Conclusie NA VO-conferentie' T ekortkomingen in leraren-opleiding Yagebond met geld bezorgt politie last Kunst gedijt alleen in vrijheid Minister Luns in juli naar Moskou Gezworen kameraden van vrouwen kan toch doorgaan DAGBLAD VOOR ZEELAND OOST-WEST DRINKWATER MET WORMEN CUBA VIETNAM Van de Laar tot Algra Staatssecretaris wil nieuwe opzet: Britten gaan door met handel op Cuba KOELER Collegegeld wordt mogelijk f 300 Tegen leukemie: Naessens mag in Canada serum toedienen Paus Paulus vraagt clementie voor ter dood veroordeelden koU&wlécuwp 12 kleuren pull-polo's 104e JAARGANG No. 24585 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 13 MEI 1 964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 te e oon ZOEK VOORDELEN IN ROOD SCHISMA Psychopatenopstand in uur bedwongen (Van onze parlementaire redacteur) Alle hete hangijzers der internationale politiek zijn giste ren op de eerste dag van de in Den Haag gehouden voor jaarsconferentie van de NAVO aan de orde gesteld. Duidelijk is daarbij de behoefte gebleken deze Haagse conferentie meer te doen zijn dan een routinebespreking. Als zodanig was ze tevoren aangekondigd De discussies concentreerden zich tot dusverre voornamelijk op de oost-west verhouding, Cyprus, Cuba, het Duitse vraagstuk en Vietnam. Of al deze kwes ties in Den Haag reeds tot een bevredi gende oplossing gebracht kunnen wor den is wel zeer te betwijfelen. Zeker is echter dat er en ook dit in tegenstel ling tot de verwachtingen een zeer serieuze poging zal worden gedaan om het Turks-Griekse geschil inzake Cyprus op deze conferentie uit de wereld te hel pen. De Canadese minister van buitenland se zaken, Martin, heeft daartoe gisteren een initiatief genomen. Vandaag zal de NAVO-raad een speciale zitting aan de kwestie-Cyprus wijden. Voor een verrassing zorgde eveneens de Engelse minister van buitenlandse za ken, Butler. Hij stelde voor in afwachting van een verdere economische integratie in Europa geregeld politiek overleg tot stand te brengen tussen de landen van de E.E.G. en de E.F.T.A. Tot dusverre hebben acht ministers op de NAVO-conferentie gesproken. Hun verklaringen, gecombineerd met wat er is doorgelekt opzettelijk dikwijls uit de zeer talrijke besprekingen onder vier ogen, die naast de gezamenlijke ver gaderingen worden gehouden, leveren het volgende beeld op: Alle NAVO-landen, met uitzondering van West-Duitsland misschien, staan op het standpunt dat de mogelijkheden van een ontdooiing in de oost-westverhoudin- gen voorzichtig maar positief benaderd dienen te worden. Men is er zich heel goed van bewust dat de doeleinden voor het communisme onveranderd op wereldoverheersing ge richt blijven, doch men meent en dit De narigheden die men de laatste tijd in Delft met het drinkwater heeft beleefd en nog beleeft, zijn nu nog vergroot door het feit dat wormen in het drinkwater zijn aangetroffen. De bewoners van een der in de Zuider straat liggende woonarken troffen wormpjes van plusminus twee centi meter lang aan in het water, dat zij aftapten uit een voor deze schepen beschikbare kraan. Dit feit heeft de gemeentelijke voorlichtingsdienst nu erkend. Daarbij is meegedeeld dat de ge meentebedrijven alles doen om de oorzaak op te sporen en herhaling te voorkomen. Tevens werd meegedeeld dat de wormen niet schadelik zijn voor de gezondheid. Vermoedelijk moet de oorzaak wor den gezocht in 'het binnendringen van onreinheden in de leiding in de Zui derstraat of omgeving. Ter plaatse is daarom de leiding enige malen door gespoeld, totdat men geen wormen meer in het water aantrof. is nog nooit op de NAVO-conferentie zo duidelyk naar voren gebracht dat het Westen de kansen behoort te benut ten, die misschien gelegen zijn in het conflict Moskou-Peking en de mede daar uit voortvloeiende grotere onafhankelijk heid van de communistische satellietsta ten. Men denkt in dit verband met name aan verdere ontwapeningsbesprekingen, een uitbreiding van de oost-westhandel en een opvoering van culturele contacten. Nederland is het van harte eens met deze nieuwe lijn. Mr. Luns heeft in de NAVO- raad meegedeeld, dat de Nederlandse re gering heeft besloten met Roemenië di plomatieke missies uit te wisselen en dat met Polen een akkoord is gesloten voor wederzijdse studiebeurzen. (Van onze parlementaire redacteur) In conferentiekringen weet men te ver tellen dat minister Luns gisteren in de NAVO-raad heeft meegedeeld dat hij op uitnodiging van de Russische regering een bezoek zal brengen aan Moskou. Dit bezoek zou in begin juli plaatsvinden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde later dit bericht te bevestigen of te ontkennen. Deze voorzichtigheid schijnt ingegegeven te zijn door het feit dat de Russen erg protocol-gevoelig zijn. Zij geven er de voorkeur aan dat berichten over hoge bezoekers gelijktijdig in de betrokken landen bekend worden gemaakt. Binnen een uur is dinsdagmiddag in het Groningse riiksasiel voor psy chopaten een opstand bedwongen, die ernstige vernielingen tot gevolg heeft gehad. De ongeregeldheden begonnen omstreeks half twee, na het luchten. Enkele gedetineerde terbeschikkinggestelden drongen toen door in twee gemoderniseerde afdelingen van de zuidvleugel en maakten een bewaker en een verpleger de sleutels afhandig. Asielpersoneel, geholpen door ge- stichtswacht en gemeentepolitie, had de situatie weer vrij snel in de hand. Er is o.m. van traangas gebruik gemaakt. De Amerikaanse delegatie ontwikkelt in Den Haag een waar offensief om steun te verkrijgen voor de Amerikaanse poli tiek inzake Cuba. Minister Rusk heeft meegedeeld dat de verkenningsvluchten boven Cuba voortgezet zullen worden. Hij waarschuwde de raad dat er een zeer ernstige situatie zoals achttien maan den geleden kan ontstaan als Castro opdracht zou geven de Amerikaanse vliegtuigen neer te schieten. Zonder namen te noemen verweet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Engeland en Frankrijk, dat zij de kwestie-Cuba te commercieel benaderen. Het Castro-bewind is een gevaar, niet al leen voor Zuid-Amerika maar voor heel de wereld, aldus de heer Rusk. Tot dus verre heeft zijn politiek offensief nog niet veel succes opgeleverd. Hij heeft nu ook Stevenson ingeschakeld, de permanente vertegenwoordiger bij de V.N. In Den Haag is ook plotseling weer op gedoken senator Fullbright, de invloed rijke voorman van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Wat hij precies komt doen in nog niet geheel duidelijk. Senator Fullbright heeft zich uitgespro ken voor een heel andere, nieuwe bena dering van allerlei politieke geschilpun ten. Hij heeft in Den Haag al met heel wat NAVO-ministers contact gehad. De Amerikanen proberen eveneens steun te vinden voor hun strijd tegen het communisme in Zuid-Vietnam. Een mi litaire bijdrage is niet gevraagd. De Ver enigde Staten zouden al erg gelukkig zijn met politieke steun en verder met hulp in de vorm van medicijnen, medi sche teams, levensmiddelen en dergelijke. Tot dusver heeft alleen Duitsland vrien delijk op deze aanvrage gereageerd, zon der overigens nog specifieke toezeggin gen te doen. Mr. Luns heeft de Amerika-1 nen laten weten: we zijn nu definitief uit Azië weg. we willen er niet meer terug. ZIE VERDER PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris van de Laar (O.K. en W.) heeft dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de onderwijsbe groting de heer Algra (AR) verweten dat hij de schrijver G. K. van 't Reve eenzydig heeft beoordeeld door passages uit diens hoek „Op weg naar het einde" uit hun verband te citeren. Vorige week woensdag was in de se naat een heftige discussie opgelaaid tus sen de heer Algra en de heer Cammel- beeck (PvdA) over de overheidssteun aan moderne literatoren. Staatssecretaris van de Laar maakte bij deze discussie en kele kanttekeningen. Volgens de be windsman is moeilijk vast te stellen wat destructief is. Hij was wel van mening dat de kunst alleen in volledige vrijheid kan gedijen en hij voelde er dan ook niets voor de grenzen van de vrijheid te ver engen. De staatssecretaris herinnerde er aan dat er in de geschiedenis talrijke voor beelden zijn van schrijvers in wiens werk uitdrukkingen en situaties voorkomen, die geisoleerd genomen hoogst be denkelijk zouden kunnen worden ge noemd. maar die door het oordeel van de geschiedenis geaccepteerd zijn omdat zij een onverbrekelijk geheel uitmaken van grote kunstwerken. De heer Algra was zeer teleurgesteld over het antwoord van de staatssecretaris die hij verweet met gesloten ogen over de kunst der vrijheid te waken en zo doende toe te laten dat sommige litera toren proberen de natie te vergiftigen Dat er een bijzondere aanleiding voor de ongeregeldheden is geweest is tot he den niet gebleken, aldus een verklaring van het ministerie van Justitie. Vermoe delijk ging het om tien rebellistische pa tiënten. die nu afzonderlijk zijn ingeslo ten. Zij hebben met stokken de meters hoge ruiten ingeslagen van een vleugel, die na de opstand van vorig jaar januari werd vernield. Door de kapotte ramen werd o.m. beddegoed en meubilair naar buiten gesmeten. Een van de bewakers is korte tijd in de macht van de opstandigen geweest. Toen namelijk de politie arri veerde werd geroepen dat er om die reden niet moest worden geschoten. Herhaling Vorig jaar op 6 januari brak in het zelfde psychopatenasiel 's avonds een op roer onder de gedetineerden uit. Een aan tal gevangenen weigerde toen, nadat zij in de vergaderzaal een bijeenkomst had den bijgewoond, naar de cellen terug te keren. In de hoofdgaanderij op de eer ste verdieping van de noordvleugel sta ken zij toen meubilair en oude rommel in brand, waarna zij de ruiten insloegen. Het bewakingspersoneel kreeg toen assis tentie van de gemeente- en rijkspolitie en van de Koninklijke Marechaussee. De brandweer wist met behulp van een Ma- girusladder van buitenaf de brand met een miststraal te blussen. Naar aanleiding van het oproer van vorig jaar werden enkele maatregelen ge nomen. Onder meer werden enkele per sonen toegevoegd aan het lagere perso neel van dit asiel. Voorts werden aan de verouderde noordvleugel provisorische verbouwingen verricht. Groot-Brittannië is niet van plan zijn houding ten aanzien van de handel op Cuba te wijzigen. Dit heeft premier Dou glas Home dinsdag in het Lagerhuis in antwoord op vragen van de Labourpartij gezegd. Engeland zal tegen de Cubaanse regering dezelfde houding blijven aanne men als altijd ten aanzien van de han delsbetrekkingen met welk land dan ook, uitgezonderd wat strategische goederen betreft. In Moskou werd gisteren tussen Frank rijk en de Sovjet-Unie een overeenkomst ondertekend voor culturele uitwisseling. (Van onze parlementaire verslaggever) Staatssecretaris Groszheide (O., K. en W.) heeft dinsdag bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij een nieuwe opzet van de lerarenopleiding nodig acht. Een behoorlijke opzet voor deze op leiding ontbreekt thans, speciaal met be trekking tot de pedagogische en didacti sche vorming. De gedachten van de staatssecretaris gaan uit naar een instituut, dat deze vor ming moet verzorgen en dat verbindin gen heeft met universiteiten en acade mies voor middelbare akten waar de as pirant-leraren hun vakstudie doen. In de opzet van de staatssecretaris passen leraren met een le., 2e of 3e graad bevoegdheid, welke verkregen kan wor den in respectievelijk 5, 4 of 3 jaar stu die. Prof. Polak (P.v.d.A.), die de kwes tie van de lerarenopleiding had aange sneden. vroeg staatssecretaris Groszheide een nadere toelichting. De staatssecretaris benadrukte nog eens dat het openbaar en bijzonder on derwijs gelijkwaardige ontwikkelings kansen krijgen. Gelukkig, aldus de staatssecretaris, komt het gesprek tussen het openbaar en bijzonder onderwijs nu op gang mede dank zij de publikatie in welvaart, welzijn en geluk. Dit is daar om zo belang2'ijk omdat de vernieuwing van het onderwijs aan de orde is. Met dit vraagstuk moet het gehele onderwijs zich bezighouden. Een verlenging van een fultime-leer- plicht tot 9 jaar ligt in de bedoeling, al dus deelde de staatssecretaris mede. Er zal echter een escape-clausule komen voor leerlingen, waarvoor een 9e school jaar meer kwaad dan goed zou uitwer ken. De staatssecretaris was van mening dat een verplichte vormingsplicht van twee jaar voor hen die leerplichtvrij zijn in de praktijk niet goed uitvoerbaar is. Op deze vormingsplicht had de KVP- afgevaardigde de heer Schuurmans aan gedrongen. De staatssecretaris was van mening dat het onderwijs zelf een meer vormende waarde moet krijgen. Dat is een van de meest essentiële taken van het onderwijs, aldus de staatssecretaris, De driejarige Carlo, een dreumes in het circus Knie, dat op het ogenblik in de Zwitserse stad Lausanne staat, heeft beslist de grootste vriend ter wereld, nl. een enorme olifant. Het logge, maar zeer goedige dier doet alles wat zijn miniatuur-temmer hem op draagt en natuurlijk is het stel een ■grote attractie in het circus. TIEN bemanningsleden van een patrouil- levliegtuig van de Amerikaanse marine zijn dinesdag door Japanse vissers gered. Het vliegtuig was voor de westelijke kust van Japan in zee gestort. EEN SLUIPMOORDENAAR heeft de vroegere commandant van de Syrische nationale garde gedood en de vice-pre mier ernstig verwond. De dader pleegde zelfmoord. IN AMERSFOORT kwam gisteren de 43- jarige heer A. Nieuwenhuis om het le ven toen hij met zijn personenauto tegen een boom reed op de Utrechtseweg. WEGENS MEDEPLICHTIGHEID aan moord op 2170 Russische joden is de voormalige SS-kapitein Werner Schoene man te Keulen veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf. PAUL MOLEPO. een 38-jarige neger uit Johannesburg, kreeg vijftig jaar voor een viervoudige aanranding en beroving van een vijfde vrouw, allen blanken. Molepo verdedigde zich onder meer door te zeg gen dat de wijze waarop zijn slachtoffers waren gekleed hem mede tot deze daden hadden gebracht Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Tijdelijk meer bewolking, maar la ter ook opklaringen. Slechts een lokale bui. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. Koeler. Vandaag: zon onder 20.24 uur Maan onder 22.43 uur. Morgen: zon op 4.48 uur. Maan op 6.48 uur. Ruim veertig Amerikaanse dames uit 15 staten van de V.S., alle leden van 15 staten van de V.S., allen ledfcn van de voor ontwapening ijverende „Wo- zijn dinsdagochtend met een K.L.M.- toestel uit New York op Schiphol aangekomen. Di tegenstelling tot de verwachtingen werden zij door de politie wel tot Nederland toegelaten, evenwel niet dan nadat zij een ver klaring hadden getekend dat zy zich zullen onthouden van verstoring van de openbare orde en dat zij aan de bevelen van de Nederlandse politie zullen gehoorzamen. (Van onze parlementaire verslaggevèr) De Staten-Generaal zullen na het zomer reces van minister Bot een informatie krijgen over hetgeen de rectoren van de universiteiten voornemens zijn te doen ter verkorting van de studieduur. De minister verwacht daaromtrent vóór 1 juli berichten van de desbetreffende rec toren. Hij kondigde tevens een mogelijke verhoging van het collegegeld aan van f 200.- tot f 300.-. Met de sprekers was de minister van mening, dat aan het wetenschappelijk onderwijs de grootst mogelijke eisen van doelmatigheid mogen worden gesteld, ook al is men op voorhand bereid tijd te laten voor bezinning. Minister Bot ging niet in op het ver zoek van de heer Polak (PvdA) zijn be slissing ten aanzien van het subsidiëren van studenteneettafels te herzien. Het is kabinetspolitiek, aldus de bewindsman, de consumptieve subsidies af te schaf fen. Hieronder moeten ook de subsidies aan de studenteneettafels worden gere kend. De minister was van mening, dat het onjuist is de studenten teveel te be moederen. De Franse bioloog krijgt in Canada ge legenheid zijn anti-leukemieserum ana- blas toe te dienen aan eeft jongetje van drie jaar, dat een leukemie dreigt te ster ven. De minister van gezondheid van de pro vincie Quebec, Alphonse Cuturier, heeft erin toegestemd dat het middel in dit geval wordt gebruikt. Eind vorige week had de maatschappij voor geneeskunst van Quebec de produktie en toediening goedgekeurd onder net voorbehoud dat het serum zou moeten worden vervaar digd in een erkend laboratorium, en dat het zou moeten worden toegediend in aanwezigheid van door de maatschappij van geneeskunst aangewezen specialisten. Iiet is niet bekend of Naessens of de va der van het jongetje, de 43-jarige René Guynemer, bezwaar heeft tegen deze voorwaarden. (Advertenties) EEN VERVUILDE, in verfomfaaide kleren gestoken, 30-jarige zwerver uit Barcelona, door de Rotterdamse vreem delingenpolitie als een „bizarre zonder ling" gekenschetst, is er dank zij veel kundig uitgevoerd misbaar en sterk te genstribbelen in geslaagd aan zijn de portatie naar Spanje te ontkomen. De gezagvoerder van het lijnvliegtuig naar Madrid achtte het uiteindelijk niet vev- antwoord deze hevig opgewonden pas sagier aan boord te nemen. IN DE VERSLETEN broekzakken van de inmiddels weer onverrichter zake naar Rotterdam teruggebrachte vreem deling bevonden zich, met medeweten van politie en marechaussee, Travel ler's cheques en bankbiljetten tot een totale waarde van niet minder dan 10.000,-. Men heeft niet kunnen aan tonen dat ze van misdrijf afkomstig wa ren en dus mag hij ze behouden. Nadat hij zich aanvankelijk in zijn deportatie had geschikt en zich vrij rustig per auto uit Rotterdam onder geleide van twee rechercheurs naar Schiphol had laten brengen, begon de man. kort voor hij naar het vliegtuig moest, in het kamertje van de mare chaussee om zich heen te slaan. Twee sterke wachtmeesters moesten ieder aan een arm, de in het Engels en Duits pro testerende Spanjaard de bus inslepen, hetgeen op het zonnige platform van K.L.M.- en Schipholpersoneel veel be kijks trok. In de bus zagen de wacht meesters zich zelfs genoodzaakt de de- porté met enige hardhandige opstop pers tot rede te brengen. VEEL HIELP het echter niet. Met Spaans vuur bleef de man misbaar ma ken met het gevolg dat de Finse vlie ger van de voor Madrid bestemde Cara- velle terugkwam op zijn aanvankelijke toestemming de opgewonden Spanjaard aan boord te nemen. De bus keerde dus naar het stations gebouw terug, waar de vorige week slapend in een auto aangetroffen Span jaard opnieuw opschudding veroorzaak te. Met. zijn gezicht omhoog naar de zon gewend vouwde hij voor het raampje zijn handen en zond huilend van emo tie een dankgebed omhoog. Een minuut later werd hij in de politieauto geduwd, waarin hij naar Schiphol was gekomen en teruggebracht naar de cel in Rotter dam. DE POLITIE constateerde dat de zwerver nooit geld uitgaf en zich bij voorkeur ophield in de buurt van Spaanse arbeiders om van hen letter lijk en figuurlijk een kruimeltje brood mee te pikken. Ook zwierf hij steeds in de buurt van arbeiderspensions. De nachten bracht hij buiten door, bij voor keur in geparkeerde auto's. Volgens zijn eigen verklaring (en dit werd gestaafd door zijn paspoort) was hij vier jaar geleden uit Spanje vertrokken. „Wij zullen nu een andere methode moeten vinden om hem kwijt te raken", aldus inspecteur Willems van de Rot terdamse vreemdelingenpolitie, „maar als het per vliegtuig niet gaat is goede raad duur. De trein komt evenmin in aanmerking, omdat hij dan waar hij wil zou kunnen uitstappen". Paus Paulus heeft de Verenigde Naties laten weten dat hij tracht de over Afri kaanse nationalisten in Zuid-Afrika uit gesproken doodstraffen verzacht te krij gen. De speciale V.N.-commissie inzake apartheid had de Paus gevraagd voor de „slachtoffers van' de rassenstrijd" in Zuid-Afrika te interveniëren. In een brief van kardinaal Cicognani, Vaticaans staatssecretaris, aan de commissie wordt gezegd, dat de Paus „binnen de grenzen van de mogelijkheden", zoals hij ook in het verleden heeft gedaan, zijn invloed aanwendt om gedaan te krijgen dat de levens van ter dood veroordeelden wor den gespaard en de rechten van de mens worden geëerbiedigd. SELECTIEKLEDING Pull-polo, do dunno trui met lange mouw, kraag en 3 knoopjes. Zeer mo dern, zeer gemakkelijk. Vooral in uw vrije tijd fan tastisch om te dragen. Bij Hollenkamp liggen ze in maar liefst 4 f\ Qft twaalf 1 n aU kleuren IU> AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1