Philatec Parijs stijlvolle postzegeltentoonstelling INTERNATIONALE ALLURE BAS OM Episcopaat omschrijft taak geestelijk adviseur ,De Gaulle isoleert Frankrijk" The B coffie ORDEN EAU DE COLOGNES DE BABY Fantas de lama CJ PJ Raadsels in 37672 M602 2624 Postroute van twaalf landen BRIEF AAN ORGANISATIES Guy Mollet De gierige koopman en de gele schoenen 20 S 21 e [cnetgXI BOUCLÉ TAPIJT Beatle Starr gaat trouwen - GRAPJES - Kruiswoordpuzzel Aftelrijmpje De dichter Zoet Jantje Het prinselijk bruidspaar <i «„V Vymcjekeerae dJdm Mikkie de mot HET GANSJE Inde wint Verborgen bloemen Een verhaal uit Arabië I irmale uimte iressor koel- f 328.— nt 150 liter stf 478.— 11 raat 35, Tel. 16772. gen op Zoom 3987, Roosendaal Let op de groen-rode lerkverpakking 21 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 MEI 1964 (Bijzondere correspondentie) Als de historici gelijk liehben en dat nemen wü op hun gezag graag blinde lings aan dan is er in de loop der eeuwen in elk jaar '64 nooit iets belang rijks gebeurd. Parijs vindt dat een grof schandaal. Ergo is besloten om in de maand juni 1964 van 5 tot 21 in de Parijse hoofdstad, in het Grand Palais. een internationale postzegeltentooustel- ling te houden onder de naam van Phi latec: Phila voor philatélie en Tec als afkorting van techniek. Voor verzame laars, liefhebbers van postzegels, voor de handel en ook voor de techniek van de P.T.T. zyn 20.000 vierkante meter ruimte gereserveerd. De afdeling tech niek zal laten zien, hoe het bedrijf van de P.T.T. internationaal de laatste jaren is gemechaniseerd en geautomatiseerd, niet in de eerste plaats dank zij de elek trotechniek. De graveerkunst, die bij de postzegels zo'n voorname rol speelt, krijgt in het Grand Palais een eigen afdeling. Ter gelegenheid van deze expositie zal een speciale ruimtevaartzegel wor den uitgegeven ter waarde van 1 frank die oP de tentoonstelling zal worden ver kocht voor vier frank, waarbij inbegre pen is de entreeprijs van drie frank. Be stellingen per eenheid, per blok van vier of per blad van acht kunnen bij alle Franse postkantoren worden gedaan tot 20 juni 1964 's middags om 16 uur. Men kan de zegels ook persoonlijk kopen bij het tijdelijke postkantoor van de ten toonstelling, maar overal blijft de prijs per zegel 4 frank. Bovendien zal een propagandaserie worden uitgegtvcn van vier vaste zegels: twee oude (.0.30 en 0.25 frank) en twee nieuwe (0.25 en 0.30 frank). POSTAUTO'S Om het buitenland bij deze expositie te betrekken en daardoor de gebeurtenis een internationaal karakter te geven, is aan twaalf landen gevraagd een post' auto naar Parijs te sturen, bemand met een bestuurder en een brievenbesteller in uniform. Alle twaalf landen hebben hun medewerking toegezegd, ze rijden de volgende routen in Frankrijk: 1 Engeland, Saint-Malo-Houdan; 2. Nederland, Duinkerken-Beauvais; 3. Bel gië, Maubeuge-Mantes; 4. Luxemburg, Longwy-Beauvais; 5. Denemarken, Wis- sembourg-Compiègne; 6. W. Duitsland, Colmar-Meaux; 7. Oostenrijk, Pontar- lier-Provins; 8 Zwitserland, Saint-Julien- Melun; 9 Italië, Briangon-Etampes; 10. Monaco, Monaco-Nemours; li. An dorra, Aix-les-Thermes - Fontainebleau; 12. Spanje, Bayonne-Rambouillet; In bijzonderheden gaat de weg voor de Nederlandse postauto (een Opel) over Duinkerken, Amiëns, le Havre. Bayeux, Saint Lo, Caen en Beauvais. Alie wagens moeten 11 juni Frankrijk binnenkomen en na een parcours van 1000 kilometer door Frankrijk op 14 juni ge/amenlijk Parijs bereiken, waar voor het Grand Palais een défilé zal worden gehouden. RALLY Bovendien wordt nog een rally ge houden voor de Fransen zelf: twee ver tegenwoordigers uit ieder Frans depar tement en een plaatsvervanger. Gezien hun dichtheid van bevolking zullen de Seine, de Seine-et-Oise en de Saine-et- Marne als één departement worden be schouwd en gezamelijk worden verte genwoordigd door twintig deelnemers De deelnemers, die allen boven de 21 jaar en in het bezit moeten zijn van een rijbewijs, worden geselecteerd op vragen bekend te maken door radio, televisie en de grote bladen. De vragen moeten per brief worden beantwoord en opge zonden aan het departementale hoofd postkantoor. Van één stel vragen geven wij het volgende voorbeeld: 1. Een door de P.T.T. uitgegeven zegel stelt een bathyscaaf voor: a. tot welke diepte in zee is deze duikboot gedaald: b. waar: c. wat is de grootte d'epte, ooit door een bathyscaaf bereikt? 2. In welke stad en in welk jaar is de eerste automatische telefooncentrale in Frankrijk in gebruik genomen? 3. Hoe groot is op 30 april 1964 's avonds het totaal aantal postchèque- en giro rekeningen, het vasteland van Frankrijk en Corsica inbegrepen? (Op 30 april 1963 was dit aantal 5.339.432). LOGIES Men kan bij Philatec Paris 1964, com missariat général, 123 BI. Brune, Paris 14e, hotelkamers reserveren, want het (Advertentie) 2- XfjH FSftNSiUSE Propagandaserie die vanaf 11 mei in de normale verkoop is. zal in de maand juni niet meevallen in Parijs behoorlijk onderdak te krijgen. Bij het reserveren door Philatec moet men rekening houden met de volgende prijsklassen: le categorie 80 - 125 frs. 1- pers.-kamer, 55 - 85 frs. 2-perss.-kamer (inclusief ontbijt en één warme maal tijd, diner of déjeuner); 2e categorie 1 pers-kamer 22-30, 2-p.-kamer 17-27 en toeslag voor bad 18-25 frs (inclusief ont bijt); 3e categorie 1-p.-kamer 17-24, 2-p.- kamer 13-17, toeslag bad 712 frs. (in clusief ontbijt). Alle kamers per persoon en per dag. Reservering voor minstens vijf nachten. Tijdens de duur van de expositie staan bezoeken aan Parijs en omgeving op het program, die verzorgd kunnen wor den via de Service d'Accueil van de Philatec Parijs 1964. De keus wordt ge laten tussen historisch Parijs, modem Parijs, het Louvre en de kastelen van Versailles, Fontainebleau en Saint-Ger- main De bezoeken nemen een halve dag in beslag. (Advertentie) BASTION: bouclé tapijt 1 in 2 kleuren 8 gedessineerd voor 8 de prijs van 1 gewoon effen, I 30 m. breed, f f 33.50 p. str. meter. I Vraag folder B26 aan I Veneta N.V., Hilversum, f In een gemeenschappelijk schrijven heb ben de bisschoppen van Nederland zich tot de nationale besturen van katholieke organisaties gewend om te spreken over de plaats van de geestelijk adviseur. In dien in het verleden zo zeggen de bis schoppen de taak van de geestelijk adviseur door sommigen te negatief ge zien is, dan staat daar tegenover, dat diens opdracht in feite zeer positief is. Katholieke organisaties streven ernaar bij de opbouw der maatschappij christe lijke idealen en katholieke waarden te realiseren. De geestelijk adviseur treedt daarbij op als vertegenwoordiger van de bisschop. Om het werk te begeleiden en te stuwen. „De geestelijk adviseur zo heet het letterlijk in de brief fungeert als de contactman met de bisschoppen, als rechterhand van het bestuur in zaken van 't gesprek tussen kerk en wereld, dat voor een groot deel in en door de katho lieke organisaties op profaan terrein tot van 1.65 af stand komt". De bisschoppen maken on derscheid: omvang en modatliteit van de taak verschilt van organisatie tot organi satie, hoewel zij in wezen overal hetzelfde is. „Ze is de belichaming van de bijdrage die het geestelijk ambt geeft en moet geven aan de katholieke organisaties in haar werkzaamheden". De bisschoppen wensen derhalve dat in de statuten van alle nationale en diocesane organisaties bepaald blijft dat het bestuur wordt bij gestaan door een geestelijke, benoemd en ontslagen in overleg met het episcopaat. Verder dient zijn taak omschreven te worden in boven uiteengezette zin. Voor plaatselijke en regionale verenigingen be hoeft dit niet zo dringend te worden door. gevoerd. Er kan een geestelijk adviseur zijn voor meer organisaties. In een parochie of dis trict zou de pastoor of de deken een pries ter kunnen aanwijzen. De bisschoppen houden na deze uiteenzetting meer dan ooit vast aan de juistheid van de bena ming van „geestelijk adviseur" en hopen, dat iedereen dat nu ook con amore zal doen. Franse De secretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, heeft maandag in Puteaux bij Parijs tot socia listische burgemeesters gezegd dat pre sident de Gaulles onafhankelijke buiten landse politiek, Frankrijk vrijwel heeft geïsoleerd. Wat de NAVO aangaat is de breuk na genoeg volledig, aldus Mollet en wat Europa aangaat, „is het duidelijk dat de opvattingen van het staatshoofd door geen bondgenoot gedeeld worden". Mollet, die met de Franse communisten tot een werkovereenkomst zou willen ko men, verweet hun dat ze vage antwoor den gaven op de socialistische vragen tot samenwerking. Onder de communistische leiders in Frankrijk waren volgens Mol let „waardevolle figuren", om welke re den de vaagheid van hun antwoorden be schouwd diende te worden als te zijn berekend". Volgens de Londense Daily Sketch gaat de drummer van de Beatles, Ringo Starr, in augustus trouwen met de 18-jarige leerling-kapster Maureen Cox. Moeder Cox heeft gezegd dat haar dochter in Londen is, anderen zeggen dat ze met Starr en een tweede Beatle, Paul McCartney, vakantie houdt in West- Indië. De werkgeefster van miss Cox, Fe licity Harris, zei dat ze al ongeveer drie weken op ziekteverlof was. „Ze is hals overkop verliefd geraakt op Ringo sinds ze hem voor het eerst ontmoette", aldus miss Harris. De Sketch wist te melden dat de drum mer van de Beatles Maureen Cox vijf keer per week had opgebeld toen hij mei zijn groep een tournee maakte door Ame rika. -„.-'•'•f Hij wordt uit bed gehaald Het zonnetje schijnt hem tegen Het weer heejt dus niet gefaald Het is gelukkig geen regen. Hij lacht en kraait en brengt geluiden voort, Die wij zeker niet zullen snappen, Hij steekt zijn vingertje op: hoor! Hij is zo leuk, als hij maar niet hoeft pap te happen De box wordt weer tevoorschijn gehaald Het speelgoed gaat met hem mee. Maar dat staat jongeheer niet aan, En zet een keel op: ,,Bee!" En als het tijd voor eten is, Dan wordt hij opgetild De pap, die al is klaargemaakt Nog nooit heeft hij zo gegild. Hij wil zijn mondje niet open doen En is het erin, dan gaat het weer terug Hij wil geen pap, hij wil 'n „boen" Zijn moeder ruimt de pap maar op er zucht. Dan wordt hij sjiekjes aangekleed Hij roept: „Ik ga da-da". Hij heeft zijn mooiste pakje aan De wagen staat al kant en klaar. Daar gaat hij weg, Wat is het stil! Dan gaat zijn moeder aan de slag, De ramen moeten nog gezeemd en buiten wacht de baby-was. ELS MELSER Hulst FRANSJE Fransje huilt verschrikkelijk. Een meneer op straat probeert hem te vergeefs tot bedaren te brengen. ,,Wat heb je dan mijn jongen9" „Hu-hu-hu-hu-hu....!" „Heb je je pijn gedaan?" „Neeeeeeee!" „Kun je je huis niet meer vinden?" „Jaaaa!" „Heb je dan misschien een dubbeltje verloren?" „Neeeeee!" „Wil je een chocolaatje hebben?" Neeeee!" „Wat wil je dan?" „Hui-ui-uilen", brulde Fransje. Verleden jaar in de zomervakantie in het park en hielp oom Rein dan ben ik bij tante Roos en oom Rein in met het voederen van de dieren. Toen Wassenaar wezen logeren. Om Rein ik er een paar dagen was kwam oom is daar verzorger van de dieren in thuis om te vertellen dat er zojuist het dierenpark. De hele dag was ik een lamaatje was geboren. We gingen er direct heen en zagen een heel klein mager, nat, been- derig diertje. Moeder lama stond er bij te kij ken en likte het diertje aan alle kanten. Na enige tijd gaf de moe der het duwtjes met haar neus om het klein tje te laten opstaan. Maar dat bleef rustig liggen. Oom werd onge rust. Hij zei: ,,Nu moet hij toch gauw gaan op staan anders vertstoot de moeder het en geeft ze het geen eten" Na enige uren gingen we weer kijken en zagen de kleine lama nog steeds stil liggen. En de moeder was weg. Die liep alweer bij de ande re lama's. Oom heeft hem toen voorzichtig opgenomen, naar de schuur ge bracht en daar op stro neergelegd. 's Avonds hebben we het lamaatje toegedekt met stro. De volgende morgen zijn we direct gaan kijken, want we waren nieuws gierig of het nog zou leven. Ja hoor, het leef de nog! Oom zei toen: ,,Nou, Patricia, jij hebt toch vakantie, nu moet jij maar verder de jonge lama verzorgen". Oh, fantastisch", zei ik, „hoe zullen wij hem noemen?" „Je zegt nogal veel fantastisch", antwoord de oom, „laten we hem daarom maar Fantas tico noemen. Die avond heb ik Fan. tastico voor het eerst met een zuigfles een beetje lauwe melk met water laten drinken. Dit werd een reuze knoei boel! Na twee dagen stond Fantastico zo maar ineens op zijn lange poten en na drie dagen kon hij lopen en springen Drie keer per dag heb ik hem gevoerd met de fles waarin steeds meer melk en voedingssuiker ging. Al gauw ging hij mij ken nen en liep hij mij over al als een hondje ach terna. Ik moest 'eens voor tante Roos naar de bakker en toen ik even onderweg was kwam Fantastico mij hard achterna lopen. Ik heb hem toen voor de aar digheid maar meegeno men naar de winke*. Onderweg had ik veel bekijks en van de juf frouw kreeg hij een bis cuit je. De lama groeide vlug op en toen ik weer naar huis moest omdat de school weer begon, Kon hij al bijna voor zich zelf zorgen. Ook kon hij al aardig spuwen. Als honden kwaad zijn bij ten ze, katten krabben, maar lama's spuwen. In een brief van oom Rein las ik dat Fantas tico nu bij de andere lama's in het dieren park loopt. Ik ben heel nieuws gierig of hij mij deze zomer nog zal kennen en.... of ik hem dan nog zal kennen PATRICIA KILA 12 jaar Horizontaal: 1 lidwoord, 5 overblijf sel van een sigaar, 7 muzikale berg ruimte, 9 boot van Noë Verticaal: 2 lengtemaat, 4 lange dun ne plank, 6 huisdier, 8 hiermee be gint menig sprookje. Oplossing: horizontaal: 1 het, 5 as, 7 la, 8 ark. Verticaal:: 2 el. 4 lat, 6 kat, Ingezonden door: W. STRUYK St.-Jozefstraat 36. Oosterhout Hokus, pokus pas. snij je moeders neusje af, laat er nog een stukje an, dat ze nog wat snuiten kan, Koffiedik, af ben ik. ANNIE en ANTOON DE WIJS Koning Haakonstraat 4, Moerdijk Er was eens een rijke man en die rijke man was een dichter. Hij was een goede man en heel knap want hij kon zo maar ineens rijmen. Op ze kere dag had hij het mooiste rijmpje gemaakt dat hij ooit gemaakt had. Luister maar: Het is lente, het is lente, Straks eten we krenten en een kopje koffie erbij Want het is mei. En dit was het verhaal van de dich ter. WOUTER VALENTIJN Dorpstraat 77, St.-Willebrord Jantje is erg lief ge weest en nu zegt moe der tegen hem: „Als vader vanmiddag thuis komt, krijg je van hem een mooi nieuw dubbel tje" „Nou", zegt Jantje dan, ,,'n oud vies kwar tje is ook wel goed, moeder". BONANZA PETER BROEREN St.-Laurensziekenhuis, kamer 5 Breda CARLA DE HOON Krekelweg 92, Prinsenbeek Toen in het zonnige zuiden In Rome de klokken luidden, kwamen Irene en Carlos het bruidspaar, daar aan om in Santa Maria voor Gods altaar te staan. Inéén sloten zich hun handen voor de eed van de huwelijksbanden Stil vertrouwend keek zij hem aan; Zij beloofden met God door het leven te gaan. Dan namen de gedachten haar mee Naar ons klein landje aan de Noordzee „Zij" zullen altijd bij haar zijn In haar wereld van „Liefde en Zonneschijn". Zij weet, wat ze ook heeft misdaan: „Moeders liefde blijft altijd bestaan En dat, hoe ver ook van haar vandaan. De weg: rijdt over de auto De tafel ligt op de vulpen De kelder ligt in de kaas De worst stopt de verse slager Het vliegtuig hangt aan het spruitje Het plafond hangt aan de lamp De sinaasappel eet Jan Het ei legt een vogel De molen draait aan de wieken De lucht vliegt door het vliegtuig en het bed valt uit Jan. HENNY VEUGER, 11 jaar Rozenlaan 56 Breda Moederke zal in gedachten toch altijd naast haar staan". Toen werd het eventjes weer stil tot het antwoord klonk: ,,Si", ik wil Keek zij verdrietig om zich heen? Voelde zij zich even alleen? Blonde prinses hef uw ogen omhoog naar de mooie blauwe hemelboog. Waar Moeder Maria met beide handen U vasthoudt en uw bootje veilig doet landen. Want slechts bij haar Koningin van de Hemel Vindt u de rust in dit aardse gewemel. TIENER Molenstraat 1, Hoogerheide Mikkie dat slim ventje, zien we wel eens op een prentje. Hij haalt allerlei grappen uit, die kleine guit. Zijn vader wil hem kwijt, En ook de meid. Maar dat gaat niet erg vlot. Met die ondeugende mot. LIZET v. 't WESTEINDE Scherpbierseweg 24, Groede Ik wil graag corresponderen met een meisje van 9 of 10 jaar. Die vier grote jongens met hun lange ponnies brengen jong en oud met hun „twist en shout" het hoofd op hol Vooral de meisjes, zingen al die wijsjes. Telkens als ze beginnen te zingen beginnen ze te gillen, en ze willen zo maar springen op de schoot van Ringo met zijn hand vol ringen! En ze willen o zo graag een plukje van hun lange haar. En sommigen zijn zó aan die vier verknocht dat ze maar een pruik hebben gekocht ALICE LEUNISSEN Bergen op Zoom Het gansje gaat naar de vijver Daar gaat het eten zoeken en zwemmen Dat vindt hij fijn Wij geven hem brood. Dan vliegen zij naar ons toe. Dat is leuk om te zien. CARLA DE HOON Krekelweg 2, Prinsenbeek Een kieskeurige me neer komt de winkel binnen en vraagt aan de bediende: „Zeg eens jongeman, zijn deze eie ren wel vers?" „Dat kan ik niet we ten, meneer", antwoordt de bediende, ,,ik ben hier pas een maand in dienst". LIESBETH SPEKENBRINK St.-Laurensziekenhuis, kamer 2 Breda BRAMMETJE TROOST Kamer 4, St.-Laurensziekenhuis Breda 1 De ezel zette zich schrap en begon „Ia" te roepen. 2 Toen ze geslaagd was maakte die dolle Lies een rondedans van blijd schap 3 Mijn tante kreeg op haar verjaar dag een Oudhollandse ring 4 Ik heb in de aardrijkskundeles ge leerd waai Gaasterland ligt. 5 De edele ridder spoorde de boos wicht op en leverde hem over aan het gerecht. 'joodsjappi.i q 'J91SH f '§uijas g 'aipl z 'RiuoSag f MARJOLEIN BREEKELMANS St—Laurensziekenhuis, kamer 3 Breda 1 Hoeveel kanten heeft een koektrom mel? 2 Wanneer kan water in een doos worden meegegeven? 3 Welke boom heeft iedereen in zijn hand? 4 Wat is de overeenkomst tussen een boom en een boek? JEANNE HORREVOETS Drimmelenseweg, Made Jeanne wil graag corresponderen met een meisje van ca. 13 jaar Ze spaart lucifermerken en speldjes.' •u9j0pBiq laqaqe uaq -qaq az 'uqed uaa g «sr sfi jaq spj z 'juequaqnq 9p ua uauuiq ap 'som; i In een klein dorpje van Arabië leefde lang geleden een arme schoenmaker, die Said werd ge noemd. Op zekere dag kreeg Said bezoek van een rijk man die nogal ver iveg woonde en daarom op zijn paard gekomen was. Hij wilde schoenen kopen. Maar toen het op zaken doen aankwam, was de rijke man niet tevreden te stellen. „Deze schoenen bevallen me niet, en die daar helemaal niet, en die andere bevallen me wel het minste", zei hij. „Alleen deze gele, die zijn wel aardig. Wat moeten die kosten?" Said noemde de prijs. ,,U bent niet goed wijs, dat is veel te duur", riep de rijke man, die heel gierig was, „voor dat Qeld wil ik minstens twee paar schoe nen hebben!" Toen werd Said heel boos. „Waar om niet gelijk drie of zes paar?" schreeuwde hij „voor zulke klan ten als u bent, 'bedank ik. Die kun nen me gestolen worden!" „Zo'n schoenmaker als jij bent kan me ook gestolen worden!" schreeuwde de rijke man. „Voor een echt mooi paar schoenen zou ik wel veel betalen! Ik zou er nog wel mijn paard voor geven! Maar voor die snertschoenen van jou heb ik niets over!!" Daar de schoenmaker de vreem de, rijke en gierige man de rug toe keerde, bleef deze niets anders over dan maar weg te gaan. Said deed of hij het niet merkte. Maar toen de vreemde een eindje weg was, nam hij vlug de gele schoenen en probeerde langs een kortere teeg vóór de rijke man te komen. Aan de rand van de woes tijn, waar de weg van de vreemde voorbij liep, verstopte Said zich achter een bosje. Al spoedig zag hij deruiter in de verte naderen. Daar komt de gierigaard! dacht onze schoenma ker, sprong naar voor en legde een van de gele schoenen op de weg. Toen liep hij een stukje de weg op, waar deze juist een bocht maakte, en legde hier de tweede schoen neer. Toen enige minuten voorbij wa ren, zag hij de rijke man. Deze zag de eerste schoen liggen en dacht: „Hé, net zo'n schoen als ik bij de schoenmaker gezien heb". Zijn tzoeede gedachte was, om de schoen op te rapen en mee te nemen. Maar terwijl hij zich reeds bukte, dacht hij: „Wat moet ik eigenlijk met één schoen beginnen, ik laat hem lig gen". En hij sprong weer op zijn paard en reed verder. Maar het duurde niet lang, of hij zag de tweede schoen: „Kijk eens!" riep de man, „nu zijn het bij elkaar twee schoenen! En ik hoef er niets voor te betalen. Paard blijf hier even staan, dan loop ik het kleine stukje terug en haal de eerste schoen, die ik heb laten liggen!" En dat was nu precies waar Said op gehoopt had, dat de rijke man zou doen. Hij bleef nog even achter het bosje staan tot de vreemde ver genoeg weg was. kwam dan te voorschijn, sprong een, twee, drie op het paard en reed in galop weg. Toen de rijke en gierige Arabier terugkwam, vond hij wel de schoen maar zijn paard was verdwenen. Nu begreep hij dat hij bij de neus genomen was. en had spijt, dat hij de schoenen opgeraapt had. Toen hij thuis kwam, moe en dorstig van het lopen, was hij in een slecht humeur. Zijn vrouw vroeg: „Waar is je paard?" De Arabier hield de schoenen omhoog en riep woedend: „Hier heb ik Saids schoenen; betaald heb ik ze met mijn paard, mijn gierigheid en mijn domheid". Het was een goede leer geweest voor de rijke man en hij nam zich voor nooit meer zo gierig te zijn.

de Stem | 1964 | | pagina 15