HET „ANDERE AMERIKA" LIJDT ARMOE mensen 35 miljoen 's werelds rijkste land hebben gebrek m fiiMe/M DE METEREMfflEKTERMEi/ZEN Senator Gold water: Hun eigen schuld CHARLES WENTINCK handhaaft zienswijze op gebrs. Van Gogh 1—1 MEISJES en MANNEN Onderwijs Twintig procent Gekleurden Slecht verdeeld Krachtige taal van Castro Overleden minister was...Thorbecke DAGBLAD DE STEM METERFABRIEK TERNEUZEN dagblad de stem van vrijdag 1 mei 196* BOEKENPLANK Onder de sterren van Cap ricornus De laatste Martiaan Antwoord aan archivaris Delahaye Scherpe kritiek op Zadkine's monument vincent wilde verkopen kaïn en abel zadkine overschot Voorlopig geen Bantoestans in z.-w.-Afrika DANSSCHOOL TERNEUIEN AAN DE FABRICAGE VAN DE INDUSTRIEWEG 4 De na-oorlogse hulpcampagnes die de Verenigde Staten op touw zetten ten behoeve van door de oorlog ver armde en economisch en industrieel geteisterde landen, en later ten gun ste van de onderontwikkelde, veelal pas zelfstandig geworden naties, heb ben de indruk gewekt dat Amerika een fabuleus rijk land is, waar het ieder bijzonder naar den vleze gaat. De miljardenstroom in de vorm van schenkingen, militaire en economische kredieten en leningen, èn de welstand die een steeds aangroeiende toeristenstroom van Amerikanen in ons werelddeel de monstreerde, hebben die indruk zó stevig gevestigd, dat velen vol ongeloof de wenk brauwen optrekken wanneer men vast stelt dat voor een vijfde deel van zijn in woners Amerika zélf een onderontwikkeld land is. Twintig procent van alle Amerikanen lijdt armoede. Dat niet elke Amerikaan volop deel heeft in de welvaart, daarop is al vaker geattendeerd. Een vrij recent rapport over de toestand in bepaalde de len van de V.S., waar tengevolge van eco nomische conjunctuurswisselingen grote aantallen arbeiders werkloos werden, heeft de gouden schijn al aardig be zoedeld. Kennedy's „campagne tegen de armoe de" heeft ook veler ogen geopend voor de noden van een groot deel van de Ame rikaanse bevolking. Die campagne wordt door Johnson voortgezet en ze zal nu on getwijfeld voorwerp worden van de he vige verkiezingsstrijd die al op gang komt. De Republikeinse partij heeft openlijk stelling genomen tegen de bewering dat een. vijfde deel der Amerikanen aan of juist onder de grens der armoede leeft. Let wel, zij ontkent niet dat velen met een zeer gering inkomen moeten rondkomen, maar bij monde van Barry Goldwater, de weliswaar schilderachtige maar niet on gevaarlijke anti-Kennedy- en anti-John- son-senator, de ma# die destijds ook open lijk voor een agressieve houding jegens Rusland pleitte, hebben Republikeinen laten weten dat iedere Amerikaan die arm is, dat aan zichzelf te wijten heeft. Aan zijn luiheid, zijn onverschilligheid, zijn gebrek aan ambitie of aan domheid. De strijd tegen de armoede zou Amerika volgens Goldwater verliezen, indien de regering zou trachten welvaart-voor- iedereen te verwezenlijken. Algemene ziektekostenregelingen, algemene ouder domsvoorzieningen en andere sociale waarden zoals die sinds decennia in Eu ropese landen bestaan, waar zij intussen vrijwel algemeen geworden zijn, zouden zelfs in de ogen van vele Amerikanen die aanzienlijk minder liberaal denken dan Goldwater, onbestaanbaar zijn. Dergelijke voorzieningen zouden het in het Congres hoogstwaarschijnlijk ook niet halen.en niet alleen de geestverwanten van Barry Goldwater zouden tegenstem men. elke Amerikaan zo'n batterij strakge- lijnde wit-email keukenkasten, afge wisseld door vier, vijf machines bij zijn trouwen gewoon even koopt. Hij koopt ze wel, maar zoals bijna alles, op krediet. Een afzonderlijk facet van Amerika's armoedeprobleem wordt gevormd door de samenstelling van het laagst bezoldig de vijfde deel. Bejaarden maken er name lijk een groot deel van uit. Voor hen is er zonder sociale zorg van bovenhal weinig hoop. Het Amerikaanse sociale systeem maakt het noodzakelijk dat men tijdens zijn leven spaart voor de oude dag. Wie dat niet kan, lijdt na zijn pensionering armoede. Wie veel met ziekte kampt, ont. komt daar evenmin aan. Geneeskundige hulp is duur in Amerika en de patiënt draait er zelf voor op. E<en ander groot deel van arme groep be staat uit gekleurden: negers, Mexicanen, Portoricanen en anderen. De helft van al le in Amerika wonende gekleurden arm. Datzelfde geldt voor de groep der bejaarden, van welke huidskleur dan ook. Het zwaartepunt van de door Johnson overgenomen plannen ter verbetering van deze toestand zal liggen op het terrein van de uitbreiding der werkgelegenheid. Maar hoe men er in de Verenigde Staten in zal slagen een werkelijk redelijk be staan voor iedereen te verwezenlijken zonder toch op den duur over te gaan tot „on-Amerikaanse" instellingen als ouderdomsvoorziening, ziektekostenrege- lingen enz., dat mogen wij hier in Europa voorlopig als een groot vraagteken zien. In een recent televisieprogramma heeft rrien kunnen zien onder welke omstandig heden de gezinnen van arbeiders gebukt gaan die hun werk verloren. In Oost- Kentucky, West-Virginia en in sommige delen van Pennsylvania (op dit laatste gebied sloeg bedoelde t.v -reportage) zijn, met name door de grote terugslag in de Amerikaanse mijnindustrie, tienduizenden arbeiders, die destijds uitstekende sala rissen verdienden, tot werkloosheid ge doemd. Hun vorm van armoede komt ons wel licht een tikje vreemd voor. Zij lijden geen honger en ook kleding is over het algemeen geen probleem, zij het dank zij georganiseerde hulpverlening. Zij heb ben evenwel geen deel aan de normale Amerikaanse welvaart. Hun huisvesting is slecht en de grootste zorg der ouders is het onderwijs. Arme gezinnen in de V.S. zijn niet in de gelegenheid de kinderen een goed eopleiding te verschaffen. En de huidige armoede zal zich daarom in een volgende generatie verhevigd wreken. Wellicht zal een latere geestverwant van Goldwater dan zeggen: „Die mensen zijn arm, maar het is hun eigen schuld, ze zijn te dom". Daarbij, evenals Goldwater nu, vergetend dat ze eenvoudig de gelegen heid niet gehad hebben zich in een be paald beroep te bekwamen. Het duurste hotel ter we reld, Waldorf Astoria in New-York, is het symbool van Amerika's rijkdpm. Maar niet alle Amerika nen hebben aan die rijk dom deel. „Het andere Amerika" heet een boek van Michael Harrington, die daarin op onthullende wijze schrijft over wat John son noemde het „arme vijfde deel" van het Amerikaanse volk. Het boek baarde veel opzien. Het bevat een aantal belang wekkende conclusies, die schril illustre ren wat het rapport van president John son in kille cijfers zegt. Maar die cijfers zijn even indrukwekkend. Van de 47 miljoen Amerikaanse gezin, nen die in 1962 leefden, waren er 9,3 mil joen die met een jaarlijks bruto inkomen van 3000 dollar moesten rondkomen. Bij na 51a miljoen gezinnen hadden een in komen van zelfs beneden de 2000 dollar. Vijf miljoen alleenstaanden moesten het met minder dan 1500 dollar doen en ten slotte waren er 3 miljoen mensen die per jaar niet meer dan 1000 dollar inkomsten hadden. Dat betekent dat in totaal bijna 35 mil joen Amerikanen dus een vijfde deel van de gehele bevolking aan of onder de grens van de armoede leven. De hier genoemde inkomenscijfers mag men uiteraard niet eenvoudigweg met de dollarkoers vermenigvuldigen om verge lijkingen met Nederlandse toestanden te kunnen maken. Dan zou het beeld name lijk ongeveer honderd procent te gunstig uitvallen. Men dient de koopwaardever houding in het oog te houden, en tevens rekening te houden met de Amerikaanse leefwijze. Maar wanneer men de genoem de dollarbedragen met 2 vermenigvuldigt, krijgt men een guldensbedrag dat verge lijkbaar is. En dan blijkt ook overdui delijk dat men inderdaad van armoede kan spreken. Dit arme vijfde deel van de Amerikaan se bevolking krijgt 5% van het totale na tionale inkomen. Wanneer men de Ame rikanen nu verdeelt in nog vier andere even grote groepen, dan krijgt men aan de tegenovergestelde kant een kwantita tief even groot groep, die der „rijken", Dit welgestelde vijfde deel krijgt van het totale nationale inkomen 42%, dus ruim acht maal zoveel als zijn sociale antipode. Dan is er een derde „vijfde deel", dat goed is voor 12% van het inkomen en dat juist tussen armoede en een redelijk in komen in ligt. Twee andere even grote delen, samen de middengroep vormend, eisen 41% voor zich op. Ook het nationale bezit in de V.S. is zeer ongelijk verdeeld. Twee procent van de Amerikanen bezit meer dan dertig pro cent van alle roerende en onroerende goederen in Amerika. Met deze cijfers uit Johnsons rapport wil de president niet alleen aantonen dat er armoede bestaat in de V.S., maar dat ook de middengroep er beslist niet zo rooskleurig voorstaat als men zowel in als buiten Amerika geneigd is te geloven. Die middengroep heeft, zoals uit voor gaande cijfers blijkt, inkomens van 4000 tot 10.000 dollar per jaar. Iemand met een inkomen van 6000 dollar (vergelijkbaar met ca. 12.000 gulden in Nederland) kan zich niet veel veroorloven. Maar hij is Amerikaan en moet Amerikaans leven. Hij kan niet zonder auto.en dus heeft hij een tweedehands exemplaar. Huur huizen zijn in de V.S. lang niet zo alge meen als hier en daarom zucht de gemid delde Amerikaan het grootste deel van zijn leven voor hoge en langlopende hypotheken. Wie in zijn huis komt vindt er alle ge makken en het kan zelfs heel sterk lijken op de prentjes uit advertenties in onze weekbladen, waarin kreten als „de Ame rikaanse droomkeuken" suggereren dat Leopolds uitgeversmij. Den Haag, nam dit voortreffelijke boek van de Nieuw- zeelandse auteur, Olof Ruhen, in haar fonds op. Het is de horizont verwijdende en hart verwarmende geschiedenis van de pionier die uitgeschud door valse makkers, bij na het slachtoffer wordt van de barre Australische woestijn. Opgenomen door een kleine stam primitief levende in boorlingen, brengt hij uiteindelijk de hele streek door zijn energie tot wel vaart. Zijn tragiek wordt dat deze wel vaart de degeneratie in de hand werkt van de kwaliteiten der in soberheid ge harde inlanders. De lezing van dit span nende verhaal geeft tevens een interes sante kijk op de consequenties van al te bruusk ingevoerde hervormingen bin nen een zgn. onderontwikkeld gebied. K. i Onder de vele schrijvers, die zich te genwoordig wagen aan vertellingen, die vooruitvliegen op technische ontwikke lingen en ruimte-veroveringen, is Ray Bradbury een topfiguur. Het was daarom een goede gedachte van het Spectrum om in de Prismareeks een bundel ver halen van hem op te nemen, die meer zijn dan wilde verbeeldingen van een op hol geslagen fantast. En zo men dan al niet kan geloven aan de ongewone levensvormen en levenswijzen op andere planeten dan onze aarde, men moet wel onder de indruk komen van hetgeen Bradbury erover meedeelt. In Elseviers Weekblad van 21 maart jl. verscheen een artikel van de hand van de heer Charles Wentinck, waarin deze de ver houding Theo en Vincent van Gogh aan een analyse onderwierp. De schrijver kwam toen tot de conclusie, dat de verhouding tussen de twee broers nooit zo innig is geweest als men wel veronder stelt. Integendeel, aldus schreef hij ongeveer, Theo is voor zijn broer nooit de ruggesteun geweest die men dacht, zijn hulp had meer weg van bedeling en hij heeft nooit in de grote gaven van Vincent geloofd. Zodoende komt de heer Wentinck ertoe, het standbeeld van Zadkine, dat te Zundert verrijzen zal, het monu ment van een fataal misverstand te noemen. Dit beeld stelt de twee broers als een twee-eenheid voor. Op dit artikel heeft de archivaris van de gemeente Zundert. de heer Albert Delahaye, 25 maart jl. in onze krant gereageerd. Hij viel de stellingen van de heer Wentinck aan, waarbij hij o.m. sprak van een onmiskenbare tendens die niet te aanvaarden is, waarmee Wentinck uit de briefwisseling de vele passages negeert, die het tegenovergestelde van zfln bewering aantonen. De heer Wentinck heeft op dit artikel gereageerd en in het onderstaande treft men zijn dupliek aan. A. Wanneer de heer Delahaye be weert dat ik een eenzijdige keus uit briefcitaten heb gedaan, kan ik hem hierop antwoorden dat ik zonder moeite een tienvoud van citaten bijeen kan brengen die de juistheid van mijn stellingen bewijzen. Ik heb overigens niet ontkend dat er passages in de brieven voorkomen waaruit een matige waardering van Theo zou kunnen blijken. Maar de ze veranderen niets aan de onweer legbare slotconclusie, dat Theo nooit het formaat, nooit de betekenis van Vincent-als-schilder heeft begrepen of vermoed. B. Wanneer de heer Delahaye be weert, dat Theo gelijk geniaal ge weest zou moeten zijn om Vincents waarde te kunnen schatten, kan ik daar op antwoorden dat tal van geenszins congeniale figuren die waarde wèl begroot of vermoed hebben. Om slechts enkele namen voorkomend in de briefwisseling te noemen: Rappard, Van de Weele, Emile Bernard, le père Tan- guy die zijn werk toonde in Pa rijs Lauzet, Duez, Monnet, Serret Bovendien en met deze kleine brocanteur is de bewering van de heer Delahaye wel.voldoéhde weer legd toonde een oom van Vincent C. M., zoveel waardering voor de schilder dat hij hem een opdracht gaf tot het maken van twaalf pen tekeningen. Hij was bereid die op dracht te herhalen en wilde zelfs een hogere prijs betalen dan Vin cent bedong. C. Wanneer de heer Delahaye be weert dat Vincent zijn werk niet per se heeft willen verkopen, en te ver van het materiële afstond om bekommerd te zijn om verkoop van zijn werk, kan ik hen hierop antwoorden: er zijn tenminste hon derd passages in de br:even aan te wijzen waaruit blijkt dat Vincent tot elke prijs wilde verkopen. Hij schrijft letterlijk (br 388): „als de een of andere handelaar ai was deze een smerige woekeraar me verschafte wat ik nodig heb om van te leven, verkocht ik met vreugde m'n ziel. Alles is me liever dan jouw protectie". (Dit laatste is aan het adres van Theo gericht). Wanneer de heer Delahaye be weert dat de officiële kunstkritiek pas na jaren de betekenis van Vincent van Gogh erkende vergist hij zich; Albert Aurier publiceerde nog bij Vincents leven een zeer lo vende beschouwing over het werk. E. Wanneer de heer Delahaye be weert dat de werkelijke verbon denheid van Vineent en Theo be slist niet staat of valt me' de plaat sen van hun graf, bestrijdt hij hiermee geenszins mijn stelling dat met opzet getracht is het te doen voorkomen alsof de twee broers ter stond naast elkaar begraven zijn. Gesuggereerd wordt met ge bruikmaking van evidente ge schiedvervalsing dat Theo be graven wilde worden naast Vincent. In feite is zijn lijk heel veel later pas overgebracht uit Holland naar Auvers. Dit zou nooit gebeurd zijn indien Vincent niet inmiddels tot wereldroem ware gestegen. F. Indien de heer Delahaye vindt dat ik doordraaf wanneer ik beweer dat Theo niet alleen nooit één schilde rij of één tekening van zijn broer heeft verkocht en dit ook nooit heeft willen doen, kan ik hem ant- woorden dat elke kunsthandelaar van reputatie indien hij dit wil een werk kan plaatsen van een kunstenaar in wie hij gelooft. Ik heb duidelijk uiteengezet, aan de hand van een te vertienvoudigen aantal briefcitaten dat Theo dat geloof nooit heeft bezeten. G. Wanneer de heer Delahaye be weert dat er op het einde van de 19e eeuw onoverbrugbare kloven gaapten tussen de kunsthandel en de nieuwe richtingen in de kunst, bewijst hü zijn onkunde op dit ge bied. Alleen al het bestuderen van de geschiedenis van de kunsthandel Durand-Ruel zou hem geleerd heb ben dat er toen wel degelijk kunst handelaren waren die de nieuwe richtingen niet alleen begrepen, maar ook pousseerden: onder het brengen van zware financiële of fers. Theo van Gogh echter, leiden de figuur nochtans in een der grootste kunsthandels, heeft niets willen doen voor Vincents werk. H. Wanneer de heer Delahaye mij van toespelingen op Kaïn en Abel beticht kan ik hem antwoorden dat het schuldgevoel, in Vincent ge rezen doordat Theo weigerde ooit één werkstuk van de schilde aan te nemen als honorering van het door hem verstrekte geld, definitief heeft bijgedragen tot Vincents be sluit, een vrijwillig einde aan zijn leven te maken Bovendien heeft Theo mede bewerkstelligd dat Vin cent in handen gegeven werd van Dr. Gachet,_ over wie Vincent schrijft; „Hij is zieker dan ik of, laat ik zeggen: minstens ever ziek ais ik". De vraag is gerechtvaar digd of Theo gemachtigd was, zijn geesteszieke broer toe te vertrou wen aan een dorpsdokter die zelf uiterst labiel was. Men hoeft niet zo ver te gaan als Antonin Arthaud en te beweren dat Theo en Dr. Gachet schuldig zijn aan Vincents dood, en dat Theo uit wroeging hierover is gestorven. Maar er schuilt wel enige waarheid in Arthauds boek. Ik moge de heer Delahaye in dit verband wijzen op de publikaties van G. Charensol en op het nummer van januari 1952 van „Art Documents". I. Wanneer de heer Delahaye mij verwüt dat ik premature kritiek heb geuit op het beeld van Zadkine moge ik mij verontschuldigen met de tegenwerping dat ik geen woord heb geuit over Zadkine's ontwerp. Nu de gelegenheid zich echter voor doet moge ik hieraan toevoegen dat ik Zadkine's ontwerp een voorbeeld vindt van artistieke machteloos heid en van sentimentele smake loosheid. Zadkine is een in Nederland danig overschatte figuur, wiens betekenis in werkelijkheid nog geringer is dan hem officieel wordt ingeruimd. Juist beoordeeld is hij in Nederland alleen door Fred. Carasso in de Kroniek voor Kunst en Kuituur. Dat aan deze man, wiens eerste Van Gogh-monument al een jam merlijke mislukking was, nogmaals de opdracht verstrekt is voor een gedenkteken, valt in hoge mate te betreuren Het ware beter geweest indien hier de suggesties, door de heer Jan Engelman gedaan, ern stig waren genomen. Nu wordt Ne derland verrijkt met een zeer slecht beeldhouwwerk en wordt de nage dachtenis van Van Gogh eigenlijk beschaamd. J. Wanneer de heer Delahaye mij het gebruik van de term „Hol lands" verwijt wanneer ik het over Zundert heb, moge ik te mijner verontschuldiging aanvoeren dat ik in Frankrijk wonende zozeer gewend ben aan „La Hollande" ter aanduiding van Nederland, dat ik inderdaad te lichtvaardig Zundert in Holland situeerde. L'HOSPITALET CHARLES WENTINCK Het voorlichtingscentrum van de Oosterscheldebrug te Colijnsplaat is bijna klaar. Van huiten moeten nog slechts enkele karweitjes gedaan wor den en het afwerken van het in terieur zal ook niet zoveel tijd meer in beslag nemen. De streefdatum is 29 mei. De bedoeling is om in dit gebouw mensen te ontvangen en hen te vertellen over de Oosterschelde brug. Wanneer er voldoende mensen aanwezig zijn kan er zelfs een film over de brug worden vertoond. Ver der zal hier aan alle andere Zeeuwse activiteiten aandacht worden ge schonken. Wanneer de Oosterscheldebrug klaar is zal het gebouw gebruikt gaan wor den als dorpshuis van Colijnsplaat. DE DOOR overstromingen bedreigde Russische stad Samarkand is de eerste tien tot twaalf dagen buiten gevaar. Het gevaar voor aardverschuivingen bestaat echter nog steeds. TEGEN JACK RUBY zal, zo heeft rech ter Joe Brown beslist, geen nieuw pro ces worden aangespannen. „VAN TIJDELIJKE aard en overkome lijk" noemt de Russische vice-premier Mikojan het ideologische geschil met Pe king. De Zuidafrikaanse regering heeft in een bij het parlement ingediend witboek mee gedeeld dat zij in Zuidwest-Afrika niet met de vorming van „Bantoestans" (zelf- besturende Afrikaanse gebieden) zal be ginnen voordat het internationale ge rechtshof in Den Haag zich heeft uitge sproken over de beschuldiging van Li beria en Ethiopië dat Zuid-Afrika heeft nagelaten het welzijn van de bevolking van Zuidwest-Afrika te bevorderen. Liberia en Ethiopië vroegen in 1960 aan het internationale gerechtshof Zuid- Afrika te verbieden de apartheid in Zuidwest-Afrika toe te passen. Zij be schuldigden Zuid-Afrika ervan het man daat van de Volkenbond, op grond waar van Zuid-Afrika het gebied bestuurt, te hebben geschonden. Premier Castro van Cuba heeft een receptie op de Japanse ambassade in Havanna benut om de Verenigde Staten te waarschuwen dat Cuba niet meer werkeloos zal toezien als Amerikaanse vliegtuigen boven Cuba blijven verschij nen. Castro zei dat die vluchten alleen ten doel hadden Cuba te provoceren en te intimideren. Binnenkort zullen jonge Cu banen raketbatterijen bemannen, die te gen de Amerikaanse vliegtuigen zullen optreden. Castro zei voorts dat als de Amerika nen over het vliegen boven Cuba wilden praten, zij dat met Cuba en niet met Rusland dienden te doen. Deze opmer king is in zekere zin een verwijt aan het Russisch adres, want de Amerikaan se ambassadeur in Moskou heeft de kwestie besproken met de Russische plaatsvervangende vice-premier Miko jan. Castro zei dat Cuba de Amerikaanse basis op Cuba, Guantanamo, zal opeisen wanneer het daartoe het tijdstip rijp acht. Waarschijnlijk zal Cuba dan de V.N. in deze zaak betrekken. Slechte luisteraars Tientallen bezorgde mensen hebben gistermiddag de inlichtingendienst van de P.T.T. en het: hoofdkantoor van het A.N.P. in Den Haag opge beld om te vragen welke minister er was overleden. Het nieuws zou via een extra-uitzending van de radio nieuwsdienst hekend zijn gemaakt. Helaas had men in alle gevallen niet verstaan om welke minister het ging. Een blik in een radiogids en een telefoontje aan de AVRO bracht een snelle oplossing voor het raadsel: ln het nationaal programma had de AVRO een klankbeeld over Neder land tussen de jaren 1860 en 1880 „De drempel over de nieuwe t\jd" uitgezonden. In dit programma onderbrak om roeper Piet Ekel een muziekaankon- diging voor een „extra-nieuwsuitzen ding", waarin hij het overlijden van minister Thorbecke op 5 juni 1872 bekendmaakte. Na een korte ne crologie van de overledene gegeven te hebben besloot hij met en dit was een extra-uilzending. Wij wijzi gen nu het programma en gaan ver der met ernstige muziek'. Bij de AVRO heeft men om de slechte luisteraars hartelijk gelachen. Op dinsdag 5 mei a.s. ho pen onze geliefde ouders en grootouders A. Lauret en A. Lauret-Eysackers hun gouden huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van htm dankbare kinderen en kleinkinderen. Receptie van 2.303.30 uur. Stoppeldijk, Vogelfort 5. Heden overleed zacht en kalm na een geduldig ge dragen lijden onze gelief de vader, behuwdvader en opa ADRIAAN JOSIAS KLAASSEN weduwnaar van J. den Hamer in de ouderdom van bij na 63 jaar. Zaamslag: M. H. de Bue-KIaassen A. de Bue Adrie Domburg: Marleen Zaamslag, 29 april 1964. Condoleance-adres Veer- straat B 16c. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op de algemene begraafplaats te Axel. Zaterdag 2 mei des na middags 2 uur vanuit het torenlokaal der Ned Herv. Kerk te Axel. De curator in het faillisse ment van E. M. R. Sey, we duwe van A. E. Inghels, Wouterij 34 b, Koewacht, heeft heden ter griffie van de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg en van het Kantongerecht te Ter- neuzen nedergelegd de eni ge uitdelingslijst, welke al daar 10 dagen kosteloos voor de schuldeisers ter in zage zal liggen. De curator, Mr. H. B. L. de Rechter. Hulst, 29 april 1964. Steenstraat 35. dagelijks in méér dan 70.000 gezinnen Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze, actieve medewerkers Ervaring in betonverwerking verdient aanbeveling maar is geen vereiste. Geïnteresseer den kunnen onze personeels chef bellen onder nummer: 016203941 of naar hem toeko- men op kantoor Koningsdijk 69. Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. X ■Met spoed gevraagd ;eJektro- monteurs, bulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw in geheel Limburg en voor Oost-Brabant. Br. onder no 75929 X Chauffeur gevr. voor groeps- vervoer. Wonende omgeving Roosendaal, of chauffeur-mon teur. 5 daagse werkweek. Tou- ringcarbedrijf „West-Brabant- Expres", Dreef 64, Breda. Tel. 38700. 78116 Jongens gevraagd voor leder- warenfabrikage. Goed loon en vast werk. M. C. Martens, Wouwsestr. 28, B. op Zoom. Weduwnaar, 46 jaar, z.k., bouwvakarbeider, zoekt langs deze weg kennismaking met net eenvoudig r.k. meisje, of weduwe, 30-45 j Br. onder no. 78188. X Jong meisje gevraagd voor de huishouding, 2 kinderen, intern. Mevr. Tenaerts, Gemeentepl. 24, Knokke a.z. Tel. 64748. X Gevr. meisje voor hulp in de huishouding in moderne villa, hulp werkvrouw, huiselijk ver keer, weekend vrij. 280 -gld. p. m. Voorhoof, Bloemenlei 27, Mortsel-Antw. Tel. 499652. 78177-X Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v d. Ven, Nieuwlandstr 3, Tilburg Tel. 04250-26617 Vergunning voor vrachtwagen met 6 ton te koop. J. Magnus- Maas, Hulsterweg 31, Kloos- terzande, tel. 246. Dekkers brandkast afm. 81 x 61 x 61 en nieuw wollen vloer kleed afm. 2.65 x 2 m te koop. Te bevr agent De Stem, Stop peldijk. Tel. 01147-331. 12301-X Lange witte bruidsjapon met kroontje, maat 38, te koop. Gravenstr. 81, Clinge. 12300-X Voordelige warmte door des kundige voorlichting. Een ver- mingsapp. naar uw smaak door ruime keuze. Levering en service door geheel West-Bra bant, Install, bedr. De Weerd N.V. Markt 33, Etten. Telef. 01608-2310. 78321 Te koop een woonhuis, best, uit 2 voorkamers, 1 woonka mer en keuken. Boven 2 slaap kamers en grote zolder. Grote bergplaats met erf. Direct te aanvaarden. Te bevr. bij H. v. Peer, Sportparkstr. 22, St.- Willebrord. Krediet tot f 4000,voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot terdam. Nieuwe 5 pers. caravan te huur, standpl. Valkenissen nog vrij voor 11 juli en na 29 aug. Mauritsstr. 6A, Breda. Telef. 31110. 78050 Te huur 8 persoons zomerwo ningen met douche koud en warm water, voor Pinkster- week en enkele weken in juni, billijke prijs. A. M. Polderman, Wilhelminastr. 35, Rilland- Bath. Tel. 01135-348 013099 R.-K. wed. 47 Jaar, z.k. zoekt serieuze kennismaking met r.-k. heer van ong. zelfde leeftijd. Foto op e.w. retour. Br. onder no. 78030. Te koop of te ruil. Betaling te regelen. 1959 Ford Taunus 17M als nieuw f 2150,—; 1958 Vauxhall super de luxe 1550,-; 1956 Ford Taunus 15M pr. mo tor 500,1955 Ford Zephyr kl. zwart, mooie wagen f 650, 1956 Fiat 600, mooi wagentje f 1350,-. Inkoop, verkoop, fi nanciering. Leerlingstraat IA, Breda. Net voorbij de kunst zijdefabriek. 78026-X Te koop nest Schotse Collies (Lassies) 6 weken oud en één van 2 jaar, teef. Alles met pri ma stamboom. Te bevragen bij L. J. S. v.d. Werf, Schoolstr. 13, Molenschot, gem. Gilze-Rij. en, post Rijen. 78008 Te koop, zw. dwergpoedeltjes en Duitse herder, 8 m. L v. Boxtel, Putseweg i3. Tel. '488 Ossendrecht. -3551 Alle nieuwe accessoires voor Volkswagen alsmede bekleding voor V.W. - Opel Taunus etc. etc. v.a 72, per compleet set. Voorts alle slooponderdelen voor Volkswagen. Willem Ap pels, Blauwehandstraat 2, Ber gen op Zoom. Tel. 01640-4380. Zojuist ontvangen Prima Volkswagen v.a. 550,-, Fiats 600 v.a 1450,-, Opel Olympia's Opel Rekords v.a. 1200,-, Ford Taunus - Ford Anglia v.a. 250,-, Opel Caravan - Volks wagen bestel Pick_Up en ge sloten Tempo gesloten bestel wagens etc., etc. 650,-, Willem Appels. BVlauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. Tel 01640- 4380. Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k. Min. Kanstraat 18 - 20, Breda Tel. 01600-39870. 77872 Sunbeam sport '63, 5000 km. gelopen. In st, van nieuw. Mercedes 190 D. '60, Opel Ka- pitan L. 1961, D.K.W. type 000, I960, Opel Caravan '58, Volvo 444 '58, V.W. kleinbus 1959. Diverse V.W.'s de Luxe '61,V.W. Standaard.De Jong's garagebedrijf, Nispen. Telef 01656.245. 7095 Steeds goede gebr. auto's met volledige garantie, inruil en fi nanciering. Garage v Kaam, B. op Zoom. Tel. 01640-4775. 3552-X Te koop Renault R8, 1963, 5.000 km. gelopen, als nieuw. Otten N.V., Beverweg 4" Breda. Tel. 22533. 78166 Steeds goede gebr. auto's met volledige garantie, inruil en fi nanciering. Garage van Kaam B. op Zoom. Tel. 01640-4775. X Te koop: 4 jong>e hondjes, grootgebracht met Puppy Bon zo. Prijs 5,per stuk. Ro- zenlaan 51, Breda. Sportvissers, de boot vaart voor U. Inl. J. v.d. Plasse, Vinkstr. 2, Goes, of Café 't Veerhuis, Katseveer. Tel 01100 7955. 13095 Nerveus? Gejaagd? Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief-Lecithine, vitamil nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Exclusief bij apothekers en drogisten 78301 SLOTBAL Het leest van het Jaar voor al onze leerlingen - oud-leerlingen en introducé's. Een fijne avond wacht U. HULST A.s. zondag 7.30 u. tot 11 u. Groot Patronaat met „The Williams" Middelpunt van gezellig heid voor alle kath. jongelui CUIDO GEZELLESIRWI3 TEL. 2815 Wij vragen wegens uitbreiding: leeftijd tot 30 jaar leeftijd tot 35 jaar voor lichte montage-arbeid e.d. VAST WERK in prettige mo- Vraagt inlichtingen op onze SAS VAN GENT VRIJDAG 1 MEI in 't Schip pershuis, Westkade 106, nam. 7 - 8.30 uur; TERNEUZEN VRIJDAG 1 MEI in Lunchroom v. Assche, Noordstraat 5, nam. 7 - 8.30 uur. na)so>is;aj UEA SuipaoSjaA lUapUOAESgUIlltZ Gratis werkkleding Geen ploegendienst derne omgeving. Aanmelding tijdens werk tijd aan het MONTAGE- ATELIER METERFABRIEK Industrieweg 17, Terneuzen. U kunt desgewenst <">k schriftelijke sollicitatie» richten aan dit adrei. Goed loon

de Stem | 1964 | | pagina 4