CN ht bontjas als stawssy Haute Couture bedreigt luipaard met ondergang citosii: BIO KOSMA Wie de lakens uitdeelt... MEET MET EEN MAA T Mevr. Kennedy en koningin Elizabeth geven voorbeeld bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! BREDA NAAR GRONINGEN Het woord aan Prentenboek in de kerk primeur Vrijwillig Status Stimulans Apenkinderen Ontdek uw „natuur"lijke geheim van jeugd en schoonheid, EHBO-wedslrijden te Breda MAJORICA parels Huisvrouw vindt lakens te kort Huishoudbeurs in RAI Couture Pivelli Onvervangbaar schoonheidsmiddel 29 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 MEI 1964 29 :ht? E KEUS zit: onkreukbare ilijks moet confereren: ind lichtgewicht. Voor de ens" wil zijn: import 5ins. Kortom. Hollenkamp ii past, en Hollenkamp erwol. vanaf 168.- i, Terlenka en Diolen vanaf 148.- -II -T IJSJ overhemden, ft Hollenkamp in uni, 3-fast co 19.7S JTTERDAM Prins Philip heeft, naar wordt aangenomen, een van de meest delicate opdrachten in zijn loop baan op Buckingham Palace ver vuld door koningin Elizabeth voor te houden dat zij de prachtige lui- paardjas die haar zo goed staat niet langer moet dragen. De National Audubon Society in de Verenigde Staten heeft mevr. Jacqueline Kennedy verzocht of zij eveneens haar luipaardjas in de kleerkast wil hangen. Naar ver luidt was haar antwoord „sympa- tiek". De koningin en de weduwe van pre sident Kennedy zün in feite doelwit geworden van wat is uitgegroeid tot een strijd tussen conservatieven en de haute couture voor de instandhouding van de luipaard als een wildsoort. Maar dit is slechts een kleine schermutseling in het wereldwijde gevecht om meer dan 90 andere dieren en vogels die met uitroeiing worden bedreigd te red den. ,,Het vraagstuk met betrekking tot de luipaard is tamelijk eenvoudig", ver klaarde een woordvoerder voor de con servatieven. „Als de vrouwen en vooral de Amerikaanse blijven aandringen op mantels, stola's, hoeden en tassen van luipaardbont, dan zal dit prachtige dier binnen een paar jaar verdwijnen van de uitgestrekte Afrikaanse savannen en worden gevoegd bij de lange lijst van door de mens vernietigde wildsoorten". Prins Philip president van de Britse tak van de World Life Fund dat het voortbestaan van de luipaard poogt te waarborgen heeft niet uitdrukkelijk opdracht gekregen om de bontmantel van zijn echtgenote te noemen, maar een lid van het Fund zei glimlacnend: „ik heb zo het idee, dat hij het reeds heeft gedaan". De Fauna Preservation Society die zich niet alleen over de luipaard zorgen maakt, maar ook over 92 andere „be dreigde soorten" heeft laten weten, dat uit een onderzoek is gebleken, dat slechts 500 luipaarden in oost-Afriks jaarlijks op wettige wijze worden ge dood. En dan te bedenken, dat er jaar lijks 50.000 luipaardvellen uit dit gebied worden uitgevoerd. De rest wordt op clandestiene en dikwijls zeer wrede wij ze ter dood gebracht. „Zoals gewoonlijk", aldus de Society, „krijgt de man die het werk doet erg weinig. Een inboorling die met aanzien lijke risico's een luipaard stroopt krijgt waarschijnlijk niet meer dan een pond sterling, maar de ontvanger incasseert 50 tot 80 pond sterling voor het over dragen van de huid. De prijs voor een huid in New York en Londen bedraagt 100 pond sterling en dikwijls nog veel meer. De Amerikanen zijn de grootste afnemers, gevolgd door Engeland, (Advertentie) Frankrijk, Italië en Duitsland. De ille gale handel in luipaardvellen levert thans de meeste winst op en is in oost-Afrika bekwaam georganiseerd". Een van de vraagstukken waarmee de conservatieven worden geconfron teerd is in het Lagerhuis toegelicht door mejuffrouw Harvie Anderson, een conservatief lid, volgens wie luipaard vellen een statussymbool zijn geworden. Zij heeft een wetsontwerp opgesteld dat de regering, zoals zij heeft beloofd in ernstige overweging zal nemen om de invoer van zeldzame dieren te beperken en op dezeimanier hen te hel pen in stand te houden. Tijdens het debat sprak de labour-afgevaardigde Richard Marsh de beschuldiging uit, dat het snobistische beroep op schild padsoep op het traditionele jaarlijkse banket van de burgemeester van Lon den een bedreiging vormde voor het bestaan voor de heerlijke groene schild pad. Het consevatieve lid David James deed er nog een schepje boven op. Hij verklaarde, dat sinds het begin van onze jaartelling bijna 100 dieren en evenzovele vogels zijn uitgestorven, waarvan 68 procent in deze eeuw. Kortom, het komt erop neer, dat de conservatieven bezig zijn hun strijd krachten te mobiliseren en de luipaard tot doelwit hebben gekozen, omdat zij van mening zijn dat vele vrouwen het voorbeeld van koningin Elizabeth en mevrouw Kennedy zullen volgen. Doch niet allen. Ian Macphail, advi seur van het World Life Fund heeft in een brief de hoofdredactrice van een Amerikaans modetijdschrift verzocht, niets te publiceren over luipaard jassen en andere accessoires. „Zij stemde bereidwillig toe", aldus Macphail, „maar zag er weloverwogen vanaf om haar lezers van de reden op de hoogte te brengen. Zij had hiervoor de volgende verklaring. De wetenschap, dat luipaarden zeldzaam worden zou voor sommige vrouwen alleen maar een extra stimulans zijn om zich in een lui- paardvel te laten zien". Sommige conservatieven pogen een methode te vinden om de keizerin van Iran te benaderen. Toen zij in gezel schap van de sjah de olympische win terspelen in Innsbruck bijwoonde, ging zij van top tot teen gekleed in luipaard bont luipaardhoed, -mantel en -schoe- nen. De luipaard wordt echter niet alleen met uitroeiing bedreigd. De meest woeste en onverzadigbare heerser van alle tijden en daaronder worden sabeltandtijgers en dinosaurus sen gerekend schijnt vastbesloten om aan zijn in bloed gedrenkte record de volledige verdwijning van het andere soort van het aangezicht der aarde te willen toevoegen. Zijn naam is de mens. En de niet-menselijke wereld doet er goéd aan hem te vrezen. De Fauna Preservation Society houdt zijn records bij en tijdens de jaarlijkse bijeenkomst welke op 29 april in Londen aanvangt zullen zij wederom ter sprake worden gebracht. Eens verduisterden miljarden trekdui- ven de hemel boven de Verenigde Staten. In 1914 in de dierentuin van Cincinnati stierf de laatste. Steller s zeekoe hield het nog een eeuw uit. na dat men tot de ontdekking was geko men. dat haar vlees overheerlijk was. De quagga. een soort zebra werd door jagers uitgeroeid om de negerwerk krachten in Zuid-Afrika te voeden. De laatste twee specimens van de grote alk werden op 3 juni 1844 door zeelieden voor de kust van IJsland ge dood. Op dezelfde dag werd het laatste ei zinloos stukgegooid. De orang-oetans die mogelijk met uitsterving wordt bedreigd als gevolg van de guerilla oorlog in de oerwouden van Borneo en Sumatra heeft eveneens de bijzondere zorg van de conservatie ven. Behalve met oorlog voeren houden de guerilla's zich bezig met het smok kelen van baby orang-oetans die het lieve sommetje van maximaal 800 pond stelling opleveren. De smokkelwaar ver huist naar de dierentuinen die er alleen maar belang bij hebben om hen levend in een kooi gevangen te houden. Om in het bezit van zo'n baby orang-oetan te komen moet de moeder worden gedood. En aangezien de apen kinderen een even fijnzinnige behande ling nodig hebben als hun menselijke soortgenoten sterven er vele onderweg. Op het ogenblik zijn er waarschijnlijl nog minder dan 3.000 orang-oetans in leven en volgens deskundigen komt hun aantal dicht bij het niveau waarop het voortbestaan van verdwijnende spe cimens niet langer mogelijk is. De luipaard en de orang-oetan staan niet alleen. Zij hebben inmiddels assis tentie gekregen van de groene schildpad de poolbeer, de cheetah, het florida hert. de berggorilla, de koala beer, de Indiase leeuw, de Spaanse lynx, de reusachtige Chinese panda, de walrus en sommige soorten zeehonden. De rinoceros bevindt zich ook in acuut gevaar omdat rijke Chinezen elke prijs voor zijn hoorn willen betalen. De Fauna Preservation Society heeft echter nog niet alle hoop verloren en prijst zich gelukkig misschien het voort bestaan van de Arabische beisa-antiloop te hebben gered. In 1960 trokken Ara bische stamhoofden de woestijn in en doodden bijna alle Arabische antilopen. De Society rustte snel een expeditie uit en wist drie antilopen van een wisse dood te redden. Deze zijn naar Arizona overgebracht waar zij zich thans voort planten. „Het is te hopen", aldus de society, „dat zij eens tot een kudde in het wild zullen uitgroeien". (Advertentie) Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.-. Sp produits de beauté suisses Biokosma bij parfumerie en drogist. Voor de normale en vette huid de Komkommerserie, dag- en nachtcrème f 2,60, tonic en cleansingmilk f 3,30. voor de droge en gevoelige huid de Rozenserie, dag- en nachtcrème f 3,-. tonic en cleansingmiik f 3,75. Voor zonnebaden: Tibetan! Tanningcreme f 3,25, Sonnenmilch f 1.50 - f 3,75 - ƒ6,80, Tanninglotion f 2,90 - f 5,50. Zaterdagmiddag 2 mei aanstaande wor den er in de kantine van de n.v. A.K.U., Markkade 50, te Breda, districts wedstrij den gehouden van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. afd. Noord-Brabant-Limburg. De winnende ploeg zal op 23 mei aan staande deelnemen aan de landelijke wed strijden in Arnhem. (Advertentie) T T T T -A. -i. A. Kampioenschap hockey (Van onze hockeymedewerker) Teneinde de kampioenscompetitie een zo snel mogelijk verloop te laten heb ben, heeft de KNHB iedere dag, die' zich daarvoor leent, aangewend om wedstrijden te laten spelen. Ook konin ginnedag werd in het wedstrijdprogram ma opgenomen en op die dag moet Breda een bezoek aan de noordelijke kampioen H.M.H.C. gaan brengen. De resultaten, welke de Groningse ploeg tot op heden geboekt heeft, zijn niet groots, ofschoon de kleine neder laag tegen het bezoekende Amsterdam er toch op duidt, dat de Groningers veel in hun mars hebben. De grote neder laag, die daarop in Enschede tegen P.W. volgde, zal de nodige teleurstel ling in de Martinistad gewekt hebben. De start van Breda in de kampioens wedstrijden is in de ontmoeting tegen Amsterdam al weinig hoopgevend ge bleken. Afgaande op deze resultaten kunnen we veronderstellen dat HMHC en Breda weinig voor elkaar zullen on derdoen. Derhalve gaan de blauwen een verre van gemakkelijk duel tegemoet en zullen op een „hartelijk" ontvangst kun nen rekenen. Bovendien zullen zij zich niet gesteund vinden door een suppor- terslegioen, waarop de spelers uit Gro ningen wel kunnen rekenen. De Bredanaars staan echter voor de keus om een rol van bétekenis of een ondergeschikte rol in deze landscom- petitie te spelen. In Groningen zullen zjj die keus moeten bepalen* De Nederlands textielindustrie levert tegenwoordig vele soorten lakens. Behalve tussen verschillende kwaliteiten, kan de huisvrouw óók kiezen tussen „ouderwets" en „mo dern", Ouderwets is het frisse, effen witte laken, al of niet geborduurd; modern het witte laken, gegarneerd met kleu rige gebloemde, gestreepte, geruite, genopte randen en de geheel gekleurde lakens. Tegenover zoveel keus staat de beperkte mogelijkheid waar het de maten betreft: wie een laken wil kopen tegen gangbare prijs moet het doen met de gangbare maat van 250 cm lengte: Is dit tegenwoordig nog lang genoeg? Deze vraag hebben wij hier en daar ge steld en vele „nee's" ten antwoord gekregen tegenover even vele „ja's". Maar de meeste nee's kwamen van de huisvrouwen, van de Consumentenbond, van de bedden fabrikant en de matrassenfabrikant. „Ik heb lakens van 2.50 m", zegt een huisvrouw," maar met binnen- vering matrassen vindt ik het te krap. Niet alleen voor het onderlaken. Het bovenlaken moet dieper ingestopt worden, maar wij houden van een flinke overslag aan de bovenkant en die schiet er niet op over als je lang bent". „Beslist te kort", zegt een twee de. „Mijn getrouwde kinderen, zoals de hele jonge generatie langer dan wij zyn, hebben bedden van 2 m. Mijn dochter heeft aan al haar lakens stukken gezet, mgn schoondochter heeft langere lakens apart besteld". „Te kort voor onze interieurmatras", zegt de derde. „Elke nacht wordt de zaak losgjetrapt". de consumentenbond In vrijwel alle gevallen moet re kening worden gehouden met krimp. De Nederlandse consumentenbond maakt in verband hiermee een een voudig rekensommetje: voor een bed van 190 m met een matras van 15 cm is krap gemeten nodig: 190 -F 30 -r 30 (zijnde tweemaal 15 voor het instop pen) 2.50 m. Dit laken mag dus geen centimeter krimpen, maar ge middeld dient voor krimp 9 cm gere- kendte worden (voorgekrompen la kens uitgezonderd). Conclusie: bij bedden van gangbare maten is 2.50 te kort. de beddenfabrikant „Het is helemaal niet juist dat een lengte van 2.50 voor een laken vol doende is", zegt een vooraanstaand beddenfabrikant. „Er is wel degelijk behoefte aan langere lakens. De men sen worden langer, de bedden ook. Het percentage afwijkende maten be draagt nu al 10%. Dit is zo hoog dat wij overwegen ze niet langer als af wijkende maten te bsechouwen en ze maar gewoon in de collectie op te ne men. En dan maar kijken wat de lakenfabrikanten doen Wij maken zelfs al bedden van 2.10 m." Instituut tot voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid vindt eis van consumentenbond overdreven De huisvrouwen mogen klagen over te korte lakens, het Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Ar beid staat beslist niet achter hun vraag naar langere. De directrice van dit instituut, mevrouw D. Holdert, gaf ons te kennen: Er zijn inderdaad wel een aantal te korte lakens op de markt, maar dat zit hem niet in de lengtemaat, maar in de krimp. Goed koop is hier duurkoop. Heeft men een laken van 2.40 m (onze minimum-eis) dan is men toch een heel eind op streek". gewoon was, zouden er geen kant en-klaar lakens verkocht worden. Eenvoudiger en praktische lijkt ons de oplossing die een lakenfa brikant gaf toen hij voorrekende langere maten te kunnen maken voor een prijsverhoging van ca 3 kwartjes per laken. De omzet zou fabrikanten en detaillisten nog wel eens mee kunnen vallen. Vooral omdat alle partijen het er eensge zind op hielden: dat het er op den duur wel naar toe zou gaan." Wij vragen: waarom moet dat zo lang duren? De 19e Internationale Huishoudbeurs die van 1 tot en met 10 mei in het RAI-complex in Amsterdam wordt gehouden, is de grootste consumenten beurs die ooit in Nederland heeft plaats gehad. Het gehele RAI-gebouw is bezet. Er zijn ruim 300 standhou ders. Vorig jaar bezochten 186.000 perso nen de beurs. Nu staat al vast dat het bezoek uit de provincie zeker 30 pro cent meer zal zijn dan verleden jaar. In totaal worden meer dan 200.000 bezoeker verwacht. De beurs staat dit keer in het te ken van huisvrouw-moeder-maat schappij. De presidente van de Mouve ment Mondia des Meres, mevr. I. Mancaux werd bereid gevonden de beurs te openen. Midden in de Europahal zijn plaat sen ingeruimd voor de wereldmoeder- beweging en Unicef. Het gedeelte be stemd voor artikelen op het gebied van woninginrichting is verdubbeld. De bezoeksters kunnen over de meest uiteenlopende onderwerpen deskun dige voorlichting ontvangen, o.a. op het gebied van aardgas. De Neder landse gasunie, de Vereniging van Gasfabrikanten en het GEB van Am sterdam hebben in de Europahal een stand. De oosthal is herschapen in een luin der charme, waar modeshows in de vorm van een revue worden opge voerd, temidden van subtropische planten, bloemen en dieren. Op 3 en 4 mei komen moeders uit ruim 20 landen in de RAI bijeen. Tot haar behoren ook afgevaardigden uit jonge Afrikaanse staten, zoals Ghana en Dahomei. Op 5 mei zullen duizenden vrou wen naar Amsterdam komen voor de jaarbijeenkomst van de RK Boerin- nenbond, die in de glazen zaal van de RAI wordt gehouden. De prijzen worden op zaterdag 2 mei uitgereikt aan de winnaars van de nationale wedstrijd Vrijetijdsbeste ding, die de Huishoudbeurs voor de zevende maal organiseerde. „Er is", aldus mevrouw Holdert, „ook een keerzijde aan de medaille: Lange lakens betekenen ook een na deel. Tachtig procent van de huis vrouwen wast nog zelf en dan zijn hele lange lappen zo ideaal niet. Bo vendien worden ze zwaarder, wat weer consequenties heeft: Of finan cieel, of wat betreft de capaciteit van de wasmachines. Volgens mevrouw Holdert is het verkeerd fabrikanten te „dwingen" langere maten te ma ken, als dit niet strikt noodzakelijk is. Wil men langere lakens omdat men hoge binnenveringmatrassen heeft, wel, dan is de uitkomst heel eenvou dig. Er is toch ook nog altijd goed aan het stuk. De huisvrouw kan ze eenvoudig zelf maken". Overigens meent mevrouw Holdert dat het op den duur wel naar langere maten zal toegaan doordat de bedden langer worden. Een veel ernstiger be zwaar vindt zij dan ook de slaapka mers die voor twee-meter-bedden be slist te klein zijn. tie malrasseiifabrikanl „De binnenvering, de meest ver kochte matras van het ogenblik, is al gauw 15 tot 17 cm hoog (al maakt men ze ook van 1011 cm). Langere bedden vragen natuurlijk langere ma trassen en dat is geen zeldzaamheid meer. Na binnenvering volgt schuim rubber en dan de polyether-matras die in opmars is. De drie laatste soor ten zijn 7 a 8 cm tot 12 cm hoog. Langere lakens lijkens ons zéér ge wenst". Rood-zwarte pied-de coq is gebruikt voor het voorpand en de lange strak ke manchetten van deze mantel van 90% wol. Kogelknoopjes als garnering en blinde sluiting. (Pivelli Couture). Amsterdam Sint Willibrord Een confectieindustrie van nog pas drie jaar oud die een grote klanten kring heejt in eigen land en boven dien goed exporteert naar Duitsland, Noorwegen en België, mag gefelici teerd worden. Couture Pivelli, met het hoofdkantoor in Amsterdam en de ateliers in Sint Willibrord, ver dienen echter een compliment voor de twee punten die dit succes naar onze mening begrijpelijk maken: de lage prijzen en de goede mantel coupe. Collectie voor a.s. winter De stoffen die betrokken worden uit Nederland, Italië, Frankrijk, België en Zwitserland zijn meestal samengesteld uit een hoog percentage wol (tot ca 90%) met bijmenging van andere vezels. Tweed, maar meer nog bouclé treedt in deze collectie op de voorgrond, niet zelden in gemeleerde tinten. De mantels onderscheiden zich door een mooie snit, bij voorkeur .zeer flauw getailleerd, met een soepel val lende rug en rugsplit of stolpplooi. Zowel voor mantels als mantelpakjes wordt op bescheiden wijze gebruik gemaakt van een smalle soustache- garnering; satijnen zakklepjes en zelfs een satijnen kraag wisselden af met veel bontgarnering, waarvoor (on danks de prijs die de 150 gulden niet overschrijdt) slechts .echt' bont wordt gebruikt. Een aardige teenagermantel waar slechts f 75 voor hoeft te worden uitgegeven, zal voor de huishoud portemonnee geen groot bezwaar vormen. Dat de wol voor 50 pet. met andere vezels vermengd is, doet aan de charme van het jasje geen kwaad. Als tiener een twin is geworden, moet ze trouwens natuurlijk weer een andere mantel hebben! Katoeiiiiislituut Het Katoeninstituut bestrijdt deze mening niet helemaal, maar wijst toch wel op een groot aantal andere factoren. „Het is een kwestie van prijzen en gewoonte", aldus een af gevaardigde van dit instituut. Ver geleken bij andere landen is in Ne derland de textiel goedkoop. Gaat men met grotere maten werken, dan zullen de prijzen ook stijgen. Het publiek is op een bepaalde prijs in gesteld. De Nederlandse vrouw is niet bereid zoveel meer voor een laken te betalen. Wat zejft de lakenfabrikant? „U bent de eerste die aan de bel trekt", dat zegt hij ons op de vraag waarom hij geen langere lakens maakt. „Noch van de handel, noch van de consument krijgen wij klachten. Tien jaar geleden deden wij het nog met lakens van 2.20, daarna werd het 2.40, nu '2.50". De lakens van deze fabri kant zijn wel voorgekrompen, dus het blijft dan ook 2.50. Maar een andere fabrikant geeft toe: „Wij bréngen al langere lakens, uiter aard tegen hogere prijs; maar 30% van de markt neemt met 2.50 genoe gen". Opmerkelijk is dat voor België zo bleek uit de woorden van een andere lakenfabrikant wèl langere lakens worden gemaakt. Slotbeschouwing voor bedsermoen Na al die argumenten vóór en tegen, scharen wij ons toch achter de huisvrouwen en menen dat er wel degelijk behoefte is aan langere lakens. Wij nemen graag aan dat 80 pet. het met de tegenwoordige lakens „doen", maar zó dom is de huis vrouw niet of zij begrijpt dat voor een uitzonderlijke maat meer moet ivorden neergeteld; dit kan een re - den tot betrekkelijke tevredenheid zijn. De oplossing van het IVHA om zelf langere lakens te maken als men die wenst, vinden wij geen oplossing. Als zélf lakens maken zó De beste dingen in het leven zijn voor niets te krijgen; maar wij geló ven meer in alles wat duur is. Een van de beste dingen is water, helder, schoon, gezond water dat om zo te zeggen niets kost. Natuurlijk, als straks de zwembaden weer open zijn, weten we allemaal wel hoe goed het water voor ons is. Maar waarom gewacht op het zwem bad? Thuis in het bad of onder de douche heeft evenveel goeds voor ons in petto. Door de afwisseling van de temperatuur, en de duur van het bad, door toevoeging van minerale zouten en olie, door de wijze van wassen en rusten, kan het bad een scala van ontspannende en verfraaiende bele venissen worden. Een der belangrijkste resultaten van het bad is de doorbloeding van de huid, waar in elke schoonheidssalon over wordt gesproken. Krachtig wrij ven en borstelen heeft die uitwerking en het schoonheidsinstrument is niet meer dan een badborstel. Het ontspannende bad neemt ook vermoeidheid uit de gelaatstrekken weg, de kramp uit de rug tussen de schouderbladen. Een eetlepel olie aan het water toegevoegd geeft een zach te huid, een handvol borax maakt hard water zacht. IN Dl AN EN BAD: Ga liggen in een bad dat met heet water is ge vuld en leg een in koud water ge doopte en opgerolde handdoek in de nek (werkt ontspannend). MELKBAD: Leg op een grote zak doek een kopje melkpoedereen kopje klei en een kopje stijfsel. Bind de doek toe en zwaai het bundeltje heen en weer in het bad tot het wa ter melkachtig is. Stap in het bad en masseer u met het bundeltje (re cept van weekbl. Brigitte). plaats bijwonen, krijgen voortaan een nree^h de predikant met zijn preek begint, De Lutherse voorganger Niels Storebjerg hoopt op deze ma nier te voorkomen dat de jeugdige onde?angie-rS°nget,uris «orden en de ouderen hinderen. Een voorbeeld, dat nissehieen in ons land, in de katho- i j en zou kunnen worden na- gevolgd. Babar Als het hier eens zover komt, dan kunnen wij pastoors en andere gees telijken onder meer het boek aanbe velen van Jean de Brunhoff, die voor de kleintjes de geschiedenis vertelt Franse k'0lifantie dat al milj°enen Ra hal kmderen heeft geboeid, nl. Babar. Hij doet dit op een geestiec manier. Babar is geboren in hit grote bos. Hij komt terecht in een stad. lo rt^ ÜmgÜ tbd bi:i lieve °nde dame, die hem verzorgt en in de kle ren steekt. Maar Babar besluit toch op een dag weer naar zijn vriendjes en iamuie in het bos terug te keren. Hij trouwt met Christientje en wordt koning van de olifanten. Hij is immer» „geleerd" en „kent het leven". Een eenvoudig verhaaltje, dat bij zonder leuk is geïllustreerd. De teke ningen, in kleur zijn soms belangrijker dan de (met de hand geschreven) tekst. (Jean de Brunhoff, „De ge schiedenis van het olifantje Babar" uitgegeven bij Ad. M. C. Stok, Zuid: Hollandse Uitgevers Mij. Den Haag). Uitknippen Niet direkt om aan een kind te ge ven in de kerk (tenzij u een plaatsje achteraf heeft) is een knip-boek, met de ark van Noach én zesenveertig die ren om Uit te knippen en op te zet- Uuu Heddmann en Fr. Hoffmann hebben dit prachtige boek „De ark vol dieren gemaakt. Het bevat naast de uitknipfiguren een grote wandplaat waar alle figuren opstaan en het ver haal van de zondvloed. Bovendien it duidelijk gesteld hoe de dierfiguren, Noach en zijn vrouw moeten worden „behandeld". Het boekwerkje is even eens uitgegeven bij Canteeleer in De f 5 9o'Pr'JS Van boek 'n P^ast,c hoe».

de Stem | 1964 | | pagina 17