VMF BOEKTE LAGER NETTO-RESULTAAT Rust aan dringend loonfront gewenst wat is wijsheid? UILTJE SPANJE vreest ontwrichting van economie Jaarverslag over 1963 onthult: 'n llilfjê op&fykM... Merendeel werknemers 8 tot 10 procent meer Winst en dividend AKU zeker zo groot als in '63 Ongerustheid over van grond in bezit Nederland Goede exportorders bij machinefabriek „Breda Werkspoor E.E.G. Stork Het blijft niet bij mijn werkersstaking, Negen pet. dividend Niet van rijst alleen... Pionieren in verre Oosten 17 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 MEI 1964 senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Dividendvoorstellen Soekarno over eten Zuivelprodukten duurder als EEG gaat werken Prof. v. d. Brink verwacht: TER ZAKE Kredietbeperking tot september Van Gelder gaat continu werken Lagere winst ANVO Jaarvergadering van ,,Het Grondbezit Prof. dr. Zijlstra commissaris AKU DAGGELD NU TWEE PROCENT Amsterdamse Effectenbeurs 8i y8 81 y8 83 v4 88% 88y2 26 y4 (Advertentie) Begin eens met Uiltje d'Or, de lichte senorita in het handige, rode blikje. van de produkten was in 1964 gemoeid ruim 8 min. aan research en ont wikkeling. De meeste ondernemingen van de V.M.F, hadden een redelijke tot goede orderportefeuille by de overgang van het jaar. Echter bleven de bestel lingen uit de scheepsbouw ver achter bij enige jaren geleden. De loonexplosie heeft voor 41 procent van de 1,6 miljoen werknemers, die val len onder de op 1 mei jongstleden goed gekeurde c.a.o.'s of andere loonregelin gen, een loonsverhoging opgeleverd van 8 tot 10 procent met een gewogen gemid delde van 9 procent. Zeventien procent van de werknemers kreeg 10 tot 11 procent verhoging met een gewogen gemiddelde van 10,3 procent en twee procent van de werknemers ont ving 11 tot 12 procent, respectievelijk 12 tot 13 procent (gewogen gemiddelde 11,4 respectievelijk 12,5 procent) meer. Voor 13 procent van de werknemers was er 13 tot 14 procent loonsverhoging (gemid delde 13,3), voor lo procent was er 14 tot 15 procent verhoging (gemiddelde 14,4) vijf procent van de werknemers kreeg 15 tot 16 procent verhoging (gemiddelde 15,2) en twee procent van de werkne mers noteerde een verhoging van 17 tot 18 procent (gemiddelde 17,6 procent). Het netto financiële resultaat van Verenigde Machinefabrieken N.V. Stork- Werkspoor in 1963 is lager dan dat van 1962, zulks in verband met de forse loonsverhoging, waardoor de voorgecal- culeerde verliezen hoger resp. de winst marges lager werden. Op de gebruike lijke wijze is een voorziening getroffen voor de daardoor ontstane verliezen. Dit zegt het jaarverslag van ye V.M.F., dat opmerkt, dat het besluit in juni 1954 tot oprichting van de nieuwe N V ontwikkelingen in het concern mogelijk hebben gemaakt, waartoe de aparte on dernemingen Stork en Werkspoor niet zouden zijn gekomen. De winst- en verliesrekening van de V.M.F. sluit met een winstsaldo van 4,52 min (v.j. 4,93 min). Voorge steld wordt het dividend te verlagen van tien tot negen procent. Een aantal van de ondernemingen heeft reeds nu voldoende bestellingen geboekt voor een goede bezetting in 1964. Het financiële resultaat zal echter worden beïnvloed door de recente loonkostenstijging. In de bedrijven wordt alle aandacht gege ven aan een scherpe kostenbewaking. Het zal, volgens de directie, aller in spanning vereisen om over 1964 een zelfde resultaat te bereiken als in 1963. De produktie-omzet is toegenomen van ongeveer 300 min in 1954 tot onge veer 500 min thans. 1963 heeft in va'e opzichten dezelfde accenten gekregen als 1962. De personeelsvoorziening, voor al in de grote centra, bleef moeilijk. De nieuwe c.a.o. per 1 januari 1964 bracht een belangrijke kostenverhoging, welke onmogelijk in e e n jaar door ver hoging van de produktiviteit kan wor den opgevangen. Het is daarom gewenst, dat thans het loonfront gedurende enke le jaren rustig zal blijven. Van een belangrijke toeneming van de omzet in de gemeenschappelijke markt is nog geen sprake. De export is se dert 1960 procentueel verminderd en be draagt nu circa eenderde van de om zet. De belangrijke daling van da ex port naar de ontwikkelingslanden is ver klaarbaar door de grotere financiële moeilijkheden in deze landen. De direc tie acht nog altijd een ruimere toepas sing van de kredietgarantie de meest gerede bevordering van de export naar deze landen. Bij export naar het oost- blok is een grotere spreiding over ver schillende landen bereikt. Naast orders uit Rusland, kwamen bestellingen uit China en Noord-Korea. Het eerste project voor Indonesië (een palmoliefabriek) zal worden gerea liseerd, mede dankzij de mogelykheid van kredietverzekering door de rege- Met de technische ontwikkeling De research-activiteiten, gericht op vernieuwing en verbetering van de produkten, werden met kracht voort gezet Het onderzoek op het gebied van drinkwaterbereiding uit zeewater recht vaardigt de verwachtingen voor de ver koop van grote verdamper-instaiiaties. Het totale beeld van Werkspoor-Utrecht kan goed worden genoemd, maar de onderlinge resultaten van de produkten- groepen geven verschillen te zien. Trams voor de gemeente Amsterdam zijn in produktie genomen. Tram- en metro bestellingen werden geplaatst door Rot terdam. Met voortvarendheid werd ge werkt aan de ontwikkeling van central air, een apparaat voor centrale verwar ming met verwarmde lucht, te stoken met aardgas of olie. Een belangrijk deel van de werkzaamheden in de staal constructie was ten behoeve van de sluizen in het Haringvliet. Bij Stork in Hengelo was het totaal bedrag aan bestellingen in 1963 bevre digend. Een belangrijke uitbreiding van de pijpenbuigerij kwam tot sTaiid. Op het gebied van de algemene machine bouw werden ook uit het buitenland in teressante orders geboekt. De afdeling Stork-Werkspoor suiker heeft een aan tal grote projecten voor complete riet suikerfabrieken onder handen die in 1963 voornamelijk door financierings moeilijkheden, op eeen enkele uitzonde ring na, nog niet tot een bestelling hebben geleid. Bij Stork apparatenfabriek in Amster dam was wderom circa 80 procent van de ontvangen opdrachten voor buiten landse rekening. Belangrijk was hierbij, dat de afzet van installaties voor het conserveren van levensmiddelen zich zeer bevredigend ontwikkelde. Alleen al uit Amerika en Engeland ontving het bedrijf tegen het einde van het jaar bestellingen voor acht grote installaties. Deze becijferingen heeft het Neder lands Katholiek Vakverbond gemaakt aan de hand van de op 1 mei goedgekeurde contracten en loonregelingen voor 1,6 van de 2,4 miljoen werknemers, die onder zo'n contract of loonregeling vallen. Zo als bekend publiceerde het N.K.V.-orgaan .Ruim Zicht" gisteren een becijfering, waaruit bleek dat tweederde van de werknemers gemiddeld 13,4 procent meer loon heeft ontvangen. N.V. Motoreniabriek Thomassen, Rhe- den 8 (12). Chamotte Unie N.V., Geldermalsen, 8 <12)- Kempensche Zinkmaatschappij, Budel 14 (14). N.V. Appingedammer Bronsmotorenfa- briek 8 (7). President Soekarno heeft in een toe spraak tot dorpshoofden uit geheel Indo nesië verklaard dat zij het volk moeten leren ook ander voedsel dan rijst te eten. De president zei dat Indonesië jaarlijks 10 miljoen ton rijst produceert en voor een waarde van 120 miljoen Amerikaan se dollars aan rijst invoert. Dit is niet genoeg om de geneie bevolking te voe den en daarom moet het volk leren ook ander voedsel te eten, aldus Soekarno. Over Maleisië zei de Indonesische pre sident dat zijn land niet zal smeken om onderhandelingen. „Als de Tengkoe Ad- doel Rahman wil praten, goed, maar als hij niet wil praten dan zullen we voort gaan Maleisië te verpletteren'. Zodra het E.E.G.-zuivelreglement gaat werken zullen de subsidies op melk moe ten worden afgeschaft en dan zal er geen andere oplossing zijn dan een stijging van de consumptiemelkprijs. Ook zal ge leidelijk aan daardoor de prijs van boter en kaas verhoogd moeten worden. Een en ander zei de directeur-generaal der voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, toen hij vandaag over de Nederlandse zuivelpositie bij Europese samenwerking sprak op de bondsvergadering der cen trale melkhandelarenorganisatie (C.M.O.) in Amsterdam. In de laatste jaren is de produktie van melk zeer teruggelopen en ir. Franke zei de indruk te hebben dat dit geen tijdelijk maar een blijvend verschijnsel is. In verband met de vrije tijd en de continuïteit van dit soort werk zijn voor het melken arbeidskrachten steeds moeilijker te krijgen. De veehou der krijgt ook meer behoefte aan vrije tijd. De animo om melkkoeien te houden loopt aanmerkelijk terug, hetgeen volgens ir. Franke een gevolg is van de welvaart. Er zullen volgens hem meer verkoop plaatsen van melk voor de consument moeten komen en de melk zal ook in een wegwerp-verpakking geleverd moeten gaan worden. AAN DE a.s. aandeelhoudersvergadering van de uitgeverij Samson n.v. te Alphen a.d. Rijn is voor de benoeming van com missaris de oud-minister van economi sche zaken drs. J.W. de Pous voorgedra gen. Deze heeft zich bereid verklaard een benoeming te aanvaarden. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 542543 gl; Hoogovens Kon. Olie 158.30—158.70, Philips 150.50—151.70, Unilever 146.00146.70. De Nederlandsche Bank heeft met de representatieve organisaties van de han delsbanken en landbouwkredietbanken overeenstemming bereikt omtrent voort zetting van de kredietrestrictiemaatrege- len gedurende de maanden mei tot en met augustus 1964. De voor deze periode toelaatbaar geachte expansie van de kre dietverlening is mede met het oog op de seizoenmatige daling van de kredietverle ning in deze periode vastgesteld op nihil, Ten einde het toelaatbare niveau van de kredietverlening zo veel mogelijk aan te passen aan de seizoenbeweging, is over eengekomen dat het toelaatbare niveau in de maanden mei en juni met een half procent per maand zal stijgen en in de maanden juli en augustus met een half procent per maand zal dalen. „Het is nog te vroeg om reeds thans tot een verantwoorde uitspraak te komen over de winst voor het gehele jaar 1964. Vooralsnog zijn wij van mening, dat de gunstige en ongunstige factoren elkaar wel ongeveer in evenwicht zullen hou den". Dit heeft de voorzitter van de raad van commissarissen van Algemene Kunst zijde Unie n.v., prof. dr. J. R. M. van den Brink, gistermiddag verklaard in de jaar lijkse vergadering van aandeelhouders. Desgevraagd voegde hij hieraan toe, dat de winst, naar het zich thans laat aan zien, zeker niet lager zal uitvallen dan over 1963, en dat zeker eenzelfde divi dend als over het vorige boekjaar mag worden verwacht. De A.K.U. hoopt, dat de expansie van het bedrijf in de toe komst zal kunnen voortgaan, zodat een verdere uitbreiding van bet kapitaal in dat geval noodzakelijk zou kunnen wor den. Op het ogenblik is kapitaalsuitbrei ding echter niet aan de orde. In 1964. aldus de voorzitter, zullen de kosten stijgen door de ingrijpende loon- ronde, en zullen de rentelasten toenemen door het opnemen vanleningen. Als gunstige factoren kunnen worden ge noemd een intensiever gebruik van be staande produktie-eenheden en een op nieuw belangrijk vergrote produktieca- paciteit van de Nederlandse bedrijven, Bovendien is de vraag naar de A.K.U. - produkten tot op heden zeer bevredigend. De inkomsten uit deelnemingen zullen vermoedelijk op ongeveer gelijk niveau liggen als in 1963. Het leeuwendeel van de stijging van produktie en omzet voltrekt zich in de sector der synthetische garens en vezels. Dit geldt zowel voor het concern als ge heel als voor de Nederlandse A.K.U.- bedrijven. Het percentage, dat deze ga rens en vezels uitmaken van de omzet naar waarde van de Nederlandse bedrij ven, is in 1963 reeds gestegen tot 49, en zal in de komende jaren, naar het zich laat aanzien, nog verder oplopen. Het be stuur is van mening, dat het gevaar voor overcapaciteit in de komende jaren ze ker niet denkbeeldig is. Daar staat te genover dat het verbruik van synthetica steeds toeneemt. De grote investeringen van A.K.U. in de synthetische garens en vezels moeten het bedrijf in staat stel len zijn relatieve plaats te handhaven, aldus de voorzitter. De bedragen, die de groep aan het onderzoekingswerk be steedt, zijn niet gering en kunnen thans op circa 31/2 procent van de concern- omzet worden gesteld. In de gisteren gehouden jaarvergade ring van de koninklijke papierfabrieken van Gelder Zonen n.v. heeft de voorzit ter mr. H. F. van Leeuwen verklaard, dat een zo weinig rendabele, maar sterk kapitaalintensieve industrie als de pa piernijverheid zich niet langer kan per mitteren gedurende een aanmerkelijk aantal arbeidsuren de machines stil te zetten. Waar de afschrijvingen een groot deel van de kosten beslaan, zal het be drijf continu moeten gaan werken, aldus mr. van Leeuwen. De vooruitzichten voor de nabije toe komst noemde de voorzitter nogal ongun stig. De verhouding tussen de prijzen van grondstoffen en eindprodukt heeft zich onbevredigend ontwikkeld. „De balans is slechter geworden". De loonexplosie zal het bedrijf bovendien ca 8 min gaan kosten. „We zullen een grote dobber heb ben, hiervan maar een deel in te halen". Wel wordt gehoopt in 1964 meer te pro duceren. Voorlopig is de afzet bevredi gend. maar tegen niet al te goede prijzen. Een groot deel van het kapitaal, nl. 75 min, kan niet renderen, wegens ma chines in aanloop. Enige verwerkende bedrijven verkeren in een experimenteel stadium, zodat ze niet tot de winst kun nen bijdragen, „integendeel", zo zei mr. van Leeuwen. De dividendverlaging hangt ten nauwste samen met deze toe komstverwachtingen. Op wat langere termijn zag de voorzitter wel enkèle lichtpunten. 1963 heeft zich voor de A.M.V.O. (Am sterdamse maatschappij van ongevallen verzekering) n.v. en samenwerkende maatschappijen, blijkens het verslag, ge kenmerkt door een teruggang van de technische resultaten, waardoor het eind- saldo van de verlies- en winstrekening daalde tto 258.000 (v.j. 502.000). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 20 procent. Het bruto premie-inkomen nam toe met 1,38 min. Hiermee kwam het totale premie-inkomen op 15,5 min., waarvan 12,7 min. voor eigen rekening werd gehouden. Het geplaatste aandelenkapi taal steeg tot 2 min 500.000), waarop 25 procent gestort. (Van een medewerker) De vereniging Het Grondbezit lieeft te Utrecht haar 53e algemene ledenverga dering gehouden onder leiding van voor zitter B. A. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten Ankeveen, die de tolk der ver gadering bleek te zijn toen hij in zijn openingsrede blijk gaf ongerust te zijn over het bezit van grond in Nederland. Spreker wees erop, dat het tij voor onze landbouw zeer ongunstig is en dit dode tij kan lang duren. Ons volk leeft in een roes van schijnwelvaart, maar in kringen van de landbouw, die allerminst deze roes leeft, wordt het onrustig. In dit verband werd gewezen op de actie in Friesland, het om niet aanbieden van landbouwprodukten, het bomen kappen in een ruilverkavelingsgebied enz. De oorzaken voor deze onvrede zitten diep! Men kan er een reactie, een verzet in zien tegen de op massificatie gerichte ontwikkelingstendenzen in de huidige maatschappij. Er voltrekken zich aanzienlijke veran deringen in onze landbouw: van 1953 töt 1963 stegen de prijzen der akkerbouw- rmg. (Van onze verslaggever) Verpakkingsmachines voor Rusland en spinmachines voor Oostenrijk behoren voor dit jaar tot de orderportefeuille van de n.v. machinefabriek „Breda", voor heen Backer en Rueb, die het meer dan voorheen gaat zoeken in export voor ge selecteerde markten. Dit heeft directeur ir. J. Bout woensdag meegedeeld in de algemene vergadering van aandeelhou ders. Tevens is het bedrijf bezig de vleu gels naar het Verre Oosten uit te slaan. Over de produktie van yoltrappen deel de ir. Bout mee, dat er vermoedelijk een vruchtbare markt in het voor dit artikel op export aangewezen Engeland bestaat. De eerste contacten zijn ervoor gelegd. Tot heden is de produktie voor Europa niet zo omvimgrijk geweest. Als oor zaak daarvoor noemde ir. Bout de scher pe concurrentie vanuit Japan. Over de samenwerking met Wilton Feijenoord zei directeur Bout, dat deze niet zal culmi neren in een fusie. De bedoeling ervan is dat werk, waarvoor de machinefabriek „Breda" niet specifiek is ingericht naar Wilton wordt overgeheveld, zoals mon tageopdrachten De ongunstige resulta ten van Neeratoom, waarin de machi nefabriek met enkele andere grote maat schappijen deelneemt, schreef ir. Bout toe aan de omstandigheid dat Neder land nog geen atoomindustrie heeft, maar zich er wel op dient voor te bereiden. Om ervaring op te doen wordt thans geïnvesteerd in Neeratoomverband. Als verwachting voor de jaren 1965 en 1966 sprak ir. Bout ter vergadering uit dat het niveau van activiteiten in Nederland en de EEG gunstiger worden zal. Het nettowinstbedrag van 494.920 over 1963 werd als volgt verdeeld: sta tutaire toevoeging aan reservefonds 29.492, toevoeging aan reserve bijzon dere doeleinden 200.000, dividend f procent tot een bedrag van 228.676, ver dere statutaire uitkeringen 36.752. De heren mr. G. van der Schrieck en ir. D. Brethouwer werden als commissaris herkozen. (Eigen buitenlandse dienst) Het gist weer in het Asturiaanse mijn- gebied. Enige tienduizenden mijnwerkers hebben opnieuw het werk neergelegd. Een moedig, maar voorlopig uitzichtloos avontuur. Zwaar bewapende politieagen ten doorkruisen het stakingsgebied en handhaven de openbare orde. Intussen moeten de mijnwerkersgezinnen de buik riem nog wat strakker aantrekken, want staken betekent hier meteen ook honger lijden. Het aantal stakers wordt op ruim 25.000 geschat, meer dan ooit het geval zs ge weest. Zij eisen, dat' hun ontslagen ka meraden weer tewerk gesteld worden. Stilliggende mijnen zijn: Mieres, Langreo, Gijon, Oviedo (metallurgische maatschap pijen), Laduro Felguera, Dominica, Car- bones Asturianos, Vegrin, Rioja en Fondon. De staking heeft' zich uitgebreid naar andere provincies als Huelva, Puer to Llano met 17.000 mijnwerkers, nabij Ciudad Real en Sarento (Valencia). Eveneens valt er agitatie waar te ne men in de hoogovens van Biscaye (8000 arbeiders), waar hogere lonen geëist wor den. Men verwacht weldra stakingen in de textielbedrijven in Catalonië en in de Baskische ijzer- en staalondernemin- gen. Eveneens zijn er stakingsbewegin gen uitgebroken onder de werknemers van de Andalusische landbouwbedrijven en wijngaarden, toebehorende aan de be roemde wijnfirma's zoals Osborne, Gon zales Byass, Jerez, Soberano enz., wier eigenaars multi-miljonairs zijn en die hun arbeiders ver onderbetalen. Deze vragen om een menselijke behandeling en hogere lonen. In feite zijn zij de sla ven van enige feodale senores. De Spaanse pers meldt weinig of niets over de stakingen. Reden waarom een groot aantal buitenlandse journalisten zijn tenten in Oviedo heeft opgeslagen, teneinde hun bladen zo goed mogelijk te kunnen inlichten over wat er in Asturië gaande is. Het enige wat de Spanjaard over de stakingen te weten komt, is een bericht, dat directie en werknemers van een of andere mijn tot overeenstemming zijn gekomen Van het voorafgaande conflict geen woord. De oorzaak* van het huidige conflict ligt in een besluit van de regering om 3000 Asturiaanse mijnwerkers te ontslaan. Het motief was, dat door rationalisering van de werkmethoden de produktiviteit belangrijk kon worden opgevoerd en deze mijnwerkers overcompleet werden. Het pikante van de zaak is. dat dit besluit bekend werd op 14 april, de da tum, waarop 33 jaren geleden Spanje tot een republiek werd uitgeroepen. Onmid dellijk braken er in de mijnputten op- roerbewegingen uit met periodieke lang- zaam-aan-acties en eendaagse stakingen, die zich uitbreiden tot een algemene sta king van tussen de 25.000 en 30.000 mijn werkers. Hoewel de autoriteiten de sta kingen met strenge maatregelen trachtten te onderdrukken, bleken de arbeiders de dreigementen niet meer te vrezen. De eisen, die zij stellen, komen hierop neer: 1. Loonsverhoging tot tenminste 175 pe setas, d.i. 11 per dag. Dit lijkt vrij veel, maar in Noord-Spanje is de le vensstandaard aanzienlijk hoger dan in de rest van het land. 2. Een maand vakantie per jaar. 3. Geen toegang voor de politie tot de werkplaatsen en putten. 4 Vrijheid om eigen vertegenwoordigers voor de vakbonden te kiezen. 5. Het recht tot staken, wanneer de on derneming de dialoog sluit. Hoe het feitelijk met de stakingen ge steld is en of een oplossing in zicht is, is in het stakingsgebied nauwelijks of niet te achterhalen. produkten met 6 pet. doch de lonen met 100 pet. Tienduizenden boeren staan voor de keus het bedrijf op te heffen of het, zo mogelijk, te vergroten. Er wordt voor geijverd om landbouw gronden te bestemmen voor recreatie. Doch het landbouwareaal dient gehand haafd. Landbouwers en landeigenaren hebben de lasten moeten opbrengen voor een z.g. sociaal-gericht beleid en de pro- duktiefactor grond heeft men het kind van de rekening laten worden. De kosten van onderhoud, verbetering, waterschap pen enz. zijn niet meer te dragen en stijgen nog met de dag terwijl de prijzen der landbouwprodukten jaren lang veel te laag zijn geweest. Van de P.v.d.A. doet men het nu voor komen of de prijzen van de grond onzin nig gestegen zijn maar gezien de waardè- daling van het geld zijn ze nauwelijks ge lijk gebleven. Stellen we de koopkracht van de gulden in 1959 op 100 dan was deze in 1939 plm. 323 en was deze in 196263 gedaald tot 93 en zal thans nog lager zijn. De pachtprijs zou ook geste gen zijn doch deze was in 1939 plm. 22 pet. van de kostprijs der melk en be draagt thans slechts 10 pet. Hernieuwde invoering van prijsbeheer- sing van landbouwgrond en het terug drukken tot een veel lager peil zou neer komen op bewuste depreciatie van de grond door de overheid. En dat zou de bereidheid van vele ondernemers om het bedrijf te beëindigen door middel van het ontwikkelings- en saneringsfonds on der voorwaarde dat zij hun grond ver kopen sterk doen teruglopen. In een rede voor de bond van land- pachters bleek de heer Egas, lid van de Tweede Kamer, de moeilijkheden wel te zien doch hij durft blijkbaar een recht vaardige behandeling van de agrariërs niet te verkopen. Inzake de ruimtelijke ordening noemde spr. het vastleggen van bestemmingen een subjectieve daad, in wezen een dic tatuur over het beschikkingsrecht van de eigenaar en ook over de wensen van ve len. Het schijnt, dat men er op ingesteld is, om de fraaie landgoederen door vroegere geslachten tot stand gebracht, te consu meren. Spr. betitelde dit als „stank voor dank". De oud-rijkslandbouwconsulent dr. N. Addens te Arnhem sprak over de voor uitzichten van de Nederlandse landbouw die hij niet ongunstig achtte, mits deze landbouw kans ziet, zich in te stellen met haar produktie op de te verwachten vraag. Ons land met zijn gunstige kli maat komt in de E.E.G. te liggen in een gebied met zo'n 200 miljoen welvarende consumenten. Belasting-adviseur H. Dijkstra te 's- Gravenhage besprak diverse fiscale aan gelegenheden. Hierbij bleek o.a. dat voor de aanleg van een aardgasbuisleiding door bossen een strook van 22 m breedte on- beplant moet blijven. De aandeelhoudersvergadering van Al gemene Kunstzijde Unie N.V. heeft gis teren oud-minister prof. dr. J. Zijlstra tot commissaris van de vennootschap be_ noemd. Voorts zijn de heren J. M. Fen- tener van Vlissingen, dr. H. J. Abs en ir. A. J. Engel, die aan de beurt waren als commissaris af te treden, opnieuw benoemd. Met ingang van gisteren is het tarief voor daggeld met procent verlaagd tot twee procent Dit als gevolg van de rui mere geldmarkt. Op 29 april werd ge noemd tarief met procent verhoogd tot 2% procent Bij kalme handel is de stemming gis termiddag bij de opening voor de inter nationale waarden licht verdeeld ge weest. Unilever lag op 148.20, ruim twee gulden boven het voorgaande slotniveau. Dit was het gevolg van de eergisteren in de nabeurs gepubliceerde eerste kwar taalcijfers 1964 van dit concern. Deze cij fers waren, öldus de beurs, zeer gunstig. Gisterochtend, gedurende de niet-officiële handel werd als hoogste prijs voor Uni lever 148,60 betaald. Gistermiddag von den in deze hoek winstnemingen plaats, waar tegenover nieft voldoende vraag aanwezig was. Ook de arbitrage gaf de stukken af. Dit had tot gevolg, dat de koers daalde tot 147. Kon. Olie noteerde gisteren ex ƒ3,65 slotdividend. Na een opening op 158.70 daalde ook hier de koers tot 158,30. De slotkoers van eergisteren was 163.30 cum slotdividend. Philips kon zich aan vankelijk goed handhaven op 152,80, doch liep later terug tot 152,50. Hoog ovens ging 2 1/2 punt achteruit tot 650, terwijl A.K.U. op 546 1/2 onveranderd bleef. Gedurende de gehele beursduur was de handel in de hoofdfondsen zeer kalm. K.L.M. onderging wederom de terugslag van het verlies in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar. Het fonds werd wederom lager geadviseerd. Bij de opening bestond enige belang stelling tin de cultuursector voor aande len H.V.A. Toen werd gedaan 171, tegen eergisteren als slotprijs 169. Gisteroch tend werd nog 174 voor deze stukken betaald. Het gepubliceerde jaarverslag van H.V.A. hield zeer gunstige winstcij fers in over het afgelopen boekjaar. De beurs acht de vooruihichten voor H.V.A. gunstig ook ten opzichte van de contac ten van deze maatschappij met Indonesië. Het was hoofdzakelijk de beroepshandel, die tot winstnemingen overging waar door de koers daalde tot 170. Certifica ten Deli wederom hoger op ƒ134 (ƒ133). De scheepvaartaandelen lagen luier in de markt met weinig zaken. Aanhoudend aanbod in de staatsfondsenhoek gaf we derom lagere koersen te zien. 12/5 13/5 staatsleningen Nederland 58 4% 97 Vs 97 Nederland 59 4% 96 H 96 H Nederi. 60/1 4% 9Ö3/4 96% Nederl. 60/2 4% 96 H 96H Nederland 59 4y4 95^ 95 Nederland 60 4y4 93% 93fg Nederland 61 4% 933/4 93% Nederland 63 4y4 93ft Nederland 53 33/4 89>/4 89% Grootboek 3% Idem Stal 3% 86 85B Nederland 51 3% 93 x 93% Nederland 53 3% 90 y4 9oy4 Nederiana 56 3% 89 H 89H Nederland 48 3V4 83H 83 H Nederi. Bei. sy4 Nederland 50 3y4 83tf 83% Nederland 54 3y4 85 A 85A Nederland 55 sy4 85 85 Nederi. 55/2 3 87 87% Nederland 37 3 88 V8 87% Grootboek 46 3 87 y4 87 lening 47 3 92% 92% Ned Invest. 3 97^ 96H Ned. 62/64 3 Lndië 37 3 97% 97% Indië 37a 3 91% 91H Bank- en kredietwezen B. Ned. G. 57 6 B. 58/59 3D J. 4% Idem 25 60 4% 104% 957/s 96y4 Aandelen industriële ondernemingen Cultures A'dam Hubber HV A-mijnen 118% 168 104A 957/s 96 y4 H8y4 170 Industriële ondernemingen AK.Ü. 546 544 Deli Mij. 133 132 Hoogovens 652 650 Philips Gem Bez i52.3U 152 c.va. Unilever 146 146.90 12/5 13/5 Scheepvaart en Luchtvaart HA.L. 118V4 117% iava-Chlna 162% K.L.M 70 68.50 K.N.SJVL. 155 154 Kon. Paketvrt. 115% Stv. Mij. Ned. 142 y4 142 ^ïevelt Goudr 112 111 v. Ommeren 273% 270% Rott. Lloyd 142% 141% Scheepv. Unie 136% 136 Premieleningen Alkmaar 56 2% 81% 81% A'dam C-A 33 3 I17y2 b ld. prem, 51 2% 85% 85% ld. 56-1 2% 81% Ld. 56-2 2% 92% 92 ld. 56-3 2% 92% 92 y4 Breda 54 2% 81% 82% Dordrecht 56 2% Erndh. 54 2% 82% Enschede 54 2% 87 87 s-Gr-Hag. 52 2% 90% Idem 52-2 2% 95% Rotterd. 52-1 2% 90% Idem 52-2 2% 90% idem 57 2% 88% 38% Utrecht 52 2% 98% b 100 Z.-Holl. 57 2% 87% Z.-Holl. 59 2% 89 89% Converteerbare obligaties AKU f 1000 4% 146 145 Bill ton 193 Borsumlj. 3% 88% b 88% Gelder Zn. 4% 103% 103% KLM subord. 4% 88% B. Ned Bakk 4% 190 190% Sanders beh. 0 Schokbeton 3% 334 232 Schol ten Foxb 4% 124 125 J term ohi en 4% Aand. In belegg. mij en A'dam bm 1 50 161.50 161.50 Interunie 203 203 M. Fonds mij Ne to 115.50 115.50 12/5 13/5 Robeco 232 232 Unitas 510 510 Ver. Bezit. 136.50 136.50 Europaionds 554 554 A'damse Bank 377 380 CuJtuurbank 27% Gron. Ind. Cr. B 199 119% HoU Bank U. 239% 240 Kasassociaue 150 153 Nat. Nederi 904 904 Ned. Credietb. 225 225 Ned. Handel MIJ 347 347% '■led. Midd^t.b. 214 214 Ned. Overzee B 233 235 R'damse B. 343 348 Slavenburg's B. 207% 208% Twentse B. 305 305 Industriële onderneimngei AJb. Heijn 600 599% Alg. Mu Onr. G. 263 x 260 A.I.M.E. 152 152 b Alg. Norit. 176 176 Amstei 433 425 x A'dam Ballast 532 533 A'dam Droogd 167 165 x A'dam Rijtuig 383 385 A.N.1.EJVL. 73% 72% Becht en Dyser 140% 139 Bensdorp Intern 541 554 Bergh Jurgens 273 273% v. Berkels-Pat. 250 251 Blaauwhoed 487 490 Blijdenst. Will. 14U 141% Bols Lucas 1160 1170 Borsumij Wehry 77 76% Braat mach. 80 Breda Machines 254 260 öredero's Bouw 770 770 Brocades 859 860 Bronswerk 172% 168% Buhrm.-TET 784 779 3alvé Delft 993 994 Carps Garenfabi 414 414% Centr. Suiker 272 269 Daalderop 279 280 Dagra 237 b 243 b Demka 171 172 Dess. tapljtfabr. 344 346 Jikkers en Co. 203 206 Jrie Hoefijzers 387 383 x DK.U. 269% 266 Duyvts Jz. finthoven Pletterlj ErdaJ Excelsior Fittingfabr. Fokker Ford Gazelle rljwiabr Van Gelder Pap Gelderl.-Tlelens Gero Geveke en Co Gist- en Ptr. Grinten v, d. Gruyter en Zn Hagemeljer v. Hart Havenwerken Heem van der Heineken's Heybroek Hoek's mach fa bi Holl. Kattenb. Holl. Beton Holl. Construct. Holl. Melksulk Homburg Hoogenboscb Hooimeyer Indola Interlas Internatlo Int. Gew Beton Inventum Houth. JongeneeJ Kemo Kempen Begeer Key houthandel Kled.-Ind Smits Kiene Sulkerw Kon. Ned. Pap Kon. Zout Ketjen Korenschoof Koudljs Kromhout Kon. Ver. Tapijt Leeuw Papierw. Leidsche Wol Lindeteves Macintosh n.v. M. Ned. Bakk. Mees Bouwm. '63 12/5 13/5 269% 271 287 287 724 724 228 225 133 1323/4 400 403 935 940 344 343 190 185 536 535 290 L 290 b 740 b 755 b 341 342% 960 958 161 161 448 443 180 180 410% 412% 338 388% 433 128 750 x 120% 120% 435 433 501 505 b 288 Va 292 463 463 338 344 176 177 475 480 377 285 285 466 415 415 825 824 144 7/8 266 269% 239 238 312 x 313 310 304 885 888 248 b 250 b 215 218 145 145 513 514 300 299 550 b 551% 169 169% 520 518 483% 485 Menko Meteoor Beton Misset Uitg Mij Mosa Mijnbouwk. Maarden Chem Nedap Ned. Dok M. N. exp. pap.labi ^Jed Kabelfabr Ned. Melkunie «eu Scheepsb Me 11e v. Netam Mij verdal Oranjeboom Jverzeese Gas Paiemb. Ind. mij Palthe Philips 6°/» cumpb Pietersen auto s Reesink Reineveld Ftiva Rott Droogd ivi Ruhaak en Co Rijnstaai acneide B. v. A Schev. expl. Mij ..enokbeton Schoiten Carton Scholten Foxhoi Schuttersveld Simon de Wit Simons emb. Simplex mach. amit translorm Spaarnestad Stokvis Zn. aiip Twen the Swaay van Tabakin Philips Thomsen ver. b Unilever 7% Idem 6% Idem 4% u termohlen Utr. asfaltf. A. Varossieau Veenend. Spinn Ver. Blikfabr Ver. Glasfa. nat. 12/5 13/5 150 152% 292 290% 525 525 430 x 426 b 429 430 535 539% 154% 154 131% 130% 240 244 435 434 291 292 130% 130 y4 233 229% 348 349 200% 200% 398 391 389% 132% 135 b 120 ii8y4 53 32.70 146 148 169% 169 y4 216 217 359 358 310% 311 164% 124 122 249 248 354 352 343 341 540 531 732% 740 283% 284 144 b 144 b 165 165 283% 282 910 890 201 200% 917/g 91 352% 352% 161 161 333 142% 143 121% 121% 84 85% 445 448 292 345 348 318 317% 312 b 310 273 273 12/5 13/5 2U5 432 385 163 271 d 226 219 151 110 55 b 250 453 219 221 Vb 520 b 127 381 980 335 Ver. Machinefa. Ver. Touwlabr. VettewinkeJ Vezelverwerking Vlissingen katoen Vorsten! Cult. Vredestein Vries IJzerh. Vulcaansoord Walvisvaart Wernink s Beton W essanen WUt. Ueyenoora Je Wit's textiel Wyers Ind H. Zaalberg Zeeuwse Cont. Zwanenb Org. Zwitsal Mijnbouw en petroleum Alg. Exploratie Billiton le rubr. Billiton 2e rubr K. Ptr. 1 a 1,20 K. Ptr. 5 a J 1,20 Moeare Emm. ld. eert. l/lü opr. ld. 1 winstbew. Cd. 4 winstbew. Oost-Borneo mij. Scheepvaart Oostzee Oostzee □onanonfondsen Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Proct. and Gamble Shell OU Repubüc Steel 202 y* 426 385 164 270 217 152 110 x 55 b 254 450 211 221 530 125 382 980 330 b 59 52.50 463 462 162 157 162 80 57 30 d 2020 1965 d 3030 d 3340 d 3442.50 d 80 79 480 475 97% 102 44A 44% 37% 37% 82% 80% 89% 91 82% 44% 45 46% 46% gedaan en bieden gedaan en laten b bieden x laten d ex dividend e ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 11