Verolme: REM doet niemand schade fiets! De kleine Waarom? Nieuw Pravda-spervuur op Chinese communisten MET ULTRA-WASWERKING. £\\2öx lou/if Sprookjes, appels en nooit meer wassen ALLEEN DAN DE ZUILEN blijf jong, blijf fit... Driedubbel feest in Nijmegen Bedriegende adviseur veroordeeld Tien doden bij botsing in V.S. De bedroefde bedelaar Het stadspark in Breda Een bijzondere verjaardag Jodenhaat 13 Grote stroom bezoeKers zal geen moeilijkheden geven. Laatste van Britse vierling overleden Wrakstukken van vliegtuig als soevenirs Voor student en burger Koning Worstebrood uit Dubbeldam /t 0'9 raYO QQMQö-x 89-n^/aSt 't Is weer lente! Toen kleine Lies drie wensen mocht doen Voor teenagers De heer C. Verolme een der be langrijkste aandeelhouders en initiatief nemers van de REM heeft naar aan leiding van het wetsontwerp inzake tele visie-eilanden de volgende verklaring af gelegd: „Ik kan mij niet voorstellen dat een wetsvoorstel van zeven artikelen vol doende is om het grondwettelijk recht van de verkondiging van de vrije mening In Nederland te verbieden. Om enige wet in Nederland van toepassing te verklaren moet eerst vaststaan wat het Neder lands grondgebied omvat. En dit is neergelegd in onze grondwet. Om een Nederlandse wet buiten het grondwet tig bepaalde grondgebied van toepassing te verklaren moet dus naar mijn me ning", aldus de heer Verolme, ,,de grond wet worden gewijzigd". TXïïvêrTënti^™ De politie verwacht, in verband met de naderende Pinksterdagen, een extra grote toeloop naar dié plaatsen, welke juist in deze tijd een bijzonder sterke aan trekkingskracht op het grote publiek uitoefenen: de markten. Men heeft daar echter de situatie volkomen in de hand en met name de marktkooplieden en straathandelaren zijn geheel voorbereid op een nóg grotere stroom bezoekers dan normaal reeds het geval is. Volgens be- trouwbare berichten is er extra veel en voordelig ingekocht. De markt zal dan ook zijn reputatie van „het gezelligste en voordeligste koopcentrum" alle eer aan doen. De te verwachten Pinkster-toeloop zal de markt nog levendiger en genoeg lijker maken dan hij al is en de kooplui - gewend aan grote drukte - zullen hun klanten vlot eil vriendelijk bedienen. Het rondkijken alléén is al een plezier en elke koop is een meevallertje, want OP DE MARKT IS UYV GULDEN EEN DAALDER WAARD .Rijst ook de vraag: is het wetsont werp in harmonie met de internationale verdragen? Hier zet ik toch wel een vraagteken achter. Het ontwerp van wet baseert zich zoals wordt gezegd op de soevereine rechten ontleend aan het in 1958 gesloten verdrag inzake het continentale plateau. Het is duidelijk dat dit verdrag uitsluitend wil voorzien in de exploitatie van de bodemrijkdommen van het „continental shelf" en zeer ze ker niet in iets wat met deze al of met veronderstelde bodemrijkdommen niets te maken heeft". ,,Wie kan zich opwerpen als kuststaat, als mijn eiland buiten het territoir en dus buiten het gezag van de beweerde kuststaat ligt? Vraag: Is de Nederlandse staat geroepen om zich op te werpen als de kuststaat als bedoeld in dat verdrag, waarom niet Engeland of Rusland?" „Men stelt dat het t.v.-eiland schadelijk is voor internationale of nationale be langen. Ik vraag mij in gemoede af, wat voor schade? De enige schade ligt toch kennelijk in het vlak van de verzuilde t.v. Vast staat dat het REM-eiland geen enkele schade doet aan de interna tionale scheepvaart en ook geen schade veroorzaakt aan de radio-communica ties ten dienste van de veiligheid ter zee, of anderzins. Kan men in gemoede zeg gen dat het REM-eiland in strijd is met de nationale belangen van de Neder landse staat, zo ja, welke dan?" „Waarom werpt de Nederlandse rege ring zich op om het Nederlands recht van toepassing te verklaren op een zo genaamd stuk grondgebied waarover zij geen enkele jurisdictie heeft, volgens welk nationaal of internationaal recht dan ook? De consequentie van het wets voorstel zal mijns inziens", aldus de heer Verolme, ,}meebrengen dat de Ne derlandse regering de Westduitse of an dere reclame-t.v. aansprakelijk kan stel len voor beweerde schade aan de open bare orde, aan publieke zeden in Ne derland of voor schade toegebracht in gevolge de Nederlandse telefoon en tele- graafwet, of welke andere inbreuk op Nederlandse wetten dan ook". „Dit zou toch inconsequent zijn en bepaald in strijd met het ingeboren rechtsgevoel van het Nederlandse pu bliek". Paul, het jongste kind van de Mc- Keown-vierling die verleden week in Li verpool geboren werd, is overleden. De andere drie kinderen, Michael, David en Susan waren al binnen vijf uur na de geboorte gestorven. (Advertentie) Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties de damesbladen. De oorzaak van de ramp met het Argentijnse militaire transportvliegtuig in Peru. waarbij vrijdag 46 mensen de dood hebben gevonden, zal wellicht nim mer bekend worden .omdat soevenirja gers en handelaars in oud metaal het grootste deel van de wrakstukken heb ben weggehaald. Het toestel stortte neer in Santa Rosa, een plaats nabij Lima. Doordat de poli tie de plaats van de ramp niet goed in het oog hield, zijn zelfs de instrumenten van het vliegtuig, die wellicht aanwij zingen hadden kunnen leveren, verdwe- van die jonge, belegen, oude Edammer, Goudse of Leidse Van 27 mei tot 7 juni worden in Nij megen drie universitaire lustra gevierd: het veertigjarig bestaan van de katho lieke universiteit en het Nijmeegsch Stu denten Corps, en het 35-jarig oestaan van de Sociëteit Roland. Er is een zeer uitvoerig feestprogram ma samengesteld, dat naast wetenschap, pelijke samenkomsten ruimte openlaat voor recreatie. Er wordt op gerekend dat zeker tweeduizend van de vierdui zend Nijmeegse studenten actief aan de festiviteiten gaan deelnemen en dat daar naast minstens tweeduizend reünisten van de partij willen zijn. Ook de burge rij is welkom. Bovendien worden nog tweehonderd buitenlandse studenten ver wacht, die op 25 en 26 mei de gasten zullen zijn van respectievelijk de ge meentebesturen van Rotterdam en Am sterdam. In het derde en laatste van drie anti-| Chinese artikelen in de Pravda, het or gaan van de Russische communistische' partij, wordt Peking een „verchineest marxisme" aangewreven dat zich ken merkt „door onsamenhangendheid en te genspraak, en een mengelmoes van ge degenereerd dogmatisme en opgelegd re visionisme". Tussen de hoogdravende revolutionaire kreten van de Chinese communisten en hun daden in de praktijk, aldus de Prav da, „gaapt een kloof". De voortdurende verandering van standpunt, zo gaat het artikel verder, ,,de ideologische en poli tieke twijfels van de Chinese leiders, onthullen duidelijk de kleinburgerlijke aard van hun opvattingen". De pravda zegt dan dat de Chinese communisten op heta binnenlandse vlak hebben gefaald, dat ze eerst de volks communes beschouwden als vorm van rechtstreekse overgang op het commu nisme, en dat ze daarna bazelden over de onmogelijkheid om het communisme te introduceren vóór de volkomen in eenstorting van het imperialisme. De Pravda beschuldigt de Chinezen ervan dat ze een hegemonie in de com munistische beweging willen vestigen, en zegt dat Peking zijn ideologische speer punten niet richt op imperialisme en ko lonialisme, „maar op de communistische wereldbeweg ing" Het doel der Chinezen is de Sovjet- Russische partij te bekladden, omdat ze daarin zien het voornaamste obstakel op de weg naar verwerkelijking van hun op hegemonie gerichte plannen, aldus vei volgt de Pravda. Peking begon een grensconflict met India dat een politiek van niet-gebondenheid nastreeft, zo gaat het blad verder, „en begon te flirten met Pakistan dat een lid is van agres sieve imperialistische blokken, toen over- wegingen van een nationalistische poli tiek dit vereisten". De Chinese leiders hebben volgens de Pravda merkwaardige opvattingen over het socialisme, „socialisme zonder in dustriële ontwikkeling, socialisme zon der wettigheid en zonder eerbied voor de rechten van het individu". De „Pravda" beschuldigt Peking ervan niet de westerse kapitalistische landen, maar Moskou als belangrijkst vijand te beschouwen. Westelijke waarnemers zien dit betoog als een van de belangrijkste aanwijzingen dat het Russisch-Chinese conflict is gebaseerd op een machtsstrijd en op nationale rivaliteit. (Advertentie) De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren de 44-jarige raadgevend ingenieur A. K. uit de Maasstad, wegens valsheid in geschrifte, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van voor arrest. De raadgevend ingenieur had zich in de periode 1959-1962 talrijke malen schul dig gemaakt aan het vervalsen van weekstaten van werknemers, die bij hem in dienst waren tijdens werkzaamheden door zijn bureau verricht in het Amster dams rijksmuseum en bij de bouw van het analytisch chemisch laboratorium van de Technische Hogeschool in Delft. K. maakte er een gewoonte van tien tot vijftien procent meer werkuren op de staten in te vullen als werkelijk ge maakt waren, waardoor hij vele duizen den guldens wederrechtelijk te veel ont ving aan vergoeding voor arbeidsloon. Bij een botsing tussen ,een busje en een sneltrein by het Amerikaanse stadje Mesa in de staat Arizona zijn tien per sonen, waaronder acht kinderen, om het leven gekomen. Zeven van de slachtoffers maakten deel uit van hetzelfde gezin, waaronder de moeder. Hier is weer een lijst met namen van tekenaars en tekenaressen die nog niet aan de beurt kunnen ko men in ons krantje. Wij vinden het altijd jammer dit te moeten schrij ven! Maar lees eens gauw het lange vers dat Annie de Wijs uit Moerdijk heeft geschreven „De Kleine Stem''. Daarin zegt zij heel geestig dat jullie maar niet boos moet zijn als er geen plaats is voor je werk. Wij zijn toch zo blij met die steun van Annie. Daarom vinden we het van daag minder vervelend dan anders om te zeggen: HET WAS ALLE MAAL FIJN GETEKEND, MIS SCHIEN HEB JE DE VOLGENDE KEER MEER GELUK! Robert Vcrmeiren, Zundert; Peter Peersman, Clinge; Mieke v.d. Heijden, Breda; Janneke Slot, Breda; Ingrid Baert, Koewacht; Rian van Meel, Rijen; Anita van Geertruy, Terhole; Toon de Wijs, Moerdijk; Frans Veeke, Etten; Adje Pruysten, Geertruiden- berg; Corrie Ypelaar, Huiten; Jozé Jansen, Ba vel; Annie Hendriks, Leur; Anita en Guusje Broere, Etten; Rob Blaakman, Hoofdplaat; Eric Kint, Clinge; Patricia Vermeulen, Breda; Loekie Strous, Breda; Marianne Rom- mers, Leur; José Jansen, Galder; Helma v.d. Logt, Leur. Zullen jullie onthouden dat al die precies nagetekende plaatjes nooit in ons krantje komen? We krijgen weer stapels Flintstones, Mickey's en Do nald Duck's. Verzin zelf eens wat! Dag! Succes, Oom Jan en Tante Thea W. SCHOUW BREMSTRAAT 3, OUD-GASTEL Dit is de laatste Beatle van ons krant je! In Breda, daa-r is een huis En daar loopt geen muis. Daar drukt men de krant in het klem: dat kon de Kleine Stem wel eens zijn, voor alle kinderen groot en klein en dat vinden we allen fijn. Ze mogen van tante Thea en ome Jan in de Kleine Stem komen te staan. Ze tekenen mooi en schryven leuk over kinderen voor een raam. Ome Jan en tante Thea doen hun best en ook al ben je allerlèst, dan moet je niet kwaad zijn: want misschien kom je dan fijn in het krantje de volgende keer. Dan schryf je nog eens weer. Ome Jan en Tante Thea zijn eerlijk en net en gaan op tijd naar bed!! Ze zoeken alles uit voor de volgende dag wat dan weer in het krantje mag. En wat nodig is zetten ze erin, en dat doen ze met goede zin. Dan, op woensdag, komt de Kleine Stem voor haa-r of voor hem. Ome Jan en tante Thea schryven wat, met inkt, ook al is die nat. Zij schryven in de brievenbus Koning Worstebrood uit Dubbeldam zat al dagen verdrietig te staren. En niemand wist hoe of het kwam, maar de koning kreeg grijze haren. De koning keek niet op of om, hij wou niet drinken of eten. En de dokters die kwamen, waren niet dom, maar dit konden zij ook niet weten. Ze vonden het een vreemd geval en stonden wijs te knikken, toen de koning heel verschrikkelijk verdrietig begon te snikken: ,,Ik lust helemaal geen worstebrood en a-ls ik nog langer zo heet, ga ik dood!" Nu wordt van de koning uit Dubbeldam zijn haar niet langer grijs. De mensen weten nu hoe of dat kwam. De koning eet weer zijn boterham en drinkt weer zijn melk en zijn wijn. Hij is nu gelukkig en reuze wijs. Hoe heet hij dan nu? Wel doodgewoon: THIJS. Lenie Wisse Bieberglaan 11, Breda aan broer en ook aan zus. In die brievenbus schryven ze enkele namen van kinderen- Maar die mochten wel minderen... want die komen er misschien niet meer in ook al hebben ze nóg zo'n zin. Dit was iets over de krant en de papieren in de mand, die in het krantje hebben gestaan. Nu kun je weer aan het schryven gaan. Bedankt voor het schryven van DE STEM en dan druk ik nu extra op mynpen want helemaal achteraan 'Zet ik nu mjjn naam: Annie de Wys Koning Haakonstraat 4, Moerdijk Prachtig Annie, en hartelijk bedankt voor je compliment. Als wij vanavond weer op tijd naar bed gaan zullen wy extra lekker slapen en dromen van het grandioze gedicht dat je voor ons hebt geschreven! Oom Jan en tante Thea. REBUS Versje van 4 regels door Nelly de Poorter Sasput 046, Schoondijke. Elk tekeningetje stelt iets voor waarvan de beginletter een letter uit het versje is. MARIA VAN ERP, 12 j. KAAISTRAAT 43, STEENBERGEN Spaart suikerzakjes en wil graag cor responderen. De lente is in het land gekomen Groene appeltjes komen aan de appelbomen Weg met dikke dassen En dan die jassen. Schaapjes zie je buiten stoeien. En je kunt weer in het meer gaan roeien. De kalfjes komen weer naar buiten, er staan geen ijsbloemen meer op de ruiten. Joke Deckers Achtmaalseweg 105 d Zundert, N.br. De rijkste man uit de buurt wordt graven. Langs de weg staat een be delaar te snikken. De omstanders be grijpen er niets van; waarom zou de bedelaar zo'n verdriet hebben? De rijke man was zo gierig dat hij nooit iemand een aalmoes had gegeven. „Waarom huil je zo?" vraagt een vrouwtje. „Was hij dan soms familie van j„Nee, hij was geen familie en daarom huil ik zo. Er valt voor mij niets te erven!" Alwies Stevens Hemelstr. 15 St.-Jansteen Kleine Liesje speelde de hele dag buiten en als het donker werd riep moeder haar binnen en zei: „Meisje, wat ben je weer vies. Vlug, was je gezicht en handen." Dat was iedere avond het zelfde en iedere avond op nieuw werd Liesje boos. Ze wilde zich helemaal niet was sen. Als ze eindelijk met veel huilen weer helemaal schoon was, haalde Liesje haar dikke sprookjesboek en moeder las haar dan een verhaaltje voor. Het meisje zat dan op haar stoeltje en at een appel en luisterde naar het voorlezen. Maar elke dag kwam er een eind aan het verhaal en de laatste hap van de appel ging naar binnen. En hoe ze ook vleide om nog een verhaaltje en nog een appel, ze kreeg haar zin niet. Op zekere avond had moe der het verhaaltje van de drie wensen voorgelezen. Toen het uit was, zei Liesje: „Ik wou maar, dat ik ook eens drie wensen mocht doen." Moeder lachte en ging naar de keu ken. Nu was het kleine meisje alleen in de kamer. Opeens knetterde het in de haard een klein vonkje sprong eruit, en toen Liesje goed keek, zag ze dat het vonkje groeide en groter en groter werd, en eindelijk was het gloeiende vonkje een klein, rood mannetje geworden. Het danste voor Liesje heen en weer en vroeg: „Drie wensen wil je doen? Ha. Wens maar wat je wilt hoor!" En weg was het vonkenmannetje. Liesje wreef eens in haar ogen. Drie wensen mocht ze doen? Ze lachte en klapte in haar handjes van plezier. Ze wist al een wens. ,,Ik wil me nooit meer wassenV' En de tweede wens kwam er gelijk achteraan: „Alleen maar ap pels eten en zoveel als ze maar wilde!" Voorzichtig pakte Liesje een appel van de fruitschaal. Hij smaakte heerlijk. „Nu moest er nog iemand zijn, die haar zonder ophouden sprookjes voor zou willen lezen, dat zou toch fijn zijn!" Reeds hoorde ze een zacht gemompel, en het eerste sprookje werd voor gelezen. Roodkapjewas het, juist het sprookje waarvan ze het meest hield. MARIJKE PEERSMAN MOLENSTRAAT 51, CLINGE De mooie breed aangelegde paden van het park zijn nog stil en ver laten. De eerste zonnestralen komen door de wolken gepiept. Het is er heerlijk fris en het belooft een prachtige dag te worden. Hoor, daar zijn de eerste eenden al. Luid snaterend komen ze naar de kant gezwommen. Er komen er meer aan. Ze springen op de kant en pikken zaadjes uit het groene met dauw bedekte gras. Een worm probeert nog weg te schieten. Maar helaas, een witte waggelende woerd heeft hem al te pakken en werkt hem haastig naar binnen. Daar ko men de vogels aangevlogen. Een merel strijkt neer en fluit zijn rol lende tonen de blijde vroege mor gen in. Daar komt zijn wijfje aan en samen fluiten ze een vrolijk mor genduet. De mussen zitten sjilpend bij de eenden en pikken gulzig mee. De tulpen openen de prachtige ge kleurde kelken. Een houtduif zit in een hoge oude eik en koert dat het een lieve lust is. De meeuwen stijgen krijsend op om even later in de witte wolken hemel te verdwijnen. MARIANNE Op eerste pinksterdag, op 17 mei dus. wordt er bij ons en in Hansweert een bijzondere verjaardag gevierd. Het is dan zes jaar geleden dat onze allertrouwste medewerkster haar eerste bijdrage in onze Kleine Stem zag staan. In deze zes jaar heeft JEANNETTE JANSSENS Lange Geer 19, Hansweert 65 keer een. verhaal of gedicht voor ons geschréven, soms onder haar eigen naam, soms onder een schuil naam. Wij weten zeker dat alle leze resjes van de Kleine Stem van Jean- nettes pennevruchten hebben genoten en hartelijke gelukwensen voegen bij die van Oom Jan en tante Thea Waarom sta ik hier alleen, alleen met mijn gedachten? Mijn hart doet pijn van smart omdat ik aan hem moet denken. Maar voor hem besta ik niet, ik ben voor hem een meisje als vele andere maar hij is de man van mijn leven aan wie ik al mijn liefde wil geven. Mijn ogen zijn vol tranen, maar als ik ze sluit, zie ik hem voor me staan: zijn glimlach straalt naar mij uit, in mijn hart is er vreugde. Maar doe ik mijn ogen open, dan is mijn hart weer vervuld van pijn. Daarom wil ik blijven dromen altijd bij hem te zijn. Martina. Gij jood, oneindig brood der rassenhaat, gy kent de jodenwraak die niemand van u leven laat. Gij kent de mensenhanden die woest familiehanden verscheurden en de aarde met het bloed van heel het jodenvolk besmeurden. Je bloedend hart. (n.a.v. de jodenvervol ging uit het boek EXODUS) je tranen en je smart zijn door terreur va.n vijanden jou aangedaan Wij, jood, dienen te weten, dat al wat gy nu leed, ieder van ons eens Hem aandeed. Voor deze daad bleef de arme jood dus ook voor ons, oneindig brood der rassenhaat. Betty Martens, Heinkenszand. gevallen zijn, want toen ze gevall enzijn, want toen ze wakker werd, lag ze in haar bedje. Wat was dat toch voor een geluid, dat ze hoorde?.... Ach, er werden nog altijd sprookjes voorgelezen. Een poosje luisterde Liesje nog. Toen ging het haar vervelen, en stond ze op. Maar waar Liesje ook liep of zat, of wat ze ook deed, steeds hoorde ze een stem die sprookjes las. Ze ging naar moeder en zei: „Ik heb zo'n honger!" Maar wat was dat? Voor hgar ogen verdwenen de broodjes van haar bordje en de chocolade melk uit haar beker. En in de plaats ervan lagen er allemaal rode en gele appels. Al gauw hadden alle men sen medelijden met Liesje. Waar ze haar maar zagen, steeds had ze een appel in de hand. En steeds hoorde ze sprookjes voorlezen, en het allerergste was wel, dat ze steeds viezer en smeriger werd, omdat geen spons haar meer wassen en geen water haar schoonmaken wilde. Op zekere avond lag Liesje op de grond in de woonka mer en huilde heel erg. „Ik wil geen appels meer eten. Ik wil geen sprookjes meer ho ren, en ik zou me zo graag wassen!" snikte ze. Daar knetterde het weer in de haard en het vonkenman netje kwam te voordschijn. „Nu klein, dom meisje, ben je nu genezen? Dan zal ik je drie wensen maar gauw te rugnemen." Zzzzzzt, en.... weg was het mannetje. O, wat deed de stilte haar goed. Geen sprookjes, geen appels meer! „Ik wil me was sen!", riep Liesje en liep vro lijk naar de badkamer. Na die tijd heeft Liesje nooit meer gemopperd, als ze zich wassen moest. Jullie zijn toch nooit boos hè, als je je wassen moet? ANTOINE VAN BOVEN VlUK. diw**» CLINGE Verborgen auto-onderdelen 1. Kom mee naar bui ten allemaal, dan ho ren wij de Wielewaal. 2. Hard werken is de beste remedie tegen verveling. 3. Schiet er geen lachje over? Je kijkt zo stuurs. 4. Onder de microscoop lijkt het wel of die mot oren heeft. 5. Is je limonaderietje verstopt? Zuig er dan eens wat harder aan. 6. Hij heeft de klok ho ren luiden en weet niet waar de klepel hangt. 7. Als je op Manhattan komt, ben je in het hart van Amerika. 8. Jantje had de auto ped al en toen kreeg hij er -een fietsje bij. 9. Het hondje hinkt want het heeft een lam pootje. 10. Je moet wat voor zichtiger zijn als je de la sluit. 1. Wiel, 2. rem, 3 stuur, 4. motor, 5. zuiger, 6. klep, 7. tank, 8. peda len, 9. lamp, 10. as. Oplossing Rebus: Boven op een hoge berg Stond een kleine dwerg. Onder aan de vliet Stond een vergeet- mij-niet. JOKE SCHALK VERLORENHOEK 8, PRINSENBEEK Joke wil graag corresponderen met een meisje van 9 jaar. Ze spaart een heleboel leuke dingen.

de Stem | 1964 | | pagina 15