Verzoenende rede van Gomoelka Stikker verwerpt oorlogsdenkbeeld Buitenlanders overstromen Nederland U hielp ons door zware tijd" voor u I JONGEN IN WASPIK OVERREDEN Ben Bella eregast op Lenins praalgraf Zuiderburen bezetten Baroniestad KONINGIN JULIANA TOL HAAR VOLK: DOCHTER VOOR MARGARET VS. bezorgd over Europese Cuba-handel jE/ DAGBLAD VOOR ZEELAND lectuur menu 2 daag kalm aan doen. „Papier J 2 over de Nederlandsche Bank, Tijdelijk regen NAVO-CHEF VERTROUWT TURKIJE Minister antwoordt Storing Baarn en Diepenheim toevallig samen Bronzen plak voor Parijse modekoning HOLLANDIA THANS SOEKARNOPOERA NU 104s JAARGANG No. 24577 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandïa. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat ló Tel. 22341 (5 Hjnen). Postgiro 1114111. ZATERDAO 2 MEI 1 9 64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VEEL REDEVOERINGEN OP 1 MEI-VIERINGEN Mgr. J. de Reeper is weer vertrokken naar zijn missiege- J J bied Kenya. Voor zijn vertrek i stond hij één onzer redacteuren J een interview toe, dat tal van bijzondere feiten heeft opge- J leverd. U vindt het op pag. 14. Onze schrijvende lezers 2 hebben zoveel inkt aan de kwes- J tie Irene vergoten, dat zij van- J voor uw pen" heeft de discus- siestof echter al weer klaar lig- J gen. De winkelsluiting. Pag. 19. t t Onze sportredacteur heeft weer een gesprek gehad met J een bekend wielrenner. Ditmaal i J de Zeeuwsch-Vlaming Cesar J Boogaart. Het artikel over deze wielercrack staat op pag. 15. J In de verbreding van het J kanaal Gent-Terneuzen komt al J tekening. Er zijn drie markante J punten: Zelzate, Sluiskil en Ter- neuzen. Onze fotograaf T. Slag- boom heeft er foto's van ge- maakt, die u aantreft op pag. J 21. Deze keer de werken van Sas van Gent-Zelzate. In vol- J gende reportages geven wij u j beelden van de werken bij Sluiskil en Terneuzen. J De week van de fotografie staat dit jaar in het teken van J de krant. Daarom staat onze krant vandaag een beetje in het J 2 teken van de fotografie. Kijkt U maar op pagina 17. J 2 Op pagina 5 vindt u ook J J vandaag weer een spionagever- t haal. J 2 Pagina 9 geeft U een keur aan financieel nieuws, o.a. 2 die nu al 150 jaar zo safe als.... 2 de Nederlandse Bank is. 2 Weieens van Michelangelo Antonioni gehoord? Hij is een J bekend Italiaans filmregisseur, Zijn persoon en werk worden J J uitvoerig belicht op pagina 13. En tenslotte, zoals ge- I bruikelijk, een massa nieuws J J van nabij, maar ook van heinde t i en vere. J KARDINAAL WYSZYNSKI van Polen is gisteren in Wenen aangekomen voor een bezoek aan zijn Oostenrijkse ambtgenoot» kardinaal König. EEN ONBEKENDE heeft de burgemees ter van de niet ver van Algiers gelegen stad Blida neergeschoten. Diens toestand is tamelijk ernstig. DE C A.O. '64/'65 voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf en die vnor het administratief personeel in het dagbladbedrijf, zijn goedgekeurd. De sa larissen gaan met 10 procent van het in december 1963 geldende salaris omhoog. EEN AMERIKAANSE soldaat is gisteren gearresteerd in verband met het dood schieten van een taxichauffeur uit Mün- chen. KONING HOESSEIN van Jordanië heeft op Downingstreet 10 geluncht met pre mier Douglas-Home. Een aanslag op de vorst, waarvoor gewaarschuwd is. heeft Scotland Yard geen aanleiding gegeven extra veiligheidsmaatregelen te treffen. ENIGE VERTRAGING ondervond giste ren het scheepvaartverkeer in het Noord- zeekanaal, toen tijdens baggerwerkzaam- heden een magnetische zeemijn boven water gehaald werd. Het projectiel is in tussen onschadelijk gemaakt. ALLE AMERIKAANSE t.v.-toestellen moeten voortaan 82 kanalen hebben, zo bepaalt een nieuwe wet. In tal van hoofdsteden is giste ren de eerste mei gevierd. Soms gebeurde dat met luidruchtige pa rades, even luidruchtige of scher pe toespraken en tenslotte ook vee vriendelijke woorden, zoals die van de Poolse premier, die in zijn toe spraak de kool en de geit res pectievelijk de Sovjet-Unie en communistisch China spaarde. Tijdens de traditionele een-meiparadc heeft de Sovjet-Unie gisteren nieuwe ra ketten getoond. Volgens Tass kan één er van onder water worden afgeschoten Zij zou een krachtige kernlading ovei grote afstand kunnen vervoeren. De pa rade duurde veertig minuten. In zijn traditionele rede zei de ministei van defensie, maarschalk Rodin Mali- nofsky, dat de Sovjet-Unie dit jaar de militaire uitgaven heeft verminderd uit zorg voor het welzijn van het volk en niet wegens economische moeilijkheden. Aan een lunch voor de buitenlandse gasten zei premier Kroestjev dat de Amerikaanse dreigementen aan het adres van Cuba en de herhaalde schending van het Cubaanse luchtruim voor verken ningsvluchten „rampzalige gevolgen" kunnen hebben. Sommige landen schijnen te me nen dat zij het met de soevereiniteit van kleine staten niet zo nauw behoeven te nemen, aldus de Russische premier, maai de Sovjet-Unie aanvaardt dat niet. Zij zal de landen, die zulk een taktiek voe ren, „actief bestrijden". Peking vierde de eerste mei in een naar buitenlandse waarnemers opmerk ten „sfeer van in grote mate georga niseerde spontaneïteit". Meer dan drie miljoen mensen zouden, volgens officiële ramingen, aan de verschillende feestelijk heden hebben deelgenomen. In de par ken van Peking werden revolutionaire liederen gezongen en toneelstukken met „socialistische inslag" opgevoerd. Van de Oosteuropese landen waren alleen de Roemeense en Poolse vakbonden verte genwoordigd. In alle redevoeringen werd nadruk gelegd op de noodzaak van in ternationale solidariteit in het socialis tische kamp. Premier Gomoelka van Polen zei in zijn 1-meirede „dat het grootste gevaar voor de wereldvrede uit de imperialisti sche hoek komt". Hoewel de Polen zich in het ideologische geschil achter Kroest- jev hebben geschaard, betrok hij ook China in vriendelijke zinnen in zijn rede. Een défilé van boeren, studenten, arbei ders en jeugdverenigingen besloot het officiële deel van de plechtigheid. De Bulgaren deden een heftige aanval op de „afscheidingsactiviteiten van de Chinezen". In Tsjecho-Slowakije en Hon garije werd China niet eens genoemd, terwijl in Roemenië de kameraden uit China, Noord-Vietnam en Noord-Korea welkom werden geheten. De enige plaats waar zich relletjes voordeden was Tokio. Er braken gevech ten uit tussen linkse studenten en poli tie, waarbij van de laatsten zeven man nen werden gewond. Het grofste geschut werd natuurlijk in Tirana afgevuurd. Het partijblad van de Albanese communistische partij beschul digde Kroestjev ervan dat hij het stoffe lijk overschot van Stalin zou hebben la ten verbranden. Dit is de eerste maal dat in communistische kring gewag wordt gemaakt van crematie van Stalins lijk. Op deze beschuldiging volgde de gebrui kelijke reeks scheldwoorden en dreige menten. De drie geallieerde bevelhebbers in Berlijn hebben geprotesteerd tegen de militaire parade die 's morgens ter ge legenheid van de 1-meiviering in Oost- Berlijn werd gehouden. In een gezamen lijke verklaring zeggen zij, dat deze „mi litaire demonstratie met veel vertoon" een schending van de status van Berlijn vormde. De E.E.G.-commissie heeft in een 1- meiverklaring ae aandacht gevestigd op het feit, dat de dag van de arbeid dit jaar samenvalt met de overdracht naar Europees niveau van rechten die de ar beiders zich nationaal in een eeuw van strijd hebben verworven. Gisteren werd nl. een nieuwe E.E.G.- regeling van kracht volgens welke de arbeiders uit de gehele gemeenschap op voet van gelijkheid worden geplaatst voor wat betreft de toelating tot werk nationale preferentie is afgeschaft. Bondskanselier Ludwig Erhard beloof de op een bijeenkomst in West-Berlijn zich voortdurend te zullen beijveren voor een verbetering van de betrekkingen.met de Sovjet-Unie. De bijeenkomst had plaats op ongeveer 200 meter afstand van de Berlijnse muur. Erhard noemde de eis van de Bondsrepubliek, dat de Oostduit sers vrijheid zouden krijgen, „onherroe pelijk". Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zui delijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 20.07 uur. Maan onder 8.37 uur. Morgen: zon op 5.07 uur. Zon on der 20.08 uur. Maan op 1.44 uur. Maan onder 9.32 uur. Maandag: zon op 5.05 uur. Maan op 2.23 uur. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is vrijdag uit Ankara in Parijs teruggekeerd. In de Turkse hoofdstad heeft hij besprekingen gevoerd over de verdediging van de zuidooste lijke flank van de NAVO. Bij zijn aankomst op het vliegveld zei Stikker tegen verslaggevers, dat het woord „oorlog" niet voorkomt in de dia loog tussen Griekenland en Turkije. Hij kon zich verder niet voorstellen dat Tur kije van plan zou zijn Cyprus binnen te vallen. De Fin Sakara Tuomioja, die door de V.N. is aangewezen als bemiddelaar op Cyprus, is vrijdag in Londen besprekin gen begonnen over de kwestie-Cyprus. Toen hij donderdagavond uit Parijs in Londen aankwam zei hij, dat het er op het ogenblik somber uitziet op Cyprus. De beraadslagingen tussen de V.N.-be middelaar voor Cyprus, Tuomioja, en le den van de Britse regering, die vrijdag in Londen zijn gehouden, hebben geen resultaat opgeleverd, zo is uit gezag- hebben Britse bron vernomen. Duncan Sandys, minister voor het gemenebest, en lord Carrington, vice-minister van buitenlandse zaken, hebben Tuomioja la ten weten dat het niet op de weg van de Engelse regering ligt „voorstellen" voor een regeling voor de kwestie- Cyprus te doen. Tuomioja zei na deze eerste fase van zijn besprekingen nog niet tot conclusies te kunnen komen. Eenheden van de Turkse marine hou den, gesteund aoor onderdelen van de (Van onze correspondent) De elfjarige Jan Rombouts uit de Irenestraat in Waspik is gistermiddag als gevolg van een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen fietste met een vriendje in de Raadhuisstraat toen hem een BBA-bus achterop kwam. Toen de bus zich naast dë jongen bevond moet deze de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Hij kwam te vallen voor het achterwiel van de bus en werd vrijwel op slag gedood. luchtmacht, manoeuvres in de wateren tussen de Turkse zuidkust en Cyprus. Men schiet met scherp. In Athene is er van officiële zijde nog maals op gewezen dat als de Turken als nog zouden proberen Cyprus te inva- deren tijdens het orthodoxe Pasen, de Griekse strijdkrachten onmiddellijk zul len ingrijpen. Volgens de Grieks-ortho doxe kerkelijke kalender valt Goede Vrijdag morgen. Het Turkse ministerie van buitenland se zaken heeft onlangs meegedeeld dat Turkije de kwestie-Cyprus, „en haar schadelijke uitwerking op het westerse bondgenootschap", aan de orde zal stellen op de ministersconferentie van de NAVO in Den Haag. Op schriftelijke vragen, die het lid van de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, vrijdag heeft gesteld over de elektrici teitsstoringen, welke woensdag jl. tijdens de t.v.-uitzending van de huwelijksslui ting van prinses Irene zowel in Baarn als in Diepenheim optraden, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, nog dezelfde dag geant woord. De bewindsman heeft, zodra de sto ringen hem bekend waren geworden, in de namiddag van 29 april contact opge nomen met de commissarissen van de ko ningin in de provincies Overijsel en Utrecht. Het voorlopig onderzoek, door deze commissarissen ingesteld bij de lei ding van de betrokken elektriciteitsbe drijven. toonde reeds met grote waar schijnlijkheid aan dat van een zeer toe vallige samenloop van omstandigheden sprake was. Beide storingen waren het toevallige, maar veel voorkomende ge volg van het uitvoeren van graafwerk zaamheden, zo zegt minister Toxopeus in zijn antwoord. President Ben Bella van Algerije vertoeft als Kroestjevs eregast in Moskou. Gisteren stond hij aan de zijde van de Russische premier de indrukwekkende 1-meiparade gade te slaan vanaf het praafgraf van Lenin. Hetzelfde mausoleum, waarin ook ooit Stalins overschot rustte. Kroestjev en Ben Bella wisselden veel vriendelijkheden uit en de Rus sische premier zei er trots op te zijn dat de Sovjet-Unie Algerije had mo gen helpen bij de vrijheidsstrijd. Van links naar rechts: Kroestjev, Ben Bella, Sovjet-president Breznev, onder-premier Mikojan en de presi- (Van onze verslaggevers) Tienduizenden toeristen zijn gisteren ons land binnengekomen. Tal van grensposten beleefden een recorddag. Wernhout noteerde zeer grote drukte, maar kon de stroom zonder noemenswaardige moeilijk heden verwerken. Aan de Belgische kant van de grens ging het niet gemakkelijk. Nabij Brasschaet en Polygoon deden zich hevige ketting botsingen voor. Er werd echter niemand bij gedood of ernstig gewond. De Duitsers beginnen vrezen de Limburgers ons land te duur te vinden. Koopstad Venlo meldde geringere omzetten, maar merkwaar dig genoeg deed de Heerlense middenstand betere zaken dan ooit. In Breda werd het stadsbeeld haast traditiegetrouw volkomen be heerst door minstens zesduizend Belgische dagtoeristen. f In 'iet Westbrabantse was de toeristische De grote stroom Duitsers, Belgen, Fransen, Britten en zelfs Skandinaviërs is gericht op het westen met zijn bol lenvelden en Keukenhof. In Amsterdam liep het stadsverkeer gisteren in de ochtenduren al volkomen uit de hand. Op kruispunten waar stoplichten staan liep het verkeer muurvast. Dat had volgens een onvermoeibaar zwoegen de verkeersagent dan nog het voor deel dat ongelukken maken uitgesloten scheen. De Amsterdamse hotels waren vol, de belangrijkste hoofdstedelijke uitwijk" plaatsen (waaronder Katwijk met een capaciteit van 25.000 overnachtingen) eveneens. Rotterdam staat ook zeer in de be langstelling dit jaar. Daar begon men ook al aan de voorraad particuliere slaapadressen. Attractief voor de buiten landers is een drijvend hotel, een voor malig Rijnpassagiersschip. In Breda arriveerden behalve de hon derden Belgische personenauto's, die de toch betrekkelijk ruime parkeergelegen heid vulden, gisteren ook nog ongeveer tweehonderd bussen vol zuiderburen die op koopjes uit waren. Winkel- en horeca bedrijven maakten recordomzetten. De meeste Belgen keerden gisteravond huis waarts. Anders was dit met de Fransen Gisteravond was in de Baroniestad geen hotelbed meer vrij. Van de buitenlanders die in Breda overnachtten kwam tachtig procent uit Frankrijk. In VW-kring ver. wacht men dat de komende dagen nog meer Fransen de grens zullen over ko men. Koningin Juliana heeft gisteravond voor radio en 4.v. (zonder beeld) een dankwoord uitgesproken voor de uitingen van medeleven, die zij heeft ontvangen rondom de verloving en het huwelijk van haar dochter Irene en bij haar verjaardag. „Het is onmogelijk", zo zei de vorstin, „om afzonderlijk te antwoor den op alle schriftelijke en andere uitingen van medeleven, ontvangen rondom de verloving en huwelijk van onze dochter Irene, en bij mijn verjaardag, die direct op deze veel bewogen periode volgde. Deze uitin gen brachten een innig medevoelen aan ons over van een zo diepe en zo verwarmende hartelijkheid en dikwijls met grote fijngevoeligheid en begrip onder woorden gebracht. Als ik, mede namens mijn man en kinderen, u daarvoor dank zeg, dan doe ik dat in het volle besef dat u ons hiermede door deze moeilijke en treurige periode hebt heengedragen. En daarbij denk ik ook aan al die genen, die in hun gedachten met ons hebben meegeleefd. Wij hebben dit gevoeld. Natuurlijk hadden wij, als familie, eikaars onderlinge steun, en zonder deze hadden wij het elk afzonderlijk misschien niet kunnen doorstaan. Maar de moeilijkheden kregen een nationale omvang, en het feit, dat zij door u mee gedragen werden, maakte ons onuitsprekelijk dankbaar. Men veronderstelt soms dat de eisen en de plichten van mijn ambt en die van mijn moederschap met elkaar in conflict zijn gekomen. Wat daar ook van zij, toch heeft mij dit niet in tweestrijd gebracht omdat wij, als familie, dezelfde maatstaven aanleggen als ieder ander goed Ne derlands gezin. Wij danken u ook voor uw liefde voor onze dochter Irene, van wie wy zoveel houden. Juist moeilijkheden doen immers beseffen hoe zeer men op iemand gesteld is, en wij weten, dat u met ons hoopt dat zy het ware geluk vindt. Er zijn in ons volk oude tegen stellingen weer verlevendigd en toch geloof ik, dat deze pijnlijke et- varingen een louteringskuur zullen blijken te zijn. die onze saamhorig heid uiteindelijk zuiverder, en ons wederrespect echter zullen maken. Hoe onvolmaakt wij ook allen zijn, wij mogen ons toch allen Gods kin deren weten, en dat is de onverbre kelijke band onder de mensen. Als ons hart voor elkaar openstaat is alles goed. En uw hart is bij ons, zoals ook het onze bij u is en daarvoor zijn wij u heel dankbaar". De befaamde Parijse modekoning Pierre Cardin is onderscheiden met de bronzen medaille van de stad Parijs als erkenning voor zijn werk, dat in hoge mate heeft bij gedragen aan de bekendheid van de Franse hoofdstad in de rest van de wereld. De onderscheiding werd hem overhandigd door de voorzitter van de Parijse gemeen teraad, Jean Auburtin (l). De stad Kota Baroe (tijdens het Ne derlandse bewind Hollandia geheten), is vrijdag als hoofdstad van West-Irian of- mo'nfj w^00.!?1 in Soerkarnopoera, zo tara" Indonesische persbureau ,,An- activiteit niet zo groot, hetgeen moge lijk aan het aanvankelijk slechte weer van gisteren te wijten is. Roosendaal meldde zelfs minder Belgenbezoek dan andere jaren. Bergen op Zoom. dat vooj" velen als trekpleister fungeerde, verwerk te tijdens het lunchuur een Belgen-inva- .sie. Lang gepassagierd" echter werd er niet in de Scheldestad. Na zich in cafés en restaurants te goed te hebben gedaan en na nog wat inkopen, vervolg den de meesten de reis in de richting Breda. De weg Breda - Moerdijk verwerkte de zuidelijke stroom uitstekend. Er de den zich geen moeilijkheden voor. De Zundertse jeugd kwam gisteren te laat op school omdat de bussen bij de halten lang moesten wachten eer ze een „gaat je" vonden in de eindeloze files. Ook Zeeland kreeg aanzienlijke aan tallen toeristen op bezoek. Duizenden bui tenlanders, hoofdzakelijk Belgen, be kochten Middelburg. Prinses Margaret heeft gister morgen het leven geschonken aan een dochter. Het officiële commu niqué van Kensington Palace zei: „Moeder en kind maken het goed", maar vader lord Snowdons com mentaar was spontaner: „Het is schitterend nieuws. Ze lijkt op een superbaby!" Het is' het tweede kind van het echtpaar. Prinses Margarets dochter is de vier de koninklijke baby van dit jaar. Voor haar werden koningin Elizabeth, prinses Alexandra en de hertogin van Kent met een baby verblijd. Lord Snowdon (vroeger Anthony Armstrong-Jones) was de eerste bezoe ker. Slechts enkele minuten na de be valling bracht hij bloemen bij zijn echt genote. Margaret, de 33-jarige jongere zuster van koningin Elizabeth van Engeland, was al moeder van de anderhalf jaar oude burggraaf David Linley. De nieuw geborene, die lady Armstrong Jones zal gaan heten, is de zevende in de lijn »an opvolging voor de Britse troon. Aangenomen wordt dat een van de na men die het kindje bij het doopsel krijgt, Elizabeth zal zijn. In Kensington Palace. waar de beval ling plaatshad, werden ook koningin Vic toria en koningin Mary geboren. President Johnson heeft tegen de En gelse minister van buitenlandse zaken Butler, zijn „buitengewone bezorgdheid" over het voortgaan met handeldrijven op Cuba door Engeland uitgesproken. De president heeft een onderhoud met Hnil H=ei ,WOensdag op het Witte Huis. dat een kwartier duurde en waar bij Johnson zeer kritisch en beslist over dit onderwerp heeft gesproken. De Ame- ™^anSeaP.rejld'7?t- zou niet kunnen aan nemen dat de Britse regering de verko pen aan Cuba niet kan verbieden Hii staat onder sterke politieke druk', die wil dat hij Engeland doet inzien hoe de Amerikanen over Cuba denken. Donderdag drong een groep vooraan staande republikeinen bij de V.S, erop aan „alles te doen wat mogelijk is om rio vrije wereld over te hale! gee! handel te drijven met communistisch Cuba". De groep zei dat het geen normale vredes- tijd is wat de betrekking tussen Cuba en de V S. betreft, en dat de Britse premier w DouSlas-Home, „een va„ de hrt wel zoTs" te 2ijn die denken dat (Advertentie) is het tijd om uw bontmantel te laten repareren en moder niseren. Laat ons uw kostbare pelterijen m onze J speciale bontklui» voor U bewaren.

de Stem | 1964 | | pagina 1