jbare Kardinaal Alfrink verklaart Vrijheid eerbiedigen Verkeer eist weer talrijke slachtoffers Strijd op Cyprus opgelaaid weer Huwelijk later in beeld Irene zei: „Kom maar binnen 55 Ambonezen protesteren tegen Soumokils vonnis EUZEN .ISTEN IANDEN Geen gegevens Openbaar SS-moordenaar gevlucht naar Zuid-Amerika Kasteel Hilarion belegerd Autogangsters klemgereden nabij Utrecht De verf met flexabiliteif Aardenburger in Parijs verrast koüc^vkatwp |v BANDEN NIET De band heeft Ier op de weg. Met pen als gevolg- nderneming DAGBLAD VOOR ZEELAND Feest ter ere van Margriet Vandalen onthoofden Kopenhaagse meermin Henschel di recteu r gearresteerd voor contractenfraude Watersnood dreigt in Brazilië en Rusland Zuidelijke wind Irene in Baarn ondertrouwd Vader van Sjoukje Dijkstra overreden Politie vermoedt Zegsman Bourbons: Rechter onderzoekt muizen van Naessens 'extra speling voor de doe-het-zelver 'n tikje zonniger 'n tikje lichter 16 jlastingen te Breda deelt ioor onbekende personen ïpalingen inzake de dou- gestelde feiten in beslag (64, één varken; 1964, één varken; 164, drie kartonnen dozen, 2 kg roomboter, totaal 30 viel met hulpmotor, merk koplamp defect, budy-sit kg kaas, volvet (4 stuks amesrijwiel, zonder enig 964, 30 kg roomboter een- rt 1964, een motorrijtuig. T. 3842 (vals), motor- en ur groen en een reserve- ior U gewenste dag aassen aan de vele a U rekening te hou- >mmen vormen de Nieuws", waarvoor ietaalt om het te agblad lezen op het beste schikf. Aan- ie is het logische ïdat alleen een dag taf van uiterst des- lelijks een produkt il worden (een per veroorzaakt onmid- lenstelling tot gratis ame, die gegaran- le potentiële koper» - gelezen reclame en oopste manier om te brengen aan het oor de adverteerder lad De Stem in alle de meest afgelegen tloma m.u.l.o. kervaring, bij de loon bedrijf. (eau, |t te zijn van >n typen monteren, lin vrijwel alle maten anwezig. bt Uw VOORDEEL! joderne hydraulische (nceren (ook vracht- staat dag en nacht 01180—3993— 2417 ur 2835—23284560 ■Tel. 01640—5879. N« l'el. 01600—37247. Na ll. 01155—923. T04e JAARGANG No. 24573 Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraai 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 11141II. Voor God, Koningin en Vaderland MA AN DAG 27 APRIt 19 6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG; Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VOORWAARDELIJKE DOOP IRENE GEMOTIVEERD De Koninklijke Reedersvereniging heeft prinses Margriet aan boord van de Rotterdameen feest aan gebodenomdat zij meerderjarig is geworden. Op de foto: Prinses Margriet door een erehaag van koopvaardij matrozen in opleiding op weg naar de feestzaal. Binnen achtenveertig uur zal het we reldberoemde meerminnetje, dat al sinds 1913 verlangend naar de golfjes van de Kopenhaagse haven kijkt, een nieuw kopje krijgen, zo heeft het stadsbestuur van Kopenhagen zaterdagmiddag mee gedeeld, nadat vandalen het bronzen beeld hadden onthoofd. Het beeld, symbool van Kopenhagen als de Eiffeltoren dat is van Parijs, werd in 1913 vervaardigd door de beeld houwer Edvard Erikson, geïnspireerd op het sprookje van de „Kleine zeemeer min" van Andersen. De stad Kopenhagen beschikt over de gietvormen van alle in de stad staande monumenten en beelden. De onthoofding heeft in de Deense hoofdstad grote ver ontwaardiging veroorzaakt. In het beraad tussen het Moderamen en kardinaal Alfrink over de opname van prinses Irene in de Katholieke Kerk heeft de kardinaal gesteld, dat zijn bemoeiingen uitsluitend betrekking hebben gehad op de uiteinde lijke opname in de Kerk. Op vragen van het Moderamen heeft de kardinaal verklaard, dat de overgang in zich een daad ten overstaan van de gemeente is en derhalve openbaar, behoudens bijzondere omstandigheden. „Ik heb niettemin gemeend mij aan de wens om die overgang voorals nog in de particuliere sfeer te houden, te kunnen conformeren, omdat het in de bedoeling lag de publikatie op korte termijn te doen plaatsvinden", aldus de kardinaal. In zijn woning in de Westduitse plaats Kassei heeft de politie zondag de direc teur van de Henschel autofabrieken, Fritz Aurel Goergen, gearresteerd op verden king van fraude met contracten van het Westduitse ministerie van defensie. Volgens het parket geschiedt de arres tatie in verband met een onderzoek „naar de verdacht hoge prijzen" voor reserve-onderdelen voor de uit Amerika afkomstige tanks van het Westduitse le ger. Twee employés van de Henschel- fabrieken zijn al gearresteerd in verband hiermee. In december en januari werden arres tatiebevelen uitgevaardigd tegen em ployés van de vliegtuigfabriek Focke- Wulff en de Telefunken, eveneens in ver band met fraude met contracten van mi nisterie van defensie. Een onderzoek in beide zaken loopt nog steeds. Bij een aardverschuiving, veroorzaakt door zware regenval, zijn in de Brazi liaanse staat Bahia ongeveer dertig mensen omgekomen en zestien huizen bedolven. Er dreigen overstromingen en honderden mensen zijn al geëvacueerd. Er zijn nog zestien vermisten. In Oesbekistan worden dijkdoorbra ken rondom een vallei-meer gevreesd. Bij enkele dorpen is het water meer dan tien meter gestegen. De stad Samarkand (200.000 inwoners» loopt bij overstromin gen ernstig gevaar. „Ik moet toegeven en betreur dat door deze situatie de interkerkelijke verhou dingen in het gedrang zijn gekomen, al teken ik hierbij aan, dat in dit opzicht de praktijk van de regelen, tussen ons in acht te nemen bij een overgang, onvoldoende duidelijk vastligt. Met betrekking tot mijn beslissing ben ik nochtans van oordeel, dat onder deze bijzondere omstandigheden bezwaarlijk kan worden gesproken van een strijd met de waardigheid van haar, die hierbij direct betrokken was en van de Kerk, waartoe zij behoorde. Voorts betreur ik, dat de mogelijkheid van verdere consequenties gegeven de situatie mijnerzijds niet meer aan dacht heeft kunnen vinden. Met betrekking tot de tweede vraag moge ik stellen, dat ik door een onge lukkige samenloop van omstandigheden met name door de onverwachte afwe zigheid van getuigen op het ogen blik van opname (3 januari 1964 te Home) niet beschikte over gegevens aan gaande de wijze waarop de doop destijds was toegediend, terwijl anderzijds uit stel van de plechtigheid onuitvoerbaar leek. Dit is de reden geweest dat ik mij in geweten verplicht achtte de opname in de Kerk te doen geschieden door de positieve belijdenis van het geloof ver bonden met een voorwaardelijk toege diende doop. In de liturgische bediening is nadruk kelijk alles uitgesloten wat kwetsend zou kunnen zijn voor andere kerken. Ik hoop dat uw Moderamen bij de be oordeling van dit alles rekening zal wil len houden met de delicate positie waar in ik verkeerde. In zover anderen, die hierbij betrokken waren, mochten heb ben gefaald, zou men rekening willen houden met het gebrek aan ervaring in deze sector en met de verwachting dat de gegevens mij bekend waren. Ik stel er overigens prijs op te verkla ren. dat indien ik met betrekking tot de doop, die in 1940 plaatsvond, over de ge gevens had kunnen beschikken, die mij thans zijn verstrekt, .geen voorwaarde lijke doop had behoeven te geschieden. Bijzonder doet het mij leed, dat ook aan de oecumenische gedachte zoals u stelt in de derde vraag schade is be rokkend. De pastorale bezorgdheid welke uit uw vraag naar voren treedt, deel ik ten vol le. Ik acht het dan ook van het hoogste belang, dat alles in het werk wordt ge steld om de goede verhoudingen, voor zover deze geleden hebben, te herstellen. Als basis hiertoe moge ik na overleg met het Nederlands episcopaat de vol gende gedachten voorleggen. PARACHUTIST John Murphy (25) liet zich zaterdag boven de kerk waarin hij zou trouwen uit een vliegtuig droppen. Hij werd op zijn sprong vergezeld door een der getuigen en een andere vriend. Bruid JiU Wfen (22) stond beneden te wachten DE HAAGSCHE Courant heeft een Stich ting Haagse Omroep en Televisie Uit- zendmij (HOTU) in het leven geroepen, welke aan de minister van O., K. en W. een zendmachtiging voor Den Haag en omstreken heeft gevraagd. De HOTU heeft geen commerciële oogmerken. UIT EEN dierentuin in Lyon hebben on verlaten beren, poema's, zebra's en bi sons losgelaten. Politie, brandweer en diercntuinpersoneel ontketenden een massale Jacht. Een beer moest worden doodgeschoten. Ongelukken deden zich niet voor. Weersverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot maan- dagavond: Zonnige perioden en opnieuw iets nogere middagtemperaturen. Zwak- 2 ke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Vandaag: zon onder 19.58 uur, maan op 20.45 uur. Morgen: zon op 5.16 uur, maan onder 06.21 uur. Ter verduidelijking van de oecumeni sche situatie en ter bevordering van een gezonde ontwikkeling der kerkelijke verhoudingen stel ik er prijs op nadruk kelijk te verklaren, dat ook naar katho lieke overtuiging de weg naar christe lijke eenheid niet bestaat in het bewer ken van zoveel mogelijk individuele overgangen. Slechts in een gezamenlijk zoeken van alle kerken, die de Christus belijden, naar de ene. Heilige Kerk, zoals die door Christus is bedoeld, zal de verloren een heid hervonden kunnen worden. Zolang de verdeeldheid duurt zal echter de per soonlijke vrijheid geëerbiedigd moeten worden, om overeenkomstig eigen ge vormd geweten tot een andere kerk over te gaan. De pastorale zorg rond zulke overgan gen zal steeds vergezeld dienen te zijn De officier van justitie te Utrecht heeft zaterdagmorgen prinses Irene en prins Carlos dispensatie verleend van afkondi ging en wachttijd, dit om het mogelijk te maken dat woensdag al het huwelijk voltrokken wordt. Bij de ambtenaar van de burgerlijke stand in Baarn is schrif telijk aangifte gedaan van het huwelijk. De ambtenaar van de burgerlijke stand heeft ten behoeve van de prinses een verklaring van huwelijksbevoegdheid afgegeven, inhoudende dat er volgens de Nederlandse wetgeving naar het oordeel van de ambtenaar van de burgerlijke stand geen beletselen voor de voltrek king van het huwelijk bestaan. In de Romeinse dagbladen van zon dag stond een verklaring van de 84- jarige kardinaal Paolo Giobbe, die het huwelijk zal inzegenen. „Voor alles", zegt de kardinaal daarin, „moet worden duidelijk gemaakt dat ik bij dit huwe lijk niet de H. Vader vertegenwoordig, dat wil dus zeggen geen pauselijk legaat ben. De kardinaal zegt verder: ..Prins Xavier van Bourbon-Parma deelde tij dens een audiëntie op 4 april de paus mee dat het bruidspaar graag door een kardinaal in de echt zou worden verbon den. Men dacht toen eerst aan kardinaal Alfrink, omdat die Nederlander is. Om verschillende redenen was dat echter niet mogelijk, waarop de paus glimla chend zei: maar wij hebben hier in Ro me toch nog een andere Nederlandse kardinaal. ,.Ik ben Romein", zegt kar dinaal Giobbe verder, ..maar de Heilige Vader doelde op het feit dat ik "25 jaar als nuntius in Nederland heb gewoond van een gelovig respect voor de kerke lijke waarden, die men in andere chris telijke geloofsgemeenschappen aanwezig weet en waarom deze gemeenschappen als instrumenten van Gods heil geëer biedigd moeten worden. Onder deze kerkelijke waarden neemt de doopbediening een geheel eigen plaats in. Daarom zal het respect voor de an dere christelijke kerken zich ook op bij zondere wijze openbaren in de waarde ring van hun doop. De Katholieke Kerk erkent met Paus Sfephanus I en met het Concilie van Arles de geldigheid van een doopsel, dat bediend is in een andere kerk. Maar zij stelt met het Concilie van Nicea I (canon XIX) en met dat van Constantinopel I (canon VII) als voor waarde, dat het doopsel bediend moet zijn in de naam van de Vader, van de Zoon en van de Heilige Geest. Het ge loof in de Drie-ene God houdt zij voor de kern van het christelijk geloof. Wat het sacramentele teken betreft acht ze niet zo zeer de hoeveelheid van het gebruikte water beslissend als wel een zodanig gebruik van water, dat een „reiniging door het waterbad" (Eph. 5, 26) daarin zichtbaar wordt. Deze principiële erkenning laat in de praktijk echter nog een aantal vragen open, waaromtrent een gemeenschappe lijke bezinning der verschillende christe lijke kerken zeer zinvol zou zijn. Van katholieke zijde zal men gaarne aan zulk een gesprek deelnemen. Zowel het on derlinge begrip als de goede verhouding tussen de kerken zullen daardoor naar onze mening ten zeerste bevorderd kun nen worden. Bij een individuele overgang zal ook respect betoond dienen te worden voor de pastorale verantwoordelijkheid van de Kerk die verlaten wordt. Doop en be lijdenis worden immers ook in de R.-K. Kerk erkend als openbare kerkelijke handelingen, gesteld in het midden van een lokale gemeenschap. Bij dez^ open baarheid lijkt het als regel te passen, dat de betrokken zielzorger contact op neemt met de kerk die verlaten wordt maar waaraan degene, die overgaat, zijn behoren tot Christus' Kerk te danken heeft. Ook inzake dit contact, dat nog niet in een bepaalde praktijk gestalte heeft ge kregen. kan een gemeenschappelijk be raad der kerken leiden tot een gemeen schappelijke houding, waarin naast de persoonlijke belangen van hen die over gaan ook de oecumenische belangen zo veel mogelijk gewaarborgd zullen kun nen zijn. Op deze wijze zouden de kerken in de zo precaire situatie van een indivi duele overgang elkaar geen zwaardere lasten opleggen dan hetgeen noodzake lijk is", aldus kardinaal Alfrink. In ..Kenmerk", een televisie-uitzending van de gezamenlijke kerken, zal heden avond om 19.40 uur een vraaggesprek worden uitgezonden met een van de le den van het Moderamen van de gene rale synode der Nederlands-hervormde kerk over het antwoord van de synode op de verklaring van kardinaal Alfrink. In het weekeinde hebben weer verschil lende mensen het leven verloren op de weg. Onder hen was de vader van de schaatskampioene Sjoukje Dijkstra. De heer Dijkstra, huisarts in Amstel veen, werd in zijn woonplaats bij het oversteken van een straat tweemaal door een auto overreden. Ook in onze gewesten deden zich do delijke verkeersongevallen voor. Ui Ulvenhout werd zondag tegen de avond de Oosterhouter C. de Vos (23) op slag gedood toen hij met zijn brom fiets een voor hem rijdende brommer raakte, de macht over het stuur ver loor en tegen een boom reed. De duo passagier C. Smans, eveneens uit Oos terhout, werd met een hersenschudding en enkele gekneusde ribben in het zie kenhuis opgenomen. (De rijkspolitie van Ulvenhout ver zoekt in verband met dit ongeval de bestuurder van een rode Fiat, die op de plaats van het ongeluk heeft ge stopt, zich in verbinding te stellen met de commandant van de rijkspoli tie m Ulvenhout 01604-230 of met de politie in de woon- of verblijf plaats). Op de rijksweg tussen Middelburg en Vlissingen werd in de nacht van vrij dag op zaterdag de 65-jarige mevrouw S. uit Vlissingen overreden en op slag gedood. Het slachtoffer liep vlak voor een naderende auto de rijbaan op en werd meegesleurd door dc remmende auto. (De groepscommandant van de rijkspolitie in Souburg zoekt contact met enkele wielrijders, die kort na het ongeval daar aankwamen). De 19-jarige A. Schoonen uit Steenbergen overleed gisteren in een ziekenhuis te Breda als gevolg van verwondingen, die hij opliep toen zaterdagavond de auto. waarin hij als passagier meereed, in Steenbergen uit een bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. In Castricum werd zaterdag een vijfen zestigjarige vrouw overreden door een motor. Enkele uren later bezweek zij aan de opgelopen verwondingen. De 20-jarige Duitse soldaat Werner Ko- bus overleed in een ziekenhuis te Weert aan de verwondingc die hij opliep toen hij aangereden werd door een bromfietser. De (in Budel geleger de) soldaat wilde zijn verloofde uit de auto laten. Toen hij om de geparkeer de wagen heen het rijwielpad op liep werd hij door de bromfietser aangere den. Tienduizend mark beloning heeft de Westduitse justitie uitgeloofd voor iede re tip, die tot de aanhouding van de ontvluchte oud-SS'er Hans Zech-Nennt- wich leidt. De Zwitserse politie is van mening dat de vluchteling nu in Zuid Amerika zit. De 47-jarige Zech-Nenntwich ontsnap te uit de gevangenis in Brunswijk. twee dagen na zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtig heid aan een massamoord op joden in Polen in de laatste wereldoorlog. Hij vloog na zijn ontsnapping naar Zwitser land, dook donderdagmorgen in Bazel op, maar verdween weer onmiddellijk. De Zwitserse politie meent, dat hij Eu ropa via Italië verlaten heeft. Men heeft ontdekt, dat de grote geldbedragen, die Zech-Nenntwich in Bazel bezat, enkele dagen geleden verdwenen zijn. Behalve de cipier van de ontvluchte zijn in Brunswijk aangehouden Hermann Gutteck. die ervan verdacht wordt Zeeh Nenntwich naar het nabijgelegen vlieg- 1 veld te hebben gereden, en Werner Plaet-1 zer. die later is vrijgelaten. Gutteck heeft vroeger wel eens een cel met d ontsnapte gedeeld maar heeft voor zo- ye' kon worden nagegaan geen naziver leden. Plaetzer zou voor het vliegtuig gezorgd hebben, waarmee Zech-Nennt wich naar Zwitserland uitweek, maai blijkt nu alleen maar zijn particuliere vliegtuig aan hem te hebben verhuurd. Er is geen bewijs dat Plaetzer willens en wetens bij de ontsnapping heeft gehol pen. Er heeft op Cyprus gisteren lang niet overal zondagsrust geheerst. Het oude Sint-Hilarion-kasteel, dat de toegang tot de belangrijke Kyrenia-pas beheerst en dat in handen is van de Turkse Cyprio ten, is de gehele dag door de Griekse Cyprioten beschoten. De belegeraars de den geen poging dit kasteel, dat voor de laatste maal in de 12de eeuw werd ver overd door koning Richard Leeuwehart, te bestormen. De Griekse Cyprioten ly- ken van plan te zijn het kasteel uit te hongeren. De Turkse Cyprioten hebben zich er bij het begin van het conflict in december van het afgelopen jaar, inge nesteld en zjj hebben geweigerd Britse troepen of troepen van de V.N. toegang te verlenen. Gedurende lange perioden werd ook het dorp Ayios Theodoros, in het zuiden tussen Limassol en Larnaca, beschoten. Er zijn Britse soldaten der V.N. gele gerd. Het is niet bekend of de schoten afkomstig waren van Griekse of Turkse Cyprioten. Verkenners der V.N. hebben vastgesteld dat Grieks-Cypriotische troepen bezig zijn zich in de heuvels na bij bet dorp te concentreren. In de hoofdstad Nicosia is zondagoch tend door Turks-Cypriotische vrouwen tegen de V.N. gedemonstreerd. De vrou wen schreeuwden dat de vredesmacht der V.N. werkloos toekeek, terwijl de Turken werden aangevallen en ver moord. Toen de rel begon, was de V.N.- bevelhebber Gyani op weg naar een be spreking met de leider der Turkse Cy prioten, Koetsjoek. Deze waarschuwde de Indiër dat het beter was het risico van een ontmoeting met de woedende vrouwen niet te riskeren. Gyani nam de waarschuwing ter harte en keerde naar zijn hoofdkwartier terug. Na de bespreking met Koetsjoek ver liet Gyani het huis door de achterdeur om de menigte te ontglippen. Dit lukte maar half. Voordat Gyani zijn auto had bereikt vlogen de stenen hem om de oren. „Dood aan Gyani" schreeuwend, omringde de menigte de auto en het leek of men die wilde omgooien. Motor agenten zorgden voor ontzet. De woordvoerder van de familie De Bourbon heeft bekendgemaakt dat er in Italië en Nederland géén directe tv-uit- zending van het huwelijk van prinses Irene zal zijn. De prinses meent dat zo'n uitzending haar zenuwachtig zou maken. Alleen filmopnamen voor een latere tv-uitzen- ding zullen worden toegestaan. Adjunct-directeur J. Castelijns van de KRO-televisie, die op het ogenblik in Rome besprekingen voert ten behoeve van een directe beeldreportage over het huwelijk van prinses Irene, heeft de programmaleiding van AVRO en KRO getelefoneerd, dat de Italiaanse tv zich bereid heeft verklaard, de volledige technische verzorging van een eventuele directe uitzending op zich te nemen. Voor een directe uitzending zouden be halve bruid en bruidegom ook het Vati- caan en de pastoor van de Santa Maria Maggiore toestemming hebben moeten geven. De Utrechtse politie heeft de afgelopen nacht na een wilde achtervolging met twee surveillance-auto's een eind ge maakt aan een brutaal gangsteravon- tuur, dat door twee jongens, E. M. J. V. (23) en W. R. (18), uit Ede tevoren op de rijksweg Nijmegen-Arnhem werd ondernomen. Ze werden klemgereden. Daar lieten zij zich omstreeks half vijf zondagnacht als lifters meene men in de Mercedes van de 23-jarige H. uit Didam, die op weg naar huis was. Kort na het uitstappen overviel het tweetal zijn gastheer met gebalde vuisten. Hij werd met een blauw oog en een aantal verwondingen aan hoofd en gezicht uit de auto gesmeten. Even later sleurden zij hun bont en blauw geslagen slachtoffer weer in de auto, want zij konden de motor niet starten. Nadat de Didammer dit kunstje had voorgedaan stoven de jongens in de buitengemaakte auto met de eigenaar als passagier weg. Later zag de man kans uit de rijdende auto te springen. Hij strompelde naar een kennis in de buurt, die de Arnhemse politie waar schuwde. Deze alarmeerde omstreeks kwart voor vijf alle omliggende posten. De Parijse rechter van instructie, Ga briel Roussel, krijgt .gedurende de ko mende drie weken in een kamer naast zijn werkkamer twee dozijn muizen te logeren. Op deze wijze hoopt de rechter te kunnen vaststellen of Gaston Naes sens, die zegt een middel tegen kanker te hebben gevonden, inderdaad de ver wekker van kanker heeft ontdekt. Gedurende acht dagen zullen de mui zen in het paleis van justitie worden ingespoten met het middel, dat volgens Naessens kanker veroorzaakt. De proe ven zullen worden gedaan in tegenwoor digheid van Naessens. (Van onze Haagse redactie) Even waardig als pertinent hebben verscheidene duizenden Zuidmolukkers uit de woonoorden in Nederland zater dag geprotesteerd tegen het geheime proces, dat op bevel van president Soe- karno in Djakarta is gevoerd tegen de Zuidmolukse vrijheidsstrijder mr. dr. Soumoki! en eindigde in een doodvonnis. „Waarom protesteert de Nederlandse regering niet tegen dit vonnis", zo vroeg een van de sprekers. „Waarom protes teren de linkse socialisten wel tegen de rassenongelijkheid in Zuid Afrika. maar zwijgen zij als het gaat om het onrecht dat de Ambonezen wordt aangedaan1" Intussen worden de kansen van dr. Sou- mokil op gratie niet hoog aangeslagen. Zijn berechting en vonnis hebben, vooral bij de jongere Ambonezen, de lust tot scherpe reacties opgeroepen. Zij wilden zaterdag ondubbelzinnig van hun verbit- (Advertentie) tering doen blijken. De wijsheid van de ouderen heeft hen daarvan weerhouden. In petities, o.m. aangeboden aan Bui tenlandse Zaken, hebben ze de aandacht gevestigd op hun positie. Mr. K. van Rijckevorsel. lid voor de KVP van de Tweede Kamer, benadrukte als Neder lander en jurist, dat de Ambonezen recht hebben op een vrij Ambon en op zelfbe schikking. Over het Nederlandse beleid met betrekking tot een vrij Anibon wer den vaak harde woorden gezegd. Wij denken er niet aan terug te gaan haar Indonesië, zoals veel Nederlanders dat willen," zei dr. J. P. Nikijjuluw, alge meen voorzitter van de R.M.S. „Wij ge ven er de voorkeur aan de Nederlandse regering zo lang mogelijk met onze strijdlust te blijven vervelen." Over de hernieuwde betrekkingen van Nederland met Indonesië zei hij. dat Ne derland Soekarno in de kaart speelt, voor wat zijn uit 1945 stammende expansie- plannen betreft, (Advertenties) (Van onze verslaggever) "CMuard Cuelenaere, hoteleigenaar in het Zeeuwsch-Vlaamse Aardenburg heeft met zijn neef Aad van Reisen, bloembollenhandelaar uit Sassenheim, prinses Irene bezocht in Parijs. Eigen lijk toevallig. Ze liepen in de Avenue Marceau langs de vierde verdieping van een statig huis, om zo maar eens te kijken waar Irene woonde. Tot hun grote verrassing werden ze toen nar mens de prinses uitgenodigd binnen te komen. Toen het tweetal per lift naar boven was gebracht en inmiddels al wat „plankenkoorts" had gekregen, zagen ze de prinses in de deuropening van haar kamer staan. „Prettig weer eens contact met landgenoten te hebben", zei ze, en ging haar gasten voor naai de zitkamer. 7e knoopten eerst maar een gewoon, algemeen praatje aan. Later kwam de positie ter sprake, waarin prinses Iren zich thans bevindt. „Tijdens dat gesprek heeft ze mij het meest ge- imponeerd". aldus bij terugkomst de heer Cuelenaere. Van wat Irene hem toen zei geeft hij weer: „Ik heb veel van Nederland gehouden. En dat doe ik nog. Mijn toekomstige echtgenoot en ik hopen de Nederlandse bevolking dat zo spoedig mogelijk te bewijzen. Ik bid vaak voor een oplossing en ben ervan overtuigd dat God me de juiste weg zal wijzen." JjMuard Cuelenaere heeft de prinses tijdens het bezoek, dat ongeveer een half uur duurde, nog over ontmoetin gen met de koninklijke familie verteld. Irene maakte toen een ontspannen in druk en begeleidde haar gasten bij het afscheid zelf naar de lift. Prins Carlos was niet bij het gesprek aanwezig. SELECTIEKLEDING De nieuwste serie selectie- kostuums is nét binnen bij Hollenkamp. Weer 'n tikje zonniger, weer 'n tikje lichter. Maar perfect als altijd. Veel grijs, fel blauw en 4 Q Q zandbruin. J Q* AMSTtRöfcM üfcEDA EINDHOVEN ENSCMEDP v HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 3