SALAZAR, onzichtbaar staatshoofd werd 75 Goulart was een wolf in schaapskleren COTE D'OR 1 *kt OIO 53 99 i Probeer maar eens een muurbloempje te blijven in een blouse van Belofast poplin Daverende plannendoch armoede werd heviger Neem PRK5 BESCH UIT punt ui tl [X V li hm cimohAii.tc.tMdt. Groepen van elf De revolutie 50 oef 50 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG i MEI 1964 tl Tabletten Repen Bonbons Staat wordt nu gezuiverd 26 Publikatie van N V. Kleding-lndustrie De Vries 8. Susan Nederlands lid van Euro-Guilde of Men's Fashions vruchtensap- s, t.w. sinaas- ;ersen, tomaat, Troef vaardigd van vrij hard plas- Dnderstel met Royaal for- ellig en prak- et zitting en i" viekvrij en chroomd buir- he oef U«"" oef )E PORTUGESE premier en dictator, dr. Antonio de Oliveira Salazar, is dinsdag 75 jaar. Hij is reeds 32 jaar aan de regering, lan ger dan enig ander staatshoofd in deze eeuw, en sommigen van zijn tegenstanders noemen hem „de onopvallende dictator". Voor- en tegenstanders zijn het er over eens dat Salazar niet beant woordt aan het beeld van een „sterke man", die het land in 1928 van financiële en politieke anar chie redde, een 'land van rijke en trotse tradities. De man met het witte haar, die bij de haard zit, maakt de bezoeker duidelijk naast hem te komen zitten en doet een voorstel: „U kunt beter een deken pak ken en uw benen daarmeee bedekken, net als ik doe. Er is hier geen centrale verwarming". De plaats is een bijgebouw van het Sao Bento-paleis, waar premier Salazar zijn officiële residentie heeft. Hoewel de dagen in Portugal warm zijn, zijn de nachten nog steeds fris. In het paleis is echter geen andere verwarming dan door open haardvuren. Salazar, een sobere vrijgezel, heeft niets weg van een absoluut heerser. Hij houdt niet van wapengekletter, gloeien de redevoeringen, bonte uniformen en opvallende gebaren om de sympathie te winnen. „Mijn doel is", zo zegt de oud leraar dikwijls, „niet te behagen maar nuttig te zijn". Toch schijnt hij ook de meeste Portu gezen te bevallen, vooral hen, die zich de tijd van chaos, opstanden, stakingen en moorden kunnen herinneren, alvo rens hij in 1928 als minister van finan ciën de economie van Portugal in han den kreeg. Vier jaar later was het economische gevaar geweken en in dat jaar 1932 werd hij premier. In de 32 volgende ja ren heeft hij nooit de macht verloren, zelfs niet tijdens de sensationele doch mislukte pogingen hem omver te werpen of te protesteren tegen zijn bewind. proteslen Een van die protesten was de over name in volle zee van het Portugese passagiersschip Santa Maria door kapi tein Henrique Galvao, een Portugese balling. Dti geschiedde op 23 januari 1961. Galvao en zijn 70 volgelingen hielden het 20.900 ton metende schip met zijn 600 passagiers en 200 bemanningsleden elf dagen in hun greep. Zij voeren naar Brazilië en vroegen daar politiek asiel. Een hof te Lissabon veroordeelde een jaar later Galvao en 25 medeplichtigen bij verstek tot straffen van 15 tot 22 jaar gevangenisstraf. In januari 1962 was er opnieuw een zwakke uiting van protest.. Onder lei ding van een officier namen ongeveer 50 burgers gewapenderhand bezit van een kazerne in Beja, ten zuidwesten van Lissabon. Binnen drie uur werd de op stand neergeslagen. Het was de eerste militaire revolte tegen het regime. De meeste Portugese troepen bevin den zich duizenden kilometers van huis, in Angola en Mozambique, in Guinee en zelfs helemaal bij de Chinese kust op het eiland Macao. Juist in Afrika wordt het regiem van Salazar het zwaarst op de proef gesteld. De Portugese pre mier verwijt de Verenigde Staten en andere landen tegen zijn wil in de Afri kaanse nationalisten te steunen. Vorig jaar beschulidgde hij de Amerikanen ervan in Afrika dezelfde doelen als de Russen na te streven en dat de Ameri kaanse motieven daartoe weinig aan de zaak veranderden. Salazar, een fel anti-communist, noem de de Russische politiek in Afrika „sa menhangend en logisch", terwijl de Ame rikaanse politiek uit tegenstellingen was samengesteld. Portugal zal echter vol gens hem de overzeese provincies ver dedigen tot „het uiterste van onze mense lijke mogelijkheden en middelen". Zijn hoge leeftijd heeft Salazar ertoe gedwongen zijn dagelijkse werkschema tot 12 uur in te krimpen. Hij staat 's ochtends om zes uur op en leest voor het ontbijt alle ochtendkranten die in Lissa bon uitkomen en waarover de regering gezag uitoefent. Salazar werkt dan tot 12 uur 's middags en houdt na de lunch zijn siesta. Daarna ontvangt hij zijn mi nisters. eenzame figuur De Portugese heerser schuwt publici teit en verschijnt zelden in het openbaar. Een nauwe relatie van de premier ver klaarde dat Salazar eens een filmdocu mentaire over de tweede wereldoorlog zag, waarop de Italiaanse dictator Benito Mussolini met zijn kaak oorlogszuchtig vooruitgestoken, zijn handen in zijn heu pen, zijn tuniek volgeladen met medailles, trots een parade afnam. „Ik zou liever doodgaan dan dat ik mij zo gedroeg", zou Salazar toen gezegd hebben. Portretten van hem zijn een zeldzaam heid. Eens zou hij een politieman heb ben gerustgesteld met de woorden: „lk denk niet dat er reden tot ongerustheid is, tenslotte kent niemand mij goed". Salazar, leider van 9,1 miljoen Europese Portugezen en 10 miljoen anderen in de overzeese provincies, werd op 28 april 1889 in het dorpje Vimeiro, ongeveer 160 kilometer ten noorden van de hoofdstad, geboren in een streng-katholieke familie. Hij studeerde eerst voor priester, maar na acht jaar kwam hij tot de ontdekking dat dit niet zijn roeping was. Hij ging naar de universiteit van Coimbra en do ceerde daar economie. Intussen voltrok ken zich in Portugal belangrijke gebeur tenissen. In 1910 werd de koning afgezet en de republiek uitgeroepen. Van de eerste zes presidenten werd er één ver moord, éen afgezet en een derde trad vrijwillig af. Het jaar 1921 is een mijlpaal in het leven van Salazar. Hij was een van de drie katholieke afgevaardigden, die in het parlement waren gekozen, maar zijn kennismaking met de parlementaire de mocratie werd een mislukking. Veront waardigd over de, wat hij noemde, „on zinnige werkmethode" van het huis van afgevaardigden, trad hij later af in een periode van politieke chaos, stakingen, opstanden en moordpartijen. Hij keerde terug naar de universiteit van Coimbra, maar werd in 1926 teruggeroepen om mi nister van financiën te worden. Een week later trad hij weer af omdat de toenma lige militaire junta weigerde zijn strenge economische maatregelen aan te nemen. Twee jaar later riepen de militairen, die de verslechterende economische situ atie niet meer de baas konden, Salazar terug om op zijn eigen voorwaarden in de regering zitting te nemen. Vier jaar later, in 1932, werd hij premier. Hij sticht te de corporatieve „nieuwe staat" en organiseerde de belangrijkste industrieën van het land in een systeem dat over eenkomst vertoonde met de middeleeuwse gilden. Salazar wist Portugal buiten de bur geroorlog in het naburige Spanje te hou den thans onderhoudt hij nauwe be trekkingen met generalissimo Francisco Franco en Portugal bleef ook in de tweede wereldoorlog neutraal. Als steun aan de geallieerden verschafte hij de Amerikanen en de Britten faciliteiten op de Azoren. Voorkeur voor Frankrijk In de koude oorlog na de tweede we reldoorlog bracht hij zijn land in de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De toekomstige status van de Amerikaanse bases op de Azoren is echter onzeker ge worden door de Amerikaanse houding ten opzichte van het Portugese kolonialis me in Afrika. Onlangs heeft de regering van Salazar Frankrijk toestemming ver leend om op de Azoren een volgstation vqor Franse raketten in te richten. De Fransen verwierven nog meer faciliteiten en het is mogelijk dat deze stappen een verandering in de politiek van de Portu gese regering inhouden. Over de opvolging van Salazar wordt in het buitenland meer gesproken dan in Portugal zelf. De gezondheid van de premier is uitstekend voor zijn leeftijd en de Portugese pers wijdt nooit aan dacht aan dit onderwerp. Salazar zelf zegt dat er een constitutionele lijn van opvolging bestaat. De Portugese presi dent, admiraal Americo Deus Rodrigues Thomaz, zou een nieuwe premier moeten benoemen, maar dit hangt van veel fac toren af. Salazar is nooit getrouwd, maar heeft twee meisjes uit arme gezinnen in huis genomen en ze zelf opgevoed. De oudste. Maria de Conceicao, is nu 30 jaar oud en de jongste, Maria Antonia, 16 jaar. Beiden zijn getrouwd. Zij bloosde tot diep in haar Belofast poplin blouse om al die galante complimentjes. Wat jammer, dacht ze, datje als muurbloempje maar voor één man tegelijk kunt opbloeien. Maar voor wie? Ze zagen er allebei zo charmant uit in hun correcte shirts van Belofast poplin. En met zo'n man aan de haak hoef je je hele leven geen shirt meer te strijken. Want Belofast poplin strijkt zichzelf, ongeacht hoe het gewassen wordt. Wilt U tóch een muurbloempje blijven? Hoed U voor Belofast- poplin-heren of houd Uw mantel angstvallig dicht! Alleen de naam Belofast garandeert U dat een shirt of blouse gemaakt is van de originele zelfstrijkende poplin. (Advertentie) self-mmingMcothm Belofast is het handelsmerk van de Deering Milliken Research Corporation voor zelfstrijkende stoffen. U.S. pat.nr. 2.985.501. Belofast poplin wordtin de Benelux vervaardigd door de licentiehouder J. F. Scholten Zn.N. V. te Enschede, Nederland. gezegd, dat de grondwet moest worden hervormd. In de Goede Week kwam het slottafereel: een groep mariniers, onder leiding van communisten, maak te opstand. Wilden geen orders meer uitvoeren. Goulart werd geroepen en eindelijk kwam hij op Paasmaandag Er werd weer een heel stel redevoe ringen gehouden. Tenslotte sprak Gou lart zelf een paar uren lang, tot na middernacht. Hij keurde de opstand van de mariniers goed (stel je voor!), en verder had hij het weer over zijn „hervormingen"; Paus Joannes was op zijn hand, ook de kardinaal van Sao Paulo enz. Pater R. van Gessel uit Ovezan- de, die al vele jaren in Brazilië werktheeft, evenals vele Neder landers in Zuid-Amerikazich ver baasd over wat dr. L. de Jong van Radio Nederland Wereldomroep in zijn buitenlands weekoverzicht in een uitzending voor Zuid- Amerïka heeft gezegd over de jongste revolutie in Brazilië. „Volgens dr. De Jong zou de regering van Goulart de armen willen beschermen en daarom her vormingen willen invoeren; vooral agrarische hervormingen. De rijken zouden daar tegen zijn en Goulart he&ben afgezet door middel van het leger. Het is onbegrijpelijk dat zulke valse en tendentieuze berich ten de wereld in worden gestuurd aldus pater Van Gessel. Hoe het volgens pater Van Gessel wèl ge gaan is vertelt hij in nevenstaand artikel. De lezer zal daarin ver schillende nog niet gepubliceerde achtergrond ontrekken. We hadden hier een allerslechtste regering, waarvan de hoofdschuldige was: Joao Goulart, president van Brazilië! Ge moet wetdh dat de preident hier zeer veel macht heeft, zo ongeveer als in Noord-Amerika. Er is hier geen eerste minister. De ministers worden door de president benoemd en zodoende heeft hij, direct of indirect, bijna alle uitvoerende macht in handen. Toen hij in 1961 (september) de vorige president Janio Quadros, plotseling als vice-president moest opvolgen, wilde het leger hem niet erkennen, omdat hij als communist bekend stond. Hij vertoefde juist in China toen hij met alle haast terug moest komen. Er is toen bijna revolutie geweest omdat één van de generaals in de staat Rio Grande do Sul) vóór Goulart was en de anderen tegen. De legers stonden al tegenover elkaar. Toen hebben de anderen toegegeven met de conditie dat z'n macht beknot zou worden. Daarom kreeg hij een zgn. eerste minister. Maar die was een zeer zwakke figuur en Goulart deed toch wat hij wilde. Daarom hebben de Kamers die eerste minister later maar weer naar huis gestuurd. PATER VAN GESSEL het was anders Bij dat alles ging Goulart zeer slim te werk. Hij toonde zich gematigd en godsdienstig en voorstander van socia le hervormingen. Nu, die fijn zeker no dig en niemand is er tegen, geen enke le partij. Hij had echter geen talent om te besturen. In plaats van iets goeds te realiseren voor de werkende man, kwam hij altijd maar met belof ten en grootse plannen. En ondertus sen stegen de prijzen. Ze werden elk half jaar verdubbeld. De dollarkoers ging steeds maar naar boven Maar dat was niet het voornaamste! Het ergste was dat hij niets anders deed dan de communisten bevoordelen en hoe langer hoe erger. Het was op het laatst een toestand die onhoudbaar was Bijna al z'n ministers hadden linkse ideeën en sommige waren echte oprui ers. In talrijke ministeries en de ve'e instellingen kwamen steeds meer com munisten of in elk geval: lui die het communisme in de hand werkten Voor al studenten-verenigingen en de aanvoer ders van de arbeiders waren omgevormd tot centra van communistische agita tie. Als iemand een baantje wilde heb ben dan was de beste aanbeveling het eens te zijn met Cuba of Rusland. Maar niemand zei dat hij communist was! Ook de echte niet. Overigens: de communistische partij bestond offi cieel niet. Dat was verboden bij de wet. Sinds nieuwjaar werd Goulart steeds heftiger. Hij wilde zijn zoge naamde ..Hervormingen" absoluut dit jaar doorvoeren. Maar de wetgevende macht, de eerste en tweede kamer, en ook de algemene opinie wilde er niet van weten De kardinaal van Rio de Janeiro en andere bisschoppen al even min. Vooreerst omdat de hervormingen communistisch getint waren, vervol gens omdat ze kop noch staart had den en dan vooral omdat Goulart, de rijkste grondbezitter van allemaal, niet de man er voor was om zulke gewich tige hervormingen door te voeren. Te gen „Hervormingen" is niemand. Maar het moeten er zijn in christelijke geest en volgens de wet. Daarbij kwam dat de corruptie onrustbarend toenam. Steeds kwamen er meer echte schan dalen aan de dag. Zo b.v. in de „Petrobraz", de grote staatsonderne ming van de petroleum en aanverwan te produkten. Zelfs de directeur, een vriend van Goulart, heeft publiek de oplichterij en de communistische agi tatie erin, aangeklaagd. Zo was er ge- (Advertentie) regeld een publiek schandaal. De kran ten schreven er over en daar bleef het bij. De laatste tijd was de zwager van Goulart, Brizzola, die ofschoon tweede kamerlid een eerste klas communist was en overal opruiende redevoeringen hield, overal bezig om z.g. „groepen van elf" te vormen. Dat waren zui ver communistische benden, goed ge wapend en goed onderwezen in de tak- tiek van opstand maken en het voeren van guerrilla-oorlogen. Op verschillende plaatsen waren die al druk bezig om boerderijen aan te vallen, zeggende dat ze bezig waren met de agrarische hervorming! De laatste maanden gin gen de ogen van de goedgezinde open en overal werden er anti-commu nistische verenigingen opgericht en iedereen schafte wapens aan. Ook de vrouwen deden er flink aan mee. De rechtse kranten, die dus tegen de regering waren, deden er flink aan mee om het volk op te roepen tot zelfverdediging. Het waren vooral de „Globo" en een hele re'eks geassoci eerde kranten (Diarios Associados), die alles aan het licht brachten. De hoofdmannen waren vooral Car los Lacerda (gouverneur van de staat Guanabara ofwel Rio de Janeiro), kar dinaal Camera van Rio de Janeiro, Ademar de Barros (gouverneur van de staat Sao Paulo) en vele anderen. Maar Goulart zette overal mannetjes die hem genegen en die links waren. De kardinaal van Sao Paulo dacht dat hij nog invloed op Goulart, kon uitoefenen en was daarom z.g. een vriend van hem. De kardinaal van Rio de Janeiro wilde echter niets met hem te maken hebben en elke week sprak hij voor de radio en televisie over de communistische agitatie. Dus verdeeldheid onder de clerus, onder de hogere en onder de lagere niet minder. Iedereen schermde met de encyclieken van de Paus, ook Goulart eiK z^fs vVriSste communisten!! Op 13 maart hield Goulart een enor me meeting in Rio de Janeiro, bijge woond door wel 200.000 mensen. Die meeting was georganiseerd door de communisten en moest dienen om pro paganda te maken voor de agrari sche hervorming. De wet daarop is dan ook op die dag ondertekend. De ka ders moesten er nog hun stem over uitbiengen, maar Goulart deed alsof dat niet nodig was. Ook heeft TOEN WAS DE MAAT VOL!! Op het zelfde ogenblik werd de revolutie ver klaard in de staat Minas Gerais door de gouverneur, met generaal Mourao, en spoedig ook in de andere staten. De legers rukten op naar Rio de Ja neiro waar Goulart verbleef. Niettegen staande er ook communistische gene raals en officieren waren, is er totaal geen slag geleverd. Woensdag moest Goulart al vluchten. Eerst naar de nieuwe hoofdstad Brazilia en toen naar de staat Rio Grande do Sul, waarvan hij geboortig is. Daar is nog een paar dagen tegenstand geboden ofschoon zwak, toen verder naar het naburige Uruguay, waar hij nu zit, natuurlijk om te blijven stoken. Nu is er al een andere president gekozen en wel gene raal Castelo Branco, door iedereen hoog geprezen. Ze zijn nu bezig om grote schoonmaak te houden. Alle com munisten worden gevangen genomen en ook die er mee samenwerkten Het is ontzettend hoeveel commu nistische propaganda er gevonden wordt en hoeveel wapens en muni tie. Alles was berekend om op één mei a.s., de communistische revolu tie te beginnen. Cuba en China had den enorm veel wapens en munitie gestuurd. Dat wordt nu allemaal ge vonden. Er zijn 200 Chinezen gevan gen genomen, specialisten in revo lutie Gelukkig is de nieuwe regering zeer gematigd. Het is haar er louter om te doen om het land te zuiveren van communisme en niet om nodeloos wraak te nemen. Ge kunt niet geloven wat een opluchting men ondervindt. Die zuivering zal doorgaan tot januari 1966. Dan zal de nieuwe president, door het volk gekozen, weer normaal aan het bewind komen. Ziehier waarom we als Nederlanders zeer verontwaardigd waren toen de heer De Jong wist te vertellen dat de revolutie er één was van de rijken tegen de armen. Dat is precies wat de communisten zeggen. Het communis me kwam hier niet van de lagere man. Maar het werd gepropageerd door de regering zélf. Het werd als het ware opgelegd. Niemand is hier tegen hervormingen, ook de z.g. rij ken niet. Maar wel zijn we tegen communistische hervormingen.

de Stem | 1964 | | pagina 15