Min. De Jong: Defensie is geen failliete boedel Geert standpunt in predikan tenconflict week van de fotografie top form 9^- KYP antwoordt op reacties in de katholieke achterban Record aantal WONINGEN gereedgekomen de drank voor U dorstige drinkers Tweemans-onderzeeër Onderwijzersaanwas is komende jaren voldoende iisigtiamag »e«ede tege ROND HUWELIJK PRINSES IRENE MIN. BOGAERS IN le KAMER: Nieuw materieel moet betaald worden Ui naar de nieuwe meubelen, Verhouding inkomens- huren niet ongunstig Lichte Lua n.v. Jan Hendrikx Systeembouw scholen wordt bevorderd Katholieken ergerden zich terecht DUET NYLONS Centuriontank krijgt nieuwe vuurmond limonade Actie tegen gangsters in België Automaat voor aanleg landbouw-betonwegen 3e radioprogram midden 1965 GO»**6 ni*- s r»el s»el ,,0eddu5 N is Maak beschuldiging waar met GRATIS spaarzegels DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 MEI 1964 (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Van de 86 in werkelijke dienst zijnde legerpredikanten heeft niemand om reden van zijn visie op het vraagstuk van het gebruik van atoomwapenen verzocht van zijn functie te worden ontheven. Van de circa 400 legerpredikanten met groot verlof hebben er slechts twee om deze reden ontslag verzocht. Dit heeft minister De Jong (Defensie) medegedeeld in de memorie van Antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer. F 84 squadron deze taak. De mobiele luchtdoelartillerie van het eerste leger korps zal echter blijven bestaan en nog worden uitgebreid. Over het afstoten c.q. verminderen van taken bij de Land macht zegt de minister in zijn algemeen heid: Dit moet niet als een bezuiniging, maar als een aanpassing aan de Navo- strategie worden beschouwd. De Defensie-nota zal ook opheldering geven over de plannen met de Karei Doorman. Deze plannen vormen volgens de minister een onderdeel van een meer omvattende studie over de samenstelling van de Kon. Marine in de zeventiger ja ren. Minister De Jong meent inmiddels niet dat een aanzienlijke inkrimping van de marine moet worden overwogen. Minister De Jong spreekt ook over de vervanging van militaire strozakken door matrassen. Omdat het om grote aantal len gaat, maken de financiële consequen ties een snelle vervanging niet mogelijk. Het financiële motief bepaalt ook de snelheid van de vervanging van kachels in oude kazernes door centrale verwar ming. De bewindsman heeft de senaat ook gezegd, dat een studie is aangevangen over het inrichten van kleinere woon vertrekken in kazernes. Ook in onder zoek is de mogelijkheid van een afzon derlijke financiële compensatie voor ex tra diensten (b.v. bij oefeningen) voor het beroepspersoneel van de Landmacht, in het bijzonder bij de parate troepen. Minister De Jong heeft nog geen dui delijk en afgerond inzicht in de conse quenties welke de reorganisatie-maatre gelen bij de Koninklijke Landmacht op personeelsgebied zullen hebben. Het be leid t.a.v. het beroepspersoneel bij de reorganisatie zal echter in ieder geval worden bepaald door 1. Het streven naar vrijwillige voortijdige dienstverlating, 2. Een zo goed mogelijke opvang van de gevolgen van de reorganisatie op perso neelsgebied door de gehele Kon. Landmacht. In de defensienota zal hierop nader worden ingegaan. (Advertentie) De minister wil zelf in het conflict van de legerpredikanten geen standpunt in nemen. Hij is het echter eens met ds. Van Pagee, die schrijft „dat de legerpredikant een verstandig beleid voert door in over leg met zijn hoofd van dienst zijn vrij heid met wijsheid te gebruiken'. Minis ter de Jong heeft geen behoefte aan een andere organisatievorm van de geeste lijke verzorging of aan een studie over de positie der geestelijke verzorgers. De minister zegt verder: „Hoewel op het ogenblik in de krijgsmacht uit een oogpunt van beleidvoering en planning een moeilijke periode wordt doorge maakt, kenmerkt deze zich anderzijds door een verheugende verbetering in de materieelpositie". De minister gaat ook nader in op de huidige (moeilijke) financiële situatie t.a.v. de defensie. Hij zegt dat de huidige geringe ruimte voor met name investe ringen het gevolg is van het thans in gro te hoeveelheden ter beschikking komen van nieuw materiaal dat in het verleden besteld is. Noodzakelijk is daarom nu een beperking van de uitgaven, in het bijzonder die t.b.v. de exploitatie. De situatie als „een failliete boedel" ken schetsen is een beslist onjuiste voorstel ling van zaken, zegt de minister. Maatregelen tot sanering van de de-| fensie-begroting zullen worden bekend-, gemaakt in de uiteenzetting van de plan nen voor het tijdvak 19641967 in de ko mende defensie-nota. De minister deelt mede. dat er ook nog een aanvullende begroting van 130 miljoen nodig is vanwege de getroffen loonmaatregelen. t)e gestegen prijzen van goederen en diensten zullen voor 1964 een meeruitgave vergen van circa ƒ70 miljoen. Over de Centurion-tank zegt de mi nister, dat deze mechanisch nog in een zo goede staat is, dat hy nog tot na 1972 gebruikt kan worden. Nu ook geble ken is dat de voorziening met reserve onderdelen tot minimaal 1972 is ge waarborgd zijn er geen technische re denen om tot vervanging over te gaan. Hij zegt: „Hoewel op het ogenblik be tere tanks op de markt zijn dan de Cen turions, wil dit niet zeggen, dat de Cen turion verouderd is". De Centurion-tank beschikt met het oorspronkelijke 20-ponder kanon evenwel niet over voldoende doorboringsvermo gen. Voor dit probleem is er een oplos sing, welke reeds is toegepast door bij zes tankbataljons het kanon van een deel van de tanks te vervangen door een 105 mm kanon dat wel aan de eisen van doorboringsvermogen voldoet. Dit zal nu ook bij de overige vier tankbataljons ge beuren. „De nodige extra voorzieningen zullen 30 miljoen vergen, maar dan voldoen de tanks ook aan de eisen van het moderne gevecht", aldus de minister. Over de opheffing van de territoriale luchtdoelartillerie zegt de minister: de kosten daarvan zijn niet meer evenredig aan het nut sinds de technische ontwik keling en invoering van geleide projec tielen en afweermiddelen (Hawk en Nike). De luchtmacht blijft echter voor de luchtverdediging tegen eventuele vijandelijke laagvliegende vliegtuigen tot eind 1965 een squadron Hunter-jagers beschikbaar houden. Daarna krijgt een (Advertentie) Van 2 t/m 9 mei met tal van plezierige verrassingen. die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: BOSCHSTRAAT 1 - BREDA De Belgische politie heeft een groot scheepse actie ingezet tegen het steeds driestere optreden van roofbenden, die overvallen op bankfilialen en wisselkan toren tot hun specialiteit hebben ge maakt. Er is een verscherpte controle ingesteld aan sommige grensposten om dat wordt vermoed, dat de bendeleden na hun slag te hebben geslagen zich naar het buitenland begeven. Alleen al in Brussel en de randgemeen ten bedraagt de buit van de afgelopen drie maanden bijna drie miljoen Bel- De Kon. Nederlandse Heidemaatschap pij heeft gisteren gedemonstreerd met een machine, die betonweg-automaat heet en die voor de aanleg van landbouwwe- gen ongekende voordelen biedt. De automaat bestaat uit een trekker en een daardoor getrokken slee. Beton- specie wordt van een de stoet vooraf gaande rijdende mengmolen op de voor kant van de trekker gegooid en komt aan de achterkant in nog ongevormde toestand op de vooraf nauwkeurig ge- effende ondergrond terecht. Die massa wordt dan door de slee gladgestreken. Een trilbalk zorgt voor de verdichting van de massa. De door de slee gevorm de glijbekisting geeft het nieuwe weg- lichaam nette opstaande randen die, ook al blijft het geheel een poosje vochtig, niet uitzakken als de bekisting verder is getrokken. De speciale samenstelling van de specie staat daar borg voor. Op die manier kunnen een man of zes er is ook nog enig afwerken met be zems nodig in één minuut een me£er weg aanleggen. De breedte van die weg kan variëren van 2,25 tot 4 meter, de dik te van het wegdek van 10 tot 25 centi meter. Men kan met de aanlegpnjs in de meeste gevallen nog iets blijven onder die voor gelijkwaardige andere contrac ties, terwijl de onderhoudskosten gering zijn De aanlegkosten van landbouwwe- gen hebben tot nu toe gevarieerd van f 100.000 tot f 40.000 per kilometer. Bij gebruikmaking van de betonwegautomaat zullen de kosten van een landbouwweg-b, afhankelijk van wat er aan de onder grond moet gebeuren, tussen de f 40.000 en f 50.000 per kilometer liggen. gische frank, bijna een kwart miljoen gulden. Op grote schaal is een foto verspreid van de 32-jarige Marcel de Dapper, de enige deelnemer aan de overval van vorig jaar op het bijkantoor van de Bel gische Nationale Bank te Kortrijk, die nog op vrije voeten is. Vermoed wordt, dat hij bij de vele overvallen van de laatste tjjd betrokken is, omdat de da ders altijd op vrijwel dezelfde wijze te werk gaan als in Kortrijk. (Van onze parlementaire redactie) Van 1964 tot en met 1970 zullen de kweekscholen naar wordt verwacht 10.500 onderwyzers afleveren. Het aan tal leerlingen op de kweekscholen is thans ruim voldoende om de behoefte aan on derwijzers by de diverse takken van on derwijs ais gevolg van de vervangings behoefte, de verlaging van de leerlingen- schalen en de leerplichtverlenging te dek ken. Dit delen minister Bot ,en staats secretaris Grosheide aan de Eerste Ka mer mee. In de memorie van antwoord aan de senaat vermeldt staatssecretaris Groshei- (Van onze parlementaire redactie) De radiozender te Lopik voor het derde f.m.-net zal, naar minister Bot verwacht, midden 1965 gereed zijn. On geveer tezelfder tijd zal het gehele net in bedrijf gesteld kunnen worden, met uitzondering van de zender Wieringer- meer, die vermoedelijk eind 1966 in de ether zal komen. Minister Bot deelt dit aan de Eerste Kamer mee. Hij vermeldt ook, dat hij thans werkt aan de regeling voor de omroep. Hij streeft ernaar hiermede in grote lijnen gereed te zijn omstreeks het zelfde tijdstip, waarop de pacificatie commissie advies zal uitbrengen. Het ligt in de bedoeling van de minister het ge bruik van eventuele nieuwe programma mogelijkheden van de draadomroep te regelen in de omroepwet. (Advertentie) Voor mensen op huwelijksreisdie het ongestoorde geluk zoeken, voor diepzeeduikers en technici, die be paalde bouwwerken ook eens van uit het vis-perspectief willen be kijken, is deze onderzeeboot ge knipt. Met zijn tweeën, of ook al leen, kan men met dit wonderlijke vaartuig urenlange tochten ma ken en zich verheugen over de natuur zoals die zich onder de waterspiegel aan de toeschouwer ontvouwt. Deze kleine torpedo vormige onderzeeër werd door een firma in München gebouwd en met comfort en alle technische snufjes uitgerust. Men kan er 45 meter diep mee duiken. Een overschrij ding van de grootste diepte is niet mogelijk, daar deze privë-onder- zeeboot met een beveiligde stuur inrichting is uitgerustdie niet kan worden uitgeschakeld. De Tiger- hai", zo heeft de firma de onder zeeër genoemd, trok op tentoon stellingen in Hamburg en West- Berlijn, ondanks de prijs van 25.000 mark, veel belangstelling. De 1500 kilogram zware kunstharsconstruc tie, die door ingebouwde schijn werpers ook op grote diepten, in troebel water en 's nachts zeer goed bruikbaar is, kan 6 1/2 uur onder water opereren. De eerste miniatuur-onderzeeboot ter wereld voor particulier gebruik, een goed koper éénmansv aar tuig, dat even eens in Duitsland gebouwd werd, heeft ondertussen al vele kopers gevonden. de voorts, dat hij het rapport van de werkgroep, welke studeert op de hui dige positie van de hoofden der scholen, wil afwachten alvorens zijn standpunt te bepalen omtrent de vraag of, en zo ja welke maatregelen moeten worden ge troffen ter verlichting van de positie van de hoofden van lagere scholen. De staatssecretaris toont zich voorts een voorstander van meer onderwijs dan de leerplichtwet gebiedt en geeft te ken nen, dat het bouwen van scholen in systeembouw krachtig zal worden be vorderd. Overleg tussen de ministeries van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van volkshuisvesting en bouwnijver heid heeft tot resultaat gehad, dat voor series van minstens zes noodzakelijk te achten scholen in systeembouw op een urgentieverklaring en rijksgoedkeuring kan worden gerekend. Voorts blijkt een commissie ingesteld te zijn. die op korte termijn voorstellen zal doen met betrekking tot de organi satie van de onderwijsresearch. (Advertentie) ,etóeS .,«9 de *reV OÏ 09*006 T W -CTtaA0 OP V ia»" \ioge Jftk GEKONTROLEERD Het is alléén Terlenka met het Terlenka eti ket. want alléén de artikelen die A K U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka Artikelen die niet aan de A K.U.-eisen vol doen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM (Van onze parlementaire redacteur) Het partijbestuur van de K.V. P. heeft aan het kader van de Katholieke Volkspartij een me morandum doen toekomen inza ke de houding van de K.V.P. rond de verloving en het huwelijk van prinses Irene. Dit memorandum is een antwoord op de vele, soms felle reacties van de Ka tholieke achterban op de verwikkelingen rond de kwestie-Irene, Het geeft een na dere verklaring van de houding van de K.V.P. in deze zaak en komt daarbU tot (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers (Volkshuisves ting en Bouwnijverheid) heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat er momenteel meer woningen wor den gebouwd dan ooit tevoren. In de periode 1 april 1963—1 april 1964 kwamen 90.678 woningen ge reed, een aantal, dat in geen enkel ander bouwjaar werd bereikt. De vraag is niet meer: worden er in 1964 de geplande 90.000 woningen ge haald. maar: met hoeveel woningen zal dit getal van 90.000 worden overschre den. Het antwoord op deze vraag is pri- schappij gehonoreerd. De 40 ontwerpen, mail' afhankelijk van de mate van be reidheid om door gezamenlijke inspan ning bij de bouw er een schepje op te doen. Wanneer iedereen meewerkt zul len we eerder dan we denken van de wo ningnood af zijn, aldus de minister. De bewindsman antwoordde uitvoerig op de krtiek, die geuit is op de bouw van de zgn. 14.000-guldenwoningen. Het is nooit de bedoeling geweest, aldus de minister, met deze woningen de woning nood op te heffen. Het is daartoe slechts een van de secondaire middelen De minister staat op het standpunt, dat elk middel, voor zover het niet indruist te gen de belangen van de volkshuisvesting, moet worden aangegrepen om meer hul zen te krijgen. Bij dc 14 000-guldenwo- ningen is een initiatief uit de maat- die er bestaan voor de zgn. Bogacrs- woningen beantwoorden alle aan min stens de minimum-eisen voor de woning wetwoningen. Op enkele na gaan de kwaliteit en de grootte van deze wo ningen zelfs aanzienlijk uit boven de minimumeisen. Minister Bogaers betuigde zijn respect voor de ontwerpers en bouwers van de •14.000-guldenwoningen. Vaak worden zij gedreven door sociale motieven Minister Bogaers gaf de Kamer' de verzekering, dat zijn streven gericht is op verbetering van de kwaliteit van de woningen. De minimum-eisen zullen na der onder de loep worden genomen. De minister besteedde nog uitvoerige aan dacht aan de woningen voor economisch zwakkeren. Hij was echter van mening, dat de verhouding tussen huren en in komens niet ongunstiger is geworden Een uiterst moeilijk probleem noemde hij het bezetten door mensen met te hoge inkomens van woningwetwoningen. Hij gaf de Kamer de verzekering dat het advies, dat de raad voor de volks huisvesting omtrent dit probleem heeft uitgebracht, nauwkeurig zal worden be studeerd en 'of de opschuiving met zach te dwang zal worden bevorderd. De minister was niet bereid 1 waar toe hij van VVD-zijde was aangespoord de bouw in de vrije sector van wo ningen met een bouwprijs hoger dan f 35.000 toe te staan. Hij voerde daar voor drie redenen aan, waarvan de be langrijkste was. dat door het leggen van dit plafond de bouw van meerwoningen ook in de vrije sector wordt bevorderd. de conclusie: zowel de regering als de K.V.P.-fractie hebben gezien de omstan digheden het enig mogelijke beleid ge voerd. De regering, met name de minis ter-president, verdient alle lof voor het veilig stellen van de constitutionele mo narchie en het waken tegen het indrin gen van onzuivere elementen in de ver houding tussen staatshoofd en ministers. Terecht, zo begint het K.V.P.-memo randum, hebben katholieke Nederlan ders zich geërgerd om veel onwaarach tigs en onbarmhartigs, dat zich heeft afgespeeld rond de overgang van prin ses Irene naar de katholieke kerk, haar verloving en haar huwelijk. Men voelde hieronder duidelijk tendenzen van anti papisme en politiek opportunisme. Daar waren de uitspraken van verschei dene dominee's waaronder een hofpredi- kant, akties van bepaalde groepjes van protestanten, de nodige publikaties uit die kringen, de hoogst onsympathieke N.C.R.V.-uitzending .adieu Irene van Oranje', de aandrang om het huwelijk maar in het buitenland te doen plaats vinden, de weigering van de N.C.R.V., V.P.R.O. en V.A.R.A. om mee te doen aan een rechtstreekse televisie-uitzending van het huwelijk in Rome, enz. Niet alleen van protestantse zijde was deze tendens aanwezig, maar mei name ook van socialistische zijde, terwijl de liberale politici zich ook duidelijk in de kaart lieten kijken. De socialisten speel den de rol van de grote voorvechters voor de grondwettelijke godsdienstvrijheid, maar intussen hebben zij maandenlang systematisch in een tendentieuse voorlich ting overigens op een tegen het be- lachtelijke aan overdreven manier vooral via de televisie ons volk duidelijk proberen te maken, hoe grote gevaren ons bedreigen vanuit Spanje en het Car- lisme. Iedereen voelde aan, dat daar bij bedoelingen achter staken. Dit alles heeft terecht in katholieke kringen ergenis en verontwaardiging te weeg gebracht. Men voelde aan. dat pro testanten liberalen en socialisten zich bij hun standpuntbepaling ten aanzien van de staatsrechtelijke aspecten van verlo ving en huwelijk weliswaar konden be roepen op dwingende staatsrechtelijke overwegingen, welke ook voor de rege ring en de K.V.P. dwingend waren, maar dat anderzijds bij een aantal van hen mo tieven en overwegingen golden, die zij nu niet behoefden te gebruiken, maar waarvan men zich afvroeg of deze niet in net geding gebracht zouden zijn, indien de staatsrechtelijke redenen minder dwin gend zouden zijn geweest. Het K.V,P.-partijbestuur gaat ook na der in op de betreurde geheimzin nigheid rond de overgang van de prinses naar de r.k. kerk, haar bezoek aan de paus en het conflict van verplichtingen waarvoor de prinses zich als prinses van Oranje en verliefde jonge vrouw geplaatst (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Suurhof, heeft zich tot KVP-partijvoorzitter, mr. Aal- berse, gericht i.v.m. het KVP-memo- randum inzake de kwestie-Irene. In dit memorandum wordt gesteld, dat vele katholieken zich gestoten hebben aan de tendentieuze voorlichting, die van socialistische zijde, met name ook voor de televisie, is gegeven over de Carlisten en Spanje. De heer Suur hof nodigt nu mr. Aalberse uit om deze beschuldiging met bewijzen te staven. heeft gezien. Geconstateerd wordt, dat zich gebeurtenissen hebben voorgedaan, welke zeer zeker minstens als bedenke lijk aangemerkt mogen worden. In hun begrijpelijke pogingen om door dit huwelijk ook meer cachet te geven aan hun politieke streven, hebben de prins van Bourbon-Parma, zijn huis en zijn po litieke beweging, bepaalde middelen ge hanteerd, die ook de regering en de K.V. P. niet kunnen billijken, die voor de ko ningin en haar huis hoogst onaangenaam zijn geweest, en die hebben geleid tot het besluit het huwelijk niet bij te wonen, zonder enige bemoeiing van de kant van het kabinet. In deze zeer precaire materie, waarin menselijke, staatsrechtelijke, familiale en emotionele omstandigheden een rol spe len kan, constateert het K.V.P.-memo- randum, geen volkomen openhartige voor lichting worden gegeven. Het is om zeer begrijpelijke redenen hoogst ongewenst alle feiten met naam en toenaam bekend te maken. Met name zou dat zeer onaan genaam zijn voor de positie van prinses Irene. Door die rem op de voorlichting zijn bij vele katholieken misverstanden gere zen. Het K.V.P.-memorandum betreurt 't dat 't daarbij voor sommigen zover is ge komen. dat men wel geloof hecht aan ver klaringen van de zijde van het huis de Bourbon-Parma en verhalen in buiten landse sensatiebladen, maar twijfelt aan de oprechtheid van de koningin, de ka tholieke ministers en de K.V.P.-frakties in Eerste en Tweede kamer in hun tota liteit. alsmede aan de feitelijke medede lingen van de in deze mededelingen uni forme Nederlandse pers. welke enerzijds over voldoende gegevens en inzicht be schikt, maar anderzijds uit een volkomen respectabel fatsoen ten aanzien van de leden van het koninklijk huis niet alle gegevens met naam en toenaam publi ceert. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 27