Ook staalfabriek en andere industrieën fleXa Wilhelmus in „Irenische" versie W erkprogram voor Kennedy-Ronde is nu helemaal „rond' HOFNAR Plannen in principe al schriftelijk vastgelegd I iht APPèL IN MIDDELBURG cenl) voor kamparts It^üenlcamf Rusviermaal doodweer springlevend Camping-show Troepen naar Maleisië, zegt Djakarta Amerikanen in Rusland met slaapmiddel bewerkt? Reformatorische vossenjager wil roomsen zelfs liefhebben Fairchild stort neer in Y.S. 44 slachtoffers DAGBLAD VOOR ZEELAND NIET PRATEN, MAAR DOEN Wisselvallig Geestelijke vader van Radio Oranje overleden Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelver ROOSENDAALSE KLOK GEVALLEN Landbouwakkoord absolute conditie PALERMO Kostuums met internationale allure 104e JAARGAN6 No. 24581 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor VRIJDAG M-EH Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VEROLME WIL WERVEN BOUWEN IN INDONESIË VEROLME „Indonesië helpen sterk te maken... Indonesië heeft het hart van de Rotterdamse scheeps bouwer Verolme gewonnen. Vermoeid na een luchtreis van 24 uur, maar uiterst voldaan over zijn bezoek aan Indonesië vertelde hij op Hemelvaartsdag bij zijn terugkomst op Schip hol, dat hij reeds schriftelijk in principe zijn plannen heeft vastgelegd om in Indonesië scheepswerven, machinefabrie ken, een staalfabriek en daarmee samenhangende kleinere industrieën te vestigen. Dr. Lev. Landau, een Russische Nobel prijswinnaar, loopt, praat en leest weer na viermaal te zijn „overleden" als ge volg van een auto-ongeluk dat hem twee jaar geleden overkwam. Zijn terugkeer van de drempel des doods is te danken aan de gezamenlijke krachtsinspanning van Russische en bui tenlandse dokters die hem dag en nacht, maand na maand verpleegden. Gisteren, voor de eerste maal na het ongeluk op 7 januari 1962, heeft hij een intervieuw verleend aan een blad, de „Wetsjernaja Moskwa". Het blad schrijft dat dr. Landau die eind december 1962 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg, thans weer kan lo pen en zeer veel leest. Dit op zichzelf is een grote prestatie voor een man die zo ernstig gewond werd dat zijn hart tot viermaal toe plotseling ophield te klop pen toen hij in een ziekenhuis lag. Elke keer was hij „klinisch dood", maar telkens wisten de dokters hem tot leven te wekken voordat het hersen- Nel onherstelbaar zou zijn bescha digd. <»ij het ongeluk had hij een schedel fractuur opgelopen, alsmede een hersen schudding. een ernstige shock, negen ge broken ribben, een open wond in de horst, een gebroken heupbeen, een ge scheurde blaas, verlamming van de lin kerarm, gedeeltelijke verlamming van de rechteram en beide benen, en slecht functionerende ademhalingsorganen. Dit alles is afhankelijk van de ver strekking van buitenlandse kredieten aan Indonesië, maar op dit punt was de heer Verolme optimistisch. Zijn financiële me dedirecteur S. Hofstra, oud-minister van financiën, die de reis heeft meegemaakt, vulde de scheepsbouwer aan, memore rend dat weliswaar de kredietverzeke ring voor leveranties naar Indonesië op dit ogenblik nog niet is geopend, doch dat minister Soebandrio bij zijn recente bezoek aan Nederland reeds in Den Haag met onze regering de besprekingen over dit probleem heeft geopend. Verolme zal niet nalaten in Den Haag op het verlenen van kredietverzekering aan te dringen. Zeer ingenomen toonde hij zich met president Soekarno. die hem in zijn pa leis te Bogor had ontvangen. Ook de heer Hofstra en de derde directeur A. Rijke waren hierbij aanwezig. „Wij hebben bij na vier uur in zijn paleis doorgebracht", vertelde Verolme, „en uiterst belangrijke gesprekken in zeer prettige sfeer ge voerd, alles in het Nederlands, want de president spreekt vloeiend Nederlands, ook thuis met zijn vrouw. Tenslotte heeft de president met zijn echtgenote ons aan de lunch uitgenodigd". „Wij hebben moeten constateren", zo ging hij voort, „dat Indonesië aan de vooravond staat van een nieuwe, ditmaal vreedzame revolutie en een nieuwe ont wikkeling. Het gaat nieuwe industrieën scheppen en het gaat zijn enorme achter land op industrieel gebied inlopen, zodat het in de toekomst niet meer zoals thans het geval is de kleinste artikelen moet invoeren en dus zeer hoge bedragen aan deviezen moet uitgeven". (Advertentie) TE TILBURG. Dagelijks geopend van 9-18 uur (ook zaterdag), zondags van 10-13 uur. Officiële dealers en adviseurs van GOVERNOR en CABANON BUNGALOWTENTEN. 4 pers. Governor bungalow 269.50. 2 pers. Cabanon bunga low 260.00. Brcdaseweg 287, naast en tegen over het witte klooster, Tilburg. DE NEDERLANDSE handelsmissie onder leiding van de heer Sydney v.d. Bergh 's gisteravond na drie weken in China te zijn geweest in Hongkong aangekomen. Er zal spoedig een ontwerp voor een handelsovereenkomst worden opgesteld, aldus de heer v.d. Bergh. CUBA onderhandelt op het ogenblik met Engeland over de aankoop van nog eens 500 autobussen. VIERHONDERD politiemannen hebben een fel gevecht moeten leveren om de muitende bewoners van de gevangenis van Mendoza in Argentinië onder de knie te krijgen. De directeur en twaalf Bewakers die gegijzeld waren, konden ongedeerd uit handen der gevangenen worden bevrijd. MEVROUW NHOE, die als balling in ianjs woont, heeft telegrafisch een be roep gedaan op de paus om haar zwager, de ter dood veroordeelde Ngo Dinh Can, te redden. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen enkele buien. Krach tige tot harde zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.16 uur, maan onder 15.35 uur. Morgen: zon op 4.56 uur. maan op "4.23 uur. De achterstand in de produktie noem de hij ontstellend. „Maar met Nederland se hulp kan Indonesië één van de gezond ste en krachtigste landen ter wereld wor den", zo meende hij verder. „Men zegt wel eens. dat het ten koste van onze Ne derlandse export gaat wanneer wij in dustrieën in het buitenland opbouwen, maar als wij het niet doen, dan zijn er genoeg andere kapers op de kust. Ik hoop dus maar, dat straks bij het bezoek van onze eigen ministers aan Indonesië de kwestie van de kredietverlening defi nitief wordt geregeld". „Het spreekt vanzeft", vulde de heer Hofstra aan, „dat men als groot Neder lands bedrijf toch bezwaarlijk in een ont wikkelingsland bij de opbouw alleen al die grote bedragen zou kunnen investe ren. Daar moet natuurlijk hulp bijkomen van andere financiers en daarvoor is dus kredietverzekering noodzakelijk. Is die er eenmaal, dan zijn er banken genoeg te vinden voor de financiering". Ook de heer Hofstra was in Indonesië bijzonder getroffen door het enthousias me en de hartelijkheid, die hij had ont moet. „De Indonesiërs werken het liefst samen met Nederlanders, maar zij ver wachten ook iets van ons", zo zei hij. Wij kunnen niet tot in lengte van dagen alleen maar vriendelijke wooraen spre ken en niets doen. Er moeten ook daden komen en het is nu of nooit, want anders gaat het onze neus voorbij. Het aanzwen gelen van de oude relatie kan van uiter mate grote betekenis zijn voor ons land. Wij hebben weliswaar op het ogenblik een zeer gespannen arbeidsmarkt, maar voor dat onze projecten gaan lopen zijn we al veel verder. Laten we verder kijken dan onze neus lang is. Volgens prognose van het Nationaal Planbureau en de regering kan de arbeidsmarkt reeds volgend jaar een ander aanzicht krijgen. Laten Dit is de volledige tekst van het Irene-lied dat de deelnemers aan het reformatorisch appèl werd uitgereikt. Het was aangekondigd als „een lied voor het Nederlandse volk en de kerk der reformatie, een gebed voor de Oranjeprinses opdat ze moge wederkeren tot de God van haar vaderen". Het diende gezongen te worden op de wijze van liet Wilhelmus. Prinses Irene, in Rome oh God ons arme land. Wat zal ons overkomen Oh, grijp haar bij de hand. Bewaar haar voor verleiding van 's pausen gruwélddan En wil haar ter bevrijding getrouw terzijde staan." Grijp haaro grote koning bij 't dreigend leed in 't hart verblind door praalvertoning door listen zo verward. Daaromoh God der goden oh God van Nederland vernietig al het snode en breng ons heil tot stand. Wij hebben u verstoten uw toorn dus opgewekt en niets kan nu meer baten als gij van ons vertrekt MaarHeer der legerscharen laat Nederland niet los Wil de prinses toch sparen voor 't plan van Rome's vos. Zij is toch in uw handen hoever zij dwaalde af Red haar toch uit de banden van onder Rome's staf Gij hebt maar te gebieden betoon uw grote macht Dan moet de vijand vlieden Gij spreekt uw ivoord met kracht wij het zo spelen, dat wij tegen die tijd elders over werkgelegenheid be schikken, die we dan nodig zullen hebben". Verolme heeft als eerste plan aan Soe karno voorgelegd in Indonesië zelf ter besparing van deviezen kleine schepen te bouwen voor het verkeer tussen de eilanden onderling. „Het komt vaak voor", zei Verolme, „dat er op afgele gen plaatsen voor export geschikte goe deren liggen, die niet naar de centrale havens kunnen worden vervoerd we gens gebrek aan kleine schepen en dat kost Indonesië deviezen". Brigade-generaal Ahmadi, secretaris generaal van de Indonesische defensieraad heeft gezegd dat binnenkort een gevechts brigade, bestaande uit Indonesische vrij willigers, naar de grens van Noord-Bor- neo wordt gezonden. De mannen zijn be reid het grondgebied van Maleisië op elk gewenst tijdstip binnen te vallen. Zij zullen tot aan de grens door troepen van het Indonesische leger worden begeleid, aldus de generaal. De vrijwilligers zullen de Indonesiërs en „vrijheidsstrijders", die zich reeds op het Maleisische deel van Borneo bevin den, bijstaan. Of ook de Indonesische ge regelde troepen de grens zullen over- schrijnden, deelde de generaal echter niet mee. De Maleisische premier Rachman heeft als reactie op dit geluid gezegd dat pre sident Soekarno „zich tweemaal moet be denken voordat hij vrijwilligers naar Ma leisisch grondgebied zendt". Rachman zei dat hij door het jongste Indonesische dreigement niet bepaald overstuur is. Tot vredesonderhandelingen met president Soekarno zei hij bereid te zijn „wanneer de eer en onschendbaarheid van Malei sië wordt geëerbiedigd". Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de beschuldiging geuit dat drie militaire attachés van de Amerikaanse ambassade in Moskou tijdens een reis naar Odessa aan de Zwarte Zee vermoedelijk met verdo vende middelen zijn bewerkt. De Amerikaanse regering zou bij het Russische ministerie van buitenlandse zaken een formeel protest hebben in gediend over het enigszins mysterieuze incident. De drie Amerikaanse officieren hadden op 25 maart in een hotel gedineerd. Zij gingen 's avonds normaal in het hotel naar bed doch werden de volgende morgen wakker met symptomen die het toedienen van een verdovend mid del suggereerden. Een medische controle wees uit dat de mannen genoeg verdovende middelen hadden binnengekregen om grote sla perigheid te veroorzaken. In Amsterdam is de 73-jarige heer Jo PaérI overleden. Hij was een bekende fi guur in de Nederlandse filmwereld en 40 jaar bestuurslid van de bioscoopbond waarvan hij verleden jaar ere-lid werd, In de oorlog week de heer Paerl uit naar Engeland waar hij veel teksten schreef voor Radio Oranje. Veel van zijn liedjes werden door zijn dochter Jetty „van Radio Oranje" gezongen. Deze uit zendingen, waarvan de heer Paerl de geestelijke vader was, zijn gedurende de bezetting voor vele Nederlanders een grote morele steun geweest. (Advertenties) Een grote verscheidenheid JAPONNEN en TAILLEURS in ORIGINELE MODELLEN en MODIEUZE KLEUREN Korte suède jasjes vanaf 68.50 Breda - Tilburg - Den Bosch (Van onze redacteur) „Ik heb gesproken als zoon van de reformatie. Als dat niet meer mag en als men dat niet meer kan verdragen..." Dit zei ons gisteren ds. G. A. Zijderveld, predikant van de Gereformeerde Ge meente te Middelburg over het dins dagavond te Middelburg gehouden „Re formatorisch appèl", tijdens welke bij eenkomst de tekst is uitgereikt van een lied, dat is opgedragen aan prinses Irene en waarin God wordt gesmeekt „haar te redden uit de banden van onder Romes staf". Het lied bevat vier coupletten en het kan gezongen worden op de wijs van het Wilhelmus. Wij drukken het lied hierbij in zijn geheel af. Het gehele appèl was sterk tegen do rooms-kalholieke kerk gericht. Zo sprak hij van het duivelse stelsel van de hiërarchie in de roomse kerk en van de pogingen van Rome het verloren ter rein op de reformatie terug te winnen. Het „op listige wijze" overhalen van prinses Irene naar het katholicisme achtte hij voor de protestanten een te ken aan de wand. „Ze (de katholieken) zijn bezig het verloren terrein te herwinnen en wij zitten hier maar te slapen. Rome wordt zo sterkoveral zitten ze te werken De roomsen vormen ook een econo mische macht, een geldmacht. Rome is de vijand van de vrijheid van de mens: Dat wil men verbloemen. Denk erom: ik ben elf jaar in Amerika geweest. Ik zeg niet zo maar iets klakkeloos. In Amerika gaan er duizenden zendelingen naar Zuid-Amerika. Per dag werden er daar duizend katholieken protestant. Ook hier hadden wij de zending moeten brengen onder de katholieken. Wij had den hun Gods woord moeten brengen. Het zijn tenslotte zielen. Maar wij zit ten bier maar te slapen", aldus ds. Zij- derveld. Ds. Zijdcrveld betreurt het dat men hem in het hoekje van de gereformeerde kerk geplaatst ziet. „Ik wil staan m het brede front van de reformatie". In dat brede front wil hij zich zelfs niet uitspreken tegen elk contact met de rooms-katholieke kerk. „Maar wij mogen onder geen beding onze eigen leer prijsgeven. Wij moeten de katholieken wakker schudden. Wij moeten de roomse mensen zelfs liefheb- hen, maar w(j moeten strijden tegen hun leer. tegen de Romeinse curie, tegen de hiërarchie. De ketter moet in zijn bloed worden gesmoord". Ds. Zijderveld heeft dinsdag gespro ken over het oecumenisch streven bin nen de protestantse kerk. Voor hem is het oecumenisch contact met de katho lieken uitgesloten wanneer dc katho lieken niet uitsluitend willen uitgaan van de bijbel als Gods woord. En dan de bijbel „zonder voetnoten". „Wij kun nen immers niet samengaan met die genen, die de Godheid van Christus loochenen". In dit gehele kader heeft de uitrei king van het lied aan prinses Irene (het lied werd overigens niet gezon gen) duidelijk de bedoeling gehad een hoogst actueel en door ieder besproken gebeuren als krachtig middel te ge bruiken om de protestant in Nederland wakker te schudden en hem aan te spo ren zich tegen de rooms-katholieke kerk te verzetten. Ds. Zijderveld heeft ons gezegd dat het lied niet gehpel aan zijn pen mag worden toegeschreven. Het lied is vol gens hem al bijna 100 jaar oud. Het zou van 1871 dateren. Hij heeft alleen de inleiding geschreven en de tekst pas klaar gemaakt voor prinses Irene. Dc dichter van het lied is volgens ds. Zij derveld onbekend. Hij wilde niet zeg gen waar hij het vandaan heeft gehaald. „Wie een beetje thuis is in de litera tuur zal het wel weten te vinden. Gevraagd naar hoe zijn gemeenteleden op de tekst van het lied hebben gerea geerd zei ds. Zijderveld: „Ze vonden het heel mooi". We zijn ervan overtuigd, dat onze lezers bij het lezen van al dit fraais eerder in een lach zullen schieten dan door verontwaardiging bevangen wor den. Toch is het van belang van een en ander kennis te nemen. .Het anti papisme, dat we in de afgelopen weken nogal eens ondergronds hebben horen rommelen, barst hier open met de meest grove taal. We twijfelen er ove rigens niet aan, dat velen van reforma torische gezindheid van deze aanval op katholieke med -hristenen met droef heid kennis zullen nemen. ...Mag dat niet?.. BEHALVE ZIJN vrouw neemt Kroestjev ook zijn drie dochters mee als hij vol gende maand naar Denemarken, Noorwe gen en Zweden reist. In het 50 man tel lende gevolg zijn ook Gromiko en Adz- joebei. Een der klokken, die vorige week zaterdag werden gewijd en nabij de H.-Kruiskerk in Roosendaal in een stalen stoel provisorisch waren opge hangen is zondagmorgen tijdens het luiden naar beneden gekomen. Geluk kig liep geen der luiders enig letsel op. Pastoor Smits en zijn mannen zijn wel erg geschrokken. De klok de zwaarste van de drie werd slechts licht beschadigd. De vroegere arts van het concen tratiekamp Auschwitz, Wladislaw Dering, die Leon Uris (schrjjver van „Exodus") en diens uitgevers had aangeklaagd wegens smaad, is door het hooggerechtshof in Londen een schadevergoeding toegekend van een „halfpenny", het kleinste Britse munt je. Het is ongeveer 2,5 cent waard. De uit Polen afkomstige arts, die thans in Londen werkt, had zich er over beklaagd dat in een hoofdstuk van het boek wordt beweerd dat hy 17.000 chirurgische proefnemingen had verricht zonder gebruik te maken van verdovende middelen. De rechter verklaarde dat er geen enkel bewys kon worden aangevoerd om de gewraakte beweringen te sta- Een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Pacific Airlines, een F-27 Fairchild, is gisteren op een ranch in de buurt van Danville in Californië neer gestort en in brand gevlogen. Alle 44 inzittenden zijn om het leven gekomen. Er waren veertig passagiers en 4 be manningsleden aan boord. Het vliegtuig kwam uit Reno, Nevada, en was na een tussenlanding in Stockton naar San Francisco vertrokken.. Volgens de verkeerstoren van Oakland had de bemanning geen moeilijkheden gemeld. Een piloot die na het ongeluk over de onheilsplaats had gevlogen, meldde dal de wrakstukken in een straal van 40C meter verspreid lagen. Het, is het derde vliegongeluk in de 2. jaar dat Pacific Airlines bestaat. Ministers van 42 landen hebben woens dagmiddag overeenstemming bereikt over het werkprogramma voor de Kennedy- onderhandelingen, die deze week offici eel in Genève zyn begonnen. Het akkoord werd bereikt, nadat dins dagavond de Verenigde Staten, Engeland en de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap een compromis had den gevonden voor een aantal geschil punten, die waren ontstaan door de hou ding van Frankrijk. Het compromis werd woensdag op de kortste en laatste ver gadering van de formele openingszitting door alle aan de conferentie deelnemende landen aanvaard. Het belangrijkste besluit is, dat bij de komende onderhandelingen, die nog minstens een jaar zullen duren, als „werk hypothese" zal worden uitgegaan van een verlaging van vijftig procent van de in ternationale douanerechten. Een defini tief akkoord over deze verlaging zal ech ter verbonden zijn aan de oplossing van andere vraagstukken, zoals de kwestie van de „dispariteiten'-produkten waar van de toltarieven zo ver uiteen lopen dat een algemene verlaging met de helft het ene lancT veel meer zou bevoordelen dan het andere, de landbouwvraagstukken, de kwestie van de produkten, die men van een tariefverlaging wil uitsluiten en de belemmeringen in het internationale handelsverkeer, die niet door douaneta rieven worden veroorzaakt. Tegen dit punt had Frankrijk zich op de eerste dag van de openingszitting verzet. Een tweede geschilpunt werd gevormd door de datum, waarop de landen die aan de Kennedy-onderhandelingen deel nemen, bekend moeten maken welke pro dukten zij van de algemene verlaging willen uitsluiten. Besloten is, dat dit ui terlijk op 10 september moet zijn ge beurd. Aan de datum werd een definitief karakter gegeven om te voorkomen, dat er landen zullen zijn, die hun eigen lijst aanvullen na kennis te hebben genomen van de produkten, die andere leden van de GATT als uitzondering hebben opgege ven. Over de maatregelen ter bevordering van de wereldhandel in landbouwproduk- ten wordt gezegd, dat „het nog niet mo gelijk is geweest een gemeenschappelijk akkoord te bereiken over de regelingen en werkwijze voor de onderhandelingen hierover". Dit dient op korte termyn te gebeuren, gezien het belang van de kwestie voor het uiteindelijke succes van de Kenne dy-onderhandelingen. De Amerikaanse onderhandelaars hebben er de afgelopen dagen de nadruk op gelegd, dat een akkoord over de landbouwprodukten een absolute voorwaarde is voor het slagen van de Kennedy-ronde. De waarde van de bereikte overeen komst wordt in Genève niet zo zeer ge zien in de aard van de besluiten, maar m het feit dat werd besloten de onder handelingen, waar bijna achttien maanden van voorbereidingen aan vooraf zijn ge gaan, voort te zetten. De moeilijkheden, die aanvankelijk werden ondervonden, werden veroorzaakt door het feit dat de EEG de openings zitting als een louter formele kwestie had beschouwd en op die basis bereid was op het niveau van ministers daarbij in Genève aanwezig te zijn. Er zou niet worden onderhandeld en er zouden even min beslissingen worden genomen. Frankrijk handhaafde dit standpunt eerst strak en wenste geen beslissing te nemen over het werkdocument, dat dooi de permanente commissie van de GATT was voorbereid en dat namens de „zes" door de Europese commissie was goedge keurd. Pas na intensief overleg kon de eenheid tussen de zes EEG-landen om een beslissing op basis van het werkdo cument te nemen, worden hersteld. (Advertenties) ZtLECTIEKLEDING Selectie-kostuums van de Stijlgroep Groningen, door heel Europa gevraagd. Italiaans zwierig, Engels correct of Amerikaans nonchalant. Hollank.mp j g Q; AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHED? HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1