Teijssen in Eerste Kamer: Beleid gekritiseerd llSiffilH Vrouw in paniek op brandende tanker Kroestjev werpt eerste steen Bombastisch feest op hete Nijl-oever Vreedzame demonstratie van driehonderd dames Studenten laken verhoging sterren 's Lands oudste (106) jUj Robles wordt president van Panama Meer per spoor Europees plan voor jacht op piratenzenders VS-luchtvloot op weg naar Zuid- Vietnam DAGBLAD VOOR ZEELAND ZOMERJURKEN BLASERS Mogelijk regen OUD-NAZI VAN MOORDEN VRIJGESPROKEN Voorganger Fraude Rusk waarschuwt Turken en Grieken Frankrijk belooft trouw aan NAVO COLLEGEGELD CONSTRUCTIEF Wees mooi in de Pinkstertijd met NYLONS 104e JAARGANG No. 24586 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden DONDfktfAt» 4 4 Mtf 196f Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. VÖORRANGGËVRAAGD VOOR WEGENAANLEG Dit is mevrouw J. A. de Bree-Meyer in het Groningse Hoogkerk, die za terdag 106 jaar hoopt te worden. Mevrouw De Bree is de oudste in woonster van Nederland. Ze ge niet nog een goede gezondheid en ziet ook nog goed. Dat zij bijzonder kras is moge blijken uit het feit dat zij nog heeft ingeschreven voor de bustocht die de bejaarden van Hoogkerk op 18 juni gaan maken. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft zich woensdag unaniem afkeurend opgesteld tegenover het beleid van minister Van Aartsen, in het bijzonder met betrek king tot de wegenbouw. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de senaat kreeg dit jaar het wegennet meer dan gewone belangstelling. „De verkeersstromen overspoelen de wegen, het perspectief is niet bemoedigend, wel beangstigend", aldus de K.V.P.-afgevaardigde, de heer Teijssen uit Waalwijk, die daaraan toevoegde dat de wegen kennelijk een sluitpost op de begroting vormen. Er is een geheel nieuw beleid voor de wegenbouw nodig, aldus de heer Teijssen. Er zullen meer financiële middelen be schikbaar moeten komen. Deze afgevaar digde drong erop aan. de hoogste priori teit aan de uitbreiding en verbetering van het wegennet toe te kennen. Er is een grotere behoefte aan wegen dan aan cultuurgronden, die gewonnen worden door de uitvoering van de Zuiderzeewer ken. Ook de gelden die op de begroting staan voor de stichting van Lelystad kun nen beter aan de wegenbouw worden besteed. De heer Teijssen drong er bij de minis ter op aan op korte termijn na te gaan in hoeverre gelden van andere begro tingshoofdstukken voor de voorrang en voortgang van de wegenbouw kunnen worden aangewend. Vooral de verbindingen buiten de Randstad Holland laten alles te wensen over, aldus de heer Teijssen. Een me ning die ook door de heer Meester (P.v. d.A.) werd gedeeld. Het is veelzeggend dat van de 66 weglengten in Nederland, die door snelheidsbeperkingen zijn ge troffen, er 44 in Noord-Brabant liggen, aldus de K.V.P.-afgevaardigde. Het is een bewijs dat het beleid inzake het rijkswe genplan is verstard en vastgelopen. Er dient haast gemaakt te worden met de verbinding Tilburg-Gorinchem en Waal- wijk-Gorinchem. De heer Meester „Ik spreek uit bit tere ervaring, ik rijd ieder jaar 70.000 km" zei dat niets wijst op een poging de achterstand bij de wegenbouw en -ver betering in te halen. Er wordt te veel gepraat, te veel in studie genomen en te weinig systematisch gewerkt. Het lijkt er wel op of de minister geblinddoekt op de landkaart prikt om hier en daar frag mentarisch stukjes weg- en kunstwerken aan te leggen. Er is geen plan om de ver keerschaos voor te blijven, aldus deze spreker. Vurige pleidooien werden ge houden voor een snelle aanpak van de verbinding Hoevelaken-Enschede en Bra- bant-Twente. (Advertentie) EEN MOOIE SORTERING in en Korte suède jasjes vanaf f 68,50 Breda Tilburg Den Bosch Een DERTIGJARIGE automobilist kwam gistermiddag om het leven bij een ongeluk op een niet met spoorbomen beveiligde overweg bij Boxtel. De N.S. zijn momenteel bezig deze overweg van automatische knipperlichten te voorzien. CAMBODJA heeft de Veiligheidsraad verzocht bijeen te komen om een klacht tegen Zuid-Vietnam te bespreken, inge diend naar aanleiding van eerder voor gevallen grensincidenten tussen Cambod ja en Vietnam. PRINSES IRENE en haar echtgenoot gaan binnenkort op safari in het Portu gese Mozambique in Afrika. EEN KRACHTIGE aardbeving heeft zich voorgedaan in Turkmenië (Rus land). Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. HET GEVAAR voor dc Sociliaanse stad Bronte, die werd bedreigd door de lava- spuwende Etna, schijnt geweken te zijn. Intussen wordt nu de Vesuvius bij Na pels scherp in de gaten gehouden. Na een slaap van twintig jaar schijnt ook deze vulkaan wakker te worden. IN HEERLEN werd gistermorgen een zesjarig meisje, dat plotseling tussen twee geparkeerd staande wagens door de straal wilde oversteken, door een au to overreden en daarbij gedood. DE STAKING bij de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena om betere ar beidsvoorwaarden duurt voort. Gisteren moest de helft van de geplande vluchten Worden geannuleerd. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met liier of daar wat regen. Maar ook plaat selijke opklaringen. Dezelfde tem peraturen of iets lagere. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuidwest en west. Vandaag: zon onder 20.26 uur. Maan onder 23.57 uur. Morgen: zon op 4.46 uur. Een rechtbank in Dusseldorp heeft woensdag twee voormalige officieren van het Duitse leger vrijgesproken van beschuldigingen dat zij in 1942 bij het Russische Peregroesny veertig joodse ouden van dagen, vrouwen en kinderen van het leven beroofden. Aan de vroe gere compagniescommandant Fritz Fischer legde de rechtbank geen moord maar doodslag ten laste. Dat had tot ge volg dat hij op vrije voeten gesteld moest worden omdat dit misdrijf ver jaard was. Wachtmeester Fritz Puls werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Tegen Fischer was levenslang, tegen Puls vier en een half jaar gevan genisstraf geëist. De rechtbank was van oordeel dat Fischer niet uit haat tegen de joden had gehandeld en dat Puls was afgegaan op de verklaring van zijn com pagniescommandant, dat de terechtstel ling vijandelijke spionnen gold. De regering van Panama zegt dat haar kandidaat Marco A. Robles tot president is gekozen. De kiesraad heeft bekendge maakt dat Robles een dusdanige voor sprong heeft op ex-president Arnulfo Arias, dat ook als alle uitgebrachte stemmen in de weinige kieskringen, waarvan de uitslag nog niet bekend is. aan Arias zouden toevallen, Robles zeker is van zijn keuze. Arias van zijn kant beweert dat de verkiezingen een schandelijke fraude wa ren. Hij wekt de bevolking op in verzei te komen tegen deze gang van zaken. De heren Meester en Van Pelt (P.S.P.) vroegen een uitbreiding van het spoor wegnet. Het openbaar vervoer moet zo aantrekkelijk worden gemaakt dat meer mensen hun auto thuis laten en de trein nemen. Aan de spoorwegen moet de eis van rendabele exploitatie niet worden ge steld, aldus deze sprekers. De heer Mees ter pleitte voor meer parkeerterreinen bij stations en ook voor het in snel tempo beveiligen van spoorwegovergangen. De heer Van Pelt,, die het departement van minister Van Aartsen kenmerkte als „het ministerie ter bescherming tegen een on tijdige dood", vroeg invoering van avond en weekeindretours bij de N.S. Benelux-ministers fors in de aanval De Nederlandse Studenten Raad (NSR) heeft bü minister mr. Th. H. Bot (On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) ge protesteerd tegen diens, in de Eerste Ka mer aangekondigd, voornemen tot ver hoging van de collegelden voor studenten van f 200.- tot f 300.- per jaar. De NSR heeft de minister een brief gezonden, waarin o.m. de ongerustheid van de raad wordt uitgesproken over dit voornemen. De NSR stelt in de brief vast, dat het collegegeld niet beschouwd mag worden als een reële bijdrage in de kosten van het wetenschappelijk onderwijs. Een verhoging acht men niet in over eenstemming met het beleid om een en tree tot de universiteit te vergemakke lijken. De bedoeling van de minister de meer opbrengst ten goede te laten komen van studentenvoorzieningen, wordt van de zijde der NSR als een principiële on juistheid gezien. Indien de student zelf deze voorzie ningen zou moeten financieren, wordt ten onrechte de verantwoordelijkheid voor een doelmatige besteding van de overheidsgelden op de studenten afge schoven. Naar de mening van de raad heeft de student vele verplichtingen met betrekking tot verhoging van het stu dierendement, doch deze liggen niet op het financiële terrein. Waar de beursalen van het collegegeld zijn vrijgesteld zou het bovendien onjuist zijn de kosten af te wentelen op de resterende 60 pet- van de studenten, aldus de NSR. (Van onze parlementaire verslaggever) Cyprus en de toekomst van het NAVO-bondgenootschap zijn giste ren de belangrijkste onderwerpen van gesprek geweest op de tweede dag van de NAVO-conferentie in Den Haag. De discussies zijn dus danig verlopen dat vandaag, de laatste dag van de conferentie waarschijnlijk op beide punten be langrijke besluiten kunnen worden verwacht. „Deze NAVO-conferen tie belooft belangrijker te worden dan wij allemaal hadden gedacht", zei minister Luns gisteravond 11a afloop van de middagzitting. Hoe Iaat de conferentie vandaag zal aflopen is nog niet bekend. De ministers zijn wat in tijdnood ge raakt doordat de Engele minister van buitenlandse zaken Butler vanwege de moeilijkheden in Aden met spoed is teruggeroepen naar Londen. Hij vertrekt in ieder geval vanmiddag. Wat Cyprus betreft is de NAVO-raad unaniem van oordeel dat vóór alles een einde gemaakt dient te worden aan het bloedvergieten. Gedacht wordt aan een dusdanige versterking van de bevoegd heden van de V.N.-politiemacht, dat de twistende Turken en Grieken ook met terdaad gescheiden gehouden kunnen worden. Als de rust dan hersteld is moe- ten, zo redeneert de NAVO-raad, Grie kenland en Turkije met de V.N.-bemidde laar aan tafel gaan zitten. Dat de Grieken en Turken uiteindelijk wel tot overleg zullen komen betwijfelt niemand meer na de cryptische verkla ring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk: ,,De Amerikaanse regering acht het volstrekt ondenkbaar dat twee NAyO-landen met elkaar in gewapend conflict komen". In conferentiekringen wordt deze uitspraak uitgelegd als een waarschuwing dat Ame rika geen interventie van Grieken noch Turken op Cyprus zal toestaan. De toekomst van het NAVO-bondge- nootschap is besproken aan de hand van een rapport zijn „politiek testament" van de scheidende secretaris-generaal mr. Stikker. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul Henri Spaak, hoor de er de „alarmklok" in doorluiden. Ge secondeerd door mr. Luns greep hij het rapport Stikker aan om Frankrijk de les te lezen over de tegenwerking in de NAVO. Deze Beneluxaanval, naar alge meen gevoelen correct, constructief en niet-vijandig opgezet, bracht de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, weliswaar niet op de knieën maar lokte toch een belangrijke verkla ring uit. Welke meningsverschillen er ook mogen zijn, Frankrijk blijft trouw aan de Atlantische alliantie, verklaarde de Fransman tto algemene tevredenheid. De NAVO-raad was in overgrote meer derheid van oordeel dat de oplossing van de huidige moeilijkheden niet gezocht moet worden in een fundamentele herzie ning van de verdragsstructuur. Men meent dat met een aantal aanpassingen volstaan zou kunnen worden. Mr. Stikker deed in dit verband de vol gende suggesties: 1. De militaire topleiding van de NAVO de standing groep (een Amerikaans. Engels, Frans driemanschap) moet van Washington naar Parijs verhuizen en daar samenkomen met de civiele topleiding. VERVOLG OP PAGINA 7 Een comité van regeringsdeskundigen uit de lidstaten van de raad van Europa heeft woensdag een plan aangenomen, gericht tegen het optreden van piraten zenders, die opereren buiten het grond gebied van deze Europese landen. Het plan wil de uitzendingen beteuge len van zenders aan boord van schepen, vliegtuigen en zelfs vanaf ruimtestations. Het voorstel richt zich niet alleen te gen de uitzendingen zelf, maar ook tegen de vestiging en de exploitatie. Iedere medewerking aan een dergelijke piraten zender zal strafbaar worden gesteld en dit begrip omvat, volgens het ontwerp, zelfs de levering van meubelen en ap paratuur, het onderhouds- of herstel lingswerk en heel in het bijzonder op drachten tot of het maken van reclame. Het ontwerp moet nu ter goedkeuring worden voorgelegd aan het comité van ministers van de raad van Europa, Twee uur lang heeft gistermiddag de duizend ton metende binnentanker „Alan- cy III" uit het Belgische Gent, berstens vol licht ontvlambare benzine 90-R, op de Oude Maas naby de Barendrechtse brug als een fakkel gebrand. De vier opvarenden, schipper P. Bo- zua uit Dordrecht, zijn vrouw en kind en een knecht, konden ternauwernood door de bemanning van het juist passe rende sleepschip „Lis" worden gered. Later bleek dat de schipper en zijn vrouw licht werden gewond. Na door een arts in Oud-Beyerland te zyn behandeld moest het tweetal worden doorgestuurd naar een ziekenhuis in Dordrecht. De vrouw raakte gewond toen zij kort na het uitbreken van de brand in paniek door een raam in de kajuit sprong. Haar man kreeg een gebroken arm. Het scheepvaartverkeer werd door de rijkswaterstaat zowel in de richting Dordrecht als in de richting Spijkenisse gestremd. Jan Willem Brakke (52), de brug wachter, die alles van begin tot einde vanuit zijn glazen huis op die Baren drechtse brug kon volgen, vertelde „Kort nadat een kleine binnentanker mijn brug was gepasseerd hoorde ik het ge luid van een ontploffing. Toen ik naar buiten keek. zag ik uit het achterschip van de tanker een metershoge vlam slaan. Daarnna kwam er steeds meer vuur en rook, vooral rook. Op een gegeven moment zag ik zelfs vlammen op het wateroppervlak, juist naast het schip-" Het verhaal van Brakke verklaart on middellijk de eerste mededeling van de rijkspolitie te water in Dordrecht waarin werd gesproken over brandende benzine afkomstig van de lading die over het water van de Oude Maas stroomde. Achteraf blijkt nu dat hoewel op het nippertje die uiterst gevaarlijke lading niet heeft gebrand. Gebrand heeft het wel in de machinekamer en op het achterschip van de „Alancy III". Mannen van blusploegen, die kort na half zes aan boord van de tanker kwa men vertelden dat het achterschip totaal was vernield. De eigenaar van het schip de firma Verstigghel uit Gent is verzekerd. Mevrouw Ellis Steinman uit Duits- land en mevrouw Dagmar Wilson uit Amerika hebben woensdag middag bij de Juliana-kazerne in Den Haagstad van de NAVO- conferentie, namens de Women strike for peace"-organisatie, bloe men aangeboden aan de heer L. M. Goedhart van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken. De bloemen mochten de kazerne niet in uit veiligheids overwegingen... (Advertentie) ELEGANT EN STERK f 1,95 Honderden bruingebrande Russische ingenieurs stonden hysterisch te juichen toen premier Nikita Kroestjev van de Sovjet-Unie een steen wierp in de rivier de Nijl waardoor de eerste fase van het grootste afzonderiyke Russische pro ject op het gebied van de buitenlandse hulpverlening symbolisch is afgesloten. Behalve Kroestjev liet ook president Nasser een steen in het water vallen. Het gooien van de stenen betekende dat de arbeiders moesten beginnen met het dichten van het laatste stuk van de enorme kistdam te Asoean, die het mo gelijk moet maken de stroom van de Nijl om te leggen. Toen de stenen in het water vielen, begonnen de arbeiders het 110 meter bre de stuk onmiddellijk dicht te maken. De kistdam ligt stroomopwaarts van de plaats waar de grote dam zal komen. De twee leiders zullen morgen de springmiddelen tot ontploffing brengen waardoor de stroom van de rivier zal worden verlegd. Kroestjev zag er trots en tevreden uit toen hij zijn steen in het water wierp. De bouw van de dam is het grootste af zonderlijke Russische hulpproject een onderneming die het Kremlin op zich nam nadat Amerika zich had terugge trokken. Op de steen van Nasser stond dat het stuk graniet werd geworpen „in naam van de Almachtige". De steen van de Russische premier was niet voorzien van een tekst, De plechtigheid werd bijgewoond door president Mohammed Sallal van Jemen, maar de festiviteiten golden slechts Kroestjev en Nasser. Er waren honder den Russische en Egyptische vlaggen te zien, maar het Jemenitische dundoek was nergens te bespeuren. Het was een lawaaiige, vreugdevolle en kleurrijke plechtigheid. Sleepboten en motorboten lieten schuimende voren ach ter in de Nijl en er werd luid getoeterd met de scheepshoornen. Bovendien gaven in 25 langs de oever geparkeerde vracht auto's zittende personen een claxoncon cert, waardoor het gejuich van de me nigte werd overstemd. De ceremonie betekende geen pauze in de werkzaamheden. De arbeiders juichten de twee leiders toe maar gin gen gewoon door met hun werk. Kroestjev glimlachte en wuifde naai de duizenden die langs de oevers van de Nijl stonden te kijken. Op een grote boog op de route van de twee leiders stond in het Russisch: „Mo ge de vriendschap tussen de V.A.R. en de Sovjet-Unie eeuwig gedijen". De veiligheidsmaatregelen bleken on voldoende toen talrijke arbeiders langs de granietrotsen langs de weg naar Asoean naar beneden klauterden en de politieafzettingen doorbraken in hun ijver om de Russische leider te begroe ten. De stoet auto's werd verscheidene malen omstuwd door de meningte. Met de zorg voor de veiligheid van Kroestjev belaste Russische functionaris sen schreeuwden in het Engels: „Dring niet zo op. Hij is oud". Niemand trok zich hiervan iets aan. Kroestjev vond het gewoel wel leuk. De hitte (42° Cel sius) bedierf zijn humeur niet. (Van onze parlementaire redacteur) Ruim 300 dames uit 14 N.A.V.O.-landen de Turken waren thuis gebleven hebben woensdagmiddag naby de Juliana- kazerne in Den Haag op byzonder rustige wyze gedemonstreerd voor vrede en ont wapening. Een delegatie van 14 dames bood een petitie aan, bestemd voor de N.A.V.O.-raad. De NA.V.O.-ministers waren op dat moment niet aanwezig. Zij waren aan hun lunchpauze toe. De delegatie werd voor de ingang van de Julianakazerne op waarlijk hoffelijke wijze ontvangen door ambassaderaad Goedhart, hoofd van de afdeling politieke zaken van de N.A.V.O. Hij deelde de dames mee, dat minister Luns zich des gevraagd bereid had verklaard, later nog een delegatie van maximaal 5 dames te ontvangen. De heer Goedhart kreeg na afloop van het gesprek grote bossen tulpen aangeboden. Tegen kernwapens Het gezelschap dames was bijzonder gemêleerd samengesteld. Er liepen com munisten mee bijvoorbeeld de C.P N.- senator mevrouw Van Ommeren- Averink en pacifisten, maar ook vrou wen, die niet in politiek geïnteresseerd zijn, alleen in vrede. De leiding van de demonstratie stelde uitdrukkelijk, dat de actie niet tegen de N.A.V.O. als zodanig is gericht. Men hoopt alleen, zo zeggen met name de Amerikaanse dames, met grotere nadruk de aandacht te vestigen op de noodzaak van ontwapening. Die ontwapening zou dan, nog steeds volgens de Amerikanen, tot stand moe ten komen langs de lijn, die is aange geven door de presidenten Kennedy en Johnnen. De dames hebben van hun ontmoeting in Den Haag gebruik gemaakt om een NAVO-vrouwenmacht voor de vrede op te richten. Zij verwachten hiervan een nieuwe impuls voor de ontwapening, al thans het tegengaan van verdere sprei ding van kernwapens. De demonstranten kwamen in elf bus sel uit hun vereamelplaats Schevenin- gen. Allen hadden zij papieren zonnetjes bij zich met het woord „pax" erop. Ve len droegen ook bloemen mee. Een 'poli- tie-mspecteur bleek voldoende om de de monstratie vlot te doen verlopen. Veer tien dames werden doorgelaten naar de Julianakazerne, de overige liepen een paar honderd meter verder in een druil- regen enkele blokjes om. Over de aan vankelijke moeilijkheden met de Neder landse justitie bleken de buitenlandse dames geen wrok te koesteren. Zij spra ken van een comedy of errors", een spel der vergissingen. De eerste vliegtuigen van een nieuwe vloot van Amerikaanse bommenwer pers zijn thans op weg gegaan en wor den begin volgende maand in Zuid- Vietnam verwacht, zo heeft het Pen tagon vandaag bekendgemaakt. Het zijn tweepersoons vliegtuigen met propelelrs, van het type Douglas A1E Skyraider. In totaal zullen 75 van deze vliegtuigen naar Vietnam worden verzonden. Zij hebben elk een driemaal groter laad vermogen dan de bommenwerpers die al eerder in Zuid-Vietnam zijn ge bruikt. Een en ander heeft de Amerikaanse mi nister van de luchtmacht. Eugene M. Zuckert. bekendgemaakt in antwoord op de beschuldigingen, dat Ameri kaanse vliegers in Zuid-Vietnam de dood hebben gevonden wegens defec ten aan de vroegere machines. Zuckert gaf toe, dat er twee of meer gevallen zijn geweest dat de vliegtui gen defect waren, maar verklaarde dat de verliezen in Zuid-Vietnam voorna melijk te wijten waren aan de grotere doelmatigheid van het luchtafweerge schut van de Viet Cong. •De nationalistisch-Chinese regering heeft besloten „alle mogelijke hulp" aan Zuid-Vietnam te verlenen. De nationa- listisch-Chinese minister van buiten landse zaken, Sjen Sjang Hoean, deel de dat woensdag mee. De hulp zal worden verleend op verzoek van de eerste minister van Zuid-Viet nam. Ngoejen Khanh en van de Ame^ rikaanse minister van buitenlands# za ken, Rusk. r

de Stem | 1964 | | pagina 1