Zij heerste als een tiran Moreel van eenzame commando dalende LUXE Van de Water verwondde zich met biji Krenterig HELIKOPTER VERONGELUKT Volk op de vlucht Soedanezen trekken naar n.-o.-Oeganda Geschenk voor Irene Dr. Griblin heeft thans 40 mille 2 mei t/m 6 juni 758,10-of 15 -waard! Zuidafrikaanse kerken doen beroep op regering fraaie doos 15 -'o0/» JOFFER... Dit is het verhaal van de laatste telg uit het oude Deventer patriciërsgeslacht Van Duren, het schokkende verhaal van Wilhelmina Margaretha Sophia, de zon derlinge „miljoenenjoffer", die dermate gehaat werd, dat het haast niet anders kon of zij moest door geweld om het leven komen. Op 18 mei is het honderd jaar geleden, dat een schot hagel haar van enkele meters afstand in het gezicht trof en zij dodelijk gewond ter aarde viel. De moordenaarshand, waarvoor de burgemeester de Officier van Justitie in hevig verontrustende woorden had gewaarschuwd, had toegeslagen. Als er nu niet ingegrepen wordt, zo had de burgemeester de officier en ook de Commissaris der Koningin geschreven, dan vrees ik, dat de bevolking het recht in eigen hand neemt. Maar de justitie was doof gebleven -Dit terwijl de dertienjarige Jacob Limbeek op sterven lag. De kleine Jacob, die als zovele anderen door enkele van Sophies (maar liefst twaalf) bloedhonden was aangevallen. De justitie verscheen wél ten tonele toen Sophie was neergeschoten en zij verhoorde stug en vasthoudend. Zij arresteerde zelfs iemand, maar doordat de bevolking zweeg als het graf boette nooit iemand voor de aanslag op Sophie. De oprijlaan van huize Duivencate zoals die er honderd jaar geleden ook zal hebben uitgezien. Ook toen immers werd de laan begrensd door louter beukeb omen. Het is wellicht niet het pad, dat de moordenaar heeft gevolgd. Hij wist te goed, dat de bloedhonden hem hier geen passage zouden toestaan «28* -ia*, -r - HET SLOT VAN DIT VERHAAL. De volksmond vond na jaren de dader. De man, die kort na de aan slag gearresteerd werd, doch na twee maanden wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten werd ge steld. Ene Dirk. Iemand had op zijn sterfbed gezegd, dat hij Dirk op de avond der wrake uit het bos had zien komen hollen met zijn pet diep in de ogen vlak nadat er een schot was gevallen. En de zelfde volksmond vertelde, dat het geld en de juwelen van Sophie na eerst in de Regge te zenn schoon gespoeld met karrevrachten naar de erfgenamen in Deventer waren gebracht. Moderne psychologen zouden Sophie waarschijnlijk geanaliseerd hebben als een stakker, die aan vervolgingswaan zin leed. Op 29-jarige leeftijd was zij gescheiden van jonkheer Gideon Leo- nart van Wijck. En wie weet hadden de psychologen haar geschaard onder de klassieke voorbeelden van hen die leven in dc waan vervolgd te worden, aanvankelijk door degene, die zij eerst liefhebben en later door 'n hele scha re vreemdelingen Maar de mensen, die het stuk heide en bos ussen Hel- lendoorn en Nijverdal bewoonden, het prachtige stuk natuur, waarin dc fami lie Van Duren haar zomerverblijf „Duivencate" had laten bouwen, die mensen schetsten Sophie als 'n duive lin. die haar honden africhtte voor de mensenjacht. Toen Sophie drie dagen na de aanslag stierf zij was toen 55 jaar bleek, dat zij in elk geval een zonderling wezen was geweest. On der haar bed en in de kasten werd voor miljoenen aan baar geld en juwe len gevonden. Zij had haar zeer ze ker voor die dagen kolossaal bezit nota bene afgedekt met hondemest. Op het ogenblik trekt 'n oud-hoofd van een lagere school uit Nijverdal, n.l. de heer A Ponsteen, met lezingen over Sophie door de provincie en hij heeft meer succes dan vele gerenom meerde sprekers met de meest gere nommeerde onderwerpen. Hij heeft de geschiedenis van Sophie en van haar geslacht haarfijn uitgezocht en kan er alles van vertellen. Hij weet ook het vermoedelijke antwoord op de vraag waarom Sophie nimmer veroordeeld is terzake van het in gevaar brengen van de veiligheid. Het geslacht Van Duren telde behalve vele burgemeesters ook vele advoca ten. En die stonden haar terzijde wan neer er tegen haar weer eens een aan klacht was ingediend. Huize Duivencate werd na de moord op Sophie afgebroken. De nieuwe eigenaar van het landgoed liet het met de grond gelijk ma ken, omdat het zo vervuild was dat de restauratie duurder zou worden dan nieuwbouw. Hij liet er dit huisje voor in de plaats zetten. Op -een kwade dag was de rijks ontvanger De Chalmot toen hij met zyn Engels hondje op weg was van Rijssen naar Hellendoorn, aangeval len door twee bloedhonden van Sophie. Hij trok zijn degen en wist zich de beesten van het lyf te houden door woedend op hen in te steken. Toen hij thuis kwam zette hij zich tot het schrijven van een aanklacht. Het werd niet alleen 'n verslag van wat hem overkomen was, doch tevens een relaas van de terreur, die de honden van Sophie op de bevolking uitoefenden. Het kantongerecht te Raalte beperk te zich echter strikt tot behandeling van zijn geval. Als verdediger van Sophie trad op haar neef, de grote advocaat uit Deventer. En Sophie werd zonder nader onderzoek vrijgesproken. In de uitspraak werd tot uitdrukking gebracht dat de „hond" van De Chal mot de „hondjes" van Sophie had aan gevallen. O zo! De bevolking, die het proces had gevolgd gromde van erger nis. Het woord klassejustitie was op de hei tussen Nijverdal en Hellendoorn nog niet bekend, doch dat hier familie relaties bij de berechting een rol had den gespeeld daar was het volk van overtuigd. En langzaam werd de gedach te aan wraak rijp. Er werd gefluis terd over verschrikkelijke dingen, die niet uit konden blijven en ook werd er gehuiverd, want het volk uit deze om geving mocht dan ruig zijn, het was niet a priori tot moord geneigd Sophie moet de dreiging wel hebben gevoeld. Zette zij vroeger al bijna geen stap buiten het landgoed, thans liet zij zich in het geheel niet meer zien. Het enige en dan nog eenzijdige contact dat zij met de buitenwereld onderhield waren haar brieven aan het gemeentebestuur waarin zij klaagde, dat het volk turf stal van het „veentje" en dat het viste in de Regge. Dit ter wijl de geschiedenis later zou weten van het miljoen in de hondemest. waar het wekenlang in stervensnood verkeert. Meerdere doktoren komen aan het bed van Jacob, maar zy allen geven hem op. Ook de konink lijke Hannoveraanse hofarts doctor Asscheudorf, die waarschijnlijk op kosten van de bevolking naar de hei van Nijverdal komt. De burge meester schrijft aan de commissaris van de koning en aan de officier van justitie: „Het kind zal het le- van wel niet houden; hevige koort sen hebben 't aangegrepen". Dan, in de avond van de 18e mei, terwijl het prille lijf van Jacob al zes dagen om het leven vecht, komt de wraak van de bevolking. In de sche mering heeft een man zich gewaagd tot in de bosschage vlak bij huize Duivencate. Hij wacht met zijn jacht geweer in de aanslag. En Sophie, niets vermoedend, komt in zijn vizier! Zij verlaat de schuur om zich zoals later uit de verhoren van de dienst bode blijkt naar het huis te bege ven. Vlak daarop valt het schot. De honden heffen een verschrikkelijk ge huil aan en storten zich tegen de schuurdeur, die Sophie zojuist achter zich gesloten heeft. De dienstbode, die in het huis is, wacht even en waagt zich dan naar buiten. Zij vindt haar meesteres zwaar gewond en buiten ken nis op het voetpad en zij brengt haar naar binnen. Vele uren later komt Sophie tot bewustzijn. Zij wil haar nalatenschap laten rege len en laat de notaris ontbieden. Ja, Sophie was krenterig. In 1858 gaf zij bij de gemeente 12 bloedhonden op, niet wetende dat deze opgave be doeld was voor de hondenbelasting. Toen zij het jaar daarop weer een op gave moest verstrekken waren het er plotseling slechts zes. Maar wie moest het aantal op zijn juistheid controleren. Niemand immers die het landgoed durfde betreden. Dus accepteerde de gemeente maar. Het aantal keren dat er iemand van de bevolking door de honden werd aangevallen nam echter niet navenant af. Op 29 november 1862 komt er weer een hoogtepunt in het tumult rond hui ze Duivencate. Het jeugdige kind" Peter Schenk Weltevreden wordt door de honden zwaar gewond. De burge meester schrijft een straffe brief aan Sophie. Zij dient haar honden van een muilband te voorzien of vast te leg gen. Maar de brief laat Sophie koud. Zij reageert niet eens. Wat vermag 'n burgerlijk instituut als de gemeente tegen haar ondernemen? Op dinsdag 12 mei 1864 wordt dan Jacob Limbeek als hij op weg is van Nijverdal naar Hellendoorn om een doktersdrankje voor zijn vader te ha len door de honden op de openba re weg aangevallen. De lugubere beesten takelen het kind op een veTsclirikkelRke wijze toe. De rijksveldwachter Balster vindt liet en draagt het naar zijn woning (Advertentie) Deze komt en overziet de situatie. Hij vraagt Sophie of zij wellicht nog iets van haar bezit wil vermaken aan de diakonie, doch Sophie antwoordt: ,,De armen hebben mijn hondjes al tijd geplaagd, zij krijgen niets". Maar wat erger is, ook Jacob of haar familie wil zij niets vermaken. Misschien was haar hart te vermurwen geweest als zij geweten had, dat de vader van Jacob enkele dagen na haar zou sterven. Misschien. Toch kreeg Jacob later nog iets van degenen, die het miljoen op hun conto mochten bijschrijven. Zeshonderd gulden. Maar daar was Jacob (die tóch het leven hield, dank zij een liefdevolle verpleging van twin tig maanden) zijn littekens niet mee kwijt. Hij bleef zijn leven lang een geschonden mens. Wel heeft Nijverdal vandaag een Jacob Limbeekstraat, doch die is genoemd naar een klein zoon van Jacob, die in de oorlog als verzetsheld stierf. En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM De 24-jarige Nederlander Anton van de Water heeft zich tijdens zijn verblijf op het onbewoonde Venezolaanse eiland Aves Desotavento verwond met zijn bijl. Van de Water, wiens moreel na een verblijf van twee weken op het eiland laag zou zijn, verwondde zich zondag avond aan het linkerbeen bij het kap pen van hout voor de ondersteuning van zijn antennemasten. Een verslaggever van een Nederlands ochtendblad deelde mee dat een radio amateur in Caracas op zondagavond Van de Waters dringend verzoek om dokters hulp opving. De verslaggever waarschuw de 'n dokter, maar vernam maandagmor gen in een radiogesprek met Van de Wa ter dat het bloeden door een verband was gestelpt. De eilandbewoner deelde hem mee dat de wond zes centimeter lang en „erg diep" was. Hij zei niet in staat te zijn op het linkerbeen te staan, maar hoopte binnen enkele dagen weer te kunnen lo pen. Van de Water had tevoren genoeg Deze foto toont de wrakstukken van de marine-helikopter welke maandag bij Valkenburg in de Oude Rijn stortte, waarbij een van de bemanningsleden om het leven kwam en twee werden gewond. vis gevangen om het zolang uit te kun nen houden. Ook zijn watervoorraad zeewater gezuiverd door een zonnefilter was toereikend. De journalist, die regelmatig radiocon tact heeft met Van de Water sedert de aankomst van de gewezen commando op het eiland op 18 april, verklaarde: „Zijn gezondheid is uitstekend, maar zijn moreel en zijn kracht zijn niet zo best" Van de Water zou tegen hem hebben gezegd: „Toen ik in Nederland was, dacht ik te licht over de eenzaamheid op een eiland. Het is werkelijk ellendig alleen te zijn". Hij zou veel aan zijn familie in Nederland denken. „Ik begrijp dat de omstandigheden verschrikkelijk zijn met al die ratten en insekten". zei de journalist, „maar ik zei hem dat ik geen hulp zou zenden. Ik zal alleen iemand sturen om hem van het eiland af te halen". De Venezolaanse radio-amateur meen de dat het Van de Water, hoewel hij de journalist om hulp had gevraagd, er hoofdzakelijk om te doen is geweest met iemand te praten. Volgens deze had Van de Water drie dagen dorst geleden, omdat er geen zon was om het filtreerapparaat te doen werken. Eenmaal heeft Van de Water een rat gevangen en die gebakken, maar hem niet opgegeten. Ondanks alle moeilijkheden en de een zaamheid is Van de Water blijkbaar van plan om tenminste vier maanden en één week op Aves Desotavento te blijven. Een Franse journalist heeft onlangs pre cies vier maanden op een onbewoond eiland in de Stille Oceaan doorgebracht. De regering van Oeganda heeft maan dag meegedeeld dat in de afgelopen tien dagen zevenduizend Soedanese vluchte lingen met zestienduizend stuks vee en vijftienduizend schapen en geiten in Noordoost-Oeganda de grens zijn over gestoken. De vlucht uit Soedan vind plaats in de streek van Karamoja, een grensgebied waarin betrekkelijke rust heeft geheerst en waar alleen door Soedanese benden geplunderd" werd. Opstandelingen tegen de noordelijke provinciale overheid heb ben zich sinds 1955 in het ontoegankelijke grensgebied opgehouden en regerings troepen zijn nu bezig met een zuiverings operatie. Een woordvoerder van de Oegandese regering zei maandag dat de ernst van de toestand door de regering werd overwo gen, vooral gezien in het licht van de grote aantallen vluchtelingen uit Rwanda en de Soedan die al in Oeganda zijn. Waarnemers in Kampala zijn van me ning dat de vluchtelingen op de duur niet meer door de Oegandese regering alleen kunnen worden geholpen, maar dat de Verenigde Naties of andere inter nationale organisaties eraan te pas zul len moeten komen. Het comité dat zich onder leiding van dr. J. Gribling te Nijmegen beijvert om prinses Irene ter gelegenheid van haar huwelijk een geschenk aan te bieden heeft tot dusver ongeveer 40.000 gulden ontvangen. Er komen op het ogenblik per dag gemiddeld 800 giro-overschrijvin gen binnen, aldus dr. Gribling. De reke ning van het comité bij de Nederlandse kredietbank te Nijmegen (giro 926203) blijft tot 1 juni geopend. Over de aard van het geschenk zal nog contact worden opgenomen met prinses Irene. Tijdens de receptie te Rome heeft het comité-lid dr. Schulte uit Maastricht een telegram en een brief aan de prinses overhandigd, waarin zij op de hoogte werd gesteld van het werk van het comité. (Advertentie) Uw oude camera is Informeer ernaar bij uw fotohandelaar! Leiders van 19 kerkgenootschappen, die gezamenlijk 5 miljoen blanke en niet- blanke Zuidafrikanen vertegenwoordigen, hebben een gezamenlijke verklaring uit: gegeven, waarin een beroep op de rege ring wordt gedaan de wet die het mo gelijk maakt iedere Zuidafrikaanse bur ger zonder een proces tegen hem te be ginnen voor 90 dagen in eenzame afzon dering te houden, niet te verlengen. Zover kan worden nagegaan is het de eerste maal in de Zuidafrikaanse ge schiedenis dat religieuze leiders van zo wel christenen, moslems als joden geza menlijk tot een dergelijke actie zijn overgegaan. De „wet op 90 dagen voorarrest" loopt op 30 juni af. Minister van justitie, Vor- ster, heeft onlangs te kennen gegeven de wet niet te zullen intrekken. HOOFDSCHOTEL? VLEES! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 MEI 1964 internationaal kwaliteitsmerk in 35.000 Sparwinkels (Advertentie) JViemand zal ooit weten hoe Sophie er uit heeft gezien. Sophie die geen nakomelingen had, blijkt in geen verzameling te vin den. Een van haar familieleden, namelijk Barbara van Duren, troffen wij in de schilderijencol lectie van de familie Van Wijck in Middelburg aan. DE ZONDERLINGE MILJOENEN-

de Stem | 1964 | | pagina 11