hand listratief neel Klimaat in Moskou rijp voor overleg POLEN HEEFT EEN ETHER-HOGESCHOOL „Schoolmeester Electronica" heeft altijd een overvolle klas U, ik, wij allemaal hebben dagelijks ODOREX nodig! Heropening WILLEMSEN - HERENKLEDING PRESIDENT JOHNSON MEENT: Recept voor lang leven Albert Heijn VROUWELIJKE BEAMBTE SPREEK NIET OVER BERLIJN Schoolbioscoop op wielen Landbouwscholen Televisie gediplomeerd drogist(e) FA. SMET-MEUL achtig! »k N.V. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 MEI 1964 1. Terugtrekking troepen in West-Duitsland: routinekwestie 2. Graanleverunties: de mens moet genoeg te eten hebben 3. Handel met Oost-Duitsland: liever handelen dan schieten ONTWAPENING BOEKENPLANK DE NATO GRAAN BEWEEGLIJKE POLITIEK Internationale Spectator De poorten van het paradijs Gezellig wonen AMSTERDAMSCHE BANK N.V. ''DUUR" en VOORDELIG DE AREND Altijd okselfris" hoe de dag ook verloopt! Het werk, dat u doet. de temperatuur, waarin u komt de stemming, waarin u bentdat alles beïnvloedt de transpiratie. De moderne Odorex-roller zorgt voor een gezonde, verantwoord geregelde transpiratie - onder alle omstandigheden. Odorex verhindert transpiratiegeur. 's Ochtends even toepassen en u bent 24 uur lang okselfris. Een veilig gevoel - de hele dag, hoe de dag ook verloopt. En ook voor uw kleding is Odorex veilig. OOK IDEAAL VOOR HEREN! 14 .4 01178—412 it en croquant n beschermend uw mond, niet i leiding hebben genoten ii atie voorrang, redietbank, Nieuwe Gin- 1S vorderen. Wat is uw mening hierover?" „Het is natuurlijk onmogelijk voor mij de Duitse regering en het Duitse volk in deze kwestie van advies te dienen. Mijn persoonlijke mening is echter, dat er in het geheel niets tegen in te bren gen is dat West-Duitsland handel drijft met de landen achter het ijzeren gordijn Zolang er gehandeld wordt, wordt er immers niet geschoten. Maar natuur lijk zouden wij niet graag zien, dat Duitsland belangrijk materiaal op mili tair gebied aan Cuba zou leveren". Wat de Amerikaanse betrekkingen met de Sowjet Unie betreft, zegt pre sident Johnson op een desbetreffende vraag, dat het tegenwoordig zin heeft om met de Sowjets te onderhandelen. „Maar", zo voegt hij er aan toe, „onze politiek blijft bewegelijk. Wij staan niet met onze voeten in beton en dat zal men in Europa ook niet moeten doen. Van Gromyko heb ik dezer dagen weer opmerkingen gelezen, die alle hoop op nog betere verhoudingen geven. Wamieer het om de vrede in de wereld gaat, zullen we de Sovjets half tege moetkomen en zo mogelijk nog meer als nodig is. Toen de Duitse bondskanse lier Erhard hier onlangs was. heb ik hem gezegd: „Verplaatst u zich eens in de positie van de Sovjets. Probeer hun gevoelens te begrijpen. Zij maken zich zorgen om de Duitsers en dat is te be grijpen. De Russen hebben vrees!" Ik verzocht prof. Erhard alles te doen om tot een betere verstandhouding met de Russen te komen en in het bijzonder om hun zorgen wat te verminderen". „]\/[IJNHEER de president, wat Berlijn betreft. „Daar laat ik me thans liever niet over uit. Het is er thans toch rustig Slapende honden moet men niet wakker maken. Daarom, geen woord over Berlijn. Tenslotte stelden wij vragen over de nieuwe Amerikaanse voorstellen tot verdere ontwapening, zoals die in Geève aan de orde zijn gekomen President Jhonsons gezicht straalt als hij aan de beantwoording van deze vra gen begint. „Het was toch een goed plan. vindt u niet? Stelt u zich eens voor, wat het zal betekenen als wij gezamenlijk besluiten de produktie van atoomwapens te staken! Ik heb de Sovjets voorge steld onze tegenwoordige atoom-be wapening en ons bommen-potentieel te „bevriezen", dus niet verder te ver groten. Dat zou toch goed zijn, niet waar?" ,,Ja, mijnheer de president, maar in uw voorstel staat ook iets over weder zijdse controle en op dit punt zijn tot nu toe alle onderhandelingen mislukt!" „Wie weet", zo reageert president Johnson. „De Russen zeggen in het be gin altijd „njet" maar ik meen niette min aanwijzingen te hebben, dat mijn voorstel hun beter bevalt dan zij tot nu toe tot uitdrukking hebben gebracht. Hun eerste reactie was als gewoonlijk negatief maar in mijn voorstel zit veel meer als de openbare mening aanneemt en naar mijn gevoel ook meer, dan de Russen aannemen. Ik hoop, dat zij na hun eerste reactie de zaken wat gunsti ger zullen beoordelen!" De president staat dan op en begeleidt mij tot de deur. „Komt u nog eens een keer praten maar dan op mijn ranch" zegt hij lachend. Beeld en geluid van televisie, film en radio zijn in de laatste vijf jaren even vertrouwd in vele klassen geworden als het zwarte school bord, het krijtbakje en de kaartenmap. In vrijwel alle landen ter we reld, zowel in de ontwikkelingsgebieden als in de hoog geïndustriali seerde streken, zijn de moderne communicatiemiddelen, na aanvanke lijk wat wantrouwend op educatieve bestemmingen te zijn beoordeeld, geaccepteerd als belangrijke hulpmiddelen bij onderricht op alle ni veaus. Het gebruik is tweeërlei. (Van onze medewerker K. H. Hagen) DE president verwacht u!" George Reedy, perschef van het Witte Huis, opent de deur voor ons, die naar de grote kabi netsruimte leidt, waar de Ameri kaanse ministers beraadslagen en waar nu alleen president Lyn don B. Johnson zit, achter een majesteitelijk bureau. Hij komt met grote passen op ons toe: groot en bruin verbrand - zonder ook maar een spoortje van ver moeidheid in het altijd vriende lijke gezicht. „DLIJ U WEER te zien", is zyn eerste D reactie. Hij herinnert zich dus ons vorige bezoek. Toen was hy nog vice- president. Thans is hij president en de machtigste man op onze aarde. Ook onze fotograaf herkent hij weer. Hij was ook bij het vorige bezoek aanwezig „Kom, laten we eerst even in de tuin gaan", zegt de president. „Daar is het licht beter. U wilt toch fotograferen?" PRESIDENT Johnson maakt het de jour. nalisten en fotografen bijzonder ge makkelijk Hij doet precies, wat een fotograaf zich wensen kan. Hij legt een arm op mijn schouder en begint een gesprek, dat hij echter plotseling onder breekt. „U moet mij toch interviewen? Dat moet men ook op de foto's kunnen zien!" Ach, dat is helemaal niet nodig, reageren wij maar de president staat er op, dat een dergelijke foto wcrdt ge maakt. Zijn hand glijdt in zijn binnen zak, hij pakt een ballpoint en papier en drukt deze mij in de hand. Hij Lacht „Nu doet u maar net of u vragen stelt", zegt hij. Nadat de foto's zijn gemaakt gaan we naar het beroemde werkver trek van de president, nog niet zo tang geleden de werkkamer van president Kennedy Het is er al wat schemerig: zes uur in de middag. De president be stelt koffie voor ons en gaat er dar, echt gemakkelijk bij zitten in ziin schommelstoel. „Nu. meneer Hagen, be gint u maar „TWÏIJNHEER DE president Kortgele den werd bekendgemaakt dat 7500 man Amerikaanse troepen Duitsland zul len gaan verlaten. Is dat een teken van verminderde Amerikaanse interesse voor de Nato? Hij kijkt wat verwonderd op bij deze vraag en zegt dan: „Ik zal u eens wat zeggen. Een groot deel van onze be volking begrijpt niet, waarom wij zo veel soldaten in Duitsland stationeren. Velen zijn van mening, dat Duitsland zelf genoeg jonge mensen ter beschik king heeft om deze taak van onze schouders te nemen. Met andere woor den, zij zijn van oordeel, dat het niet nodig is zoveel geld' voor de verdedi ging van West-Duitsland uit te* geven. Natuurlijk hebben wij onze verplich tingen en daar staan wij ook voor. Wij zullen dat ook blijven doen ondanks de kritiek hierop, die vaak bijzonder fel is. Zover ik weet was de terugtrekking van de troepen, zoals die werd aange kondigd, zuiver een routinekwestie. Ik heb er zelf eerst van vernomen via de kranten. De kracht van de zes Nato- divisies zal niet worden aangetast. „Maar" zegt de president, „laten we eens zien. wat de minister van defensie, mister McNamara ervan zegt". Hij drukt op een knop en een paar seconden later meldt zich minister McNamara. „Ik heb hier een journalist op bezoek", zegt de president „Hij wil graag weten, wat de terugtrekking van onze troepen in Duitsland te betekenen heeft" President Johnson maakt daarop een beweging met zijn hand en zegt „Komt u wat dichterbij, u kunt rustig mee luisteren. Ik kon niet alles goed verstaan, wat minister McNamara opmerkte maar wel, dat hij de verklaring van de president vrijwel eensluidend bevestigde. .MIJNHEER DE PRESIDENT, de Ame. rikaanse graanleveranties aan Rus land. Ik kan mijn vraag niet af maken want de president onderbreekt met de opmerking: ,,Oh ja. deze graan leveranties. er waren moeilijkheden om hiervoor toestemming te krijgen van van het Congres en ik moest wat kracht bijzetten om mijn zin te krijgen. Het ging er hier toch immers om, dat men sen wat te eten krijgen niet om iets. dat de militaire kracht van de Sovjets zou kunnen bevorderen. Wij zijn tegen vergroting van militaire macht maar de Ver. Staten zijn er steeds vóór, dat de mensen genoeg te eten krijgen en wij zullen dat ook in de toekomst doen. r\E MINISTER van buitenlandse zaken van West-Duitsland heeft de laatste tijd nogal heftige kritiek te verduren gekregen omdat hij naar veler mening wat te bereidwillig is de handelsbetrek kingen tussen West-Duitsland en de lan den achter het ijzeren gordijn te be- De internationale Spectator geeft een Oosteuropese serie uit, die om de drie maanden verschijnt. Het Ned. Genoot schap voor Internationale Zaken en het Oost-Europa Instituut van de Amster damse universiteit werken daarbij sa men. Het aprilnummer bevat belang wekkende beschouwingen o.m. omtrent de min of meer onafhankelijKe politiek van Roemenië en overzichten omtrent de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie op het gebied van de landbouw industrie, religie, kunst en literatuur Onder de boekrecensies wordt iets verteli over een curieuze Russische roman, die zich in Vlissingen afspeelt op en om de werf De Schelde. De schrijvers we', en de werkelijkheid propagandistisch mooi te versieren! Onder deze titel verscheen bij De Tijdstroom te Lochem in de serie .Dwars door de moderne wereldlitera tuur" een klein, maar zeer mooi boek van de Poolse dichter Jerry Andrze- jewski. Het verhaal behelst de biecht besprekingen van een aantal kinderen die ter kruistocht gaan. De vorm, Jie de schrijver gekozen heeft, is erg in teressant- Het hele ruim 100 prettig leesbare pagina's omvattend verhaal vormt feitelijk één enkele zin, waarvan de delen onderling slechts door komma's gescheiden zijn. Hierdoor èn door de Loeiende inhoud leest men het boekje in één adem uit. Het overigens niet ge makkelijke boek moet naar ons oordeel worden voorbehouden aan rijpere lezers. De binnenhuisarchitect Ep Simons heeft in een boekje dat onder boven staande titel verscheen bij de N.V. Ge- brs. Zomer en Keunings te Wageningen, een aantal behartenswaardige tips voor de inrichting van ons huis bijeenge bracht. Voor iedereen is het bijzonder instructief, al was het alleen maar om dat men een beetje wegwijs wordt ge maakt in de onoverzichtelijke hoeveel heid artikelen die thans op de markt is. Simons behandelt onder meer de meubels van de verschillende kamers, de plaatsing ervan, de kosten, de ver lichting, de kleur, soorten van vloer bedekking en woningtextiel. In de laat ste hoofdstukjes geeft hij een aantal losse tips waarmee iedereen zijn voor deel kan doen. Sommige foto's in het boekje, bijvoorbeeld die op pagina 27. zouden de indruk kunnen we'-ken dat het hier gaat om de inrichting van grote dure huizen, maar dat is beslist niet het geval. Hoofdzaak voor de schrijver is een woninginrichting die de bewoon baarheid van het huis vergroot zonder de goede smaak te kort te doen. In die opzet is hij volkomen geslaagd In de ontwikkelingsgebieden als Zuid- Amerika, Afrika en Azië compenseren elektronische apparaten het tekort aan leerkrachten in de strijd tegen het anal fabetisme, de belangrijkste hindernis, die economische groei in de weg staat. In landen, waar schoolonderwijs als decen nia lang gemeengoed is, verrijken zij het leerprogramma zodanis, dat afgestu deerden met meer en geschiktere gees telijke bagage het leven kunnen instap pen. Een speciale UNESCO-commissie, die zich jarenlang beijverd heeft om een inzicht te krijgen in de toepassing van moderne communicatie-middelen in de wereld, heeft in het daarover ver schenen rapport een apart hoofdstuk gewijd aan de wijze, waarop deze communicatie-middelen zijn aangepast in de onderwijsstelsels in de verschillen de landen. Uit dit rapport blykt, dat in de meeste ontwikkelingsgebieden school radio en schooltelevisie vooraan staan in de ontwikkelingsprogramma's. Dit is bijvoorbeeld het geval In Columbia waar 170.000 lagere scholen dage'ijks afstemmen op een nationale schor,Ha- dio-uitzending, In Peru en Chili z\jn particulie re radiostations verplicht een ge deelte van hun zenduren ter beschik king te stellen van het Ministerie van Onderwijs, terwijl in andere Cen traal Amerikaanse landen deze re geringsvorderingen ook worden ge bruikt om zenduren ter beschikking te krijgen voor algemeen-opvoedende programma's. Vooral in Azië worden schoolradio en schooltelevisie toegepast in de strijd tegen onvoldoende onderwijs. Op het Chi nese vasteland zijn kortgeleden twee radio- en televisie-universiteiten opge richt, die een vaste luister- en kijk- dingèn krijgen toegespeeld. Deze uit zendingen vormen een onderdeel van een groter programma, bestemd voor 18.500 scholen Radio speelt echter ook in hoog- geïndustrialiseerde landen een belang rijke rol. De Poolse „Ether-Hoge school" telt 200.000 vaste luisteraars studenten. In Denemarken kunnen de- genen, die de lagere school achter de rug hebben, via de radio 's avonds een middelbare opleiding volgen. Voor hen, die daarna het pad der weten schap nog verder willen bewandelen, is er op zondagen een hoger-onder- wijs-pro gra mma De Engelse B.B.C. verzorgt elke week 150 „English bij Radio"-lessen, te beluisteren in het gehele continent. In het Midden- en Verre-Oosten en in de Verenigde Staten van Amerika staan er niet minder dan 187 niet-commer- ciële stations ten dienste van uiver- siteiten, gemeentelijke en landelijke on- derwijsautoriteiten. De wereldgezondheidsorganisatie heeft een recept voor een lang le ven en een plezierige oude dag. „Blijf in beweging. Blijf werken. Eet goed, drink niet teveel, rook niet teveel'*. Het recept is vervat in een rap port van het WHO-bureau in Ko penhagen waar deskundigen ge confereerd hebben over problemen van de ouderdom. Mensen van 45 tot 59 jaar wor den ingedeeld onder de middelbare leeftijd, oudere mensen zijn 60 tot 74 jaar en bejaarden of ouden van dagen zijn 75 jaar of ouder. Perso nen van 90 jaar worden ingedeeld onder de „zeer ouden". Mensen zullen sneller veroude- den indien zij weinig of geen li chaamsbeweging hebben. Werken is een van de belangrijkste ver eisten om naar ziel en lichaam ge zond te blijven, aldus het rapport, en goed eten is voor bejaarde men sen van vitaal belang. Ouderdomspensioenen moeten derhalve groot genoeg zijn om niet alleen dure calorieën te kopen maar ook voedingsmiddelen die de nodige vitaminen en mineralen be vatten. „Alcohol is een belangrijke fac tor in het sneller doen verouderen van het zenuwstelsel. Zwaar roken brengt longziekten en aderverkal king met zich mee", aldus de we reldgezondheidsorganisatie. De toepassing van televisie is nog niet zo groot als die van radio, maar zy is wel sterk groeiende. Progres sief op dit gebied is men in West- Nigeria, waar elke dag drie televi sie-zenduren worden besteed aan on derwijs. Deze programma's worden niet alleen door kinderen in scholen maar ook door volwassenen in huis kamers gevolgd. Kenya besteedt één zesde deel van al zijn televisie-uit zendingen aan schoolprogramma's, terwijl Chili en Venezuela ongeveer zes uur per dag met educatieve kijk- programma's samengesteld door ni- versiteiten, in de lucht zijn. De best ontwikkelde televsiesystemen vindt men in Japan, de Verenigde Sta ten van Amerika, Rusland en Enge land. In Japan wordt het schooltele visieprogramma ingepast in de lesroos ters van 24.000 scholen. In Amerika zijn er zestig stations, die op niet- commerciële basis educatieve uitzen dingen verzorgen. Cursisten, die met behulp van die uitzendingen hun stu die volgen, krijgen tegen vergoeding van slechts enkele dollars het bij de beeldprogramma's behorende studiema teriaal thuisgestuurd. Aan het eind van de cursus worden zij toegelaten tot de normale middelbare en hogere examens en kunnen via deze rechtsgeldige eind diploma's verwerven. TV-schoolonder- richt, dat op deze wijze wordt gege ven, is te volgen in een gebied, dat ongeveer honderduizend vierkante kilo meter groot is. Een bekend educatie programma in Rusland is de „Volksu niversiteit" met lessen in allerlei we tenschappen, in toegepaste techniek, beeldende kunst en Engels. Een geheel andere categorie onder wijsmiddelen wordt gevormd door films, die speciaal voor schoolbezoekende jon geren worden vervaardigd. In vele lan den is de film geaccepteerd als een integrerend onderdeel van het lesroos ter en als visuele aanvulling op het geen door de leerkrachten werd on derwezen of als noodzakelijke vervan ging in die gebieden, waar een tekort is aan onderwijzers leerboeken en prak tijk-materiaal. Deze films worden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika vaak vertoond in grote opleggers, die het gehele jaar door met onderbreking slechts gedurende de vakantieperioden langs aangesloten instellingen rijden, waar men ook vaak analfabeten ver zameld om hen in de gelegenheid te stellen enige kennis te vergaren. In Rusland rijden er bijna 25.000 van de ze filmtrucks. De UNESCO-commissie, die tot deze bevindingen is gekomen, concludeert dat de weg waarlangs onderwijs op belangrijke wijze kan worden onder steund door de moderne communica tiemiddelen reeds is afgebakend door hetgeen in praktijk wordt gebracht. Zij is echter van oordeel dat er nog veel vruchtbare grond braak ligt. En niet alleen in de ontwikkelingsgebieden. IN ROTTERDAM hebben gebokst Nico van Duuren en Ben Regter van de Bredase Ring, tegen S. v.d. Hoogen- band. Den Haag en A. Kloppert, Rot terdam. Beide Bredase boksers moesten evenwel de eer aan hun tegenstanders laten, zij het met miniem verschil. KANTOOR MIDDELBURG vraagt voor zo spoedig mogelijk een ter opleiding. Schriftelijke en mondelinge sollicitaties ten kantore der Bank. mm «r w iwr xzszr w Voor onze nieuw te openen SuperMart in Bergen op Zoom vragen wij een Voor deze zelfstandige funktie bieden wij een hoog salaris en indien gewenst is een nieuwe 4-kamer flat direkt beschikbaar (lage huur). Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan afdeling Per soneelszaken SuperMarts, Westzijde 26 te Zaandam. Persoonlijk kunt u zich aanmelden iedere avond na 19.00 uur bij de heer M. de Rijke, Bruinelaan 129 te Zwijndrecht. Telefoon 01850—25117. Dubbele Poort 6 GESCHENKEN Hulst Voet-charme in ny lon voor zomerdag en -avond. Als kost baar kantwerk ge dessineerd. En kijk, hoe zonnig geprijsd! U bent altijd een stapje vóór met schoenen van n SCHOENENMAGAZIJN Fa. L. B. VAN HOUTE ZN. NIEUWE BURG 18 MIDDELBURG 40^0*. prijs slechts 2,25 Odorex®» morgen 14 mei KERKDREEF 11 - AXEL

de Stem | 1964 | | pagina 17