S PORT Concours-liippique Bergen op Zoom eugdtoernooi van Baronie Breda V oor Brian Sternberg staat de wereld stil KLEURENFOTO'S KLEURENDIA'S NATUURLIJK: Kermiskoers Hulst voor Ad van Breugel De kampioenscompetitie in het amateurvoetbal Kermiskoers te Hulst KNWU-bonzen Jeugdtoernooi Baronie "oetbaê OVERSPELEN kkrachten n meisjes conrnerdmü. W.B.P.-koers Tokio-renners gaan trainen Internationale deelneming m ichtpils 11 11 (zie commentaar) Festijn Praal Wim van Est staat alleen in de Yuelta Zes Nederlanders in ronde België Borussia-tramer weer in dienst Oranje wint (2-1) van Jong Oranje MARKTEN WATERSTANDEN m A iïEmf ËS1SJIP KLEUR-KWAUTEIT! 1 EN BLOUSES teuring van de binnen- ïdstoffen, kan op ona aatst worden een Lte werkkring komt In eman met bij voorkeur ennis van textiel. sollicitaties te richten sonstraat 15, Breda. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 MEI 1964 mg: sen 9 en 12 uur en en. „Daar staan er twee et raam! Oppassen!" We len de twee verspieders praten. „Wij moeten we- wat ze zeggen," mompel- d Death. „Als je héél voor- g bent, mag je ze van it besluipen, ik ga van de :e kant. Leg je gezicht op ond als je bij ze bent, an- zien ze je." Het grote Internationale Con cours Hippique dat tijdens het Pinksterweekeinde heel Bergen op Zoom en West-Brabant in zijn ban zal houden belooft een sport evenement van de eerste orde te worden. Momenteel zijn er 156 wedstrijdpaarden ingeschreven. Samen met de tuigpaarden en de ongeveer tachtig pony's komt men dus in totaal aan een deelname van 280 tot 290 paarden. Iets heel nieuws tijdens dit internationale paardensportfestijn is dat jeugdi ge ponyruiters tussen de nationale en internationale nummers met hun Shetlanders, New Forest en Welshpony's zullen optreden. Het gehele concours staat grotendeels in het teken van de jeugd. Zoals men weet zullen de equipes van Frankrijk, Duitsland, België en Nederland met hun sterkste jeugdruiters uitkomen. Zij wor den ondergebracht in het Offieiershotel van de legerplaats Ossendrecht. Dit heeft men met opzet gedaan om ervoor te zor gen dat de onderlinge band tussen de ruiters uit de verschillende landen steviger wordt. Ook aan de jeugd die zal komen kijken heeft men de nodige aan dacht besteed. Om voor hen het evene ment nog aantrekkelijker te maken, is er een prijsvraag uitgeschreven. De kinderen krijgen een formulier uitgereikt waarop een vijftal vragen staan, die zij moeten beantwoorden. Aan deze prijsvraag zijn prachtige prijzen verbonden. Tijdens het concours zal men eveneens een loterij houden waarvan de hoofdprijs een stam boek-ponyveulen is. Een paar weken geleden loerden de juryleden van de KNWU, die in het Westbrabantse hun taak reeds jaren naar behoren vervullen (wij hebben het genoegen gesmaakt honderden wedstrijden te mogen bijwonen en hebben nooit ernstige moeilijkheden zien ontstaan, hetgeen een compliment voor die juryleden is!) opgetrommeld voor een vergadering. Enkele bonzen van de KNWU, waaronder de Amster dammer Bram Koopman, kwamen haarfijn uiteenzetten hoe de renners voor de wedstrijden moesten worden aangetrokken, hoe de juryleden tijdens de wedstrijd dienden te handelen. Het was een onprettige* vergadering, die op initiatief van consul Frans Baak uit Tilburg tot stand was gekomen. Wat geschiedde er enkele dagen na de bewuste bijeenkomst? De Amster damse renner Henk Koopmanzoon van Bram, verzocht het wielercomité te Hoeven heel vriendelijkmaar drin gend, niet aan de start van de jaar lijkse wedstrijd behoeven te verschij nen. Hij kon elders wat reisvergoeding machtig ioorden. Reglementair was hij echter aan Hoeven gebonden. Het was een bijzonder knap voor beeld van hoe het niet moet. De Am sterdamse heren doen er beter aan wat dichter bij huis te blijven en te zorgen, dat daar de zaak niet in de soep loopt. Om het concours te doen slagen heeft men de medewerking van zowel burger lijke als militaire autoriteiten nodig ge had. Deze medewerking is ten volle ver leend. Het grootste deel van de paarden zal worden ondergebracht in de Cort Heyligerskazerne. Ook zullen hier de ponyruiters met hun paarden worden gelegerd. Particulieren en veehouders in de omtrek hebben toegezegd op alle mo gelijke manieren hun steun te zullen ver lenen indien dat nodig mocht zijn. Rob Kouwenberg, een van de streekfavorieten. Hij zat als jonge man reeds op het paard. Nu is hij een volwassen ruiter geworden. Het grote paardensportfeest zal zater dag 16 mei officieel beginnen. Om kwart voor tien 's morgens zal men een krans gaan leggen op het graf van de grote pro motor van het Bergse Concours Hippique, wijlen de luitenant-kolonel J. Hussum. Om half twaalf worden de deelnemers aan het internationale concours officieel door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, en hierna zal een grote stoet van ongeveer zestig' pony's met hun be rijders een tocht maken door de stad. Vanaf de Wassenaarstraat trekt men via de Wouwstraat, Zuivelstraat, Markt, Bos straat, Antwerpsestraat en Brug. de Roocklaan naar de terreinen van Kijk in de Pot. Hier begint dan 's middags on? twee uur het echte concours hippique. De zater dag zal bijna uitsluitend verder gewijd worden aan de pony's. Men heeft op het programma een springconcours voor pony's staan, een wedstrijd worsthappen, een stoelendans en een pony-parade. Hoogtepunt van deze middag' wordt ech ter het springconcours internationaal om de Artillerieprijs. De dag wordt besloten met een jachtrit. Oorspronkelijk zou men zondag 17 mei om twaalf uur beginnen maar door de enorme dèelname heeft men dit tijdstip vroeger moeten leggen. Om 11.30 uur wordt een springconcours gehouden waar aan niet minder dan 70 paarden zullen deelnemen. Vroeg in de middag zal er een speciaal damesspringconcours worden verreden. Hiervoor hebben een aantal zeer prominente Nederlandse amazonen ingeschreven, zoals Tineke Zwolsman met Kairouan en de zusjes Pia en Proetske Arts met Weinbrand en Jungle Pimpernel. Om half vier wordt het grote M.A. spring concours gehouden. De beste springers zullen hieraan meedoen. Onder de dertig deelnemers zijn Ben Arts, de grote win naar van de wisselbeker van de vorige Bergse concours hippique, met zijn paard Hella en Rob Kouwenberg met Buster, het paard waarmee hij enige tijd geleden de grote prijs van Vught heeft gewonnen. Maandag is eigenlijk de grote dag. Van af negen uur in de morgen zal het hele terrein van ..Kijk in de Pot" beheerst worden door de dressuurproeven. Ter wijl in de hoofdring een springconcours wordt gehouden zullen in zes omliggende ringen dressuurdemonstraties worden ge geven. Een van de grote prijzen bij deze dressuurkunst is de In memoriam Johan nes Hussum Beker. De winnaar van deze beker zal hem 's middags uit handen van de schoondochter van wijlen overste Hus sum mogen ontvangen, vlak voor het ogenblik waarop de deelnemende equipes aan het publiek zullen worden voorge steld. THEO VERSCHUREN, de ren ner uit Sint Jansteen, had van daag graag gestart in de Ronde van België voor onafhankelijken. Zijn dokter heeft hem echter ge adviseerd dat niet te doen en daarom wacht hij nog een weeü alvorens weer te gaan rijden. Vorig jaar zegevierde Theo in de genoemde wedstrijd. Italo Zilioli, het Italiaanse won- derknaapje, dat alles overigens nog dient te bewijzen, heeft een ernstige zenuwinzinking gekre gen. Zijn deelneming aan de Gi ro komt op losse schroeven te staan. In de bergen probeert de Italiaan nieuwe moed op te doen om alsnog aan de start van da belangrijkste Italiaanse wed strijd te verschijnen. JEAN STABLINKSKY heeft ai zijn hoop gezet op Bordeaux Parijs, die klassieker, die op de laatste zondag van mei wordt verreden en die hij graag zou willen winnen. Ook Jo de Roo treft voorbereidingen om een goed resultaat te behalen in deze grootse wedstrijd. Voor Jo is het des te belangrijker omdat hij een goede plaats inneemt voor de premie „Prestige", De Engelsman Barry Hoban heeft ook dinsdag een etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hoban reed de 230 kilometer van Santander naar Aviles in 6 uur 43 min. 58 sec. De Spanjaarden Bertrand en Sanchez werden op een seconde tweede en derde. Wim van Est, eindigde evenals maan dag op de twaalfde plaats Bart Solaro startte dinsdag niet, waardoor Nederland alleen Wim van Est nog in de strijd heeft. Otano bleef leider in het algemene klassement. De uitslag van de dertiende etappe luidt: 1 Hoban (G.B.) 6.43.28 (met bon. 6.42.58), 2 Bertrand (Sp.) 6.43.59 (met bon. 6.43.29), 3 Sanchez (Sp.) z.t., 4 Van Schil (B.) 6.44.01. 5 Gabica (Sp.) z.t., 6 Garay (It.) 6.44.17, 7 Melckenbeek (B.) 6.44.18. 8 Cazala (Fr.) 6.44.22. 9 Genet (Fr.) z.t., 10 De Cabooter (B.) z.t., 12 Wim van Est (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1 Otano (Sp.) 64.23.17, 2 Perez Frances (Sp.) 64.24.49, 3 Manzaneque (Sp.) 64.25.23, 4 Velez (Sp.) 64.25.35, 5 Poulidor (Fr.) 64.26.06, 18 Wim van Est (Ned.) 64.45.29. Dit voorstellen zal gebeuren met een grote hoeveelheid uiterlijke pracht en praal. Ook zullen dan de volksliederen van de verschillende deelnemende landen worden gespeeld. Het hoofdnummer begint om ongeveer kwart voor drie. Dan wordt de Landen- equipe-wedstrijd internationaal verreden. In twee manches zullen de deelnemers tegen elkaar uitkomen en hieruit kan men dan de individuele kampioen en het equipe-klassement vaststellen. De ere-prijs voor de winnende equipe is een medaille die beschikbaar is gesteld door Prins Bernhard. Om ongeveer vier uur zal er een show gegeven worden van alle in Nederland aanwezige paarden rassen. In totaal zal men 22 verschillende rassen tonen. Alvorens de dag met een jachtrit, waarbij de voorzitter van de West Brabantse Harddraverij en Con cours Hippique Vereniging als jager- meester zal optreden, te besluiten, zal men een zeer bijzonder afvalspringconcours houden. De laatste acht deelnemers aan deze wedstrijd zullen twee aan twee in volkomen gelijke parcoursen tegen elkaar uitkomen. Diegene die verliest valt af en tenslotte houdt men twee man over, die de /'finale tegen elkaar zullen moeten rijden. Dat dit zonder meer tot het groot ste „vuurwerk" gerekend mag worden behoeft nauwelijks betoog. Het grote Internationale concours Hip pique dat tijdens het Pinksterweekeinde in Bergen op Zoom op de terreinen van „Kijk in de Pot" zal worden gehouden, zal een groots paardensportevenement worden. In totaal hebben voor dit con cours, pony's en tuigpaarden meege rekend ongeveer 280 tot 290 paarden ingesnhreven. Er zal worden deelgenomen door jeugd- equipes uit België, Frankrijk, Duitsland en Nederlamd. Vooral ook de pony's zul len op deze wedstrijden aan hun trekken komen. Er zullen vier grote internatio nale springconcoursen worden gehouden en de grote landen-equipe wedstrijd wordt 's maandagsmiddags verreden. De beste Nederlandse ruiters hebben inge schreven. zoals bijvoorbeeld. Tineke Zwolsman. De zusjes Arts. Antoon Ebben, Scheeren en Rob en Paul Kouwenberg. Minstens zes Nederlanders zullen deel nemen aan de Ronde van België voor onafhankelijken. De Nederlanders Maar ten Breure, Leo Hermans en Raf Gijsel zullen ploegvormen met een vijftal Bel gen n.l. Reinard Jacobs, Hugo Desmet, Roger Leleu, Paul van der Hooydonck en Ferdy Moerman. Ploegleider van dit achttal zal de be kende Sjef Janssen zijn. Verder zullen ook Piet Steenvoorde in de ploeg van Dr. Mann en Huub Harings en Jaap de Waard in de ploeg van de Groene Leeuw aan de ronde deelnemen. Het programma van de competitie voor 20- het kampioenschap van Nederland der amateurs luidt als volgt: Zaterdag 16 mei: WWCW, Quick 20 Purmersteijn; maandag 18 mei: CW WW, Purmersteijn—Quick 20: zaterdag 23 mei: PurmersteijnWW, Chevremont —Zuid 1: zondag 24 mei: WW—Purmer steijn. Zuid 1—Chevremont; zaterdag 30 mei: Zuid 1Quick 20; zondag 31 mei: Quick 20—Zuid 1; zaterdag 6 juni; CW —Quick 20, PurmersteijnChevremont: WW—Zuid 1; zondag 7 juni: Quick 20 CW: ChevremontPurmersteijn: Zuid 1—WW: zaterdag 13 juni: CW—Pur mersteijn; Chevremont—Quick 20; zon dag 14 juni: PurmersteijnCW; Quick Chevremont; zaterdag 20 juni: CW —Zuid 1. WW—Chevremont; zondag 21 juni' Zuid 1—CW, Chevremont—WW; zaterdag 27 juni: Chevremont—CW; Quick 20—WW. Zuid 1—Purmersteijn: zondag 28 juni: CW—Chevremont; WV V—Quick 20; Purmersteijn—Zuid 1. Zuid 1 wordt Vlissingen of BoxteL De KNVB heeft goedgevonden, dat in afwijking van het programma, dat nor maal op tweede pinksterdag wordt afge werkt, de volgende wedstrijden op zater dag 16 mei mogen worden gespeeld: Edo- Zwartemeer. KFC't Gooi, SVVLim- burgia en DFCBaronie. Ingelast is de wedstrijd VolendamBlauw Wit. (Van onze sportcorrcspondent) De momenteel in uitstekende conditie verkerende Ad van Breugel zege vierde dinsdag op fraaie wijze in het wielereriterium te Hulst. De vele wielerfans, die het parkoers omzoomden, hebben van een spectacu laire strijd kunnen genieten. Spijtig ge noeg kwamen echter diverse renners in het heetst van de strijd ten val. Het parkoers met zijn vele scherpe bochten is nu eenmaal bijzonder lastig. Nadat een aspirantenwedstrijd over 25 km gewonnen was door A. van Over- veld uit Zegge, die bijna de gehele wed strijd solo reed, gingen 49 amateurs (met vele cracks) de toeclips dichttrekken. De eerste avonturiers waren Kuiper en Barten en de schaatser Kees Verkerk. Dit trio werd echter spoedig tot de orde geroepen. Een uitlooppoging met perspectief werd pas gelanceerd na 25 km door Ga'oy Min- neboo en Martin van Ginniken. Het pe loton reageerde voorlopig niet, met uit zondering van Rudi Liebregts, die eens klaps actief werd, uit de groep weg sprong en een korte tn felle jacht be kroond zag: Rudi streek neer op de twee vluchters. Toch zou ook deze kop groep van drie geen lang leven bescho ren zijn. De grote animator bij de kop lopers Van Ginneken kwam ten val en moest opgeven Minne boo zag er even later toen blijkbaar ook geen heil meer in en liet zich terugzakken in het pelo ton. Een zeer strijdlustige Rudi Lie- In het Zuidamerikaanse voor-Olym bregts boog echter nog eens extra het pische voetbaltoernooi te Lima heeft hoofd dieper over het stuur. Rudi joeg Argentinië een overwinning met 10 be- in goede cadans en onder hóóg tempo haald op Ecuador, terwijl Brazilië in zijn voort en zijn voorsprong liep op tot eerste wedstrijd Chili met 20 versloeg, meer dan een minuut. Toen kon Liebregts eindelijk de sa mengebundelde krachten van een groep van zeven man niet pareren. Deze jacht- groep, waarin zich Van Breugel en Bos bevonden, greep Liebregts met nog 32 km voor de boeg in de kraag. Intussen was echter in het grote peloton de strijd in alle hevigheid losgebrand, wat tot gevolg had dat in de slotfase alles nog samenkwam. Pas in de laatste ronde viel de definitieve beslissing, toen Van Breugel fel demarreerde. Ook Van Til burg zag nog een kans uit de groep te wippen, maar Van Breugel van de zege afhouden kon hij niet meer. Jaak v. d. Kloot werd spurtwinnaar van het pe loton. Uitslag 1 A. v. Breugel (Zwijndrecht) 100 km in 2 uur 24 min. 6 sec., 2 A. van Til burg (Breda), 3 op 7 seconden J. v. d. Kloot (Zundert), 4 G. Dcijkers (St.-Wil- lebrord), 5 B. de Vos (Dinteloord), 6 C. Brugel (Zevenbergen), 7 T. Barten (Ze venbergen), 8 A. v. d. Klooster (Rotter dam), 9 J. Peters (Wychen), 10 J. van Geel (Breda). 11 R. Liebregts (Vlaar- dingen), J.2 H. Bos (Rotterdam), 13 P. Pcllenaars (Breda), 14 Th. van Poecke (Koewacht). 15 G Goskens (België) HET voorlopig Nederlands elftal heeft dinsdagavond in Den Bosch met 2-1 ge wonnen van Jong Oranje. Bij de rust leidden de „voorlopigen" met 1-0. Krui- ver scoorde 1-0; Bergholtz 2-0 en Bur gers 2-1. De Pool Raymund Zielinski heeft dinsdag de vierde etappe van de weg wedstrijd WarschauBerlijnPraag ge wonnen. Hij reed de 174 km van Wroc law naar Poznan in 3 uur 59 min. en 18 sec. Zijn landgenoot Gadza werd tweede en oud-wereldkampioen Gustav Schur (OD) derde, beiden in deezlfde tijd. De Tsjech Smolik behield de leiding in het algemeen klassement. Een aantal kandidaten voor de Olym pische Spelen in Tokio zal donderdag avond in het Olympisch Stadion in Am sterdam beginnen aan selectiewedstrij den. die voorlopig elke donderdagavond in Amsterdam zullen worden gehouden. Deze wedstrijden op de stadionbaan zijn naast de ontmoetingen tegen sterke buitenlanders binnen en buiten onze grenzen zeker zo belangrijk omdat men hier de Nederlandse kandidaten tegen elkaar zal laten rijden. Zo zullen deze week onder meer Oudkerk, van der Touw, De Graaf. Koel, Zoet, Nikkessen en Redeker aan de start verschijnen ter wijl ook de stayers als voorbereiding op de wereldkampioenschappen zullen aantreden. Zoals gewoonlijk bij deze populaire wedstrijden zullen achter de grote motoren de profs en de amateurs in een rit starten. Coach Jan Derksen heeft intussen zijn [blikken al verder laten gaan dan over de selectieploeg. De oud-wereldkampioen reist langs de banen van Apeldoorn, |Oirsbeek n Duinhorst om tchnische ad viezen te geven aan jonge baannjders, waarbij hij natuurlijk ook speurt naar toekomstige talenten. De Franse voetbalbond heeft be paald dat de wedstrijd tussen Bor deaux en Lyon in de eerste klasse moet worden overgespeeld. De wedstrijd was op 3 mei met 3-0 door Bordeaux gewonnen van een Lyon-ploeg die niet meer dan een samenraapsel was. De echte ploeg van Lyon was in Madrid, om zich voor te bereiden voor de wedstrijd tegen Sporting Lissabon in een halve finale om de Europa beker voor bekerwinnaars. Bor deaux had geweigerd de wedstrijd van 3 mei uit te stellen. Derhalve stuurde Lyon een geheel uit ama teurs bestaand lager elftal. De bond heeft thans besloten dat onder de gegeven omstandig heden niet van Lyon had mogen worden verwacht dat zou worden gespeeld op 3 mei. Door het besluit van de bond dat de wedstrijd moet worden over gespeeld. krijgt Lyon nog een kans je op de landstitel. Lyon heeft 7 punten achterstand op leider St.- Etienne. maar met 2 wedstrijden minder gespeeld. Het bestuur van Borussia Dortmund heeft dinsdag zijn verontschuldigingen aangeboden aan trainer Hermann tppen- hoff, die vorige week maandag op staan de voet was ontslagen. Borussia ontsloeg Eppenhoff omdat hij zich onmiddellijk na de halve finale wedstrijd van het toernooi om de Euro pese beker tegen Internazionale Milaan tegenover journalisten en spelers discri minerend gou hebben uitgelaten over be stuursleden van Borussia. Eppenhoff zal met onmiddellijke In gang weer de training van het eerste elf tal van Borussia op zich nemen. MIDDELBURG. 11 mei 1964. Aard beien; D. Evern: I 89100. II 5783, III 57—69. Glasa: I 102. II 72. Regina: I 82— 91 II 60—73. E 103. Tomaten: All 230— 236, BI 221. Cl 201—220, CII 177, CC 152 166 Kriel 108, Groenten, kasbloemkool: 6 st p. kist 47. 8 p. kist 25—46, 10 p. kist 23—28. 12 p. kist 13, 15 p. kist 9—13. Win terbloemkool: 4 p. kist 74-92. 6 p. kist 44- 85. 8 p kist 26—55, 10 p. kist 16—36, 12 p. kist 12—22, 15 p. kist 9—15. Komkom mers groen 60-75 5154. 50-60 3755, 40-50 31—49. 35-40 30—35. 30-35 26—27. krom p. kg 53—72, radys 9—20, rabarber 410, spitskool 4547. Sla I 1025, sla II 7—19. sla C 6—9. natuursla 8—15. spina zie 20—49. andijvie I 39—68, andijvie II 15—53, prei 11—29, postelein 51—73, bos- peen 110—112. De eerste spitskool werd aangevoerd door de heer C. Caljouw Meiwerfweg 6 te Gapinge. GOES 12 mei 1964 Aardappelen: 35 mm opw. binnenlandse sortering 8-9: bintje voor export 8-9. Levering aan de sortering. Sorteerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen noteerden 2.25 alles in per 100 kg. Vlas: 7-25 ct. p.kg. Gerepeld 15-36. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1.48 per kg. ROTTERDAM, 12 mei. Totale aan voer 4363, weekaanvoer 6529. vette koeien en ossen 250, gebruiksvee 633, vette kal veren 610. graskalvercn 164. nuchtere kalveren 1980, varkens 13. biggen 47, paarden 53. veulens 18, schapen of lam meren 98, weide-zuiglammeren 471, bok ken of geiten 26. Prijzen: Vette koeien le kw. 440-470, 2e kw. 400-440. 3e kw. 360-390; vette kal veren le kw. 380-400, 2e kw. 360-380, 3e kw 340-360; slachtpaarden le kw. 360, 2e kw. 340. 3e kw. 290. per kg; gras kalveren 675, 575. 475: nuchtere kalveren 200, 190, 180; schapen 150, 130, 120: lam meren 105, 95 75; kalf en melkkoeien 1500, 1350, 1150: vare koeien 1175, 1000. 900; vaarzen 1125, 925, 800; pinken 825, 725. 625. per stuk. Overzicht: Vette koeien, aanvoer iets minder, handel goed, prijzen onveran derd. Vette kalveren, ruimer, vlot. hoger, prima's boven notering. Graskalveien. iets korter, levendig, vast. Nuchtere kal veren, als vorige week, levendig, iets hoger. Slachtpaarden, iets groter, redelijk, stijver. Schapen en lammeren, als vorige week. goed, prijshoudend. Kalf- en melk koeien. als vorige week, willig, goed prijs houdend. Vare koeien, tamelijk, goed, constant. Vaarzen en pinken, gewoon, redelijk, goed prijshoudend. Weidelam- meren, aanmerkelijk ruimer, tamelijk, stijver. (Van onze sportredactie) Twaalf jeugdelftallen uit Nederland en België zullen op tweede Pinksterdag deel nemen aan het grote jeugdtoernooi van de RKVV Baronie te Breda. De inzet is de fraaie wisseltrofee „Het Spanjaards- gat", het vorige jaar gewonnen door de FC Turnhout. Ofschoon Baronie een semi-profclub is en dus zakelijke belangen heeft te ver dedigen, blijft het bestuur van mening, dat de vereniging eveneens een bijzonde re, sociale taak heeft. De voorzitter van de jeugdcommissie, de heer A. J. v. d. Ouweland, benadrukte dit nog eens. Hij zei: „Het spreekt vanzelf, dat de kosten, Deze foto geeft de recordsprong van de beroemde Amerikaan te zien: 5.079 meter. (Van onze sportcorrespondent) De Amerikaan Brian Sternberg is een van 's werelds beste pols- stokspringers. In juni van het vo rig jaar brak hij te Compton in Californië het wereldrecord met een sprong van 5,079 meter. Sindsdien werd deze prestatie weer verbeterd, maar Sternberg is op het ogenblik een eenzame strijder in een wanhopig gevecht. Een maand na zijn succes in Compton liep hij ernstige kwet suren op ten gevolge van een val bij het trampoline-springen. De 21-jarige student brak zijn nek, beschadigde zijn ruggegraad en ligt nu al negen maanden in het University Hospital te Seattle. Sternberg had één ding vergeten en nog wel het voornaamste: je steeds concentreren op de sprong Echter de meest ervaren springer wordt dikwijls overvallen door een panische angst. Ook Sternberg kreeg hiermet te kam pen, toen hij zich op die 2e juli afzet te van het trampoline-bed. In de lucht werd hij bang en vreesde op handen en voeten te belanden. Hij kwam op zijn hoofd terecht, hoorde een krakend geluid en verloor alle ge voel. „Ik wist dat ik totaal verlamd was," zegt Sternberg. „Triest, want eind juli zou ik met het Amerikaan se atletiekteam mee naar Rusland gaan voor de landenontmoeting in Moskou Ik wist echter, dat het niet door z„u gaan. maar wilde het niet geloven." Later kreeg ik zekerheid Ik had mijn nek gebroken. Er waren eeu paar wervels beschadigd. Ik kan mijn letsel niet precies omschrijven, maar ik merkte dat er een medisch bulletin werd uitgegeven. Daarin stond: de toe stand van Brian Sternberg, de jeugdige houder van het record polsstoksprin- gen, blijft kritiek. Hij ligt uitgestrekt met verlamde ledematen. De dokters weten nog niet of de verlamming be stendig zal blijven of van voorbijgaan de aard zal zijn". Gedurende de eerste weken lag Stern berg in een Fosterapparatuur, dat de bijnaam heeft van „de canvassand- wich". Het apparaat kon gemakkelijk gedraaid worden en zo lag hij de ene helft van de dag op zijn buik, de an- dre helft op zijn rug. Na 50 dagen kon hij zijn hoofd be wegen en er kwam ook beweging in een paar schouderspieren. Verder niels. Het leidde tot hallucinaties. Hij voelde met zijn handen en voeten allerlei din gen. die er niet waren. Sternberg was de wanhoop nabij, on danks de honderden brieven, bezoek van zijn familie en de liefde'van zijn meisje, Nancy McCracken. „Ik tracht te me te bewegen, maar het ging niet", vertelt Sternberg. „Gelukkig was ik niet alleen. Er kwamen meer brieven en telegrammen die ik lezen kon. Dat hielp me er bovenop. Ongeveer twee weken na het ongeval zonder de Amateur Athletic Union mij enkele prachtige geschenken. Een paar dagen later, op 22 juli, vertelden mijn ouders dat de Russen me een speciale medail le zouden geven, omdat ik niet in Mos kou zou kunnen zijn. Ik kreeg een televisietoestel op mijn kamer, zodat ik de wedstrijden kon volgen. Er waren enkele beroem de atleten, die me via het beeldscherm toespraken. Vanuit het ziekenhuis was er telefonisch contact met Moskou en mijn dankwoord klonk even later in het machtige Lenin-stadion. Maar nu iets anders. Vroeger was at letiek het belangrijkste voor me. Ook nu nog, echter, andere waarden die vroeger secundair waren hebben nu 'n plaats gekregen boven de atletiek. Ik wil weer in staat zijn een normaal le ven te leiden, een leven dat il" wil wij den aan de glorie van God. Voor mijn ongeval was mijn geloof niet zuiver omlijnd, grotendeels omdat ik niet in een situatie verkeerde, die een intensiêve speurtocht op dit gebied toeliet. Nu ben ik in dergelijke omstan digheden Sternberg, die studeerde aan de uni versiteit van Washington, is een per fectionist. Met slechts de hoop dat hij zich eens weer zal kunnen bewegen, is hij niet voldaan. Het moet een com pleet herstel zijn. Hij zoekt naar ver trouwen dat God hem geven zal en hoopt dat, als zijn geloof in God vol doende sterk wordt, hij zal genezen. Deze honger naar geloof leidt Brian Sternberg op zijn speurtocht, die kan eindigen in victorie, in wanhoop of in berusting. verbonden aan dit jeugdtoernooi hoog zijn. Wij willen het echter niet opgeven om het toernooi te organiseren. De jeugd vindt het geweldig". De bezetting van het toernoooi is van internationaal allure. In de eerste poule komen tegenover elkaar uit Volendam, Lierse Sportkring, Patro Eisden, Willem II, Longa en Baronie. In de tweede poule strijden KFC Diest, SW, FC Turnhout, NAC, Elinkwijk en Helmondia. Konstanz 370 +1, Rheinfelden 291 +6, Ottenheim 361 11, Straatsburg 320 10. Maxau 508 10, Plochingen 141 7, Mannheim 367 14, Steinbach 125 +4. Mainz 332 —10, Bingen 237 —5, Kaub 263 —7. Kochem 217 —17. Koblenz 262 11. Keulen 244 18. Ruhrort 430 26, Lobith 1060 16, Nijmegen 845 10, Arnhem 860 11, -Eefde IJssel 390 4-8, Deventer 285 +7, Borgharen 3831 16. Belfeld 1098 —27. Grave b.s. 496 —7. (Advertentie) it?- 5* [toi n ;--;A ÜPffg - A -A Av li V:'. —wv.

de Stem | 1964 | | pagina 11