Oproep tot boycot Twee Delftse zuchtten in meisjes kerker van ulo-examens Adjudant verdrinkt in neergestorte helikopter SINAS VAN Wij zijn niet schuldig aan moord op 437.000 joden Toreador op de horens I.G.B. bouwt Scheldetunnel Antwerpen aan gevallenen Eerbetoon De vlag hangt er maar beroerd bij. DAGBLAD VOOR ZEELAND Supp oost ging naar huis Onderwijzers boos over salarisschaal Eichmanns medewerkers in Frankfort:, Irene en Carlos naar Canarische Eilanden In New York NEGERBENDE VERMOORDT BLANKEN CONCORDIA LEVENSVERZEKERING Wees mooi in de Pinkstertijd met Zuidwestelijke wind morgen wereld- missiedag der kinderen Kennedy-ronde vlak na opening al in impasse 0 I N DAG MEI 1964 Voor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG •NO.-R45W Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. aaWai» Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per pos', excl. 0,50 incasso; 0,75 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aaovraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplagp 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven er Algemene Voorwaarden worden ef aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 289 Twee zestienjarige Delftse meisjes, Loes Bos en haar vriendin Edith van Hoeven, hebben in het afge lopen weekeinde opgesloten ge zeten in de cel waarin bijna vier eeuwen geleden Balthazar Ge- rards, na de moord op Willem van Oranje, heeft gezucht. De meisjes bezochten het justitiemuseum „Het Steen" in het stadhuis te Delft en waren in de cel in de toren tege lijk met een Engels echtpaar en twee jongens. Nadat de Engelsen en de jon gens waren verdwenen, wilden ook de meisjes naar beneden. Het zware hou ten traliehek was echter gesloten. Het was zondagmiddag half vier en niet druk in het museum. Hun roepen werd niet gehoord en alle pogingen om het hek te openen faalden. Met behulp van een zakmes lukte het een raampje te openen. Daardoor riepen zij naar voor bijgangers, die naar boven keken, vriendelijk lachten of wuifden, maar hun weg vervolgden. Om vijf uur ging in de cel het licht uit. Dit bewees dat de suppoost het museum had gesloten en naar huis was gegaan De meisjes zetten hun pogingen om bevrijd te worden voort. Zij wierpen briefjes naar buiten, maar niets hielp, totdat zij later op de avond werden op gemerkt door de bewaker van een fiet senstalling. Deze waarschuwde de hoofdbode van he1 stadhuis, die de meisjes weer in vrijheid heeft gesteld. Vijfentwintigduizend oranjevlag getjes, door tientallen enthousiaste winkeliers uit het gehele land be steld kort na de opwindende dagen van de verloving van prinses Irene in februari, gaan in bazars, speel goedzaken en grootwinkelbedrijven waarschijnlijk een taai leven als „winkeldochters" tegemoet. De vlaggetjes dragen de portret ten van prinses Irene en Carlos. Nadat half februari 2000 proef exemplaren waren verzonden, stroomden er orders voor meer dan 50.000 vlaggetjes binnen bij de fabri kant, de Dokkumer Vlaggencentrale. Met de produktie werd half april begonnen, maar toen bekend werd dat de prinses en haar verloofde in het buitenland zouden trouwen, daal de de animo voor de vlaggetjes in een zeer snel tempo. De directeur van de vlaggencentrale liet onmid dellijk de produktie stilzetten, maar er waren toen al ongeveer 30.000 vlaggetjes vervaardigd. De fabrikant hield de winkeliers aan de koopcontracten, maar be loofde alle moeite te zullen doen om de vlaggetjes in het buitenland te slijten. Hij raakte er in Rome bij het huwelijk van de prinses slechts een paar honderd kwijt en zijn hoop, dat hij de rest aan de Spaanse Car- listen zou kunnen verkopen eer. gewild artikel voor hun jaarlijkse bijeenkomst op de Montejurra op drie mei, zo dacht hij werd ook de bodem ingeslagen. (Van onze Haagse redactie) Een groep u.I.o.-onderwijzers heeft in Aalsmeer een actiecomité opgericht om te protesteren tegen het feit dat hun salarisschaal een looptijd heeft van 27 jaar. Zoals bekend is de salarisschaal voor onderwijzers hij het gewoon lager onderwijs onlangs ingekort tot 22 jaar. Het actiecomité van u.l.o.-onderwijzers heeft een rondschrijven aan alle u.l.o.- scholen in Nederland gericht met de oproep de u.I.o.-examens, waarvan het schriftelijk gedeelte op 8 mei a.s. be gint, te boycotten. Het actiecomité eist vóór 8 mei een be vredigende regeling voor de u.I.o.-leer krachten. Bij informatie op het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gaf men ons te verstaan, dat de eis van het actiecomité niet voor inwilliging vatbaar is. Men vond het overigens verklaarbaar dat van de-zijde van de u.l.o.-onderwijzers op inkorting van de salarisschaal wordt aangedron gen. Er is een jarenlange relatie ge- De twee assistenten van Eichmann, die in Frankfort terechtstaan op beschul diging van het medewerken aan de dood van 437.000 Hongaarse joden, heb ben gisteren hun onschuld betuigd aan dit feit, maar hebben toegegeven een koffer vol geld van hun slachtoffers te hebben aangenomen. De beide verdachten waren beledigd toen de president van de rechtbank, Arnold Schmidt, hen ondervroeg over beschul digingen dat zij eerst losgeld van Hon gaarse joden hadden gevraagd en ge kregen en toen Eichmann hielpen hen naar de gaskamers van het dodenkamp Auschwitz te vervoeren. „Ik heb nooit deelgenomen aan depor tatie van joden en ik heb daar nooit bevelen toe gegeven", verklaarde Kru- mey, een der verdachten. „Ik wist niet dat zij geliquideerd zouden wor den. Toen ik tenslotte vernam dat zij gedood werden, trachtte ik zoveel als ik kon te helpen". De voormalige rechtskundige van de Ge stapo, Otto Hunsche. die ervan wordt beschuldigd joodse leiders te hebben laten betalen voor hulp die zij nooit hebben gekregen, antwoordde op de zelfde vraag van de rechter, dat hij van Eichmann nooit de verschrikkelijke waarheid had vernomen. „Dit gerechtshof meent dat Eichmann en zijn staf. met mij daarbij, naar Hon garije gingen met het enige doel om joden te doden. Dat is niet waar. De belangrijkste reden van de komst was om Hongarije ervan te weerhouden de as-mogendheden in de steek te laten, zoals Italië", zei Hunsche. Rechter Schmidt: „Daarvoor zond Hitier troepen en geen Gestapo". Irene en Carlos zijn gisteren per vliegtuig op huwelijksreis naar de Ca narische Eilanden gegaan. Vergezeld van een Carlistische functio naris arriveerde het paar per auto, welke bij het wachtende vliegtuig stop te. De prinses en jhaar echtgenoot klom men snel aan boord en meteen daarna steeg het toestel op. Het had Santa Cruz de Tenerife als bestemming. Noch de prins noch carlis- ten woordvoerders wilden zeggen hoe lang de jonggehuwden op de „geluk kige eilanden" zoals de Canarische Eilanden worden genoemd wegens het eeuwige voorjaarsweer dat er doorgaans heerst zullen verblijven. Gisterenmiddag is een helikopter van het type „Agusta Bell" by het Zuidhollandse plaatsje Valkenburg in de Oude Ryn terecht gekomen. Van de drie inzittenden kwam de in structeur, adjudant-onderofficier-vlie ger A. J. van Dun. oud 43 jaar, ge huwd, vader van drie kinderen en woonachtig in Katwijk a.d. Rijn, door verdrinking om het leven. Hij is afkomstig uit Ulvenhout. De twee overige inzittenden, luitenant ter zee der eerste klasse R. van Vlijmen en de vliegtuigmaker der eerste klasse P. A. J. Steman. gewond werden. De Agusta Bell" was kort voor het ongeluk opgestegen van het marine vliegkamp „Valkenburg". ,,Ik hoorde een motor pruttelen als van een auto, die zonder benzine komt te staan, en vlak daarop een verschrik kelijke klap op het water", vertelde tweede luitenant D. P. H. Timmer mans, die met een woonschip vlak by de plaats van het ongeluk ligt in de woonarkhaven „De Krom" in Valken burg. Hij keek uit het raam, zag wat er ge beurd was en aarzelde geen moment. Van het raam uit dook hij het water in. Twee andere bewoners van woon schepen waren hem al voor geweest, mevr. B. v. d. Berg-Klazinga en de heer J. v. d. Werf. Gezamenlijk slaag den zij erin twee inzittenden van de helikopter, die in talloze stukken was geslagen, op de kant te krijgen. Zij konden uit het gestamel van de ge redden die nog in hun stoelen vast za ten, niet wijs worden en dachten, dat er niemand meer in de wrakstukken achtergebleven was. Bitter was dan ook hun teluerstelling, toen zij een half uurtje later moesten zien. dat een derde vlieger was omgekomen. ,,Ik weet niet meer hoe het allemaal ge gaan is, maar ik zag een man drijven bij het wrakstuk" vertelde mevr. van den Berg later. Hunsche: „Ja, ja. Maar wij waren maar een deel van de veiligheidspolitie. Wij moesten het joodse gevaar bestrijden". Schmidt: „Wist u dat de joden gedood zouden worden?" Hunsche: „Ja, maar ik wist niet dht Auschwitz voor de liquidatie van hen diende. Eichmann vertelde mij dat Auschwitz het belangrijkste bewape ningscentrum van Duitsland was". De rechter ondervroeg Hunsche over beschuldigingen dat hij zou hebben ge tracht Eichmanns plannen tot redding van joden voor losgeld te doorkruisen. De beklaagde antwoordde hierop: „Ik zou het nooit, nooit gewaagd hebben iets tegen de wil van Eichmann te doen. Ik was een zeer correct offi cier". Verdachte Krumey noemde zichzelf een „eenvoudig drogist" die was gedwon gen een hoge officier van de Gestapo te worden. Volgens hem was het voor hem in 1944 een grote verrassing dat Eichmann hem mee wilde nemen naar Boedapest. weest, zo zei men ons. tussen de sala rissen van de onderwijzers bij het ge woon lager onderwijs en die van d< u.I.o.-leerkrachten. Deze relatie is than? verbroken, omdat er noodzakelijk iet: moest worden gedaan voor de „mini mumlijders" bij het g.l o. De onderwij zers bij het gewoon lager onderwijs zijl thans „ontkoppeld" van andere loon schalen. Ook de organisaties van onderwijzer waren het er volledig mee eens. da een verbetering van de positie van d< leerkrachten bij het g.l.o. nu niet be hoefde in te houden een wijziging vai salarissen van u.l.o.-onderwijzers ei van leraren bij het v.m.o. Voor dez categorieën leerkrachten bestaat geei noodtoestand. Een u.I.o.-onderwijze met 15 dienstjaren ("omstreeks 36 jaa oud), die de hoofdakte en twee bij akten heeft, krijgt een salaris vai 1086 per maand, vermeerderd me *v,43 huurcompensatie. Het maximun voor deze onderwijzer is 1224 pe maand, vermeerderd met 49 huuir compensatie. De politie van New York stelt een onderzoek in naar een bende van onge veer zestig jonge negers, die in de wijk Harlem een tegen blanken ge richte actie zou voeren, waarvan reeds vijf personen het slachtoffer zyn gewor den. De bende zou onder de naam ..Bloeds broeders" zinloze moorden op blanken bedrijven. De 18-jarige neger Wallace Baker, be schuldigd van het doodsteken van een winkelierster in Harlem, meldde zich vrijwillig bij de politie. Vijf andere jongelieden werden in verband met deze moord gearresteerd. De politie houdt zich thans bezig met een aantal andere, kennelijk zonder motief gepleegde moorden, die eveneens het werk van de bloedsbroeders" zouden zijn. Men ge looft. dat de bendeleden een speciale opleiding ontvangen in moorden en ver minken. Zij schijnen het uitsluitend op blanken gemunt te hebben. De „broe ders", die in leeftijd variëren van 12 tot 20 jaar, zouden behoren tot de „zwarte muzelmannen" en bewonderaars zijn van Malcolm X, de militante neger leider, die geweld tegen blanken heeft aangemoedigd. kaa Deze merkwaardige foto werpt een schril licht op de praktijk van de in Spanje zo populaire stiere gevechten. Bij een gevecht in Valencia nam de getergde stier (zie de wapens in zijn rug) de toreador op de horens. De man werd ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. (Advertenties) BOUW OP CONCORDIA OPBOUWPOLIS Accountant, 35 jaar. Wenst gezinsvoorzieningen te treffen. Heeft na gegaan wat voor hem financieel het meest aantrekkelijk is. Sluit daarom Opbouwverzekering bij CONCORDIA. 25.000,- op 65-jarige leeftijd 125.000,- by eerder overlijden 250.000,- bij eerder overlijden door ongeval. De premie bedraagt 164,50 per maand of 1.862,30 per jaar. De verzekerde bedragen worden jaarlijks premievrij verhoogd met een aandeel in de winst. Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: Hoofdkantoor: Oudenoord Utrecht telefoon 0S0-166 91 ELEGANT EN STERK f 1,95 AL 20.000 mijnwerkers staken momenteel in Spanje, omdat een aantal collega's tien dagen geschorst is nadat dezen het werk hadden neergelegd in verband met een veiligheidskwestie. OOK HET Katholiek Vrouwendispuut is ongerust over de terugtrekking van de drie jezuïeten-redacteuren van „De Nieu we Linie", zo is kardinaal Alfrink in een telegram meegedeeld. IN HET HAAGSE paleis Lange Voor hout zal van 30 april tot en met 31 augus tus volgend jaar een tentoonstelling „Le ven en werk van koningin Wilhelmina" worden ingericht. OP SLAG DOOD was gistermiddag een zesjarig jongetje in Mijdrecht, dat door een achteruit rijdende vrachtauto was overreden. Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui en in het zuiden van het land mogelijk tijdelijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelyke wind. Weinig verandering van tem peratuur. Vandaag: zon onder 20.12 uur. Maan onder 11.45 uur. Morgen: zon op 5.01 uur. Maan op 3.21 uur. (Van onze verslaggever) Tydens de algemene vergadering van aandeelhouders in de n.v. Internationale Gewapendbeton-Bouw te Breda, is mee gedeeld dat een combinatie-order, van drie miljard Belgische frank voor de bouw van een tunnel onder de Schelde te Antwerpen is verstrekt aan de Belgi sche I.G.B.-maatschappijen. Dit project omvat een combinatie van twee verkeers- en één spoorwegtunnel. Bovendien verwacht de I.G.B. binnen kort van Rijkswaterstaat opdracht te krij gen voor de aanleg van het miljoenen project Zeesluis Terneuzen, ter aanvul ling van de binnenvaartsluis aldaar. De bouw van deze binnenvaartsluis is in handen van I.C.U.S.T. (Internationale Combinatie tot Uitvoering van Scheep vaartsluizen te Terneuzen), waarin ook de I.G.B. met één maatschappij vertegen woordigd is. De I.G.B. Breda keert haar aandeelhouders over 1963 zeventien pro cent dividend uit, twee procent meer dan in 1962. Het winstsaldo over 1963 be draagt na afschrijving en voorzieningen 490.074,34, ruim zeventig mille meer dan in 1962. In 1963 bereikte genoemde groep van maatschappijen een produktie van 142 miljoen gulden, terwijl het nieuwe jaar werd aangevangen met een bedrag van 179 miljoen gulden nog uit te voeren orders (bijna vijftig miljoen meer dan in het jaar daarvoor). De Kennedy-ronde van de GATT, die in Genève is begonnen (zie voor een sa menvatting van de redevoeringen pa gina 17) is enkele uren na de opening al op moeilijkheden gestuit toen Frank rijk bezwaar maakte tegen de grond regels, die een liberalisatie van de han del in de westelijke wereld beogen. Volgens goed ingelichte zegslieden heeft Frankrijk geweigerd zich te bin den aan het streefdoel der onderhande lingen een algemene verlaging der tarieven van 50 procent op alle goede ren, waarin de GATT-landen met elkaar handelen. De Verenigde Staten, Engeland en de andere zes landen van de Europese vrijhandelsassociatie alsmede Frankrijks vijf partners in de EEG hadden inge stemd met een verlaging van 50 pro cent. De Franse onderhandelaars vinden dat dit percentage te gespecificeerd is. Een Amerikaanse zegsman zei: .,Wij dachten, dat wij een document hadden. Nu zien we, dat alles opnieuw moet worden uitgewerkt." Deskundigen van de EEG kwamen gisteravond bijeen om een of ander compromis betreffende de Franse be zwaren te vinden. Indien geen oplossing wordt gevonden voor de Franse bezwaren zullen de vijf andere EEG-landen gedwongen zijn met Frankrijk mee te gaan, een ontwik keling, die tot een ernstige breuk in de EEC zowel als in de conferentie zal leiden. (Advertentie) Nederland heeft gisteren zijn gevallenen uit de tweede wereld oorlog herdacht. Het meest in drukwekkend was de plechtigheid bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam, aan de voet waarvan koningin Juliana en prins Bernhard een grote krans van witte aronskelken legden. Rond het monument hingen de elf provincievlaggen en de natio nale driekleur halfstok en vorm den de voormalige binnenlandse strijdkrachten, het veteranenle- gioen Nederland en zee-, land- en luchtmacht de erewacht. Duizenden zwijgende Amsterdam mers sloegen de plechtigheid gade en hoorden hoe de acteur Rob de Vries twee coupletten van het Wil helmus declameerde. Premier Marij- nen en de minister van Defensie De Jong legden kransen namens de re gering. Tijdens het spelen van ko- raalmuziek door de Koninklijke Mi litaire Kapel werden nog 31 kran sen gelegd door vertegenwoordigers van verschillende organisaties van oud-militairen, verzetsverenigingen enz. In Amsterdam werden voorts herdenkingsdiensten gehouden in de oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zijds Kapel en de Oude Kerk. Op de Grebbeberg werden namens de landmacht kransen gelegd o.a. door de chef van de generale staf, luitenant-generaal F. van der Veen. Ook op de erebegraafplaat in Over- veen, bij het marine-monument in Den Helder, bij de fusilladeplaats van het voormalige concentratie kamp bij Amersfoort, op de begraaf plaats van de Oorlogsgravenstichting in Loenen, op de Haagse Waalsdor- pervlakte, de begraafplaats Westduin, op het Stationsplein in Baarn en in het eeuwenoude Waalre werden de gevallenen gisteren op indrukwek kende wijze herdacht en met kransen en bloemstukken geëerd. In het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag zijn gisteren tijdens een sobere plechtigheid de in de oorlog gevallen journalisten en andere bij de voorlichting betrokken personen herdacht. Minister Bot (O. K. en W.) hield een korte herdenkingsrede, waarin hij o.m. zei dat Nederlandse journalisten m de voorste gelederen hebben gestaan in de strijd om het behoud van de geestesvrijheid. Met name de illegale pers betekende een grote steun en aanmoediging voor het hele volk. Minister Bot betuigde namens de regering de Nederlandse journalistiek oank voor de offers die gebracht zijn. Boven- en nevenstaande foto geven enkele beelden van de plechtige her denkingen. De bovenste foto toont het koninklijk paar na de kransleg- ging bij het Nationaal Monument op de Dam. Op de foto hiernaast her kent men kardinaal Alfrink, die een H. Mis opdroeg op de begraafplaats in Loenen.

de Stem | 1964 | | pagina 1