Nederlandsche Bank bestaat thans 150 jaar RENTE TOT 4% „REGULATEUR" VAN DE GELDOMLOOP Van Gelder slechtere Papier: weer resultaten Fokker verkocht in '62 25 F 27-Friendships Hamburg 775 jaar haven Jaarverslag waarschuwt tegen gevolgen loonexplosie Termijn spaar- brieven Bij de NiwiES is het goed sparen Directie zeer tevreden Amsterdamse Effectenbeurs Van der WERFF HUBRECHT ZORG OM DE TOEKOMST Pleidooi voor verstandige commissarissen Nederland grootste t.v.- klant van W.-Duitsland ÏAS MIERLO ES ZOOS O. EFFECTEN - COUPONS NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Y erviervoudigde EMS-winst TER ZAKE Kodijko vormt holding met Van Oerle s Staatsmijnen ook eigenaar van Fenal-fabriek Schoenindustrie niet bang van Italië DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1964 (Van onze financiële medewerker) Op 25 maart bestond de Nederlandse Bank 150 jaar. De bank werd na de Franse revolutie op initiatief van koning Willem I opgericht. In 1815 werd het octrooi en hetTeglement door de vorst vastgesteld, waarbij de bank een monopolie kreeg voor de tijd van 25 jaaivDe eerste jaren genoot de bank niet het vertrouwen, die nu de basis van haar bestaan is. De aandelen, die gedeeltelijk in particuliere handen waren, behoorden niet tot de groeiaandelen. Ruim 30 jaar na de oprichting stond de koers op 160 procent. Het beleid was niet bepaald op expansie gericht. Zij was in de eerste plaats solide. Hoewel de bank daartoe de verplichting had, ging zy er tot 1863 niet toe over een bijkantoor in Rotterdam te vestigen. Hierdoor was de service aan het publiek niet zo groot als tegenwoordig van een bank wordt gevergd. In 1863 kwam er meer leven in de brouwerij door de aanneming van de bankwet 1863, waarbij het octrooi van de bank werd verlengd. De Nederlandsche Bank is de instelling, waarvan de naam het meest op papier staat. Zij ontbreekt op geen van onze bankbiljetten. De bankbiljetten zijn zo genaamd wettig betaalmiddel. Dat be tekent, dat zij in betaling moeten worden aanvaard. Dit werden de biljetten pas in 1904. Voordien was het theoretisch mogelijk dat biljetten van verschillende banken als betaalmiddel konden worden aanvaard. Praktisch was dit niet doordat de staat toestemming moest verlenen voor het uitgeven van bankpapier Vanzelfsprekend kon de bank alleen maar het monopolie van gelduitgifte be zitten als zij hiervan geen misbruik zou maken. Het geld kostte de bank immers praktisch niets. Tegen het maken van misbruik stond de overheid borg. Door dat deze het grootste deel van de winst kreeg, profiteerden aandeelhouders dan ook minder dan bij bijvoorbeeld industri ële ondernemingen. Met het groeiende inzicht in de econo mische gang van zaken en het belang rijker worden van de monetaire politiek kreeg de bank een steeds belangrijker functie in het economisch leven als re gulerend orgaan. Dit maakte het onge wenst dat de bank in de eerste plaats naar winst zou streven. In 1948 werd een bankwet aangenomen, waarin de be voegdheden en functie van de bank uit voerig werden geregeld. Tegelijkertijd werd een wet tot naasting van de aan delen door de staat aangenomen. Particu liere aandeelhouders moesten hun aan delen aan de staat overdragen tegen ont- vangst van grootboekobligaties. Hierdoor kwamen alle aandelen in bezit van de Nederlandse staat. In artikel 9 van de bankwet werd de belangrijkste taak voor de bank gefor muleerd: „De bank heeft tot taak de waarde van de Nederlandse geld eenheid te reguleren op zodanige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is en daarby die waarde zoveel mogelijk te stabiliseren". Dit betekent dat de bank ervoer moet zorgen dat er voldoende maar niet teveel geld in omloop is. De hoeveelheid geld moet zo groot zijn, dat de prijzen zo stabiel mogelijk zijn en de koopkracht van het geld en de koers van de gulden zoveel mogelijk gelijk biyft. Wanneer dit moeilyk is, moet wor den gekeken wat voor de welvaart van het land het beste is. De Nederlandsche Bank kan dit niet alleen doen. Zij moet met de regering (met name de ministers van economische zaken en financiën) samenwerken. Zij stemmen hun politiek af op de economi sche ontwikkeling in Nederland en het buitenland. Recordstijging In het zojuist verschenen verslag van de bank wijdt de president, dr. M. W. Holtrop, uitvoerig aandacht aan de stij ging van de lonen. Hij wijst erop, dat door de spanning op de arbeidsmarkt een stijging van de lonen noodzakelijk was. Maar de loonstijging die in 1964 is te verwachten - tenminste 15 procent - houdt grote gevaren in voor de Neder landse economie. De loonstijging zal de grootste zijn sedert de oorlog. Tot nu toe spande de loonsverhoging met 10 procent in 1951 de kroon. In de laatste tien jaar steeg het loon van de werknemers maar liefst met 100 procent. Dit komt neer op een gemiddelde stijging van 7 procent per jaar. In de laatste vier jaar gingen de werknemers er samen 31 procent op vooruit. Doordat het aantal werknemers steeg ontving elk gemiddeld 23 procent meer. Doordat ook de kosten van levens onderhoud stegen gingen de reeële in komsten slechts' met 15 procent vooruit. Bedenkt men dat de overige inkomens trekkers in die vier jaar slechts 2 procent meer inkomen per jaar ontvingen, dan blijkt dat de prijsstijging voor hen in feite een achteruitgang betekent. Het argument van de te lage lonen dat de laatste tyd nogal graag door politieke figuren wordt gebruikt, blijkt dus min der kracht te hebben dan enkele jaren geleden, toen het nog niet werd gehoord. Dr. Holtrop zegt in het verslag: „De te grote verhoging, die thans plaatsvindt, zal onvermijdelijk enige ongunstige ge volgen met zich brengen". De consumptie wordt door de grotere inkomsten veel te veel gestimuleerd. Dit betekent prijs stijging, stimuleren van de invoer (1/3 van de Nederlandse consumptiegoederen komt uit het buitenland) en het nare gevolg van een betalingsbalanstekort. Omdat gebrek aan evenwicht op de be talingsbalans moet worden opgeheven, komt de werkgelegenheid in gevaar: „De toestand van betalingsbalansevenwicht (Advertentie) kan slechts worden hersteld bij een on bevredigend niveau van .werkgelegen heid". Er is echter ook een lichtpunt. De door de hogere lonen stijgende kosten voor het bedrijfsleven zullen een prikkel vor men voor produktiviteitsverhoging, ver betering van de organisatie, afkappen van verliesgevende activiteiten, enzo voort. Doordat deze ontwikkelingen een ontspanning op de arbeidsmarkt mee zullen brengen, zullen bedrijven, die in een gunstige exportpositie verkeren, maar door gebrek aan arbeidskrachten onvoldoende hiervan konden profiteren, er gunstiger komen voor te staan. Hierin schuilt een „stille reserve", die van be lang is bij het toekomstig herstel van het evenwicht met het buitenland. Het jaar 1964 zal dit evenwichtsherstel voor lopig nog niet kunnen brengen. Iets nieuws De Twentsche Bank is deze week met een nieuwigheid gekomen, die aantrek kelijker is voor spaarders. Hen wordt de gelegenheid geboden zogenaamde ter- mijnspaai«brieven te kopen. Wie nu f 100 betaalt, krijgt over vijf jaar f 125 terug. Hij krijgt daarmee een rendement van 4,1 a 4,2 procent per jaar. Op de meeste spaarbankboekjes krijgt de spaarder slechts 3 1/2 procent of als hij zich ver plicht drie jaar niet aan zijn geld te ko men 4 procent. De termijnspaarbrief is dus nog iets voordeliger, maar maakt het noodzakelijk zijn geld iets langer vast te houden. Dit bezwaar is echter niet zo groot als het lijkt, want de spaarbrieven kunnen worden verkocht. Een voordeel boven de gewone bankspaarboekjes is, dat de bank de rente niet mag verlagen. De rente die vergoed wordt op spaar bankboekjes heeft de laatste jaren nog al eens schommelingen te zien gegeven. Voor de belegger, die enige risico kan aanvaarden, byvoorbeeld in de vorm van koersschommeling zyn er wel aantrek kelijker mogelijkheden (obligaties, aan delen, rentespaarbrieven b.n.g.), maar voor hen, die zijn geld vijf jaar kan mis sen, maar toch niet veel opzij kan leggen, is het zeer zeker aan te bevelen. (Advertentie) Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzicht no. 352 1. WYERS 2. LEIOSE WOL De bedrijfsresultaten der Koninklijke Papierfabrieken van Gelder en Zonen N.V. zijn in 1963 in ernstige mate verder teruggelopen. Het verslag zegt dat deze teleurstellende gang van zaken is ver oorzaakt door verscheidene factoren; de marge is belangrijk aangetast en het kostenniveau is aanzienlijk verhoogd. Het bruto-exploitatiesaldo daalde van f 39,6 miljoen tot f 32,1 miljoen. Na af schrijving, belastingaftrek enz. resteert als netto-winst f 9,1 miljoen (v. j. f 14,3 miljoen), waarin begrepen f 1.47 miljoen netto-winst van de geconsolideerde deel nemingen. Ter versterking van de liqui diteitspositie wordt f 3 miljoen gereser veerd. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend te halveren van 12 tot zes procent. Vooruitzichten: over de resultaten in de naaste toekomst kan de directie niet optimitisch gestemd zijn, ondanks het feit dat de papierproduktie in 1964 hoger zal zijn dan in 1963. In het eerste kwar taal van 1964 beliep de produktie 91.300 ton tegen 85.700 ton in het eerste kwar taal 1963. Een en ander zal niet voldoen de zijn om de belangrijk hogere kosten te compenseren. De aanzienlijk hogere grondstoffenkosten zullen, ondanks de prijsverhogingen, de bruto winstmarge verder aantasten. Bovendien baart de sterke stijging van lonen en salarissen de directie ernstige zorgen, daar deze niet op korte termijn kunnen worden opge vangen. De verkoopprijzen kunnen thans niet verder worden aangepast ingevolge scherpe buitenlandse concurrentie. Een verbetering van de winstmarges kan pas worden bereikt, wanneer, internationaal gezien, de vraag zich meer zal hebben aangepast aan de beschikbare capaciteit. De directie van de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij n.v. houdt in haar jaarverslag een pleidooi voor de benoe ming van goede commissarissen. Zij acht het eerder een voordeel dan een nadeel, wanneer meerdere commissariaten wor den bekleed, omdat men hierdoor ver ruiming van inzicht en ervaring verkrijgt. De arbeid van commissarissen wordt dik wijls onderschat. In de samenwerking van de Participatie Mij. met een groot aantal n.v.'s is telkens weer gebleken van hoe groot belang een goed functione rende raad van bestuur voor alle betrok kenen is. Dit geldt ook voor kleinere vennootschappen. De raad, bestaande uit leden, die niet aan de te stellen eisen kunnen voldoen, functioneert doorgaans slecht. Hierbij is het, aldus de directie, niet zo belangrijk in welke richting de commissarissen hun vorming hebben ontvangen en of zij al dan niet specialisten zijn. De hoofdzaak is, dat zij evenwichtig en verstandig zijn, goed op de hoogte van het leidinggeven de werk in het bedrijfsleven, mensenken nis bezitten en naast goed adviseren ook goed kunnen luisteren. Volgens het Westduitse economische dagblad „Handelsblatt" is Nederland de grootste Europese afnemer van de na tionale televisie-industrie in West-Duits- land. Er werden in het jaar 1963 96.154 televisietoestellen naar ons land geëx porteerd, 16.000 meer dan in het jaar daarvoor. In totaal heeft West-Duitsland het af gelopen jaar 378.583 televisietoestellen geëxporteerd, een vermeerdering van 40.000 stuks in vergelijking met 1962. Maar de export van het afgelopen jaar heeft nog niet de hoogte bereikt van de jaren 1960 en 1961, aldus het blad. (Advertentie) De Bank voor Brabant Indien echter de tariefonderhandelingen een verdere afbraak van de invoerrech ten tot gevolg zouden hebben, dan zou de Westeuropese papierindustrie in het algemeen een zeer moeilijke tijd tegemoet gaan en zou de continuïteit van deze be drijfstak kunnen worden bedreigd. Stap pen zijn reeds ondernomen om maatre gelen te bevorderen dit laatste te voor komen. 1963 is voor de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen (EMS) n.v., aldus de raad van bestuur in het verslag, een jaar van sterke ontplooiing geweest in de richting, die in 1962 is ingeslagen. Blij kens de geconsolideerde verlies- en winstrekening bedraagt de concern-winst 10.47 min. (v.j. 2.69 min.). Het re sultaat op werken en verkoop onroeren de goederen was 20.22 min. 789.000) De exploitatie onroerende goederen en Horecabedrijven steeg tot 6.9 min. 1.52 min.). Aan interest en dividend op effecten werd ontvangen 251.016 1.13 min.). Diverse baten en laster brachten op 3.33 mnl. 592.000). Al gemene kosten bedroegen 4.93 min (nihil), aan interest werd betaald 2.03 min. 356.000). Op onroerende goede ren, inventaris etc., werd tezamen af ge schreven 1.67 min. 450.000). Aan de herwaarderingsreserve wegens voordeel door investeringsaftrek werd 6.51 min extra gedoteerd (nihil). Voorziening voor vennootschapsbelasting bedraagt 4.77 min. 500.000). het winstaandeel 'erden 198.620 30.000). Hierna resteert eer saldo winst ad 10.47 min. 2.69 min:» Voorgesteld wordt, zoals bekend, eer dividend van vijftien procent over eer geplaatst aandelenkapitaal van 40.0 min (24 procent over 9.0 min.). Aan de al gemene reserve wordt 3.0 min. (nihil) gedoteerd, aan voorziening financierings kosten 500.000 (nihil). De vennootschap beschikt nog over een agioreserve var 46.91 mnl. In de winst is niet begrepen de ge realiseerde winst van dochterondernemin gen, welke in 1963 werden verworven. De commissaris van de koningin i de provincie Noord-Holland, mr. F. J Kranenburg, heèft gisteren in de oft ciële herdenkingsbijeenkomst ter gele genheid van het 175-jarig bestaan va de parfumeriefabriek J. C. Boldoot N.V in Amsterdam, medegedeeld, dat de ko ningin aan deze n.v. het predikaat k ninklijk heeft verleend. Oostenrijk is een belangrijke basis aa het worden voor Amerikaanse handf met het Oosten. Verscheidene Amer kaanse bedrijven zijn van plan om hu kantoren in Wenen te gebruiken vo handelszaken met het oosten. Dit beweei het Weense blad „Die Presse". In een algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Koninklijke We. verij van Wijk (Kodijko) te Eindhoven heeft commissaris dr. C. S. Swarttouw meegedeeld dat het Êindhovense bedrijf een fusie aangaat met de in Boxtel ge vestigde N.V. van Oerle's damast- en bandweverijen. Er zal een holding wor den opgericht met als vestigingsplaats Boxtel. Het ligt in de bedoeling met een claimemissie te komen, waarna ruiling van aandelen mogelijk zal zijn drie Kodijko-aandelen tegen vier holdingsaan delen. Beursnotering wordt aangevraagd. Het geplaatste kapitaal van d,e holding zal bijna f 2 miljoen bedragen. De fabrieksterreinen en bedrijfsgebou wen van Kodijko, gelegen aan de Ton- gelresestraat te Eindhoveu, zijn aan der. den verkocht voor f 1 miljoen. Het per soneel van Kodijko zal in Boxtel te werk worden gesteld. Op de algemene verga dering van aandeelhouders werd nog meegedeeld dat de omzet van Kodijko van 1 september '63 tot 11 april '64 is ge stegen met dertig procent. Jj)e winstde ling werd aldus vastgesteld: vijf procent dividend, een interimdividend voor het lopende belastingjaar van twee eenderde (2 1/3) procent. De verkoop van de F. 27 Friendship is in 1963 bevredigend verlopen, aldus de directie van de n.v. Koninklijke Ne derlandse vliegtuigenfabriek Fokker in het jaarverslag. Er werden 25 vliegtui gen verkocht, waarmede het totaal aan tal verkochte toestellen van dit type per ultimo 1963 op 161 werd gebracht. Er werden 26 F. 27 Friendship vlieg tuigen afgeleverd, waardoor het totaal aantal afgeleverde machines 132 beliep per ultimo 1963. Het saldo bedrijfsrekening steeg tot f 11,12 min (v.j. f 5,57 min). Een deel van de tot en met 1959 gevormde re serve voor eenmalige en aanloopkosten ad f 530.000 (f 2,75 min) kwam vrij. Af schrijvingen vergden f 3,17 min (f 3,19 min), extra afschrijvingen f 174.401 (f 30.644). Op huizen N.V. Kronenberg wordt f 400.000 (f 350.000) afgeschreven. Na aftrek van belastingen ad f 4 min (f 2 min) en een reserve voor diverse belangen ad f 2,63 min (f 1,5 min), be draagt het winstsaldo f 1,29 min (f 1,25 min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van vijftien procent. In de bedrijfsrekening zijn, evenals vorige jaren, de resultaten van de dochtermaatschappij Frits Diepen Vliegtuigen n.v. geconsolideerd. Vooruitzichten: In februari 1964 werd Fokker de medewerking toegezegd door de regering voor de financiering van het F. 28 project. Het benodigde bedrag ad f 103 min zal aan Fokker voor 50 procent via het Nederlands instituut voor Vliegtuigontwikkeling worden ver schaft, en zal voor 50 procent door Fokker onder staatsgarantie bij derden moeten worden opgenomen. De directie stelt zich voor het F. 28 project in in ternationale samenwerking te ontwikke len en de produktie te brengen. Hiertoe worden onderhandelingen gevoerd met Duitse, Franse en Italiaanse vliegtuig fabrieken. Er wordt naar gestreefd, dat de eerste vlucht van het prototype uiterlijk in juni 1966 zal plaatshebben, en dat men op zijn laatst in december 1967 met de aflevering kan beginnen. De directie is ten aanzien van de verkoopmogelijkheden optimistisch ge stemd. De eerder uitgesproken ver wachting, dat de F. 27-produktie nog verschillende jaren zal kunnen worden voortgezet, wordt zonder meer gehand haafd. Ondanks buitenlandse concur rentie ziet het er naar uit, dat de ver kopen nog enige jaren zullen voortgaan. Tot op heden heeft Fokker 166 en Fairschild in Amerika 107 in licentie gebouwde F. 27 vliegtuigen verkocht (samen dus 273). Het Starfighter-pro- gramma zal tot in het tweede kwartaal 1965 doorlopen. De produktie van de middenvleugel van 40 NAVO-marine- patrouillevliegtuigen zal op een deel van de capaciteit van Fokker tot mei 1966 beslag leggen. Het ligt in de bedoeling dat de eerste bestelling tot 80 a 100 stuks zal worden uitgebreid. Door de overname van alle aandelen die de Amerikaanse onderneming Dow Chemical Company bezat in de n.v. Staatsmijnen-Dow Fenol, zijn thans Staatsmijnen eigenaar geworden van de Fenolfabriek, die samen met Dow ge bouwd is in het Botlekgebied bij Rot terdam. Er is al een begin gemaakt met de produktie, die thans een capaciteit heeft van 30.000 ton fenol per jaar. In de grondstoffenvoorziening van de capro- lactam-produktie grondstof voor nylon van Staatsmijnen gaat zij een grote rol spelen. Hamburg, Duitslands „Poort tot de Wereld viert op 6 en 7 mei zijn 775-jarig havenjubi leum. Talrijke gasten uit binnen- en buiten land en natuurlijk ook de hele Hamburgse be volking zullen aan deze grootse viering deelne men en gedurende het gehele jaar 1964 zal de stad in het teken van deze gebeurtenis staan. Reders en zakenlieden waarderen Hamburg als een van de snelste en betrouwbaarste havens van Europa en onder de zeelieden van alle lan den geniet het een le gendarische naam. De werven van Hamburg zijn wereldberoemd. En scheepbouw en -repa ratie zijn tegenwoordig de economische rugge- graat van de hanzestad. Van oudsher ligt deze grote Duitse haven in het snijpunt van de markten. De Elbe ont sloot voor deze stad een acherland tot ver in Midden-, Zuid- en Zuidoost-Europa. Een intensieve kustvaart verbindt het met de Scandinavische landen. En als transitohaven voor dit gebied en brug genhoofd in het verkeer met de overzeese hin den biedt Hamburg de schepen van alle naties een landingsaanbod, dat door geen enkele andere Europese handels- en opslagplaats wordt ge ëvenaard. De 260 lijndiensten zorgen tegenwoordig maandelijks voor 800 verschepingsmogelijk heden naar 1200 havens in alle delen van de we reld. Ongeveer 1700 zee schepen doen iedere maand de Hamburgse haven aan en met 380 regelmatige samenla- dingsdiensten wordt per auto, trein, kust- en binnenvaart een achter land bediend, dat zich van Scandinavië via Po len, Tsjecho-Slowakije en Hongarije tot Oos- tenrijk en Zwitserland uitstrekt. De vrije han del sinds 775 jaar het devies van Hamburg heeft bewezen de beste politiek te zijn. De federatie Ned. Wolindustrie (Fene- wol), de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten, de Ned. Kath. Vereni ging van Werkgevers in de Textielnij verheid en de Vereniging van Tilburgse fabrikanten van wollenstoffen, alle ge vestigd te Tilburg, hebben gezamenlijk geconcludeerd dat er nog steeds een grote vraag is raar schoenen, maar dat de Ned. industrie van de te verwachten stijging van 8—10 pet. per jaar door gebrek aan arbeidskrachten zelf slechts 4 pet. zal kunnen realiseren. Voor het overige blijft men aangewezen op im port. Vandaar ook dat voorlopig geen vrees bestaat dat het huidige werkgele genheidsniveau in de toekomst niet zal kunen worden gehandhaafd. Men maakt zich niet langer bijzonder ongerust over de penetratie van Italië op de Neder landse markt, omdat ook andere landen daarvan te lijden hebben, maar eens te meer niet omdat verondersteld wordt dat Italië in de komende jaren niet meer in staat zal zijn het exportcijfer in de zelfde mate te doen stijgen als tijdens de afgelopen jaren. De arbeidsreserve geraakt ook daar uitgeput. De economische levensvatbaarheid van de wolindustrie gezien in het kader van de gehele Ned. textielindustrie is zeker niet gezinger dan van de overige sectoren. Ofschoon de personeelsbezet ting in de afzonderlijke sectoren van de textielindustrie een opmerkelijke stabi liteit vertoont, bleven ernstige gevolgen van de arbeidsschaarste niet uit. Er is een redelijk economisch optimisme, gelet op de buitengewone stijging van de vraag naar textiel. Daarbij slinken de arbeids reserves in de overige Europese landen en stijgen ook daar de kosten aanzien lijk. Tot dusverre vormden deze landen voor de Ned. industrie een ernstige be dreiging. Deze bedreiging komt momen teel voornamelijk nog van Italiaanse zijde door de invoer van goedkope strijk- garenstoffen. Overleg met de overheid hierover wordt een dwingende noodzaak geacht. In de sector van de leidende cultures zijn de certificaten Deli gisteren aan de vaste kant geweest. Na een eerste koers op f 129,50 werd later f 130 voor de stukken betaald. De vorige slotprijs was f 126. De handel in deze hoek bleef ge durende de gehele beursduur binnen 2;eer nauwe grenzen. De vaste stemming voor Deli moet geheel worden toege schreven aan het onveranderde divi dend over 1963 van zes procent. De prijs van deze stukken was de laatste tijd scherp gedaald op de verwachting, dat de maatschappij het dividend zou verlagen. Nu dit niet het geval is, trad een vrij scherp koersherstel in. Ook de handel in de internationale waarden was uiterst kalm mede doordat vele Europese beurzen gisteren gesloten bleven in verband met de 1 mei-viering. De stemming voor de hoofdfondsen was goed prijshoudend tot aan de vaste kant. Unilever werd ex f 2,43 slotdividend verhandeld op circa f 143, tegen f 145,10. Als vorige slotprijs cum genoemd divi dend. Philips bijna een gulden hoger op f 151,30. Kon. Olie opende op f 160,30 ruim een gulden hoger om daarna aan te trekken tot f 160.60. Aku en Hoog ovens lagen goed prijshoudend in de markt op resp. 537 en 652. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde Aku, evenals Hoogovens deze beursweek circa zes punten. Philips ver- verbeterde circa een gulden. Aandelen drie gulden omhoog ging. Unilever, re kening houdend met het slotdividend, verbterde circa een gulden. Aandelen KLM werden gisteren lager geadviseerd. Over de gehele week genomen konden deze aandelen zich verbeteren. De scheepsvaartsector zette kalm in met een licht verdeelde stemming. Later trokken de koersen in deze afdeling vrij wel over de gehele linie aan waardoor de meeste scheepvaartwaarden zich iets konden verbeteren ten opzichte van het voorgaande slotniveau. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 161.00 161.80 gl, Philips 151.40151.50, Uni lever 142.60—142.80. 29/4 1/5 Staatsleningen Nederland 58 4% Nederland 59 4 Nederi. 60/1 4% Nederl. 60/2 4% Nederland 59 4y4 Nederland 60 4% Nederland 61 4% Nederland 63 4% Nederland 53 3% Grootboek 3% Idem Stal 3 Nederland 51 3 Nederland 53 3% Nederland 56 3 Nederland 48 3% Nederl. Bel. 3% Nederland 50 3% Nederland 54 3% NedeTland 55 3% Nederl. 55/2 3% Nederland 37 3 Grootboek 46 3 lemng 47 3 Ned. Invest. 3 Ned 62/64 3 lndië 37 3 Lndië 37a 3 97 97 96 n 95% 93 H 93% 93% D6M 96(-ê 96% 9t>H 95% 93 U 93% 93% 86 Vi 86A 93% 90% 89% 83% 83% 85% 85 87 Vi 87% 87% 92% 97A5 90% 90% 83% 33% 85% 85 87>/4 88 87% 93 V„ 97% 91% 92 Bank- en kredietwezen B Ned. G. 57 6 B 58/59 30 1 4% Idem 25) 60 4% 104 V, 95% 96 Vt Aandelen industriële ondernemingen Cultures A'dam Rubber HVA-mUnen 119 164 104% 953/4 96& 120 164 y4 Industriële ondernemingen A..K.U. 536 537 Deo MO. 126 129.50 Hoogoven» 651 651 Philips Gem. Bez 130.30 151.20 o.v.a. Unilever 145.10 142.70 1/5 Scheepvaart en Luchtvaart HA.L. 118 119% Ja va-China 160 160 K.L.M 74.80 72.50 K.N.S.M 153 y4 153% Kon. Paketvrt Stv. My Ned 140% 139% Nievelt Goudr 116 117 v. Ommeren 277 276% Rott. Lloyd 143% 142-% Scheepv Unie 137 136% Premieleningen Alkmaar 56 2% 81 y8 81 A'dam C-A 33 3 119 117% ld. prem 51 2% 84% 85 ld. 56-1 2% 81% 82 y8 ld 56-2 2V2 93 93% ld. 56-3 2% 92 92% Breda 54 2% 82% Dordrecht 5b 2% 8i y8 81% Eindh 54 2% Enschede 54 2 87 Vs 87 b s-Gr-Hag. 52 2^ 91% Idem 52-2 2% 95% 94% Rotterd. 52-1 2% 90% Idem 52-2 2% 90% 90% idem 57 86% 86% U tl echt 52 2 Z.-Holi. 57 2% 86% 86% 88% Z.-Hoil. 59 2% 87% Converteerbare obligaties AKU f1000 4% 142% 143% Biliton 197 BursumiJ. 3% 89% 98 Gelder Zn. 4% 105% 105 KLM subord. 4% 89 89% B Ned. Bakk 4% 188 189 Sanders beh. 5 Schok be ton 3% 226 y2 224 Scholten Foxh 4% 124% 124 Utermohlen 4% 195 Aand. in belegg. mijen A'dam b.m. 50 159.50 159.50 Interunie 201 201 N. Fonds mij Neto 114.50 114.50 Robeco (Jnitas Ver. Bezit. Europalonds A'damse Bank Cultuurbank Gron. Ind. Cr. B Hoil Bank U. Kasassociatie Nat. Nederl Ned Credietb. Ned. Handel MIJ Neu Midd.st.b. Ned. Overzee B R'damse B. Sla ven burg's S. Twentse B. 29/4 1/5 230 229 505 503 135.50 135.50 538 375 27 198% 239% 148 938 227 345 213 226 327 207 303 538 373 27 y4 239% 147 924 226 345% 213% 227 328 y4 207 302% Industriële ondernemingen Alb. Heijn Alg. Mij Onr G. A.I.M.E. Alg Norit AmsteJ A'dan. Ballast A'dam Uroogd. A'dam Rijtuig A.N.l.E.M Becht en Dyser Beeren trico Bensdorp Intern Bergh Jurgens v. Berkels-Pat Blaauwhoed Blijdenst WiU Bols Lucas Borsumij Wehry Braat mach. Breda Machines Bredero's Bouw Brocades Bronswerk 6uhrm.-TET Calvé Delft Carps Garenfabr Centr. Suiker Daalderop Dagra Demka Oess tapijtfabr. Dikkers en Co. One Hoefijzers D.R.U. 600 597 274% 268 162 163 180.80 180.10 435 438 521 16y% d 169 385 386 74 73 202 134 528 525 274 273% 243 240 491 495 143% 143 1120 1125 79% 79% 82 81 234 231 759% 759% 831 835 171 172% 773 775 983 978% 432 434 275 266 282% 283 250 x 245 168 168 342% 346% 215% 216 379 384 252 298 üuyvls Jz. finthoven PletterU Erdai Excelsior Fittingfabr. Fokker Ford Gazelle rijw.fabr Van Gelder Pap. Gelderl.-Tielens Gero Geveke en Co. Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruyter en Zn. Hagemeijer v. Hart Havenwerken Heem van der Heineken's Heybroek Hoek s mach.fabs Hoil. Kattenb. Holl. Beton doli. Construct. Hoil Melksuik Homburg Hoogenbosch Hoonneyer Indoia Interlas Internatio Int. Gew Beton Inventum douth Jongeneel K.emo Kempen Begeer Key houthandel Kled.-lnd. Smits Kiene Suikerw Kon. Ned Pap Kon. Zout Ketjen Korenschoof KoudJjs Kromhout Kon. Ver. Tapyt Leeuw Papieiw. Leidsche Wol Lindeteves Macintosh n.v. M. Ned. Bakk. Mees Bouwm. '63 29/4 1/5 275 y4 276% 282% 284 725 725 229% 230 130% 131 389 392 940 925 d 337 337 197 193 558 558 294 709 335 335 1000 1000 158% 431 d 182% 413 344% 437 395 774% 119 420 300 459 345 176 474 380 b 285 459 501 403 780 141 Vi 270 239 y4 312 300 910 243 b 148 511 306 x 600 168% 510 484 433 183 410% 434% 395 765 x 119 424 496 302 458 346 176 474% 385 286 45H 502 405 800 141% 270 239% 312 304% 864 d 245 148 220 512 302 606 169 513 485 Menko Meteoor Beton Misset Uitg MÜ Mosa yiiouuwk. Naaiden Chem Nedap Ned Duk. M. N exp. pap.fabr ^ed Kabeilabi Ned. Melkunie i Scneepsb Nelle v. Netam .Nijver dal Oranjeboom Overzeese Gas a.emb ind my Pal the ■i'i-j/aö"/! cumph Pietersen auto's Keesink tieineveld Riva Kott. Droogd M Kuhaak en Co Rijnstaal Schelde B v a Schev. expi My -•chokbeton cliolten Carton ocholten Fuxhoi -.chuttersveid Simon de Wit Simons emb. -wnpiex mach it transform Spaarnestad Stokvis Zn. Stoomp JTwenthe -■waay van Tabakin Philips Thomsen ver. b Unilever 7% Idem 6% Idem 4% utermohlen Utr. asfaltf. A Varossieau Veenend. Spinn. Ver. Blikfabr Ver. Glasfa. nat. 29/4 1/5 153 153% 295 295 565 429 435 x 440 530 526 155 154% 132% 422 443 290 131% 131% 239 238 350 351% 204 206 405 -J4 388% 390 130 130% 119% 123 52.80 52.60 147 147 165.14 165% 223 220 x 348 350 317 322 171% 172 119% 119 253 358% 352 335 333 532 714 714 222 b 224 b 275 277 142 x 141 165 165 286% 286 940 b 922 780 785 91 90% 351 355 148 148 321% 142 142% 121% 121% 83 823/4 455 458 296 296 332 332 308% 307 308 275 274 x Ver. Machinefa ver. Touwfabr. vette winkel V ezel ver werking Vlissingen katoen Vorsten! Cult. Vredestein Vries Uzerh. V uicaansoord Walvisvaart Wernink's Beton Wessanen Wilt. Feyenoora □e Wit's textiej Wyers ind. H Zaalberg Zeeuwse Cont. Zwanenb. Org. Zwitsal Alg. Exploratie Bullion le rubr. Biiiiton 2e rubr. K. Ptr. 1 a I 1,20 K. Ptr 5 a 1,20 Moeare Enim id. eert, i/io opr ld. 1 winstbew. ld. 4 winstbew. Üost-Borneo my. Scheepvaart Furness Oostzee Jonariunfondseo Anaconda BeUUenem SteeJ General Electric General Motor Proct. and Gamble Republic Steel Shell Oil 29/4 1/5 200 201 423 425 374 375 162 163 266% 266 225% 225% 219 220 149% 150 108 b 110 56 b 56 266 269 454 456 220% 220 222 486 490 125 386 935 935 320 320 troieum 59.50 60 470 474 158 lbU.40 159 160.40 1980 2000 3100 3350 3300 79 80 473 b 475 105 105% 43H 44 37*4 35% 84 V» 83 83 V» 84^, 81% 45% 44% 46% 46% gedaan en bieden gedaan en laten b bieden x laten d ex dividend c ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 17