I 59 9 19 N Imposant recreatieplan bij Hengstdijk is in de maak 1 De derde in het gezin De Zeeuwse eilanden „NOPPIE" KOCH ALS GANGMAKER ELTINK 14 115-10% Inbraken in Delta-kantoren Smokkelaar uit St.-lansteen in Antwerpen veroordeeld ACHTTIEN HECTARE MET „VAN ALLES" Aanleg rond voor gemeente- herindeling Aanwinst voor de Zierikseesc mosselvloot Week voor ouderen te Cadzand MEUBELEN 15 BA6BLAB BE STEM TA* TK1JBAG 1 MEI 1964 13 ^iltje met gesloten hiel- i gespsluiting. Ibruin leder. Gesloten land met gespsluiting. Indaal van bruin leder, leibanden f 11.95-12.95 -10% -10% voor 39-io% voor 60-w% voor 98-io% voor 45-io% voor 84-io% Loor 30-io% voor 78-io% zoor 63-io% voor vO O 00 Ivoor voor 29-io% boor 42-io% loor 45 -10% oor 144 -10% voor 179-io% jroor 175 -10% zoor 139 -10% poor 152-io% r 7 2-io% Wtyi LINTJESVREUGDE OVER ZEELAND (Van onze verslaggever) Zoals andere jaren is ook dit jaar de vreugde van de Koninginnedag al daags tevoren ingeluid door de uitreiking van talloze rid derorden en andere onder scheidingen. Ook Zeeland kreeg zijn deel. Op deze pagina wordt in woord en beeld een impressie van dit heugelijk gebeuren ge geven. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen werd de hoogste onderscheiding uitgereikt in het streekcentrum Oostburg. Daar werd mevrouw M. J. van Cruijningen- Erasmus door burgemeester J. van Leeuwen de versierselen opgespeld behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Mevrouw Van Cruijningen heeft zich veel ver diensten verworven op maatschappe lijk en sociaal gebied, vooral in het verenigingsleven. Een gouden medaille in dezelfde orde kreeg de heer J. J. Leenhouts, die in de bouwvakkringen flinke bekendheid geniet. De heer Leenhouts, oud-raadslid van Oostburg, is o.m. veertig jaar be stuurslid van het NVV. De Oostburgse fanfare „Harmonie", die vorig jaar een eeuw bestond, is gewaardeerd in de vorm van een zilveren medaille van Oranje- Nassau voor de heer P. A. de Vuyst, die er 37 jaar bestuurslid van is. De heer De Vuyst kreeg de onderscheiding ook vanwege zijn grote maatschappelijke werkzaamheid. In Breskens kreeg de heer J. van den Woestijne de gouden medaille van Oran- je-Nassau. Hij is adjudant van de rijks politie. De heer Van den Woestijne is acht jaar bij de marechaussee in Hulst geweest, daarna van 19461954 groeps commandant van de rijkspolitie te Sas van Gent en sedertdien bekleedt hij de zelfde functie in Breskens. Tijdens een bijeenkomst op het groepskantoor wer den de versierselen uitgereikt door over ste A. J. van Thiel, in aanwezigheid van de burgemeesters van Breskens, Schoon- dijke en Hoofdplaat, wiens gemeenten tot het ambtsgebied van de haer Van den Woestijne behoren. In Breskens kreeg verder de heer J. A. Visser in dezelfde orde het zilveren ere-metaal. De heer Visser is ruim veertig jaar ac tief lid van de plaatselijke harmonie „Uit het volk - voor het volk", waarvan de laatste achttien jaar als bestuurs lid. In Biervliet werden twee bronzen me dailles uitgereikt. In aanwezigheid van het voltallige gemeentepersoneel en b. en w. werd de heer C. van Hanghem onderscheiden, die veertig jaar gemeente bode is. De heer F. de Vos kreeg de on derscheiding omdat hij veertig jaar werk zaam is op het agrarisch bedrijf van de J. v. d. WOESTIJNE, Breskens goud familie B. Maas in Biervliet. Al diverse generaties De Vos hebben op hetzelfde bedrijf gewerkt. In de gemeente Cadzand en Retranche- ment werden ook twee bronzen medailles in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Drieënveertig jaar en drie maanden dienstverband bij het waterschap „Het Vrije van Sluis" zag de heer P. J. de Leyser gehonoreerd met een koninklijke onderscheiding. De heer De Leyser was sluiswachter. De heer P. Dey uit Re- tranchement werd onderscheiden omdat hij meer dan veertig jaar werkzaam is op het agrarische bedrijf van J. Masclee in Zuidzande, waar hij tractorchauffeur KANAALZONE Ook in de kanaalzone zijn de nodige onderscheidingen uitgereikt. Tijdens een uitgebreide plechtigheid in de kantine van het rijkskantorengebouw te Terneu- zen heeft het hoofd van de inspectie, mr. L. W. van Os de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau uitgereikt aan de hulpassistent van 's Rijks Belastingen, de heer J. Romijn- sen. De heer Romynsen gaat dit jaar met pensioen. Men heeft hem op deze manier willen danken voor zijn nimnler aflaten de belastingbemoeiingen. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter- neuzen heeft in het gemeentehuis de ere medaille in zilver opgespeld bij de heer J. Haak. die 40 jaar in dienst is geweest van Drukkerij Ververs te Terneuzen. De burgemeester verrastte voorts de heer F. Dekker, al 26 jaar voorzitter van de coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met een gou den eremedaille, die de heer Dekker mede heeft verdiend, omdat hij zich op velerlei terrein dienstbaar heeft gemaakt. Burgemeester R. A. J. den Boer van Onbekenden hebben 's nachts ingebro ken in het DeJtakantoór van de rijkswa terstaat te Bruinisse. In dezelfde nacht is ook ingebroken in het Deltakantoor te Den Osse, nabij Brouwershaven, dat vijf tien km verder ligt. In beide gevallen heeft men zich toe gang verschaft door het inslaan van een ruit. Bovendien werden bij beide inbra ken de telefoonhaken van de toestellen getrokken, bureaus met een hamer be werkt, bureauladen opgebroken en de in houd over de vloer gesmeten, keuken gerei en spiegels vernield. In Den Osse werdeen geldbedrag ont vreemd, maar men vermoedt, gezien de ravage, dat het toch niet in de eerste plaats om geld te doen is geweest. De politie heeft een onderzoek inge steld. onder meer met een speurhond, maar tot dusver geen resultaat geboekt J. C. LOOF, Hulst Ridder Mr J F. G. SCHLINGEMANN, Goes Mr. F. W. ADRIAANSE, Middelburg Officier Ridder J. J. DANKAART, Vogelwaarde zilver E. de MAERTELAERE, Westdorpe goud Mf. (Van onze verslaggever) Met een gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau voor mej. E. M. van Bossche (59) uit Oostburg, is in het gezin Van den Bossche nu de derde koninklijke onderscheiding uit gereikt. Mej. v. d. Bossche, de jongste van het drietal, mocht uit handen van burgemeester J, van Leeuwen de onderscheiding ontvangen, omdat ze ruim veertig jaar onderwijzeres is aan de St.-Bavo lagere school in Oostburg. In 1959 kreeg haar broer, E. van den Bossche (69) te Vlissingen het ridderschap in de Orde van Oranje- Nassau, omdat hij vijftig jaar by de belastingdienst werkzaam was en af scheid nam als ontvanger. In 1960 werd haar zuster M.C. van den Bos sche (68) te Oostburg begiftigd met bet zilveren ere-metaal in de Orde van Oranje-Nassau. Zy nam toen na ruim 37 jaar afscheid als kassière van de plaatselijke Boerenleenbank. De heer A.J. Berenpas, wethouder van Middelburg is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Foto: mevrouw Berenpas bewondert de fraaie medaille, die haar echtge noot zojuist heeft ontvangen uit han den van burgemeester mr. J. Dryber. A. V., 54, uit St.-Jansteen (Zeeuwsch Vlaanderen) speelde voor de Antwerpse rechter de rol van beledigde onschuld, maar desondanks werd hy veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden en tot een boete van byna 30.000 gul den wegens illegale invoer in België van ton Nederlandse boter. A. V. werd op 1 april met zijn vracht wagentje staande gehouden te Zwijn- drecht (Antwerpen) door een douane patrouille. V. vertelde dat hij een lading kistjes vervoerde die moesten dienen voor het verpakken van bloembollen. De douanebeambten werden niettemin ge ïntrigeerd door de dikke wanden van het voertuig, zodat ze V. uitnodigden hen naar het stapelhuis te Antwerpen te vergezellen voor nadere inspectie. Tus sen de binnen- en de buitenwand werd 2000 kg boter van Nederlandse herkomst ontdekt. Voor de rechtbank verklaarde V. dat hij de wagen gekocht had in september 1962 op de tweedehandsmarkt te Til burg. Hij wist niet dat de auto voorzien was van geheime bergplaatsen en hij wist ook niet dat men, tijdens zijn af wezigheid, de wagen te Bergen op Zoom volgepropt had met boter. Het verhaal klonk zo ongeloofwaar dig, dat de Antwerpse rechter zich niet liet vermurwen. Sas van Gent was te gast in de kantine van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek en -raffinaderij, om daar de heren M. Wijne, hoofd van de technische dienst en P. Stouthamer, hoofd van het directiekantoor nieuw- bouwplannen de respectievelijke ere medailles in goud op te spelden. In Axel was er goud voor de heer J. R. de Jonge, die zich vele jaren verdiens telijk heeft gemaakt als vorser naar Axelse geschiedenis. Het eremetaal werd de heer De Jonge, doende met de samen stelling van een boek over de historie van Axel, opgespeld door burgemeester M. K. van Dijke, die ook op bezoek moest bij de heer V. Brandt, die de zilveren eremedaille heeft gekregen, zulks van wege zijn verdiensten voor Herwonnen Levenskracht, waarvan hij al jarenlang secretaris-penningmeester is en voor de katholieke vakbeweging. VIER HULSTENAREN Hulst kende vier feestelingen, 's Mor gens vroeg reeds maakte de burgemees ter, de heer A. L. S. Lockefeer, in de hal van het gebouw van de Rotterdamse Bank bekend dat de directeur van de Hulsterse vestiging is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau, zulks vanwege zijn 40-jarig dienstverband bij de Rotterdamse Bank en zijn zwoegen in het Hulsterse verenigingsleven, in het bijzonder in het Oranjecomité en de v.v.v. Zilveren medailles kregen de heren A. J. Blommaert en C. Strijdonk opge speld in de Koning van Engeland. Bei den zijn meer dan 40 jaar plaatselijk K.A.B.-bestuurder geweest, bewogen zich verder veel op sociaal voorplan en zijn lid geweest van de gemeenteraad. Dis trictscommandant van de rijkspolitie, overste Van Thiel heeft opperwachtmees ter G. F. V. Venninx te Hulst de zilve ren eremedaille uitgereikt. De heer Ven ninx is 26 jaar in overheidsdienst ge weest en gaat binnenkort met pensioen. Burgemeester P. Molthoff verblijdde de heer J. Danckaert met een zilveren medaille (bij bevordering). De heer Danckaert is reeds 50 jaar werkzaam bij Catharinahof. Landarbeider I. J. Ko- lijn uit Zaamslag werkt ook reeds een hele tijd bij de fam. Dieleman. Daarom kreeg hij een zilveren medaille. Wethouder E. de Martelaere van West dorpe, die reeds meer dan 40 jaar lid van de raad is, kreeg de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau. Chauffeur L. A. Laurijs van brou werij Van Waes kreeg een bronzen. Hij vierde onlangs zijn 25-jarig jubileum. Burgemeester P. van Waes reikte de onderscheidingen uit. In Zuiddorpe was er een gouden me daille voor de heer P. A. van Dongen, commandant van de brandweer en sti mulant van veel verenigingen. De commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. Casembroot heeft de heer A. P. Mast uit Perkpolder de zilveren eremedaille opgespeld. De heer Mast is meer dan 40 jaar in dienst van de Provinciale Stoombooddiensten. (Van onze verslaggever) Ook op de Zeeuwse eilanden zijn tal van verdienstelijke personen onderscheiden. Waarom ze hun on derscheidingen kregen leest u hier onder. Mr. F. W. Adriaanse uit Middel burg, ridder in de orde Nederland se Leeuw, is reeds 42 jaar advocaat te Middelburg en sinds 1959 is hij deken van de orde van advocaten in het arrondissement Middelburg. Daarnaast heeft de heer Adriaanse vanaf 1940 een bestuurlijke functie vervuld in de Stichting Middel burgse Schouwburg en hij is vanaf 1945 voorzitter van de Z.V.U. en voorzitter van de Stichting Con cert en Gehoorzaal te Middelburg. Mr. J. Schlingemami uit Goes, die Of ficier O.N. is geworden, is gedurende de laatste 18 jaar algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ge weest en gedurende de laatste 6 jaar fractievoorzitter van de VVD in Provin ciale Staten. Binnenkort gaat hij de ZLM verlaten omdat hy benoemd is tot eco nomisch adviseur van het Koninklyk Nederlands Landbouw Comité. Alle ban den met de ZLM worden dan echter niet verbroken, omdat de heer Schlingemann adviseur van het dagelijks bestuur blijft. A. J. Berenpas, wethouder voor sociale, personeels en sportzaken te Middelburg is Ridder van Oranje-Nassau geworden. De heer Berenpas is> sedert 1945 raadslid en wethouder te Middelburg, daarnaast is hij Statenlid en secretaris van het gewest Zeeland van de PvdA. A. C. J. Maljers, directeur van de gros- sierderij Maljers cn Zn. n.v. te Middel burg, eveneens Ridder O.N. is de initia tiefnemer geweest tot de kruideniers organisatie VéGé-Nederland, waar 150 Zeeuwse kruideniers bij aangesloten zijn. Dokter L. P. Maas te Kortgene, thans ook geridderd, is reeds 40 jaar gemeente arts van Kortgene, bestuurslid van het provinciale Rode Kruis en voorzitter van het Rode Kruis afdeling Noord-Be veland. Ds. H. M. Strating, nieuwe ridder O.N., Nederlands hervormd predikant te Goes, is speciaal aangesteld voor de buiten gewone werkzaamheden in de provincie Zeeland, zoals b.v. kinderbescherming en maatschappelijk werk. Mr. J. J. Versluys, burgemeester van Oud-Vossemeer, die eveneens Ridder O.N. is geworden, is reeds 30 jaar burgemees- I ter van deze gemeente. - (Van onze verslaggever) Voor de herindeling van de Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten „rond" zal zijn hoopt men in de gemeente Vogelwaarde een imposant recreatieplan naby het kerk dorp Hengstdijk verwezenlijkt te hebben. Of in ieder geval hiertoe een flinke aan zet te hebben gemaakt, „opdat men na de herindeling niet terugkrabbelt," zoals burgemeester P. Molthoff zegt. Ongeveer twee weken geleden is de plannenmakerij rondgekomen. Allerhande planologische instanties hebben hun instemming met het plan betuigd, zoals dat is ontworpen door gemeenteplanoloog ir. Schut uit Middelburg in samenwerking met ir. Dieleman van de Nederlandse Heidemij. De verwezenlijking van het plan zal, zo heeft men geraamd, ongeveer f 1.000.000 gaan kosten, exclusief grondaankopen. Het plan is gesitueerd op het Vogelfort aan de weg van Boschkapelle-Stoppeldijk naar Hengstdijk langs het ongeveer 80 meter brede en vier kilometer lange wa ter de Groot Vogel, een van de mooiste kreken van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bur gemeester Molthoff en de vroede vade ren verwachten veel van het plan. Wan neer je de kaart bekijkt zie je dat Hengstdijk geografisch precies in het centrum van oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ligt. Op recreatiegebied is er in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet zoveel te beleven, zodat we mogen verwachten dat het recreatieterrein Hengstdijk mettertijd in een regionale behoefte zal gaan voor zien,aldus burgemeester Molthoff. Of het plan verantwoord is? Geen en kele twijfel mogelijk. Her en der heeft men veel belangstelling voor het plan. In België en zelfs boven de rivieren. Kort om, de heer Mothoff ziet voor het re creatieterrein een zonnige toekomst, ook financieel. Accommodatie In het plan ls o.m. voorzien in een restaurant met een beperkte hotelaccom modatie. Zo staat het tenminste in het hotelschetsplan van architect P. Roelands uit Hazerswoude. Op het ogenblik wordt het plan nog gewijzigd, omdat uitbreiding van de hotelaccommodatie gewenst lykt. Er is al iemand gevonden, die het hotel zal bouwen en exploiteren. Men zal zeer binnenkort kunnen gaan bouwen en daar mee de aanzet geven in de verwezenlij king van het „uitbreidingsplan in onder delen recreatieplan Hengstdijk". Verder zal gezorgd worden voor goede zwemgelegenheid in de Groot Vogel voor een strand en speelweide, voor een kampeerterrein van ongeveer twee hectare en een bungalowpark van onge veer dezelfde grootte, waarop 50 zomer huisjes gebouwd zullen kunnen worden door particulieren. Er hebben zich al vele aspirant-bouwers aangemeld. Bij het zwembad zal een kleedgelegenheid wor den^ aangelegd, terwijl men ook een geul vanaf de Groot Vogel denkt te graven naar het hotel. In deze arm zullen aan legsteigers voor bootjes kunnen worden aangebracht. In het kader van de ruil verkaveling zal mogelijk een hectare groen worden geplant. Indeling De kleedgelegenheid, de speelweide en het zwembad komen naast de weg van Stoppeldijk naar Hengstdijk. Daar achter zal de vaargeul worden gegraven en het hotel worden gebouwd. Daarnaast zullen weer respectievelijk het kampeerterrein, dat uitzicht zal krijgen op het water, en het bungalowpark worden aangelegd. Langs de noordelijke grens van het plan zal een ontsluitingsweg worden aange legd, via welke men de verschillende onderdelen van het plan gemakkelijk en gerieflijk zal kunnen bereiken. De weg, die zal beginnen bij de weg van Stop peldijk naar Hengstdijk zal aansluiting geven op de kom van Hengstdijk. Aspecten De aanlegkosten zullen te veel van het budget van de gemeente Vogelwaarde vergen, wanneer men tenminste de ver wezenlijking geheel zelt zou moeten be kostigen. Van gemeentewege hoopt men daarom op subsidies van verschillende instanties. Waarschijnlijk zal men de plankosten vergoed krijgen en dat zal dan een goed begin zijn. Een ander aspect is dat alle benodigde grond nog zal moe ten worden aangekocht, een onderne ming, die nodig geld, moeite en tijd zal gaan kosten. En tenslotte: Hengstdijk Het recreatieplan Hengstdijk zal zich enige „toeristenindustrie" moeten eigen maken. Burgemeester Molthoff vertrouwt er op, dat zulks zonder enige stoornis zal gaan. De winkeliers hebben zich gauw genoeg aangepast. Zij kunnen het recre atieterrein immers aanwenden tot meer dere eer en glorie van hun respectieve omzetten. Dat de Zierikzeese mosselvissers de toe-: komst niet donker inzien werd bewezen met de overdracht van een tot mossel- schip omgebouwd beurtvaartschip, voor heen de „Koophandel I", rnu de Z.Z. 4 „Christina" van de firma W. K. Schot. Deze firma, die reeds twee vaartuigen in bedrijf heeft, de Z.Z. 7 en 9, kreeg een met de nieuwste snufjes uitgerust schip erbij. De firma De Klerk in Kruispolder bouwde de Koophandel om. waarvoor nogal een en ander kwam kijken. Toen het beurtschip mosselschip was gewor den werd het verhaald naar Bruinisse, waar de werf van P. Maaskant en Zonen het schip voorzag van een 245 PK Cum- mings motor, een worminstallatie voor het lossen van de mosselen en een 4-kopslier. Toen kwam het nieuwste van het nieuw ste: een volledige elektrische installatie, hetgeen op nog geen ander mosselvaar tuig het geval is. Ingebouwd werden een 45 PK elektromotor met aggregaat. Door Radio Holland werden nog op het schip aangebracht een radio-telefoon, een op tisch echolood en een transistor-radar. Bij de overdracht van het schip waren vele collega-mosselmannen aanwezig. De voorzitter van de Vissersvereniging Helpt Elkander', de heer B. W. Schot wenste zijn collega geluk met diens aanwinst en hoopte, dat schip en bemanning onder Gods zegen behouden vaart en rijke vangst tegemoet zouden gaan. Aan de overdracht was een vlotte proefvaart over de Oosterschelde voorafgegaan^ (Advertentie) Door de Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening wordt in hotel „de Wielingen" te Cadzand een vormings- week georganiseerd voor ouderen vanaf 60 jaar, allen afkomstig uit de provincie Zeeland. In totaal nemen 27 personen aan deze week deel. Zij komen uit alle ge zindten. De week, die wordt gehouden onder het motto „De toekomst van Zee land" was reeds ver overtekend wat de deelname betreft. In september zal er een tweede week worden gehouden. Het ge heel staat onder leiding van W. ten Have, cursusleidster. Op de wielerbaan van het Goffert- stadion te Nijmegen traint ex- stayer NopKoch om als gang maker zijn come-back in de wie lersport te maken. Op de joto v.l.n.r. Koch, die enkele adviezen van de nestor nan de Ne derlandse gangmakers, Frits Wiers- ma krijgt en Hennie Marinus, met mie Koch in de toekomst een vast koppel zal gaan vormen. i Advertentie') GRATIS Wat prachtig, dat Eltink 'Meubel advies' met die grote kleurenplaten; zo kunt ook uw huis inrichten. Even de bon invullen, uitknippen en opzenden (in open envelop pe gefrankeerd met 5ct postzegel) aan Eltink's Meubelindustrie N.V., Nieuwe weg 225, Wychen (bij Nijmegen). NEUBELADVIES! hik we as -Emm-MiWYGHEH (BIJ WJffiSEH)

de Stem | 1964 | | pagina 9