DAME Vissen geven boeiende onderwater-concerten Oudenbosch I T T E R Scheepssirene Oorlog en vrede 20 N, VEN, MS 3.: 21 21 M.V. DE FAAM UIT ONDERZOEKINGEN IS GEBLEKEN Liefdespraal en krijgsrumoer Vopo's beschieten vluchtenden Pamfletten tegen Franco Zuster doctoreert op Keuls dialect intaga» IESTATIE- TIJDENS VOOR- IJ ZIEKTE LING )AG RKKLEDiNG cn weten? itj* of «on ij komtn (1 nt U op ons co werkdag p Maandag» r. Do anders jak. IDELEN 01620-3901 10 uur 4527 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1964 DE KANAALVERBREDING BIJ ZELZATE- SAS VAN GENT orden geplaatst een N EERSTE VAKMAN. sche opleiding wordt ge- tijkervaring in aanleg en >fd- en dienstleidingen. AWALO-diploma vereist. ftijd: f 599,43 (bij 27 jaar) zijn van toepassing: va il- en kledingtoelage, pre- costentoelageregeling, ver- agen na het verschijnen an de burgemeester. DN ROTTERDAM tterdam en Tilburg IDELIJK WERKI TILBURG zoeken wij ng ITERS achtbaan voor iemand, eciale vak bekend is en intwoording durft te ïem verwacht goed met tnen omgaan, zodat hij verkers een prettig sa- team vormen, waardoor >rdt afgeleverd. chten van dit zelfstandig rij een goed salaris met lorzieningen. niet in Tilburg woon- een regeling worden erzocht een kort briefje onderstaand adres of n met onze fabriekschef >4250 - 31 0 81 5TRIE KEMPER ONDE N.V. aat 40 - Tilburg SUIKERWERKEN laar afdeling ijke dienst lektrische naaimachine en n de directiekantoren SONEELSZAKEN T 19 - BREDA (Van onze verslaggever) Kanaalverbreding Terneuzen- Gent. Een groots werk, dat niet alleen de aanblik van dit gebied drastisch verandert en nog zal veranderen maar dat ook het begin is van een grote economische expansie tussen Gent en Terneuzen. Vanuit de lucht krijgt men op dit moment reeds een heel duidelijk beeld van de nieuwe loop van het kanaal. Lucht- fotograaf Slagboom heeft de stand van zaken met betrek king tot de kanaalwerken vanaf Zelzate tot aan Terneu zen speciaal voor Dagblad De Stem in beeld gebracht. De bovenste hierbij afgedrukte foto geeft een bijzonder interes sant overzicht van hoe het nieuwe kanaal (vanuit Gent gezienten westen van Zelzate zal worden om geleid. De westelijke kanaaloever is nog geheel intact. De oostelijke kanaaloever is al voor een groot deel weggegraven. De nieuwe oos telijke kanaaloever ziet men in het midden rechts de foto binnen komen. Deze oostelijke kanaaldijk zal volgens de witte stippellijn het bestaande kanaal afdammen en in het verlengde van de stip pellijn in noordwestelijke richting doorlopen. Ten westen van Zelzate zal het nieuwe kanaal in een flauwe bocht naar het noorden af buigen om aansluiting te zoeken bij de kanaalverbinding te Sas van Gent, die daar aan de oostelijke kant van het kanaal zal worden tot stand gebracht. Uiterst links boven op de foto kan men nog juist de overbrugging van het kanaal bij Sas van Gent zien. Ook is heel goed waar te nemen welke breedte het nieuwe kanaal hier zal krijgen. Om nog even naar Zelzate terug te keren. Het kanaalgedeelte bo ven de stippellijn, dat Zelzate mo menteel in tweeën deelt, zal te zijner tijd worden gedempt. Op dit gedempte gedeelte zullen plantsoe nen worden aangelegd. De kanaal verbreding zal in totaal 500 huizen in Zelzate onder de slopershamer brengen. Ook verschillende bedrij ven stonden de verbreding in de weg. Hieronder bevond zich een grote fabriek, die inmiddels reeds is afgebroken. Het spoor van de slopers is op de foto goed te vol gen. Men hoeft andermaal slechs de stippellijn in noordwestelijke richting na te gaan. Aangezien het kanaal hier een geheel nieuwe loop krijgt hebben de Belgen de kans gekregen om op vrij eenvoudige manier een tunnel onder het nieuwe kanaal aan te leggen. Deze tunnelwerkzaamhe den, waarmee eind vorig jaar be gonnen is, kunnen namelijk hele maal „op het droge" worden uit gevoerd. De bouwput voor deze tunnel, die de stad Zelzate in zuid westelijke richting een snelle ver binding met West-Vlaanderen zal geven, wordt 26 meter diep. Rechtsonder op de foto ziet men een zogenaamde cutterzuiger, die het nieuwe kanaalgedeelte op de vereiste diepte zal brengen. Even ten noorden van de cutterzuiger ligt nog een stuk van de oude kanaaloever dat moet worden weggegraven. De middelste foto Iaat de bestaan de drie kanaalarmen bij Sas van Gent zien. De foto is vanuit het noor den genomen. Rechts ziet men de ver keersweg Terneuzen-Gent langs de westelijke kanaalarm lopen. De rech- terkanaalarm is al lang niet meer voor het doorgaande scheepvaartver keer geschikt. De middelste kanaal- arm is eveneens voor het doorgaan de verkeer afgesloten. De oostelijke kanaalarm (midden op de foto) zal naar links worden verbreed. De nieu we oostelijke kanaaldijk is duidelijk te zien. Midden-boven op de middel ste foto ziet men de afbuiging van het bestaande kanaal in de richting van Zelzate. Deze bocht zal dus uit het kanaal verdwijnen. De onderste foto geeft nog een duidelijk detail-overzicht van de kanaalverbreding te Sas van Gent, nu gezien vanuit het zuiden. Even ten zuiden van de brug over het kanaal ziet men zelfs al een gat in de „oude" oostelijke kanaaloever, die uiteindelijk geheel zal dienen te verdwijnen. Op dit punt, onmid dellijk ten zuiden van de weg naar Westdorpe. heeft het kanaal zijn toekomstige breedte reeds bereikt. Langzaam maar zeker zal de ge hele strook land rechts-onder op de foto tot aan de nieuwe dijk worden weggegraven. Het stuk land dat hier aan de kanaalverbre ding opgeofferd dient te worden loopt als een duidelijk gemarkeer de brede diagonaal over deze foto: van rechts-onder naar links-boven. Links-boven ziet men nog juist de afbuiging van het kanaal naar Sluiskil. Zoals onlangs uitvoerig gemeld zal de bestaande brug over het kanaal verdwijnen. Er zal, iets naar het noorden, een nieuwe brug worden gebouwd. Deze brug vormt een onderdeel van de verbetering van de wegensituatie rondom Sas van Gent, waarover wij niet lang geleden hebben geschreven. Dat er kwakende, knorrende, fluitende en trommelende vis sen bestaan is iets, dat vissers, zeelieden en aquarium-liefheb bers al lang weten- Het is eigen lijk merkwaardig, dat de opvat ting, dat vissen stom zijn zo lang is blijven bestaan, nu men al sedert tientallen jaren weet, dat ook vissen een gehoor heb ben. Aristoteles kende al zes soorten vissen in de Middel landse Zee, die in staat waren krachtige geluiden voort te brengen. Dr. Hans Schneider, als docent verbonden aan het zoölogische instituut van de uni versiteit van Tübingen in Duitsland, houdt zich als des kundige voor bio-akoestiek in tensief bezig met het onderzoek naar de geluiden die vissen ma ken. Volgens hem beschikken vissen kennelijk over een zin tuig voor „spreken", besr al lang weten. Het is De wetenschappelijke belangstelling: voor de geluiden die vissen maken is niet nieuw. Men heeft omstreeks 1940 in de Verenigde Staten, toen men in verband met het afluisteren van duik boten in de Chesapeake Bay een akoestische onder-water-afluister in stallatie beproefde, al ontdekt, dat vissen geluiden maken. De ingenieurs registreerden telkens wild geraas in de diepte. Wanneer zij dan een kleine springstoflading tot ontploffen brach ten, werd het even stil. Maar een paar minuten later viel het geraas op nieuw te beluisteren. Vissers verschaften al gauw ophelde ring: het lawaai was afkomstig van de in deze baai veel gevangen raas- vis (micropogon undulatus), die in deze bocht pleegt te paaien. In de paaitijd komen hier miljoenen raasvis- sen bijeen, hetgeen een enorm concert oplevert. In deze wateren komt ook de twee meter lange adelaarsvis voor, welks geluiden men nog uit 18 meter diepte kan horen. Veel lawaai maakt ook de zoetwa ter-trommelaar (aplodinotus grunniens) Deze vis trommelt door middel van een speciale pees op zijn zwemblaas. Alleen de mannetjes kunnen dit. In de paaitijd houden deze vissen uren lange trommelconcerten. Dr. Schneider heeft het trommelgeluid opgenomen. Het bestaat uit een snel opeenvolgen de impuls, die wel 5 seconden kan aanhouden. Het geluid is zeer diep. Wanneer vele mannetjes tegelijk trom melen, dan hoort men via de onder water-microfoon alleen nog een gelijk matig gebrom. De trommel dient om de wijfjes aan te lokken tot paaien. Is de paaitijd ten einde, dan wordt het weer stil in het water. Als *n scheepssirene klinkt de roep van de lelijke paddenvis (opsanus tau), die in de ondiepe kustwateren van het oostelijk deel van Amerika leeft. Deze wordt ook wel „bootsmansvii" ge noemd. Zijn fluittoon is ook boven water goed te horen. Op slechts zes tig centimeter afstand is het geluid, dat deze vis maakt nog zo sterk, dat het overeenkomt met het door onder grondse treinen gemaakte lawaai en de trommelvliezen pijn doet. Het ge luid van deze paddenvis heeft het ka rakter van een klank 'met een basis- toon van 140 Hertz en talrijke hoge tonen tot 2000 Hertz. Iedere roep duurt ongeveer een seconde en dient even eens om een wijfje er van te infor meren, dat in een schuilplaats onder een steen een mannetje zit te wach ten. Het wijfje gaat bij hem op be zoek om te paaien en trekt zich dan weer in dieper water terug. Het man netje bewaakt de eieren, wacht tot het broedsel eruit komt. Slechts af en toe fluit het dan nog een beetje voor zichzelf. De taal van de paddenvissen kent nog een grommende gevechts- toon, die dient om de aanval van soortgenoten af te weren. Ook de vrouwtjes kunnen grommen, maar niet fluiten. Bij het grommen nemen de vissen vaak een dreigende houding aan. De paddenvis heeft trommelspie ren aan de zwemblaas, die echter niet van buiten trommelen maar door sa mentrekking de gasinhoud van de zwemblaas in beweging brengen. Hier door ontstaan dan de geluiden. Een zeer gevarieerd tot rijk voca bulaire hebben de fraai gekleurde ane moon-vissen (amphiprion xanthurus), die dr. Schneider in een aquarium met een onderwater-microfoon beluis terde. Deze vis leeft in symbiose met de zee-anemonen en verdedigt „zijn anemoon energiek tegen soort genoten die trachten hem te verdrij ven en zijn plaats bij de anemoon in te nemen. Tijdens dergelijke ge vechten maakt de vis typische gelui- u eeE vreemde anemoon-vis in aantocht, dan stoten zij lange reeksen klanken uit, die op tien meter af stand van het bekken nog goed te horen zijn Dr. Schneider noemt dit „dreigklanken". Is de vreemde vis kleiner dan de vis, die de anemoon bezit, dan slaat h(j op 't luid van de dreigklanken op de vlucht. Is hij echter even groot, dan valt hU aan. Hü stoot dan zelf ook dreigklan ken uit. Deze klanken zyn langgerekt en krakend. De vissen gaan vechten, rammend en bijtend, de een probeert de ander van de anemoon weg te trekken. Na hoogstens een kwartier geeft een vis de strijd op en zwemt weg. De overwinnaar neemt de anemoon over en verdedigt deze op zijn beurt weer tegen andere vissen. Vaak ook valt hij zijn vroegere tegenstander nog eens aan onder het uitstoten van dreig- en vechtklanken. De verdreven vis laat zich echter niet meer in met een gevecht, want dat mogen over won dieren niet. Hij waggelt een beetje met zijn kop van links naai rechts en stoot zulks doende deemoe dig klanken van berouw" uit, die men zou kunnen vertalen in ,,ik doe toch al niets meer, ik ben vóór coëxistentie." De aanvaller zwemt dan meteen weer weg. Het is vermakelijk op de geluidsbanden van dr. Schneider zo'n vissengesprek te volgen. In de drei gende klanken van de vis die over won, mengen zich de klagelijke, kleine geluidjes van de overwonne. Bij het uiten van dreig- en gevechtstonen waggelt de anemonenvis eveneens met zijn kop, maar op en neer. De tijgervis (therapon jarbua), een baars die in de Stille Oceaan voor komt, die dr. Schneider eveneens in het aquarium „verhoorde" is een echte kletsmajoor. Ook deze 'vis trom- jL-™ zwemblaas. Vissers in de Stille Oceaan luisteren aan het roer naar het geluid van deze vis en gaan dan op hem jagen. De tijgervis trommelt onafgebroken en wanneer een andere vis laat weten, dat hij hem hoort, antwoordt de tijgervis daarop met nog meer getrommel. Drie tijger- vissen in het aquarium van dr. Schnei der produceerden met elkaar in vijf minuten 1148 korte trommelgeluiden. De tijgervis beschikt behalve zijn nor male trommeltoon ook nog over een dreigtoon. Deze dreigtoon dient vooral om andere tijgervissen weg te houden van de schuilplaats van deze graag alleen levende vis. De tijgervis waartegen wordt ge bruldzet zijn rugvinnen omhoog, „zegt" eveneens iets (waarschijnlijk een verontschuldiging) en zwemt haastig weg. De dreigtoon bedraagt tot 200 impulsen per seconde. Des te intensiever de vis dreigt, des te lan ger worden de dreigklanken. Vol gens dr. Schneider zal men ongetwij feld nog vaststellen, dat nog vele andere vissoorten geluiden voort brengen. Vopo's hebben bij de muur te Bad Harburg het vuur geopend op vier jonge Oostduitsers die probeerden naar het westen te vluchten. Een van hen werd pinaen e anderen moesten hun po gingen opgeven en naar Oost-Duitsland terugkeren. De zestienjarige Helmut We ke Mn Ho°r m het struik«ewas te dui- ken aan de regen van kogels te ontko- 24"iarige gewonde Horst Godlich kieeg een schot in de maag, maar be- twM nnt ,emiv-,Westdui,s sebied. De cehnnr Oostduitsers gaven ?an een Oostduits bevel om rechtsomkeert te maken. h °e„ laatste dagen zijn in Barcelona in het geheim pamfletten verspreid die od roepen tot een demonstratie tegen he"t regime van Franco. pam*let was bedoeld als een pro test tegen het lot van de Spaanse arbri- nfiKr- &en ue huidige toestand in Ca- talonie. De bevolking werd verzocht door middel van stilte haar gevoelens tegenover het regime te laten blijken haald'0" Va" pamflet 's niet ac'hter- Andere pamfletten, onlangs verspreid dooi een ondergrondse arbeidersgroep st3kfna»^Pfer0epei1 om door middel van stakingen tegen Franco te protesteren. tt Haarlemse zuster Gonzagua (zuster ri. a. a. Damave) van de congregatie der Franciscanessen heeft aan de Rijks universiteit in Utrecht als eerste van deze orde de doctorstitel verworven. Zii promoveerde tot doctor in de letteren op der pP!'°effCrn" «etltcld- -Die Sprache a rt des traumenden Monchs" De Pilgerfahrt in een geschrift in Keuls dialect, dat dateert uit de eerste helft ya" de Vijftiende eeuw. Het werd in 1925 door dr. A. Meyboom uit Utrecht uitgegeven. De dissertatie van zuster Gonzagua bevat in hoofdzaak een riim- onderzoek van de Pilgerfahrt

de Stem | 1964 | | pagina 13