SPORT GEORGES VAN CONINGSLOO WINNAAR PARIJS-BRUSSEL Evert Dolman wint in Baarle-Nassau Broers v. Heugten: drie maal eerste in Hoeven RK Rik en Benoni worden verrast in eindsprint Henk Scholte opnieuw libre titel biljart j Als 2 „honden" Leo v. Dongen vechten, dan.... knap werk Evert te is niets dol Prachtige strijd op een, zonovergoten circuit Wereldtitel dammen Jan Janssen 6e? Jo de Roo 8e Leo v. Dongen 3e in Brussel norac voor verzorging van gevoelige magen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 APRIL 1964 Ontsnappingen Wim Schilling 2e in MUNSTER Degradatie van Kees de Ruyter Eindstand Jan Ilugens 2e in BAZEL SYMBOOL VAN KWALITEIT Wim du Bois triomfeert in Melsele-Waes Clubfinale Theo Middelkamp op koninginnedag Tokio-amateurs doen het best m r m \M M m ÉE 5 (Advertentie l De Belg Hugo Verpoest en de Surina mer Sarnisad zijn de twee laatste spe lers, die zijn aangewezen voor de strijd om het wereldkampioenschap dammen, dat van 20 juni tot 2 juli in Merano zal worden gehouden. (Van onze speciale verslaggever) Het prestige van het machtigste tvielevland ter wereld is zondag middag gered door een 23-jarigc inwoner van dat land: Georges van Coningsloo. Deze jonge, veel belovende prof, zorgde voor de eerste Belgische klassieker-zege in dit s eizoen: de vijftigste Parijs- Brussel. Na de nederlagen in Mi- laan-San Remo, de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix werd het voor de vele honderddui zenden Belgische wielerfans ein delijk een dag, waarop een land genoot als winnaar kon worden ge huldigd. Onze zuiderburen waren op eigen grond toch oppermachtig. In de eindsprint op de brede Avenue de Domaine in een van de voorsteden van Brussel eisten de Belgen de eerste vijf plaatsen op: na Van Coningsloo flitsten Van Looy, Beheyt, Melckenbeeck en Gilbert Desmet over de streep. In deze overweldigende Belgische overmacht bleven twee sterke Ne derlandse renners vooraan: Jan Janssen (6) en Jo de Roo (8)- De trotse winnaar van Parijs-Rou baix, de Amstelvener Peter Post, leverde opnieuw een goede pres tatie. Hoewel hij in de buurt van de Frans-Belgische grens kwam te vallen zette hij een magistrale ach tervolging in. Terwijl mede-slacht offer Rudi Altig, mismoedigd op gaf, kwam Post nog tot een 31e plaats, op slechts 19 seconden van de winnaar... Ook deze gouden, door de numeriek sterke Belgen beheerste en 286 kilometer lange Parijs-Brussel telde een groot aan tal vluchtpogingen. Onder de namen van de vele renners, die aan de waakzaam heid van de meute trachtten te ontsnap pen, vinden we die van Arie den Har- tog, onze veelbelovende blonde prof uit (Advertentie) Zuid-Holland. Jo de Roo, Bas Maliepaard en Jan Janssen, maar door de onophou delijke activiteiten in het peloton waren alle pogingen tot mislukken gedoemd. De eindsprint werd dan ook betwist door een twintigtal renners, onder wie de grote wegsprinters Rik van Looy, Benoni Beheyt, Frans Melckenbeeck. Jan Jans sen en Jo de Roo. Tot enkele tientallen meters van de streep scheen wereldkanv pioen Beheyt te gaan winnen, maar Rik van Looy slaagde er in zijn grote rivaal te passeren. Niemand had echter op de kleine, maar o zo slimme van Coningsloo gerekend. Gebruik makend van de fnui kende rivaliteit tussen van Looy en Be heyt, was hij door „Den Rik" meege dragen en finishte met kleine voorsprong als eerste. Het was de eerste grote over winning van de pas vorig jaar prof ge worden van Coningsloo. Hoewel hij bij het grote publiek nog geen 'bekendheid verwierf, is deze overwinning voor in siders niet onverwacht gekomen. Van Coningsloo had met zijn vijfde plaatsen in Milaan-San Remo en de Ronde van Vlaanderen reeds bewezen de grote klasse te bezitten. Hij behoort met Beheyt, Ward Seis, Willy Bocklandt en Melckenbeeck tot de veelbelovende jonge garde in België. De 137 renners vertrokken onder een stralende hemel en hadden de wind in de zij licht mee. Reeds na 29 kilometer, bij de doorkomst in Senlis, waagde de eerste zijn kans. De Fransman Ferrier nam 35 seconden, maar weldra staakte hij zijn schijnaanval en gaf anderen de kans voor het peloton uit te rijden, zoals Thielin, van Haverbeke en Anastasi. De eerste echte ontsnapping wordt ingezet door Molenaers, een van de belangrijkste figuren uit Parijs-Roubaix, de gebroeders Altig en Armand Desmet. De groten oordeelden het beter de rust te her stellen en dat gebeurde prompt, zodat alles na 61 kilometer weer bij elkaar was. Daar, in Compiegne, springen weer zes man weg: Averaart, Meriaux, Beau mont, Gilbert Desmet, Derboven en Ba- bïni. Meriaux en Beaumont vielen wel dra af. maar het overgebleven viertal zette door. Hun voorsprong groeide lang zaam. maar gestadig en na. 95 kilometer was het verschil met de groep 2 minuten en 15 seconden. Toen het gat na 105 kilo meter in Ham reeds 3.35 bedroeg, begon het peloton te reageren. Het ging snel bergafwaarts met het dappere kwartet, dat zijn 100 kilometer durende poging tenslotte in Forest na 165 kilometer zag eindigen. Intussen was Rudi Altig van het toneel verdwenen. Hij staakte teleur gesteld de strijd toen hij in Englefon- taine ten val kwam, maar Peter Post zette de strijd voort en begon de achter volging. In de slotfase sprongen vele renners weg. Den Hartog probeerde het tot tweemaal toe, met de hulp van Bracke. Sorgeloos en Novales. Ook van De foto toont de finish te Brussel, met v.l.n.r. Benoni Beheyt, Jan Janssen, George van Coningsloo, Frans Melckenheek en Rik van Looy. Looy wilde het niet op een eindsprint laten aankomen, maar ook hij kreeg geen vrijheid, evenmin als Janssen en de Roo. Door de voortdurende tempo versnellingen vielen vooraan diverse cou reurs af. zodat tenslotte twintig man aan de finale begonnen. Hoe verrassend dat afliep! De uitslag: 1 Georges van Coningsloo (B.) 7.05.43, 2 Rik van Looy (BA, 3 Be noni Beheyt (B.), 4 Frans Melckenbeeck (B.). 5 Gilbert Desmet (B.), 6 Jan Jans sen (Ned.), 7 Willy Bocklandt (B.), 8 Jo de Roo (Ned.), 9 Carmen Preciozi (It.) op 5 sec., 10 Jean Forestier (Fr.), 11 Theo Mertens (B.), 12 Tuur de Caboote (BA, 13 Noël Foré (BA. 14 Louis Verbeke (BA, 15 Theo Nys (BA, 16 Jean Baptiste Claes (BA. 17 Norbert Kerkhove TB.), 18 André Noyelle (BA, 19 Jos de Wit (BA. 20 Guido de Rosso (It.) op 10 sec., 21 Bas Maliepaard, 31 Peter Post op 19 sec., 36 Leo Knops op 32 sec., 37 Huub Zilverberg op 36 sec., 53 Dick Enthoven op 5.30. De Belg Baguet heeft de wegwedstrijd voor B-professionals Brussel Mons Brussel gewonnen. Hij won in de sprint van zijn landgenoot Vic, van Schil. De Nederlandse televizier-rijders Leo van Dongen (Made) werd op 12 secon den derde De uitslag luidt 1. Baguet (B.) de 205 km in 5 uur en 31 minuten; 2. Van Schil z.t. 3. Leo van Dongen (Ned.) op 12 seconden 4. Haelterman (Belg.) op 47 sec. 5. Jo de Haan (Ned.); 6. Leon Sebregts (Ned.); 7. Van Damme (Belg.); 8. Piet van Est (Ned.); 12. Cees van Espen (Ned.)18. Dirk Groen weg (Ned.); 19. Cees Haast (Ned.) alien dezelfde tijd als Haelterman. De Hagenaar Wim Schuling is zaterdag achter de Duitse kampioen Heinz Ruesch- liof als tweede geëindigd in de 192 km lange wegwedstrijd Enschede Munster, Rueschhof die 24 kilometer voor de finish was ontsnapt, bouwde een voor sprong van een minuut op, die hij echter kort voor de finish kwijtraakte. Zijn achtervolgers kwamen tenslotte zestig meter te kort. De uitslag luidt1 Rueschhof (W.- Dld.) 4.10.30 2. Schuling (Ned.) op 60 meter; 3. Schuetzeberg (Ned.); 5 Coo- remans (Ned.); 6. Koster (Ned".); 7. Cornelisse (Ned.); 9 Konijn (Ned.); 11 Boog (Ned.); 13. A.Koster (Ned.); 14* Bromans (Ned.); 15 Groen (Ned.) Henk Scholte heeft zijn haast onstuitbare jacht op biljarttitels in de naar het zomerseizoen hun kerende badplaats Callantsoog voortgezet met een hernieuwd kampioenschap in het libre, de tiende nationale titel van de Eind- hovenaar, de derde van dit sei zoen na zijn zegepralen in de ka- derspelen 47/2 en 47/1. Bovendien veroverde Scholte een maand gele den in Bilbao de Europese titel in het 47/2, terwijl daarna de Euro pese kroon in het 47/1 hem slechts met een verschil van drie beurten ontging. Nu rest Scholte nog een greep naar de allerhoogste eer op biljartgebied, die hij in de eerste week van juni kan verwe zenlijken in het wereldkampioenschap libre in de Spaanse havenstad Vigo, waai de Brabander als laatste Europese kam pioen al zeker van een plaats onder de finalisten was. Daar start Scholte als de grote favoriet vooral gezien zijn spel in het weekeinde van de „slag tegen de hitte", zoals de titelstrijd in Callantsoog geboekstaafd zal blijven, want toen de zon na twee re gendagen doorbrak was het in de char mante biljartzaal van het hotel Callant, waar de uit sportjournalisten bestaande biljartclub „Kant Noch Band" als orga nisator debuteerde, niet meer om uit te houden. Zaterdagmiddag, met tientallen schijnwerpers van een televisieploeg als extra warmtebron, stonden de matado ren drijfnat van het zweet in een op top- temperatuur gestookte oven. Het was toen zo erg, dat de laatste middagpar tijen, nadat de televisiemensen hun werk hadden gedaan, een tijdje werden gestopt om pas nadat de schijnwerpers waren gedoofd en de spelers aan de ook ver anderde lichtomstandigheden waren ge wend, te worden voortgezet. Maar juist in dit weekeinde groeide Scholte naar zijn vorm van het vorige kampioenschap in Winkel, toen hij het verbluffende record van 184,21 algemeen gemiddelde speelde. In de hem resteren de drie partijen tikte de zwartkijkende Brabander 1500 caramboles in zes beur ten bijeen, waardoor zijn algemeen ge middelde, dat na een voor zijn doen ma tig begin, na vrijdag 101,11 bedroeg, nog tot 138,33 groeide. Scholte begon zaterdag met een winst partij in drie beurten op Jacobs, daarna liet hij de overblufte Beekman in een beurt op 1 staan en zondagmiddag bond hij de toen nog met een matchpunt aan de leiding staande Hans Vultink in twee beurten aan zijn zegekar. De Aaltenaar was zaterdagavond een punt kwijtgeraakt aan de teruggekeerde Jacobs, die met een uiteindelijk gemid delde van 67.11 bewees, dat zijn natio nale titel van twee jaar geleden geen toevalstreffer is geweest. Jacobs was met series van 384 en 116 het eerst aan de finish, waarna Vultink met 176 een re mise forceerde. De eindstand van het toernooi luidt (resp. punten, caramboles, beurten, hoog ste serie en alg. gemiddelde) Het ideale middel j voor gevoelige; magen. Norac helpt Z direct tegen overtol- lig maagzuur. Norac legt een beschermend Z laagje op Uw maagwand. Uw doosje Norac staat voor U klaar bij Uw apotheker of drogist. Doosje an 50 tabletten, 1,60. l.en produkt van de N.V. Algcmeene NORIT Maatschappij Scholte Vultink Ligthart Jacobs Beekman Roodenburg De Ruyter v. Leeuwen 3320 3107 2809 2886 1830 2101 2058 2108 500 138,33 324 53,56 37,95 67,11 33,27 30,44 25,72 23,16 338 500 367 241 499 255 Toernooigemiddelde 40,92. De Ruyter en Van Leeuwen zijn bene den de grens van 30,00 gebleven en de graderen. De Limburger Jan Hugens is zaterdag in een criterium voor profs in de Zwit serse stad Bazel als tweede geëindigd achter de Duitser May, die de 104 kilo meter aflegde in 2 uur 34 minuten en 20 seconden. De Zwitser Da Rugna werd derde en Piet Damen vierde. (Van onze sportcorrespondent) Evert Dolman uit Rotterdam heeft de negende Ronde van Baarle-Nassau (deze keer verreden op Nederlandse bodem) gewonnen. Hij bleek de rapste uit een groep van acht. Het stel was vier ronden voor het einde gaan lopen en sprintte om de zege. Een kleine valpartij tussen Walter Heeren en Peeters liep goed af. De uitslag: 1 E. Dolman (Rotterdam), 100 km in 2.15.11, 2 K. Leyten (Breda), 3 T. Mertens (Breda), 4 P. Pellenaars (Breda), 5 W. Prinsen (Hank), 6 G. Le- liaert (Helvoirt), 7 W. Heeren (St.-Wil- lebrord), 8 Peeters (Wijchen), 9 H. Koop man (Amsterdam), 10 G. Liebrechts (Vlijmen). Bij de nieuwelingen was een groep van zes weg en daarvan won E. Duindam uit Honselersdijk de spurt. 2 P. Kettenis (Rotterdam), 3 W. Lierse (Den Dungen), 4 W. Liebrechts (Vlaardin- gen), 5 W. Huismans (Achthuizen), 6 P. Pijnen (Woensdrecht). Van Overveld uit Zegge won in de adspirantencategorie.. Leo van Gestel (Baarle-Nassau) werd vierde. Op de foto: de sprintzege van Evert Dolman vóór Karei Leyten. (Van onze sportredacteur) Vijftienduizend toeschouwers zagen zondagmiddag op het schit terend circuit „Bosbad Hoeven" de motorcross van hun leven. Bij de „zware jongens" met machines boven de 350 cc bereikte de strijd een zeldzaam hoogtepunt. Werd het immers ooit eerder vertoond dat twee renners in een kilometerlange wedstrijd zij aan zij vochten om elke centimeter winst: dat in de eerste manche de een zegevierde met niet meer dan een banddikte en in de tweede manche de ander met een motorlengte? Dik van Heugten en Rudi Boom, twee ervaren cracks, schotelden deze strijd het publiek voor. De kijkers waren wild enthousiast, overrompelden de rijders en overmeesterden bijna de uit gebreide politiemacht, die het circuit niet meer vrij kon houden. Het was het meest spectaculaire slot van de vjjf motorcross-organisaties, die de „Westbrabantse Motorclub" verzorgde. De haven uit. De wijde zee op. En de man op de brug is enthousiast over P.K. Het werkt kalmerend in uren van spanning. Het verkwikt op de hondewacht. Ieder een die voortdurend paraat moet zijn voelt zich frisser bij P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K! Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! «tv»*6 Top-quality chewing-gum from Wrigley's Het was een ideale motormiddag. De onverwacht grote stroom toeschouwers zorgde voor een kleurrijke tribune, in het bijzonder in de „kuil". Voorzitter Leon de Bruijn sprak een begeesterend openingswoord en onmiddellijk daarna vlagde do als altijd vlot werkende Jan Timmers de 50 cc'ers weg. Zij streden in één race om de ereplaatsen. Aanvan kelijk deelde Frans Sigmans uit Bakel de lakens uit, maar in de vierde van de zeven te rijden ronden kroop Gé Odendaal uit Arnhem aan de leiding. Hij bleef weliswaar met Sigmans in zijn wiel rijden, maar direct bedreigd werd de Gelderlander toch niet meer. Hij zege vierde volgens de verwachtingen. Meer spectaculair was de strijd in de grote 250 cc klasse, die in twee series moest worden verreden. Van elke serie plaatsten zich twaalf renners in de finale. In de eerste serie reed Fons van Heug ten naar een vrij gemakkelijke overwin-' ning. Hij nam reeds heel vroeg de kop en stond deze niet meer af. In de tweede manche beheerste Tim Selling de situatie. Het was slechts voorspel, want de finale besliste over de prijzenverdeling. De laatste rit begon vrij sensationeel, want Henk Zijdemans, die ook in de serie zijn rol had gespeeld en tweede was ge worden nam de kop. Heel lang duurde de pret echter niet, want na een ronde nam Fons van Heugten de leiding over. Meerdere malen probeerde Tim Selling op zijn wiel te komen. Dat feest ging echtev niet door. De Amersfoorter gaf zijn positie niet meer prijs en zorgde voor een eerste „Van Heugten"-over winning. In de zijspanklasse diende zich ook een Van Heugten aan en wel Cor. Fei telijk was de strijd, die hij moest voeren tegen Jan Markus ongelijk. Cor stak immers met kop en schouders boven zijn tegenstanders uit. De man, die hem het leven zuur had kunnen maken was Henk Steman. Hij was echter balorig, ja zelfs bepaald onsportief. Bij de eerste start van de zijspannen was Steman veel te vroeg vertrokken. H\j had al twintig meter voordat zijn tegenstanders uit het blok gingen. Dat nam Jan Timmers terecht niet. Hü liet het veld voor een tweede maal starten. Hienlk Steman startte mee en voldeed daardoor aan zijn contractuele verplich tingen. Na enkele meters gaf hij echter op, zodat er niemand plezier aan zijn rij kunst kon beleven. Het was de enige dissonant. De tweede" machn bracht een al even gemakkelijke zege van Cor van Heugten, zodat deze meteen eindwinnaar werd. Het nummer was tenslotte de 350 cc. Zoals in de aanhef beschreven voerden Rudi Boom en Dik van Heugten een schitterende strijd op, die tenslotte met een derde „Van Heugten"-overwinning werd besloten. De Amersfoortse broers hadden wel succes. Voornaamste uitslagen: 50 cc-klasse: 1 G. Odendaal, Arnhem met Sachs Special; 2 F. Sigmans, Bakel, Kreidler; 3 D. de Jong, Tijntje, Sachs Special; 4 D. v. d. Kolk, Lochem, I Ier; 5 M. J. de Vos, Wierden, Union 250 cc-klasse: 1 L. Fons van Heugten, Amersfoort, Greeves; 2 Tim Selling, Kooé aan de Zaan, Greeves; 3 Wim Haaker Badhoevedorp, Maico; 4 C. Lanser, Aals meer, Jawa; 5 K. Lissenberg, Amster dam, Husqvarna. 500 cc. klasse: 1 Dik van Heugten Amersfoort, BSA; 2 Rudi Boom, Amster dam, Husqvarna; 3 Cor van Heugten, Amersfoort BSA; 4 P. Dirkx, Eindhoven, Litp; 5 H. Koops, Assen, Eso. Zijspanklasse: 1 Cor van Heugten, Amersfoort, BSA; 2 J. Markus, Amster dam, BSA; 3 Ben Snijder, Breda, BSA; 4 Wim van As, Meteren, BSA; 5 A. v. d. Goorbergh, Breda, BSA. De start in de 250 cc klasse. Geheel rechts seriewinnaar Fons van Heugten (55) die ook eindwinnaar werd. Wim du Bois triomfeerde zaterdag in Melsele-Waes voor de achtste maal in dit seizoen. Na twee ronden ontsnapte Wim met twee Belgen uit het peloton en bleef hen in de eindsprint drie lengten de baas. BuckakI uit Axel werd 5e, De Feber (Sluiskil) 8e en Cees Rentmeester (Ove- zande) 12e. Theo Middelkamp houdt op koningin nedag de finales om het clubkampioen schap voor nieuwelingen en adspiranten in Colijnsplaat. Praktisch zeker van de titel bij de nieuwelingen is Wim de Wil de en bij de adspiranten D. Lindenberg. Ter voorbereiding: op de Olympische Spelen in Tokio kwamen zondag: in Kre- feld vier van onze geselecteerde baan renners. Gerard Koel, Piet van der Touw, Piet van der Lans en Aad de Graaf uit tegen een Duitse ploeg van „mogelijken". De Nederlanders wonnen twee van de drie onderdelen. De uitslagen luidden: Sprint: 1. Koel, 2. Claesges (D.), 3. v.d. Touw; puntern wedstrijd over 25 ronden: 1. v.d. Lans 32 p., 2. Schockhofen 19 p., op een ronde 3. Koel. 4. De Graaf, 5. Streng (D.); ploe- gentijdraee over 3 km: 1. Duitsland 3.36.3 2. Nederland 3.38.1. 1 j-'a I 3' DOS-PSV 1* >1 VV-Vo fends m #L Btauw Wit-Ajax - Sparta-HeracJes Enschede- Fc{jen. '1 Go Ahead-GVAV NAC-DWS ADO-Fortew '54 e Vwidam-SHS Vole w ijckcrs-V etox niicninkwyk Zwarte meer-It (11 HDVS-NEC Exoelx-Euscb. E. res JÉM Eon. Vl-H'tU, U res Voor de extra-prijs van de gelijke spelen komen de volgende wedstrij den in aanmerking 5. Enschede Feijenoord 2-2 6. Go Ahead - 2'n'è T 12- Zwar-temeer R.C.H. 1—-1 19 Be Quick Hilversum 00 21. Z.F.C. H.V.C. o oi Gooi Leeuwarden 2 2 26. Longa S.V.V. 3—3. Van de 526.548 deelnemers aan de voetbalpool van deze week, die voor een inleg zorgden van 616.683,— had zich zondagavond nog niemand ge- 111 927°— d0 eerste prijs van Voor de tweede prijs 61.052,—) was meer belangstelling, er waren tenminste al twintig meldingen van twaalf punten. Eenzelfde aantal „poolers" komt in aanmerking voor de extraprijs van &«ljk1 /pele?- die ditmaal S 30,526,— bedraagt.

de Stem | 1964 | | pagina 11