Zaten se wel in groetend vliegtuigje. Duizenden Tsjechen slaags met politie Regen kon ruim half miljoen toeristen niet tegenhouden Nederlands vorstenhuis op spandoeken geëerd Jarig meisje (6) op nieuwe fiets door trein gedood Verontrusting om ontslag Linieredacteuren groeit Teleurstelling CP.N wil met socialisten samenwerken Aanvalssein bleef uit.... DAGBLAD VOOR ZEELAND Trap of lift niet nodig Don Jaime: Voortaan ben IK Hertog van Madrid „Schade aan de onbevangenheid toegebracht" Verslagenheid in Leur ELDERS VIJF DODEN IN VERKEER Geen voorrang.. Treinrampen Ernstigste anti-rode-rel sinds '56 „LANG LEVE DE VRIJHEID' Christen-demoeraten V.S. van Europa dringend nodig Hoe durven ze. Soekarno 's bevel: koU&rJecunp Regenjas uit Italië 104e JAARGANG No. 2457» Voor God, Koningin en Vaderlana Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M Mes, mr. H. M. I de Rechter, P. V. M Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnenj. Postgiro I 1 14111. aaW&P MAANDAG 4 ftntl 4V4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893J IRENE EN CARLOS MET 0P CARLISTENBERG „Ja aan Nederland, neen aan zijn regeringluidt dit opschrift in de Car listen-demonstratie. Op de achtergrond horden die „Leve Ju lianaen „Leve Bernhard" ver kondigen „Lang leve koningin Juliana, lang leve prins Bernhard! Dat waren enkele van de leuzen die de carlisten gisteren meedroegen in hun jaarlijkse demonstratie op hun „heilige carlistische berg", de Montejurra. En er waren ook spandoe ken waarop stond: „Ja aan Nederland, neen aan zijn regering!" Maar Carlos en Irene waren er, tot diepe teleurstelling van de duizenden bijeengekomen carlisten, niet bij toen de stoet de berg beklom. Wel honderdduizend volgelingen wa ren bijeengekomen om hun Carlos en Irene te huldigen. Ter gelegenheid van het vijfenze ventigjarig bestaan van de Eiffel- toren heeft een Frans-Brits berg beklimmer steam zondag, gevolgd door de kijkers van de Engelse, Franse en Vlaamse televisie, het meer dan driehonderd mete.r hoge bouwwerk langs de buitenzijde beklommen. BIJ SICILIë zijn zeventien kinderen ver dronken toen de ondeugdelijke boot, waarin zij zaten, omsloeg. De eigenaar van het vaartuig is gearresteerd. VANDAAG ZAL. na een staking van vier weken, het werk aan de bouw van de Nederlandsche Bank in Amsterdam wor den hervat. Resultaat van de bespre kingen die tot de hervatting leidden volledige handhaving van de c.a.o. „MET TEGENZIN" heeft president Johnson het ontslag van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, John S. Rice, ingewilligd. EEN ROLTRAP is een stadion van Baltimore, waahop honderd kinderen werden samengedrukt, bezweek gisteren onder deze druk. Een meisje kwam om, 45 anderen werden gewond. PRINS BERNHARD en prinses Margriet hebben zaterdag in Warfield (Engeland) het huwelijk bijgewoond van mejuffrouw Gay Furber. Het meisje is een petekind van de prins TWAALF DODEN zijn in Seoel (Z. Korea) te betreuren, nadat een hoog gebouw instortte. Tien arbeiders bevin den zich nog onder de puinhopen. DE ONLANGS uit een gevangenis ont snapte Westduitse oorlogsmisdadiger Hans-Walter Zech-Nenntwich blijkt twee vrouwen voor 2,5 miljoen Mark te heb ben opgelicht. EEN MUURSCHILDERING in het Jor daanse paviljoen op de wereldtentoon stelling in New-York (een Arabische .longen en zijn moeder, die smeken om hulp voor mede-vluchtelingen uit Pales tina en die de joden beschuldigen vah «nazi-takt iekenM) is voor het Ameri kaanse joodse congres aanleiding ge weest te protesteren. „Ze zullen over vijf minuten hier aan komen", zei een van de carlistische lei ders en aan de voet van de berg werd een jeep gereed gehouden om hen naar de top te voeren. De carlistische demon stratie van dit jaar was als het ware geheel opgebouwd rond het pas getrouw de paar. van welks komst de vele dui zenden vast overtuigd waren. Zaterdag waren Irene en Carlos in Madrid aangekomen en gisteren gingen ze, in gezelschap van een vooraanstaande carlistische voorman, op reis. Ze stegen met een licht vliegtuigje op van het vliegveld van de Madrileense vliegclub. Anderhalf uur later landde het toestel daar weer. Ongeveer op dat moment schalden de luidsprekers op de Montejurra dat ..hun koninklijke hoogheden weldra temidden van hun volk zouden zijn". Maar korte tijd later las Carlos' zus ter Cécile, die de bijeenkomst ver der leidde, een verklaring voor waar uit bleek dat het paar niet zou ko men. De teleurstelling was groot. Tijdens de bijeenkomst vloog een licht vliegtuig over de berg en bij wijze van groet wiegde het met de vleugels. De carlisten zwaaiden enthousiast, in de overtuiging dat Carlos en Irene aan boord zouden zijn. Maar in Madrid twijfelde men er sterk aan dat het toestel in de anderhalf uur dat het in de lucht is geweest, de zes honderd kilometer tussen de Spaanse hoofdstad en de in het noorden gele gen berg Montejurra (en terug) kan hebben afgelegd. Cécile las drie boodschappen voor: een van haar vader, prins Xavier (voor de carlisten: „koning" Xavier), van Carlos en een van Irene. De prinses werd in die verklaring „prinses van Asturië" ge noemd. Een toespraak van de secretaris van Carlos bevatte een passage die kri tiek inhield op de houding van de Ne derlandse regering jegens Carlos en ook werd gefulmineerd tegen stromingen in de Spaanse regering die Carlos als kroon pretendent achterstellen bij Don Juan. Waarom Carlos en Irene de demon stratie niet persoonlijk hebben bijge woond, is niet gezegd. Zoals men weet zou Franco aan Carlos de wenk hebben gegeven dat het beter zou zijn als hij daarvan afzag. Na hun terugkeer in Ma drid zijn de journalisten het spoor van het paar bijster geraakt. Gisteravond zijn Irene en Carlos met onbekende bestemming uit Madrid ver trokken. Ze reden in de richting van Barcelona. Wat hun verdere reisplannen zijn is niet bekend. Bij de landing op het Madrileense vliegveld deed zich nog een kritiek mo ment voor, toen Carlos' toestel recht op een ander vliegtuigje afschoot. Er wer den twee vuurpijlen afgevuurd om Car los te waarschuwen, waarop hij meteen een scherpe draai naar rechts maakte. 55 Don Jaime van Spanje oudste zoon van Alfons XIII (.dé laatste koning van Spanje) hoofd van het huis de Bourbon en hertog van Segovia, heeft zich gisteren uitge roepen tot hertog van Madrid de titel die de echtgenoot van prinses Irene door zijn vader, Xavier de Bourbon Parma, bij zijn verloving werd verleend. Don Jaime had wegens een spraakgebrek vroeger zijn aanspra ken op de troon overgedragen op zijn broer Don Juan, graaf van Barcelona. Nu dit gebrek echter is opgeheven eist, hij de Spaanse troon weer voor zich op. In een verklaring deelde Don Jaime mede, dat prinses Alice de Bourbon aan de vooravond van het huwelijk van prinses Irene en prins Carlos in Rome, „bij een akte, verleden voor een notaris in Madrid", de carlistische successsie bij de dood van de laatste carlis tische pretendent, prins Alfonso Carlos de Bourbon, is overgegaan op Don Jaime als de oudste zoon van Alfons XIII. Don Jaime herinnerde eraan dat zijn afstand doen van de rechten op de troon in 1931 rechtens van geen waarde is, omdat de Spaanse grondwet sedertdien is gewijzigd en de Cortes het niet heeft geregi streerd. Hij noemde prins Carlos de Bourbon-Parma slechts de preten dent van een verre tak der Bour bons. De directeur van het katholieke natio naal bureau voor geestelijke gezond heidszorg, drs. C H G. M. Kuitenbrou wer, heeft namens prof. dr. F. J. J. Buy- tendijk, prof. dr. A. Oldendorff, dr. J. L. J. Lumey, prof. dr. W. Pompe en dr. C. J. B. J. R. Trimbos in een brief aan de provinciaal der jezuïeten in Den Haag verontrusting uitgesproken over de te rugtrekking van de drie paters jezuïeten uit de redactie van „De Nieuwe Linie". Hij schrijft het te betreuren dat juist nu aan de toenemende hoopvolle samen werking tussen priesters en leken binnen het enige grote katholieke weekblad dat ons land rijk is een abrupt einde ge maakt is, zonder dat de publieke opinie van ons katholieke volksdeel over de achtergronden van dit besluit wordt in gelicht. „Het betreft hier niet louter een binnen de beslotenheid van uw sociëteit zich afspelende maatregel, maar een niet nader gemotiveerde beslissing die voor het forum externum verwarring en on zekerheid sticht", aldus de brief. „Hetgeen ons vanuit het oogpunt van geestelijke volksgezondheid bijzonder verontrust, is de wijze waarop de mede werking van de drie betreffende redac teuren abrupt werd beëindigd. Het ach terwege blijven van overleg, hoor en we derhoor. motivering en recht op verde diging.- is kwetsend voor ons gevoel van menselijke verhoudingen", schrijft drs. Kuitenbrouwer, die de provinciaal ver- Opklaringen Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige langs de kust af en toe wellicht harde zuidwestelijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. o Vandaag zon onder 20.10 uur maan onder 10.36 uur. Morgen zon op 5.03 uur maan op 2.55 uur. zoekt de kenbaar gemaakte verontrusting aan de generale overste (die het besluit tot ontslag nam» te wilïen overbrengen. Ook de katholieke journalisten hebben hun ernstige verontrusting over het be sluit van de pater-generaal geuit. De Nederlandse Katholieke Journa listenkring heeft zaterdag in de kringraad een motie aangenomen waarin men zegt niet in deze kwestie te willen treden voor zover dat een interne orde-aan gelegenheid is, maar dat de kringraad er wel bij het bestuur van de K.N.J.K. op aandringt zich erop te bezinnen of de verontrusting, die binnen de katholieke journalistenorganisatie over het ontslag bestaat, aan de bevoegde instanties kern baar moet worden gemaakt. Hierop aansluitend heeft het bestuur van de K.N.J.K. een verklaring uitgege ven, waarin het zijn ernstige ongerust heid uitspreekt. „In het midden latend of deze gang van zaken juist is geweest binnen het bestaande contract tussen de Nederlandse provincie van de paters je zuïeten en de Linie, betreurt het bestuur dit besluit vooral omdat de onbevangen heid, waarmee het weekblad de opinie vorming onder de Nederlandse katholie ken bevordert, door het ingrijpen van de pater-generaal schade is toegebracht", zégt de verklaring. Ze is toegezonden aan de pater-gene raal in Rome en pater-provinciaal, en aan commissarissen en de hoofdredactie van De Nieuwe Linie. (Van onze verslaggever) Op haar verjaardag is gisteren Adrie Stallen uit Leur met de nieuwe fiets die zij op die feestdag gekregen had, onder een trein gekomen en op slag gedood. Samen met haar veertienjarige broer Kees was de zesjarige Adrie gaan fiet sen. Ze reden in de richting Lage Brem- berg en geen van beiden had op de onbe waakte overweg in de Kasteellaan erg in de trein Breda Roosendaal. Adrie reed achter haar broer. Nauwe lijks was Kees de overweg gepasseerd toen de trein het meisje greep. Het kind werd enkele honderden meters meege sleurd. In de trein hadden enkele militairen het ongeluk zien gebeuren. Nog voordat de trein stilstond sprongen ze eruit maar hulp mocht niet meer baten. Het meisje moet onmiddellijk gedood zijn. Toen de politie de ouders op de hoogte ging stellen van het ongeluk, kwam daar juist nog familieleden aan om Adrie te feliciteren. Enige tijd geleden is in principe be sloten de overweg in de Kasteellaan zo snel mogelijk op te heffen en parallel wegen aan te leggen. Een dode en zes gewonden waren te betreuren toen in Sappemeer een be stuurder van een auto geen voorrang verleende aan een Duitse wagen. De Nederlandse auto sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuur der werd licht gewond. Van de inzitten den van de Duitse wagen kwam een 43- jarige dame om en liepen de anderen verwondingen op. Tijdens de 1-meibijeenkomst van de Communistische Partij Nederland, afde ling Rotterdam, heeft het lid van de Tweede Kamer, Marcus Bakker, de een heid van alle socialistisch denkenden be pleit. De bijeenkomst werd op zaterdag 2 mei gehouden, omdat op 1 mei de Ri- vièrahal in beslag was genomen door de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. De heer Bakker zei te hopen dat volgend jaar de meimeeting van alle werkenden in Rotterdam zou kunnen worden ge houden. Het 1-meifeest, zei hij, is altijd een wapenschouw geweest van het so cialisme. Wij moeten de eenheid van so cialisten en communisten varj alle werkende mensen nastreven. De tijd is voorbij dat tussen de communisten en so cialisten in Nederland een diepe kloof bestond. Als het om rechten gaat vallen alle kunstmatige geschillen weg, aldus de heer Bakker, die zei te hopen dat so cialisten en communisten zich in de toe komst nog meer zullen verenigen. Bij Leeuwarden werd een automobilist in een flauwe bocht plotseling onwel, waardoor hij tegen een boom reed. Hij werd zeer ernstig gewond. Zijn vrouw overleed later aan de verwondingen. In Hooglanderveen overleed een 18- jarige jongen, nadat hij met zijn brom mer tegen een achteruit rijdende vracht auto gebotst was en in Vaals werd een 82-jarige dame aangereden door een automobilist, die een file passeeerde. Zij stierf ter plaatse. In Nijmegen overleed een 17-jarige jongen aan de verwondingen, die hij op gelopen had toen hij bij Zevenaar werd overreden door een vrachtauto. In noord-Frankrijk kwam een 26-jarige secretaresse bij de Nederlandse ambas sade in Parijs om toen zij met haar auto tegen een Duitse wagen botste. Zij was op slag dood. Drie gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Minstens 80 mensen werden gewond toen nabij La Porte in Indiana een per sonentrein ontspoorde. Dertien wagons liepen uit de rails. Vele gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. Een treinramp op West-Java heeft aan minstens 21 personen het leven gekost. Ruim honderd werden ernstig gewond. Spanje beleefde het afgelopen week eind ook een treinramp. Bij Cordoba stortte een ontspoorde trein in een ravijn, waarbij twee doden te betreuren waren. Zes doden vielen tussen Lamego en Regua in Portugal toen een bus tegen een rots reed en vijftig meter naar be neden stortte. In Argentinië verloren vijf leden uit één gezin het leven toen de auto, waar in zij zaten, over de kop sloeg en were aangereden door een tegenligger. Met kreten van „Gestapo" en „Lang leve de vrijheid" hebben jonge Tsjecho- Slowaakse staatsburgers in Praag be toogd tegen het communistische bewind in het land. t In een park deed zich een botsing voor tussen politiemannen en 3000 jongelieden. Op een plein raakten 1000 jonge mensen slaags met de politie. Op beide plaatsen gingen de politie- ...fijn in de rij staan voor de Keukenhof, in de regen... (Van onze Haagse redactie) Voor een werkelijk Atlantisch deel genootschap met de Verenigde Staten en Canada is de totstandkoming van de Ver enigde Staten van Europa een allereerste vereiste. Dit is de voornaamste conclusie van de conferentie van de Nederlandse afde ling der Christen-Democratische Inter nationale. Aan deze conferentie werd door ongeveer 80 vooraanstaande figuren uit de kringen van de K.V.P., A.R. en C.H.U. deelgenomen. De deelnemers zeggen dat de Europese integratie moeilijk denkbaar is zonder een duidelijk Europees politiek gezag en zonder deelneming van Engeland en an dere Europese landen. Minstens een half miljoen buiten landers heeft de afgelopen dagen in ons land gelogeerd. Omdat 1 mei op een vrijdag viel en deze dag in de meeste ons omringende landen een vrije dag is, was de toeristenstroom belangrijk groter dan met Pasen. Geschat wordt, dat over de weg ongeveer 600.000 mensen ons land binnenkwamen. Met Pasen waren het er 450.000. Door een beroep via de televisie op de kijkers in Den Haag, Rotterdam en Utrecht om logiesruimte beschikbaar te stellen, kon vrijwel iedereen aan on derdak geholpen worden. Zoals ieder jaar in de bollentijd was er ook een groot aantal Fransen. Hun aantal be naderde zelfs het aantal Duitsers dat zich bij de kantoren meldde. In Dordrecht en in de Alblasser- waard hebben politiewagens door de straten gereden. Via luidsprekers werd de bevolking opgeroepen logeerbedden ter beschikking te stellen. In Delft wer den 50 echtparen geholpen doordat twee slaapzalen van een op dat moment leegstaand jeugdtehuis beschikbaar konden worden gesteld. In Katwijk waren spoedig de 25.000 beschikbare particuliere bedden bezet. Uit het feit dat velen zich, zoals uit een onderzoek is gebleken, reeds enkele weken of maanden tevoren op het uitstapje voor bereidden en hun logies al bespraken moet verklaard worden dat het slechte weer zo'n geringe invloed op het toe ristenbezoek heeft gehad Wel hebben velen als gevolg van het weer eerder dan hun plan was ons land verlaten. In Zeeland hebben degenen die toch maar bleven gistermiddag toen het droog werd, nog een geslaagde bloe- semrit kunnen maken. Tenslotte nog enkele cijfersDe Keukenhof boekte gedurende de afge lopen drie dagen 127.000 bezoekers de Efteling 25.000. de Euromast 13 500 en de Schevemngse Pier. die op Koningin nedag al 7000 Hagenaars had getrok ken, 17.000. mannen de betogers met knuppels te lijf. De betogingen waren waarschijnlijk de ernstigste anti-regeringsdemonstraties achter het „ijzeren gordijn", sinds de on geregeldheden, die in oktober 1956 in Polen en Hongarije plaatshadden. Het officiële Tsjechische persbureau C.T.K. verklaarde tegenover U.P.I., dat 'n stel „onruststokers en nozems de sfeer trachtten te bederven en dat enigen van hen zijn gearresteerd". Tevens ontkende C.T.K., dat de betoging van de Praagse studenten enig politiek doel zou heb ben gehad. Het aantal studenten dat in hechtenis is genomen wordt geraamd op 31. Volgens bepaalde berichten vonden de ongeregeldheden hun oorsprong in de traditionele 1-meibijeenkomst, waarbij gedichten worden gelezen. De politie had deze bijeenkomst dit jaar verboden, om dat hij een anti-regeiyngkarakter zou dragen, maar de studenten trokken zich van dit verbod niets aan. Ook vorige ja ren ontaardden dergelijke bijeenkomsten in onlusten, die echter nooit zo ernstie waren als dit jaar. Westelijke deskundigen menen dat van een toenemende ontevredenheid over de levensstandaard onder de Tsjechische be volking gesproken kan worden De plaatselijke autoriteiten van San Sebastian hebben zich in een brief aan de bisschop er over beklaagd dat katholieke arbeidersgroepen hebben deelgenomen aan demonstraties ov 1 mei. Het gemeentebestuur wil van mgr Lorenzo Bereciartua Balerdi, bisschop van San Sebastian, wel eens weten wie de priesters van zijn diocees toe stemming heeft gegeven arbeiders groepen aan te moedigen deel te ne- men aan de demonstraties. Het „belangrijke bevel" dat Soekarno had aangekondigd, is niet het sein ge worden tot een aanval op Maleisië. In een toespraak die hij zaterdag tot en kele tienduizenden Indonesiërs richtte, droeg hij hen op het volk van Malakka, Singapore, Serawak, Sabah en Broenei te „helpen hun vrijheid te verwerven" en ook moesten de Indonesiërs „de vitaliteit van de revolutie laten groeien". Mochten de 21 miljoen „Maleisië-vrij willigers" op een aanvalsbevel hebben gehoopt, dan heeft hun president hen te leurgesteld. Premier Rachmann zei za terdag al dat hij beslist niet bang was voor een aanvalssein. „Soekarno durft dat niet aan", voorspelde hij. Soekarno zei wel dat hij zijn geduld aan het verliezen was en hij verweet Rachman dat deze hem. Soekarno, uit schold. Dat was, aldus de Indonesische president, een des te groter belediging omdat hij immers president voor het leven is, de grote leider van de revolutie, de stem des volks en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Zijn voorgenomen reis naar de V.S. heeft Soekarno afgezegd, waarschijnlijk uit ontevredenheid over Amerika's hou ding ten opzichte van de Indonesische politiek jegens Maleisië. (Advertenties) SELECTIEKLEDING Honderden kilo meiers van huls In het wisselvallige weer van Nedarland ko men da nylon regenjas* san uit Italië pas goed van pas. Hollenkamp im porteerde ze. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1