Personeel voert kort geding tegen opheffing NIEUW f Opera Rapport schildert glanzende toekomst voor Amerikanen Staat en Ambonezen in hoger beroep voor rechter Als oorlog uitblijft: Bestuur wil zich ontdoen van arbeidsovereenkomst MAC verliest kort geding tegen maandbladCockpit „GEEN REDELIJKE GROND VOOR ONTBINDING" zó lekker- zó gezond Hersenschim Kenya vraagt Chinese hnlp Souvanna in gesprek met Pathet Lao 8! Maar NU nog miljoenen werklozen Problemen Heden VISSER-K00LE - AXEL MODEHUIS RAES FIERENS - OOSTBURG NU met nóg meer hazelnoten 30 ct Rep atriëring door overheid niet gerealiseerd V.S.-senaat begon 9e debatweek burgerrechten Butler Britten achter Maleisië Veertig mille buit voor inbrekers KNBTB wil hogere inkomensgrens kinderbijslagwet Wellicht spoedig kernontploffing in China Charmante tolk voor Kroestjev Falcon is mode in Tergal Texturé. Dè stof voor mode-met flair. Dat blijkt uit de mantels die Falcon er van maakte! Ze zijn er van streng- chic tot nonchalant-sportief. Onthoud ook het praktische van Tergal Texturé: licht, wasbaar, rap droog, kreuk- herstellend. Er zijn Falcon Ter- gal mantels van 79.50 tot 98.50. Jongetismarkt 7e\lenka PAKJES 50 FALCON kleding in ILKING's te HULST ARENHUIS DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 MEI 1964 (Advertentie) (Advertentie) Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren het kort geding gediend dat de „Nederlandse beroepsvereniging voor muziekdramatische kunst" aanhangig beeft gemaakt tegen de be stuursleden der stichting „De Nederlandse Opera". De vereniging waarbij 197 der ruim 200 werknemers van de opera zijn aangesloten, vraagt een verbod het voorgenomen besluit tot ontbinding der stich ting te nemen. En indien dit reeds genomen is daaraan geen uitvoering te geven zolang het dienstverband tussen de leden der vereniging en de stichting niet op de wettelijk en contractueel voorgeschreven wijze is beëindigd. De raadsman van eiseres, mr. R. J. Po lak, stelde dat het ontbindingsbesluit civielrechtelijk onrechtmatig is. Doch ook in geval van twijfel daaraan, moet dooi de rechter worden ingegrepen. Geen en kel belang wordt naar het oordeel van de advocaat door de voorgenomen ont binding gediend, maar wel worden de vitale belangen van de werknemers ern stig bedreigd. Volgens hem zijn de be weegredenen tot. het genomen besluit: het zich willen ontdoen van de geldende arbeidsovereenkomsten, voorts van werk nemers op wie men niet gesteld is, als mede van de reglementen. Voorgenomen ontbinding houdt een ontduiking in van het wettelijk ontslagverbod. Het besluit, aldus mr. Polak, houdt duidelijk ver band met een concreet arbeidsgeschil, na melijk de weigering van 30 orkestleden „Wanneer heeft de burgerlijke rechter de bevoegdheid in te grijpen in het be leid van de overheid?" Deze vraag is gisterochtend voor het gerechtshof in Den Haag het kernpunt geweest bij de be handeling van een hoger beroep, inge steld door de Staat der Nederlanden te gen een beslissing van de president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag namens vijftien Ambonese gezin nen, die overbrenging naar Nederland hebben gevraagd vóór de soevereiniteits overdracht van Nieuw-Guinea op 1 mei van het vorige jaar. Bij dit kort geding, dat op 26 april 1963 werd gevoerd, besliste de president van de rechtbank dat de staat al het moge lijke diende te doen om de gevraagde overbrenging te verwezenlijken. Zoals bekend is de overbrenging niet gereali seerd. De staat is in beroep gegaan, om dat hij het er niet mee eens is, dat hij in verband met een beleidskwestie is veroordeeld. Namens de staat zette gisterochtend mr. E. Droogleever Fortuyn uiteen dat na 1 oktober 1962 Nieuw-Guinea voor Nederland vreemd territoir was gewor den en het dus ook niet meer ging over Nederlanders. Het ging hier niet om een rechtsnorm, doch uitsluitend over een beleids. en een politieke kwestie, waar' bij de regering niet voor de rechter ter verantwoording kan worden geroepen, maar wel door de Staten-Generaal. Be leidszaken kunnen naar het oordeel van pleiter in het algemeen niet door de rechter worden beoordeeld. Hij kan im mers niet beoordelen of een juist beleid is gevoerd en dit heeft de president van de rechtbank wèl gedaan. De Zuidmo- lukkers waren uit eigen vrije wil op Nieuw-Guinea. De rechter is in deze zaak op de stoel van de overheid gaan zitten, hetgeen spanningen teweeg brengt, die ongewenst mneten worden geacht. Mr. A. G. Mans, die voor de Ambone zen optrad, stelde vast. dat het in be doelde aangelegenheid ging over lijf, le ven en vrijheid van de betrokkenen. De staat had morele en politieke verant woordelijkheid voor hen aanvaard door reeds eerder mede te delen dat ze naar Nederland overgebracht zouden worden, ongeacht hun nationaliteit. Dit was een ioezegging en geen beleidsaangelegen- heid. Het is onbekend wat er van de vijftien gezinnen is geworden. Bekend is alleen, dat één gezin naar het achterland is uitgeweken en bij Papoea's is onder gedoken. Volgens lijsten van een Indo nesische spion moesten 25 Ambonezen na de overdracht worden gedood. Na replieken bepaalde de president van het hof dat op donderdag 11 juni arrest zal worden gewezen. De Kenyase minister van buitenlandse zaken Oginga Odinga heeft tijdens een banket te Peking de Chinezen verzocht hem te helnen om de sterke ereep van de westelijke landen op de economie van zijn landen te breken. Een en ander is meegedeeld door het Chinese persbureau Nieuw China. Odinga staat aan het hoofd van een Kenyase afvaardiging die op het ogenblik een bezoek aan China brengt. (Advertentie) Het debat dat in de Amerikaanse senaat wordt gevoerd over de burgerrechten is maandag zyn negende week ingegaan en het einde is nog niet in zicht. E'r is echter een goede kans dat tegen het midden van de week een eredeelteliike doorbraak zal kunnen worden bereikt. Leiders van de twee partijen zeiden als nog te hopen dat woensdag een begin zou kunnen worden gemaakt met de stem ming over wijziging van het wetsontwerp. Het doel van deze wijzigingen is te ga randeren dat bij bepaalde processen, ge voerd op grond van de wet op de burger rechten, een jury aanwezig zal zijn. Over het wetsvoorstel is 46 dagen 417 uur en 59 minuten gedebatteerd. De gemiddelde duur der dagelijkse zit tingen is langer geweest dan negen uur. De verschillende sprekers hebben onge veer 5.362.000 woorden uitgesproken. Er zijn 87 voorstellen tot wijziging van het wetsontwerp en men verwacht dat nog meer voorstellen zullen worden gedaan. om voor te s^cien voor een examencom missie. Dit verschijnen voor zo'n com missie druiste in tegen alle ongeschreven wetten in dit bedrijf, zo voegde hij eraan toe. En indien deze weigering onrecht matig zou zijn geweest, dan had men dit volgens de reglementen door de com missie van overleg of het scheidsgerecht moeten laten beoordelen. Doch men heeft geprefereerd het recht in eigen handen te nemen. Er is naar het oordeel van mr. Polak geen redelijke grond voor ontbin ding. Deze is in strijd met de meest ele mentaire regels van het verbintenisrecht. Voor ontbinding zijn twee mogelijkhe den: door het bestuur met toestemming van de minister van O. K. en W. en de Amsterdamse gemeenteraad of door een besluit van de twee laatsten gezamen lijk. De raadsman merkte nog op dat het conflict zich concentreert rondom de chef-dirigent Franz Bauer-Theussl. Ove rigens blijft z.i. nog mogelijk dat het operabedrijf doorgaat ook als de stichting ontbonden wordt. Mr. Polak, die enkele prijzende kritie ken over de opera citeerde, zei dat het orkest zich niet in een noodsituatie be vindt. Hij merkte op dat Bernard Haitink heeft verklaard uitstekend met het or kest te kunnen samenwerken. Met goe de leiders, aldus mr. Polak, zijn uitste kende resultaten met het ensemble te be reiken. De raadsman der operabestuurders, mr. R. Korthals Altes, die de voorgeschiede nis van het conflict schetste, zei dat men gestuit was op een collectieve weigering. Toen was het buigen of barsten en het werd het laatste. Het ging niet langer. Het besluit tot ontbinding is volgens hem geen ontduiking van de contract rechten. Zelfs een schorsing van de or kestleden met behoud van salaris had het verder werken onmogelijk gemaakt. Een uitvoering van de Lohengrin gaat niet door evenals de deelneming aan het Hol land-Festival. Er is, aldus de raadsman, een afbrokkeling die niet meer tegen te houden is, ook niet door een beslissing van de president van de rechtbank. Het geen eiseres vraagt is iets wat niet kan We hebben hier te maken met een stich ting die haar doel niet meer behoorlijk kan nastreven. Als gevolg van het ont bindingsbesluit vallen niet pardoes alle regelingen voor de werknemers weg, zo merkte mr. Korthal Altes op. Het scheids gerecht zal moeten worden gehoord en een advies moeten geven over het ont slag. waarvoor bij het gewestelijk ar beidsbureau toestemming moet worden gevra*,'d. Het belang van de geëngageerden bij de opera is volgens de advocaat niet ge diend by het blijven voortbestaan van een afzakkende en in staat van ontbin ding verkerende opera. Zij zullen by een nieuwe opera wel weer werk kunnen vinden. Tenslotte merkte mr. Korthals Altes nog op: „Het is geen kort geding maar een hersenschim". De Vereniging voor muziekdramatische kunst heeft bij het door haar gevraagde verbod een dwansom gesteld van 25.000 voor elk der gedaagden bij overtreding daarvan. De president doet op dinsdag 12 mei uitspraak, De Britse minister van buitenlandse zaken, Butler,"heeft in Tokio verklaard dat Engeland zich zal kwijten van zijn plicht Maleisië tegen aanvallen van bui tenaf te verdedigen. Engeland en Malei sië blijven volkomen kalm onder de pro vocaties. Butler zei dat Engeland het probleem graag op eervolle wijze zou zien gere geld, met respectering van de onafhan kelijkheid van Maleisië. Het ondeijhan delen over een regeling is in de eerste plaats echter een zaak voor de Aziatische mogendheden. Australië heeft intussen zijn teleurstel ling uitgesproken over Soekarno's fellere hetze tegen Australië. Brandkastkrakers hebben in de nacht van zaterdag op zondag in een supermarkt van een groot winkelbedrijf in „de Stede" in Den Haag een bedrag van ruim 40.000 gulden buitgemaakt. Van de daders ont breekt tot dusver ieder spoor. De brandkast in de supermarkt is opzij geschoven en de zijkanten zijn bewerkt met acetyleenbranders, vervolgens zijn de betonnen binnenvullingen weggehakt en de binnenwanden doorgebrand. De in brekers hebben een deel van hun gereed schap twee acetyleenflessen met meters en slangen achtergelaten. De buit is vermoedelijk meegenomen in een aantal weekendtassen, deze worden tenminste ook vermist. (Van onze Haagse redactie) De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (K.N.B.T.B.) heeft de mi nister van Sociale Zaken gevraagd de inkomensgrens van de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen aan te passen aan de stijging van de kosten van levens onderhoud. De K.N.B.T.B. wil deze aan passing per 1 januari 1965 en voorts per iedere volgende eerste januari. De kleine zelfstandigen hebben thans recht op kinderbijslag wanneer hun in komen niet meer dan vierduizend gulden per jaar bedraagt. De vierduizend gulden van 1962 hadden echter meer koopkracht van de vierduizend gulden aan het eind van dit jaar zouden hebben. Zelfs indien de kleine zelfstandige in die jaren nomi naal meer inkomsten heeft gekregen, dan is hij er vaak reëel niets op vooruitge gaan. Wanneer zijn inkomen boven de 4000 is gestegen en thans bv. 4500 bedraagt, dan derft hij nu de inkomsten uit de kinderbijslagregeling. De K.N. B.T.B. vindt dit niet billijk. De bond wil een koppeling van de inkomstengrens aan de kosten van levensonderhoud en een wetswijziging waardoor het de minister van Sociale Zaken mogelijk wordt bij al gemene maatregel van bestuur de inko mensgrens te veranderen. De K.N.B.T.B. vraagt tevens aan de minister van Sociale Zaken de regeling voor vaststelling van het inkomen zo danig te herzien, dat de buitengewone lasten voor zover betrekking hebbend op de medische verzorging van het eigen gezin, op het inkomen in mindering kunnen worden gebracht. De K.N.B.T.B. heeft hierbij op het oog de situatie dat een kleine zelfstandige met een inko men van bv. 4500 (hetgeen hem geen recht geeft op kinderbijslag) wanneer hij in een jaar bv. 800 heeft betaald voor de medische verzorging van zijn gezin, ook in aanmerking kan komen voor kinderbijslag. Wanneer de minister aan de wensen van de K.N.B.T.B. tegemoet zou komen zou dit de schatkist slechts enkele mil joenen gaan kosten. Het luchtvaartbedrijf „Martins Air Charter" (MAC) heeft een kort geding, dat het had aangespannen tegen het maandblad „De Cockpit" verloren. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, wees Martins Air Char ters vordering af. Het charterbedrijf is tegen deze uitspraak in beroep gegaan bij het hof te Amsterdam. Vorig jaar besteedde het maandblad speciale aandacht aan Martins Air Char ter. De redacteur-eigenaar van „De Cock pit" kwam met MAC overeen, dat het charterbedrijf als een soort contrapresta tie enkele advertenties in het blad zou plaatsen. „De Cockpit" verklaarde zich voorts akkoord met de door MAC gestel de voorwaarde, dat het blad géén spe ciale nummers meer zou wijden aan maatschappijen die als concurrenten van Martins Air Charter kunnen worden be schouwd. De redacteur-eigenaar was van plan in het mei-nummer van dit jaar speciale aandacht te besteden aan „Schreiners Airways" te Den Haag, een felle concur rent van Martins Air Charter. De direc tie van MAC had hier lucht van gekre gen en spande daarop een kort geding aan voor de Utrechtse rechtbank. Mr. J. C. Lankhof, de gemachtigde van MAC, stelde tijdens de behandeling van dit geding dat „De Cockpit" zich schrif telijk had verplicht geen nummers aan concurrerende maatschappijen te wijden, een bepaling die volgens mr. Lankhof eeuwigdurend van toepassing was. Hij eiste voor iedere overtreding van deze bepaling van „De Cockpit" 'n dwangsom van 100.000,-. Mr. D. I. A. van den Oever uit Den Haag, die de belangen van „De Cockpit" vertegenwoordigde, stelde hier tegenover dat het exclusiviteitsrecht van MAC was opgeheven, nadat „De Cockpit" de laat ste van de serie advertenties voor MAC had geplaatst. Dit was in september van het vorig jaar het geval geweest. Daar naast beriep mr. Van den Oever zich op de persvrijheid. De president van de Utrechtse recht bank wees de eis van Martins Air Char ter volledig af op grond van het feit dat MAC niet heeft kunnen aantonen dat „De Cockpit" nog op dit moment is ge bonden aan de exclusiviteitsafspraak. Het hof in Amsterdam zal zich nu opnieuw met deze zaak gaan bezighouden. De Chinese volksrepubliek heeft of ficieel verklaard dat het nog vele jaren zal duren voordat zy kernwapens zal hebben, maar dat er waarschynlyk niet veel tyd zal overheengaan voordat een nucleair apparaat" tot ontploffing zal worden gebracht. De verklaring werd afgelegd door maarschalk Tsjen Ji, de Chinese vice- premier en minister van buitenlandse zaken. Hij deed de mededeling in een schriftelijk antwoord op vragen van een groep thans in de Chinese volks republiek vertoevende Britse journalis ten. In Britse persberichten werd maandag geschreven dat Tsjen Ji had gezegt dat het splijten van atomen op zichzelf niet moeilijk was en dat een nucleair „ap paraat" tot ontploffing zou worden ge bracht „zodra het voorbereidende werk is gedaan". Deskundigen in Londen menen dat de Chinese volksrepubliek wellicht binnen een of twee jaar een of ander primitief „apparaat" tot ontploffing zal brengen. Zij achten het echter onwaarschijnlijk dat Peking voor het einde van de zes tiger jaren over kernwapens zou be schikken. Het is waarschijnlijker dat di' nog 10 of zelfs 20 jaar zal duren, menen zij. (Advertentie) De neutralistische premier van Laos, Souvanna Phouma heeft zich per vlieg tuig uit de ^hoofdstad Vientiane naar het hoofdkwartier van de pro-communisti sche Pathet Lao begeven, om te trach ten de Pathet Lao achter zijn herstelde regering te krijgen, Souvanna heeft een compromis be reikt met de rechts georiënteerde gene raals die zijn wankele regering van rechtsen, neutralisten en pro-commu nisten hadden doen tuimelen. Maar de Pathet Lao heeft verzet aangetekend tegen het compromisplan, dat Souvanna minister van defensie maakt en hem het gezag over de neutralistische en rechtse legers geeft. Phouma begaf zich naar het hoofd kwartier van de Pathet Lao in Khang Khay in gezelschap van diplomaten uit zeven landen en van twee Pathet Lao- vertegenwoordigers in Vientiane. De buitenlandse diplomaten waren de ambassadeurs van Frankrijk en Austra lië, gedelegeerden van India, Canada en Polen, de drie landen die samen de inter nationale controlecommissie voor Laos vormen, en vertegenwoordigers van En geland en Rusland, de twee landen die samen het voorzitterschap hebben be kleed van de Geneefse conferentie voor Laos. Dit is de 17-jarige Zweedse stu dente Ingela Gullers uit Stock holm, die is aangewezen om de Russische premier Kroestjev te be geleiden als hij in de tweede helft van juni een bezoek brengt aan Zweden. Ingela heeft in de afge lopen vier jaar studie gemaakt van de Russische taal. Zij is ook al in Londen opgetreden als gastvrouw op een fototentoonstelling van haar vader, de in Zweden beken de fotograaf K. W. Gullers. elke woensdag voor jongens van 2 tlm 5 jaar Daar zijn moeders sterk voor! Want deze pakjes zijn ijzersterk, snel ge wassen en zo droog... en ze hoeven nooit ge streken te worden. Kies uit frisse ruitdessins. Speciaal verlaagde f.M. prijs leeftijd 2 jaar '1:1 b.v. 3 jaar io.so i ,v ..li.ii.iiihiü. In 1975 zal het gemiddelde Ame rikaanse gezin 9.525 dolar per jaar verdienen. De gemiddelde loon trekker zal 37 uur per week wer ken en de kans is groot dat van iedere twee mensen op straat er een jonger dan 26 jaar zal zijn. Deze en andere voorspellingen zijn vervat in een rapport dat ge titeld is „De Verenigde Staten en de economische toekomst". Het rapport voorspelt dat het natio nale inkomen in 1975 het bedrag van een biljoen dollar zal bereiken. Dat is 490 miljoen dollar meer dan de Amerikaanse economie in het afgelopen jaar produ ceerde. Het fonds deed de voorsspellin- gen met slechts één voorbehoud, „mits geen oorlog of nationale rampen het land teisteren De Amerikaanse bevol king. op het ogenblik 190 miljoen zielen, zal in 1975 reeds 235 miljoen tellen. De helft van de bevolking zal jonger zijn dan 26 jaar. Er zullen meer dan 2 mil joen huwelijken per, jaar worden geslo ten. Het geboortecijfer zal oplopen tot 5 miljoen per jaar en de baby-explosie zal zelfs groter zijn dan die van na de tweede wereldoorlog. De gemiddelde ar beider zal een produktie hebben van meer dan 150 procent, ten opzichte van 1962. Ondanks deze stralenzde vooruitzich ten moeten de Verenigde Staten nog gro te problemen oplossen, zoals werkloos heid. armoede en nog onbeantwoorde sociale behoeften. Gedurende de eerste jaren van dit de cennium waren en zijn tussen 3,5 en 4 miljoen arbeiders zonder baan. Meer dan 9 miljoen gezinnen, een op vijf. heeft een inkomen vap minder dan 3000 dol lar per jaar. Miljoenen leven nog in krotten. Er zijn onvoldoende scholen en parken. In sommige delen van het land is de watervoorziening achteruitgaande. Het rapport kwam tot deze bevindingen over de huidige Amerikaanse economie. ie Amerikanen geven 21 procent van iedere consumentendollar uit aan voedsel en alcoholvrije dranken. Huisvesting eist 17 procent van het budget. ie Drie van de vijf Amerikaanse gezin nen bezitten hun eigen huis. ie De consumentenschuld bedraagt 63 miljard dollar, negen keer die van 1950. Een baby die vandaag'wordt gebo ren, kan een levensduur van 70 jaar verwachten, vergeleken met de 47 jaar uit 1900 en 60 jaar bij geboorte in 1930. ie De Verenigde Staten besteden 500 dollar aan iedere leerling van de pu blieke lagere school, vergeleken met 20 dollar in 1900 en 259 dollar in 1950 Het aantal automobielbezitters groeit driemaal sneller dan de bevolking en tweemaal sneller dan de econo mie in haar geheel. HOFLEVERANCIER Complete collectie FALCON jassen voor DAMES en HEREN Prijzen f 49.75 - f 59.50 - f 69.50 enz. - FALCONHUIS Voor DAMES- en HEREN-FALCONS:

de Stem | 1964 | | pagina 15