„Vrijere prijspolitiek, en rust in lonen aiipralux VOORZITTER PROT.-CH. WERKGEVERS: Langs de grens zeggen ze: smokkelen is geen zonde' Opera-musici verliezen kort geding De NAVO-conferentie Verdachte ontslagen van rechtsvervolging Regionaal bouwbeleid en, samenwerking gemeenten zijn dringende noodzaak nonrun I Daar komt iflatie in van HUB. VINCK, DOORNBOS, BREDA, TEL. 4390S Psychopatische moord wordt niet vervolgd Min. Andriessen: Voor rokers met een eigen stijl Kind in rioolput omgekomen Minister Schauwenaar Voorlichting ook inzake huwelijk en ouderschap Mgr. Beran naar afgelegen klooster overgebracht Recreatie aan de orde Met Esso bent u beter uit! Mej. dr. Klompé ere-doctor in Engeland Mr. van Os uit Terneuzen: C1 verf 1 en lak CYPRUS DUITSLAND FRANKRIJK Situatie Cyprus zeer gespannen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 MEI 1964 35 (Van onze Haagse redactie) Het achterwege laten van recente overheidsmaatregelen waarop het be drijfsleven kritiek heeft, zou grotere nadelen hebben gebracht, juist ook voor het bedrijfsleven. Zonder deze maatregelen zou op zeer korte ter mijn het klimaat mogelijk zonniger lijken voor de ondernemers op langere termijn echter zou een de pressieve ontwikkeling tot de zeker heden behoren. Daarom zijn de ge troffen maatregelen per saldo ook in het ondernemersbelang. Bovendien is bij de uitwerking ervan met de on dernemersbelangen terdege rekening gehouden. Van dit uitgangspunt heeft minis ter Andriessen (Economische Zaken) gisteren de jaarvergadering van het Verbond van Prot.-Christelijke Werk gevers trachten te overtuigen. De minister gaf concreet de vol gende voorbeelden: a. Zonder conjunctuurdempende maatregelen schorsing ver vroegde afschrijving, beperking investeringsaftrek zou de span ning op de arbeidsmarkt nog gro ter zijn. b. Bij vrije bouw in de investerings sector zou er een volstrekte over spanning in de bouwsector optre den. c. Vrije prijzen zouden zeker anno 1964 open inflatie tot gevolg hebben. d. Optreden tegen de verticale prijs binding is van grote betekenis ter bevordering van de concurrentie. Minister Andriessen wilde niet ont kennen dat er aan diverse getroffen maatregelen nadelen kleven, maar dit betekent zijns inziens niet dat die maatregelen onjuist zijn. Minister An driessen benadrukte, dat zijn depar tement zich voor reëel overleg blijft openstellen. Maar men mag van het overleg overheid-ondernemers geen eenrichtingsverkeer willen maken: de overheid kan de wensen van welke groep dan ook niet zonder meer uitvoeren. In zijn rede zei de bewindsman voorts dat tussen 1960 en 1970 een verhoging van het reëel nationaal produkt met 50 procent moet worden bereikt. Dit betekent voor de in dustrie een produktie-uitbreiding met ruim 60 procent in 10 jaar. En een accres van de investeringen van 100 procent, terwijl de export met 75 pro cent zal moeten stijgen. (Van onze Haagse redactie) Het doel van ons loon- en prijsbeleid dient te zyn een economische ontwikkeling, die het bereikte welvaartsniveau waarborgt, de toe komstige groei bevordert, de rust in de lonen herstelt en een terug keer van de gevaarvolle weg naar prijsbeheersing mogelijk maakt. Dit zei de voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, gisteren op de jaarvergadering van het verbond in het Kurhaus te Scheveningen. De heer Wemmers legde er in zijn rede de nadruk op, dat werkgevers en werknemers gezamenlijk de bereidheid dienen te hebben het bereikte welvaarts peil in te verdienen. Dit is zijns in ziens realiseerbaar door enerzijds met de inkomensstijging voorlopig ,,pas op de plaats te maken" en anderzijds de produktie te verhogen door grotere ef ficiency en toewijding ui de arbeid. De heer Wemmers zei net nodig te achten dat het georganiseerde bedrijfs leven weer tot een evenwicatig loonbe- leid terugkeert. „De grondslag daarvoor moeten de reële economische mogelijk heden blijven, waarvan de produktivi- teitsontwikkeling de kern vormt." Vol gens de heer Wemmers mogen we er ons niet toe laten verleiden opnieuw aan U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Gisterochtend is het 1 1/2-jarig zoontje van de familie J. H. van Oers te Hee renveen in een onbewaakt ogenblik in de rioolput achter de woning gevallen en gestikt. (Advertentie) Behoort tot het terrein van de gezins- voorlichting misschien ook niet het ge ven van voorlichting met betrekking tot de voorbereiding tot het huwelijk en tot het ouderschap? Behoort er mis schien niet ook toe het geven van voor lichting met betrekking tot vraagstukken als het buitenshuis werken van de ge huwde vrouw en die invloed daarvan positief of negatief op het gezin. Deze vragen stelde de minister van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen in de toe spraak, die zij gisteren heeft gehouden ter opening van het nieuwe voorlich tingscentrum ,,Het Houten Huys" aan het Begijnhof in Amsterdam, van de Stichting commissie voor huishoudeiijke en gezinsvoorlichting. Zij merkte op. dat in de voorlichting meer nog dan voorheen de uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek moeten worden gebruikt. Zij v oeg de bejaar de leden van de samenleving niet te vergeten, omdat zij nog lang hun zelf standigheid kunnen behouden. De minister achtte het van groot be lang, dat de Nederlandse consument zich'eraan gewent bewust een keuze te maken uit de zo ruime assortimenten, dat hij zich rekenschap leert geven van wat hij nodig heeft en wat bij hem het beste past. Het geven van voor lichting is. volgens haar, niet de keu ze voor de ander te maken, maar die ander te leren kiezen. Zij hecht ook belang aan goede contacten en nauwe samenwerking tussen de voorlichting en de diverse maatschappelijke orga nen. en aan een actieve voorlichting die 'behoeften aan de dag brengt. ons loonpolitieke systeem zelf te gaan dokteren, vooral niet nu er nog te wei nig ervaring mee opgedaan is. Beraad over verbetering in de uitvoering wees hij echter niet af. Voor wat de prijspolitiek aangaat is het de hoogste tijd tot normale ver houdingen terug te keren, stelde de heer Wemmers. „De detaillistische in vloed. die de overheid kennelijk op loon politiek gebied heeft opgegeven, is op het prijspolitiek gebied teruggekeerd. Allerlei regels en voorschriften doen thans weer opgeld. Dit werkt een ge vaarlijke verstarring in de prijzen en in de onderlinge prijsverhouding in de hand. Daarom moeten we er zo snel mogelijk van af." Terzake het fiscaal beleid zei de ver bondsvoorzitter het noodzakelijk te ach ten het accent in de belastingheffing te verleggen van de directe naar de indirecte belastingen. Thans is de situ atie zo, dat bijna de helft "an al het belastinggeld in Nederland via de loon- en inkomstenbelasting binnenkomt. Dit is op geen stukken na in andere E.E.G.- landen het geval. De heer Werners acht de door hem bepleitte accentver legging in ons belastingstelsel tevens een middel tot stimulering van de ver mogensvorming, ook onder de werkne mers. De huidige sterke druk op loon- en inkomstenbelasting houdt zijns in ziens gevaren in voor de bereidheid tot overwerk en extra prestat'es. „Hard werken en succesvol initiatief worden er door gestraft." De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, is overgebracht naar Hradvanov in Zuid-Bohemen om te voorkomen, dat Tsjechische pelgrims hem opzoeken. Dit is gisteren door uit Tsjechoslowakije terugkerende reizigers in Wenen meegedeeld. De reizigers, die de aartsbisschop in Hradvanov, bij Tabor, hadden gezien, verklaarden, dat mgr. Beran dit als een nieuwe straf van de Tsjechische rege ring" beschouwt. De primaat van Tsjechoslowakije werd vorig jaar oktober na een gevangenis straf van 14 jaar door de regering ii vrijheid gesteld. Hij verbleef sindsdien in het plaatsje Mukarov bij Praag, waar hij regelmatig werd opgezocht door Tsjechische pelgrims en westelijke pers vertegenwoordigers. De Tsjechische regering besloot op 2 mei hem naar het moeilijk te bereiken klooster van Hradvanov over te bren gen. Hradvanov, dat zelfs voor inwoners van de streek onbekend is, ligt ongeveer 100 kilometer van Praag. Het klooster bestaat uit vier gebouwen en in de om trek is geen treinverbinding te vinden. Men zou in Tsjechoslowakije betwijfe len of de jongste „verbanning" alleen veroorzaakt is door het te veelvuldig bezoek van pelgrims. Nijmeegse moordzaak De rechtbank te Arnhem heeft giste ren de 22-jarige laborant Ronald D. uit Nijmegen, die wordt verdacht van moord op zijn 30-jarige collega H. Pe ters uit Groesbeek, ontslagen van rechts vervolging. De rechtbank was van oor deel, dat het misdrijf hem niet ten volle kan worden toegerekend. De rechtbank bepaalde, dat verdachte ter beschikking van de regering moet blijven om van harentwege te worden verpleegd. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf en ter beschikking stel ling van de regering geëist. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. Kolfscho ten, burgemeester van Den Haag, heeft op het te Noordwyk gehouden congres van deze vereniging een krachtig plei dooi gehouden voor verdergaande inter- geceenteiyke belangenbehartiging. Mr. Kolfschoten wees met name op de wen selijkheid van een regionaal bouwbe meer comfort met Gas Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U künt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaar! leid en van gemeentelijke samenwer king by de openluchtrecreatie. De Haagse burgemeester waarschuw de zijn gehoor van voornamelijk gemeen tebestuurders, dat intergemeentelijke sa menwerking een gebiedende eis is om de verdere ruimtelijke ontwikkeling in Nederland in goede banen te kunnen houden. Van de rijksoverheid vroeg hij daarbij „een op decentralisatie gerich te gezindheid, die de lagere organen niet in een keurslijf drukt en verstikt in een inmense massa-detailaanwijzingen voorschriften en richtlijnen, maar haar de vrijheid laat. die hun van nature toekomt." Mr. Kolfschoten kondigde aan, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten binnenkort met het oog op de in voering van de nieuwe woningwet een ontwerp voor een uniforme bouw verordening zal publiceren. Hij adviseer de de gemeenten zich regionaal over de invoering van deze uniforme bouw verordening te beraden en de vaststel ling ervan aan een regionaal orgaan op te dragen. Een dergelijk orgaan lou, zo betoogde mr. Kolfschoten, ook be last kunnen worden met het voeren van een regionaal bouwbeleid. Een dergelijk regionaal beleid wordt onontkoombaar, constateerde de Haagse burgemeester, naarmate de toewijzing van bouwvolu me niet meer aan de gemeenten indi vidueel maar districtsgewijze zal plaats vinden. Ook met het oog op de indus triële of arbeidsbesparende bouwmetho den, die de gemeenten afzonderlijk niet kunnen toepassen is het noodzakelijk dat er een regionaal bouwbeleid komt. Het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is dit jaar ge wijd aan „de gemeenten en de open luchtrecreatie". Hierover spreken van daag onder meer ir. Margry, directeur van de Planologische Dienst van Noord Brabant en de burgemeester van Breu- kelen, de heer Bijleveld. Mr. Kolfschoten stelde reeds in zijn openingsrede,- dat de openluchtrecreatie een tak van gemeentelijke bestuurszorg is, die er zich bij uitstek toe leent in regionale samenwerking oehartigd te worden. Ook voor het onderwijs bepleit te hij regionale planning e.i overleg. Een evenwichtig geheel van voorzienin gen waarbij de pedagogische vernieu wingen in het oog worden gehouden zal bij de verdere ontwikkeling van het voortgezet onderwijs niet op grond van lokaal particularisme bereikt kunnen worden. Op het gebied van de volks gezondheid, met name de kostbare zie- kenhuisbouw, ligt het niet anders be toogde mr. Kolfschoten. In het kader van de aanpassing der gemeenten aan de maatschappelijke ont wikkeling wees mr. Kolfschoten ook op de plaats der gemeenten bij de (aard) gasvoorziening. De gemeenten zullen, zei hij. alle energie nodig hebben om te voorkomen, dat hun taak bij de energievoorziening wordt ingeperkt en overgaat op anderen. Wat die „anderen" betreft merkte mr. Kolfschoten op: „Zij zijn niet bij de plaatselijke gemeen schap betrokken. Zij hebben een tech nocratische mentaliteit en kunnen de plaatselijke belangen onderscheiden noch dienen, zoals een gemeentebestuur dat kan." Alwéér geen ladder... dank-1 zij LibelleNon Run, gebreid olgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk 3 J laddervrij. U herkent ze aan het Runex' HE embleem op de verpakking. Koop dus jj voortaan f2.95 Hoofddepot Essogas voor Breda en omstreken Morgen zal de universiteit van Leeds (Eng.) aan mejuffrouw dr M. Klompé lid van de Tweede Kamer der staten- generaal en oud-minister van maat schappelijk werk, het eredoctoraat in de rechten aanbieden. Deze onderschei ding valt haar te beurt op grand van haar werk op maatschappelijk gebied en voor hetgeen zij als voorvechtster der Eruopese gedachten In verschillende internationale organisaties heeft ver richt. Promotor is prof. Grebenik, hoofd van het social departement van de universi teit. Kapper naar inrichting De officier van justitie van de recht bank in Rotterdam heeft gistermorgen zoals werd verwacht ontslag van rechtsvervolging, terbeschikkingstelling van de regering en opname in een in richting voor geesteszieken geëist tegen de 39-jarige Rotterdamse kappersbedien de A. J. K. K. werd ervan beschuldigd in de vroe ge morgenuren van de zevende mei 1963 in een rijwielstalling aan de Van den Hoonaardstraat te Rotterdam de 53-jarige weduwe J. Th. Ludewigs door wurging om het leven te hebben gebracht. Uit het onderzoek, dat dr. Zeldenrust had inge steld, bleek voorts dat tevoren een po ging tot een zedenmisdrijf plaatshad. Bovendien werd de verdachte ten laste gelegd dat hij enkele weken later een 68- jarige Rotterdamse vrouw had aangerand en mishandeld. K. werd pas in oktober 1963 aangehou den door de Rotterdamse politie, toen hij zich bij een bekeuring wegens een ver keersovertreding zo zenuwachtig gedroeg dat de agenten het beter vonden de man mee te nemen om te onderzoeken of de bromfiets waarop hij reed soms gestolen was. Dit bleek niet het geval te zijn, maar een toevallig aanwezige inspecteur meen de dat de bromfietser veel leek op het montagesignalement dat in verband met de moord in de fietsenstalling was ver spreid aan de hand van zeer summiere gegevens. Deze inspecteur waarschuwde de collega die belast was met deze zaak. Na langdurige verhoren viel K. door de mand. De rechter, mr. R. A. Jolles, besliste dat de zaak achter gesloten deuren zou wor den afgewikkeld. Dat er weinig juridi sche verwikkelingen zouden zijn, bleek al uit het feit dat voor de zaak maar drie kwartier was uitgetrokken. In het dossier van K. bevond zich een omvangrijk psy chiatrisch rapport, samengesteld tijdens zijn verblijf in een psychiatrische inrich ting. Smokkelen is geen zonde" is bij de grensbevolking nog steeds de vrij al gemeen gehuldigde opvatting. Enige bijstand van de grensbevolking bij het opsporen van smokkelaars is dan ook niet te verwachten." Dit zei mr. L. W. van Os, verbonden aan de inspectie invoerrechten en accijnzen in Terneuzen, gisteravond in een in leiding, die hij hield in de meireeks De Nederlandse beroepsvereniging voor muziekdramatische kunst, waarvan bijna alle werknemers van de Nederlandse Opera lid zijn, heeft het korte geding dat zij tegen de bestuursleden der stich ting „De Nederlandse Opera" aanhangig had gemaakt, verloren. De vereniging gaat in appèl bij het gerechtshof. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Steehman, wei gerde vanochtend in zijn vonnis de door de vereniging gevraagde voorziening te verlenen. Deze hield in: het verbod het voorgenomen besluit tot ontbinding der opera te nemen, en indien reeds geno men, daaraan geen uitvoering te geven zolang het dienstverband tussen de leden der vereniging en de opera niet op de wettelijke en contractueel voorgeschre ven wijze is beëindigd. De vereniging werd veroordeeld tot betaling der kos ten van het geding (250 gulden). Aanleiding tot het bestuursbesluit om de stichting te ontbinden was de weige ring van dertig orkestleden om voor te spelen voor een commissie. De president overwoog in zijn vonnis o.m. dat uit de toelichting van het bestuur ter zitting over dit voorspelen volgt, dat niet kan worden gesproken van een onverhoedse aanzegging van individueel proefspel, zo als door eiseres was gesteld, yoorts dat bovendien de door eiseres aan haar vor dering ten grondslag gelegde feiten niet zijn gebleken houdbaar te zijn. Ook over woog de president nog dat volgens de statuten een bestuursbesluit tot ontbin ding der stichting de goedkeuring be hoeft van de minister van O. K. en W. en van de gemeenteraad van Amsterdam, die ook gezamenlijk tot ontbinding kun nen besluiten. In het licht van deze sta tutaire regeling lijkt naar het oordeel van de president een actie van de ver eniging tegen de bestuurders der opera minder voor de hand te liggen. van het criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Als smokkel over de landsgrenzen erg winstgevend is, zo zei hij, kunnen be langrijke bevolkingsgroepen bij de fraude worden betrokken. Dit heeft een buitengewone crimogene werking. De organisatie van beroepssmokkel leidt namelijk bovendien tot andere dipgen, tot felle agressie tegen de ambtelijke fraudebestrijders met be hulp van pantserauto's, kraaiepoten, rookpotten en zelfs soms met wapen geweld, tot diefstal en bedrog onder ling en tot vele andere ongunstige bij verschijnselen van gemakkelijke ge wonnen en geronnen geld. Juist de mo rele schade, die de smokkelarij met zich mee brengt, mag niet worden on derschat en de overheid dient zich daar terdege van bewust te zijn, aldüs mr. Van Os. Tussen de Benelux-landen is in 1952 een verdrag gesloten, dat de samenwer king regelt op het stuk van douanen en accijnzen. Met andere Westeuropese landen ontbreekt elke formele over eenkomst ter voorkoming van smok- keldelicten. Het sluiten van bilaterale of multilaterale verdragen tot onder linge bijstand in douanezaken zou daarom sterk aanbeveling verdienen, zo meent de heer van Os. Een positieve bereidheid tot onderling samenwerking tussen de opsporings diensten van de verschillende landen is van groot belang. Als echter zeer grote prijsverschillen de smokkel sterk aanwakkeren is ook deze wijze van bestrijding niet afdoende. De vraag is dan of door de regeringen het kwaad niet bij de wortel aangepakt kan wor den, door autonoom of in onderling overleg maatregelen te overwegen ter opheffing of vermindering van het prijsverschil. Er is geen radicaler middel tot het be strijden van deze criminaliteit dan het slechten van de grenzen voor het goederenverkeer. Immers: zonder grenzen geen smokkelmisdaad, aldus mr. Van Os. (Advertentie) n Brink produkt Vervolg van pagina 1 Tot tijdens de openingszitting toe was de algemene verwachting dat de NAVO raad inzake Cyprus niet verder zou ko men dan een adhesiebetuiging aan de po gingen van de V.N. tussen Grieken en Turken te bemiddelen. Canada, dat een contingent militairen voor de V.N.-poli- tiemacht ter beschikking heeft gesteld, doet echter, warm bijgevallen door de Turken, pogingen om het geschil op de Haagse NAVO-conferentie tot een oplos sing te brengen. De Grieken, die zich tot dusverre afkerig hebben getoond van eni ge NAVO-inmenging, hebben zich over deze Canadese interventie nog niet uitge sproken. Vandaag komt de kwestie-Cy- prus aan de orde op een zeer vertrouwe lijke bijeenkomst, waar ieder land door een delegatie van slechts drie man verte genwoordigd zal zijn. (Advertentie) De Duitse delegatie is eveneens zwaar in het offensief. Over de resultaten ervan wordt naar buiten hoog opgegeven, maar in zijn hart is minister Schroder verre van gelukkig met de gemeenschappelijke Frans-Amerikaans-Engelse verklaring over de hereniging van Duitsland, die maandagnacht is uitgegeven. Die verkla ring heeft een te vaag, een te platonisch karakter. De Duitse bewindsman van buitenlandse zaken, die in eigen land aan veel kritiek blootstaat, had gehoopt op een nieuw geallieerd initiatief, bijvoor beeld een topconferentie, inzake Berlijn en de hereniging van Duitsland. Zijn stel ling is dat de Russen bij hun ontspan- ningspolitiek Duitsland proberen te iso leren van het Westen. Ontspanning? Graag, zeggen de Duit sers, mits er dan maar voortdurend op het aambeeld van de Wiedervereinigung wordt geslagen. Als de Duitse kwestie in de doofpot zou gaan zal, zo vreest Bonn, de huidige verdeling van Duitsland op den duur als een gegeven worden aan vaard. De andere NAVO-landen, Amerika en Engeland voorop, voelen er echter wei nig voor omwille van interne moei lijkheden in Duitsland rumoer te blij ven maken rond een voorlopig onoplos baar probleem, Kroestjev is, zeggen zij, door het conflict met Peking, op dit mo ment niet tot enige concessie inzake het Duitse vraagstuk in staat. Bijzonder rustig hebben zich tot dus verre de Engelsen gehouden. De kwestie- Jemen is door de heer Butler niet in het openbaar aan de orde gesteld. De Franse minister Couve de Murville heeft zich tot dusverre wat achteraf op gesteld. Spaart hij zijn krachten voor het opvangen van een eventuele aanval op de Franse tegenwerking binnen de NAVO? Die aanval is nog niet gekomen, niet direct althans. Wel heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken, Butler, de E.E.G. aan de orde gesteld. De En gelse regering verwacht, zei hij, dat als het in de E.E.G. tot een nieuw gesprek komt over politieke samenwerking, En geland daarbij en wel van het begin af aan zal worden betrokken. Vooruitlo pende op een verdere economische inte gratie deed de heer Butler de suggestie een geregeld politiek overleg tot stand te brengen tussen de E.E.G.- en E.F.T.A.- landen. Mr. Luns verklaarde zich direct bereid deze suggestie in nadere studie te ne men. Enige studie is zeker wel vereist. Wat doet Engeland als Labour straks aan het bewind komt? En hoe zullen de neu trale landen in de E.F.T.A. aan het ge zamenlijk politiek overleg kunnen deel nemen? De heer Butler heeft voorts het con flict tussen Maleisië en Indonesië aan de orde gesteld. Alleen Nederland heeft op die uiteenzetting tot dusverre geant woord. Mr. Luns gaf de NAVO-raad een overzicht van de ontwikkeling van de Nederlands-Indonesische betrekkingen eindigende in de conclusie: nu wij weer goede vrienden beginnen te worden wil len wij ons onder geen beding mengen m een conflict met Maleisië. ai^i0kS\ en- Turks-cypi'ioten hebben gisteren hevig geweervuur uitgewisseld -I ae havenstad Famagusta, waar de moord op drie Grieken het conflict op Gyprus naar een nieuw crisispunt heeft gevoerd. De Verenigde Naties deelden mede dat de Cyprioten een half uunr durende strijd hadden gevoerd, iets ten noorden van de door Turks-Cyprioten beheerste stad. Er waren geen rapporten over verlie zen. De patrouilles van de Verenigde Naties werden direct versterkt. Een of ficial van de V.N. beschreef de situatie als bedenkelijk en gevaarlijk. Het inci dent van maandag, waarbij twee rGiekse legerofficieren en een Griks-Cypriotische politieman werden gedood, deed de ge moederen verhit geraken over het gehele eiland. Geweervuur werd ook gemeld vanuit de Kyrenia-bergen, ten noorden van Ni cosia, maar ook hier werden geen slachtoffers gerapporteerd. Autoriteiten van de Verenigde Naties bevestigden ook schietpartijen geduren de nacht bij het noordwestelijk gelegen kustplaatsje Mansoura, maar zij ontken den dat er patrouilles van de V.N. bij betrokken waren, zoals de Grieks-Cypri oten beweerden.

de Stem | 1964 | | pagina 7