ISPÖRT Zweden winnen (0-1) matige interland Geen voetbalfusie Utrechtse teams Inter Milaan finalist in strijd Europabeker Tom Okker speelt eerste single tegen Hongarije LEN Oranje opnieuw j INTER reeds in j Tom Okker voor j onproductief cupfinale zware taak Frans voetbal Wereldrecord gewichtheffen Tsjechen slaan Duitsers (3-4) Ronde van Gelderland 15. 13. Verdwijnende glans DA VISCUPWEDSTRIJDEN Start van toernooi in Scheveningen Gezonde kritiek Heet hard Anton Geesink: blindedarm MTK finalist bij bekerwinnaars 10 J 1 jri t JR awuste man. ken. De man ht natuurlijk, in grote stijl! ,g j elkaar! Bij uw irt in moderne 90 90 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 MEI 1964 11 ORANJE ZONDER GOAL EN ZONDER VEEL GLORIE Nederland—Zweden was zoals de 29e april. In de ochtend vrolijk en zonnig, in de namiddag kil en in de avond koud, naargeestig. Oranje produceerde geen goal en vergaarde geen glorie. Het Zweedse team groef na een ge lukkige en vroeg vallende openingstreffer, tevergeefs naar een tweede doel punt. Eén schampschot besliste over een middelmatige wedstrijd, die Elek Schwartz tot de verzuchting bracht, dat hij eerst moet slapen en denken alvorens te handelen om de volgende en belangrijke interland tegen Albanië tot een beter einde te brengen. Zo somber als de gedachten van de bonds coach was de stemming onder de dertigduizend kijkers. Zij hadden zich na de zeer redelijke, genietbare eerste 'helft vastgeklampt aan het idee, dat het na de rust anders zou gaan: dat de stand zich in een gunstige zin zou wijzigen. Maar het kleine legioen, dat kort na de hervatting uit volle borst liederen zong, die oranje tot daden moesten inspireren, schrompelde ineen zoals het Nederlands elftal zelf. De gerechtvaardigde hoop eindelijk eens een overwinning te kunnen vieren sloeg om in een reële kritiek over het 4—2—4 systeem, de interpretatie en de gevolgen. En het zag er zo zonnig uit in de eerste geworden in het doelgebied en ver daar- inntnn Urtt 1 minuten. Het typische, directe spel van de geheel in het wit gestoken oranjehem den, schonk Piet Kruiver na nauwelijks honderd seconden een scoringskans. Pummey Bergholtz bracht de bal hoog voor het doel. Piet Kruiver was met zijn blonde hoofd iets eerder bij de bal dan Hans Mild. Het ronde ding verdween in de richting van doelman Arne Arvidson en scheerde bovenkant van de lat. Het legioen was er meteen in, maar de ont nuchtering volgde. Guus Haak vergat in de vierde minuut de bal weg te spelen. Linksbuiten Oerjan Persson was erbij en centerde naar midvoor Agne Simons- son, die meteen op Eddy Pieters Graaf land vuurde. De linkervoet van Fons van Wissen veranderde de bal iets van rich ting en Eddy Pieters was geslagen (0—1). Deze harde, onrechtvaardige klap, zo snel uitgedeeld, diende te worden uitge wist. De wil was er en door hard wer ken trachtte het Nederlands elftal het verloren terrein te heroveren, leikens en telkens weer ging de bal naar het hoofd van de ongeioielijk actieve Piet Kruiver, die éénmaal kans zag de vijan delijke verdediging te omspelen, maar het schot, dat na deze knappe manoeuvre volgde, was te onzuiver om de Zweedse keeper te verslaan. Het groeiende offen sief wérd slechts een ogenblik onderbro ken. Een kogel van Agne Simonsson be landde via de vuist van Eddy Pieters op de kruising van paal en lat. De toeschou wers herademden en applaudiseerden terecht voor de alomtegenwoordige Krui ver, die op zijn beurt een daverende loei gaf, die vermoedelijk een treffer had be tekend indien de bai niet via een Zweed se borst in de handen van Arne Arvid- son terecht was gekomen. De genjKma- ker, die zeker met onverüienu mocht heten, hing in de lucht. Uit een hoek schop kopte Klaas Nuninga naast. Uit een nieuwe schermutseling kwam voor de zoveelste maal Piet Kruiver als over winnaar tevoorschijn, maar ook zijn schuiver dreef ai. Daan Schrijvers pro beerde het uit een vrije trap. Heel listig plaatste hij de bal over de „muur". De attente Zweedse keeper ontfermde zich over Daans illusie. Het was met het laatste feit, want kort voor de rust ko gelde Chris Bergholtz op zijn manier in. Arne Arvidsson kreeg de bal niet on der controle. Hij kwam voor de voet van Lambert Verdonck, die onmiddellijk door gaf aan Klaas Nuninga. Deze tipte enkele centimeters te hoog. Na vijfenveertig minuten was de sco- ringsbalans in het nadeel van de Neder landers, maar zij hadden toch wel zoveel goede dingen laten zien, dat de kans op een overwinning, minstens op een gelyk spel, iedereen beheerste. De Zweden waren hoogstens driemaal gevaarlijk geweest. De oranjehemden wel vijftienmaal. Het Nederlandse spel was geconcentreerd op Piet Kruiver, die zich ontzettend uitsloofde. De bal was mis schien te veel naar Chris Bergholtz en te weinig naar Lambert Verdonck ge gaan. Dat kon zich in de tweede helft wijzigen. Slechts één man faalde in de Nederlandse ploeg. Klaas Nuninga, die een vermoeide indruk maakte, traag rea geerde en met geen enkele actie zijn her nieuwde uitverkiezing waar kon maken De middenveldspelers voldeden, ofschoon zij minder waren dan in de wedstrijd tegen Oostenrijk. In de achterhoede maakte Giel Haenen een goed debuut, speelde Daan Schrijvers zonder meer voortreffelijk, maar hadden Cor Veld hoen en vooral Guus Haak het moeilijk. De Zweden, die dichter op elkaar speel den, lanceerden vooral linksbuiten Oer jan Persson en middenvoor Agne Simons son. Heel erg verontrustend was het alle maal niet, maar De hoop die nog altijd levendig was en die in de eerste minuten van de twee de helft door gezang werd geadstrueerd, ebde met de minuut weg. Enkele nieu we acties van Piet Kruiver mislukten. Een afstandsschot van Cor Veldhoen plofte in het zijnet. Een fraaie kans vöor de oranjemidvoor bleef onbenut, omdat hij de bal te zacht inschoof en Hans Mild en Tord Grip gezamenlijk konden red den. Nederland wist na zoveel tevergeefse pogingen geen variatie te presenteren. Het streven bleef Piet Kruiver te lance ren. De zwoeger raakte echter vermoeid, sprong minder hoog naar de uit de lucht komende ballen, ja zelfs timede herhaal- delijk foutief. w,-^a^s zwom in een poel van middelmatigheid. Lambert Verdonck, een jongetje dat de bal kan spelen, werd n Z1 ,e,n !n ^et sPel betrokken. Chris 7,S? I j geen kans contra de uitstekende Hans Mild en Hans Rosan- r' FiG Permanente bewaker van Krui- ver, Ake Johansson, was heer en meester voor. Fons van Wissen en Bennie Mul ler begonnen zeer erbarmelijk te plaat sen. Op het middenveld dook om de ha verklap Oerjan Martinsson op, de Zweed se nummer 10, die zijn voorhoede voor treffelijk voedde. Met de uitgespeelde Piet Kruiver ver dween de glans van het oranjeteam. Het publiek voelde dit en het gezang wij zigde zich in een gejoel, De wedstrijd zakte af tot een bedenke lijk peil. De Zweden, niet briljant maar taktisch wel bekwaam, verplaatsten het spel meer en meer in de richting van Eddy Pieters, die zich overigens nooit angstig behoefde te maken, want het ef fect van de talrijke Zweedse aanvallen 4 Kruiver (rechts) in duel met de Zweedse verdediging. Links Nu ninga. De foto is typerend voor de wedstrijd, want tientallen hoge ballen bereikten Kruiver. Tom Okker, de Haarlemse debutant in de Nederlandse Daviscupploeg, krijgt het in zijn eerste single van de Daviscup- wedstrijd tegen Hongarije bijzonder moei lijk. Hij zal vanmiddag op de Metsba- nen in Scheveningen de spits moeten af bijten tegen Istvan Gulyas, de sterkste van de vier Hongaarse spelers. Daarna volgt het enkelspel tussen Jan Hajer en Andras Szikszai. De Hongaarse niet-spelende aanvoerder Laszlo Gorodi had woensdag bij de loting, die op de De Zweedse midvoor Simonsson (rechts) scoort het enige doelpunt. V.l.n.r. Muller, Schrijvers, Van Wissen en Haenen was nihil dank zij Daan Schrijvers en Giel Haenen. Hoe gering plotseling de kracht, de drift van Oranje was, demonstreerde zich in de cornerverhouding. Nadat de tegen standers reeds vier hoekschoppen had den mogen nemen kwam in de achten dertigste minuut de eerste voor Oranje. Het resultaat was een nieuw afstands schot van Cor Veldhoen, dat naast ging. De laatste krampachtige pogingen wer den niet bekroond. De koele, uitstekende Orvar Oeberg, de rustige en bekwame Ake Johansson en de opvallende Hans Mild hadden de zaak volkomen in han den. Het gezicht van Elek Schwartz kon in deze trieste omstandigheden niet vrolijk zijn. Het klaarde echter spoedig op na de woorden van lof die hij mocht horen De uitslagen van de woensdag voor de Franse competitie gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: St. Etienne- Bordeaux 4-0, Monaco-Lyon 0-1, Nantes-Rouen 7-1 RC Paris-Reims 2-1. In de eerste divisie leidt St. Etienne met 39 punten uit 30 wedstrijden. Mona co bezet de tweede plaats met 36 uit 30. over de zeer behoorlijke, zelfs goede eerste helft. „Voetbal is geen matematica", zei Elek. „In de eerste helft was Nederland zonder meer beter dan Zweden. Het tikje mee val ontbrak om op gelijke hoogte te komen of een voorsprong te nemen. Het lukte allemaal net niet. Voor de tweede helft is er geen excuus. Een ploeg kan niet altijd in goede vorm zijn. Ik vind het jammer dat Lambert Verdonck te weinig in het spel werd betrokken. Ik weet dat Klaas Nuninga slecht heeft ge speeld, maar heT was zijn derde wedstrijd in acht dagen. Ik blijf er bij dat de Zwe den een goede, vooral ervaren ploeg hebben. Ik zal eens kijken wat ik ga doen". „Neen, het 424 systeem zal ik niet loslaten. Maar de interpre tatie dat dit systeem ook aanval lend kan worden uitgevoerd, moet worden uitgevoerd, zal ik er in pompen. Het is jammer, dat de op gaande lijn, die in de wedstrijd tegen Oostenrijk duidelijk was te constateren en die ook in de eerste helft aanwezig was, na de rust wegviel". En de Zweden? Ant Svensson, oud PSV'er en nu reser ve van de geelblauwe ploeg, zei: ,.Het was een genietbare wedstrijd. Ik had echter van het Nederlands elftal meer verwacht. Guus Haak was niet in vorm en Klaas Nuninga was slecht. Ik vond Piet Kruiver de beste man met Daan Schrijvers. Het heeft Oranje niet mee gezeten. Voetbal is voetbal". PIET HACK De fusie tussen DOS, Velox en Elink- wijk is van de baan. Ofschoon ere-divi- sieclub DOS voor een samengaan was, bleken zowel Velox als Elinkwijk niet te willen overgaan, hetgeen tot gevolg had dat Elinkwijk-voorzitter J. Littel en de secretaris J. Nieuwenhuyze hun func ties ter beschikking stelden. Het niet doorgaan van de fusie was voor de voorzitters van de drie vereni gingen een grote teleurstelling. Mr. G. W. Kernkamp (DOS) zei, dat binnenkort in eigen vereniging de zelfstandigheid van het betaalde voetbal aan de orde kwam. En ofschoon hijzelf van mening was dat het een moeilijk haalbare zaak zou wor den, deelde hij mee, dat bij het niet door gaan van een splitsing tussen amateur- en betaald voetbal, het bestuur in zijn geheel zou aftreden. Voor Velox had het al of niet doorgaan geen consequenties. Voor Elinkwijk had het samengaan het einde van een grote financiële schuld kunnen betekenen. En kele uren voor de vergadering kreeg Elinkwijk een aanbod van de gemeente om de opstallen en terreinen te verkopen Het afgelopen weekeinde hebben 526.548 personen deelgenomen aan de sporttoto. Aan prijzen kwam beschikbaar een be drag van f203.506, Slecht één deelnemer had de uitslagen van alle wedstrijden goed voorspeld. Hij krijgt de maximumuitkering van netto 50.000. Voor de tweede prijs, die ver groot met het restant van de le prijs 53.104,77), totaal 114.156,57 bedraagt kwamen 68 gelukkigen in aanmerking. Zij zullen ieder bruto ƒ1679.— ontvan gen. Voor de extra-prijs was een bedrag van ƒ30.525,90 beschikbaar. Ieder van de 139 deelnemers, die voor deze prijs in aanmerking komt, krijgt netto 220,-. Interna lionale Milaan heeft zich woensdagavond op eigen terrein door een 20 zege op Borussia Dortmund geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust was de stand nog 00. De eerste ontmoeting tussen beide clubs voor de halve fi nales van het toernooi was ge lijk geëindigd: 22. Internazionale vindt nu in de finale op 27 mei in Wenen naar alle waar schijnlijkheid Real Madrid tegenover zich. Borussia, dat in Milaan veel min der sterk voor de dag kwam dan veer tien dagen geleden op eigen veld, wist tot in de 48e minuut de score blank te houden. Toen maakte Mazzola het ope ningsdoelpunt, in de 75e minuut gevolgd door een treffer van Jair. Het Siro-sta- dion was met 90.000 toeschouwers totaal uitverkocht. De geestdriftige Italiaanse supporters betaalden toegangsprijzen tussen de acht en de vijftig gulden en zorgden voor een totaal aan entree-prijzen van 150 miljoen lire. Dat betekende een nieuw record. De tot dusver hoogste recette werd be reikt bij de landenwedstrijd Italië Rusland, die 143 miljoen lire opleverde. Onder stormachtige aanmoedigingen begon Inter direct aan het verwachte offensief. Onophoudelijk golfden de Ita liaanse aanvalsacties veelal geleid over de snelle vleugelspelers Jair en Corso op het doe] van Tilkowski af. Herhaalde lijk moost de Duitse doelman redding brengen bij schoten van Milani, Mazzola er. Suarez. De Duitse ploeg, die dikwijls met negen spelers verdedigde, bleef ech ter overeind. In de vijftiende minuut waren de Ita lianen wel heel dicht bij een doelpunt toen Corso een vrije trap mocht nemen. De Italiaanse linksbuiten schoot de bal hard in doch Tilkowski redde fraai. Nau welijks een minuut later had Corso op nieuw bijna succes maar toen ging zijn schot net over de lat. Borussia kwam het eerste kwartier dus zonder kleerscheuren door. In de twin tigste minuut nam de tot dan toe vrij tair gespeelde wedstrijd echter een wen ding. Bij een onderbreking van een vrije schop trapte Suarez de Duitser Kurrat opzettelijk tegen het lichaam. De 7,uid- slavische scheidsrechter Bianco Tesanic ging echter aan de overtreding voorbij. Pas in de 25e minuut kwamen de Duit sers, die bij het betreden van bet San Su-ostadion met een schril fluitconcert waren ontvangen, voor het Italiaanse doel. Aan de andere kant kreeg Inter echter voortdurend kansen waarbij Tilkowski enkele fraaie reddingen verrichtte bij schoten van Mazzola. Met de 0-0 rust stand konden de Duitsers tevreden zijn. Wat de Italianen in de duidelijke meerderheid voor de rust niet lukte het maken van het psychologisch zo belang rijke openingsdoelpunt, gebeurde na drie minuten in de tweede helft. Mazzola strafte een fout van rechtsback Sturm onmiddellijk af cn met een hard schot scoorde de Italiaanse rechtsbinnen: l-o. Daarvoor had Borussia echter een fraaie kans op een doelpunt onbenut ge laten. Konietszka had drie Italianen ge passeerd, speelde de bal naar de vrij staande Wosab, die de bal echter in het zijnet schoot. Hoewel de Italianen zich na het doel punt van Mazzola meer en meer in de verdediging terugtrokken bleven zij met Jair, Milani en Mazzola vóór. toch nog gevaarlijk. En in de 75e minuut was het opnieuw raak toen Jair met een hard schot uit een onmogelijke hoek de Duit se weerstand brak. voor ƒ82.000, hetgeen de gehele schuld dekte, indien tot fusie werd overgegaan. Het resultaat is echter bekend. De Russische gewichtheffer Nikolai Mironenko heeft te Kiev het wereld record tweehandig drukken in de? licht- zwaargewichtklasse met twee kilogram verbeterd. Mironenko drukte een gewicht van 165,5 kg. Het oude record stond sedert 18 februari met 163,5 kg op naam van zijn landgenoot Vladimir Golovanov. Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdagavond in Ludwigshafen voor ruim 60.000 toeschouwers met 43 van Tsjecho-Slowakije verloren. Bij rust leidden de Tsjechen door doelpunten van Pospichal en Mraz (2x) met 31. Het Duitse doelpunt werd na twee minuten via de binnenkant van de paal gemaakt door Uwe Seeler. Na de hervatting scoorden voor Duits land Geiger en opnieuw Uwe Seeler, terwijl de Tsjechische treffer van de voet van Scherer kwam. Voor de Ronde van Gelderland, die za terdag wordt gehouden, zijn bijna 500 in schrijvingen binnen gekomen. Daaruit is een deelnemersveld van 180 renners geselecteerd. De afstand van de rit bedraagt 162 km. Start en finish zijn in Apeldoorn. LEO HERMENS en Maarten Breure zullen van 15 t/m 18 mei met 5 Belgische ploegmakkers deelnemen aan de onafhankelij- kenronde van België. Als ploeg leider van deze gioepering, Wol- matploeg, zal Jef Janssen optre den. CHARLY GAUL is van de eerste categorie overgeheveld naar de tweede. Evenals Jos Hoevenaars kreeg hij een plaatsje in de Flan- dria-ploeg. Dit duo rekent op een verkiezing voor de Tour. Volle digheidshalve nog dit: ook Post, Planckaert en Foré behoren tot de Flandria-equipe. FERDINAND DEFERM, kampi oen der Belgische onafhankelij- ken, Kamiel Vyncke en Hugo De Taeye zijn beroepsrenner gewor- den. JAN HOOGLAND is als vierde geëindigd in de door de Belgi sche amateurkampioen Albert van Vlierberghe gewonnen twee daagse Grote Prijs Pierre Cle mens (Luxemburg). o— CHRIS DUYKER uit Beverwijk eindigde achter Yves Barillet en Jean B. Buzzi als derde in de eerste rit van de Omloop der Mij nen. Mets werd verricht, een verrassing in petto. Hij stelde de dubbel-speciaüst Andras Szikszai eveneens op voor het enkelspel met voorbijzien van Koma- romi, die op de Hongaarse ranglijst een hogere plaats inneemt „Komaromi heeft niet de goede wedstrijdzenuwen" ver telde hij. Daarmee is het vrijwel zeker dat beide landen met het minimum aan tal spelers op de baan zullen verschij nen, want ook de Nederlandse Dc-aan- voerder drs. Lijsen noemde slechts twee namen: Jan Hajer en Tom Okker, die omstandigheden voorbehouden ook in het dubbel zullen uitkomen. Het volledige programma van de Daviscup-wedstrijd Nederland-Hongarije in Scheveningen luidt: VRIJDAG 1 MEI: Tom OkkerIstvan Gulyas Jan Hajer—Andras Szikszai ZATERDAG 2 MEI: dubbelspel, gevolgd door twee demon- stratiepartijen ZONDAG 3 MEI: Tom OkkerAndras Szikszai Jan HajerIstvan Gulyas. De winnaar van de ontmoeting Neder landHongarije, ontmoet in de tweede ronde de winnaar van FrankrijkBulga rije. TOM OKKER moeilijk Anton Geesink, nog geen twee dagen thuis uit Oost-Berlijn waar hij twee Europese titels veroverde, is woensdag avond om half acht met een acute blin dedarm ontsteking opgenomen in het Dla- conessenhuis te Utrecht. Geesink werd onmiddellijk geopereerd en om negen uur was hij al weer bij be wustzijn. De Utrechtse judoka, die zater dag en zondag al maagpijn had - naar hij dacht van het slechte eten - en daar voor al in zijn wedstrijd tegen de Rus Chik- wiladze last van had ondervonden, maakt het inmiddels weer uitstekend. MTK Boedapest heeft zich woensdag op eigen terrein geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Hongaren ver sloegen in de tweede wedstrijd voor de halve finales Celtic Glasgow met 4-0. De eerste wedstrijd was in een 3-0 zege voor de Schotten geëindigd zodat MTK door betere doelcijfers overgaat naar de finale. De tweede finalist wordt de winnaar van de beslissingswedstrijd Spoiling Lis- sabon-Olympique Lyon, die volgende week woensdag in Tarragona wordt ge speeld.

de Stem | 1964 | | pagina 31