Warme hulde voor vorstin Topspion was rode generaal Profeet in eigen stad geëerd.... Eenzame, maar -gelukkige bruid- Soekarno geeft zondag „bevel" fLE*A Thant licht V-raad in Cel UITGERUST! Half miljoen toeristen verwacht Oranjefeest uitbundiger dan ooit ■San Marino zal geen kernproeven nemen Vrijwilligers tegen Maleisië bijeengeroepen De verf met flexabiliteif VOuJ Duitse vrouw in verkeer omgekomen ivotknlcawf Camping-show DRAKACEL DAGBLAD VOOR ZEELAND I vallen aan moord in 4000 2e- Wei'mg verandering DIE WEEKEINDE: Brief van paus aan wereldepiscopaat Neem geen risico...verf met "extra speling voor de doe -het-zelver Idee uit Italië neen, Uitgeslapen? 164e JAARGANS Ng. 24576 Voor God, Koninoin tn Vaderland Uitgave: N. V. Lfitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brune. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. V R IJ D A 6 I M I 1 1 6 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per pos1 exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau^voor^de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEbfe IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Een Zweedse parlementaire commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de politieke kanten van de spionagezaak- Wennerstroem, heeft verklaard dat de voormalige kolonel van de Zweedse luchtmacht haar heeft meegedeeld, dat hij tot generaal-majoor van het Russische leger was benoemd. Hij werkte voor de Russen onder de codenaam ,.de Arend". Wennerstroem zei ook dat hij niet alle geldelijke beloning van zijn (Russische) opdrachtgevers had aangenomen, die hij had kunnen krijgen. Hij kreeg, toen hij voor de Russen begon te spioneren, vijf duizend „oude" roebels per maand, welk bedrag later aanzienlijk werd verhoogd. Bij een bezoek aan Moskou, in 1960, kreeg Wennerstroem te horen dat hem verscheidene Russische onderscheidingen MET PINKSTEREN zullen de Westber- lijners geen verwanten in het oostelijk stadsdeel kunnen opzoeken. De bespre kingen hierover zijn totaal mislukt. IN MOSKOU zijn Lenin-vredesprijzen voor '63 toegekend aan president Ahmed Ben Bella van Algerië. aan de verban nen Spaanse communistische leidster Dolores Ibarruri (La Passionaria) en aan de Deense karikaturist Heriuf Bidstrup. EEN BESLISSING over de graanprijzen is uitgesteld tot 2 juni, zo is in Brussel na ,'/leer, ne8atieve landbouwbesprekin- gen besloten. 5)5b?;)SLANG^.o 8evangenisstraf krijgt beschufriim) ex"SS"beul Hermann Blache, 55 gr uvan moord °P 22 personen Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Nu en dan opklaringen, maar ook lokale buien. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Maximumtemperaturen van 12 tot 16 graden. Vandaag: zon onder 20.05 uur. Maan onder 7.51 uur. Morgen: zon op 5.09 uur. Maan op O.o6 uur. waren toegekend, die echter in Moskou moesten blijven. De commissie stelt in haar rapport ver der vast dat de Zweedse minister van landsverdediging, Sven Andersson, in ja nuari 1960 volledig op de hoogte was van de zware verdenking, die op de toen malige kolonel Wennerstroem rustte, doch dat hij geen enkele concrete maat-' regel heeft genomen om het gevaar te beperken-, dat Wennerstroems werkzaam heid in het hoofdkwartier der Zweed se weermacht inhield. Wennerstroem was onder meer, van 1952 tot 1957. als Zweeds luchtmacht attaché in Washington werkzaam, In deze periode had hij in de Finse hoofdstad Helsinki een ontmoeting met Russische opdrachtgevers. Bij deze gelegenheid vul de Wennerstroem formulieren in waarin hij het Sovjet-Russische burgerschap aan vroeg. Hij leverde toen ook een pasfoto voor een Russisch paspoort in. In het rapport wordt verder gezegd dat de voormalige minister van buiten landse zaken, Oesten Unden. de chef van de inlichtingendienst van het minis terie van buitenlandse zaken, waar Wen nerstroem werkte, niet heeft ingericht over de op hem rustende verdenking. ..Toen Unden minister van buitenland se zaken was, pam hij geen enkele maat regel om de geheimen van zijn ministe rie te beveiligen. Hij las evenmin de op dit gebied bestaande voorschriften", aldus het rapport. De Nederlandse bloesempracht, de stralende bollenvelden en de kleuren pracht van Keukenhof zullen, naar de ANVV verwacht, meer dan een half mil joen buitenlanders naar Nederland lok ken. Men leidt dit af uit het grote aantal voorboekingen in hotels en pensions. Op zaterdag en zondag wordt een topdrukte verwacht, die in de andere jaren zich veelal tijdens de paasdagen voordoet. Vandaag kwamen al vrij veel Engelsen, Fransen en ook nog al veel Scandina- viërs via de grenspost Nieuwe Schans naar ons land. Ook zag men reeds veel Duitsers, die kennelijk een snipperdag hadden genomen, voornamelijk afkom stig uit de ver van ons land gelegen Duitse bondslanden. Van grote drukte was aan de grenskantoren nog geen spra ke maar vrijdagmorgen 1 mei wordt de grote stroom verwacht. (Van onze verslaggever) Imponerend en overdonderend was gisteren voor de trappen van paleis Soestdyk de inzet van een van de geestdriftigste huldigingen die het Nederlandse volk de koningin ooit heeft bereid. Achttienhonderd Bra bantse standaardrijders, hoofdlieden, schutterskoningen en gildebroeders, gemobiliseerd door de federatie van Brabantse schuttersgilden, marcheer den de paleistuin in, al voor het eigenlijke défilé begon. Het nieuws van hun komst verspreidde zich ken nelijk snel door het paleis, waar men zich gereed maakte de hulde in ont vangst te nemen. Prins Bernhard en prinses Beatrix kwamen al vast even naar 4s kleurige gilde-optocht kij ken. Later toen de koningin, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina, premier Ma- rijnen (vrolijk) en minister Biesheu vel (onbewogen) op hét bordes had den plaatsgenomen en de Brabantse gilden opnieuw opgesteld stonden, begaven drie standaardrijders zich naar het bordes om Hare Majesteit verlof te vragen de vendelgroet te brengen. Op het jawoord van de koningin en het bevel „Gildebroeders zwaait uw vanen voor God, koningin en vaderland", ontrolde zich een machtig kleurig schouwspel dat de duizenden in verrukking bracht en het koninklijk gezelschap een luid applaus ontlokte. Het défilé werd traditiegetrouw geopend door het collegium van het Leidse studentencorps. Hierop volgde een schier eindeloze rij fol kloristische stoeten, carnavalsver enigingen, muziekkorpsen en „zo maar" mensen die individueel naar Soestdijk gekomen, voor de goede orde eveneens in verenigingsver band deel uitmaaktefi van de stoet. Vrijwel iedereen droeg bloemen. Voor de voeten van de koningin groeide een enorm bloementapijt. Uit alle delen van het land was men naar Soestdijk gekomen. Limburgers droegen vlaaien aan, uit het Zeeuwsch-Vlaamse Axel was er de muziekvereniging Thalia Tremola. Martien Sikkema en Ewalt de Bart boden de koningin bloemen aan. De viering van koninginnedag was in het hele land intenser dan de laatste jaren, zo was algemeen de indruk gisteravond. Er werd ook uitbundiger gevlagd. In verschillen de plaatsen onder meer in Breda werden militaire parades gehou den. Voor de viermg van koninginnedag in onze gewesten mogen wij u wel verwijzen naar andere pagina's. Na het bloemendefilé op paleis Soestdijk namen de koningin, de prinsessen en prins Bernhard plaats in een open hofauto om een rondrit te maken langs de duizenden die zich voor de hekken hadden opgesteld en geen kans kregen de tuin te betre den. Dit vorstelijk gebaar werd met luid gejuich begroet. In vele plaatsen was een kleurig fonkelend vuurwerk het einde van deze grootse en enthousiaste konin ginnedagviering. Op de foto's: Boven: Met beide ar men zwaait de koningin naar de dui zenden langs de hekken. Naarmate de rit vorderde werd de wagen meer en meer bedekt met bloemen. Daaronder: Premier Marynen stond vrolyk gestemd ook op het bordes om het défilé gade te slaan. Hy was hiertoe speciaal door de koningin uitgenodigd. BEROEP OP CYPRIOTEN In een rapport aan de Veiligheidsraad over de toestand op Cyprus, dat woensdag in New York is gepubliceerd, heeft secretaris-generaal Oe Thant verklaard dat, wil een ramp op Cyprus worden voorkomen, president Makarios en vice-president Kutchuk openlijk het gebruik van geweld dienen af te keuren en op hun volgelingen een beroep moeten doen de strijd te staken. Voorts suggereert Oe Thant als een der middelen tot herstel van de vrede en een normale toestand, de ontruiming en vernietiging van alle versterkte stellingen van zowel de Griekse als de Turkse Cyprioten. President Makarios noemde de nieuwe voorstellen van de V.N.- secretaris-generaal „uiterst opbouwend". Hij verklaarde dat zijn rege ring al het mogelijke zal doen om de taak van de V.N.-macht op Cyprus te vergemakkelijken. Oe Thant wijst erop, dat eerst als Ma- karios en Kutchuk, overeenkomstig let ter en geest van de jongste resolutie van de Veiligheidsraad een staken van de ge vechten zullen hebben weten te bewerk stelligen, de V.N.-macht doeltreffend zal kunnen gaan functioneren. Oe Thant deelt in zijn rapport o.a. nog mee binnenkort een „hoge politieke func tionaris" te zullen benoemen die namens hem op Cyprus onderhandelingen zou kunnen leiden. Kennelijk in antwoord op geleverde kritiek als zou de V.N.-macht niet ge noeg hebben gedaan om aan de gevech ten op Cyprus een einde te maken, wijst de secretaris-generaal er nog op, dat de V.N.-troepen naar Cyprus werden gezon den om levens te redden en dat het daar- Jongens en meisjes, als ik ooit zo'n mooi rpeldje kreeg als jullie met nul fouten voor je verkeersexamen, dan zou ik het op mijn pyjama spelden Dit zei de Bredase commissaris van politie H. L. Pijlsi amper een week geleden. Hij reikte toen zo'n honderd „veilig-verkeersinsignes cum laude uit. Zeven dagen na die profetische uitspraak had hij een „insigne" op zijn pyjama. Burgemeester dr. R. Geuljans van Breda reikte hem namelijk eer gisteren hij de milde lintjesregen waarover elders in deze editie meer de versierselen over, behorend, hij het Officierschap in de orde van Oranje- Nassau. Alle hoofdinspecteurs en inspecteurs van het Bredase politiekorps waren erhij. Commissaris Pijls was totaal overbluft. ..Uw werk is uw hobby." prees de officier van justitie, mr. Grasso, hem. „Je voelt je op zo'n moment tot in je tenen gegrepen," zei de commis saris vanaf zijn sponde, en ondanks zijn aanvallen van spit aimabel als altijd.x Typerend voor deze commis saris, die zoals de waarnemend commissaris H. W. E. M. van Goethem het aan dit ziekbed uitdrukte: „veel eist, maar zelf ook veel geeft, het politiekorps Breda ter ere." De ruim zeventig vierkante kilo meter grote republiek van San Ma rino, wier grootste wapen een kanon is uit de tijd van de renaissance, heeft vandaag plechtig beloofd geen kernbommen tot ontploffing te zullen brengen. De communisten waren het er niet helemaal mee eens. Kennelijk ver scheurd tussen de gematigde koers van Moskou en de harde politiek van Peking besloten zy, evenals de link se socialisten, verstek te laten gaaji toen de grote en algemene raad een stemmig het partiële kernstopverdrag ratificeerde. Federico Bigi, minister van buiten landse zaken van de republiek, noem de dit feit „een groots hoofdstuk in de internationale betrekkingen" van zijn land. Op grond van het verdrag belooft San Marino geen kernwa pens te land, ter zee of in de ruimte tot ontploffing te zullen brengen. Het verdrag staat ondergrondse kernproeven toe, maar San Marino zal zich wel tweemaal bedenken een dergelijke proef te nemen, want dan zou er niets van de republiek over blijven om ongerijmd en zelfs ietwat onzinnig zou zijn als deze troepen zouden over gaan tot het doden van Cyprioten, Griek se of Turkse, om hen te beletten el kander om het leven te brengen. De V.N.-macht zal thans haar pogin gen concentreren op een door de secre taris-generaal in zijn rapport nader toe gelicht programma van doelstellingen, dat behalve de reeds genoemde ontrui ming en vernietiging van alle versterk te stellingen, o.m. nog omvat de geleide lijke ontwapening van alle burgers, vrij heid van beweging op alle wegen en het ontwerpen van een algemene amnestie regeling. Leden van de V.N. oefenen steeds meer druk uit op secretaris-generaal Thant om hem te bewegen de V.N.-militairen op Cyprus te machtigen raak te schieten ten einde grootscheepse gevechten op het eiland te voorkomen. De Verenigde Naties op Cyprus be gonnen donderdag tien permanente pos ten te vestigen in de bergen van Kyre- nia, nadat in de nacht van woensdag op donderdag een eenzijdige bestandsverkla ring van de Griekse Cyprioten was ver broken. Bij dit gevecht sneuvelden twee Turkse Cyprioten en werd er één ge wond. Van Grieks-Cyprische stellingen werd ook op een Canadese V.N.-patrouil- le geschoten. De tien permanente V.N.-posten komen rond het kasteel van St.-Hilarion, dat dooi Turkse Cyprioten wordt bezet ge houden. De schietpartij in de nacht van woens dag op donderdag zou zijn ontstaan toen Turkse Cyprioten, die geen gehoor wil den geven aan de oproep van de Grieks- Cyprische regering om een bestand in acht te nemen, een felle aanval deden op stellingen van de Griekse Cyprioten. De Turken zouden zijn teruggeslagen. Deze foto van een zichtbaar bewogen prinses Irene werd woensdag kort na de huwelijksvoltrekking in de Romeinse basiliek van Santa Maria Maggiore gemaakt. Voor het uit voerige verslag dat onze speciale verslaggever in Rome maakte, verwijzen wij onze lezers naar pagina 13. Op pagina 5 vindt u voorts een aantal foto's die enkele hoogtepunten van de plechtigheid in beeld brengen. Het Indonesische persbureau Antara heeft donderdag bekendge maakt dat president Soekarno van Indonesië de „Maleisië-vrijwilli- gers" heeft opgedragen zich zon dag gereed te houden voor het ont vangen van een „belangrijk bevel". In Djakarta wordt nu de veron derstelling geopperd dat gevreesd moet worden dat Soekarno zijn vrijwilligers een bevel tot militaire actie tegen Maleisië zal geven. Er wordt aan herinnerd dat de Indo nesische president bij een toe spraak tot een miljoen vrijwilli gers op 13 maart premier Rachman van Maleisië waarschuwde dat hij „nog één kans" had. Soekarno herhaalde dat hij bereid bleef met premier Rachman onderhan delingen te beginnen over de oplossing van de kwestie-Maieisië indien de ten- koe de voorwaarde, dat eerst alle Indo nesische guerrillastrijders het Maleisische deel van Borneo moeten veriaten, laat vallen. Nu Rachman, na zijn overtuigende stembusoverwinning, zijn welwillende houding tegenover Indonesië heeft laten varen en onlangs uitriep „laat Soekarno naar de hel lopen", vermoedt men dat de Indonesische president de campagne te genover Maleisië gewapenderhand zal in tensiveren. De derde vice-premier van Indonesië, Paus Paulus heeft gisteren een brief gezonden aan het wereldepiscopaat en daarin opgeroepen tot gebed en boete van heel de Kerk voor liet welslagen van de komende conciliezitting, die half september begint en duurt tot de tweede helft van november. Bijzondere aandacht schenkt de paus in zijn brief aan de toenadering der chris tenen en zegt, dat hij deze ernstig na streeft en dat hij met allen, die het se rieuze en vriendschappelijke gesprek niet afwijzen, wil proberen de weg naar de broederschap te effenen, gebaseerd op hetzelfde geloof en de wederzijdse lief de. Cheroel Saleh, heeft vandaag een ont moeting met Soekarno, om verslag uit te brengen over een speciale nachtzit ting van burgerlijke en militaire top functionarissen in verband met „de op voering van de campagne tegenover Ma leisië". (Advertenties) Een grote verscheidenheid JAPONNEN en TAILLEURS in ORIGINELE MODELLEN en MODIEUZE KLEUREN Korte suède jasjes vanaf f 68.50 Breda Tilburg - Den Bosch Bij een autobotsing op de rijksstraat weg te Rietveld zijn gistermorgen vier personen ernstig gewond geraakt. Eten van hen, de 57-jarige mevrouw D. Luplow-Hirtschultzwer uit Hamburg, is enkele uren later overleden. Het ongeluk gebeurde doordat in een bocht de personenauto, bestuurd door de 59-jarige heer W. A. R. Luplow uit Ham burg op de Imkerweghelft terechtkwam. Hij botste daar frontaal tegen een tege moet komende pérsonenauto. bestuurd door de 24-jarige J. W. Kleef uit Zwa nenburg. Naast hem zat zijn 24-jarige verloofde mej. Faasse uit Amsterdam. De vier slachtoffers werden naar het algemeen ziekenhuis te Woerden over gebracht. Daar is de echtgenote van de Duitse bestuurder overleden. Op de Nieuwe Hemweg te Amsterdam kwam de 55-jarige vertegenwoordiger J. H. Kroese om het leven als gevolg van een frontale botsing met een truck met oplegger. De inzittenden van een andere personenauto, die op het wrak inreed, werden gewond. Terwijl de brandweer bezig was met snijbranders het lichaam van de heer Kroese te bergen, vatte het wrak vlam. De auto brandde geheel uit. SELECT IEKLEDING Italiaanss mannen geven da toon aancamel blazer met zwarte of antraciet- grijze pantalon. Zeer en vogue, zeer gesoigneerd. Hollenkamp heeft de camel (Sturka) blazer TE TILBURG BREDASEWEG 287 Off. dealers en adviseurs van GOVERNOR- en CABANON- BUNGALOWTENTEN LUCHTBEDDEN f 1995 SLAAPZAKKEN f 18.75 BREDASEWEG 287 TILBURG (naast Witte Klooster) AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE. HEEVfLEN ROTTERDAM De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1