Stikker aan vooravond conferentie DOKTOREN ZIJN NIET TEVREDEN Achtenzeventig doden bij twee vliegrampen Soumokil verzocht om gratie Gangsters na vuur gevecht gearresteerd house of engiand vrouwen Mondkiuitselaar WSP mogen niet demonstreren Mr. Luns opent zitting in Ridderzaal Zestien doden bij autobotsing Weer problemen in België? Van de Water geeft op na val op rif NIET DIENEN, NIET RIJDEN... DAGBLAD VOOR ZEELAND Belgische week in Breda vol van manifestaties Bij Koeala Loempoer Vrij warm „Crusoë" naar huis Koning bij paus Nog mysterie rond ongeluk op veerpont Sportief, zomers CONCORDIA LEVENSVERZEKERING t04e JAARGANG No. 24584 Voor God, Koningin on Vaderland Uitgave s N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur t Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG T2 MEt T964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) VERSLAPPING IN NAVO UIT DEN BOZE (Van onze verslaggever) Van 23 mei tot cn met 31 mei a.s. or ganiseert het commissariaat-generaal voor toerisme van België een „Belgische week' 'te Breda. Ruim 300 Belgische gas ten zullen iedere dag afwisselend aan dacht voor de vele attracties vragen die België te bieden heeft. Genoemd com missariaat legt hieraan zo'n 100.000,- ten koste. Meer dan 300 middenstandsbedrijven te Breda hebben hun medewerking toege zegd om hun etalages in het teken van België te plaatsen, voor welk doel grote hoeveelheden affiches en foto's zijn ver strekt. Er komen voorstellingen in de Stads schouwburg, er komt o.a. een tentoonstel ling van werken van hedendaagse Belgi sche kunstenaars in het Cultureel Cen trum De Beyerd. De eerste contacten voor de Belgische week zijn een jaar geleden gelegd tussen de heer A. Haulot, commissaris-generaal voor het toerisme in België, de heer J. Roelkens, directeur der Belgische Spoor wegen en het Belgische Vreemdelingen verkeer in Nederland, en de heer G. L. W. Sliepen, directeur van de V.V.V. te Breda. Dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemees ter van Breda, en mr. G. E. F. M. van der Schrieck, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in West-Bra bant, tevens consul van België, ontvingen de plannen enthousiast en stimuleerden ze waar nodig. Ondanks de directe telefoonlijn tussen Witte Huis en Kremlin, het gedeeltelijke kernstopakkoord en de overeengekomen beperking van de produktie van splijtbaar materiaal, zijn de hoofdoorzaken van de tegenstellingen tussen oost en west nog steeds blijven bestaan. Dit zei maandagmiddag mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, tijdens een „inleidende persconferentie". Tegenover bovengenoemde zaken staat aldus mr. Stikker on der andere de gespletenheid van Duitsland en Berlijn. De tegenstelling binnen de communistische wereld heeft het hoofddoel van het communisme de wereldheerschappij niet ver anderd, waarschuwde de NAVO-secretaris. Mr. Stikker: Gevaren zijn gebleven Een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 83 inzit tenden aan boord is maandag tijdens het aanvliegen voor de landing op de vlieg basis Clark op de Filippijnen neerge stort en in brand gevlogen. Volbens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de vlieg ramp aan 73 mensen het leven gekost. Het grote straalvliegtuig stortte vlakbij de landingsbaan neer op een weg waar het een taxi raakte. Een van de inzitten den van de taxi kwam hierbij om het le ven, de andere en de bestuurder liepen ernstige verwor dingen op. Van de 12 personen aan boord, die het ongeluk overleefden, overleden er na derhand twee, waardoor 't aantal slacht offer-s, waaronder de inzittende van de taxi, op 74 is gekomen. Van ruim van de helft van de overlevenden is de toestand kritiek. Het vliegtuig was op weg van de Tra vis-vliegbasis in Californië naar de Fi lippijnen. Het stortte neer, toen het in den. Een bommenwerper van de Royal den. Ey bommenwerper va nde Royal Air Force, van het type Vulcan-H, is maandagmiddag neergestort en uitge brand. Vier inzittenden kwamen om. Nog twee hebben zich het leven gered met behulp van de parachute. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het verluidt dat twee der inzittenden Britse luchtvaart deskundigen waren. EEN LID van de bemanning van het Ne derlandse schip Prins Frederik Hendrik, is in de Golf van St.-Laurens over boord geslagen. De Canadese luchtmacht en de Amerikaanse kustwacht zoeken naar het slachtoffer. EEN DUBBELE explosie op het station van Dube, nabij Johannesburg, veroor zaakte bijna een groot treinongeluk. Een eivolle forensentrein kon nog net op tijd remmen. Men meent met een sabotage daad te doen te hebben. IN MADRID ontplofte de derde bom binnen 24 uur, deze keer in de hall van het Hiltonhotel. Er waren geen doden of gewonden en de bom richtte ook geen schade aan. UIT EEN KAPEL in Bingen (Did.) zijn drie kostbare, uit de middeleeuwen date rende heiligenbeelden gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. VON KARAJAN zal aftreden als kunst leider van de Weense Staatsopera, naar hij zelf heeft meegedeeld om gezond heidsredenen. Hij zal wel als dirigent en regisseur beschikbaar blijven. GREVILLE WYNNE, onlangs door de Russen uitgeleverd in ruil voor de spion Gordon Lonsdale, zal zijn memoires gaan schrijven. Hij weet nog niet of hij zijn hele levensverhaal zai vertellen of alleen dat deel ervan dat hij sleet in Russische gevangenissen. De Britse oorlogsinvalide C. B Smith uit Edinburg heeft de bijna ongelooflijke prestatie verricht een model van de brug over de Kwai te vervaardigen met zijn mond. Het bouwsel is geheel van lucifers. Smith kreeg voor zijn werk het ereschild van de nationale handen- arbeidwedstrijd, hem overhandigd door de Britse minister voor pen sioenen en nationale verzekerin gen, Richard Wood, tijdens een bijeenkomst op het ministerie in Londen. De heer Stikker zei verder dat de toe stand in de wereld het hoofdonderwerp van de Haagse ministersconferentie zal zijn. Hij zelf zal zijn jaaroverzicht van de politieke toestand geven en verder staat dan nog de vaststelling van het slotcom muniqué op het programma. Volgens de heer Stikker staat „Cyprus" niet op de agenda, maar wel zal de so lidariteit van de NAVO-partners in dat gebied aan de orde worden gesteld. Bo vendien kan elke minister een probleem en dus ook dat van Cyprus aan de orde stellen. (De Turkse minister van buiten landse zaken heeft aangekondigd dit dan ook te zullen doen). Volgens de heer Stikker is de confe rentie, die vanmorgen met een openbare zitting in de Ridderzaal begint, maar ver der geheim zal zijn, niet de aangewezen gelegenheid om diep in te gaan op struc tuurvraagstukken. Op vragen over het Franse NAVO- beleid zei mr. Stikker niet te kunnen in gaan. Hij wees er daarbij op dat hij vijf tien meesters heeft, waarvan Frankrijk er één is. Minister Luns zal vandaag de confe rentie officieel openen, waarna toespra ken volgen van de Nederlandse en Ame rikaanse ministers van buitenlandse za ken en van mr. Stikker. Daarna sluit de heer Luns de bijeenkomst, met de mededeling dat de besprekingen om half twaalf in de Julianakazerne zullen begin nen. Ongeveer- 260 journalisten, fotografen, cameramannen en radioreporters, waar van honderd Nederlanders, hebben zich voor bijwoning van de conferentie laten inschrijven. De bewaking van de conferentiegebou wen is zeer streng. Driehonderd man marechaussee houden de wacht. Dit de tachement is ook belast met vervoers taken. Inmiddels zijn de ministers van buiten landse zaken van veertien NAVO-landen in Den Haag gearriveerd. Alleen IJsland zal niet vertegenwoordigd zijn door een minister. In Mainz (Did.) heeft generaal Lauris Norstad, de vroegere bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, aange drongen op versterking van de conventio nele strijdmacht van de NAVO. Norstad pleitte ook voor meer politiek gezag van de westelijke grote drie en West-Duits- land in de verdragsorganisatie. Nederland heeft voor de NAVO-confe- rentie een bedrag van een half miljoen gulden op de begroting staan. Van wel ingelichte zijde werd echter vernomen dat men goede hoop heeft dat er nog wat over zal blijven. De zwijgende demonstratietocht tegen de multilaterale kernmacht, die vrou wen van de „Women Strike for Peace", afkomstig uit vijftien NAVO-landen in Den Haag wilden houden, is voorlopig afgelast. Het comité heeft hiertoe be sloten wegens de afwerende houding van de Nederlandse autoriteiten die vooral geen ordeverstoring willen. Gisteren werd op Schiphol de Ameri kaanse mevrouw Ava Helen Pauling, de echtgenote van de tweevoudige Nobel prijswinnaar (vrede en scheikunde) prof. Linus Pauling, de toegang tot ons land geweigerd. Zij vloog toen door naar Ko penhagen. Later in de morgen werden drie Canadese dames, komend uit Lon den. met het eerstvolgende toestel naar de Britse hoofdstad teruggestuurd. Een van de organisatrices van de de monstratie. de al in ons land verblijven de Lorraine Gordon, had een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur en hoopte op een spoedaudiëntie bij de mi nister van Justitie. Vanmorgen wordt op Schiphol een vliegtuig met 65 Amerikaanse vrouwen verwacht. De moeilijkheid doet zich voor dat voor deze dames geen recht streekse verbinding terug naar New York zal zijn, omdat de eerstvolgende lijnvliegtuigen zijn volgeboekt. De Haagse politie heeft in afwachting van een en ander nog geen toestem ming voor de demonstratietocht gege ven. De vrouwen van de W.S.P. hopen nu maar dat minister Scholten zich over het hart strijkt. „Wij zijn niet politiek en hebben helemaal niet de bedoeling de orde te verstoren. Integendeel: wij respecteren de wetten en gewoonten van uw mooie stad en gastvrije land lieten ze de heer Scholten weten. Vijftien meisjes en een man zijn maan dag omgekomen, toen de vrachtauto waarin zij reden in de buurt van Koeala Loempoer, Maleisië, frontaal in botsing kwam met een militair voertuig. Nog vier personen raakten gewond. De slacht offers waren rubber tapsters op weg van hun werk naar huis. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij warm. maar langs de kust later op de dag enige afkoeling bij wind van zee. Vandaag: zon onder 20.23 uur. Maan onder 21.18 uur. Morgen: zon op 4.50 uur. Maan op 6.05 uur. (Van onze Belgische correspondent) Deze week zal naar alle waarschijnlijk heid beslissend zijn voor het verloop van de onderhandelingen tussen de Belgische regering en de artsenfederatie. Zoals men weet werden deze onderhandelingen op gang gebracht na een bemiddeling van de rectoren van de vier Belgische univer siteiten, die er meteen in slaagden een einde te maken aan de artsenstaking. De besprekingen zijn tot dusver verlo pen in de grootste geheimhouding en in het begin lieten woordvoerders van beide kanten zich optimistisch uit over de kan sen op welslagen. Nu regeringen en art sen hun wederzijdse standpunten duide lijk hebben afgebakend, is dit optimisme in aanzienlijke mate bekoeld. De grootste moeilijkheid blijkt nog al tijd te schuilen in het financiële aspect der hervorming van de ziekteverzekering. De artsen zouden hun erelonen willen verhogen, waardoor de ziekenfondsen grotere terugbetalingen aan hun leden zouden moeten doen. De regering blijft echter van oordeel dat iedere toegeving terzake, het financiële evenwicht van het stelsel in het gedrang zou brengen. Insiders beweren dat er in de schoot van de Belgische regering geen volstrek te eensgezindheid bestaat. De socialisti sche minister Leburton, naar wie de wet werd genoemd, zou samen met enkele C.V.P.-collega's bereid zijn tot conces sies, maar andere ministers, die zowel tot de B.S.P. als tot de C.V.P. behoren, zijn daartoe niet bereid. Vandaag, dinsdag, vergadert een beperkt ministerieel comi té. Zijn taak bestaat erin een definitief antwoord te geven op de eisen van de artsenfederatie. In artsenkringen ver wacht men hiervan niet veel goeds. Een aantal artsen beweert al dat de Belgische regering de beloften, die zij via de uni versiteitsrectoren heeft gedaan, thans heeft ingetrokken. Maandag kon officieus worden verno men dat de vijf syndicale kamers van ge neesheren schikkingen hadden getroffen om in geval van een breuk onverwijld de staking te kunnen hervatten. Anton van de Water, de 24-jarige Nederlander, die gedurende enkele maanden op een onbewoond eiland op de Caraibische Zee wilde leven, heeft gisteren, ruim drie weken nadat het experiment begon, een zo ernstige ver wonding opgelopen, dat hij een S.O.S. uitzond en naar de bewoonde wereld is teruggebracht. De verwonding is, voor zover thans bekend, niet van levens gevaarlijke aard. Het schijnt dat Van de Water op een rif is gevallen en daarbjj letsel opliep aan zijn rug en zijn been. In overleg met de Nederlandse am bassade te Caracas, heeft het Dagblad De Telegraaf, dat als sponsor van de onderneming optrad, besloten het expe riment af te gelasten. Zodra dit moge lijk is zal Van de Water naar Neder land terugkeren. Met een woestijn-hoofdbedekking en in zijn khaki-uniform met vele onderscheidingen heeft koning Hoessein van Jordanië maandag in Vaticaanstad een bezoek ge bracht aan paus Paulus VI. Het ■was de tweede ontmoeting tussen de koning en de paus, die elkaar eerder ontmoetten tijdens het be zoek van de paus aan het Heilige Land. De foto geeft een beeld van de hartelijke begroeting. Israël eerde Oom Hannes (Van onze verslaggever) De 73-jarige „Oom Hannes" Bogaard uit de Haarlemmermeer is maandag door een juichende schare van zestig familieleden en vele vrienden verwel komd op het Centraal Station in Am sterdam na een reis van zes weken door Israël. De regering van Israël had de verzetsstrijder uitgenodigd, nadat via het televisieprogramma „De Bezetting" algemeen bekend werd hoeveel joodse onderduikers in de oorlog werden gered door het moedige optreden van „Oom Hannes". Zijn ervaringen in Israël vatte hij sa men met „zeldzaam en geweldig". „Na de officiële ontvangst door de regering de eerste tien dagen van mijn verblijf, heb ik daarna bij 12 voormalige onder duikers gelogeerd. Dat waren zeer ont roerende ontmoetingen. Hoewel de on derduikers van destijds vaak nog kin deren waren, herkenden wjj elkaar toch wel. Het was allemaal even zeldzaam vooral voor iemand die niet veel ge wend is", vertelde Oom Hannes na zijn eerste buitenlandse reis. De heer Bogaard heeft in de eerste week van zijn bezoek een boom ge plant in de „Laan der rechtvaardigen" in Jeruzalem, een voorrecht dat als een van de hoogste onderscheidingen geldt Bij deze plechtigheid was ook aanwe zig de aanklager in het Eichmann-pro- ces, Gideon Hausner, die de Nederland se verzetsman de gehele dag heeft rond geleid. Op zijn reis werd de heer Bogaart begeleid door de Amsterdamse me vrouw G. v. d. Swaan, een van zijl naaste medewerkers uit de ooriogsja ren. „Oom Hannes kent de heie Bijbe uit zijn hoofd. Hij heeft met de Bijbe in zijn hand vrijwel alle bijbels, plaatsen bezocht. Men stond er in Israë verstomd van wat hij ervan afwist aldus mevrouw Van der Swaan, die te vens als tolk heeft gefungeerd. Een twintigjarige jongeling uit Aesele in Noord-Zweden, die zichzelf te goed achtte voor het vervullen van de dienstplicht, is tenslotte het slacht offer van zijn eigen slimmigheid ge worden. Hij had zich bij twee psy chologische testen zodanig van den domme gehouden, dat de dokters ad viseerden hem als „imbeciel" maar weer naar huis te laten gaan. Korte tijd daarna kreeg de listigaard een schrijven van de plaatselijke over heid thuis besteld hem meldende dat, gezien zijn gebleken ongeschiktheid om een auto te besturen, zijn rij bewijs was ingetrokken. De jonge man liet het hier niet bij zitten, toog eigener beweging naar een psy chiater, en legde een nieuwe proef af, waarna de dokter zonder enig be zwaar zijn steun gaf aan een nieuwe aanvrage om een rijbewijs, dat hy van de politie terugkreeg. Tevens bereikte hem een dagvaarding wegens poging zich aan de militaire dienst te onttrekken. Hy kreeg een maand gevangenisstraf en zal daarna voor de dienst worden opgeroepen Dit is de veerpont „Stad Zierikzee" aan de steiger van het veer over het Haringvliet te Middelharnis. Zater dagochtend is een busje met drie man van deze pont gereden en voor Middelharnis in het Haringvliet ver dwenen. De identiteit van de drie in zittenden is nog steeds niet definitief vastgesteld. De Zuidmolukse leider dr. Christian Ro bert Soumokil, die verleden maand tot de doodstraf is veroordeeld, heeft pre sident Soekarno om gratie verzocht. De Indonesische president is de enige die Soumokil gratie kan verlenen. Het nieuwsagentschap Antara meldde dat Soumokil een officieel gratieverzoek heeft ingediend, dat de president van het hooggerechtshof aan de president zal doorzenden. Nationalistische organisaties hebben 6e uitvoering van het vonnis tegen Sou mokil geëist. Het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis (S.G.P.) heeft minister-president Marij- nen en minister Luns van Buitenland se Zaken gevraagd of de Nederlandse regering stappen wil ondernemen ter ondersteuning van het gratieverzoek. Het toeval is maandag vier Belgische gangsters noodlottig geworden. Zij had den juist een geslaagde overval gepleegd op een hulppostkantoor in Estinnes-au- Val bij Charleroi, toen een jeep van de marechaussee kwam aanrijden. Er ont stond een vuurgevecht, waarbij een ma rechaussee en een overvaller werden ge wond. Drie van de vier bandieten kon den worden gearresteerd. Een van hen bleek in het bezit van de buit, nl. 261.000 Belgische frank. De overvallers hadden de drie aanwe zigen in het postkantoor onder bedrei ging van mitrailleurs gekneveld. Zij werden door de marechaussee verrast op het ogenblik dat zij zich in een wachtende auto uit de voeten wilden ma ken. (Advertenties) CIT-sportshirts in diverse pasteltinten. Open of dicht te dragen 24,50 Polopulls in wol en katoen. Ook in badstofuitvoering met korte mouw 29,50 Ka c~'. aat 3. Breda BOUW OP CONCORDIA 0PB0UWP0L1S Een goed vakman, 32 jaar oud. Ziet in dat voor een goede gezinsver zorging een extra uitkering naast de wettelijke voorzieningen belangrijk is. Sluit daarom een Opbouwverzekering. Bijvoorbeeld; 3.000,- als hij 65 jaar wordt 15.000,- bij eerder overlijden 30.000,- bij eerder overlijden door ongeval De premie hiervoor bedraagt 19,35 per maand of 219,06 per jaar. De verzekerde bedragen worden jaarlijks verhoogd met een aandeel in de winst. Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: Hoofdkantoor: Oudenoord Utrecht telefoon 030-165 91

de Stem | 1964 | | pagina 1