgesteld en als oefenlokaal werd de zaal van de school aan de Wil- helminalaan „aangezocht". De ver eniging sloot zich aan bij de Belgi sche Turnbond. De heer A. de Vlie- gher werd in. 1923 penningmeester. Hij bekleedt die functie op het ogen blik nog. Het leek THOR voor de wind te gaan tot het enthousiasme voor de wielersport de leden bekroop En dat was in 1927. Wielrennen Iedereen werd pedaalridder of ging kijken naar wedstrijden, waarin snelle fietsers elkaar de ereprijzen betwisten. THOR raakte weer in het hoekje der vergetelheid. Weer gedu rende elf jaren ontplooide THOR geen activiteiten. De heer J. Ooster hout gaf de stoot tot de heroprich ting en de heer Gilson werd in 1938 voorzitter. De heer G. Bakker werd in 1940 voorzitter. Hjj overleed in 1947. In hem verloor THOR een actief man. In 1945, even nadebevrijding had THOR overigens een uitvoering ge geven, die klonk als de spreekwoor delijke klok. Sindsdien is het met THOR steeds in opwaartse lijn ge gaan. In 1948 kreeg de vereniging een nieuwe vlag aangeboden en werd burgemeester R. A. J. den Boer beschermheer. Men sloot zich aan bij het Koninklijk Nederlands Gym- nastiekverbond. Oefenmeesters J. en F. Oosterhout stuwden de leden naar grote prestaties. Turners als de heren J. Vermeersch en R. de la Ruelle hebben de naam THOR reeds weer in het nieuws gebracht. De heer B, Vermandei is enkeie ke ren jeugdkampioen van Nederland geweest. Om kort te gaan, de Gymnastiek vereniging THOR mag er weer zijn en men kan waardig het feest van het 75-jarig jubileum gaan vieren. Op 13 en 14 juni zullen op het ge meentelijk sportterrein grootse turn- manifestaties worden gehouden, waaraan door vele verenigingen zal worden deelgenomen. Doch daarover schreven wtf reeds. De bouw van een dam voor de sluis- werken kan niet beginnen, voor de scheepvaartsluizen in 1966 zijn voltooid. Compleet met een toeleidingskanaal vanuit het Hollands Diep en twee voor havens. Deze sluizen worden de grootste Zoetwater-sluizen van Europa. Het complex wordt aangelegd op een buitendijks terrein op de Brabantse Volkerak-oever, in de zgn. Gorzen ten westen van Willemstad. De betonnen bo dem en wanden van dit complex zijn nu voor een deel gestort. Aan het zuidelijke uiteinde van de sluis ziet men, op een hoogte van 100 meter, een breed viaduct van voorgespannen beton in aanbouw, waarover straks vanaf het verkeersplein Hellegat, over de sluiswerken het ver keer naar Antwerpen via west-Brabant zal gaan. In de toekomst worden hier 40.000 auto's per etmaal verwacht. Boven de sluis wordt een basculebrug gebouwd. Deze is zo hoog dat openen zelden nodig zal zijn. De lengte van beide sluisgangen is 328 meter. Daarin kunnen 20 schepen per uur worden geschut. Door middel van tus sendeuren in het midden kan, bij een tijdelijk minder druk scheepsverkeer, elke kolk in twee stukken worden ge deeld, waardoor het vullen of leeglopen der kolken aanzienlijk wordt versneld. De bediening van dit complex ge schiedt vanuit een centraal punt. Dat is door de uitgestrektheid niet met het blote oog mogelijk. Men is van plan het cen trale bedieningshuis uit te rusten met een televisie-installatie. De „comman dant" kan dan een complex van 1 km lengte overzien en het verkeer dirige ren met behulp van luidsprekers. Op de Beatrix-sluizen bij Vianen worden met dit systeem op het ogenblik proeven ge nomen. Op zaterdag 23 mei a.s. zal de Tilburg- se Academische Economische Kring haar zesde lustrum vieren. Het programma voor die dag vermeldt o.a. de overdracht van het bij de opening van de nieuw bouw door de afgestudeerden aangebo den reliëf boven de senaatszaal door drs. A. C. J. Rottier, president van de staats mijnen in Limburg. Voorts een f eestver gadering, waarbij drs. Rottier zal spre ken over „Nieuwe verantwoordelijkhe den in de onderneming", 's Avonds zei Seth Gaaikema in de stadsschouwburg optreden, waarna er een soiree is. De Tilburgse Academische Economische Kring is in 1934 opgericht door de eerste zes afgestudeerden van de Katholieke Hogeschool, die toen nog r.-k. Handels- hoogeschool heette. De T.A.E.K. stelt zich ten doel: het bestendigen en versterken van de band tussen de leden onderling en tus sen dezen en de Katholieke Hogeschool; het levendig houden van de belangstel ling van de leden op wetenschappelijk economisch en sociaal gebied; het behar tigen van het maatschappelijk belang van de leden. De „universitaire gemeenschap" (stu denten, docenten én afgestudeerden om vattend), waarover al veel is gesproken en geschreven, is in Tilburg geen fictie, maar werkelijkheid. De T.A.E.K., waar van ruim 97% van de afgestudeerden (totaal 1290, waarvan nog jn leven 1260) lid zijn, vormt voor de hogeschool het meest natuurlijke contact met de maat schappij. De band tussen de afgestudeer den en met de hogeschool ziet men jaar lijks bevestigd tijdens de hogeschooldag, wanneer de alumni uit het gehele land voor één dag naar Tilburg komen. Daar naast zijn er 17 regionale en plaatselijke T.A.E.K.-kringen, die regelmatig bijeen komsten voor hun leden organiseren. Voor morgen, vrijdag 15 mei, gelden de volgende hoogwaterstanden voor Zee land: Hansweert 5.p9 en 17.39 uur; Ter neuzen 4.39 en 16.59 uur; Vlissingen 4.05 en 16.29 uur; Wemeldinge 6.03 en 18.31 uur. Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van Willem Teil werd te Ovezande een grote schieting gehouden met de volgende uitslagen. Uitslag van wip 1: le klep: P. Ver- heyke, van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 2e klep: J. Platschorre, idem; 3e klep: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande; 4e klep: F. Koens van Spes Nostra te Ovezande; hoofdvogel: J. de Jonge van Concordia te 's-Heerenhoek; le zijvogel: J. de Beste van Edele Handboog te Oude- lande; 2é zij vogel: Jac. Smallegang Azn. van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; le boven- kal: P. Rentmeester van Willem Teil te Ovezande; 2e bovenkal: H. A. Mol van Willem Teil te Kapelle; le onderkal: E. Rentmeester van Willem Teil te Ove zande; 2e onderkal: W. de Jonge van A.D.L.M. te Kwadendamme. Uitslag van de tweede wip: le hoge: G. Geense, Edele Handboog; 2e hoge: A. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le zij vogel: P. de Koster, Soranus; 2e zij vogel: H. J. Driedijk, Doel naar Hoger; '3e zij vogel: L. de Jonge, Concordia; 4e zijvo gel: W. de Jonge, A.D.L.M.; le kal: J. Platschorre, Zorgvliet; 2e kal: L. de Jon ge, Concordia; 3e kal: P. Rijk, Vios; 4e kal: H. J. Driedijk, Doel naar Hoger. Er waren 91 schutters van 17 verschil lende verenigingen. WESTDÓRPE Kunsthandel Troutzaerte Exposeert Gustave (Asselbergs) GOES De Korenbeurs 20 uur Inleiding vot St.-Adelbert Schuttershof 20 uur Toneelavond OOSTBURG Ledel 20 uur Cleopatra, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Cleopatra, 14 j. KOUDEKERKE Gemeentehuis 16.30 uur Raadsverg. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Stripgirls in Soto, 18 MIDDELBURG Electro De gladiatoren van Rome, 14 WESTDÓRPE Kunsthandel Troutzaerte Exposeert Gustave (Asselbergs) OOSTBURG Ledel 20 uur Cleopatra, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Cleopatra, 14 j. GOES Ingebruikname van de bejaarden sociëteit Grand 20 uur De gebochelde van Ron 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Stripgirls in Soto, lo Luxor 20 uur Invasie op Guam, 14 J MIDDELBURG a 4 City Oproer in het Verre Oosten, H Electro De gladiatoren van Rome, li

de Stem | 1964 | | pagina 2