Splitsing Brabant - Zeeland Brandweercommandanten eFAR VER VLOERKLEED FEST Diamanten echtpaar in Middelburg Zwerver-schilders bouwen eigen huis aan de Rivièra e zich in ng Axel iasfcjs® 9e£tcm Sanering bloemen wijk te Breskens in de raad Afscheid van Pk Harmsen Rugzak vol geestelijk voedsel amma KNVB Uns Zeeland Vandaag looi handbal ui GOES tindeling EXAMENS HOOGWATER Vrijdag Morgen Strubbelingen bij bestuursverkiezingen Huldiging DORA VAN DE VEN N.V. Bespreking over wethouder in Sasse raad? In Zeeland vlagt alleen Hulst voor Irene Raad Rilland- Bath tegen herindeling Tocht naar een „woestijn van schoonheid" Benoemingen bij Dow Chemical International Twee feesten Rode twist DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 APRIL 196* O (35) Hoofdplaat IJong Am- lippine I—Schoondijke I; Wal- jroede I. Ie klas B (36) Hansw. lictor I. Rerserve le klas (37) Zeeland ia II; Zeeland Sport III II; Clinge II—Vogelwaarde II; II—Luctor II 2e klas A (38) jl_Cortgene I. 2e klas B (39) III—Sluiskil II: Steen II—Koe- 2e klas C (40) Zonnemaire I— III; Burgh IIS.V.O.W.K. I. (41) Hoofdplaat IIJong Arn- ilcheren IIIGroede II. 3e klas radedamme IIKruiningen III: -Yerseke II. competitie 2e klas Middelburg uzen III. nder dan eenenveertig elftallen igeschreven voor het traditio- im-schoolhandbaltoernooi, dat g. koninginnedag, op de ge- <e sportterreinen te Goes zal georganiseerd. Vanaf 9 uur 's tot vijf uur 's middags zullen lecl Zeeland afkomstige school- trdeeld over negen poules, om ,e eer strijden. ee tot drie uur wordt het pro- onderbroken voor een demon- dstrijd zevenhandbal tussen de ns van Hellas en Tonido. Aar- wonderheid: het team van de e school uit St. Maartensdijk •is naar Goes per boot maken. -ÏBREKERS BRACHTEN VERNIELINGEN AAN igmorgen ontdekte de opzichte: waterstaat, de heer C. Bal, da' cht was ingebroken in het kan- de Deltadienst op de Grevelin- t- het stukslaan van een ruit zijn i binnengekomen. De inhoud n en bureaus werd op de vloer Met de hamer werden de bu rn beschadigd. In de keuken en telefoontoestel en een spiegel De heer Bal waarschuwde de ie. die een grondig onderzoek daarbij geholpen door de poli- an de heer Hoogstraten uit Goes, t overigens niets vermist. Ook oor van de rijkswaterstaat bij e. nabij Brouwershaven, heeft •zelfde nacht moeten ontgelden, i' werden vernielingen aange- |Iier werd een klein geldbedrag d. Tot. nu toe is er geen spoor iders gevonden. voorzitter deelde mee, dat het bedoeling van een gemeente geen aandacht meer te beste-; die gebieden, die Axel over en- zullen ontvallen. De raad was tee eens. en Oggel, P. v. Bendegem en -aken hun misnoegen uit over dat het oorspronkelijk door de tgestelde krediet voor het aan- an verbeteringen aan het zwem- f 114.778 is overschreden. Bur- van Dijke liet weten, dat er r zand nodig was geweest dan pronkelijk had voorzien. De raad overigens goedkeuring aan het elde een krediet van f 3810 be- voor vervanging van het to- rk in de gemeentetoren, lere voorstellen werden met ha ten afgedaan. R.-K. UNIVERSITEIT r.-k. universiteit te Nijmegen voor het examen arts de heer nus te Stoppeldijk. In ons blad ren berichtten wij foutief eer Mangnus was geslaagd als donderdag 30 april, is het hoog- Hansweert om 5.06 en 17.23 uur; 4.25 en 16.47 uur; Vlissingen 16.16 uur; Wemeldinge 5.47 en 1 mei is het hoogwater te Hans- .1 5.40 en 17.57 uur; Terneuzen 7.21 uur; Vlissingen 4.30 en 16.51 neldinge 6.21 en 18 40 uur. r.F 20 NGEN •ntehuis 18 uur Raadsvergadering .BURG 19.30 uur Vivre sa vie, voor beurs 20.15 uur Lezing voor ce Frangaise ershof Tentoonstelling Scholieren 50 jaar Koninkrijk •NAMEN Staande-wip-schieting opgebouw 19.45 uur Groot slui- al v. d. instuifverenigingen mmaert 15 uur Schieting AARDE Driessche 14.30 uur Schieting r»e Snort 16 uur Dansen CHT Kind 9.30 uur Schieting idorn 9 30 uur Schieting TF.RZANDE /itfp Huis 15-20 uur Schieting )RPE ers 20 uur Dansen ershof Tentoonstelling Sch°^eren 50 jaar Koninkrijk Srbijver 14.30 uur Gaaibolliné RPEN uur De Parelvissers (Van onze verslaggever) Afdeling vier van de Neder landse Vereniging van Brand weercommandanten, die de pro vincies Noord-Brabant en Zee land omvat, is thans gesplitst in een afzonderlijke Brabantse en Zeeuwse afdeling. Deze splitsing, die is uitgegaan van de brand weercommandanten in Zeeland, is gistermiddag een feit geworden tijdens de jaarvergadering van de gezamenlijke verenigingsafdeling in café-restaurant „De Graan- beurs" in Breda. Het voorstel tot splitsing van afdeling vier ondervond geen bezwaren. Anders was het gesteld met de verkiezing van een bestuur voor de Brabantse af deling. Het zittende bestuur had de heer J. C. Nieman uit Eindhoven als voor' zitter voorgedragen De Bredase com mandant J. Th. Rademakers ing. werd door de leden als tegenkandidaat ge steld. Met veertien tegen twaalf stem men werd de heer Rademakers tot voorzitter gekozen. Met het benoemen van de overige be stuursleden begonnen de moeilijkheden. De Brabantse afdeling telt 220 leden. Slechts 26 van hen waren op de verga dering aanwezig. Mede gelet op het feit, dat de 42 leden tellende kring Noordoost- Brabant wegens een B.B.-oefening niet aanwezig kon zijn. achtte de vergade ring het niet opportuun, gelet op het kleine aantal Brabantse vertegenwoor digers op - de vergadering, thans reeds een definitief bestuur te kiezen. Na veel heen-en-weer-gepraat en geschermt met statuten werd tenslotte besloten, dat de brabantse leden J. C. Nieman en J. J. C. van der Harten, beiden uit Eindho ven, van het zittende bestuur voorlopig voorzitter Rademakers ter zijde zullen staan. Binnen een maand zullen de Bra bantse brandweercommandanten dan op nieuw bijeenkomen om een definitief be stuur te kiezen. Dit, ondanks negen te genstemmers, overeenkomstig een voor- stel van de heer Nieman. De bestuurs verkiezing voor de Zeeiiwse afdeling had minder voeten in de aarde. Over eenkomstig het voorstel van het zit tende bestuur werd de heer A. J. W. Ma thijssen uit Middelburg tot voorzitter ge kozen en de heren H. den Hartog uit Heinkenszand. C. van Oyen uit Vlissin gen. D. Fakema uit Goes, C. Berrevoets uit Zierikzee, H. F. Bogaard uit Sluis en A. L. de Vin uit Terneuzen tot be stuursleden. De heer Mathijssen was ook voorzit ter van de gecombineerde Brabants- Zeeuwse afdeling. Nadat de voorzitters Rademakers en Mathijssen namens beide afdelingen elkaar succes hadden toegewenst en dank hadden gebracht voor de prettige samenwerking in de voorbije jaren, werd afscheid genomen van de heer Ph. C. Harmsen. die bijna twintig jaar als se- (Advertentie) vraagt voor haar bont-atelier: Sollicitaties te richten aan de Directie: EEN BEKWAAM BONTWERKER, alsmede ENKELE AANKO MENDE BONTWER KERS. ST.-ANNAPLEIN 6. TILBURG TEL. 04250—23900. uis 14,15 uur Opening Andrie* lat ershof Tentoonstelling Scholieren >0 jaar Koninkrijk (Van onze verslaggever) Tijdens de vanavond te houden ver gadering zal de raad van de gemeente Van naar alIe waarschijnlijk heid discussiëren over de moeilijkheden, die er de laatste tyd zyn gerezen tussen wethouder C. L. de Mayer en personeel van de gemeentelijke reinigingsdienst. Ongeveer zes weken geleden werd tij- een raadsve*,gadering een onder- ïannnrr""SSIVnE:esteld' die onla»K^ een rapport over de zaak heeft opgesteld. «fohoit/appon is tiJdens de vorige week gehouden vergadering in besloten zittincr besproken. Medegedeeld werd toen dat cnrfïf Gen volg^nde vergadering de be- sprekingen zouden worden voortgezet Het punt staat niet op de - overigens 7,TLm^reSSante agenda' Maar het feit dat nu weer een raadsvergadering zal worden gehouden, wijst in de rich- ting, dat de zaak nog eens aan de orde zal komen. Men verwacht, dat vanavond spijkers met koppen zullen worden ge slagen. Alleen de raadsleden zijn op de hoogte van bijzonderheden over'de moei- lijkheden. 1 Op de agenda staan voorstellen tot vaststelling van de vergoedingen voor het openbaar onderwijs, tot intrekken van verleende erfpacht voor een stuk grond aan de Ivoystraat en tot het behandelen van een verzoekschrift tot aankoop van gemeentegrond aan deze straat. cretaris-penningmeester zitting heeft gehad in het afdelingsbestuur. In verband met zijn gevorderde leef tijd, de heer Harmsen is 72 jaar, heeft de steeds actieve brandweercomman dant van Baarle-Nassau besloten zijn bestuursfunctie neer te leggen. Hij heeft zich eveneens teruggetrokken uit de propaganda- en tentoonstellingscommis sie en het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging van Brandweer-Com mandanten, waar hij jarenlang actief deel van uit heeft gemaakt. Namens be stuur en leden bracht de heer A. Ma thijssen de heer Harmsen dank voor het vele werk, dat deze zowel in het afde- lings- als het hoofdbestuur in het belang van de Brabantse en Zeeuwse brand weerkorpsen heeft verzet. Een extra woordje van waardering had hij ook voor de brandweer van Baarle-Nassau, die, zoals hij zei, in heel Nederland als de meest gastvrije bekend staat. Als blijk van dank ook voor de ondervonden vriendschap bood de heer Mathijssen de scheidende secretaris - penningmeester namens de Brabantse en Zeeuwse brandweerkorpsen een prachtige lucht- ter met bijbehorende wandlampjes aan. „Lichtpuntjes, die mij steeds aan de brandweer zullen herinneren, waar ik al tijd met hart en ziel voor heb gewerkt," aldus de heer Harmsen. „Dank voor uw vertrouwen". Hoe blij verrast de Baar- lese brandweercommandant zich ook toonde met het fraaie afscheidsgeschenk toch was het de nog steeds bijzonder (Advertentie) De secretaris-penningmeester van de afdeling IV van de Nederlandse Vereniging van Brandweer com mandanten, de heer Ph. C. Harm sen uit Baarle-Nassau kreeg ten afscheid een luchter met muur- schemerlampjes aangeboden. Van links naar rechts de heren: J. Th. Rademakers ing. (Breda), C. van Oyen (Vlissingen), J. C. Nieman (Eindhoven), Ph. C. Harmsen (Baarle-Nassau), A. J. W. Mathijs sen (Middelburg), H. den Hartog (Heinkenszand) en J. van der Har ten (Eindhoven). vitale heer Harmsen aan te zien, hoe zwaar het hem viel zich thans na twin tig jaar terug te trekken. De nieuw-gekozen Brabantse voorzit ter J. Rademakers ing. bracht de zitten de bestuursleden en in het bijzonder de heer Mathijssen dank voor hun beleid en vriendschap. De vergadering onder streepte deze woorden van waardering met een gul applaus. De heer Nieman besloot de ochtend zitting met een uiteenzetting over „De beoordeling door de jury bij de wedstrij den". een onderwerp dat enige discussie teweegbracht. Tijdens de middagzitting hield dr. W. F. van Elteren van het brandveiligheidsinstituut T.N.Ó. een le zing over „Oude en nieuwe brandveilig heidsaspecten". FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachizacht, grote scala van tinten, effen, gemêleerd of gedessineerd. Vraag folder F10 aan Veneta N.V., Hilversum. (Van onze verslaggever) Vandaag zal in Zeeland alleen de gemeente nulst vlaggen voor de brui loft van Prinses Irene en Prins Carlos in Rome. Zoals bericht heeft de raad van Hulst hiertoe vorige week be sloten. Uit een enquête, die wij giste ren hebben ingesteld, is gebleken dat van geen enkel ander gemeentehuis in Zeeland de driekleur zal wapperen. De reacties vanuit de verschillende gemeentehuizen waren zeer verschil lend: pertinent („we vlaggen in geen geval" of „we voelen er niets voor"), onverschillig („er is hier nog hele maal niet over gesproken"), vaag („we weten het nog niet" of „we zien het nog niet gebeuren"), formeel („we passen ons aan by wat de regering doet"), laconiek („de bode weet nergens van dus zal er wel niet ge vlagd worden" of „het is hier (Vlis singen) niet ter sprake geweest maar kom morgen maar naar de toren kijken") en hier en daar tenslotte een beetje spijtig. Wat het laatste betreft: burgemees ter A. Kesbeke van Zuiddorpe zei, dat hij thuis zeker zal vlaggen. Ook had hy van het gemeentehuis graag de driekleur laten wapperen. Omdat hij de mening van de raad hierover niet heeft kunnen horen zal, om eventuele moeilijkheden te voorkomen, echter geen officieel vlagvertoon zijn in Zuid dorpe. Precies hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld Koewacht en Overslag. De burgemeester van deze kleine Zeeuwsch-VIaamse gemeenten, de heer G. Dierick, vindt „dat je als gemeente er buiten moet blijven. Maar bij mij thuis gaat de vlag uit", aldus de heer Dierick. Unaniem heeft de raad van Rilland Bath zich dinsdagavond gekant tegen het door G.S. ontworpen herindelingsplan, waarin Rilland-Bath samengevoegd wordt met Krabbendijke en Waarde. Burgemees ter S. Jobse zei dat het standpunt van b. en w. t.a.v. het voorgestelde plan af wijzend is. Van een harmonische eenheid zal geen sprake zijn, aldus de burgemees ter. De burgemeester was wel van mening, dat herindeling noodzakelijk is voor zo ver lilliputgemeenten tot grotere gemeen ten worden samengevoegd. Het wordt erchter anders, aldus de bur gemeester, indien wordt getornd aan de zelfstandigheid van gemeenten die, zoals Rilland-Bath, bewezen hebben zelfstandig te kunnen zijn. Ook vond de burgemeester, dat de ar gumenten, die door G. S. zijn aangevoerd om de noodzaak van de herindeling te benadrukken gezocht en hier en daar wat aangedikt zijn. (Advertentie) Vandaag vieren de heer en mevrouw Abraham en Jan netje Vermeulen uit Middel burg hun 60-jarig huwelijks feest. Z(j zjjn beiden 82 jaar oud en hebben 4 kinde ren, 11 klein- en 6 achter- (Bijzondere correspondentie) „Twintig ton afbraakhout laden. In de 2de Helmerstraat 8 bij Frans Johfra de nodige huisraad en boedel ophalen. 1500 km rijden naar het dorpje Aspremont - 15 km van Nice aan de Franse Rivièra". Ziehier „in een notedop" de niet-alledaagse opdracht die een Am sterdams expediteur dezer dagen uitvoerde. En dit betekende tevens het begin van een wonderlijk avontuur, waarin twee echtparen de hoofdrollen spelen. ,We gaan naar een woestijn van schoonheid, waar we met grote kapmessen eerst het Bois de Donareo moeten ontginnen, alvorens we met ons vieren aan de houten bungalow kunnen gaan bouwen. We hebben prima balken en planken.voldoende om een groot ding neer te zetten. Onderwijl leven we in een tent", aldus de Nederlandse (in Rotterdam geboren) surrealistische schilder Frans Johfra, die als schepper van visionaire zielelandschappen te boek staat en wiens werk in Amerika meer bekendheid geniet dan bij ons. voor het publiek had men zelfs in Parijs Zyn vriend, de vagebond-zanger Sjoerd de Jong (van huisuit ook kunstschilderf die als Serge Singer in Parijs een ster werd en vele grammofoonnlaten maak te, is de eigenlyke wegbereider van het hele plan, daar deze Aspremont als zyn broekzak kent en daar als „monsieur Serge" tot de toonaangevende figuren van het 700 zielen tellende dorp gerekend wordt. Dit neemt niet weg, dat Sjoerd na het voltooien van het huis voor zijn vriend Frans weer met zijn vrouw zal te rugkeren naar Amsterdam en dan zyn intrek gaat nemen hoe zou het anders kunnen? in het genoemde huis in de 2de Helmerstraat. Laten we ter verduidelijking van ons verhaal de lezer even de figuur van de levenskunstenaar en filosoof Sjoerd de Jong voor ogen stellen. Jarenlang zwierf hij met zijn gitaar en een rugzak (hoofd zakelijk gevuld met geestelijk voedsel, nl. boeken van Nietzsche, Bergson enz.) kriskras door de lage landen cn Frank rijk. Totdat hij ontdekt werd, hoewel hij in het geheel niet ontdekt wilde worden. We doelen er niet op, dat hij wegens landloperij door de politie achter slot en grendel gezet werd (hoewel dit ook ge beurd is), maar willen het curieuze feit naar voren brengen, dat een invloedrijk man hem ineens op de planken van het ïameuze Parijse cabaret Moulin Rouge wist te plaatsen. En zo verscheen de gebaarde Sjoerd in kotspakmet gitaar en fraaie bas stem in de schijnwerpers even on verschillig als waar dan ook. Toen het publiek na drie liedjes riep: „Meer' antwoordde hij (alsof hij op z'n woon boot in de Seine te midden van zijn vrienden zat): „Is het niet genoeg? Ik kan niet meer zingen in het Frans". Een dergelijke vergaande minachting nog nooit meegemaakt. Gevolg: er werd een nieuwe ster geboren. Serge Singer was met één slag beroemd. Hij moest voor de Franse tv verschijnen en weldra zag men overal in de muziekhandels enorme affiches met zijn portret. „Serge Singer chante". Zijn dik gehonoreerde contract met de Moulin Rouge wilde maar geen einde nemen. Maar hij ging zichtbaar lijden onder de lasten van de roem en was op een bepaalde dag spoor loos uit Parijs verdwenen. Ergens in een dorpje ver in het zuiden als een adelaarsnest op een berg van 500 m hoogte waar iets van de adem der Middeleeuwen (te midden van een im posante natuur met olijfgaarden, wilde rozen en een alpenketting aan de hori zon) was blijven hangen, vond hij rust. Dat dorpje was Aspremont. Hier ont waakte zijn andere ik en ging hij zich ontplooien als architect-metselaar-grond- speculant-tuinman, waarbij hij de hele dag het hoogste lied zong. (Ik ben dol op zingen, maar niet op contract.") Zeven jaar lang wist geen mens, waar hij gebleven was. Maar in die tijd restau reerde hij samen met nieuw gewonnen vrienden de ruïne van een oude op een heuvel (gelegen boerderij tot een unieke buitenplaats, waarin thans een grafisch centrum gevestigd is. Met een dynamiet- patroon boorde hij water aan, kocht links en rechts de (goedkope) grond, zorgde voor nieuwe wegen en sprak met de in middels tot vriend geworden burge meester („man, een prachtkerel") af, dat eventuele „kolonisten" plasticbuizen voor watertoevoer zouden krijgen. „Ik vind bouwen heerlijk. Ik bouw schots 'en scheef, want je moet met de nodige fan tasie werken. Maar ik weet alles van beton storten, zagen, metselen noem maar op het eindresultaat is altijd soliede en praktisch „Ik ben in Aspremont geweest en heb daar in het grafisch centrum een door hem gemaakte hangende slaapkamer ge zien. Gewoon een juweel", aldus Johfra, die vervolgde: „Het spreekt vanzelf, dat we zonder Sjoerd ons huis ginds nooit voor elkaar kregen. Hij zal ons ook hel pen bij het aanleggen van een grote tuin. Mijn vrouw neemt een enorme collectie Hollandse bloem- en groentezaden mee." Inmiddels weten de avonturiers geheel, wat hun te wachten staat. Ze hebben grote kapmessen gekocht, die men (vol gens het advies van een oud-Kongoman) „los op eigen gewicht in de hand moet laten slingeren", terwijl met een bull dozer een weg van 300 m naar het dorp gebaand moet worden. „Voor plat branden voelen we niets we kappen zomin mogelijk om de prach tige vegetatie te sparen. En bovendien moeten we de hagedissen niet verjagen.... ook al met het oog op onze Amsterdamse poes, die daar misschien interesse voor heeft. Maar het hoeft hier aan niets te ont breken. In de kleine dorpswinkels is van alles te koop (ook flessegas en petro leum) en tenslotte kan men in de eigen combi-eend in een klein half uur de veel- bezongen Franse kust bereiken. Het le ven in dit paradijslijke landschap, dat ook gestoffeerd is met vruchtbomen en koeien, kan een waar sprookje worden, mits Johra hier kan werken en via de bekende Amsterdamse kunsthandel Mokum, die zijn doeken naar het bui tenland verkoopt, het nodige geld binnen krijgt. Maar dat zal wel lukken, omdat zijn gehele oeuvre naar alle windrichtin gen aan kunstwinnaars verkocht is. (En dit bestaat volgens ruwe schatting aan de hand van fotoboeken, die hij ons toon de, ongeveer uit 3 a 400 doeken.) Men heeft hem wel eens de schilder van het onderbewuste genoemd, die met symbolen en groteske Jeroen Bosch achtige verbeeldingen bepaalde gevoe lens en zielstoestanden vorm weet te ge ven. (In zyn doek Fatum Iaat hij uit een slijmerige weefselmassa een reusachtig oog staren naar enkele kogelvormige cel len, waarin nietige mensjes gevangen zijn. Op andere werken vindt men boos aardige kobolden en vreemd gestileerde vormen, maar steeds herkent de be schouwer er een bepaalde droom in, een angstgevoel of een persoonlijk doorleefde innerlijke onzekerheid.) „Ik heb voor mijn werk een sterk con tact met de natuur nodig", aldus Johfra, „en dat ga ik daar vinden. Aspremont is van origine een oud-Italiaans dorpje en ik kom in een waarlijk bijbels landschap, waar alles woest en ongedwongen is. In ons blikveld hebben we in het dal ook het stroomgebied van de rivier de Var. die uit de Alpen komt...." Men heeft ginds niets te maken met bouwpolitie of gemeenteverordeningen. Bij het bouwen zullen de twee vrienden, die door hun baarden wel eens voor „broers" versleten worden, zich laten in spireren door het meegenomen boek over het werk van de Spaanse surrealistische bouwmeester Antonio Gaudi Cornet. Af kunt daar iets levends en oorspron kelijks neerzetten. Als je een paar raam kozijnen vindt van een oude kerk of andere dingen, die een geheel eigen cachet geven, mag ja je verbeelding de vrije loop laten. Ik vind het vreselijk, dat dit in Nederland niet mag nage noeg in geen enkel opzicht". Sjoerd onderstreepte aan het slot van ons gesprek, dat het zijn bedoeling is om meer Nederlandse artiesten naar A- spremont te halen, opdat daar een eigen kunstenaarscentrum kan ontstaan. Een andere vriend van hem, de Amsterdamse kunstschilder (en handelaar in oude prenten) Anton van Gulik, heeft ook reeds een lap grond van hem gekocht met het verzook, hierop een „zomerverblijf" te bouwen. En dan is er in principe nog een gega digde, die echter eerst tijdens een va kantie de kat uit de boöm wil kijken: de actrice Mia Horna, een tante van Johfra, die we bij ons bezoek in het ge zelschap aantroffen. Ze komt van het N reu we Rotterdamse Toneel en werkt thans „freelance". „Ik heb zoveel gehoord van Aspre mont, dat ik er misschien ook heen ga. Het lijkt me fantastisch, maar ik weet nog niet, of ik mijn toneel zal kunnen missen", zei ze. Deze foto werd kort voor het vertrek naar Aspremont in de 2de Helmerstr. in Amster dam gemaakt. De actri ce Mia Horna zit tussen de twee avontuurlijke echtparen (links Sjoerd de Jong en rechts Frans Johfra) en neemt een bedreiging met een der kapmessen, waarmede de Franse wildernis ontgonnen moet wor den, nogal luchthartig op. Sjoerd bewijst op zijn beurt, dat hij onder alle omstandigheden graag de gitaar ter hand neemt en gaat neuriën of zingen. (Mits hij maar niet „op contract" hoeft te werken.) kleinkinderen. Het diaman ten huwelijksfeest zullen zij vanmiddag vieren in het clubgebouw van „Swift" op het Zusterplein, waar ook de receptie zal worden gehouden. (Van onze verslaggever) De directie van Dow Chemical Interna tional heeft de heer Hunter W. Henry benoemd tot waarnemend algemeen be drijfsleider van de in aanbouw zijnde fabriek in Terneuzen. Waarnemend om dat de heer Henry in de loop van dit jaar zal worden overgeplaatst naar de vestiging van Dow te Midland in de V.S. waar hij zal worden belast met de functie van director of manufacturing. De heer Henry is de opvolger van de heer H. H. Smith, die een nieuwe, administra tieve staffunctie heeft bekleed bij Dow te Rotterdam. Ir. J. H. Laarman, tot voor kort algemeen bedrijfsleider bij de Bot lekvestiging is inmiddels benoemd tot assistent algemeen bedrijfsleider te Ter neuzen. zo meldt het personeelsorgaan Dow-nieuws. Adembenemend konden we het pro gramma op de t.v. gisteravond moeilijk noemen. Voor de liefhebbers van het genre waren er de Beverly Hillbillies die moeilijkheden hadden met de butler en een dienstmeisje en het „Cabaret der On bekenden" fungeerde als middelpunt van deze avond. Cesare Palane won het met haar uitstekende zang en voordracht. Er was tenslotte een sympathieke ontmoe ting met de 92-jarige zuster Frederike Meiboom, een vrouw die haar leven lang gevochten heeft voor de ontwikkeling van haar beroep. Het werd een prettig gesprek door de milde humor en wijze ervaring, die deze vrouw ten toon spreid de. die ondanks haar zeer hoge leeftijd niets ouds had en zo graag in deze tijd jong had willen zijn. Het interview was onthullend ten aanzien van de persoon maar ook ten opzichte van het verpleeg- stersberoep, dat mede dank zij haar in zet langzaam aan betekenis won. Caroline Kaart zette de avond luister bij met haar romantische liederen in een even romantische omgeving. Zij heeft de kijker en luisteraar ongetwijfeld tot de laatste noot aan het toestel gehouden, want het is verwonderlijk te horen hoe zij zingt en te zien hoe zij acteert. J.M. Wandaag trouwt prinses Irene. Mor- gen wordt onze koningin 55 jaar. Wat hadden we het graag gezien, dat vandaag de vorstin in Rome aanwezig was, om de eerste van haar vier doch ters als gelukkige en stralende bruid te kunnen omhelzen om dan morgen als blijde moeder begroet te worden door haar volk. Helaas tonen deze da gen een beeld van vervreemding tus sen de bruid en haar familie. Het zijn geen staatsrechtelijke bezwaren, welke aan de reis naar Rome in de weg staan, het is een kwestie van per soonlijke verwijdering, welke het ge luk van de bruid omwolkt en het moe derhart pijnigt. Uit de verklaringen en reacties, welke openbaar zijn ge worden, spreekt een mate van veront waardiging en verbittering, waarvan men met verdriet kennis neemt. Een Bourbon-Parma kan zich niet indenken in de constitutionele regelen, welke de handelingsvrijheid van een koningin beperken volgens aanwijzingen van de regering. Zelfs persoonlijke beslissin gen ziet hij dan ook alleen maar tegen die achtergrond. Van de andere kant is men gegriefd, omdat uit die heel andere instelling verklaringen voort spruiten, welke objectief als onwaarhe den moeten worden gebrandmerkt. Als de vervreemding er eenmaal is, dan worden ook verdere woorden zwaar op genomen. Een buitenlands blad had bericht, dat prins Carlos een bruidsschat van twee miljoen had geëist. Reactie: we hebben geen bruidsschat nodig, de fa milie Bourbon-Parma is rijk genoeg. Dit zet weer kwaad bloed bij de andere partij: Er is geen sprake van dat de prinses onterfd wordt! Op die manier werden misverstan den en onhandigheden redenen tot verwijdering. In dit klimaat van we derzijdse verwijten werd de reis naar Rome onmogelijk. Met belangstelling hebben we vernomen, dat er zondag toch nog een ontmoeting heeft plaats gehad te Brussel .tussen Irene en haar vader. De koningin zond ook een prachtige bruidssluier. De contacten zijn niet verbroken. De tijd zal de wonden hopelijk spoedig helen. We zien ook niet in wat er voor bezwaar zou bestaan vandaag de vlaggen uit te steken. Ieder doe wat zijn hart hem ingeeft. Vandaag gaan onze gelukwensen naar de prinses. Met de vreugde van de huwelijksdag gaat ook reeds hel verdriet samen. Het verdere leven ligt voor haar vol ongewisheid. Wij bidden haar Gods rijkste zegen toe. Morgen vieren we feest voor onze ko ningin, die het als mens ook zo moei lijk heeft, maar die bij al haar daden en woorden in deze zware weken zich toch steeds heeft laten inspireren door wat ze als haar constitutionele plicht ziet .Aanhankelijkheidsbetoon zal haar nu meer dan ooit goed doen. Daarom de vlaggen uit! Daarom de feestpro- grams in alle opgewektheid afgewerkt! Het is Oranje en het blijft Oranje! Jn de communistische wereld laait het twistvuur hoog op. Peking beant woordde enige aanvallen van Kroestjev met artikelen vol minachting en ve nijn. De Russische premier krijgt te horen dat hij een vulgair mannetje is, een revisionist, een handlanger van het Amerikaanse imperialisme, iemand die geen benul heeft van het verschil tussen imperialistische agressie en ge wone grensgeschillen. In deze omstan digheden wordt een communistische topconferentie, om alle vraagstukken eens ui tte praten, al onwaarschijnlij ker. Eerst werden de satellietlanden door Moskou kennelijk aangespoord, daarom te vragen. De stemmen in die richting worden steeds zwakker. Alleen Roemenië heeft zowel tot Moskou als tot Peking de oproep gericht de onder linge geschillen bij te leggen. Dit is een nogal eigenmachtige daad van Boekarest, welke gevolgd wordt door een ander blijk van onafhankeijkheid: een voorstel om in de Comecon de communistische tegenhanger van de Euromarkt ook China, Noord-Viet- nam en Noord-Korea op te nemen. Dit is een blijk van neutraliteit in het geschil Moskou-Peking, dat door Kroestjev onmogelijk gewaardeerd kan worden. Zo komt er een einde aan het ge zamenlijk en gedisciplineerd optrek ken van de communistische landen naar de heerlijke communistische toe komst. Er vertoont zich een beeld van verwarring, dat het Westen voor vele raadsels zet. Het is niet gemakkelijk daartegenover de juiste tactiek te be palen, welke veiligheid en vrede ver der moeten waarborgen. PA 1,1,F, LYKKE, de aanstaande schoonzoon van van Rik van Steenbergen, heeft met zijn part ner Miel Severijns de leiding in de zesdaagse van Montreal. De Belgen spelen met hun tegen standers, maar de strijd duurt nog enkele dagen. hebben om voorlap,g naar een andere noodwoning te verhuizen. Ook kan het nodig zyn dat binnenverhuizingen plaatsvinden. Deze binnenverhuizingen kunnen bydragen tot snellere afwerking van de wachtlijst van aanvragen uit de Bloe menwyk. Z« zullen tevens mogelijk maken bejaardenwoningen te bouwen op het hiervoor bestemde gedeelte van het uitbreidingsplan. B. en w. stelden voor een verhuisver- goeding van loü.beschikbaar te stel len per gezin. De heer Vergouwen wilde weten of van deze 150.— verplicht is de kosten van behang, witten en even tueel verder opknappen te bekostigen. Ook vroeg hij naar een slopingsoverzicht Wethouder Van der Hooft zei, dat de verplichte verhuizing voorzichtig zal worden aangepakt. Noodwoningen, die er niet goed meer uitzien, zullen 'worden opgeknapt. Een slopingsoverzicht is in voorbereiding. Voor de bejaardenbouw noemde hij verschillende mogelijkheden van bejaarden woningen, o.a. bejaarden woningen zonder hulp. individuele wo ningen, het 'bejaardentehuis en rust- en ningen, het bejaardentehuis en rus-t en verpleeghuizen. De volgende vergade ring hopen b. en w. met voorstellen te komen voor de sloop van noodwoningen Afzondering van gezinnen zal echter worden tegengehouden. Mensen, die ech ter nog kort in een noodwoning ver blijven, tekenen bij de acceptatie een verklaring, waarmee zij afstand doen van een vergoeding. Voorgesteld werd de algemene politie verordening te wijzigen, waardoor het mogelijk is handelend op te treden tegen diegenen, die tenten en caravans plaat sen op daarvoor niet bestemde terreinen. Na een toelichting door burgemeester J. Eekhout ging men met deze wijziging akkoord. Een wijziging van de 'begroting van 1.000.om een fotocopieerapparaat aan te schaffen, werd goedgekeurd.

de Stem | 1964 | | pagina 3