U1S Overschakeling op aardgas kost België miljoenen Trofee voor raketschutters Himalayastaat Bhoetan door China bedreigd Wenen boeit toeristen met bloemenexpositie Samarkand, de trots van Centraal-Azië JTO OVER DRIE JAAR IS HET ZOVER Verolme naar Indonesië SHORTS EEN VERWAARLOOSD PROTECTORAAT PROJECT KOSTTE EEN VERMOGEN BEDREIGDE STAD India heeft geen schijn van kans In Londen mag men zich niet als heer verkleden oren is de grote blikvanger 2L 't Zit voor jaren met Ceta-Bever BUITENB1JTS'0 mnt Een hausse in de verkoop van pastoestellen Speculatief V ervangingsapparaten Nieuwe installaties De prijs 2daagse aanbieding BEDFORD JONGENS- WEEKENDERS VROOM DREESMANN Woonwagen van zigeunerkoning uitgebrand Tenzij men niet commercieel is Prille evolutie Nepals voorbeeld jröïïi after shave lotion Cultureel centrum I d vast te houden, dat hij zelf vergeten was, en nu zijn beurt uit de wagen wa» lingerd. Teleurgesteld de auto na, die nu stuu* en wild springend zy" vervolgde, de ontredae notabelen met zich v0 d DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 APRIL 1964 (Eigen buitenlandse dienst) „Het aardgas komt!" Dit is de nieuwe slogan die sinds een paar weken in alle advertenties van de Belgische gasfederatie als blikvan ger wordt gehanteerd. „Kunt u dit getal uitspreken?" vraagt de ad vertentie, Dit moeilijk uit te spre ken getal is: 6.000.000.000. De kran telezer wordt erop attent gemaakt, dat België binnenkort zes miljard kub. meter aardgas per jaar uit Nederland zal aanvoeren. „Zorg dat u er onmiddellijk gebruik van kunt maken. Koop nü een gasfor nuis, geschikt voor aardgas en erkend door de gasmaatschappij", aldus de advertentie. Zulke advertenties moeten de campag ne stimuleren voor de verkoop van gas fornuizen die (ook) geschikt zijn voor aardgas. Honderden gespecialiseerde kleinhandelszaken in België nemen aan de campagne deel. Om de kooplust aan te moedigen wordt een overname-premie tot ruim 50 gulden beloofd voor het oudé gastoestel. De Belgische gasfederatie is wel zeer voortvarend met haar advertentie- en verkoopcampagne, want op dit ogenblik is er zelfs nog geen principe-overeen komst gesloten tussen de betrokken Ne derlandse en Belgische instanties, om de kwestie van de prijs die voor dat gas zal moeten worden betaald nog helemaal buiten beschouwing te laten. In het beste geval zal het nog wel een jaar of drie duren vooraleer het eerste Nederlandse aardgas door Belgische leidingen zal vloeien. Wanneer de Belgische gasfederatie desondanks beklemtoont dat het aardgas op komst is, dan doet ze dit uit diverse overwegingen. Eerst en vooral omdat ze ervan overtuigd is dat het aardgas in derdaad zal komen, omdat zowel de Ne derlandse producten als de Belgische ver bruikers er voordeel bij hebbenten tweede omdat zij het psychologisch nuttig vindt, nog eens uitdrukkelijk te onder strepen dat gas de energiebron-met-toe komst is,op het ogenblik dat ook de elek triciteitsmaatschappijen het publiek po gen te overhalen alles elektrisch te doen; en ten derde, omdat de gasmaat schappijen reeds thans hun voorzorgen wensen te nemen om het overschakelen van de gastoestellen naar aardgas zo vlot mogelijk te laten geschieden, Want, wat de Belgische gasfederatie alsnog niet heeft gedaan, dat is het nóg moeilijker uit te spreken getal 10.000.000.000 onder de ogen van het publiek te brengen. Tien miljard B. fr. zal'namelijk volgens seri euze ramingen, de overschakeling naar aardgas in België kosten. De Belgische gasfederatie heeft terzak wetenschappelijk verantwoorde enquêtes verricht, één te Turnhout, een andere te Doornik' De bedoeling was, nauwkeurige statistische gegevens te ^erkrijgen over de omvang die het overschakelen van bestaande huishoudelijke gastoestel len naar aardgas, zal aannemen. In de test-steden werden 3600 gezinnen bezocht. Hieruit bleek dat de gebruikte gasfor nuizen uitermate verscheiden zijn. Vijftig diverse merken werden geïnventariseerd. Vele van deze toestellen zijn oud: meer dan 40 procent zijn vijftien jaar of lan ger in gebruik. Om het overschakelen naar Nederlands aardgas mogelijk te makes, moeten ver- vangelementen worden voorzien voor ieder van deze types. Waarschijnlijk zal het economischer zijn, sommige van die toestéllen door nieuwe te vervangen. De omschakelingskosten zullen Worden ge- i ragen door de gasfederatie. Maar de Vervanging? Het is normaal, dat een waarde-afschrijving zal worden berekend op het oude toestel.Zullen alle gasabon- nees goedschiks het verschil willen bij leggen? Zullen zij niet zeggen: „Dat ouwe fornuis voldeed uitstekend.Waarom wil men mij dwingen, kosten te maken Voor een nieuw?" Uit de enquête is gebleken, dat gemid deld 2 gastoestellen pet abonnee hetzij aangepast, hetzij vervangen zullen moe ten worden. Er zijn in België 1.5 miljoen abonnees. Dit betekent drie miljoen toe stellen. De gasfederatie houdt er rekenin stellen.De gasfederatie houdt er rekening mee, dat die operatie van vier tot vijf miljard BF zal vergen. Vandaar de hui dige verkoopcampagne voor gasfornui zen die zowel het huidige gas als het beloofde aardgas kunnen „verteren". Tegen september zullen eveneens ketels voor centrale verwarming op de Bel gische markt zijn, die geschikt zijn voor beide gassoorten. Doch de omschakeling reikt veel verder. Ook alle gasmeters (in principe één per abonnee) zullen moeten worden aange past, evenals belangrijke gedeelten van het leidingnet. Want het Belgische buisnet is niet gas- dicht". Er zfón iatende ontsnappingen, waarvan de belangrijkheid geschat wordt op 10 tot 15 procent van het totale ver bruik. Welnu, de druk van het aardgas zal het dubbele bedragen van liet steen- koolgas. De leidingen zullen bestand moeten zijn tegen een druk van 70 kg per vierkante cm. Problemen ook van technische aard. De overschakeling van een bepaalde ver delingssector moet in een minimum van tijd en liefst in minder dan 24 uur ge beuren. In die periode zullen de abonnees geheel van gas verstoken zijn. Maar dit alles raakt wel opgelost, op voorwaarde dat de aardgasprijs interes sant is. Wanneer aardgas de voordeligste brandstof zou worden voor centrale ver warming, is succes gewaarborgd. Mo menteel verbruiken 60 procent der Bel gische abonnees minder dan 40 kub. me ter per maand. Doch iedere tariefver- laging doet het verbruik met sprongen stijgen. In België worden thans nog on geveer 200000 steenkoolhaarden per jaar verkocht. In 1962 werden 37.000 gasradia- toren verkocht en in 1963 55.000. Er be staat dus 'n zeer grote potentiële markt Voor gasverw&rmingstoestellen. Over die doorslaggevende kwestie, de prijs van het aardgas, moeten de beslis sende onderhandelingen nog beginnen. De Belgische gasfederatie is alleszins op timistisch gestemd. Zij meent, dat de door Nederland bedongen prijs uiteraard redelijk zal zijn, omdat de gasbel van Slochteren zo onvoorstelbaar rijk is, om dat er nog koortsachtig naar andere aard gasvoorraden wordt geboord in West- Europa en in de Noordzee, èn omdat verwacht wordt dat binnen vijfentwintig of hooguit dertig jaar de kernenergie in een concurrêntiële positie zal zijn geko men. „De Nederlanders zo redeneërt men in de Belgische gasfederatie hebben alle belang bij een zo hoog mogelijke aard gasconsumptie binnen de kortst mogelijk tijd. Zij zijn gewiekste zakenlui. Bijgevolg zullen zij een optimale exploitatie van hun gasbel niet in het gedrang brengen door overdreven tarief-eisen". Scheepsbouwer C. Verolme is van Schiphol naar Indonesië vertrok ken. Hij wordt vergezeld door vice- president-directeur H. J. Hofstra (links), zijn echtgenote en de heer A. Rijke, directeur van Verolme United Shipyards. f Advertentie) Jongensshorts in diverse mo derne kleuren. Goed wasbare, ijzersterke kwaliteit. Voor leeftijd 3 t/m 14 jaar. 95 Voor leeftijd 3 jaar (rf kleine stijging per maat). (Advertentie) in een grote verscheidenheid van kleuren en dessins. Pracht kwaliteit. Voor leeftijd 6 t/m 14 jaar. Alle maten één prijs, O 95 slechts BREDA «BERGEN op ZOOM OOSTERHOUT Tijdens een militaire plechtigheid op de Nederlandse basis Handorf in West-Duitsland is de Dirk Stikkertrofee uitgereikt aan de Commandant van de eerste groep geleide wapens van de Konink lijke Luchtmacht. Na de over dracht aan luit. kon. Vermeulen werd de trofee aan de troepen ge toond. Rechts op de foto staats secretaris W. den Toom van lucht machtzaken. Sr, /Sl.l^Al.llr rl I, t S,« jrii .in W Vl Een felle brand heeft in Holwerda de nieuwe salonwagen verwoest van de heer Koos Pataio, die enkele maanden gele den in Sliedrecht tot koning van een zigeunerstam werd uitgeroepen. Tien per sonen werden dakloos. De wagen van de heer Pataio had met twee andere woonwagens van stamle den een plaatsje gevonden aan de voet van de pier in Holwerd. Het lag in de bedoeling van het gezelschap de over steek naar Ameland te maken, om daar een vakantie van enkele weken door te brengen. De brand moet zijn ontstaan, doordat de hitte van een brandend tweepits gas komfoor, waarop een ketel met wasgoed was geplaatst, een uitweg zocht via de vloer. Daardoor raakte de vloerbedekking in brand, waarna het vuur zich snel over de wagen verspreidde. Het gezin Pataio heeft voorlopig in de wagens van andere stamleden onderdak gevonden. De reis naar Ameland gaat niet door. (Eigen buitenlandse dienst) Bhoetan de naam betekent „Einde van Tibet" begint zich in steeds toenemende mate los te maken van New-Delhi, een stre ven dat Rood-China niet zonder welgevallen gadeslaat en dat het zelfs propageert. De laatste be richten spreken van belangryke Rood-Chinese troepenconcentra ties langs de grens van Bhoetan. Dat wyst op een zodanige Rood- Chinese belangstelling, dat men ernstige verwikkelingen kan ver wachten. Het probleem waarvoor India zich thans derhalve gesteld ziet is hoe het Bhoetan onder zijn hoede kan houden. De moord op premier Jigme Dorji van Bhoetan, enkele weken geleden heeft tot nog toe weinig zichtbare gevolgen gehad. In dit land waar de verbindingen zeer slecht zijn en dat eigenlijk alleen vanuit het zuiden i.e. vanuit India goed bereik baar is, zijn er velen die misschien nog nooit geweten hebben, dat zij 'n premier rijk waren. Het politiek bewuste deel van het volk, dat voor het overgrote deel boeddhistisch van religie is, leeft gecon centreerd in grote kloosterforten waar goede mogelijkheden liggen voor politieke onruststokers, die alleen reeds succes boeken door het verschil van godsdienst tussen India en Bhoetan, Hindoeïsme en Boeddhisme, tegen elkaar uit te spelen. (Advertentie) Zit niet bij de pakken neer ais U zich siap of terneergeslagen voelt. Neem regelmatig Sanatogen Het Zenuwsterkend Tonicum (Van onze Londense correspondent) Het traditionele en deftige „uni form" van de Brit bestaat uit een donker, nauw zittend pak, een bolhoed en een paraplu. Het wordt vooral gedragen in de City van Londen, waar de bedienden een be risping van hun baas oplopen, als ze het wagen in een modernere uitmonstering naar hun werk te komen. Enkele dagen geleden werden noch- tan tien netjes geklede heren in zwarte jasjes, gestreepte broeken en voorzien van de onontbeerlijke regenschermen in de City bijna door de politie op het bonnetje gezet. Twee agenten hielden hen tegen toen zij aanstalten maakten om strooibiljetten uit te delen. De mannen van de wet zeiden: ,,U mag dat niet doen, want u bent ver kleed". Op de strooibiljetten stond reclame voor een nieuw restaurant dat rekent op de klandizie van City-bedienden in uniform. De publiciteitsfirma, die de tien mannen aangeworven had voor een stunt, vroeg verbolgen aan de poli tie: „Hoe kan men „verkleed" zijn als men een City-kostuum draagt zoals ieder ander manspersoon in de City?" De politie gaf echter geen duimbreed toe. Zij haalde een Londense verorde ning aan, daterend van 1961, die elkeen verbitdt gekostumeerd op straat te ko men binnen een afstand van drie mijl van het spoorwegstation Charing Cross. Een officier van politie verklaardde: „Die mannen droegen niet hun normale kleren. De kostuums waren gehuurd en dus waren de dragers ervan „verkleed" Het was voor ons volkomen duidelijk, dat hun kostuums en niet de strooibil jetten de hoofdattractie waren. Om het met een zinnetje duidelijk te maken: die kerels vertoonden zich met een commercieel doel gekostumeerd op straat De publiciteitsfirma stelde voor, haar medewerkers zonder bolhoeden, opge rolde paraplu's en zwarte aktentassen op straat te zenden, om de strooibiljetten uit te delen. De politie weigerde echter toestemming te .verlenen. Negen ledeh van het gezelschap heb ben de dag dan maar doorgebracht in het restaurant. De tiende man mocht echter op straat komen, als hij zijn eigen overjas droeg. Hij was dan volgens de politie niet gekostumeerd en integendeel „normaal gekleed". (Van onze Weense correspondent) Onder een stralende voorjaars hemel, de lucht vervuld vhn de geuren van het jonge groen, is door de bondspresident van Oostenrijk, dr. Schiirf, de „Wiener Internatio nale Gartensehau" (Wig 1964) ge opend. Zjj duurt tot 11 oktober. Als initiatief van de gemeente We nen is dit reuzenproject tot stand gebracht. Ruim honderd hectare grond tussen de Donau en de Oude Donau in het noorden van Wenen voormalig overstromingsgebied zijn omgetoverd tot één gewel dige lusthof. Niet minder dan 19 miljoen schilling heeft het Weense stadsbestuur eraan gespendeerd om gedurende het toeristische seizoen met deze fantastische tentoonstel ling honderdduizenden vreemde lingen te lokken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, rekening houdend ook met de lang aan- houdende kwakkelwinter deze Garten sehau enige weken later te openen. Maar het internationale bureau voor tentoon stellingen had op een vroegere opening aangedrongen Het gevolg was, dat de bij honderdduizenden geplante bloemen hun kelkjes nog altijd dicht hielden. Ook waren enige tentoonstellingsgebou wen nog in statu nascendi, zodat zelfs de officiële opening door dè bondspresi dent in een enorme tent moest plaats vinden. Voor Oostenrijk is dat een min der vreemd verschijnsel dan elders. Het vermocht de feestelijke stemming 'noch de grootse indruk van het geheel te drukken. Temeer, omdat de inzendingen van 28 verschillende landen, die op het laatste ogenblik waren aangevoerd en geplant, wel voor kleur en geurzorgden, zodat men zich tenminste wel èen goed beeld kon vormen van hoe het er hier allemaal zal uitzien, wanneer deze ge weldige tentoonstelling in volle bjoei zal staan. Op het tentoonstellingsgebied in de „Au" bij de bekende Reichsbrücke heb ben onlangs inzenders uit alle mogelijke landen in diverse paviljoens een tentoon stelling van gesneden bloemen gehou den. Werkelijke kunstenaars op dit ge bied uit Nederland. België, Duitsland en Zwitserland gaven hier een staaltje van vakmanschap weg dat de bewondering van tienduizenden heeft gewekt. Bij het ontwerp van het eigenlijke ten toonstellingsterrein is men van de over weging uitgegaan, dat dit gebied later een permanent recreatiegebied voor de stedelijke bevolking van Wenen zal wor den. Dit wordt weerspiegeld in de bouw van diverse inrichtingen en tentoonstel lingsattributen. Midden op het tentoonstellingsgebied rijst de 252 meter hoge toren op, die voor altijd naast de Stefansdom en het zg. Riesenrad op de Prater een der her kenningstekenen van Wenen zal blijven. Deze toren is van beton en is door spe cialisten berekend en opgezet. Tijdens de bouw is er heel wat over te doen geweest. Men vond de toren afschuwelijk, gevaarlijk, ontsierend, protserig en geldverspillend. Maar hij staat er nu en nu hü er is, schijnt men er toch niet weinig trots op te zijn. De toren bezit uitzichtterrassen en op 150 meter hoogte een draaibaar café en restaurant. Twee liften brengen de gas ten met razende snelheid naar boven. Vanaf de toren heeft men bij helder weer een uitzicht niet alleen over het IVienerwald, maar over de wijde vlak ten van het Marchfeld en het heuvel landschap van het Wien. en Wald- viertel. Rondom deze toren groeperen zich de vier grote afdelingen van de Garten sehau: de zomêrbloemententoonstelling de heesters en heesterplanten in ontel bare variaties, de Paracelsustuin en het Torenglashuis. Een drie hectare groot kunstmatig meer geldt als middelpunt voor de Tuin der Naties. Rondom deze zee groeperen zich de tentoonstellingen van rodondendrons, alpenplanter: en ro- zen Zij beloven een fantastische kleu renpracht. welke door een feeërieke ver lichting ook in het avondduister zal op lichten. Negen restaurants met een capa citeit voor ruim-7700 gasten en vijf am bulante cafes zorgen voor de gasten >die zich door middel van een kleinspoor, ze- tellift en riksja's door het enorme ten toonstellingsgebied kunnen bewegen. Het geheel is een indrukwekkende on derneming, gedeeltelijk een stuk impro visatie, dat er zijn mag. Al hebben nuch tere rekenaars hun hart ook vastgehou den voor de enorme kosten welke eraan besteed zijn. Het is duidelijk, dat juist van Jiieruifc het gTootste gevaar dreigt voor India. Bhoe tan is nog altijd een zeer achterlijk land, hetgeen o.a. inhoudt, dat het de leiding heeft over de buitenlandse politiek en. de defensie van Bhoetan, schiet bijzonder in die laatste verplichting ernstig -kort. Wanneer de Indiase regering lt, dat het al een hele daad is als India jaarlijks een subsidie van 500.000 Indiase roepies aan Bhoetan verstrekt (Verdrag van '49), betekent dat nog niet, dat het nu die ver plichtingen kan verwaarlozen. Bhoetan wordt in het noorden en oosten begrensd door Tibet en het is bekend, dat deze va zalstaat van Rood-China, die nog steeds op vergroting van zijn grondgebied aast ten koste van de kleine landen in de Himalaya en zelfs van India, door de Chinezen van een modern wegennet is voorzien. Met andere woorden, zou Pe king besluiten tot een inval in Bhoetan, dan zullen de troepen uit India in Bhoe tan niets kunnen uitrichten door het ge brek aan een deugdelijk wegennet. Deze wetenschap had de regering in New Delhi zich al geruime tijd geleden eigen kunnen maken, toen haar troepen in het onherbergzame noorden van India geen schijn van kans hadden tegen de veel beter aan de terreinomstandigheden aangepaste en beter uitgeruste Chinese soldaten. De Chinese troepenconcentraties wijzen erop, dat er grote dingen ophanden zijn. Bhoetan ia pas enkele jaren bezig met een evolutie in de richting van een moderne staat. Het prille begin van een democra tische regering de functie van premier is er notabene erfelijk kan in de ko mende dagen de politieke tegenstellingen verscherpen en vanwege de moord op de premier zelfs bespoedigen. Zo bestaat er een groeiende naijver tus sen de Nepali en de Tibetaans-boeddhis- tische meerderheid, welke laatste groep het land in bezit heeft en daaruit voort vloeiend de feitelijke macht in handen heeft. Er zijn ook aanzienlijke Bhoetanese families die voor een deel aan de Tibe taanse kant van de grens wonen en die veel voelen voor een definitieve breuk met India en een betere verhouding met Tibet en Rood-China. Kortom, er zijn fac. toren genoeg aanwezig, veelal nog slui- een omstandigheid die zal blijven voort duren zolang het land onder beheer van India staat, dat niet eens in staat is naar behoren voor zichzelf te zorgen. In Bhoe tan zijn geen spoorwegen te bekennen,, de verbindingswegen door de bergen wor den alleen gevormd door smalle voet paden. India, dat bet door Engeland met Bhoe tan gesloten verdrag heeft overgenomen merend, die knagen aan het Indiase be schermheerschap. Er is een actieve politieke stroming in Bhoetan, die het voorbeeld van Nepal wil navolgen. Nepal is enige tijd geleden na zrrzzz-'r, «rasuxn» I De wereld is weer eens gealar meerd door een Rood-Chinees initiatief. Aan de grens van het Himalaya-staatje Bhoetan, een primitief bergstaatje, waar de tijd en de ontwikkeling zijn stil blijven staan en waar de be scherming smacht van India wei nig uitgericht heeft, vinden uit gebreide Rood-Chinese troepen concentraties plaats. Wat daarvan de bedoeling is. vertelt in nevenstaande beschou wing een medewerker in New Delhi. een periode van exclusieve vriendschap met Peking teruggekeerd tot een precair evenwicht tussen China en India. Over bodig te zeggen, dat Peking in Bhoetan zo Intensief mogelijk reclame maakt. Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai hebben zich in een aantal redevoeringen steeds op het standpunt gesteld, dat Bhoetan dezelfde status van onafhankelijkheid dient te be zitten als Nepal, een onafhankelijk ko ninkrijk, en dat het vrij moet worden ge laten om diplomatieke en andere be trekkingen aan te knopen met welk land het maar wil, inclusief China. Kennelijk doelde Peking hier op het in Bhoetan vurig geuite verlangen, dat niet alleen de oude banden met Tibet zouden worden hersteld, maar dat het eeuwen lang tussen beide landen onderhouden handelsverkeer wederom in ere wordt hersteld. New Delhi heeft in de afgelopen jaren zijn best gedaan dit verlangen te tempe ren door Bhoetan naar het zuiden open te stellen, een tactiek die slechts als gedeel telijk gelukt mag worden beschouwd. Intussen is het duidelijk, dat deze ont wikkeling onder het volk van Bhoetan niet meer tegen te gaan is en dat de eerste de beste pro-Chinese groepering, die on afhankelijkheid en herstel van de banden met Tibet propageert, grote kans van slagen bezit. Daarom lijkt een gewapend ingrijpen, van Rood-China voor de hand liggend. (Advertentie) Veroverend fris Hei profiel van de eeuwenoude, door overstromingen bedreigde centraal Azi atische stad Samarkand wordt bepaald door fraaie moskeeën met blauwe tegels en slanke minaretten. De stad heeft een stormachtige geschiedenis achter de rug en werd in het grijze verleden ingeno men door keizers als Djengts Khan en Tamcrlan. Marco Polo deed Samarkand aan op zijn ontdekkingsreizen naar het oosten. De stad is gelegen in de vruchtbare val lei van de rivier de Zeravsjan in de Rus sische republiek Oezbekistan. In de taal van deze republiek betekent Samarkand „suiker" en „fruit". Samarkand was een belangrijk weten schappelijk centrum in de 15de eeuw Een kleinzoon van Tamerlan, de als de prins der astronomen" bekend staande Mirza Oeloeg Beg, zwaaide er toen de scepter. Door de eeuwen heen is Samarkand be kend geweest als de legendarische plaats waar Sheherazade, een schone gevangene een wrede tiran gedurende ,1.001 nachten'' boeide met haar vertellingen en zo aan de dood ontkwam. De bijna 25 eeuwen geleden verwoeste stad heeft de vele grillen van de mens en de natuur tot nu toe overleefd. Reeds in 328 voor de christelijke jaartelling, één jaar na de verovering door Alexander de Grote, deden zich in Samarkand bloedige taferelen voor toen de heerser zijn gun- steling, generaal Clitues, doodstak op een banket. Alexander verwoestte de stad, maar aan de rand van het moderne Sa-! markand zijn nog veel overblijfselen geëmailleerde tegels en munten te zien Een van de boeiendste monumenten in' Samarkand een doolhof van door po pulieren en acacia's beschutte, gele wo ningen is het mausoleum van Tamer lan. Het monument heeft een grote koepel met blauwe tegels. H-et graf van de in 1405 overleden kei zer is versierd met twee zerken van een Zeldzame groenachtige steensoort. Samarkand, dat ten tijde van Alexan der de Grote Maracanda heette, heeft in „f, °P d~r tijden verschillende heersers gekend. De stad werd achtereenvolgens veroverd door Chinese horden. Turken en Tartaren. In de tijd van Tamerlan werd zij het belangrijkste economische en cul turele centrum van Midden-Azië In de 18de eeuw trokken de inwoners de vruchtbare oase. Zij kwamen pas 50 jaar later terug. Samarkand is thans een moderne ztad en de autoriteiten zijn er trots op dat 09 procent van de inwoners kan lezen en schrijven. Veertig jaar geleden was naar schatting slechts twee procent der inwo ners de lees- en schrijfkunst machtig.

de Stem | 1964 | | pagina 17