Studie over geïntegreerd beleid voor kanaalzone Veiling Zuid-Beveland bestaat zestig Deze week topaanvoer kasaardbeien in Zeeland zó gezond Middenstand zelfbewuster Vlijmenaar te Dranen verongelukt 30 ct zó lekker NU met nóg GROTE ONTWIKKELING FRUITHANDEL DRIE PROVINCIëNDAM Ontworpen structuurplan wordt 2 juni aangeboden KNSB-team gaat reeds trainen Groningen fusie-gesprek RAPPORT NAAR MINISTER Canada inviteert Nederland voor vredesstrijdmach t Eerbied meer hazelnoten R.-k. Invalidenbond St.-Lidwina vergaderde te St.-Jansteen Van een lokaal naar machtig veilingcomplex OORLOG VERTROUWEN Tegen de REM N.V. SLAVENBURG'S BANK Demonstratie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 MEI 1964 (Van onze verslaggever) Gedurende de laatste jaren bestaat er een duidelijk streven naar het creëren van een apart bestuursorgaan voor de nieuwe Terneuzense havens en het kanaal van Gent naar Terneuzen op Nederlands (Z.-V.) grondgebied. Reeds enkele jaren geleden werd een studiecommissie in het leven geroepen, die de mogelijkheden van en voor een derge lijke bestuursvorm over de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen zou moeten onderzoeken. .Onlangs heeft deze commissie een rapport op gesteld, dat is opgestuurd naar de ministers van Verkeer en Water staat. Dit beheerschap over de Terneuzense havens en de kanaalzone om de nieuwe bestuursvorm voorlopig zo te benamen, heeft een goede kans van slagen, aldus de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijp- stra, zelf een grote voorstander van een dergelijke bestuursvorm. BURGEMEESTER MR. H. RIJPSTRA geïntegreerd beleid noodzakelijk De middentsanders vormen nu niet bepaald een groepdie gekenmerkt lüordt door een sterke, homogene or ganisatie. De min of meer persoon lijke zelfstandigheid van de midden stander is daaraan niet vreemd. De middenstander besteedt zijn tijd lie ver aan zijn zaak dan aan de organisa tie. De middenstand wordt daarom in vele gevallen nauwelijks als een vol waardige gesprekspartner aanvaard. In Zeeland was de middenstand tot voor kort eenvoudig geen gespreks partner. De katholieke middenstand kampte met de moeilijkheid dat hij nog naar de oude diocesane indeling is georganiseerd. Er zijn twee katho lieke middenstandsbonden werkzaam in Zeeland: één boven en één onder de Wester schelde. Dat aan deze on gewenste situatie geen einde is ge maakt komt ons onbegrijpelijk voor. Dankzij een kunstgreep, die binnen de Zeeuwse katholieke middenstand is toegepast, is het uiteindelijk mogelijk geworden de drie middenstandszuilen onder één noemer te brengen. In ka tholieke kring is, zoals gisteren uit voerig bericht, eenheid ontstaan door de vorming van de Katholieke Zeeuw se Midenstandsfederatie. In provinciaal verband kon daarna eenheid worden gebracht door de oprichting van het Zeeuws Middenstands Contact Orgaan. Door middel van dit orgaan wil de Zeeuwse middenstand zijn problemen bij de provinciale instanties en het provinciaal bestuur bekend maken. Evenals de landbouw wil ook de mid denstand méér ingeschakeld worden bij het opstellen van streekplannen en provinciale nota's. De Zeeuwse middenstand wil zijn stem laten horen en hij wil dat zijn stem gehoord wordt. Dit zelfbewuster worden van de Zeeuwse middenstand I is toe te juichen. Men zou kunnen zeg gen dat de middenstanders in Zeeland al te lang stommetje hebben gespeeld. De reorganisatie in de top is op papier een feit. Daarmee is men er nog niet. Het Zeeuws Middenstands Contact Or gaan zal nu ook wat moeten dóen, zal het initiatief moeten nemen, zal een beleid moeten tonen. Het Zeeuwse Middenstands Contact Orgaan wil, in samenwerking met de provinciale diensten, eerst komen tot een midden standsnota, waarin de plaats van de middenstand in het in ontwikkeling zijnde Zeeland wordt bezien. Nu zul len het Economisch Technologisch In stituut, de Stichting Zeeland en de Provinciale Planologische Dienst niet om werk verlegen zitten. De zo fris ge reorganiseerde middenstand moet dus maar niet ongeduldig worden wanneer dat samenspel met de provinciale diensten wat aarzelend op gang zal blijken te komen. Aan de andere kant verdient het middenstandsinitiatief al le mogelijke tegemoetkoming. Daaraan zal het dunkt ons ook wel niet ont breken. Men zal in brede kring ver heugd zijn over de hergroepering in de Zeeuwse middenstand. Te lang is de Zeeuwse middenstand een onmondig kind geweest. Tenslotte is het te hopen dat de mid denstanders wat meer belangstelling voor hun eigen organisatie zullen gaan opbrengen. Slechts wanneer 't Zeeuws Middenstands Contact Orgaan kan wer ken met een actieve, intelligente „ach terban" zal iets voor de middenstand bereikt kunnen worden. Ook zal het belangrijk zijn voor het overleg met de provinciale instanties en het pro vinciaal bestuur geschikte personen uit de middenstand te vinden; mensen met ervaring, met visie, met eruditie mensen, die strak-zakelijk kunnen ar gumenteren maar die in de sfeer van overleg kunnen aanvoelen wanneer er water in de wijn moet worden gedaan. Kortom: mensen, de als gelijkwaardige gesprekspartners kunnen worden be schouwd. De studiecommissie staat onder voorzit terschap van jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. In de commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. van de rijksoverheid en van het pro vinciaal bestuur, in ieder geval van dezelfde instanties, die mettertijd een vinger in de pap zullen hebben in het beheerschap. Over de inhoud van het rapport, dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft ontvangen van de commissie, wilde de heer Rijpstra geen mededelingen doen. Publiekrechtelijk Het beheerschap zou een publiekrechte lijk lichaam moeten worden met de zelfde rechten en mogelijkheden als de bestaande organen van die geaardheid, aldus de heer Rijpstra. Het is de be doeling, dat de verwezenlijking van het beheerschap over synchroon zal lopen met de herindeling van de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ziet er op het ogenblik naar uit, dat door de gemeentelijke herindeling in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone twee grote eenheden worden geschapen, die de zaken rond het kanaal van Gent naar Terneuzen op Nederlands grond gebied zouden moeten behartigen: de gemeente Terneuzen in het noordelijke deel, de gemeente Sas van Gent in het zuidelijke. Van ernstige versnippering in de kanaalzone zal dan zeker geen sprake meer zijn, hetgeen niet weg neemt dat dan nog wel verschillend be leid in de kanaalzone wordt gevoerd. Geen contrasten Het nieuwe, in de maak zijnde beheer schap heeft dan ook tot doel, dat in de kanaalzone een geïntegreerd econo- (Advertentie) misch en effectief beleid zal worden gevoerd en tevens de mogelijkheid uit te sluiten, dat in het noordelijke en zuidelijke deel van de kanaalzone ver. schillende en met elkaar contrasteren de vormen van beleid worden gevoerd. Burgemeester Rijpstra deelde voorts me de, dat het beheerschap zeker niet al- Teen door de gemeente Terneuzen, maar ook door verschillende andere instanties en organen wordt voorge staan. Met betrekking tot de kanaalzone op Belgisch grondgebied merkte hij op, dat daar een ongeveer dezelfde con stellatie van gemeenten geldt (Gent en Zelzate), maar dat hij niet weet of men daar ook een dergelijk beheer schap in het leven wil roepen. „Het be heerschap zal een nauwe samenwer king en regelmatig overleg met de Belgische instanties wat betreft de ka- naalaangelegenheden betrachten. Zulks om zelfs een internationaal geïnte greerd beleid over de hele kanaalzone van Gent naar Terneuzen te garande ren", aldus de burgemeester. Een Canadese woordvoerder heeft dinsdagavond in Den Haag meegedeeld, dat zijn regering Nederland en vier an dere Westeuropese landen heeft uitge nodigd voor een conferentie ter voorbe reiding van een latere bijeenkomst van alle landen die troepen willen bijdragen voor een internationale strijdmacht voor het handhaven van de vrede. De vier an dere landen zijn Finland, Zweden, Noor wegen en Denemarken. Verwacht wordt dat de conferentie in juli in Canada zal worden gehouden. Van Nederlandse zijde kon dinsdag avond nog geen bevestiging van een dergelijke uitnodiging worden verkre gen. (Van onze verslaggever) Op de Bosscheweg te Drunen ontstond bij de kruising met de Kasteeldreef een botsing tussen de bromfietser de 37-ja rige H. van de L. uit Vlijmen en een Volkswagenbusje, bestuurd door M. K. uit Waalwijk. Van de L. die in het ge heel niet reageerde op de signalen van K., verleende geen voorrang aan de auto. De bromfietser werd eerst opge nomen in het ziekenhuis te Den Bosch waarna hij later op de avond werd over gebracht naar het ziekenhuis te Tilburg, waar hij tegen tien uur tengevolge van een hersenletsel overleed. De bromfiets werd aanzienlijk en de personenauto licht beschadigd. K. was gehuwd en va der van vijf kinderen, waarvan de oudste twaalf en de jongste anderhalf jaar oud is. Hij kwam juist van zijn werk. In de kringvergadering van de pro vinciale bond voor Zeeland van de Ne derlandse katholieke invaliden St.-Lidwi na, in het YV.-G. Kruisgebouw te St.- Jansteen deelde de voorzitter, de heer W. Weterings uit Terneuzen, mee, dat de jaarlijkse vakantie zal worden ge houden van 1 tot 8 augustus a.s. in het seminarie te Esch (Noord-Brabant). De invaliden die daaraan zullen deelnemen (er gaven zich staande de vergadering al 17 op) kunnen rekenen op een zeer goede accommodatie, uitstekende ver zorging, mooie omgeving en een afwis selend programma. Voor de vefbroederingsbijeenkomst, die in juni te Gent of Brugge zal worden gehouden, gaven zich 30 leden op. De voorzitter vroeg de speciale aandacht voor de lustrumbedevaart naar Lourdes in 1966. Een van de a.s. winterprogram- mapunten zullen de gespreksmiddagen zijn, waarop de leden van St.-Lidwina over allerlei onderwerpen kunnen pra ten. Daarmee wil het bestuur bereiken dat de invaliden zich dichter bij de sa menleving gaan voelen. Van 1 tot 15 september wordt in Zwitserland het in ternationale invalidencongres voor jon geren gehouden. Als afgevaardigde voor de Zeeuwse bond zal de heer J. de Bak ker uit Terneuzen daar aanwezig zijn. De voorzitter wees tijdens de vergade ring op het belang van de ledenwerf actie, vooral i.v.m. de op 1 januari 1965 in werking tredende algemene bijstands wet. ^otrufrtfC textielfabrieken emile lockefeer n.v. hulst (z) (Van een medewerker) Sinds enkele weken is er sprake van aardbeien op de fruitveiling in het Zeeuwse tuinbouwcentrum Kapelle-Bieze- linge. Vanaf eind maart wordt dit pro- dukt aangevoerd. Aanvankelijk ging het maar om betrekkelijke hoeveelheden want het eerst kwamen de aardbeien die waren geteeld in kassen waarin was ge stookt en bovendien de planten kunstma tig waren belicht. Slechts enkele telers hadden deze teeltmethoden toegepast dit jaar. Er werden steeds hoge prijzen betaald voor deze primeurs die vanuit Kapelle- Biezelinge zelfs verzonden werden naar Zweden en Frankrijk. Daarna kwamen de aardbeien uit de kassen waarin dit voorjaar was gestookt. Het aanbod werd toen reeds wat groter en de prijzen ble ven hoog, voornamelijk door flinke vraag voor export. Sinds eind vorige week is de aanvoer van aardbeien uit de kassen waarin n et is gestookt op gang gekomen, 't Aaanbod is nu sterk toegenomen want .er zijn de laatste jaren in Kapelle en omgeving heel wat kassen gebouwd waarin de aardbeienteelt wordt uitgeoefend. Op de veiling in Kapelle was deze week maandag een aanbod van 2000 kratten aardbeien, wat neer komt op 3200 xg. Ze worden verkocht per doos met een inhoud van 200 gram netto. De prijzen gaven nog al wat verschil len te zien. De beste partijen deden maandag rond of even boven f 1,20 per doosje en de gewone klasse 1 kwaliteit noteerde rond f 0.90 per doosje. Klasse II deed gemiddeld ongeveer 65 cent per doosje. Verwacht wordt dat tegen het einde van deze week de aanvoeren van kas aardbeien in Kapelle hun hoogtepunt zul len bereiken, vooral wanneer het warm en zonnig weer mag blijven. Het rij pingsproces verloopt dan erg snel in de kassen waarin de temperatuur al gauw hoog kan oplopen. Overwegend wordt een beste kwali teit aardbeien aangeboden op de veiling in Kapelle. Glasa en Regina zijn de twee voornaamste rassen. Een flink deel van de aanvoer gaat naar de grote steden in Holland en ook wel naar het Noorden van het land maar zeer be langrijke afnemers zijn op het ogenblik de èxporteurs op België die met hun wa gens gereed staan tegen dat de aard beien worden verkocht want nog de zelfde middag worden ze verkocht in Antwerpen, Brussel, Gent en de kust plaatsen van België. Er vindt ook nog regelmatig uitvoer van aardbeien uit Zeeland naar West- Duitsland plaats. Over het algemeen zijn de telers van kasaardbeien tevreden over het resul taat van de teelt dit jaar. zeker voor wat betreft de normale stookteelt. Ge middeld werd hiervan een flinke op brengst verkregen en werden hiervoor hoge prijzen betaald. De gestookte en belichte aardbeien wa ren wel duurder maar in verschillende gevallen is de kilo opbrengst hiervan tegen gevallen. De aardbeien in de volle krond ontwikkelen zich op het ogenblik zeer gunstig. De vroege rassen staan nu in bloei. Het zal nog verschillende weken duren voor de pluk op de koude grond zal be ginnen. Na de aardbeien uit de kassen komen echter nog die welke onder mat glas zijn geteeld. In Zeeland zijn er dat niet zoveel. Daarna volgen de onder plas- tiekkappen geteelde aardbeien. Ook deze teeltmethode wordt plaatselijk in Zee land wel toegepast. (Van onze verslaggever) Zonder festiviteiten is het 60- jarig bestaan van de veilingsver eniging Zuid-Beveland te Goes voorbijgegaan. Het bestuur van de veiling vond viering van dit heuglijke feit niet nodig en wil slechts feestelijkheden organise ren bij het 75-jarig bestaan. In deze 60 jaar heeft de veilingver eniging organisatorisch en commercieel 'n geweldige ontwikkeling doorgemaakt* terwyl er tussen de accommodatie van het begin en de accommodatie van nu een hemelsbreed verschil is. Vond de eerste veiling in 1904 plaats in een lokaliteit aan de Wijngaardstraat, waar alle manden, mandjes, zakken en dozen vanaf de straat naar binnen moes ten worden gedragen, thans staat er aan de overkant van de spoorlijn te Goes een machtig veilingcomplex, dat in 1960 in gebruik werd genomen. Hier be schikt men over een terrein van in to taal 5.84.21 ha., terwijl de frontbreedte aan de Fruitlaan 302 meter bedraagt. Op dit terrein staan moderne gebouwen als een kantoor, afmijnhal, neerzetruim- te, was- en kleedruimte, drie koelhui zen, waarvan er een nog in aanbouw is, en een emballageloods.. De oprichtingsvergadering van de vei lingvereniging vondt plaats op 3 mei 1904 in de sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" (het huidige Schuttershof) te Goes. Het was niet zo, dat de opgerichte ver eniging voorzag in een grote behoefte. Het fruit dat gekweekt werd, diende vooral voor eigen consumptie en wat dan overschoot werd voor een geringe prijs van de hand gedaan. Langzamer hand werd in deze situatie door de op richters van de vereniging verandering gebracht, want zij zagen wel in, dat via de veiling de fruitkweker zijn fruit op eerlijke wijze zou kunnen verkopen te gen een bepaalde marktprijs. Het eerste veiling jaar eindigde met een tekort van ruim f 500.maar in de volgende jaren werd het mogelijk een reserve te vor men. Langzamerhand werd het pakhuis aan de Wijngaardstraat te klein. Door de ge meente Goes, die het belang van een veiling inzag werd in de tuin achter het Beursgebouw een flink lokaal gebouwd, dat aan de veilingvereniging werd ver huurd. De bestuursleden stelden zich persoonlijk verantwoordelijk voor het nakomen van de financiële verplichtin gen. De ruimte van dit lokaal was onge veer 200 vierkante meter, voor het vei len aanvankelijk ruim voldoende. tweede vleugel te bouwen. In 1928 volg de er weer een uitbreiding van 50 meter lengte voor een bedrag van f 23500. Naast het veilen kwam ook steeds meer de dienstverlening aan de tuin ders naar voren in de vorm van sorte ren en verpakken en koelen. Deze dienst verlening heeft thans een even grote omvang bereikt als het veilingwezen zelf en zal waarschijnlijk in de toe komst een steeds grotere omvang gaan nemen. Reeds in 1933 stelde men pogingen in het werk om centraal en over de lopen de band te gaan sorteren en het verpak ken kwam meer in zwang. In 1933 werd tevens op het veilingterrein een pak- station gebouwd. In hetzelfde jaar bouwde men aan de straatzijde van het terrein een koelhuis met een capaciteit van ruim 750 ton. Ook vond er een uitbreiding van het kantoor plaats en werd centrale verwar ming aangelegd. In deze tijd werd meer dan de helft van het fruit verpakt en centraal gesorteerd. Daarom bouwde men een nieuw pakstation van 50 meter lang en 11 meter breed. In 1938 werd de eierveiling verbonden aan de Goese veiling. In november 1941 ontwierp architect Van Maris te Goes een plan voor een tunnel onder het spoorwegemplacement te Goes. Gemis aan materialen maakte echter het plan onuitvoerbaar. De ra ming hiervoor was f 8380. Steeds meer echter kregen de kwekers vertrouwen in de veiling en het gevolg hiervan was dat 't lokaal te klein werd waardoor men aan de overkant van de Stalstraat een pakhuis moest huren. De eerste wereldoorlog veroorzaakte een voedselgebrek in vele gebieden. Dit betekende voor de veiling een opkomst. Rond 1917 kreeg de vereniging van de spoorwegen een stuk grond in erfpacht aangeboden aan de overkant van de spoorlijn om er een veilinggebouw op te bouwen. Dit gebouw, dat f 30.000. kostte, was 35 bij 20 meter groot en werd op 21 augustus 1917 officieel door de toenmalige commissaris der Konin gin in Zeeland, mr. H. Dyckmeester ge opend. Een eerste vereiste in dit ge bouw was een elektrisch afmijntoestel, dat gevoed werd door anodebatterijen omdat er nog geen elektriciteit was. Tn deze tijd werden overal in het land vei lingen opgericht. In Zuid-Beveland ge beurde dit te Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke. En als vanzelf kwam toen tot stand de Provinciale Veilingscom missie. In 1919 kwam reeds de wens tot uit- Tijdens de tweede wereldoorlog was de veiling een dood lichaam want veel van het aangevoerd werd opgeëist door de bezetters. Verder maakte verdeling van de aangevoerde produkten tegen vastge stelde prijzen veilen overbodig. Tijdens en na de oorlog zijn er veel fruitbomen aangeplant. Steeds meer fruit werd na de oorlog aangevoerd en het pakstation was spoedig te klein. Daarom werden er te Oudelande en te 's-Heerenhoek pakstations gebouwd, die in 1948 gereedkwamen. Ook de bestaande koelruimte was te gering en daarom verbouwde men in 1947 een gedeelte van de oude stroop- fabriek tot koelhuis met een capaciteit van 600 ton. De toegangsweg naar de stroopfabriek werd verbeterd door het aanleggen van een nieuwe straat. In 1948 werd besloten op het terrein in de Poel te Goes een opslagloods te bouwen van 60 bij 15 meter; terwijl het verplicht veilen der leden in de statu ten werd opgenomen. Steeds bleef er een tekort aan koelruimte. Het bestuur be sloot daarom het resterende gedeelte van het gebouw in de Poel in te richten als koelhuis, waardoor de totale opslag capaciteit in de koelhuizen werd ge bracht op 2000 ton. Om het tekort aan ruimte velerlei gebied op te heffen ging men denken over een geheel nieu we veiling met pak- en sorteerstations. Het steeds weer aanbouwen van nieuwe gedeelten gaf op de duur geen oplossing. En deze nieuwe veiling verrees dan in 1960 aan de Fruitlaan, nadat in 1956 een derde koelhuis met een capaciteit van 1800 ton aan koelruimte was bijgevoegd. Thans is men bezig met de bou\v van het vierde koelhuis, dat een capaciteit zal hebben van 1900 ton. Dit koelhuis hoopt men het komende seizoen in ge bruik te nemen. Het is ingedeeld in 4 grote cellen én het fruit wordt daar in kisten met heftrucks op elkaar gestapeld. Tk ben altijd van mening geweest dat de vrijheid van meningsuiting binnen de gemeenschap van de gelovigen voor de Kerk heel belangrijk is, heeft kar dinaal Alfrink gezegd. Het is een uit spraak, die alleen maar verbazing kan wekken bij hen, die in de Kerk slechts een machtsinstituut ziet ter knechting van de gelovigen. In de historie zijn er trouwens wel kerkelijke machtheb bers geweest, die deze vrijheid niet begrepen en die deze valse voorstel ling van zaken in de hand hebben ge werkt. Echte vrijheid moet echter haar grenzen kennen. Dat geldt in iedere gemeenschap, in iedere sector van het menselijk samenleven. Die grenzen worden in de Kerk allereerst bepaald door eerbied voor het geloof van de Kerk en eerbied voor het gezag van de Kerk. Geen slaafse onderworpen heid, maar een in evangelische vrijheid aanvaarde eerbied. Deze omschrijving van de grenzen der vrijheid is ongetwijfeld actueel. Er is veel kritiek op opvattingen en uitla tingen van kerkelijke gezagdragers. Die kritiek draagt niet altijd het kenmerk van respect. Mensen die uit kracht van hun studie en inzicht tot verantwoor de kritiek komen, vinden wel eens na volgers, die hun gebrek aan studie en inzicht trachten te vervangen door flink-doen en stoer-praten. Het wordt dön een soort van mode, waarbij an dersluidende meningen als nietswaar dig worden neergesabeld. Het is echter juist het kenmerk van een vrije gedachtenwisseling, dat men de eigen mening niet verabsoluteert, bereid is aandachtig te luisteren en de mogelijkheid van eigen ongelijk niet uitsluit. De rede van de kardinaal is waar lijk het overwegen waard. IV/linister Scholten heeft zijn wets ontwerp, dat de REM het zenden onmogelijk moet maken, nu eindelijk juridisch voor elkaar gekregen. Het principe is eenvoudig: Als we derge lijke televisie-eilanden toelaten, dan is het hek van de dam, dan wordt het niet alleen een chaos in de ether, doch dan kan de Noordzee ook rijk worden aan dobberende speelbanken en ro versnesten. Uitgangspunt van het wets ontwerp is nu een in 1958 te Genève gesloten verdrag inzake de volle zee. Tot de vrijheden, welke daarin ge waarborgd worden, behoort blijkens de opsomming niet het inrichten van televisie-installaties. Daartegen gaan zich nu verbodsbepalingen richten. Of het juridisch allemaal vlekkeloos is, wagen we te betwijfelen. De juristen in de Kamer zullen er wel enige moei te mee hebben. Politiek ligt de zaak echter gemakkelijk. Ook de voorstan ders van commerciële televisie zijn niet gelukkig met Verolmes plannen. Die heeft al gejammerd, dat hij er enige miljoenen in heeft gestoken en dat de regering hem die strop niet mag bezor gen. Dat is echter de zaken omdraaien. Hij had, alvorens de miljoenen uit te geven, eerst maar eens zijn licht moe ten opsteken in Den Haag. (Advertentie) FINANCIERINGEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) Hulst: Zitdag Steenstraat 20 -3714 (Van onze correspondent) Het ontwerp Structuurplan „Driepro- vinciëndam" waarbij 14 gemeenten in het gebied aan het Haringvliet, Hol- landsch Diep, Volkerak en Krammer be trokken zijn, komt zeer binnenkort ge reed. Het plan zal op 2 juni In het ver enigingsgebouw „Irene" te Willemstad aan de desbetreffende gemeentebestu ren worden aangeboden. D AANBIE<? ding met toelichting zal geschieden door de samenstellers van het plan, professor Wieger Bruin en ir. W. F. Schut. De gemeenten die aan de opstelling van dit plan hun medewerking hebben verleend zijn Den Bommel, Bruinisse, Dinteloord en Prinsenland. Fijnaart en Heiningen, Klundert, Nieu'w-Vossemeer, Numansdorp, Ooltgensplaat, Oude Ton gen, St.-Philipsland, Steenbergen, Stryen, Willemstad en Zuid-Beijerl^nd. Dee gezamenlijke gemeentebesturen zijn na onderling beraad tot het inzicht gekomen, dat de totstandkoming van de Grevelingendam en de brug over het Haringvliet (in 1964) en vervolgens de Zoomweg (1967-'69) grote invloed zullen uitoefenen op de ontwikkeling van de streek, die bovendien door belangrijke scheepvaartwegen doorsneden wordt. Voor de kosten is door de deelnemen de gemeenten een eenmalige subsidie verleend van 60 cent per inwoner, ver deeld over 3 jaren. De commissie van bovengenoemde sa menwerkende gemeenten waarvan voor zitter is burgemeester W. M. v.d. Harst ken gemeentebesturen bericht, dat voor de opzet van dit structuurplan een ver hoging van de subsidie van 30 cent per inwoner noodzakelijk is en dit dus van 60 op 90 cent moet worden gebracht. Het voorstel tot verhogiiig van de bij drage zal eerstdaags op de agenda van genoemde gemeenteraden voorkomen. grave vredelievende Amerikaanse huisvrouwen hebben de tijd en het geld er voor over om in Den Haag tijdens de Navo-conferentie te gaan demonstreren tegen een multilaterale kernmacht. In grote bezorgdheid om het samenzijn van zo veel prominente 'staatslieden ordelijk te doen verlo pen hebben de Nederlandse autoritei ten aanvankelijk erg stug gedaan. Een aantal vrouwen mocht op Schiphol niet eens voet op Nederlandse bodem zetten. Ze moesten in Kopenhagen en Londen een toevlucht 'zoeken. We mo gen zeggen, dat de dames dat goedmoe dig opgenomen hebben. Van verzet geen sprake, alleen maar van verbaasdheid, dat men haar in Nederland als ge vaarlijk beschouwde. Minister Schol ten heeft nu de hand over het hart ge streken. De dames hebben een groot papier getekend, dat ze zich keurig zullen gedragen en precies zullen doen wat de politie verordent. Het gevaar voor een omwenteling is dus afgewend. Het is mooi weer om langs de Haagse straten te wandelen en dan nog het ge voel te hebben, dat men iets voor de vrede doet. Het zij de dames van harte gegund. Het drukke schaatsseizoen 1963 1964 is nog slechts kort verleden tijd, maar nu reeds beginnen de voorberei dingen voor de volgende winter. De KNS B heeft een kernploeg heren én dames geformeerd, die onder leiding van Ben Holleboom in de komende maanden op 't Cios te Overveen wekelijks een conditie training zal volgen. In de heren-kernploeg komen drie nieuwe gezichten voor: Piet Meier (Kat- woudei, Joris Jorritsma (Rotterdam) en Siebold de Vries (Harich). De ploeg bestaat verder uit: Rudi Liebrechts, Cees Verkerk, Ard Schenk, Piet Modder, Peter Nottet, Joop van der Berg, Jan Halfweeg en Piet Kieviet. In de damesploeg zijn twaalf schaat- senrijdsters opgenomen. Voor de kernploeg waren eveneens uit genodigd Arie Zee en Henk van der Grift, van wie Zee heeft doen weten niet meer de training te zullen volgen, daar Op initiatief van de KNVB zyn in Gro ningen besprekingen gehouden om te ko men tot een fusie aan de top tussen de ere-divisieclub GVAV en de tweede-divi sieclub Be Quick. Delegaties van beide verenigingen hebben in principe overeenstemming bereikt. Als voorwaarde voor een fusie is ge steld dat de beide hoogste amateur elftallen van GVAV en Be Quick door de KNVB worden geplaatst in een klasse, die overeenkomt met de status en het verleden van beide verenigingen. Het be stuur van Be Quick wil op dit punt op zeer korte termijn een beslissing van de KNVB. Vanavond moeten de leden van Be Quick over deze materie en over de verkoop van het stadion beslissen. Mochten de plannen doorgang vinden, dam zal tevens worden gestreefd naar een samenwerking tussen de -.tichting betaald voetbal GVAV en de drie ama teurverenigingen GVAV. Be-Quick en Ve- locitas. In ruil voor financiële steun zou den de drie betreffende clubs talentvolle Iers aan de stichting moeten afstaan. De ledenvergadering van Be Quick, zo werd vannacht meegedeeld, die vanavond zou worden gehouden met als voornaas- ste punten de topfusie met GVAV en de verkoop van het Be Quick-stadion is voor enige tijd uitgesteld. Men hoopt op korte termijn een beslissing vön de KNVB 1e vernemen over de klasse waarin Be Quick zou worden ingedeeld bij terugkeer naar het amateur voetbal. De gemeenteraad van Groningen zal nu ook niet op 19 mei de voordracht van B en W. behandelen, tot aankoop van het Be Quick-stadion. te Ooltgensplaat, heeft aan de betrok- hij met de grote wedstrijdsport stópt. Denemarken heeft zich geplaatst voor de derde ronde om de Davis Cup, Euro pese zone. In de ontmoeting tegen Spanje, in Ko penhagen, werd het beslissend 31 in Deens voordeel, toen Joergen Ulrich mr 64, 57, 64, 6—2 van Juan Coude won.

de Stem | 1964 | | pagina 5