odak Zondag beklimmen de carlisten hun Montejurra aupraiux Ingenieur vele voor bedroog Rijk tienduizenden Prinses Irene NKV„Bogaerswoningen zijn maar lapmiddelen" itÜMrlWMlB Jaarlijkse pelgrimage ter wille van een droom onverslijtbare tapijtweelde arwick Enquête K VP-jongeren over geboorteregeling nieuw Papier voor uw pen Koninginnedag in de ether 22 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 APRIL 1964 Verbood Franco Carlos te gaan Litur rgievernieuwing in Nederland pas tegen het najaar Extra werkuren op loonstaten Landbouwschap dreigt met beslaglegging O verf 1 en lak LAOS Laatste poging tot herstel coalitie-kabinet Dodenherdenking te Kapelle „HUIS TEN BOSCH" Excuus van SS-beul BLACHE WAS OVERWERKT" Révérence voor Irene Socbandrio NOG FELLERE HETZETEGEN MALEISIE Militair chauffeur in hoger beroep Marine parade in Vlissingen Kwantiteit mag niet te groot worden Radio T elevisie Rookbom bij oefening Sergeant schuldig aan dood van drie Belgische soldaten SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER i Advertentie) ....i.w.V; FILMCASSETTES baar in vier soorten: Pan Film, 12 opnamen, elende zwart/wit foto'8 hrome-x Film,20 opnamen e kleurendia's f 14,55 in» rking en montage; kodak Film,20opnameneven- kleurendia's f 7,80 Cd9 ischikt voor kteinbeeld- <ODACOLOR-xFilm, 12 op- fraaie kleurenfoto's op Afgedrukt op 9 x 9 cm. bij uw fotohandelaar of recht 3AK N.V.. Postbus 338, Don Haag Bailey - het Londense courts". Zoiets ziet u eke plekjes en trekjes, den: Piccadilly, Hyde land! Groot-Brittannië derlijke verhalen. Een en door traditie-op-z'n die vervuld worden in Ga erhéén! alies wilt weten over j nd. Schotland, Wales en I Ierland, vraag dan de eillustreerde gratis reis- j Vakantie in Groot-Brit- 1964 No. EF 10 aan bij: itish Travel Association, J plein 29, Amsterdam-C. I en adres in blokletters J Zondag a.s. zullen tienduizenden mensen te Montejurra moeizaam een bijna vijf kilometer lange stoffige bergweg beklimmen om op een kale rots trouw te zweren aan een zaak die zjj en hun voorvaderen, ondanks een eeuw van nederlagen, hebben voorgestaan. De mensen die het bochtige bergpad zullen volgen, zullen hulde betuigen aan een tak van de Spaanse koninklijke familie, die de troon in de 19e eeuw heeft verloren in drie bloedige burgeroorlogen. Velen hunner zullen grote, felrode baretten dragen, het zinnebeeld van de carlistische beweging. listen worden gezegd. Het carlistische le- Zij zullen hulde brengen aan Xavier Bourbon-Parma, die zij beschouwen als de wettige Spaanse troonopvolger, en zijn zoon, Carlos Hugo, de verloofde van prinses Irene, de man die voor de car listen „prins van Asturië", een streek in Noord-Spanje, is. Zij zullen ook het huwelijk van Don Carlos en prinses Irene nog vieren. En, om het allemaal aanvaardbaar te maken voor de Spaanse regering, zullen zij het Spaanse leger eer betuigen en terugden ken aan de dagen toen de carlistische mi litairen, de „requestes", Franco triomfen brachten in Noord-Spanje. De „reques tes" vochten toen in de 25 jaar geleden beëindigde Spaanse burgeroorlog. De bijeenkomst zal meer weg hebben van een emotionele adhesiebetuiging dan van een congres. Er zullen toespraken worden gehouden, men zal gebeden stor ten en de talrijke mensen zullen naar beneden klauteren om weer een jaar te gaan wachten op de moeilijke komst van een carlistische koning. Maar of Don Carlos, zoals vorige Jaren, zelf zal komen of met zijn vliegtuig boven zal komen scheren, dat is nog aan grote twijfel onder hevig. Het schijnt dat de Spaanse re gering hem te verstaan gegeven heeft dat hy beter meer uit de buurt kan blijven. Madrid zou dat gedaan heb ben om Juan Carlos, die Irenes ver loofde als een ongewenste mededin ger beschouwt, gerust te stellen. De Spaanse regering heeft op het ogen blik geen behoefte aan nieuwe verwik kelingen in de tere zaak van het herstel der monarchie. Volgens een carlistische zegsman zal men zich ook nu weer houden aan de in eerdere jaren gevolgde procedure de beklimhïing van de berg. redevoeringen gelardeerd met geschreeuwde adhesiebe tuigingen en een H. Mis. „Wij hebben het de laatste 25 jaar ge regeld gedaan", aldus de zegsman. „Het is in wezen een bijeenkomst van mensen die de carlisten goed gezind zijn, niet een vraag- en antwoordgesprek. Onze doelstellingen zullen ter sprake worden gebracht in de door verscheidene voor name leden van de beweging te houden toespraken. Het carlisme is een democra tische, populaire beweging bij uitstek". Hoe populair de beweging staat echter nog te bezien Verleden jaar beklommen ongeveer 40.000 mensen de door de carlisten vereerde berg. Het voorafgaande jaar waren het er ongeveer 200.000. Men kan slechts raden naar de opkomst dit jaar. Zelfs carlistische zegs lieden willen hierover geen voorspellin gen doen. Het traditionalisme, een andere naam voor het carlisme, heeft aanhangers die geloven in een paternalistisch monar chaal stelsel, waarbij de koning veel meer is dan slechts een koning in naam. zoals het geval is in veel moderne staten. Behalve het eenvoudig, bestaande pro gramma. wordt de jaarlijkse pelgrimage niet in de werkelijke zin van het woord georganiseerd. Carlisten gaan zo maar op de eerste zondag in mei naar de berg. Hun politiek credo is betrekkelijk een voudig. Carlistische zegslieden zeggen dat zij op politiek, sociaal en moreel ge bied verbeteringen willen invoeren en geloven dat dit kan worden gedaan in dien. een sterke carlistische monarchie aan de macht komt. In de vele carlistische publikaties wordt hoofdzakelijk geprobeerd de gel digheid van Xaviers (en zijn zoons) aan spraken op de troon aan te tonen. De beloften inzake sociale hervormingen zijn niet bijzonder concreet. Emotionele fac toren hebben voor vele Spanjaarden meer aantrekkingskracht dan concrete programmapunten. Het is niet duidelijk naar welk rege ringsstelsel de voorkeur der carlisten zou uitgaan om hun monarchie te ver wezenlijken, hoewel een zegsman ver klaart: „Wij zouden zeker verkiezingen houden en het wetgevend orgaan zou het recht hebben een veto uit te spre ken tegen de troonsbestijging van een bepaalde afstammeling van de carlisti sche koningen, indien het de mening zou zijn toegedaan dat een andere persoon wenselijker was voor het koningschap" Het vreemde mengsel van democrati sche en absolutistische denkbeelden heeft de carlistische beweging gekenmerkt se dert in 1833 een geschil ontstond over de kwestie van de Spaanse troonopvolging Koning Ferdinand VII overleed toen zonder een mannelijke opvolger in de di recte lijn na te laten en Spanjaarden voerden oorlog over het vraagstuk of de dochter van de koning, Isabel II. of haar broer Carlos, over het land zou heer sen. Een in 1700 afgekondigde Salische wet speelde een belangrijke rol in het geschil. De carlisten verloren drie oorlo gen, die in verband met de kweslie van de troonsbestijging werden gevoerd. In 1936 leek Franco's behoefte aan troepen in het noorden van Spanje Xa vier. de carlistische troonpretendent, een bijzonder goede gelegenheid om de car listische zaak ie bevorderen. De monar chistische aanhangers van wijlen ko- nng Alfonso XIII waren niet georgani seerd. maar dit kon nimmer van de car- in^dp ti,.9rBische hervormingen /Mn niet""''«wering in Nederland v°6r het najaar te wachten. De maart Pt!86 blS5ch°PPen hebben in wpftl al?"!?1!® richtlijnen opgesteld. liturtiJh j aan de Postconciliaire ïdeertv T'd T ratificatie zijn voor- u- F Eeist nadat Rome bericht van ïfJILi ng gezonden heeft kunnen de -4PenoverSaan tot het in con- Jatwerken van de voorgestelde ver anderingen. Deze zullen zoals men Hn0V X bestaan in een ruime invoe- Llp?nJan .v°lkstaal en in een aantal Kleine veranderingen in de voormis. wn~Lgrote yeranderingen in de H. Mis ™-op het, inblik door de post- werkt.aire f onderzocht en uitge- ger steunde Franco vocht voor de zaak der carlisten en tegen een republiek maar 25 jaar later, vandaag de dag, zijn zij geen stap dichter bij de aanlok kelijke lege Spaanse troon. Ondanks hun trouw in de sombere ja ren 19361939 heeft Franco nooit laten doorschemeren dat hij de weg zal effe nen voor de kroning van een carlisti sche koning. Hoewel hij zich niet officieel heeft gebonden en alleen maar heeft ver klaard dat Spanje een monarchie is en na zijn dood een regent of een koning zal hebben, heeft Franco de afstamme lingen van de laatste Spaanse koning, die overhoop liggen met de carlisten, in feite in grotere mate begunstigd. De kleinzoon van de laatste Spaanse koning, Juan Carlos, die is getrouwd met de Griekse prinses Sophie, woont in een paleis niet ver van Franco's fraaie huis. Het onderhoud van het paleis wordt be taald door de regering en Juan Carlos krijgt een jaarlijkse uitkering van de regering, evenals zijn vader, Juan de Bourbon, de in Estoril, Portugal, wonen de troonpretendent. Noch Carlos noch zijn vader krijgen gunsten van deze aard. De beklimming van de met stenen be zaaide, 450 meter hoge helling van Mon tejurra. zal kort en makkelijk zijn in vergelijking met de lange, rotsachtige weg, die de carlisten volgen naar wat niet meer dan een luchtspiegeling aan de politieke horizon is. Barwick tapijt van 100% Acrilan-vezel. Verwe zenlijkt alle wensen: Is onverwoestbaar sterk, makkelijk te reinigen en geeft de weelde die alleen écht tapijt u kan schenken I HIDDEN TREASURE exclusief gemaakt voor INTERTEST door de "finest carpetmakers of America" wyers - AFD. tapijten. vraag uw woninginrichter Gisteren had de 44-jarige raadgevend ingenieur A. K. uit Rotterdam zich voor de rechtbank te verantwoorden voor het vervalsen van weekstaten van werkne mers die bij hem in dienst waren om werkenzaamheden te verrichten in het Rijksmuseum te Amsterdam en bij de bouw van een laboratorium van de Tech nische Hogeschool in Delft. Hij had er in de periode 19591962 een gewoont van gemaakt tien tot vijf tien procent meer werkuren op de staten in te vullen als gemaakt waren en hij heeft daardoor vele duizenden guldens wederrechtelijk te veel ontvangen aan vergoeding voor arbeidsloon. Het juiste bedrag bleek niet te achterhalen, maar werd geschat op 30.000 tot 50.000 gulden. K. gaf de feiten zonder aarzelen toe en had reeds een aanvang gemaakt met terugbetalen. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op dat zo'n omvangrijke knoeierij over zo'n lange periode vol gehouden niet mogelijk zou zijn geweest zonder corruptie bij de controlerende ambtenaren. De zaak was aan het rollen gebracht toen in Haarlem een hoofdamb tenaar van de Rijksgebouwendienst we gens belastingfraude werd gegrepen. K. was elf jaar geleden wegens vals heid in geschrifte als ambtenaar van de Rijksgebouwendienst ontslagen. Hij kreeg toen een voorwaardelijke veroordeling, richtte een adviesbureau op en kreeg al spoedig daarna van diezelfde Rijksge bouwendienst opdrachten, waarbij oud- collega's zijn controleurs werden, die te vens als zgn. avondtekenaars met toe stemming van de dienst bij hem in hun vrije tijd gingen werken. Overigens wees de officier van justitie erop dat K. heel hard heeft gewerkt en bekend stond als een technisch zeer be kwaam selfmade-man. Achtentwintig vrije boeren uit ver schillende delen van het land hebben via de deurwaarder bericht ontvangen dat beslag zal worden gelegd op hun bij zui velfabrieken staande melkprijstoeslag, wanneer zij -blijven verzuimen de wet telijk verschuldigde heffing aan het Landbouwschap te betalen. Een van hen is de voorzitter van het actiecomité voor de vrije boeren in de Friese Zuidwest hoek. de heer P. W. Lefiertstra te Wijckel. die zich hieromtrent in een adres tot de minister van Landbouw heeft gewend. De heer Leffertstra heeft via de deur waarder aanzegging gekregen dat tot be slaglegging zal v/orden overgegaan, waar neer hij niet binnen de gestelde termijn de achterstallige heffingen voor het Landbouwschap zal voldoen. Die termijrt is inmiddels verstreken. De heer Lef fertstra heeft echter nog geen bericht ont vangen wanneer het beslag zal worden gelegd. Hij heeft nu in een schrijven aan het ministerie van Landbouw zijn be zwaren tegen deze gang van zaken ken baar gemaakt en aan de minister mede gedeeld dat bij een eventuele uitvoering van de beslaglegging tegenmaatregelen van de zijde van de vrije boeren- zullen volgen. (Advertentie) 70 m2 voor 'n Brink produkt Hij eiste een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger wees erop dat bij een langdurige gevangenisstraf het bureau van K., dat 30 mensen in dienst heeft en goed voorzien is van opdrachten, waar schijnlijk ten gronde zal gaan. Noch liet personeel noch de opdrachtgevers zijn daarmee gediend en het rijk al even min, want hoe eerder hij mee kan wer ken te bepalen welk bedrag het rijk toekomt des te - eerder kan het betaald worden. Uitspraak over 14 dagen. De neutralische premier van Laos, Soevanna Plioema, en generaal Phoemi Nosavan, van de rechterzijde, zijn het eens geworden over een „laatste" plan voor het herstel van de Laotiaanse coa litieregering. Het plan houdt een beroep in op alle ministers, die na de coup zijn „onderge doken", naar Vientiane terug te keren en beoogt een samenvoeging van de le gers der neutralisten en rechtsgeoriën- teerden. Indien het plan een succes wordt, zal premier Soevanna Phoema een sterkere positie innemen dan voor de staatsgreep. Of het „revolutionaire comité" het nieu we plan steunt is nog niet bekend. Van de zijde van de communistische Pathet Lao wordt oppositie verwacht. Gisteren al hebben zij het vuur geopend op rechtse troepen in de Vlakte der Krui ken. Het was het hevigste gevecht dat in Laos dit jaar is geleverd. Phoemi Nosavan heeft verklaard „in dien dit laatste plan niet uitvoerbaar mocht zijn, zal het coalitiekabinet zich terugtrekken en zal een nieuwe regering worden gevormd". De communistische ministers zijn ove rigens helemaal niet van plan naar het rechtse Vientiane te gaan om te onder handelen. Zij vrezen voor hun veiligheid en geven de voorkeur aan de neutrali sering van de koninklijke residentie Loeang Prabang, waarna daar beraad slaagd zou kunnen worden. (Van onze correspondent) Op de centrale Franse militaire begraaf plaats in Kapelle zal op zaterdag 23 mei een dodenherdenking plaats vinden, waar- bij een groot aantal Franse en Nederland se autoriteiten aanwezig zullen zijn. De plechtigheid, die om half elf begint, zal waarschijnlijk worden bijgewoond door de vertegenwoordiger van H.m. de Koningin, lt. kolonel W.R.A. baron van Tuyll van Serooosekerken. Verder zal er aanwezig zijn de Franse ambassadeur ir\ ons land S.E.M. Ie Comte Crouy Chanel en de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot. De plechtigheid wordt georganiseerd door het Comité le Souvenir Francais in Nederland. Er komen ook 75 nabestaanden van in ons land gesneuvelde Franse mi litairen en verder zal aanwezig zijn de voltallige Marinierskapel o.l.v. kapitein van Lijnschoten. Van de Hollandse Marine komt een 75 man sterke ere-wacht en van de Franse zijde komt een gelijkwaardig detachement voor de ere-wacht. Na afloop van de plechtigheid op de be graafplaats zal er een défilé worden ge houden voor het gemeentehuis in Kapelle, gevolgd dor een receptie in de burgerzaal. (Advertentie) VERWEND WORDEN Hotel-Restaurant Gelegen a. d. rijksweg Bi^da-Etten 59 De vroegere SS-officier Hermann Blache heeft tijdens zijn berechting wc gens oorlogsmisdaden door zijn verdedi ger laten verklaren dat hij „overwerkt was door de zware taak" als leider van een Pools getto, waar hij volgens de bc schuldigingen zou hebben meegedaan aan de moord op 6110 joden. De advocaat vroeg op basis hiervan vrijspraak. De aanklager heeft, zoals men weet, levenslange gevangenisstraf ge- eist. de maximumstraf in West-Duitsland. Blache wordt ervan beschuldigd per soonlijk tenminste 41 slachtoffers uit hel getto in Tarnov te hebben vermoord. Sommigen zou hij hebben doodgetrapt en anderen zou hij als schietdoel hebben doen fungeren voor zijn zoon. „Ik doe een beroep op het hof te over wegen dat mijn cliënt overwerkt was door zijn zware taak als leider van het ïranov"' sldus verdediger Rabe. Het hof zal donderdag vonnis wijzen, Prinses Irene en prins Carlos heb ben in Parijs een cocktailparty ge houden. Op de foto maakt een van de dames een révérence voor prin ses Irene. Uit de antwoorden die de centrale jon gerengroep van de K.V.P. van 458 ka tholieke jongeren uit het hele land heeft ontvangen op een vraagstelling over dé geboorteregeling, zijn grote tegenstellin gen en verwarring naar voren gekomen Veel jongeren waren aarzelend in hun antwoorden. Vele jongerengroepen jui chen het zwijgen van de Kerk toe, omdat dit zou wijzen op een veranderde in stelling ten opzichte van het eigen ge weten. Anderen zien in het zwijgen even wel een handha\en van het traditionele kerkelijke standpunt. Maar velen vroe gen zich ook af wat dit standpunt eigen lijk is. De drie vragen van de centrale jonge rengroep werden met vele wedervragen beantwoord. Het stichten van voorlichtingsbureaus werd gewenst geacht, maar steun aan de N.V.S.H. werd afgewezen. Voorlichting geven voor radio en t.v. werd ook ge wenst geoordeeld, maar sommige jonge ren merkten op dat de geestelijkheid het optreden van dr. C. J. Trimbos vaak met grote zorg beziet. Dankbaarheid was er ten opzichte van de t.v.-toespraak van mgr. Bekkers, maar sommige jongeren vroegen zich af wat hij nu eigenlijk be doelt. Eerbied wordt gevraagd voor het grote gezin, maar daarentegen werd ook Indonesië zal zijn campagne tegen Ma leisië intensiveren, zo lieeft de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Soebandrio gezegd. „Het laat ons koud of er verkiezin gen zijn geweest in Maleisië en het laat ons koud wat de premier van Maleisië heeft gezegd. Wij zullen onze confron tatiepolitiek ten opzichte van Maleisië op alle gebieden intensiveren", verklaar de de bewindsman. Hij zei dat vooraan staande leiders vandaag weer bijeen zou den komen om zich te beraden over bin nen het raam van dit nieuwe offensief te nemen stappen. Hij sprak niet over de Indonesische eis inzake een volksraadpleging op Noord-Borneo om aan de weet te ko men of de mensen in dat gebied werke lijk willen wonen in een deel van Ma leisië. Intussen heeft Australië beloofd een batterij licht luchtdoelgeschut naar Ma leisië te zenden om de federatie te hel pen in haar strijd tegen Indonesië. President Diosdado Macapagal van de Philippijnen heeft onverwachts besloten zijn minister van buitenlandse zaken, Salvador P. Lopez, van zijn functie te ontheffen. De president zou hebben gehandeld naar aanleiding van een reeks verklarin gen die Lopez had afgelegd. Eerder in het jaar zou kritiek op Lopez zijn gele verd wegens zijn beleid in de kwestie Maleisië. Men heeft de Philippijnse politicus Carlos P. Romulo de portefeuille van buitenlandse zaken aangeboden, maar Romulo heeft hem geweigerd en Lopez is in het kabinet gebleven. opgemerkt dat iedereen meebetaalt aan dit grote gezin en- dat in een groot gezin de kinderen niet de kansen voor studie en ontwikkeling hebben als in een klein gezin. Het eigen geweten gaat het richt snoer worden, zo werd geoordeeld, maar men meent dat de weg dan open ligt voor willekeur. De moeilijkheden zouden dan wel eens het grootst kunnen wor den in de ontwikkelingslanden, zo meen den de jongerengroepen. Dit zou een re den kunnen zijn om maar geen katho lieke politicus naar een V.N.-post in die gebieden te sturen, want de spanningen tussen, Kerk, geweten en plicht worden te groot. Geruime tijd heeft het hoog militair gerechtshof in Den Haag gisteren aan dacht geschonken aan de zaak tegen de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. S. uit Garderen, die in hoger beroep terecht stond voor het veroorzaken van een on geval met dodelijke afloop. Op 24 augus tus van het vorige jaar was de soldaat met de door hem bestuurde één-tonner in Frankrijk in botsing gekomen met een tegenligger. De Franse bestuurder van die personenwagen kwam daarbij om het leven. De krijgsraad had soldaat S. veroor deeld tot een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. De auditeur-militair was daartegen in beroep gekomen. De advocaat-fiscaal bij het H. M. G. eiste nu een maand on voorwaardelijk. De beide verdedigers vonden dat S. vrijgesproken diende te worden. Soldaat S. was toen het ongeval ge beurde ingedeeld geweest bij een kleine colonne die tot taak had de voor bijrijdende grote colonnes van militaire wagens te tellen die van Nederland naar La Courtine rijden. Commandant van die kleine colonne was een vaandrig. Die vaandrig had, nadat het tellen gebeurd was, zijn chauffeurs opdracht gegeven om hard te rijden. In een bocht was sol daat S. verrast door de tegenligger en had hij die geraakt. De militaire zowel als de personenwagen waren na de bot sing in een klein ravijn gestort. De advocaat-fiscaal stelde in zijn re quisitoir dat soldaat S. wel degelijk een eigen verantwoordelijkheid had gehad en dat het beroep dat hij deed op het bevel van zijn meerdere, hem niet ont slagen had van de plicht voorzichtig te rijden. Het hof zal op 12 mei uitspraak doen. Sinds wij een paar jaar geleden, als vriesverse noorderlingen (protestanten) in het zoele zuiden kwamen wonen, zijn we nogal gelukkig met ons aller dagblad De Stem. Ook door de golven van de Irene-branding loodste ons lijf blad ons zeer nuchter en bedachtzaam heen. Sedert enkele dagen worden we echter overstelpt met suikerzoete inter views, afgenomen op diverse bank stellen der Bourbons. Ligt dit soort voorlichting niet meer in de feeërieke sfeer der damesbladen? Zou het einde lijk geen tijd worden, ons volk eens rustig te antwoorden op eerder gestelde vragen? Mag een katholiek nu op de troon of niet? Wat is precies de identi teit van de jongeman in kwestie? De stelling, dal men van protestant se zijde zo „tegen" zou zijn, omdat onz- prinses katholiek werd, weerlegd dor- het door de HELE regering uitgesprc ken „neen", leidt tot mijn wedervraag „wordt nu beurtelings onze zo ontzec tend gelukkige en zo bedroefde prinsc op het ogenblik alles vergeven, OMDA' zij katholiek werd? Ons aller -„Stem of andere stemmen, antwoord ons! HALSTEREN A. IV" De vraag of een katholiek al ti met de troon mag bestijgen, behoef' niet gesteld te worden. Geen enke' grondwettige bepaling verzet zich daa tegen. Prinses Irenes echtgenoot is zo der twijfel een prins van den bloec' maar zijn erfrechten op de Spaar troon worden hem betwist door e andere monarchistische groep in Spa je, welke Don Juan Carlos als troo pretendent heeft. Dat hij voor de v alleen nog maar een Fransman is, een gevolg van het feit, dat Franco n de burgeroorlog prins Xavier en zó familie het land uitwees. De Spaan nationaliteit is nu aangevraagd. Wat zich werkelijk in de betrekking- tussen het jonge paar en Soestdijk af speelt is alleen de direct betrokken bekend. De Kroon is ons, noch wie d ook enige opening van zaken verplicl Dat merken wij terdege. Nu tast pers (de ene keer gelukkiger dan d andere) de menselijke kanten van „kwestie-Irene" af. De menselijke f cetten zijn nog enigszins begrijpelijk algemeen geldend. In ons pogen on lezers de zo nodige informatie te g ven, hebben wij interviews geplaats die door Vlaamse collega's waren afge nomen. Wij hebben dit duidelijk ve - meld, omdat hier de mening van cl ondervragers zeker zo illustratief wa als de- mededelingen van' de onder vraagden verhelderend waren. Wij gelovën niet, dat iemand prinsr Irene iets wegens haar geloof zal ver geven. Wel menen wij, dat er speciaal in het zuiden een zekere ridderlijkheid is ontwaakt. Heeft men gevoeld, dat vele katholieken uit vrees voor „rooms gezind" te worden uitgemaakt, de prin ses in de kou hebben laten staan? Heeft men haar in bescherming willen nemen niet tegen haar vroegere geloofsge noten, maar juist tegen haar beminde, nieuwe geloofsgenoten, die de ande> - - kant uitkeken als de prinses in zicht kwam? Prinses Irene heeft gezegd, dat de tijd zal leren wat juist en on just was. Laten wij tot zolang het hoofd koel houden. Redactie. Donderdag 30 april zal de Koninklij ke Marine te Vlissingen defileren op de Boulevard Evertsen. Voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke Ma rine te Vlissingen zullen aan deze pa rade deelnemen: detachementen van het smaldeel 1 en van het wachtschip Vlis singen, hr. ms. Jacob van Heemskerk. Deze parade, welke afgenomen zal wor den door de commandant smaldeel 1, commandeur R. W. baron Lynden, staat onder commando van de majoor der ma riniers, R. J. Eikenboom. De parade zal worden gadegeslagen door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, j*r. mr. A. f. C. de Casembroot. de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff en de comman dant maritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. H. Hagdorn. Het minimale mag geen systeem in onze won in jj bouw gaan worden. Het is ge vaarlijk als de kwantiteit de kwaliteit gaat verdringen. Deze waarschuwende woorden staan in „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat deze week een mati ging in de bouw van de zogenaamde „Bogaerswoningen" bepleit. Hot N.KV, heeft geen bezwaar tegen de bouw van deze woningen in inciden tele gevallen .Het aantal Bogaerswo ningen mag echter niet in de duizen den gaan lopen. In een zo sober op gezet huis kan een gezin zich, volgens het N.K.V., niet normaal ontplooien. In het actieprogramma van het N.V.V. en de K.A.B. is indertijd al gesteld, dat de uitbreiding van de woningvoor raad met grote aantallen kwalitatief twijfelachtige woningen kritisch dient te worden bezien. Voor bepaalde gezinnen hoeft het geen bezwaar te zijn in een kleiner huis te wonen, maar de bezwaren worden gro ter als dat „kleiner" niet alleen min der vertrekken maar ook vertrekken van geringere afmetingen inhoudt. Een te grote soberheid keurt het N.K.V. ook af. omdat daardoor de gebruikswaarde van het huis vermindert, terwijl het gevaar niet denkbeeldig is dat ook in constructief opzicht concessies worden gedaan, die de eigenaar na een aantal jaren voor extralasten zullen plaatsen. Een huis waarin een gezin zich harmo nieus kan ontplooien, kan niet voor 14.000 gulden gebouwd worden, meent het N.K.V., dat in dit verband spreekt over „lapmiddelen", waarmee men het eigenlijke probleem uit de weg gaat. De katholieke vakcentrale zou liever zien. dat daar waar eenmaal de aanwezigheid van onbenutte bouw capaciteit is aangetoond, aan degene, die een huis wil bouwen de vrijheid wordt gelaten om te bouwen wat hij wil. Het N.K.V. zou zich daarbij de beperking tot een bepaalde prijsklasse kunnen voorstellen. Wanneer het waar is, dat- de aanvragen voor de Bogaers woningen in de vele honderden lopen, is er iets fout, aldus „Ruim Zicht", want dan blijkt daaruit dat er zoveel onbenutte bouwcapaciteit is, dat het normale woningbouwprogramma wel heel snel dient te worden opgevoerd. (Advertentie) In het nationaal programma t.g.v. de 55e verjaardag van de koningin wordt om '20 20 uur op Hilversum I <402 m) een concert van het Radio Filharmonisch Or kest o.l.v. Paul Hupperts uitgezonden. Om 21.10 uur volgt'het klankbeeld „Op de drempel van een nieuwe tijd". Het Groot Omroepmannenkoor o.l.v. Anton Krelage zingt om 22.40 uur en 23.30 uur heeft Hans Henkemans een pianovoor dracht. Buitenlandse artiesten treden om 20.05 uur op via Hilversum II (298 m) in het programma „Vreemde bloemen in Neer lands tuin". Om 21.20 uur volgt „Spiegel der gewesten" en om 22.10 uur het programma ..Onze koningin, een ko ningin van ons", De Down Town Jazz band speelt om 22.40 uur en om 23.10 uur is er tenslotte een muzikaal vuur werk. De avond wordt om 23.50 uur be sloten met een toespraak van dr. W. Drees. Om 10.20 uur spreekt premier Marijnen een gelukwens uit, waarna om 10.25 uur overgeschakeld wordt naar .Soestdijk voor een reportage van het jaarlijkse de- filé. Om 15.00 uur verschijnen een aan tal Nederlanders op het scherm die de koningin nader hebben leren kennen. De N.T.S. geeft in een nationaal pro gramma om 19.30 uur een herhaling van de reportage van het défilé. Na het jour naal volgt een gefilmde samenvatting van de reis van de koningin naar Mexi co. Om 21.00 uur wordt de befaamde liefdestragedie „Romeo en Julia" van William Shakespeare, in een bewerking van Jan Spierdijk, onder regie van Jack Dixon opgevoerd. Tot slot is er om 22.30 uur het tweede journaal. Het verplaatsen van een rookbom bij een militaire oefening door een 20-jarige sergeant is de oorzaak geweest van de dood van drie Belgische dienstplichtigen. Dit heeft de Belgische minister van just». tie. P. W. Segers, gisteren in de commis sies van landsverdediging van kamer en senaat medegedeeld. De drie slachtoffers hadden met een tiental andere militairen op 26 februari door een koker moeten kruipen. Om de soldaten „vertrouwd te maken met de 1-ook van tanks" had de sergeant de bij de oefening gebruikte rookbom op een andere plaats gezet. „De rechtstreekse oorzaak van het on geval is duidelijk", aldus de minister in zijn verslag. „De niet overwogen hande ling van een jonge onderofficier, die uit eigen beweging heeft gehandeld". De sergeant die de leiding had bij de oefening, werd na het ongeval in hech tenis genomen. De militairen, die liet sn- geval overleefden, werden, na voor de opgelopen rookvergiftiging in het mili taire hospitaal te zijn behandeld, met herstelverlof naar huis gezonden.

de Stem | 1964 | | pagina 15