Papier voor UW pen ONZE PUZZEL MEmsmE Eerste helft van mei staat in teken van de „vitesse" RIPOLIN PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV Maquillage Amm KRITISCH DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MEI 1964 Liturgische kalender Eerste doodsoorzaken: hartziekten en kanker door den Bruinen met is 't af! Oplossing Radio Televisie commentaar Streekplan Kreke-haven Festivallen IV KOSTWINNERS VERGOEDING Voor enige weken is in deze rubriek ter sprake gebracht, ik meen door V. uit Putte, het z.i. ten onrechte niet ver strekken van vergoeding voor het moe ten opkomen in mil. dienst. Daar de regeling betreffende de vergoeding in mijn bondsblad had gestaan ben ik die eens gaan opzoeken en meen goed te doen het een en ander mede te delen uit dat blad. Voor aanvrage vergoeding wende men zich in eerste instantie tot de afd. mil. zaken op de secretarie, want de uitvoering van de regelingen inzake kostwinnersvergoeding en derving in komsten is in handen gelegd van de burgemeester der gemeente. Hieronder geef ik gegevens betreffende de vergoe dingen. Voorzichtigheid met daaruit direct conclusies te trekken is wel ge boden, want met enige terughoudend heid moet ge de staatjes beschouwen omdat voor elk geval geen gedetailleer de uiteenzetting kan worden gegeven. Het gaat hier dus over een uiteenzet ting in het algemeen en als norm geldt dat de dienstplichtige militair van de eerste oefening in beginsel voor kost winnersvergoeding in aanmerking kan komen indien het totale gezinsinkomen van de overige gezinsleden beneden een bepaald vastgesteld bedrag ligt. Het onderstaande gezinsmaximum geld per week voor kostwinnersvergoe ding: gezin van 1 persoon f 100, 2 personen f 108, „3 f 116 „4 f 124,— „5 f 132,— „6 f 141,— 7 en meer personen f 21,50 per persoon De in dienst zijnde jongen mag niet meegerekend worden voor de grootte van het gezin doch als er 2 broers ge lijktijdig in dienst zijn worden de bo venstaande gezmsmaxima met 25 pet. verhoogd. Om in beginsel in aanmerking te ko men voor medekostwinner, dus als b.v. vader of broer hoofdkostwinner is, geldt dat hoogstens 45 pet. vergoeding kan worden uitgekeerd van het loon dat hij verdiende of zou verdienen b.v. door periodieke loonsverhoging. De berekening van het gezinsinkomen is dan wel ingewikkeld en kan dus het beste met onderstaand voorbeeld wor den duidelijk gemaakt. We nemen een gezin dat buiten de in dienst zijnde jongen uit 5 personen bestaat: de vader, de moeder, een verdienende dochter en 2 schoolgaande kinderen. Het gezins inkomen ligt dan b.v. als volgt: Weekl. pa f 80,100% is f 80, Kinderbijsl. f 9,54 100% is f 9,54 Moeder f f Dochter f 35,60% is f 21, 2 kinderen f f Totaal f 124,54 f 110,54 Daar het gezinsinkomen in dit geval minder is dan f 132,dat voor het gezin geldt (zie boven) kan de mede kostwinnersvergoeding, als de zoon die dan militair is, f 45,— per week ver diende, maximaal f 20,45 bedragen, zijn de 45 pet. van het verdiende loon. Het verschil tussen totaal-inkomen f 110,54 en f 132,is namelijk f 21,46. Indien de zoon echter f 55,per week ver diende en 45 pet. dus f 24,75 is, gaat dat bedrag boven het verschil van f 21,46. Er zijn nog heel wat bepalingen o.a. voor opkomst herhalingsoefeningen, verschil in vergoeding voor loontrek- kenden en zelfstandigen e.a. doch daar kan ik niet verder op ingaan want dan wordt dit schrijven te groot. Door bovenstaande meen ik velen een nuttige wenk te hebben gegeven waar van zij wellicht kunnen profiteren doch wil er nog wel op wijzen dat boven staande cijfers 11/2 jaar oud zijn en de bedragen zeer zeker verhoogd zul len zijn gezien de diverse loonsverho gingen. B. OP ZOOM F. MAURER v. d. Rijtstraat 15 VUILNISEMMERS Nog geregeld staan er dozen en rom mel van allerlei aard naast de vuilnis bakken op de straat en het is het per soneel van de ophaaldienst ten strengste verboden dit alles mee te nemen, alsook het aanpakken van dergelijke rommel. Zij mogen alleen kleine pakjes aanne men. Nu zou ik graag langs deze weg wil len vragen, laat ons het voor deze mensen niet zo moeilijk maken. Het is makkelijk gezegd, je mag dit of dat niet doen, maar het lijkt me in de praktijk heus niet zo eenvoudig om „nee" te zeggen als je tegenover de mensen staat en als het straatvuilrui- men je al jaren in het bloed zit, de rom mel te laten staan. Deze mensen wor den en er zijn er al die reeds gestraft zijn met ander werk. Het gevolg daar van minder verdiensten en dat vind ik verschrikkelijk. Niemand krijgt graag minder geld, wel meer. Laten we dan onze vuilnisbak met meer zorg inruimen, dan kan er nog best wat bij. Zet kartonnen dozen een nacht in de regen of in wat w«ter dan vouw je ze 's mórgens op tot bijna iets van niets. Help mee het is ook in ons belang, want we moeten dankbaar zijn dat er nog mensen te vinden zijn voor dit niet al te frisse baantje. Kijk som mige vuilnisbakken maar eens aan of til ze maar eens op. BREDA. M. v. ZUINEN-v. DONGEN CULTURELE DAG De culturele dag te Lamswaarde is succesvol verlopen, wat betreft de be langstelling. Toch is alles niet zo spor tief gegaan als wel gekund had. Zoals b.v. het toneel. Kloosterzande kwam met „Verbrande lijken'' zeer goed te voorschijn naar de zaal te oordelen. Lamswaarde kwam ook met een goed stuk namelijk: „Broer Konijn, handelaar in huiden en vel len". Dit stuk ontving de le prijs wat volgens de zaal toch niet verdiend was. Na de pauze speelden „The Fly Cat chers" uit Hulst vijf nummers waarvan de zaal op zijn kop stond, om het zo maar eens te zeggen. De voorzitter van de KAJ te Lamswaarde zei nu dat ze met mee mochten dingen naar de prijs. Hij kondigde twee nummers aan, die zogenaamd voor de wedstrijd in aan merking kwamen. De jury gaf 145 van de beschikbare 150 punten aan The Fly Catchers. The Fly Catchers voelden zich hier mee beledigd denk ik. Maar de voorzit ter dacht van niet want hij wilde het orkestje al contracteren voor de kermis te Lamswaarde waar de leider wel niet meer in zal trappen denk ik. LAMSWAARDE, EEN TOESCHOUWER W INKELS ZATERDAG OF MAANDAG DICHT? Waarom wil de middenstandswinke lier een maandagsluiting en waarom ageert men daartegen? Het grootwinkelbedrijf heeft deze zaak rond door een roulatiesysteem. Het kleinbedrijf (zonder personeel) heeft dit probleem niet en dus geen belang stelling. De werknemersbonden denken in het belang van hun leden te wer ken door fel tegen deze maandagslui ting te zijn. De protestants-christelijke groepen zijn tegen, omdat ze pleiten voor een zaterdagsluiting i.v.m. de zon dagsrust (Sport). Daarom is het thans noodzakelijk, dat de middenstandswinkelier ook zijn stem laat horen om de eenzijdigheid in de berichtgeving bij de voorlichting van het publiek recht te trekken. Wij winkeliers, moeten onze klanten duidelijk maken waarom wij ijyeren voor een gesloten maandag. Dat is nl. niet om ook een vrije dag te hebben, neen deze sluiting is ons opgedrongen als enig-mogelijke oplossing van het arbeidstijdverkortings-probleem. Door deze vijfdaagse werkweek, wel ke binnenkort wordt ingevoerd, komen wij voor zeer grote moeilijkhederi te staan, omdat wij verplicht zijn het per soneel (incl. chefs) 50 vrije dagen plus 2 weken vakantie enz. te geven (waar van 7 op zaterdag). Dat betekent dat er bij een middalmatig bedrijf regel matig enige krachten gemist moeten worden, hetgeen vooral op zaterdag een onmogelijkheid is. Wij zouden enige krachten extra moeten aannemen, wat een zware financiële belasting zou be tekenen, maar dat is zelfs niet mogelijk, want er is nu al gebrek aan personeel. Het grootbedrijf kan met rouleren dit probleem enigszins oplossen door de grotere omvang en de mindere nood zaak van geschoold personeel. Hier door kan het zelfs de schijn wekken, dat het meer doet voor de belangen van de consument dan de zelfstandige winkelier. Wij echter menen ook. juist in het be lang van onze klanten té handelen door te streven naar de mogelijkheid 100 pet. service te bieden met voltallig per soneel vijf dagen achter elkaar. De werknemersbond is tegen de maan dagsluiting. Zij ijvert voor de vrije za terdag. Of dit een consumentenbelang is, vraagt men niet, evenmin of de werk nemers het leuk zullen vinden als ze straks op hun vrije zaterdag voor ge sloten winkeldeuren zullen staan. De koopgewoonte op zaterdag is zo vast ingeburgerd, dat niemand deze gezel lige koopdag zou willen missen. Daar om streven wij naar opening onzer za ken op zaterdag. Een onderzoek onder het personeel heeft uitgewezen, dat men over het al gemeen zeer ingenomen is met een „long weekend" (zondag en maandag) Natuurlijk zijn er die liever zaterdag vrij hebben, doch het is de consequen- er bij een middelmatig bedrijf regel- zaterdag werkt, dat geldt immers voor diverse beroepen (verpleegster, dokter, politie etc.). Als wij middenstandswinkeliers (en dat geldt ook voor de filiaalbedrijven) de maandag kunnen benutten om al die vrije dagen op te vangen, dan vrijwel iedereen hiexmede gediend, te meer daar deze dag vanwege het spe cifiek huishoudelijk werk het meest ge schikt is. Wij hopen hiermede deze zaak duide lijk te hebben belicht en zijn ervan overtuigd dat zowel de consument, het personeel als de winkelier zullen zijn gebaat met een maandagsluiting. NAMENS EEN GROEP WINKELIERS UIT BREDA Wat denken onze lezers-consumen ten ovêr deze kwestie? Maak ons uw mening kenbaar. De redactie. (Advertentie) Dit seizoen lanceert Payot Voor Uw teint: Crème satin: een zeer luchtige, gekleurde basiscrème. Nutricia teintéeeen onberispelijk maquillerende en voedende crème. Tayane: een volmaakt matterende en dekkende fond de teint in 5 tinten en de laatste nuancePlatine. Nieuw: Tayane in plastic tube (voor uw tasje). Voor Uw Hppen de nieuwe kleuren: Brise Rose, een zonnig pastelroze en Aube Dorée, een rijp abrikoos-rood voor de jeugd. Frisheid-Schoonheid-Jeug'd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. ZONDAG 3 mei. Vijfde zondag na Pasen. Wit. Mis: Vocem. Credo. Prefatie van Pasen. MAANDAG 4 mei. H. Monica. Wit. (Moe der van de H. Augustinus. Zij bracht haar man, de heiden Patricius, tot het geloof en haar zoon wist zij tot God te rug te brengen. In 387 stierf zij te Ostia) Prefatie van Pasen. DINSDAG 5 mei. H. Pius V. Wit. (In 1504 te Bosco geboren, trad hij op jeugdige leeftijd in de Orde van de Predikheren. Hij was Paus van 1566 tot 1572. Hij gaf de Catechismus Romanus uit en herzag het brevier en het missaal. In zijn pon tificaat viel de overwinning op de Tur ken in de zeeslag van Lepanto). Prefa tie van Pasen. WOENSDAG 6 mei. Vigilie van Hemel vaart. Wit. Prefatie van Pasen. DONDERDAG 7 mei. Hemelvaart des He ren. Wit. Mis; Viri. Credo. Prefatie en Communicantes van Hemelvaart. VRIJDAG 8 mei. Mis van Hemelvaart. Wit. Prefatie van Hemelvaart. ZATERDAG 9 mei. H. Gregorius van Na- zianze. Wit. (Hij is in 329 of 330 gebo ren. Zijn heilige moeder Nonna wijdde hem reeds bij zijn geboorte aan God toe. Hij was bevriend met de H. Basi- lius, die hem altijd tot steun was. Later werd hij bisschop van Sasima, Nazianze en Constantinopel. In zijn laatste le vensjaren wijdde hij zich aan zijn the ologische werken. De kerkleraar stierf in 390). Prefatie van Hemelvaart. Volgens een studie van de Wereldge zondheidsorganisatie zijn hartziekten, kanker, infectieziekten en ongelukken de voornaamste doodsoorzaken. In Noord-Amerika, Europa en Austra lië komen de hartziekten op de eerste plaats, gevolgd door kanker, vaatziek ten, ongelukken, griep en longontsteking. In de leeftijdsgroep van 1 tot 44 jaar is het grootste aantal sterfgevallen het gevolg van ongelukken, in de groep van 45 tot 64 eist kanker de meeste slacht offers en in de groep van 65 en ouder zijn hartziekten de voornaamste doods oorzaak. In Latijns Amerika, Afrika en Azië voeren infectieziekten de boventoon. Maag- en darmstoornissen veroorzaken er meer sterfgevallen dan welke andere ziekte ook. In Japan komt zelfmoord hoe langer hoe meer voor. (Advertentie) geeft u de garantie voor een heerlijke en verkwikkende jvakantie of een ontspannend weekend. 70 km gezellig zeestrand Bergen, bos sen, rivieren en valleien In de Ardennen Het rustige Kempenland Watersport, golf Wereldvermaarde Kunst steden •Folklore Schitterende festivals tennis. en kunstmanifestaties (Brussel. Luik, Spa, Mons. Oostende, Knokke, Ant werpen, Gent, Doornik, Namen...) Voor treffelijke Hotels en Restaurants. GRATIS VERKRIJGBAAR: Nieuwe brochures: Ardennen. Kunst steden, badplaatsen, schilderachtige streken Hotelgids 1964 Camping - Caravanning (280 terreinen) Brochure Vakantie voor Allen (Adres sen van 200 goedkope pensions) Kalender der Merkwaardige Gebeur tenissen Festivalfolder 1964. Een gul onthaal wacht u In het prachtige en zo boeiende België, bron van levens vreugde. Inlichtingen en documentatie: bij uw Reisbureau of het Nationaal Belgisch Verkeers- bureau. Leidsepleln 7, Amsterdam. Tel. 020-245959. De maand april en de eerste helft was H- Visser, algemeen bekend en zich - - verheugend in een grote populariteit. Om van mei staan op alle vluchtpro gramma's in het teken van de vitesse. Wat is een vitesse-duif? Welke zijn haar bijzondere kwa liteiten? Mijns inziens is het een duif die vroege prijzen wint van Duffel tot Novon. En van boven Parijs de kat stuurt. Een duif dus die wel over sprint maar (waarschijnlijk) niet over uithoudingsvermogen (volgens sommigen: niet over oriëntatiever mogen) beschikt. Daarmee is ook de tweede vraag reeds ten dele beantwoord. De voornaamste kwaliteit van de vi- tesseduif is dat ze slim en rap is. Jawel zult u zeggen maar is daar astublieft ook iets bijzonders aan te zien en te voelen? De beste vitesse- duif die ik in de jaren vijftig ben tegen gekomen was de fameuze „Witte" van Denis Vanderlinden te Anderlecht, des tijds vitesse-kampioen van Brussel en misschien wel van gans België. Van zijn overwinningen ben ik de tel kwijt. Hij vloog bijna niet anders dan eersten. De „Witte" was een middelmatige duif in bouw en grootte. De iris was grijs-wit met veel tekening. Een staaloog zeggen ze boven de Moerdijk. Er zit meer kracht in zo'n uitdrukking. Schelvis klinkt zo denigrerend. Toch was het een Janssen van Arendonk, gekruist met Beerts van Scherpenheuvel, die de echte Van Havermaets had zitten, van de Klin- ge. Onberispelijk in zijn verenkleed en met spiervlees als de biceps van Popey de zeeman, na de eerste hap spinazie. Of als ge die dikkels beter kent, van Lambiorix. De „Witte" was wel gezwollen, maar toch geen soepele of taai aanvoelende duif Hij voelde meer aan als een opge pompte voetbal. Je kreeg het idee dat hij als je er met een speld in prikte, even hard zou leeglopen als een ballon netje. De indruk die hij gaf was macht. Oplettendheid en macht. Macht die de vleugels op en neer jaagt in een tempo om erbij neer te vallen, tot alle tegen strevers uit het wiel gereden waren. Zet men zo'n duif boven zijn afstand, dan vliegt hij in datzelfde tempo tot zijn benzinetank leeg is en hij naar beneden moet, omdat hij zijn laatste druppel energie heeft opgebruikt. Bredase bond De Bredase Bond vloog met 2484 dui ven St.-Ghislain. Er hadden er vlot dui zend meer kunnen zijn doch menigeen vertrouwde het mistige weer niet en keek de kat. uit de boom. Hadden de zaterdagvliegers van Gelderland en Overijssel de dag tevoren niet een ijse- lijk slecht concours af te lappen gehad, dat volle twee dagen geduurd heeft, van Roosendaal? De man in forme in Breda gezondheidsredenen heeft hij moeten be danken voor het bestuur der C.C. Hij is het wat kalmer aan gaan doen en heeft een nieuwe woning betrokken in de Kwakkelhutstraat waarheen hij twee maanden geleden ook zijn duiven over bracht. Wie dacht dat het daarom dit seizoen maar kwakkelen zou zijn met Driek. is de plank wel bijzonder ver mis. Jan Tijs, die al evenmin van de poes is, werd met zes lengten gevloerd, wie doet hem na? 1 en 16 H. de Visser voornoemd, met onze hartelijke gelukwensen; 2 de snelle Jan Tijs, vroeger toen hij de echte Shet landers had zitten, in de Oranjeboom straat, tegenwoordig aan de kanten van Teteringen, hou je taai Jan; 3 en 21 C. Nooyen: 4 M. den Braber; 5 beenhouwer M. Heijnemans, zeer rappe duiven; 6 Jac. Kouwenberg, ook met geen kauwen; 7 Jac. Horward. de fondkampioen; 8 Jan Wirken; 9 Jo Hermus; 10 Kees Brosens (met muziek); 11 C. Kok; 12 en 15 C. Nolten, die zijn prestaties van verle den jaar schijnt te willen herhalen; 13 Jan van der Horst, altijd van de partij; 14 C. Boeren; 17 L. van Gooi; 18 Rinus van Rooij; 19 Fr. Remie; 20 de sterke combinatie Bos-Wennnekers; 22 M Ver- straeten; 23 L. Remie; 24 Arn. Derks; 25 en 31 Gerrit Oomens (en zonen)26 A. de Graaf; 27 A. Konings; 28 L. J. Helmer; 29 P. Marijnissen; 30 G. Ste vens enz. Serie 2 is voor C. Nooyen en Ko,. serie 3 voor Driek Visser. „Lillek" Nieuw-Ginneken op St.-Ghislain: 1 G. de Rooij; 2, 5, 11, 16. 18, 20, 25 enz. Jac. de Kort, die alles kort en klein slaat, hij had er ditmaal vierentwintig in de strijd geworpen; 3 H. van de Velden; 4 Jan Antonissen; 6 W van Oosterbosch; 7 A. Martens, 8 H, Martens; 9 C. Wijgaarts; 10 J. Roovers enz. In de combinatie Etten en Leur met 2389 duiven is de gevreesde Ant. Buys van zijn kot gekomen om ze even duide lijk te maken dat zijn eerste prijs natio naal Chateauroux niet beschouwd mag worden als een uitschieter. Hij is van plan ook dit jaar lillek" te doen: 1 en 9 A. Buys voornoemd; 2 C. Nooyens; 4 A: de Rooij; 5 A. Leys; 6 Jan Lam- bregts; 7 Chr. Jochems; 8 P. Roovers en 10 C. Konings. Buys wint de Sprint, de hoofdprijs en het Harde voorwerp. Ook aan madame onze gelukwensen. Wegens Koninginnedag zijn er nog maar weinig uitslagen binnen. Steenber gen wil evenwel niet op het appel ont breken: 1 P IJzermans; 2, 9 en 11 A, Schouteren, die de strijd ook nooit op geeft voor het laatste fluitsignaal; 3 F. van den Branden; 4 M. Slokkers; 5 Er- nest; 6 Jan de Ron; 7 M. Brocatus; 8 A. van Bergen; 10 R. Meesters enz. Inzake Dongen had ik verleden week een fout gemaakt door te overzien dat hier eigen snelheid wordt gevlogen. De heer Jaak Koenen was zo attent mij dit even duidelijk te maken. Waarvoor ook van deze plaats mijn dank: 1 J. van der Zanden; 2 en 6 J. van Gool-Geer; 3 en 5 A. Verharen; 4, 10, 16, 21, 22 A. Core mans; 6 Koos Verharen; 8 Chr. van Dal; 9 en 13 J. A. Verharen; 11 W. Sprangers enz A. Coremans speelt heel het zaakje kort en klein. Ik tel er zo maar even vijf bij de eer ste vijfentwintig. Tot slot De Luchtbode te Loon op Zand met 482 duiven: 1 A. Aarts; 2 A. Beerendonk; 3, 5, 6, 16 enz. M. Vera, de kat leert het muizen niet af zoals u ziet; 4 K. v. Esch; 7 P. Broeks 8 A. Spapens; 9 A. J. van Dongen; 10 H. van der Lind enz. Ik wil dit stukske niet eindigen zonder melding gemaakt te hebben van de hoge onderscheidingen die de sympathieke duivenliefhebbers, kampioen Frans Hane- graaf te Hank ten deel is gevallen. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd hem te onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De redenen hiervoor zijn hemzelf niet bekend, zoveel te meer echter zijn ontelbare vrienden en kennissen, in de hele Biesbosch en ik mag wel zeggen waar ook ter wereld. Zo ooit ergens dan is deze eenvoudige PTT-ambtenaar „onder de moeilijkste omstandigheden" een paard dat de haver verdient. Aan de familie Hanegraaf onze oprechte felicitaties Allemaal goeie. DEN BRUINEN (Advertentie) RIPOL1N Snelverf voor binnen en buiten Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek kracht, Extra duurzaamheid! Horizontaal: 1 de somma van, 3 zachte veertjes, 3 doorzichtige stof, 8 geogr. aan duiding. 10 koeienmaag, 13 karakter, 13 soort onderwijs, 16 onder het nodige voorbehoud, i7 naschrift, 19 jongens naam, 20 onmeetbaar getal, 21 op dit ogenblik, 22 beteuterd, 24 spil, 26 bij woord 28 plaats in Overijsel, 29 kaar- tenboek, 31 kostbare stof. 32 gewicht. 33 bericht, 34 geluid. 36 ongedierte, 37 zijrivier v. d. Donau, 39 titel, 42 plaats in Zeeland. 45 speelgoed, 47 deel v. e. etmaal, 48 gelooide huid, 50 gebergte in Rusland, 52 maanstand, 54 deel v. e. Franse ontkenning, 55 takje, 57 te zijner plaatse (Lat. afk.l, 58 inhoudsmaat, 59 dubbelklank, 61 ambtshalve, 63 geheel de uwe. 64 kindergroet, 65 keur, 67 drank, 69 pers. voornaamw., 70 ernstig, 71 plaats in Siberië, 72 sportterm. Verticaal: 1 waterhoogte, 2 deel v. Su matra, 3 titel, 4 gevangenis, 6 deel v, d. mond, 7 N.V. (Franse afk.l. 8 regel. 9 Gode zij lof (Lat. afk.l, 11 windrichting, 12 steensoort, 14 als eerder, 16 soort dans, 18 overschot, 20 vrucht, 21 deel v. d. dag. 22 wondje. 23 deel, 25 N.V. (Franse afk.l. 27 kleur, 28 voorzetsel, 30 dus (Eng.l 33 klein plantje. 35 holte in de muur, 38 koraaleiland, 40 elk, 41 land in Euro pa, 42 onderaards gewelf. 43 rangtel woord, 44 insekteneter. 46 laatstleden, 47 inhoudsmaat. 49 voegwoord, 51 reeds, 53 lekkernii, 56 ontkenning. 58 tuinge reedschap, 60 stad der oudheid, 62 vreem de munt, 63 jongensnaam. 64 zangnoot, 65 zangnoot, 66 vogel, 67 eenh, v. kracht.. 68 meisjesnaam. Horizontaal: 1 talk. 5 land, 8 aandeel, 9 om. 11 ka, 12 nooit, 14 lunet, 15 grauw. 17 est, 18 aai, 19 ren, 20 tanen. 22 retig, 23 regen, 25 ar, 27 no, 28 makreel, 30 maan, 31 leen. Verticaal: 1 toon, 2 la, 3 karig, 4 ada. 5 leeuw. 6 al, 7 spat, 10 monster. 11 ke gelen, 13 traag. 14 luier, 16 aan. 20 tiran, 21 netel, 22 raam, 24 noen, 26 dra, 28 ma, 29 le. Zaterdag 2 mei HILVERSUM I 402 m VARA: 12,10 Musette-ork. en zangsol. 12,30 Land- en tuinb.meded. Aansl.: post- duivenber. 12,33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Radio Jazzclub 13,50 Voor de twintigers 14,£5 Latijns- Amerikaanse muz. (gr.) 14,45 Meisjes koor 15,05 Humanist en leger, toespraak 15,20 Radiofilharm. ork., koor en sol., mod. en klass. muz. 16,35 Boekenwijsheid 16,55 Pianoduo: lichte muz. 17,10 Licht ens. 17,40 Licht instr. kwintet 18,00 Nws. en comm. 18,20 Draaiorgelmuz. (gr.) 18,30 Muziekkiosk 19,00 V.d. kind. 19,10 V.d. teenagers 20,00 Nws. 20,05 VARA's beker competitie, wedstr.progr. 21,00 Soc. comm. Tango-rumba-ork. met zangsol. 21,45 .Langs vergeten wegen, hoorspel 22,15 Zang en piano (gr.) 22,30 Nws. 22,40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actua liteit 22,55 Dansork. met zangsol. en vo caal ens. 23,30 Lichte gram. 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Kath. nws. 12,10 Country- and Western Express (gr.) 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Instr. ens. en zang 12,55 Platennws. 13,00 Nws. 13,15 Marktber. 13,18 Musicerende dilet tanten 13,40 Franse les 14,00 V.d. jeugd 15,00 Jazzmuz. met comm. 15,20 Koorzang geest, en wereldlijke werken 15,50 Rep. 2e helft finale om de Eng. voetbalbeker 16,40 Lichte gram. 17,10 Licht instr. kwar tet 17.30 Bockbespr. 17,40 Roulette, muz. spelletje 18,00 Kunstkron. 18,30 Lichte gram. 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Sportperiscoop 19,30 Umroepork. en sol.: Populair klass. muz. 20,30 Rieleksen amus.progr. 21,30 Buurmans krant, informaties uit het buitenland 21,50 Bric a Brac, cabaret 22,20 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Kruispunt, discussie over de verschij ningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag 23,10 Bespr. van nwe. klass. gram.platen 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Nwe. gram. 12,25 Weer- ber. 12,30 Hallo, met Henk! 12,55 Progr.- overz. 13,00 Nws. 13,20 Hitparade 14,00 Nws. 14,03 Tips voor de automobilisten 14,30 V.d. teenagers 14,50 Gram. 15,00 Nws. 15,03 Hoorspel 16,20 Filmkron. 17,00 Nws. 17,15 Ad te levavi: liturg, zangen 17,25 Koorzang 17,45 Engelse les 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesport- ber. 18,30 Kerkorgelrecital 19.00 Nws. 19,40 Lichte muz. 20,00 Quiz uitz. v.d. platenliefhebbers 21,00 Carrousel, musical 22,00 Nws. 22,15 Land- en lichte muz. 23,00 Nws. 23,05 Jazzmuz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,18 gevar. progr. en act. 17,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 19,08 Lichte muz. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 20,30 Chansons 22,00 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Gevar. muz. 23,55 Nws. Zondag 3 mei HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded., postdui- venber. en soc. strijdlied 8,18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9,45 Geest, le ven, toespr. IKOR: 10,00 Kinderdienst 10,30 Oud-kath. hoogmis 11,30 Vraag en antwoord 11,40 Gram. 11,45 Resonans - opgevangen en teruggekaatst uit het he dendaags doen en denken AVRO: 12,30 Lichte orkestmuz. en zangsol. (plm. 12,30 Mogelijke afgelastingen van wedstrijden) 13,00 Nws. 13,07. De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Op de plaat rust, strijdkr.progr. 14,00 Radio Filharm.ork., moderne werken geïnspi reerd op Shakespeare (stereofonische uitz.) 15,05 Toneelbeschouwing 15,15 Mez zo-sopraan en piano, Zuidamerikaanse liederen 15,40 Lichte gram. 16,30 Sport- revue 17,00 Dansork. en zangsol. VARA 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjournaal 18,30 Licht instr. sextet 19,00 Bij nader inzien, journalistenforum 19.40 Vrij entree, cabaret AVRO: 20,00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en zangsol., Weense muz. 20,50 Adam en Eva. cabaret 21,20 Klass. gram. 21,45 Geboorte, hoor spel 22,30 Nws. 22,40 Zondagavondeditie, act. en muz. 23,IQ Klass. orkestmuz. (gr.) 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m IKOR: 8,00 Nws. 8,15 Goede morgen, een progr. voor mensen die vroeg uitge slapen zijn 8.45 Muziek voor de zondag 9,00 Ned. herv. vroegd. 9,45 Nws. en waterst. KRO: 10,00 Inl. hoogmis 10,05 Hoogmis 11,15 Klass. gram. 11,30 Fragm. uit het intern, muziekrepertoire (gr.) 12,05 Act. publicaties over kerk en we reld 12,15 Bel cantoprogr. met toelichting 12,50 Buitenlands comm. 13.00 Nws. 13,10 Jaar in - jaar uit, liedjes uit 1947 13,30 V.d. kind. 14,00 Klass. kamermuz. (gr.) 14,50 Klein radiokoor en orgel, moderne muz. 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15,05 Lichte gram., sportrep. en uitsl. Tij dens dit progr.: Boven bij Jan 16,30 Ves pers Convent van kerken: 17,00 Geref. kerkd. NCRV: 18,00 Negro spirituals (gr.) 18,10 Geest, liederen 18,30 Geeft acht op de jaren, klankschets over de tweede wereldoorlog (dl. 5) 18,55 Geest, liederen (gr.) 19,15 God en de mens, lez. 19,30 Geest, liederen 20,00 Nws. 20,08 Reflex, een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven KRO: 20,15 Kinderko ren en licht instr. ens. 20,35 Het geheim van de SUS-krant 20,40 Het genootschap van gezonde slapers, hoorspel (dl. 6) 21,15 Oude en moderne kamermuz. (opn.) 22,00 Wissewassen. licht progr. 22,20 22.25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Avond gebed 22,50 Veertig jaar kath. universi teit (1), lez. 23,10 Lichte gram. 23,30 Pianorec., klass. muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Licht satirisch progr. 12.55 Progr.overz. 13,00 Nws. 13,20 V.d. sold. 14.00 Nws. 14,03 Opera- en belcanto- conc. 15,30 Sportprogr. 18,30 Kath. godsd. uitz. 19,00 Nws. 19.40 Amus.progr. 21,00 Italiaans progr. 21,15 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,30 Cabaretprogr. 23,00 Nws. 23,05 Gevar. muz. 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 13,15 Gevar. progr. 16,45 Nws. 19.30 Nws. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gevar. muz. progr. 22.55 Nws. 23,00 Gevar. muz. progr. 23,55 Nws. Maandag 4 mei HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Lichte gram. 8,00 Nws. 8.15 Progr.-overz. aansl. amus.muz. (gr.) 9.00 Ochtendgym. 9,10 De groenteman 9,15 Meisjeskoor, gew. muz. (gr.) 9,35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. vrouw. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Dagopening 7,20 Klass. gram. 7,35 Sportuitsl. van zaterdag 7.45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Gew. muz. (gr.) 8.30 Lichte gram. 9,00 Verz.progr. v.d. zieken 9.40 V.d. huisvr. 10.10 Klass. gram. 10.20 Rondom het Woord, theolo gische etherleerga/g 11,05 Lichte gram. Zaterdag 2 mei NTS: Eurovisie: 14.30 Community sing ing door de toeschouwers in het Wem- bley-stadion te Londen 15,00 Rep. v.d. finale om de Eng. voetbalbeker tussen West Ham United en Preston North End, te Londen plm. 16,50 Tips over planten voor de bloembak 17,00-17,45 V.d. kind. 19,30 De avonturen van Ivanhoe, tv- feuill. NTS: 20,00 Journaal en weer- overz. KRO: 20.20 Brandpunt 20.50 Johnny Kraaykamp-show 21,30 Bonanza tv-film (dl. 6) 22,20 Gehuwd en ongehuwd rep. NTS: 22,55-23,00 Journaal. Experimentele uitz. op het 2e net (kanaal 27) NTS: 20,15-22,00 Einer wird gewinnen, quizprogr. FRANS BELGIë: 18,30 Berichten 18,33 Progr. over de huisvestingsproblemen 19.00 Wedstr.progr. 19,30 Composez 999, tv-film 20,00 Journaal 20,30 Cocagne, film 22,00 In de publieke belangstelling. Patachou 22,30 Lichte muz. 23,00 Journaal VLAAMS BELGIë: 10,00-11,20 Volks universiteit 14,50-16,45 Eurovisie: rep. voetbalwedstr. West Ham United Preston North End in de finale om de Engelse voetbalbeker (event, verlenging) 17,00 V.d. kleuters 17,20 Tijd voor u: 1 Christoffel Columbus. 2 Technisch praatje 17,45-18,20 Schooltelevisie 19,00 Religieus progr. 19.30 Voor automobilisten 19,55 Sport 20,00 Journaal 20,20 Eén tegen al len, wedstr.spel 21,35 Echo: act. 22,05 Dick Powell-film: Kapitein Wycloff voor de krijgsraad 22,55 Nws. Zomiag 3 mei Convent van kerken: 17,00 Vrij-evang. kerkd. NTS: 18,00-18,30 Eurovisie: Wielrennen: Aankomst van de Belgische klassieker Luik-Bastenaken-Luik 19,30 Weekjournaal 19,55 Journaal 20,00 Sport in beeld AVRO: 20,30 Kunstgrepen 21,00 De verdedigers, film 21,50 Van heren en kleren, progr. over de kleding van de man in de loop der tijden NTS: 22,30- 22,35 Journaal 22.35-00.15 Eurovisie: Fi nales wereldkamp. Ballroomdancing v. prof., te Berlijn. FRANS BELGIë: 11,00-11,45 Hoogmis 14,20 Eurovisie: Beklimming van de Eif- feltoren 14,45 Studio 5, gevar. progr. 19,30 Mario, tv-film 20,00 Journaal 20,30 Le magasin d'antiquités. spel 22,15 Vol 272: Frans-Japanse coproduktie 22,40 Journaal VLAAMS BELGIë: 14,20 Eurovisie: Rechtstreekse rep. van de beklimming f Eiffeltoren te Parijs 14,45 Oude kathedralen en kloosters in Rusland, nlmrep 15,00 Land- en tuinb.kron. 15,30 De Tiidcapsule. tv-feuill. v.d. jeugd. Tus sen 16,00 enl8,00 Progr. v.d .kleuters. Daarna: Latijns-Amerikaanse muz. Daar- na:,.^P' wielrennen 18.30 Eurovisie, rechtstreekse rep. van de beklimming van de Eiffeltoren (verv.) 19,10 Films or\ OA ie.ugd 19,55 Sportuitsl. 20,00 Nws. 20,20 Amus.progr. 21,00 Sportact. 21,25 oo O?SCiSnceiklass- en moderne muz. 22,25 Nws. 22,35-0,15 Eurovisie: Recht streekse rep. v. d. wereldkamp. beroeps- dansen. Het zal duidelijk zjjn dat wij het be sluit van Gedeputeerde Staten een streekplan te ontwerpen voor de West- Brabantse riviermonden van harte toe juichen. Herhaaldelijk hebben wij gepleit voor een krachtiger houding van de pro vinciale overheid ten aanzien van de regionale ontwikkeling. En steeds meer raken wij ervan overtuigd dat men er verkeerd aan doet alle heil van inter gemeentelijk overleg te verwachten. Voor de afwachtende houding die het provinciaal bestuur tot nog toe heeft aangenomen, kunnen wij overigens wel begrip opbrengen. Het is geen onver schilligheid of traagheid die aan deze lankmoedigheid ten grondslag ligt, maar de droom dat het toch veel mooier zou zijn, wanneer de gemeentebesturen het resultaat van hun onderling beraad, het regionale structuurplan, naar Den Bosch zouden dragen met het verzoek: „Mijne heren, maakt er asjeblieft een bindend streekplan van". Het zou inderdaad heel mooi zijn, maar dat geloof in het initia- tief-van-onder-op lijkt ons meer en meer wereldvreemd. Mag men van een boer verwachteil dat hij de akker van zijn buurman in zaait? Men mag van een gemeentebe stuur in elk geval niet verwachten dat het de belangen van de buurgemeente behartigt. Daarop is het staatsrechtelijk gezien niet ingesteld. Het staat, en moet pal staan voor de belangen van de ei gen gemeente. Wie er méér van ver wacht, brengt het in een onmogelijke si tuatie Het resultaat van intergemeente lijk overleg kan dan ook slechts zijn verkenning en verduidelijking van ge meentelijke wensen, mogelijkheden en standpunten. Als die expliciet geworden zijn, moet van hogerhand de beslissing genomen worden. De praktijk bevestigt dit. In West-Bra bant zit men al jaren met onderlinge controversen. De ogenschijnlijke eensge zindheid van de Middenbrabantse streek- raad vertoont al spoedig scheuren en barsten. In het stadsgewest Eindhoven, waar zich nu al de behoefte aan een echt districtsbestuur gevoelen doet, hoort men geregeld hoe pijnlijk de roeiriemen van het intergemeentelijk overleg knar sen in de dollen. De te grote verwachtingen aangaande het intergemeentelijk overleg bezorgen de gemeentebesturen alleen maar een ge voel van machteloosheid. Dat blijkt wel uit de reacties van enkele Westbrabantse burgemeesters die liet besluit van G. S. als een bevrijding ondergaan. Zolang er geen regionale bestuursorganen met echte bevoegdheden zijn, blijft het de taak van de provinciale overheid de re gionale aanpak, die in deze tijd van schaalvergroting nu eenmaal nodig is, zeker te stellen. Daarom bepleiten wij een zo snel mogelijke vaststelling van streekplannen voor alle regionen der provincie.' Ten aanzien van noordelijk West-Brabant is reeds te veel getalmd, te veel gehoopt, te veel gepraat, en helaas te weinig gedaan. De gemeenten Woensdrecht en Ril- land-Bath hebben samen een regeling ontworpen, die de toekomstige voorspoe dige ontwikkeling van de streek, waarin beide gemeenten liggen, mede moet hel pen bepalen. Men weet, dat het de be doeling is om op het grondgebied van de gemeenten een haven- en industriegebied te creëren. Een project, dat de naam Kreke-haven heeft gekregen en dat in de plaats komt van het Kreekrakplan. Dit laatste, in 1958 door de provincie Noordbrabant gelanceerde plan heeft vo rig jaar de definitieve doodsteek gekre gen, toen het Schelde-Rijn-akkoord tot stand kwam. In dit akkoord werd de mo gelijkheid gelaten ook aan West-Bra bant om een of meer verbindingen te leggen naar het geprojecteerde kanaal, daarmee zich een weg banend naar de open zee. Met deze mogelijkheid in het achter hoofd hebben Woensdrecht en Rilland- Bath hun plan ontwikkeld Het zal een zuiver regionaal karakter krijgen. Daar mee is tegelijkertijd de plaats van dit plan in de economische ontwikkeling van westelijk Noordbrabant aangegeven. Het is voor de ontwikkeling van het ge bied in de nabije omgeving van beide plaatsen van groot belang. En in zoverre is er dus door de twee gemeenten een positieve daad gesteld. Het zou echter onverstandig zjjn om het belang van het Kreke-haven-plan te overschatten. Men zou te hoge ambities koesteTen,wanneer men het project als gelijkwaardige ver vanging van het Kreekrakplan zou be schouwen. In dit licht bezien zou het wellicht van nog breder visie hebben getuigd, wan neer men in de voorbereiding van de plannen ook Bergen op Zoom bad be trokken, dat momenteel immers een groot havenproject nagenoeg heeft afge stoten Het plan van Woensdrecht en Riiland-Bath verdient echter, hoe dan ook, de belangstelling van iedereen, die het wel met West-Brabant meent. fr^ft festivallen is. volgens een fraai folder, het doel van het komende „Festival van de werkende .jeugd", dat zich thans voor de derde maal in de Tilburgse Stadsschouwburg gaat voltrek ken. Vier dagen festivallen. maar na- tuurlyk niet met de feestneus op. Want dan zou de werkende jeugd té zeer uit de toon vallen hij de speciaal genodig den van de openingsavond, die verzocht ï«n te verschijnen in „tenue de ville". goed" l0U leggen; ',ln m'n *oeie

de Stem | 1964 | | pagina 11