a$ïta9 Na moeizame onderhandelingen "K ENNÊÜY^RÖNDÉT IS IMPASSE TE BOVEN EEG vormt met de Fransen één front Navito leert vis vangen én eten Kroestjev verdrag met VS? house Britten voeren grimmige strijd tegen Jemenieten NA VO gaat vergaderen Hoe reageren V.S.? India vraagt kansen Italiaan aan top Navo r DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Sophie in uraniummijn „Vijftig procent formule thans afgeschaft Meisje in koffer naar het Westen Overwegend droog GEEN PARDON EXPOSITIE IN DEN HAAG Judokampioen jan van Ierland verongelukt Eiland Texel is een stad, al 550 jaar lang Vopo's schieten Westberlijiier dood Tweed en Terlenka De bruid zag er stralend uit SCHERK t04e JAARGANG No. 24580 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandie. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau; Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. foor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehete oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden-, GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 4) - telefoon 2893) De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap heb ben in Genève, althans voorlopig, een gemeenschappelijk front voor de Kennedy-ronde hersteld. Frankrijk zal geen nieuw voorstel indienen dat afwijkt van het standpunt van de vijf E.E.G.-partners, waartegen over deze op zich hebben genomen op enkele punten aan de Franse wensen tegemoet te komen. Het compromis werd bereikt op een korte vergadering, waaraan werd deelgenomen door de ministers van de zes E.E.G.-landen en de Europese commissie. Prinses Sophie, de echtgenote van Don Juan Carlos, een van de Spaanse troonpretendenten, heeft een bezoek gebracht aan de urani- ummijnen in Andujar. Op de foto zien we de prinses in mijnwerkers- kleding in de mijn. Er zullen namens „de zes" amende menten worden voorgesteld, die niet al leen betrekking hebben op een afschaf fing van de „50-procentformule" als basis voor de Kennedy-onderhandelingen, maar ook op twee andere punten, waar tegen de Franse delegatie eergisteren zijn veto had uitgesproken. De nieuwe formu lering. die de E.E.G. zal voorleggen aan de overige 36 deelnemers aan de mi nisteriële conferentie, zal niet meer spre ken van een „basis", maar minder posi tieve bewoordingen bevatten om te stre ven naar een halvering van de interna tionale tolrechten. Voorts zal men, om aan de Franse bezwaren tegemoet te ko men, wijzigingen aanbrengen in het voor stel waarin wordt gesproken van maat regelen ten gunste van ontwikkelingslan den, onder meer voor een afbraak van meer dan 50 procent of algehele afschaf fing van invoerrechten op produkten, die van bijzondere betekenis zijn voor deze landen. Het derde punt waarvoor „de zes" wijzigingen zullen voorstellen, be treft het vaststellen van een datum voorgesteld was 10 september a.s. waarop alle landen bekend moeten heb ben gemaakt welke produkten zij van de Kennedy-ronde wensen uit te sluiten. De Franse vrees is, dat de Europese gemeen schap onder Amerikaanse druk zal ko men te staan en meer zal moeten toe geven dan naar Franse opvatting wense lijk zal zijn. Is met dit compromis voorkomen dat Frankrijk door het indienen van een nieuw eigen voorstel openlijk de onenig heid tussen „de zes" zou demonstreren, anderzijds vraagt men zich in Genève af hoe vooral de Amerikaanse reactie op deze wijzigingsvoorstellen zal zijn. Al gemeen is men daarbij van mening dat de mogelijkheid van een beslissing over de richtlijnen voor het verloop van de Kennedy-onderhandelingen door de mi nisters van de 42 landen nog aanmerke lijk kleinelr is geworden. Gisteren heeft in Genève o.a. de heer K. B. Lall als vertegenwoordiger van India het woord gevoerd. Hij zei dat „de meerderheid van de 450 miljoen Indiërs onder materiële omstandigheden leeft, die men zich in Europa niet kan voorstellen. Na 12 jaar inspanningen is het nationale inkomen van India thans op 70 dollar per jaar per hoofd der bevolking gekomen, maar een kwart van de bevolking geeft voor zijn bestaan slechts 42 dollar per persoon per jaar uit". Onder die omstandigheden heeft India bijzondere belangstelling voor de zo juist begonnen onderhandelingen. India wil geen autarkische vorm van ontwikkeling volgen. Het is echter van mening dat zijn handelspartners de produkten van India niet alle kansen, die mogelijk waren, hebben gegeven. De vertegenwoordiger van India bekri tiseert sterk: 1) de discriminerende be perkingen voor de door India geleverde produkten; 2) de uitsluiting van India van het voordeel van de tariefverlagin gen die de zes landen van de E.E.G. en de zeven landen van de E.V.A. elk aan hun lid-staten toestaan en 3) de moge lijkheid, die de industrielanden hebben om procedures van dispariteit en uitzon dering toe te passen tegenover landen die samen eenderde deel van de wereld vor men. Hij stelde daarom nog grotere veria gingen van invoerrechten voor de uit voer van de ontwikkelingslanden voo dan voor die van de industrielanden Ook bepleitte hij algemene voorkeurs rechten voor de produkten van het der de deel der wereld, te verlenen door de industrielanden. Dit zal nog te meer voor India noodzakelijk zijn. omdat als de on derhandeling der Kennedy-ronde slagen, de voorkeursbehandeling voor produkten van India op de Engelse markt zal ver minderen. India is economisch niet in staat tijdens de komende tariefonderhan delingen tariefverlagingen aan te bie den. Een Oostduits meisje is naar het Wes ten gevlucht verborgen in een geheime ruimte van het bagageruim van een auto. Ze werd bij haar vlucht uit Friberg in Saksen. Oost-Duitslana, geholpen door twee Zweedse vrienden van haar ver loofde, een Westduitser. Mevr. Anna Astrin, een van de Zweden die de Oostduitse hielpen vluchten, ver telde gisteren in een interview voor de Zweedse radio van de geslaagde onder neming. Twintig kilometer voor de grens lieten zij het meisje in de geheime ruimte krui pen. Het meisje bleef er anderhalf uur zonder ontdekt te worden, hoewel de Oostduitse grenswachten wel in het ba gageruim hadden gekeken. De Zweedse auto reed veilig Wesf- Berlijn binnen In verband met de viering van Hemelvaartsdag zal onze eerst volgende uitgave 8 mei a.s. verschijnen. Directie DAGBLAD DE STEM KROEST.TEV heeft Ben Bella beloofd Algerië te zullen beschermen, hetgeen mogelijk inhoudt dat de Russen Algerië militair materieel zullen leveren. NA EEN BOTSING met een tegenligger is gisteren onder Weert een 28-jarige automobilist verongelukt. UNIFICATIE van posttarieven in de E.E.G. is niet urgent, zo heeft een com missie-van-zes geconcludeerd naar aan leiding van een klacht, dat Nederland de laagste posttarieven ter wereld heeft. ZATERDAG komt Kroestjev voor een 16-daags bezoek in Cairo aan. Egypte is het eerste Afrikaanse land dat hij be zoekt. Weersverwachting van het K.N.M.l geldig tot vanavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige af en tor vrij krachtige zuidwestelijke wind Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 20.13 uui Maan onder 12.59 uur. Morgen: zon op 5.00 uur. Zon onder 20.15 uur. Maan op 3.44 uur. Maan onder 14.16 uur. Vrijdag: zon op 4.58 uur. Maan op 4.04 uur. In de Zuidarabische federatie is nu een krachtige actie van Britse commando's tegen guerrillastrijders uit Jemen aan de gang. In de gevechten zijn al verschei dene Arabieren gedood en gewond. Na het bericht dat twee van hun kameraden in Jemen zijn onthoofd, zijn de Britse militairen nauwelijks tot lankmoedigheid geneigd. Onder dekking van straaljagers van de R.A.F.. rukken de Britten op vanuit de Radfanbergrug de Wad-Taymvallei in en zijn zij ei op uit posities in de bergen te bezetten die deze vallei beheersen. De Britten worden in hun snelle offensief geassisteerd door twee bataljons van het| Zuidarabische leger. Tijdens een verwoede veldslag voor de verovering van twee belangrijke ver sterkte stellingen van de rebellen, zijn gisteren in Aden twee Britse militairen gesneuveld en 10 gewond. Britse mariniers en parachutisten ver overden uiteindelijk laat in de middag de beide steunpunten. De eerste berichten spreken over aan zienlijke verliezen aan de zijde van de opstandelingen. Officiële cijfers hierover werden echter niet bekendgemaakt. Het uiteindelijke succes van de Britse operatie is voor een groot gedeelte te danken aan twee bataljons van het fe derale leger van Aden, die onder com mando staan van Arabieren. Deze troe pen hebben ervoor gezorgd dat de be langrijkelangrijke Dhala-weg vrij bleef, zodat de Engels enconstant konden wor den bevoorraad. Engeland heeft een infanteriebrigade naar Aden gezonden, om de troepen daar te helpen bij het offensief tegen de guer rillastrijders die aanvallen doen op de Zuidarabische federatie. De voorhoede van de verse troepen is van Noord-Ier land naar Aden overgevlo gen. Gisteren volgde een taktisch onder deel van ongeveer zestig man. Premier Home heeft meegedeeld dat Engeland zo nodig t roepen aan het NAVO-contingent in West-Duitsland zal onttrekken, ter versterking van het Aden-commando, in 't licht van Egyptes president Nassers recente oproep lot de Jemenieten om de Engelsen uit Aden en de rest, van de Zuidarabische federatie te verdrijven. (Van onze Haagse redactie) Voor de ruim een miljoen sportvissers die Nederland telt, gaat morgen een paradjjs open wanneer in de Haagse Houtrusthallen de eerste internationale visserijtentoonstelling „Navito" wordt geopend door de lieer J. A. Risseeuw, directeur van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer. Op deze tentoonstelling komen vooral de sportvisser en de consument aan hun trek. De Navito zal hun op allerlei wij ze voorlichting geven. De behoefte aan instructie en materiaalkennis is er on getwijfeld bij de tienduizenden henge laars, een aantal overigens dat van jaar tot jaar toeneemt. Vakbekwame sport vissers en casters (werpers) weten dat zeker negentig procent van alle sport vissers in de techniek van het vissen en vooral in het werpen met de werp hengel tekort schiet. In het algemeen weet de sportvisser ook niet welke materialen hem ten dien ste staan. De Navito toont vele hengel- De Verenigde Staten en de Europese geallieerden zijn het zo goed als eens over de benoeming van de Italiaanse ambassadeur in Parijs, Manlio Brosio, tot secretaris-generaal van de NAVO. De benoeming van de opvolger van Stikker zal vermoedelijk volgende week worden bevestigd en bekendgemaakt op de bijeenkomst van ministers van de NAVO in Den Haag. Een andere kandidaat voor de functie was de Britse permanente onder-minister voor buitenlandse zaken, sir Harold Cac- cia. Brosio zou de eerste Zuideuropeaan zijn die de post bekleedt. sportartikelen uit binnen- en buiten land. Ook wordt er praktische voor lichting gegeven, zoals we^odem 'T- ties door de wereldkampioen casting, de Nederlander Ronald i cage.n met instructies en lezingen. Op de Na vito exposeren elf landen, tot Japan en Mexico toe. Iloe groot ook de trek is van vissers naar de waterkant of naar de stranden, een visctend volk zijn de Nederlanders niet. Per hoofd der bevolking wordt per jaar niet meer dan vier kilogram vis gegeten. Negentig procent van de be volking eet nooit vis. Het probleem voor de reders is dat er hoe langer hoe meer viswinkels verdwijnen. Er is weinig animo om in dergelijke za ken te werken. De bedrijfsvisserij zint nu op andere distributiemethoden. Zij heeft het oog laten vallen op zelfbedie- nings- en grootwinkelbedrijven. Het produkt dat de bedrijfsvisserij op de markt gaat brengen zal aantrekkelijk en hygiënisch verpakt zijn, klaar voor consumptie en onbeperkt houdbaar. Op na Navito zal de bezoeker kennis kun nen maken met vacuüm verpakte, ge zouten maatjesharing. Een van de Scheveningse rederijen ex porteert deze haringfilets al enkele ja ren, voornamelijk naar Zuid-Afrika en met groot succes. De prijs van deze ha ring zal ongeveer 0.90 per 3 stuks gaan bedragen. Door de vacuümver- pakking wordt het mogelijk via de zelfbedieningszaken haring te verko pen, zodat ook in plaatsen waar geen viswinkel gevestigd is en waar geen haringkar komt, nu haring verkocht kan worden. Het ligt ook in de bedoeling binnen af zienbare tijd op deze wijze gebakken vis in de handel te brengen. In Den Haag wordt alles in ge reedheid gebracht voor de komen de NAVO-conferentie, die van 12 tot 14 mei in de Julianakazerne gehouden zal worden. De foto toont een overzicht van de conferentie zaal. Op de tafels de vertaal- installaties. De judokanpioen Jan van Ierland uit Tilburg is gisteren op de Roermondse- weg onder Weert dodelijk verongelukt. Hy was onderweg naar Garmisch-Parten- kirchen in Zuid-Duitsland. waar hij met zijn gezin zyn verjaardag zou vieren. Vandaag zou hij 28 jaar geworden zijn. In een bocht botste zijn auto op een tegenligger, die vlak voor hem plotse ling naar rechts draaide, een zijweg in. Voor een levensbeschrijving van Jan van Ierland zie onze sportpagina. Om meer aandacht te vestigen op de festiviteiten, die deze zomer op Texel zullen plaatsvinden, i.v.m. het feit dat Texel 550 jaar gele den stadsrechten kreeg, brengt een delegatie van het eiland een be zoek aan Amsterdam. Foto: Een van de Texelse schonen met lam metjes die de loco-burgemeester van Amsterdam werden aangebo den. Kroestjev schijnt bereid te zyn met de Verenigde Staten na de presidents verkiezingen een verdrag voor vreed zame coëxistentie te sluiten. Dit zeggen welingelichte Westeuropese diploma tieke bronnen in de Engelse hoofdstad. Het Kremlin zou, aldus deze bron nen. non-interventie beloven in de Amerikaanse invloedssferen, in ruil voor een status quo in Europa. Tot zover waren er echter geen aan wijzingen dat Cuba deel zou uitmaken van deze afspraak. De Sovjets hebben zelf tot zover nog geen aanwijzingen gegeven omtrent de voorwaarden van enig verdrag met de Verenigde Staten. De Londense zegslieden lieten er geen twijfel over bestaan dat Rusland een vergelijk wil met de Verenigde Staten. Volgens de huidige aanwijzingen zou dit akkoord gelijk staan met een ver- lengde wapenstilstand tussen de twee atoommachten. De beweegredenen van het Kremlin zouden onder meer zijn: het groeiende geschil met China, de hoge kosten van de bewapeningswedloop, de economi sche spanningen in eigen land. en de gedachte aan een mogelijke economi sche samenwerking met de Verenigde Staten. Het Kremlin zou niet van plan zijn enige belangrijke positie prijs te ge ven voor het akkoord. Boven alles is Moskou erin geïnteresseerd de huidige status quo in. Europa te handhaven. In verband met Duitsland zouden de Rus sen niet bereid zijn om toe te geven. Volgens deze zelfde bronnen blijven de Russen tegenover Cuba publiekelijk gebonden om het regime van Fidel Castro in stand te houden. Ze zouden niet betrokken willen raken in een botsing en de Cubanen zonodig wel in toom willen houden. Maar in andere sferen van Latijns- Amerika, Azië en Afrika zouden de Russen, aldus deze bronnen, bereid zijn om in te stemmen met een houding van non-interventie onder een verdrag met Washington. Een verklaring van Kroestjev in een partijblad wees gisteren in die richting De Russische premier zei daarin o.a. dat boter en vlees beter zijn dan raketten en hij daagde het Westen uit in een vreedzame strijd uit te vechten welk systeem het beste is: het communisme of het kapitalisme. (Advertenties) Oostduitse grenswachten hebben een 20-jarige WcstbeiJijner, Adolf Philipp, doodgeschoten aan de grens tussen Oost- Berlijn en de voorstad Staaken in de Britse sector van Berlijn. Het Oostduitse persbureau A.D.N. noemde het slachtoffer „een provocateur die grensversperringen vernielde en ver volgens poogde een grenswacht neer te schieten". Er werd toen „uit zelfverde diging" op de Westberlijner geschoten, aldus de rode lezing. Een sportcombinatie voor do man die er correct en perfect wil uitzien. Het jasje is tweed in pied de poule dessin en grote zachtgetinte overruiten. Terlenka 0075 ...want een tintelend schone huid was de basis voor haar make-up. Het werk van Scherk Gezichtslotion. Scherk Gezichts lotion reinigt de huid diep van stof-, crème- en poederresten. Elke avond een watje met Scherk Gezichtslotion en de huid kan rusten en vrijuit ademen. Uw dagelijkse minuutje voor 'n fris en jong uiterlijk! In flacons v.a. f2.95 G 109 Klassiek kostuum, modern arrangement Barathea is dé klassieke stof die House echter steeds up to date ver werkt. Nü in modellen met of zonder vest en met een slank gesneden pantalon. Alle, maar dan ook alle maten (óók de grote en de z.g. kwartmaten!). 179,50j Lichte, dichte regenjassen 't Model is Engels. Dus: gekleed. Maar met spor tieve sierstiksels en schui ne, vlotte steekzakken die met een knoop gesloten worden. Uiterst licht in ge wicht. Waterdicht (silicon finished!). In de mode- tinten beige en sandstone. v.a 99,50 Karrestraat 3, Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1