Brosio benoemd als Stikkers opvolger LEPELAAR" OP 8 POTEN Afzet „Meteoor ondanks winterschade gestegen Benelux in de aanval Draadloos bestuurbare draineermachine en 4-wielige trekkers voor tuinbouw Antwerpse bollenvelden verdwijnen Zweed liet zeggendat hij dood was Ex-SS-beul in West-Berlijn gearresteerd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 MEI 1964 SAMENWERKING Waarheen met tien miljoen bollen Opnieuw hoop op Maleisië-gesprek V erkeersexamen scholen geldig voor rijbewijs Niet in dienst Voorstel Veilig Verkeer Goldwater wint voorverkiezing in Nebraska Een jaar cel voor Nederlandse botersmokkelaars TOLERANT Hondententoonstelling in Veemarkthallen te s-Hertogenbosch Frankrijk annuleert hulp aan Tunesië GEZINSWAS NIET KOKEN? OOK DAN WERKELIJK WITTER! Moderne stoffen? Ook die werkelijk witter! Sportcentrum te Breda aanbesteed f 1.670.000.- de laagste inschrijving Kraanhefeiland voor bouw van pieren IJmuiden Ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst, dirigeert de draadloos bestuurbare draineer machine (foto Kon. Ned. Heidemij). RUSSEN IN LIEMPDE (Van onze verslaggever) De Russen, die vorig jaar op de landbouwwerktuigendag te Liempde tractoren hebben laten zien, zijn dit jaar teruggekeerd. Dat is wellicht de reden dat de Russische ambassadeur in ons land, I. I. Toe- garinov, gisteren de eerste dag van de tentoonstelling die vanavond haar poorten sluit een bezoek heeft gebracht aan het monstrueuze machinepark, waarin het fraaie landgoed Velder weer veranderd is. Hij toonde grote belangstelling voor een draadloos bestuurde, volauto matische draineermachine, een nieuwigheid op het gebied van de Westeuropese cultuurtechniek, die gisteren door de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij werd geïntroduceerd. De machine, die zich nog in het experimenteel stadium bevindt, is van belang bij ruilverkavelingen en andere grote cultuurtechnische werken. Het revolutionaire werktuig is het af gelopen jaar ontwikkeld in samenwer king met prof. ir. A. Horowitz, hoogleraar aan de Eindhovense T.H. en adviseur van de Heidemaatschappij. De radiografische besturing maakt het mogelijk de machi ne op centimeters nauwkeurig in de juis te richting te laten rijden, en het graaf- mechanisme op de juiste diepte te doen werken. Op deze machine is een tweede belangrijke vinding toegepast, namelijk een apparaat voor banddrainage, dat in feite een fabriek van (plastic) draineer- buizen is. Het dure en moeilijke trans port van elders vervaardigde buizen naar vaak drassige ontwikkelingsgebieden kan zo achterwege blijven. De machine en het banddrainage-apparaat zijn sterk ar beidsbesparend. De komende maanden zal de machine op verschillende plaatsen in het land worden getest. De robot-achtige machine van de Hei demaatschappij is een van de spektakel stukken die thans in Liempde te zien zijn. Het hoofdbestanddeel van de show vormen overigens ook dit jaar weer werktuigen, die de boer en tuinder op het eigen bedrijf van nut kunnen zijn. Als ergens duidelijk gemaakt wordt dat de mechanisatie in de agrarische sector onverminderd doorgaat, dan is het hier. Het werd gistermorgen trouwens nog eens nadrukkelijk geconstateerd door K.N.B.T.B.-voorzitter C. G. A. Mertens, die de expositie opende. De heer Mertens wees erop dat ook aandacht besteed wordt aan het econo misch aspect van de mechanisatie. Voor de boer is het van het grootste gewicht het eigen vermogen en de beschikbare kredieten op de meest rendabele wijze te benutten, zeker nu de investeringsbe hoefte in de land- en tuinbouw zo snel stijgt. Die snelle stijging aldus de heer Mertens is onder meer het gevolg van de mechanisatie, die op haar beurt weer de consequentie is van de eis de arbeids- prnduktiviteit te verhogen, wil men nog een redelijk inkomen verwerven. De boer die alle machines zelf wil aan schaffen. handelt niet economisch meer. Het is immers onmogelijk om die ma chines, die slechts korte tijd per jaar in gebruik zijn, rendabel te maken. In Liempde wijst het rijkslandbouwconsu- lentschap Eindhoven daarom niet alleen op de mogelijkheid bepaalde werkzaam heden door loonwerkers te laten verrich ten, maar ook op samenwerking bij de aanschaffing en exploitatie van machines een mogelijkheid die tot dusver te veel verwaarloosd is. Samen te gebruik zijn bijvoorbeeld de vorentrekker, Cambridge- rol, onkruidegge. zaaimachine, stoppel- knollenplukmachine en de bietenlichter De voorlichtingsstand van het consulent schap Eindhoven op terrein N is wat po vertjes opgezet, maar verdient alle aan dacht. Een voor de boeren op de zuidelijke gemengde bedrijven, die meer en meer op grove groenteteelt overgaan, interes santé demonstratie is die met vierwielige trekkers en werktuigen, geschikt voor de vollegrondsgroenteteelt. Ook dit is een nieuwigheid, want de vierwielige trek ker is in de tuinbouw tot nog toe niet of nauwelijks gebruikt. De heer A. Peijnen burg, hoofdassistent van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst 's-Hertogenbosch zei ons dat de demonstratie met dit type trekker voor tuinbouwdoeleinden een primeur is voor Nederland. De trekker, die de werkzaamheden sterk vereenvoudigt en een aanzienlijke besparing van arbeid oplevert, heeft een verstelbare spoorbreedte, zodat geen en kele plant beschadigd behoeft te worden. Voor de aardbeientelers bijvoorbeeld, die haast elke tien dagen een bespuiting moeten uitvoeren, is de vierwielige trek ker een uitkomst Het is ondoenlijk een volledig overzicht te geven van alle technische verbeterin gen en nieuwe snufjes die in Liempde te zien zijn. Als wij daarom een keuze ma ken uit de overstelpende veelheid, moet men ons dit niet euvel duiden. Het zijn trouwens niet alleen de machines die in Liempde de aandacht trekken, maar ook de voorlichting. In dit verband noemen wij de stand van de veeartsenijkundige dienst op ter rein N, waar met interessant fotomate riaal en instructieve kleurenfilms voor lichting verstrekt wordt over hygiëne in varkensstallen een zaak die gezien de grote mond- en klauwzeerepidemie van 1962, toen alleen al in Brabant 2350 be drijven besmet werden, van het grootste gewicht is. Dat de voorzorgsmaatrege len, die de veeartsenijkundige dienst aan beveelt, ook inderdaad effect sorteren, vertelde ons adjunct-inspecteur A. J. van 't Hooft. De taxateur die in 1962 tal van besmette bedrijven bezocht, hield, dank zij die maatregelen, zijn eigen bedrijf mond- en klauwzeer vrij! De organisators van de werktuigendag. met de heer P. Dobbelsteen aan het hoofd, verwachten dit jaar in Liempde 60.000 bezoekers. Of dit aantal gehaald wordt valt te betwijfelen. Gisteren was het gezellig maar niet overmatig druk op de terreinen. Zoals bekend hebben de (Van onze correspondent) In de Antwerpse polder bloeien thans voor het laatst de zeven hectaren tul pen van Johan Eyking. Vorige maand heeft het stadsbestuur van Antwerpen de velden onteigend in verband met het tienjarenplan der havenuitbreiding. De Nederlandse tulpenkweker Johan Eyking uit Beverwijk vestigde zich in 1933 in de Antwerpse polder. Nu nog acht hij de Antwerpse poldergrond een der beste cultuurbodems voor tulpen. In het begin bezat hij velden nabij het toenmalige douanekantoortje van Zand vliet. Later vestigde hij zich definitief nabij de'Blauwhoef te Lillo en ontsloot daar tulpenvelden op de weg naar Be- rendrecht. Op dit ogenblik zijn daar 70.000 m2 tulpen volop in bloei. Rekent men ongeveer 150 bollen per m2 dan betekent zulks een totaal van10 mil joen tulpen. Dit alles en zijn fraaie woning moeten verdwijnen voor de aanleg van het? ka naaldok. Wat er in Johan Eyking, die 31 jaar lang het toeristische patrimo nium van Antwerpen op bijzondere wijze verrijkte, omgaat, kan eenieder zich gemakkelijk inbeelden. Hij weet hoegenaamd niet waarheen met zijn 10 miljoen bloembollen en op zijn leeftijd is het bovendien niet meer zo eenvou dig om elders nog een nieuw bestaan te beginnen. Een primeur voor Nederland demonstratie met de vierwielige trekker, die goed te gebruiken blijkt op de vollegronds-groente- teelt. N.S. een tijdelijk station ingericht te Liempde, zodat de treinen vlak voor de poort van het landgoed stoppen. De toe gangswegen zijn verbeterd. De rijkspo litie, die op verschillende plaatsen tussen Den Bosch en Eindhoven, verkeersposten had uitgezet, kon de drukte zonder pijn verwerken. Tegenover de vertraging in de afleve- kwartaal van 1964 vertoonden' verkopen ringen van de N.V. betonfabriek De Me teoor wegens de strenge winter in de eerste maanden van 1963. hebben, blij kens het verslag, zoveel nieuwe opdrach ten in binnen- en buitenland gestaan, dat compensatie ruimschoots werd ver kregen. De afzet kwam zelfs op een ho ger peil dan in 1962. Het bruto resultaat met inbegrip van diverse baten, beloopt 1,56 min. (v.j. 1,27 min.). Na aftrek van afschrijvingen op vastgelegde mid delen ad 349.400 350.786), interest ad 177.434 134. 513) en een toevoeging aan de voorziening voor belastingen ad 372.000 205.00Q), resteert een saldo winst van 665.057 581.734). 1963 werd met een bevredigend bestand aan opdrachten afgesloten. In het eerste De ambassadeur van de Philjppijnen bij de Verenigde Naties, Salvador Lopez, heeft woensdag in Djakarta gesproken met president Soekarno. Onderwerp van het gesprek was de kwestie-Maleisië. Na afloop zei Lopez goede hoop te hebben op een topconferentie over het geschil om de jonge federatie Maleisië. Hij zal vrijdag naar Koeala Loempoer vliegen om daar met premier Rachman van Ma leisië te spreken. Lopez hoopte binnen een week tijd, plaats en voorwaarden voor de topconferentie te kunnen rege len. en afleveringen een gunstig beeld. De gevolgen van loon- en andere externe kostenstijgingen zijn echter, volgens de directie, thans nog niet te overzien. Even min kan zij nu reeds vaststellen in hoe verre de genomen en nog te nemen maat regelen tot rationalisatie en mechanisatie de kostenverhogende invloeden kunnen compenseren. De ontwikkeling bij de dochteronder nemingen in Nederland, Duitsland en België is bevredigend, evenals bij de ge lieerde onderneming in Frankrijk. Inmid dels is deelgenomen in de industriële wo ningbouw Indeco-Coignet n.v. te Zaan dam. Met de bouw van de fabriek in Zaandam is begonnen. De directie ver wacht dat deze in de loop van 1964 in bedrijf zal komen. De verzekerde waarde van de activa die voor 1,18 min. te boek staan, be draagt 13.97 min. De agioreserve is door conversie van vijf procent conver teerbare obligaties gestegen tot 404.3551 319.367). Het hoofdbestuur van het Verhond voor Veilig: Verkeer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te be vorderen, dat leerlingen, die met goed ge volg een schriftelijk verkeersexamen op écn der scholen voor voortgezet onder wijs inclusief het kweekschoolonderwjjs hebben afgelegd, vrijstelling van het theoretische deel van het ry-examen wordt verleend. Aanleiding tot dit verzoek is de over tuiging van het verbond, dat de aan een schoolverkeersexamen verbonden vrijstel ling van het theoretische gedeelte van het rij-examen sterk stimulerend zal wer ken op de verkeersopvoeding op de scho len voor voortgezet onderwijs. Het hoofd bestuur is bij inwilliging van het verzoek bereid een dergelijk examen aan de door de minister te stellen eisen te laten vol doen. Het verbond organiseert elk jaar een schriftelijk verkeersexamen voor het voortgezet onderwijs, en is voorts betrok ken bij de eveneens jaarlijkse kweek- schoolverkeersexamens. ue nussiscne ambassadeur I. 1. Toegarinov bracht in gezelschap van zijn secretaris V. P. Goussarov een bezoek aan de zeventiende landbouwwerktuigendag te Liemp de. Op de foto ziet men hem samen met ir. Staf, directeur van de Koninklijke N ederlandsche H eidemaatschappij. Een niet nader genoemde jonge man in Gotheborg in Zweden, die op geroepen was voor de militaire dienst, heeft geprobeerd daaraan te ontko men door onder valse naam een brief te schrijven aan de regimentscomman dant onder wie hij zou komen te staan en deze mee te delen, dat hij overleden was, „en derhalve niet verkiesbaar voor dienstneming". De jongeman vertelde aan de rech ter, dat hij zo'n hekel aan het leger had, „dat ik niet wist wat te doen om eraan te ontkomen". Zijn dood, zei hij, had hij toegeschreven aan een botsing met een vrachtauto. De naam onder zijn brief was die van een arts. Op de rechtszitting bleek, dat de onwillige dienstplichtige al eens eer der met succes aan de dienstplicht ontkomen Was, door een brief te schrijven, waarin stond, dat zijn ouders plotseling gestorven waren en hij de oogst op hun akkers moest binnenhalen. „Aangezien niet te loochenen valt, dat u leeft", aldus de rechter, „leg ik u een boete op en stuur u staande- beens het leger in". (Van onze parlementaire redacteur) De NAVO-raad heeft vanmorgen met algemene stemmen de Italiaan Manlio Brosio gekozen als opvolger van de Ne derlander mr. Stikker tot secretaris-ge neraal van de NAVO. De benoeming gaat in op 1 augustus. De heer Brosio is op het ogenblik ambassadeur van Italië in Parys. In NAVO-kringen neemt men aan dat de nieuwe secretaris-generaal het bijzon der moeilijk zal hebben om hel goede Senator Barry Goldwater heeft de presidentiële voorverkiezing van de republikeinen in de staat Nebraska gewonnen. Hij heeft tot nu toe 7465 stemmen gekregen, tegen de vroe gere vice-president Richard Nixon 4688, de ambassadeur in Zuid-Vietnam Henry Cabot Lodge 2382 en gouverneur Nelson Rockefeller van New York maar 293. Aan democratische kant kreeg presi dent Johnson 6818 stemmen, hoewel zijn naam niet op de kieslijst stond. Minis ter van justitie Robert Kennedy kreeg er 241, blaarblijkelijk van democraten, die hem vice-president willen zien wor den. Goldwater heeft intussen een felle aanval gedaan op president Johnson Hij zei niet geïnteresseerd te zijn in een ne derlaag van een republikeinse tegen-kan didaat. „Ik heb slechts interesse voor een nederlaag van Lyndon Baines John son", zei Goldwater. Hij beschuldigde president Johnson er van de Amerikaanse bondgenoten met angst en twijfel te vervullen en veroor deelde Johnsons campagne tegen de ar moede. Vijf smokkelaars van Nederlandse bo ter naar België, onder wie twee Neder landers, zijn in Antwerpen veroordeeld tot gevangenisstraffen van een en twee jaar wegens het uitgooien van „kraaie- poten". De twee Nederlanders, de 23-jarige G. C. en de 24-jarige B. V., maakten deel uit van een smokkelbende, die ervan beschuldigd wordt het vorig jaar grote partijen Nederlandse boter naar België te hebben gesmokkeld. De bende had daarbij gebruik gemaakt van stukken ijzer met scherpe punten om de achter volgers op een afstand te houden. De twee Nederlandse beklaagden werden wegens dit feit bij verstek tot één jaar veroordeeld. De vijf veroordeelden zullen voorts ongeveer 6.000 gulden als schadevergoe ding moeten betalen aan automobilisten die hun banden door de „kraaiepoten" zagen vernield. VERVOLG VAN PAGINA 1 2. Aan de Europese landen moet een zwaardere vertegenwoordiging worden gegeven in de militaire staven. 3. Het politiek vooroverleg over alle ge meenschappelijke problemen behoort vaste procedure te worden. In de discussies over het politiek over leg kregen de „grote vier" nog een vin nige tik van de Beneluxlanden. De heren Spaak en Luns toonden zich namelijk gebelgd dat de „grote vier" de andere NAVO-landen niet geraadpleegd hebben bij hun verklaring (maandagnacht jl.) over de Duitse hereniging. De heer Spaak liet doorschemeren dat hij, als hij geraad pleegd zou zijn, zich verzet zou hebben tegen die uitspraak. De Duitse kwestie is op het ogenblik niet actueel, zei hij, waarop de Duitser Schroder boos reageerde. „Dagelijks wor den aan de muur in Berlijn mensenrech ten vertrapt", riep hij, „is dat soms niet actueel?" Het pleidooi voor meer eenheid van de Beneluxlanden werd door minister Couve de Murville gepareerd met de opmerking: we moeten geen eenheid fingeren waar die niet is. De Fransman herinnerde in dit verband aan de eenzame strijd die Frankrijk heeft moeten voeren in Suez (met Engeland), Indo-China en Algiers. Ook België en Nederland hebben moeilijke ogenblikken, de Kongocrisis en het Nieuw-Guineaconflict, genoegen moe ten nemen met „une triste sympathie" betoogde de heer Couve de Murville. Laten we daarom tolerant blijven en ons gevoel voor de realiteit bewaren. Alles goed en wel was daarop het ant woord van secretaris-generaal Stikker, maar er kan een ogenblik aankomen dat meningsverschillen, normaal in een •de mocratisch verbond, een gevaar gaan op leveren voor de eenheid. Hij noemde het voor het welslagen van de politieke sa menwerking van groot belang dat onder scheid wordt gemaakt tussen wat wel en niet vitaal is voor de NAVO. Naar goede traditie wordt in de Bossche veemarkthallen op tweede pinksterdag weer een internationale hondententoon stelling gehouden, die georganiseerd wordt door de Kynoloenclub 's Hertogen bosch, in samenwerking met de Kynolo- genvereniging Tilburg. In verband met het veertigjarig bestaan van de Bossche club zal deze tentoonstelling een meer dan gewone allure kragen. Er komen 900 honden van allerei ras sen, die door 800 kynologen uit Neder land, Duitsland, België, Frankrijk, Zwit serland en Oostenrijk worden, ingazonden. Er zullen 87 rassen vertegenwoordigd zijn, waarvan als voornaamste 98 Duitse herders, 50 boxers, 23 Schotse herders en 70 dashonden. Ook zullen verschillende zeer zeldzame hondenrassen te bewonde ren zijn, w.a. de Ierse waterspaniel en de Schweizerische Laufhund. De tentoon stelling is van 9 uur voormiddag tot 5.30 uur namiddag geopend. In de loop van de middag zullen'33 keurmeesters, w.o. verschillende buitenlanders de keuringen verrichten. KROKODILLEN bedreigen in de straten van Albertsstad (Katanga) vrouwen en kinderen. De stad staat onder water als gevolg van de stijging van het water in het meer van Tanganjika. Frankrijk zal zijn financiële steun aan Tunesië beëindigen. Hiertoe is woensdag op een kabinetsvergadering besloten. De regeringswoordvoerder sprak nadrukke lijk van annulering en niet van schorsing. De maatregel is een tegenzet tegen het besluit van Tunesië om land van buiten landse eigenaren te onteigenen. Frank rijk zal zijn culturele en technische hulp aan Tunesië opnieuw in beschouwing ne men. Het akkoord tussen Frankrijk en Tune sië werd 2 maart 1963 gesloten. Hierin is bepaald dat Tunesië het recht heeft gron den. die in handen van buitenlanders zijn. op te eisen Frankrijk bedong echter dat zulks geleidelijk zou. geschieden met het oog op de belangen van de Franse land bezitters. (Advertentie) Prachtig wit wasgoed aan de lijn! van oudsher de hartewens van elke huisvrouw. Het is de kroon op haar werk: of zij nu gewend is haar was te koken, of het sop te maken met heet water zo uit boiler of geyser. En zij kan hoe zij ook wast nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO vernieuwd is. nu de waskracht is ver groot, kan het kiezen van een was middel voor NIEMAND meer een pro bleem zijn. Vernieuwde OMO geeft im mers onder alle omstandigheden een was die werkelijk witter is! Ja, ook als die was niet gekookt wordt. Want ver nieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bij zonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden werkelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden ge zegd. dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksters zullen er even enthousiast over zijn. werk van de Nederlander Stikker te evenaren. Zoals wel tijdens de discussies van de laatste dagen is gebleken, hebben alle NAVO-landen grote waardering en respect voor de wijze waarop de heer Stikker in de afgelopen drie jaa!*A4l?J secretaris-generaalschap van de NAVO heeft waargenomen. De heer Stikker is destijds aangekomen als opvolger van de heer Spaak. De heer Spaak, thans minister van buitenlandse zaken van België, was als secretaris-ge neraal de man die zijn kracht zocht in grote initiatieven. Mr. Stikker was meer de manager, hij heeft ervoor gezorgd dat de NAVO-machine, de administratieve kant dan, vlot en soepel is gaan lopen. Mr. Stikker neemt afscheid van de NAVO vanwege zijn gezondheidstoestand. Van hem is de uitspraak bekend: toen ik aan trad als secretaris-generaal was ik niet te optimistisch, nu ik wegga ben ik niet te pessimistisch. De Italiaan Brosio is, evenals trouwens de heer Stikker, liberaal van kleur. Hij is in 1897 te Turijn geboren, heeft na zijn rechtenstudie zich direct in de poli tiek begeven, maar zich eruit moeten te rugtrekken toen Mussolini in Italië aan de macht kwam. Na de val van Musso lini heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de opbouw van het nieuwe democra tische naoorlogse Italië. Hij heeft in de eerste, jaren na de oorlog verscheidene minisfersfuncties vervuld en is daarna achtereenvolgens ambassadeur geweest van Italië in Moskou. Londen, Washing ton en thans Parijs. De heer Brosio spreekt vloeiend Engels en Frans en kan Russisch en Duits lezen. ANTI-CASTRO geurilla's hebben in de havenstad Pilon aan de Cubaanse zuid kust een suikerfabriek opgeblazen. Vol gens berichten zouden zij de havenstad drie uur lang bezet gehouden hebben al vorens weer in het gebergte te verdwij nen. De laagste inschrijver bij de aanbeste ding van het Bredase Sportcentrum was Sprangers' Bouw. en Betonbedrijf N.V. met een bedrag van 1.670.000,-. De andere inschrijvingen waren: n.v. I.G.B. 1795.000,-; n.v. Albouw 1.825.000,-; n.v K.B.M. 1.717.000,-; n.v. Van Vliet en van Duist 1774000,-; nv Bredase Beton, en Aannemings Maatschappij 1689.000.-. KM* Manlio Brozio, die op de voorjaars- - vergadering van de NAVO in Den Haag met algemene stemmen is verkozen als opvolger van de Nederlander mr. D. U. Stikker in de functie van secretaris-generaal van de Ver drags Organisatie Het departement van justitie in West- Berlijn heeft woensdag de arrestatie be kendgemaakt van een commissaris van de zedenpolitie op verdenking dat hij medeplichtig is aan de massamoord op 1902 mannen, vrouwen en kinderen in de Oekraine tijdens de tweede wereldoorlog. Een woordvoerder zei dat Hans Joachim Sommerfeld lid is geweest van het SS- Einsatzkommando 4B dat verantwoorde lijk is voor het vermoorden van duizen den personen, hoofdzakelijk joden, in de Oekraine. «Van onze verslaggever) Dinsdag na Pinksteren wordt de „Lepelaar", het eerste van de twee kraanhefeilanden die bij de bouw van de nieuwe havenhoofden van IJmui- den worden gebruikt, naar zijn be stemming gesleept. De „Gelderland" van Bureau Wijsmuller zal het 77 bij 28 meter grote gevaarte in de nacht van dinsdag op woensdag naar zijn plaats brengen. IJmuiden en de drie andere Noord- zeegemeenten (Amsterdam, Zaandam en Haarlem) zullen de „Lepelaar" daar met grote vreugde en officieel verwelkomen, want de komst van het eerste kraanhefeiland betekent een enorme versnelling van het werk aan de havenhoofden (de „pieren"), dat het Noordzeekanaal en daarmee de haven van Amsterdam toegankelijk moet maken voor schepen tot 80.000 ton. De huidige capaciteit gaat niet verder dan tot schepen van 25.000 ton. De „Lepelaar" (en datzelfde geldt straks voor de „Kraanvogel", die als twee druppels water op zijn voorgan ger zal lijken), wordt gevormd door een enorme ponton, die op de zee bodem zal worden verankerd door middel van acht reusachtige stalen „poten" (twee bij twee meter in dia meter), die 44 meter hoog zijn. Ze zullen 8 a 9 meter in de zeebodem worden gespoten. De ponton kan zich aan die poten omhoog vijzelen of laten zakken en het gehele gevaar te kan zich zodoende telkens ver plaatsen, naar gelang het werk vor dert. Op de foto: De „Lepelaar" voor de wal van de werf in Schiedam. Het hefvermogen van de dubbel- arms wipkraan die op het eiland is gemonteerd, bedraagt ingetopt 50 ton. en in zijn grootste vlucht 25 ton. Per keer zal de grijper 18 tot 20 ton stort- steen of betonasfalt toevoegen aan de pieren, die straks 3 km in zee zullen steken, ter vervanging van de huidige 1400 meter lange pieren. Zo kan men 40 meter per week aan de nieuwe pieren toevoegen. Over twee jaar kunnen de nieuwe haven hoofden dan gereed zijn. De „Lepelaar" is gebouwd bij de werf Gusto in Schiedam, waar thani ook de ponton, de kraandelen en an dere onderdelen van de „Kraanvo gel" op de wal liggen. Dit tweede kraanhefeiland zal over enkele maan den gereed zijn, waarna het werk aan Amsterdams havenmond op vol ledige snelheid kan worden voort gezet.

de Stem | 1964 | | pagina 19