Maandag a.s. luidt de bel voor de Kennedyronde Wat is het bij existentialisten ?i Verletbestrijding in de bouw werkte uitstekend EXISTENTIEEL DENKEN Maar het eigenlijk overleg begint pas in september Positie van werknemers in bedrijf nog niet ideaal Atlantische conferentie in Den Haag geopend Kodak miljoen Negen aan toeslagen HOVERCRAFT STEEKT NOORDZEE OVER DAGBLAD DE STEM DOEL NIET TE BEREIKEN? Bankdirecteur en accountant knoeiden PTT-er vervalste en inde cheques Twee maanden voor roekeloos automobilist Vechtersbazen in de kraag gegrepen K.N.B.T.B. over kinderbijslagwet Inkomensgrens niet vastleggen Man vindt reddeloze zwaargewonde heeft „it" - heeft pit maakt fit! Rapport chr. werkgevers Amerikaan door Oostduitsers gevangen gezet DUET NYLONS met GRATIS spaarzegels DE GAULLE WEER BETER Nederlandse christen-democraten Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever is i Reuzenhelihaven op dak van Panam-gebouw KIERKEGAARD zondige mens HEIDEGGER: ik besta niet SARTRE zinloos bestaan Wellicht via Vlissingen b. CARROUSELDRAAIER d. HEFTRUCKCHAUFFEUR voor intern transport TER OVERNAME AANGEBODEN accountantspraktijk Hoving H.H. Landbouwers KLAASSEN EN JANSEN WSum N.V. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1964 (Advertentie) Twintig tot vijfentwintig ministers zuilen maandag aanwezig zijn by de opening van de conferentie over de Kennedyronde om de wereldtarieven te ver lagen. De ministers van de Verenigde Staten, Canada, de Europese gemeenschaps- landen en de zeven landen van de door Engeland geleide Europese vrijhandels zone (Efta). President Johnsons voornaamste onderhandelaar voor handelsaange legenheden, Christian A. Herter zal de Verenigde Staten vertegenwoordigen. In totaal 42 landen zullen deelnemen aan de officiële opening van de confe rentie waar de grootste naoorlogse po ging zal worden gedaan om de interna tionale handel uit te breiden en daarbij de Atlantische gemeenschap te verster ken. Het zijn de 42 landen die hebben deelgenomen aan de voorbereidende ge sprekken in het afgelopen jaar. Verwacht wordt dat in latere stadia meer landen zullen deelnemen. Het zal overigens wel september worden voordat men daartoe komt. Pas dan zal men van een werke lijk begin van de Kennedyronde kunnen spreken. Intussen werd gisteren de laat ste hand gelegd aan een interim-progres sierapport dat voorgelegd zal worden aan de vergadering van maandag. Het ver slag was samengesteld door een speciale commissie voor de tariefsonderhandelin gen. Deze commissie was in het leven geroepen door de Gatt, die verantwoor delijk is voor de gehele gang van" zaken met betrekking tot de zogenaamde Ken nedyronde. Verwacht wordt dat het ver slag een beeld zal geven van de gedeel telijke voortgang op sommige gebieden en impasses in andere. Algemeen wordt aangenomen dat het oorspronkelijke doel van de Kennedy ronde om de tarieven met vijftig procent te verlagen, niet kan worden bereikt. Ofschoon voortgang is gertiaakt bij het zoeken van een formule voor verlaging van de tarieven op industriële goederen, is er geen stap gezet en zijn er in feite zo goed als geen besprekingen over land- bouwprodukten gehouden. De Euromarkt eist dat de zes het eerst onder elkaar eens worden over de interne graanpolitiek, alvorens te gaan onderhandelen over de landbouwprodukten. Het grote aantal technische moeilijkheden en argumenten is niet geschikt voor discussie op minis- De rechtbank in Den Haag heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 65-jarige ex-directeur van het bijkan toor der ..Twentsche Bank" in Katwijk, G. Z. en de 47-jarige accountant J. B., eveneens uit Katwijk terzake van het plegen van malversaties. Z. werd wegens valsheid in geschrifte en oplichting veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest, de accountant tot acht maanden gevangenisstraf. Over een tijdvak van drie jaar had Z. regelmatig aan diverse bedrijven in Katwijk kredieten verstrekt, waartoe hij niet gerechtigd was Om dit te camou fleren voerde hij allerlei manipulaties uit. Hij stopte zo het ene gat met het andere. Een bedrag van f 22.000,— zou aan de kas zijn onttrokken. Verdachte heeft ove rigens van al deze handelingen geen cent voordeel genoten, zoals bij de be handeling der zaak bleek De accountant hielp hem bij de knoeie rijen. Het tweetal verwachtte, dat de be drijven later in staat zouden zijn de kre dieten aan te zuiveren. In het geheel was de bank door het gebeurde voor rond twee ton benadeeld. „Wat zou er van het postverkeer te rechtkomen als de PTT nog meer men sen als u in dienst had?". Dit zei de pre sident van de Utrechtse rechtbank gis teren tegen de 36-jarige postbesteller W. de R. uit Utrecht, die ervan wordt ver dacht ongeveer f 6000,te hebben ver duisterd door een groot aantal post- en kaartcheques te vervalsen en zelf te innen. De man reeds een paar keer ver oordeeld was in september 1962 bij de PTT in Utrecht in dienst getreden als besteller. Een jaar later begon hij er mee cheques die hij af moest leveren, achter te houden. Hij vulde dc cheques in met gefingeerde namen en inde in circa vier en een halve maand rond f 6000,—. Waar al dat geld was gebleven kon verdachte niet zeggen. Het was hem, zoals hij zei, „door de vingers geglipt Tijdens de zitting werd wel duidelijk dat een fors deel van het geld aan drank was opgegaan. De officier van justitie (,.u hebt een smet op de PTT geworpen, die dat echt niet verdient") eiste voor dit ambtsde lict een gevangenisstraf van éen jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank doet uitspraak op dins dag 12 mei. De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren de 46-jarige chauffeur W. M. uit Markenesse veroordeeld tot 2 maanden hechtenisstraf wegen roekeloos en on oplettend rijden, waardoor hij op 29 juli 1963 op de rijksweg Utrecht-Den Haag een ongeluk veroorzaakte dat aan drie mensen het leven heeft gekost. In het vonnis werd gezegd dat M. had kunnen weten dat uitwijken naai de in haalstrook zonder op het achteropkomend verkeer te letten, ongelukken tot gevolg kan hebben. M. had namelijk zijn vracht wagen met oplegger in de linker rij baan terwijl er juist met grote snelheid een personenauto hem achterop kwam. Deze auto botste tegen de combinatie, vloog door de middenberm en botste ver volgens tegen een uit tegenovergestelde richting hem tegemoetkomende andere auto met gevolg dat drie mensenlevens verloren gingen. terieel niveau. Deze zullen door deskun digen in commissievergaderingen worden behandeld. Tijdens de openingsbijeen komst verwacht men hernieuwde belof ten van de ministers om te werken voor het succes van de Kennedyronde. De Franse positie zal duidelijker worden op de bijeenkomst. Ofschoon de franse re gering officieel steun heeft toegezegd voor de onderhandelingen heeft president De Gaulle voor zover bekend nooit in het openbaar zelfs maar gezinspeeld op de Kennedyronde. (Advertentie) WEEK VAN DE FOTOGRAFE KENNERS KOPEN FILMS De verletbestrydingsregeling, die in het winterseizoen 1963-1964 voor het eerst in Nederland (experimenteel) werd toege past, heeft volgens de Stichting verlet bestrijding bouwnijverheid tot tevreden heid gewerkt. De stichting neemt aan, dat, rekening houdend met de 555 doorwerkprojecten en met de totale doorwerkperiode, mag worden aangenomen dat bij de doorwerk- actie ongeveer 17.000 werknemers betrok ken zijn geweest, of ongeveer l/8ste van het totaal aantal werknemers dat werk zaam is in de nieuwbouw van woningen en bouwwerken. De netto-produktiewinst op doorwerkdagen verkregen wordt ge raamd op f 50 miljoen. Aanvankelijk werd er op gerekend dat ten hoogste f 5.300.000,— zou moeten worden uitgekeerd. Dit bleek echter te weinig te zijn omdat de deelneming aan de nieuwe doorwerkregeling de verwach tingen verre heeft overtroffen. Thans wordt aangenomen dat in totaal een be drag van 9 miljoen aan doorwerktoesla- gen nodig zal zijn. In het verslag zegt de Stichting verlet bestrijding bouwnijverheid voorts dat op technisch terrein in het winterseizoen 1963—1964 belangrijke ervaringen zijn opgedaan. De aannemers hebben geëx perimenteerd met grote en kleine voor zieningen, zij hebben apparaten en hulp materialen beproefd en vergeleken en hebben positieve en negatieve ervaringen opgedaan. De stichting heeft door eigen waarnemingen, o.m. via 30 waarnemers in het gehele land, gegevens verzameld die voor de voorlichting en voor de tech nische aanbevelingen van groot belang zijn. De Haagse politiie heeft vier jongens, in leeftijd variërend van zeventien tot twintig jaar, aangehouden die ver dacht worden van openlijke geweldple ging met vereende krachten. Een achttienjarige jongeman die op straat liep. werd achterop gereden door vier jongens op bromfietsen. Een van de vier vroeg de jongeman iets, doch toen deze een antwoord gaf dat de knaap niet zinde, kreeg hij een klap. De jongeman sloeg terug, waarop de drie anderen zich in de vechtpartij mengden. Toen de aangevallene over een balk struikelde en viel werd hij bewerkt met vuistslagen, trappen en fietspompen, en vrouw die tussenbeide wilde komen kreeg de opmerking te horen: als je je er mee bemoeit, rijg ik je aan het mes, waarop ze de benen nam. Uiteindelijk wist een andere getuige met behulp van een tafelpoot een eind aan de ransel partij te maken. De jongeman moest voor diverse hoofdwonden, builen, een bloedneus, een bijtwond in een oor en schrammen in het ziekenhuis worden behandeld. Na de vechtpartij maakte het viertal zich uit de voeten. Een derde getuige volgde hen in een auto en wist een van hen klem te rijden. De knaap kon daarop door de politie worden aangehouden. De drie anderen zijn daarna nog gearres teerd. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond heeft in een adres aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een tweetal wensen geuit aangaande de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen. De bond acht het een groot bezwaar dat de inkomensgrens in de wet is vastgelegd. Hij meent dat de minister de mogelijkheid dient te heb ben deze inkomensgrens te wijzigen. Als maatstaf voor de aanpassing zou het prijsindexcijfer van de kosten van le vensonderhoud kunnen gelden. In het adres wordt de minister verzocht, de in diening van een hiertoe strekkend wets ontwerp te bevorderen. Verder meent de K.N.B.T.B., dat de buitengewone lasten in de zin van het besluit inkomstenbelasting, voor zover ze betrekking hebben op de medische verzorging van het eigen gezin, niet moeten meetellen bij de bepaling van het inkomen dat beslissend is voor het al of niet toekennen van de kinderbij slag aan kleine zelfstandigen. Gevraagd wordt de beschikking „vaststelling in komen zelfstandigen" in deze zin te her-|nen denken aan de instelling van een zien. Het bestuur van de Stichting verlet bestrijding bouwnijverheid is zich inmid dels gaan beraden over de te volgen procedure in het winterseizoen 1964 1965. De nieuwe regeling zal in de eerste helft van augustus worden gepubliceerd. Gisteren in alle vroegte trof een auto mobilist de 21-jarige heer G. Klop uit Hoogblokland zwaar gewond aan bij zijn bromfiets op de weg van Gorinchem naar Hoogblokland. Een arts, die door de automobilist werd gewaarschuwd, kon niets meer doen voor het slachtoffer, dat overleed tien minuten nadat het was gevonden. Vermoedelijk is de man tegen een bermplank gereden. Volgens de arts moet het ongeval om streeks drie uur 's nachts gebeurd zijn. (Advertentie) Nu ook in arote fles! Het bestuur van het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers in Ne derland heeft na uitvoerig overleg eigen kring een rapport vastgesteld over „de positie van de werknemer in de on derneming". Het rapport beoogt een bij drage tot de gedachtenwisseling over dit vraagstuk. Het bestuur van het ver- Een 25-jarige Amerikaanse student, Roy Jacobs, is in Oost-Duitsland gearresteerd en tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Dit heeft een andere Ameri kaan. die zo juist na een gevangenschap van 23 maanden door de Oostduitsers is vrijgelaten, op een persconferentie in West-Berlijn onthuld. De vrijgelaten Amerikaan, de 39-jarige Jean Frederic Loba, vertelde dat Jacobs afgelopen zomer is gearresteerd en in december, na een geheime rechtzitting, is veroordeeld. Waarvan Jacobs werd beschuldigd niet bekend, men weet slechts dat zijn vader, die in de Amerikaanse stad Detroit woont, familie m Oost-Duitsland heeft. Loba werd indertijd gearresteerd om dat hij Oostduitse studenten naar het Westen had helpen ontvluchten. Tot het moment van zijn vrijlating verkeerde men over zijn verblijfplaats in het on zekere. Hij was „spoorloos verdwenen". bond merkt op dat het uiteraard onmo gelijk is een afgerond en een door alle leden van het verbond onderschreven standpunt in te nemen. Er wordt niet ingegaan op concrete voorstellen die van andere kant reeds zijn gedaan. In het rapport wordt o.m. opgemerkt dat de onderneming in bepaalde opzich ten belangrijke veranderingen heeft doorgemaakt. Duidelijke veranderingen hebben zich voltrokken ten aanzien van de positie van de werknemer. Deze is, dank zij de verbetering in geestelijk en materieel opzicht, beter toegerust tot het dragen van verantwoordelijkheid, maar heeft, ten gevolge van de ontwikkeling van het produktieproces onvoldoende ge legenheid al zijn gaven en capaciteiten te ontplooien. Verder is volgens het rapport duide lijk dat het eigenlijke levensbelang dat de werknemer heeft bij de onderneming waarin hij werkzaam is, nog onvoldoende is gewaarborgd. Deze veranderingen nopen tot maatre gelen. Aanbevolen worden: bevordering van de mondigheid van de werknemer; expliciet tot uitdrukking brengen dat voor de leiding der onderneming ook voor het sociale beleid een verantwoor dingsplicht bestaat; pas na mededeling en toelichting in de ondernemingsraad ingrijpende maatregelen op het gebied van de organisatie alsmede van rechts handelingen zoals verkoop, fusie of li quidatie en gelijktijdige berichtgeving over zulke aangelegenheden aan de vak organisaties van werknemers; recht van beroep mogelijk maken in geval van kennelijk wanbeheer. Het rapport stelt dat nadere voorzie ningen voor sommige der maatregelen nodig zijn; andere kunnen zo worden toegepast nadat de leiders der onderne mingen het initiatief daartoe hebben ge-1 nomen. tt werkelijk bestaan bezit ik niet. Als lk +-ii i-.uuQ« mezelt. steeds nog volgens Heidegger, Tn het vorige artikel hebben wij met volstort met de dingen van mijn getracht uiteen te zetten, wat het existentialisme verstaat on- (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse equipe van de interna tionale unie van christen-democraten (N.N.E.I.) waarin KVP, AR en CHU zijn vertegenwoordigd is gisteren in Scheveningen begonnen met zijn twee daagse tweede jaarlijkse studieconferen tie. De conferentie heeft ditmaal als the ma het Atlantisch deelgenootschap, het samenwerken op basis van gelijkheid tussen de Verenigde Staten van Europa met de Verenigde Staten van Noord Amerika. Over dit onderwerp zijn giste ren in drie groepen inleidingen gehou den over het politiek-militaire, het so ciaal-economische en het geestelijk-cul turele aspect van het Atlantisch deelge nootschap. Vandaag zal een plenaire dis cussie gehouden worden over de inleidin gen met een forum. In de sociaal-economische groep zei in leider prof. dr. J. Zijlstra dat door het mislukken van de toetreding van Enge land tot de EEG het totstandbrengen van een Atlantisch deelgenootschap zeer moeilijk geworden is. Er rest op dit ogen blik niet anders dan het inventariseren van de belangrijkste problemen, die men binnen een deelgenootschap tot een op lossing had willen brengen. Daarnaast dient te worden nagegaan welke orga nisatorische opzet thans nog mogelijk resp. denkbaar zou zijn om toch enkele stappen in de gewenste richting te kun nen doen. Prof. Zijlstra zei dat in af wachting van een uitbreiding en voltooi ing van de EEG men thans zou kun commissie van wijze mannen om het deelgenootschap naar inhoud en vorm voor te bereiden. Bij de bespreking van de politiek mi litaire aspecten zei inleider lt.-gene- raal b.d. prof. Th. Mathon, dat nimmer is gebleken welk politiek gezag het At lantisch deelgenootschap zou leiden en op welke wijze de Europese landen daar op invloed zouden kunnen uitoefenen. Zou het deelgenootschap niet tot stand kunnen komen dan zou slechts een ver betering van de NAVO kunnen worden nagestreefd. Bij de bespreking van de geestelijk- culturele aspecten zei inleider prof. dr H. van Riesen dat Amerika en Europa bezig zijn hun geestelijk centrum in he* christendom te verliezen in een proces van secularisatie der cultuur. (Advertentie) De grootste luchthaven voor helikop ters, ooit op een dak ingericht, zal over enige tijd bovenop het nieuwe, reusach tige kantoor van Pan American World Airways in New York worden geopend De afmetingen zullen overeenstemmen met die van een voetbalveld. De heli- haven zal tevens de eerste zijn op het stadskantoor van een luchtvaartmaat schappij. Met twee nieuwe tweemotorige Boeing 107 hefschroefvliegtuigen, die ieder plaats bieden aan 25 passagiers, zal een pen deldienst tussen Kennedy Airport en Manhattan in New York worden inge- •teld. President Charles de Gaulle heeft het Cochin-ziekenhuis in Parijs, waar hij een operatie heeft onder gaan, weer verlaten. Hij houdt zich al weer druk bezig met. staats zaken, maar zal toch nog enkele weken rust moeten nemen. Op de foto beantwoordt de staatsman de toejuichmgen van de mensen, die bij het ziekenhuis stonden. Mevr. De Gaulle lacht verheugd mee. der existentie, bestaan, er-zijn. sinds Kierkegaard betekent exis tentie: menselijke bestaanserva ring. Existeren krijgt de bete kenis van „zichzelf-ervaren" in de wereld, levend met de an deren. Het is dus een totaal subjectieve aangelegenheid en en het loopt uit op een zelfstan dige „zingeving" door de mens, aan alles wat is- Dit wijsgerig denken toont uitdrukkelijk verschil aan tussen wetenschap en fi losofie. De wetenschappen, zoals bij voorbeeld de wis-, natuur- en schei kunde, psychologie, sociologie, geschie denis, enz. zoeken er naar algemeen geldende begrippen en stellingen op te bouwen. Dat wat zij onderzoeken, ma ken zij tot studie-voorwerp, tot „object" en in dat object speuren zij naar orde. De wetenschap gaat „objectief" te werk. 70 is het echter niet met de wijsbe- beerte, met name het existentialisme. Wat wij filosofisch proberen te door gronden, geschiedt op basis van mijn bestaan. „Ik" ervaar, voel, begrijp de dingen. Ik doordring ze met mijn sub jectiviteit. Ik kan mij wel een begrip maken van haat en liefde doch wat zegt dit? Haat, liefde doorgrond ik pas, wanneer ikzelf „hatend of beminnend" ben. Deze bestaanstoestand kan ik niet vatten in een „rede-begrip". Ik kan mijn haat of liefde niet tot een studie object maken, dan is het immers „mijn" haat of liefde niet meer. Het hanteren van begrippen is bijgevolg voor het existentialisme niet wijsgerig. De be grippen verkregen door „onjectivering", liggen buiten de existentie, buiten de menselijke bestaanservaring. Tot heden toe gaven wij een alge meen kenmerk weer van het existentia lisme met betrekking tot de menselijke bestaansvervanng. We kunnen ons nu de vraag stellen: „Hoe wordt dit men selijke bestaan ervaren in haar diepste grond?" Hier gaat het existentialistisch denken uiteen en het is nodig op dit punt de verschillende filosofen van deze stroming eens na te gaan. y/oor Kierkegaard, de protestants-chris- telyke denker, is, de diepte van de menselijke bestaanservaring. de erva ring van een „zondig-bestaan" tegen over god. Hij voelt zich in al zijn vezels van zijn bestaan „zondig", een zondig mens te zijn. Het menselijk bestaan is een zondig-bestaan. Hij is zich diep bewust van zijn zonde-toestand en zijn verwor penheid voor God. Kierkegaard is voor alles een religieus denker; zijn theolo gische opvatting over erfzonde en ver dorvenheid van de menselijke natuur spreken hier zeer sterk mee. Deze be staanservaring veroorzaakt „angst en wanhoop". Om hieraan te ontkomen kan men slechts de sprong doen in het onredelijke geloof, in de dwaasheid. Gelovig staan tegenover God is de enige redding; daarvoor moet men alle menselijke begrippen laten varen. We staan tegenover het mysterie van God. De rede kan ons hierbij niet helpen. Duitse filosoof Martin Heidegger (geboren 1889) is in zijn leer niet re ligieus. Zijn grondelement in de men selyke bestaanservaring is de ervaring in de wereld te zijn. Dit moeten we goed verstaan. Het „zijn in de wereld" betekent niet dat we een plaatsje hebben in de wereld naast anderen, dat hebben de dingen en de dieren ook. Zichzelf ervaren, be staanservaring, wil niets anders zeggen, dan dat de mens al de andere dingen en mensen ervaart en op grond hiervan bestaat hij. We kunnen dit nog anders formu leren: ik ben me bewust juist door de andere mensen en dingen, mijn „ik" zit vol van het „niet-ik"; dat „ik-in- de-wereld" wil niets anders zeggen, dan dat ik denkend, voelend, ervarend, han delend steeds met het „andere" bezig ben. Met andere woorden, zegt Heideg ger, ik ben mezelf niet; ik doe zoals iedereen, ik handel zoals „men" han delt. Ik zelf besta eigenlijk niet, ik word geleefd door het andere, een wereld, met het „andere dan ben ik „mets" meer. Hier ligt voor hem de bron van angst, waarover later. Die dreiging in het niets te vervallen, wan neer we ons niet onophoudelijk bezig houden met de dingen van onze wereld, vervlakt ons bestaan. Bij de dood ont valt ons de wereld, ontvallen ons de andere dingen en verdwijnen we in het „niets". Ons bestaan is een „Sein-zum- Tode" (In een volgend artikel komen we hier nog op terug). Echt autenthiek leven, echt „zelf bestaan" kunnen we slechts door vrij heid en geweten. Zo veel mogelijk trachten niet te denken, niet te voelen, niet te handelen als een „men", bete kent zijn vrijheid uitbuiten en betekent zoveel mogelijk „zichzelf-zijn". Het is juist het geweten, aldus Heidegger, dat ons telkens weer roept ons zelf te zijn. (Geweten heeft hier geen verband met moraal). Het geweten is dat ,,oer-ik", dat om een eigen, autenthiek bestaan vraagt. Qp dit grondelement van Heidegger filosofeert J.P. Sartre (Fransman, ge boren 1905) door. Vooral deze man heeft door zijn romans en toneelstukken het existentialisme populair gemaakt. Ook hij gaat uit van de stelling, dat „ik-ervaring" niets anders is dan de ervaring van het „niet-ik". Zich bewust zijn betekent altijd zich van iets an ders bewust zijn. De mens „is" en toch is hij niet zichzelf. Dit is het tragische van de mens, zegt Sartre, zichzelf-be- wust zijn door het andere. Was de mens zich maar niet bewust, was hij alleen maar in-zich-zelf (en soi), dan was hij zich volstrekt eenzelvig. Maar nu hij bewustzijn bezit, stelt hij vast dat dit vol zit van het „niet-ik". De mens is „niets" meer, of beter gezegd de mens is juist door zijn denken en doen, dat steeds betrekking heeft o£> het „niet- ik", zichzelf aan het vernietsen. indien we het Franse woord „néantiser" zo mogen vertalen. Hieruit volgt dat de menselijke be staanservaring een gang is naar het niets, gevolg eveneens angst. Het men selijk bestaan is in zijn diepste grond „zinloos"; het is immers een opgang naar het niets. Wat de mens kan doen, is aan het leven, dat eigenlijk zinloos is. een eigen, totaal vrije „zin en bete kenis" te geven. Het is juist de onbe perkte vrijheid, die geen wetten boven zich kent, de ongebondenheid, die nog enige, menselijke zin kan geven aan de wereld en aan het bestaan. Het zin loos bestaan heeft ons gedoemd vrij te zijn. los van elke binding. De figuren in Sartre's romans en to neelstukken spreken en handelen los, vrij, ongebonden, want ieder moet trachten op zijn eigen manier nog wat zin te geven aan het zinloze. In die algemene vrijheid, ongebondenheid staat de andere mens mij in de weg. Ieder ander is mijn vijand; leven met anderen is een hel (toneelstuk: Huis Clos). Dit zinloze bestaan, dat worden tot niets, dat bestaan met vijandige anderen ver oorzaakt „walging" (Op vrijheid, niets, walging, dood in de existentialistische denkwijze komen nog nader terug). Dit zijn voorlopig enige grondelementen over het bestaan bij Sartre. Bij latere kritiek zullen wij het heb ben over Gabriel Marcel, die een chris telijke en gelovende existentialistische leer ontwikkeld heeft. Drs. A. Wouters sm. Zondagmorgen zal, indien de weers omstandigheden dit toelaten, een lucht kussenvaartuig een overtocht maken van het Engelse Dover naar Scheveningen. De reis wordt ter gelegenheid van de eerste internationale visserijtentoonstelling in de Haagse Houtrusthallen gemaakt door een Hovercraft van het type Denny T2 Het „zweefvaartuig" biedt plaats aan ze ventig personen. Bij gunstig weer verwacht men de Hovercraft, die onder commando staat van captain „Bill" Mason, omstreeks vijf uur s middags voor de Scheveningse pier. De overtocht zal ongeveer tien elf uur in beslag nemen. Bij minder goed weer overweegt men de oversteek via vlissingen te maken. Hier zal het vaar tuig alvorens de tocht naar Scheveningen wordt vervolgd, een grondige bunker en inspectiebeurt krijgen. SINCE 1872 BYRON JACKSON N.V. Division of Borg-Warner Corp., Chicago Etten (N.B.) Amerikaanse fabriek van gereedschappen voor olieboringen en van centrifugaalpompen vraagt voor zo spoedig mogelijk: a. CENTERDRAAIER c. CHAUFFEUR van personen- en vrachtvervoer Voor goede vaklieden is er dit jaar een vrije wo ning beschikbaar, terwijl ook vakbekwame jonge komen" trouwplannerf hiervoor in aanmerking reiskosten bU"en EUe" ontvangen vergoeding van Persoonlijke sollicitaties op maandagavond 4 mei Etten e" UU1' aan de fabriek' ^Helweg e! Eventuele schriftelijke sollicitaties te richten aan Byron Jackson N.V.. Postbus 25 Etten (N B met kantoorruimte en woonhuis in Roosendaal. de omgeving van Brieven onder no. 8091 bur, van dit blad. OPENBARE VERKOPING NOTARIS te TERNEUZEN zal op dinsdag 5 mei 1964. des nam. 2 uur in het café Wiskerke, krachtens art. 1223 B.W. in het openbaar verkopen: BOUWLAND in de Dijokmeesterpolder te Philippine, sectie A num mer 828. groot 1.70.26 h.a Verpacht aan de heer A D Lijbaert voor f 289.44 per jaar. Betaling koopsom binnen 30 dagen, onkosten binnen 6 dagen. Aanvaarding in het genot der pacht vanaf 1 juni 1964 Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. Een beste krant in elk opzicht Uw adres voor: het VERHOGEN van Uw LANDBOUWWAGENS ten behoeve van LOS GRAAN. Tevens te koop: ALLE MATERIALEN VOOR ZELFBOUWERS Emmastraat 56 Tel. 01155—714 Axel STEN CILWERK BOEKDRUKWERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEëN KANTOORMACHINE- HANDEL BOEKHANDEL KANTOORMEUBELEN DE ROOY Laageinde 89-91 Postbn, 62 Telefoon 04160—1311

de Stem | 1964 | | pagina 15