Wethouder C. L. de Maaijer Ik trap het zeker af ETI-rapport hier en daar aanvechtbaar ZEVEN „GOUDEN" BRUIDSPAREN Reünie van 500 anciens Pensionnat Saint Joseph MERCURY'S nieuwe MERC 500 Ook „adieu van mevr. Vervaart aan raad van Sas van Gent in Nederland gearriveerd Dora van de Ven N.V. Terugblik ZAL RAAD OM ONTSLAG VERZOEKEN? '55 55- Objectiviteit van commissierapport betwist MR. VAN AARTSEN OVER WESTERSCHELDEBRUG HULSTERSE HARMONIE HERBOREN Ruit ingegooid bi.i leraar, die halfstok vlagde Diamanten bruiloft te Westdorpe Straat vernoemd naar burgem. Th. Andriessen een bekwaam bont werker, a'smede enkele aankomende bontwerkers Veelzijdig, Duurzaam, Economisch AD. MAESSEN Franse kostschool te Sluis 25 jaar geleden opgeheven laeMaD 0e jstcm Koninklijk woord Huren blijven achter Spontane wanorde Onthulling beeld Moeder en kind'' te Axel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 196^ (Van onze verslaggever) Wethouder C. L. de Maaijer zal, nadat tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering een motie van wantrouwen tegen hem werd ingediend, geen ontslag nemen. Vanuit de gemeenteraad zal echter wel een verzoek worden ingediend de wethouder te ontslaan. Mocht de meerderheid van de raad aan het verzoek tot het verlenen van ontslag aan de wethouder gevolg geven, dan zal de heer De Maaijer uiteraard moeten gaan. Is dat niet het geval dan zal de wet houder van de Katholieke Partij aanblijven tot het einde van het zittingsjaar, d.w.z. tot september. de katholieke fractie. Zij werd ongeveer twee jaar geleden met 87 voorkeurstem men „en dat zijn er nogal wat" in de raad gekozen. Haar afscheid en dat van de heer De Maaijer zullen het enigszins trieste einde zijn van een on verkwikkelijke geschiedenis, die gedu rende de laatste maanden in de Sasse gemeenteraad heeft gediend. Duister Zoals bekend verwijt men de heer De Maaijer een ^ntactisch optreden tegen over gemeentearbeiders, een te grote be moeienis met de dagelijkse gang van za ken van Openbare Werken, waarvan hij wethouder is en een foutieve houding te genover de gemeenteopzichter, de heer Van Aertse. Tijdens een ongeveer zeven weken geleden gehouden vergadering werd een commissie ingesteld, die de moeilijkheden, die tussen de arbeiders en de opzichter enerzijds en de wethou der anderzijds gerezen zijn, zou moeten onderzoeken. Wat er zich allemaal precies rond de figuur van wethouder De Maaijer heeft afgespeeld is een beetje duister, temeer omdat het rapport, dat de commissie heeft opgesteld, niet openbaar is ge maakt. Het vermoeden kan daarom post vatten, dat deze moeilijkheden voortge vloeid zijn uit de wethoudersverkiezingen zoals die twee jaar geleden gehouden zijn. De meerderheid van de raad was er toen voor dat één wethouder uit de Katholieke Partij zou worden gekozen, en één uit de andere partijen. Er kwa men toch twee wethouders uit de katho lieke fractie. Verdeeldheid ,,Men moet deze verkiezingen echter los zien van de huidige moeilijkheden", meent de heer J. de Rijk, voorzitter van de commissie van onderzoek en fractie voorzitter van de Katholieke Partij. „Dat moet men niet", betogen wethouder De Maaijer en mevr. Vervaart. „De moei lijkheden van toen hebben nu wel dege lijk hun rol gespeeld." Deze verschillen de uitlatingen geven al meteen een beeld van de verdeeldheid, die onder de ka tholieke raadsleden heerst. Men geeft het trouwens zelf unaniem toe: „De katholie ke fractie hangt als los zand aan el kaar, maar een scheiding in de fractie naar aanleiding van de recente moei lijkheden wordt niet verwacht". Geen scheiding dus, zelfs ondanks het feit, dat de heer De Rijk voor de door hem ingediende motie van wantrouwen stem- „T'it mezelf ga ik niet weg. Wanneer de raad me nog even aan laat blijven trap ik het in september af. Onder deze omstandigheden wil ik niet langer in het raadscollege werken", zegt hij. De heer De Maaijer stapt dus in ieder ge val uit de gemeentepolitiek. Zyn voor beeld zal worden gevolgd door een an der lid van de fractie van de Katholieke Party, mevrouw E. Vervaart-Dierickx, die zich in geen enkel opzicht kan ver enigen met ,,de wijze waarop de heer De Maaijer gedurende de laatste weken is behandeld", zoals zy ons heeft laten weten. Mevrouw Vervaart zal haar besluit binnenkort aan haar mede-fractieleden bekend maken. Zij gebruikt dezelfde mo twering als wethouder De Maaijer: „On der deze omstandigheden zal ik de Sasse gemeenschap door mijn lidmaatschap van de raad niet meer kunnen dienen". Mevrouw Vervaart is het zesde lid van de. terwijl de rest van de katholieke fractie zich unaniem achter de wethou der schaarde. ,.Dat is fideel van de mensen", zegt de heer De Rijk. ,,Ze hebben hem een beetje willen troosten, maar behalve ik zijn ze eigenlijk alle maal een beetje tegen De Maaijer", commentarieert mevrouw Vervaart. „Ei genlijk ben ik als triomfator uit de strijd gekomen", meent de heer De Maaijer. Meningen Ons werden de volgende verklaringen gedaan respectievelijk door de heer De Rijk. de heer De Maaijer en mevrouw Vervaart. De heer De Rijk: „Wethouder De Maaijer was niet meer te handhaven vanwege zijn ontactisch optreden tegen over de arbeiders, waarvan er een al drie maanden ziek is, hetgeen waar schijnlijk is te wijten aan het optreden van de wethouder. Het betreft hier geen geschil tussen de opzichter en de wet houder hoofdzakelijk, maar een geschil tussen de wethouder en de arbeiders. Ik heb niets persoonlijks tegen de wethou der. Het onderzoek van de commissie is gedegen geweest, onpartijdig". De heer De Maaijer: „Een onpartij dig onderzoek? Geen sprake van. De heer De Rijk is goed bevriend met de op zichter. Het rapport geeft geen werke lijke afspiegeling van het voorgevallene. Er is slechts een beperkt aantal mensen door de commissie gehoord en daarvan hebben er maar een paar bezwarende verklaringen tegen mij afgelegd. Ik moest de arbeiders wel eens aanwijzin gen geven, als de opzichter weg was. De opzichter is overigens of onbekwaam, of lui, of overbelast met administratief werk. Omdat de heer De Rijk een goede vriend is van de opzichter hetgeen door de heer De Rijk wordt beaamd. Red. houdt de eerste de laatste ken nelijk de hand boven het hoofd". Onzerzijds zij nog opgemerkt dat de heer De Maaijer nog van 1939 tot 1953 wethouder is geweest en vanfa 1931 raadslid. Voor al zijn verdiensten ver worven in de gemeente is hij twee jaar geleden ondescheiden met de gouden ere-medaille in de orde van Oranje Nassau. Mevrouw Vervaart is dezelfde mening toegedaan als de wethouder. Zij poneert verder nog de stelling, dat het helemaal niet goed gaat in de katholieke raads fractie, al zal men naar buiten uit al tijd de schijn van eenheid trachten op te houden. „Tijdens fractievergaderin gen is met geen enkel woord over de moeilijkheden gerept", vertelt zij demon strerend. „De heer De Rijk had niet in de commissie mogen zitten. Eerstens om dat hij voorzitter is van de fractie, waarin ook de heer De Maaijer zetelt, tweedens omdat hij goed bevriend is met de opzichter". Ook zij acht het rapport onbevredigend. Er zijn te weinig belas tende verklaringen. De motie van wan trouwen had bovendien niet door de heer De Rijk moeten worden ingediend. Beter ware het geweest, dat een van de twee andere leden van de commissie, de heer De Meijer of de heer De Groff het ge daan had. Conclusie? Hoe het ook zij, de katholieke zaak is door dit alles in de gemeenteraad geen goed gedaan, nu gebleken is dat er in de katholieke fractie ernstige conrto- versen bestaan, ook al zijn die niet al tijd naar buiten zichtbaar. WETHOUDER DE MAAIJER ...Ik trap het af... MEVROUW VERVAART ...Zo doe ik het ook niet meer.. J. DE RIJK '•."Niets persoonlijks tegen wethouder.., (Van onze parlementaire redactie) Minister van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) blyft van mening, dat het tijd stip voor het maketa van een meer diep gaande studie over de bouw van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde nog niet gekomen is. Dit schrijft de minister aan de Eerste Ka mer. De techniek, zegt hij, zou sneller gaan dan de studie over het object; toch zal te zyner tijd een studie worden aan gevat. Minister van Aartsen onderschrijft met het economisch-technologisch Instituut voor Zeeland het belang van een goede rechtstreekse verbinding van het cen trum van ons land met Calais, waar t.z.t. een tunnel onder Het Kanaal zal uitmon den. maar toch acht hij enkele basisbe sprekingen van het rapport aanvechtbaar Voor wat betreft de verbetering van de Oostelijke Westerschelde gaan de gedach ten volgens de minister voorshands niet verder dan een bescheiden regulatie op enkele punten. Voor het tot plannen komt over het af sluitingssysteem (kabelsysteem dan wel doorlaatcaissons) wil de minister eerst het eindadvies van de werkgroep „Ont wikkeling Westerschelde-bekken" af wachten. Dit advies komt binnen afzien bare tijd. De aanleg van een kabelbaan over de Grevelingen is aan een Franse firma toe gewezen omdat geen enkele Nederlandse firma voldoende ervaring had. Aangezien volgens de minister de proef installatie inzake de mosselverwatering te Zürich het gehele veld van onderzoe kingen bestrijkt, bestaat er geen behoef te aan het opzetten van een tweede ex periment in het zuiden van het land. Sclielde-Rijnverbinding. Met de tech nische voorbereiding van de verbeterings- Het is een tijdje minder goed gegaan met de Hulster kon. stedelijke harmonie. De belangstelling van de zijde van de leden heeft veel te wensen overgelaten. Maar op het ogenblik is de harmonie weer in staat door de straten van Hulst te marcheren. Tijdens koninginnedag heeft de harmonie weer voor het eerst sedert enige tijd acte de presence gege ven. 's Middags reeds was de uit onge veer 20 leden bestaande drumband van de partij om de jeugd naar het sportpark te begeleiden. Om half acht trad het or kest aan voor een rondgang, die zou wor den gévolg door een concert op de kiosk Men bracht allereerst een serenade aan de heer J. C. Loof, directeur van de Rot terdamse Bank die een koninklijke on derscheiding is toebedeeld. Daarna werd onder de deskundige leiding van de nieu we directeur, de Belg P. Heynderickx het concert gegeven, dat uitstekend slaag de. De heer Venninx, opperwachtmees ter van de rijkspolitie, die ook konink lijk is onderscheiden, werd nog met een bezoek vereerd. Van onze verslaggever) In onze krant van gisteren stona een foto vaneen vlag, die half- stoic hing ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Irene. Met dit halfstok hangen van de natio nale vlag wilde een Goese leraar uit de Kamperfoeliestraat, de heer J. Kwekkeboom, kenbaar maken, dat hij de verwikkelingen rond het huwelijk heel erg vernederend vond voor het koninklijk huis. Voor hem was woensdag een nationale rouwdag. Gistermorgen ontdekte de heer Kwekkeboom echter een ongewone reactie op zijn manifes tatie. Ken grote ruit in de voor kamer van zijn woning was name lijk doorzeefd met kiezelstenen. Van een buurmeisje vernam de heer Kwekkeboom. dat deze wan daad 's nachts rond half een door een groep jongens van ongeveer 18 jaar was gepleegd. Zelf was de familie Kwekkeboom door het la waai, dat het vernielen van de ruit met zich meebracht, niet wakker geworden. Onmiddellijk na het ontdekken van de vernieling hing de heer Kwekkeboom een brief voor de ramen met de tekst: „Zo treedt ook thans een bepaald soort mensen op. Men zij gewaar schuwd''. De heer Kwekkeboom vindt het gebeurde een zeer on sympathieke reactie op zijn vrije meningsuiting. Gistermorgen is met. een chartertoestel uit Montreal op Schiphol gearriveerd een groep van 87 Canadezen, allen fami lieleden van Canadese militairen die in 1944 en 1945 tijdens de gevechten voor de bevrijding van ons land sneuvelden. Tijdens hun bezoek aan Nederland onder auspiciën van het Nederlands Oor logsgraven Comité zullen zij onder meer naar de militaire begraafplaatsen in Nijmegen, Bergen op Zoom, Venray en Rotterdam gaan. Vandaag arriveren acht Canadezen in Bergen op Zoom, waar zij tussen half elf e® drie uur een bezoek zullen brengen aan Canadese begraaf plaatsen. Zij worden ontvangen door de plaatselijke afdeling van het oorlogsgra- vencomité, dat hen in hotel De Schelde een luch zal aanbieden. Ook gaan enkelen naar de grote Britse begraafplaats Reichs- wald, vlak over cje Nederlandse grens bij Nijmegen. Op bevrijdingsdag vindt een eenvoudige dodenherdenking plaats op het Canadese oorlogskerkhof te Groes- beek. De groep, die bij Nederlandse families in en rond Nijmegen gastvrijheid zullen genieten, keren a.s. vrijdag van Schiphol terug naar Canada. werken zal worden begonnen zodra het Schelde-Rijn-verdrag door België en Ne derland is geratificeerd. Een bouwbureau wordt opgericht. Beheersvorm Sloehaven Tussen d/ beide bestuurslichamen het Havenschap Vlissingen in oprichting en de Raad van Toezicht van de n.v. Haven van Vlissin gen bestaat geen wezenlijk verschil van mening. Met betrekking tot de beheersvorm is juist één dezer dagen een rapport van de betrokken commissie ontvangen. Op dinsdag 5 mei zal het echtpaar E. van Geetsum-Herman te Westdorpe zijn diamanten bruiloft vieren. Het heuglijke feit zal in familiekring worden gevierd, nadat eerst een H. Mis uit dankbaarheid is opgedragen. Zoals de meeste bejaarde mensen kan ook de heer Eduard van Geetsum interessant vertellen over zijn verleden. Meer dan 55 jaar (vanaf zijn 15de) is hij 'bomenrooier geweest; voorts heeft hij gewerkt bij het opbouwen van de l'Azöte te Sluiskil, de Cokesfabriek te Sluiskillen de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Ook bij de aanleg van het Kanaal GentTerneuzen was hij van de partij, tegen een dagvergoeding van één gulden. Zijn vrouw Maria Herman begon op 11-jarige leeftijd als kindermeisje. Daar na is zij nog bij verscheidene boeren dienstbode geweest. Te Ovezande heeft de oud-burgemees ter van deze gemeente, de heer Th. An driessen, de nieuwe straat, die twee ge deelten van de Hoofdstraat verbindt, ge opend met het doorknippen van een lint en het onthullen van het naambord van de straat. De heer Andriessen Is thans burgemeester van Oud- en Nieuw Gastel en is van 1950 tot en met 1961 burge meester van Ovezande geweest. Als blijk van hoge waardering voor de werkzaamheden, die burgemeester An driessen in deze periode verricht heeft voor de Ovezandse gemeenschap, heeft men, aldus de huidige burgemeester van Ovezande de heer N. Mooyman, besloten in het eerst van de geschiedenis van Ovezande een straat naar een burgemees ter te noemen, in dit geval naar burge meester Andriessen. Burgemeester Andriessen heeft zelf destijds veel werk verricht voor het uit breidingsplan Oud-Ovezande ofwel Ove- zande-noord, waarin de Andriessenstraat is opgenomen. De aanleg van de straat en riolering is in juni,1962 aanbesteed voor f 70.000. In juni 1963 vond de eerste op levering plaats, in december 1Ö63 de tweede. De straat is bijna 300 meter lang en er zullen ongeveer 25 woningen gebouwd worden. Verder zullen een kleuterschool, een openbare school en een winkel de bebouwing completeren. (Advertentie) vraagt voor haar bontatelier: Sollicitaties te richten aan de Directie: St. Annaplein 6, Tilburg tel. 04250 - 23900 (Advertentie) Deze 50 pk Mercury vertegenwoordigt de gehele vooruitgang van techniek en stijl op het gebied van buitenboordmotorenzowel in pk/gewichts verhouding, als in duurzaam heid, prestatie, brandstofspaarzaamheid, veiligheid en geruisloosheid. Hij heeft de kracht om een 6 ions Chinese Junk voort te stuwen met een kruissnelheid van 16 kmjuur. Of een standaard toerboot over het water te doen stuiven met een snelheid van meer dan 50 km/uur. De ingebouwde regeling van gasklep met voorontsteking, ver zekert bij gematigde kruissnel heid een brandstofbesparing tot 50% meer afgelegde kilometers per liter benzine. De Mere 500 heeft 4 cilinders in-lijn en kleine boring gecombineerd met korte slag. Zoals alle 1964 Mercury motoren heeft ook.hij carburateurs met vaste hoofdsproeiers; uit één stuk gegoten lichtmetalen cilinder-blok en tandwielhuis: volle dige keerkoppeling; Jet-Prop uitlaat door de naaf van de schroef. Dit zijn maar enkele van de rede nen waarom U meer waarde voor Uw geld ver krijgt met Mercury buitenboordmotoren 100, 85, 65, 50, 35, 20, 9,8, 6 en 3.9 pk. D. Zilveren Jubileum Vloot INTERNATIONAL MERCURY OUTBOARDS LIMITED Subsidiary of Kiekhaefer Corporation, Fond du Lac, Wisconsin, U.S.A. KIMMAN NAUTIC N.V. Rotterdam-Groothandelsgebouw Weena 725-Tel. 130909 Zoeterwoude Tel. 01710-34422 Bezoekt de watersportshow van Uw MERCURY dealer in de Bierhal te Breda van 2 t/m 16 mei a.s. (Van onze verslaggever) Meer dan 500 anciens van het Pension nat Saint Joseph hebben vrijdag, in ge zelschap van 1500 familieleden, in Sluis de dag herdacht dat vijfentwintig jaar geleden de beroemde Franse jongenskost school in deze Zeeuwsch-Vlaamse plaats werd verlaten. Zoals wij al uitvoerig heb' ben bericht is „St.-Joseph" in 1908 be gonnen en bij het uitbreken van de twee de wereldoorlog opgeheven. Het uitge breide schoolcomplex, dat door oorlogs handelingen flink werd getroffen, her bergt momenteel een hout- en een graan handel. In dc fraaie raadzaal van Sluis werd het uitgebreide gezelschap door burge meester P. F. van Hootegém ontvangen, nadat de plaatselijke muziekvereniging „Apollo" de beide nationale hymnen had gespeeld. De burgervader schetste in het kort het roemruchte bestaan van de kost school, waarvan de bewoners zulke vriendschappelijke banden hebben gelegd met de bevolking van Sluis. Dat deze be trekkingen door de jaren heen zijn blij ven bestaan bewijst wel de omstandig heid. dat anciens steeds Sluis blijven be zoeken. Aan mijn-ingenieur mons. Louis Courouble, voorzitter van de oud-leer lingen vereniging. overhandigde hij een iraai houten wapenschild van Sluis. Bij monde van o.m. de 88-jarige frère iLmilien Paul, voormalig ditrecteur van Op de foto: wethouder Gevaert en burgemeester van Hootegem gaan aan het hoofd van de stoet re ünisten op weg naar de kerk. „St-Joseph" en van verenigingssecreta ris Louis Diers werden herinneringen aan het Nederlandse verblijf opgehaald. Ove rigens maakten de anciens van de bij eenkomst in de raadzaal een complete .laarvergadering, tijdens welke de finan ciële verslagen werden voorgelezen en een bestuursverkiezing werd gehouden Besloten werd koningin Juliana telegra fisch op de hoogte te brengen van de bij eenkomst in Sluis. In de kerk van Johannes de Doper werd door frère Paul le Blanc een her- denkingsmis opgedragen. Twee voorma lige muziekdocenten van St.-Joseph te weten organist Oscar Grahame uit Sluis en violist mons. Poppe uit Brugge, zorg den daarbij voor de muziek. Na een pelgrimage naar het schoolcom plex werd in hotel „De Korenbeurs" aan gezeten aan een feestelijk banket. Onder de genodigden bevonden zich ook „Grand Pierre" van de Neste en Jan Bogaard, beiden uit Sluis, die respectievelijk in de huishoudelijke dienst en aan de bouw van St.-Joseph hebben gewerkt. Zou is wij gisteren meldden had Oostburg een bijzonder punt op zijn programma voor koninginne dag, nl, de ontvangst van niet minder dan zeven „gouden" echt paren ten gemeentehuize. Op de foto zien wij de opgemekt kijkende „oude getrouwen" op de trappen van het raadhuis met uiterst rechts gastheer burgemeester J. L. van Leeuwen. Al het applaus van de tv-avond van gisteren voor Rudi Carrell, wiens show een enorm succes is gebleken. We weten nu. dat de „Roos van Montreux" inder daad verdiend was. Wat Carrell met een minimum aan middelen in deze show heeft weten te bereiken, is niet minder dan uitstekend gebleken. Een vrouw een aap en zichzelf had hij nodig om on een paar vierkante meters een program at te draaien waar men met stijgend ge noegen naar gekeken heeft, omdat Rudi carrell met een minimum aan middelen een maximum aan amusement wist op te bouwen. h Toneel als wapen gaf een overzicht van en een inzicht in het leven van Heyermans, die (het was een VARA-avond) nadrukkelijk als een der apostelen van het socialisme werd geken schetst De herdenking was overigens boeiend als tijdsbeeld, terwijl ook de figuur van de man die ..Kniertje' 'schreef uitstekend uit de verf kwam. J.M Nadat er op het journaal heel wat te zien waren geweest, bracht de Vlaamse een spel naar Priestley. „Ergens ligt een stad" waarin vooral het innerlijk van de sociaal voelende mens werd bloot gelegd. Dit stuk, spelend voor de poorten van een modern Utopea. had iets alle- Pf/11 daardoor weinig dynamiek. Wijsheid, satvre en vleugjes poëzie com penseerden dit. Het werd geloofwaardig gebiacht en maakte de vele spandoeken overbodig. De korte toespraak, door onze konin gin voor radio en televisie uitgespro ken,. is zwaar van betekenis. Vooral valt op de hartelijke liefde voor prin ses Irene en de bezorgdheid over haar geluk. Geen smalend woord, geen enkel verwijt, zoals er in deze dagen hebben geklonken, hoorden we in deze waar lijk koninklijke toespraak. Ons volk moge er zich op bezinnen. De koninklijke familie neemt het hatelijke „adieu" niet over. Er werd ook gedoeld op de tegenstelingen, wel ke in ons volk weer naar boven kwa men. Dit verschijnsel, zo hoopt onze vorstin, moge tot loutering strekken. Wij geloven -ook, dat hierdoor illusies zijn verwijderd, welke de werkelijk heid vesluierden. En slechts op basis van de werkelijkheid kunnen we bou wen aan een. waarachtige eendracht. Ieder moge het woord van onze koningin ter harte nemen. Deze wei nige zinnen mogen de harmonieuze af sluiting vormen van een periode vol verwarring en rumoer. president van de Nederlandse Bank heeft bij zijn taak als cijfe raar een diagnose moeten stellen van onze economisch welvaren, welke niet al te bemoedigend klinkt. Ten aanzien van AOW-verhoging, belastingverla ging en huurpeil constateerde hij nuchter-financiële feiten, die zeker niet over het hoofd mogen worden ge zien en die zeker ook ingevoegd moe ten worden in het complex van over wegingen, dat de beleidslijn voor de toekomst bepaalt. Het meest opvallend was we) wat er over de huurronden werd gezegd. Ze hebben, zo werd geconstateerd, eigen lijk weinig bijgedragen tot een herstel van het evenwicht op de woningmarkt. Over een paar maanden zullen onze huren 23 procent hoger liggen dan in 1960 het geval was. Dr. Holtrop legt daar de cijfers der bouwkosten naast en dan constateert hij, dat die gelijke lijk zijn omhooggegaan. Dat wil dan zeggen, dat van een werkelijk inlopen van de achterstand der huren niet veel terecht is gekomen. Ook wanneer men ze vergelijkt met de inkomens, zijn de huren laag gebleven. Volgens dr. Hol trop is namelijk het deel van het in komen, dat aan huur wordt besteed, afgenomen. Dit zijn wel opvallende cij fers in een land, waar men toch reeds relatief zo weinig voor woningcomfort betaalt. Wij zijn dus niet opgeschftten in de richting van aanpassing bij de verhoudingen in ons omringende lan den. Veeleer hebben we onze positie als lage-huren-land geconsolideerd. Huren zijn echter niet alleen een pro- dukt van eenvoudige rekensommen. In dit soort sommen schuilt altijd de grote onbekende van de politieke over wegingen. De bankpresident kan vol staan met de wat onthutsende cijfers op tafel te leggen. De politici moeten nu zien, of ze ertoe nopen een straffe re koers in te slaan. Het ziet er wel naar uit, dat dit het geval is. Minister Bogaers kan weliswaar pronken met betere rapportcijfers, maar deze blij ven altijd nog maar een relatieve ver betering. De tergende woningnood zal men eerst werkelijk te lijf kunnen gaan als er in industrieel tempo gebouwd wordt en als we ons niet meer zozeer om noodhulpjes als „Bogaerswoningen" behoeven te bekommeren. Met onze traditionele huuraanpassingen met compensatie alleen komen we er op de duur niet. Bouwkosten en bouwtempo zullen j evenzeer moeten worden aangepast. Het is daarom goed, dat de heer Bo gaers de Eerste Kamer heeft bericht, dat ook daaraan hard gewerkt wordt. De verslagen over het huwelijk -van- het-jaar in Rome in veel Neder landse bladen, ademen ironische ver bazing over het rumoer en de verwar ring, waardoor de plechtigheden wer den gekenmerkt. Men proeft een ty pisch „noordelijk" superioriteitsgevoel ten opzichte van de „zuiderlingen", die niet kunnen organiseren. Bij ons staan ?e,..,r?ep?n stram en gedraagt de har telijkheid zich ordelijk achter de uit gezette hekken. Spontaniteit moet zich matig en in geijkte formules uiten. We hebben eén keer ook tumultueuze tonelen gekend, namelijk bij het eer ste bezoek van het verloofde paar aan Soestdijk, maar toen zetten we de tan den op elkaar: Dit eens maar nooit meer In Rome zullen de autoriteiten, nelast met de ordebewaring, geen sla- peloze nacht hebben gekend na het liasco van hun maatregelen. Was het plechtigheid?11 brUiSende en ori®inele wl"tkerk kIopte ook niet alles. Het Wilhelmus werd voortijdig ingezet doch dat was niet minder een hartver warmende manifestatie. Historisch was H»f a6" gebeurte"is vol paradoxen Het bed van de protestantse rebel Marnix van St. Aldegonde klonk daar in de moeder der katholieke kerken Fen VAn paanse en Italiaanse luister' Een Oranjepnnses verbond zich met een pretendent naar de Spaanse tr^n voor wie het „Een koning van Hisoan- jen heb ik altijd geëerd" toch echt met geschreven was. Maar Nederlan- (Van onze verslaggever) igmorgen om 11 uur zal ne nn* wUe,^M±?if™n,hetbeeldhouw' werk Moeder en kind, dat dë gemeente Axel is geschonken door de N V B H Pot te Axel. De onthuUing zal geschil den door de dochter van de directeur van genoemde n.v., Ine Pot. Het beeld dat de raad in dank van de n.v. heeft aan vaard zoals dat dan heet. is opgesteld ta het plantsoen op de hoek Zuidsingel— Burchtlaan. Na afloop is er nog een of ficiële ontvangst op het gemeentehuis.

de Stem | 1964 | | pagina 3