Kritiek op houding officieel Nederland DUO NU TRIO BSli8iSH Reclilsen in Laos vaster in het zadel HOFNAR Geen liefde op eerste gezicht Regerende vorstenhuizen komen niet Toch directe t.v.-reportage Honderd Philips-mensen krijgen al kleuren-t.v. „IK LEERDE IRENE KENNEN BIJ STIERENGEVECHT" MMwwp Majesteit ga toch Hier gaat „Der Alte" memoires schrijven AL f500 VOOR CADEAU IRENE Vijftienhonderd Carlisten naar Rome BINNENKORT VERKLARING DOOP IRENE Per fiets ter bruiloft Twee nieuwe vindingen DAGBLAD VOOR ZEELAND BELGISCH BLAD: Noordelijke wind Pathet Lao uit nieuw kabinet? Camping-show JAPONNEN EN TAILLEURS PALERMO Kostuums voor 10+tot 20- 104e JAARGANG No. 24571 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. a§WW VHM PAS 24 APRIL 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ROMEINEN OVERTUIGD „Als te Rome op 29 april twee grote geslachten, die elkaar in roem en glans evenaren, de Oranjes en de Bourbons, zullen verenigd worden, dan zal over wat een aanleiding tot grote verheugenis kan zijn, allicht de schaduw vallen van een verplichte afwezigheid". Dat schreef gisteren een van de redacteuren van de Gazet van Ant werpen die ook voor ons blad het interview met Carlos en Irene hadden. Het blad voegt eraan toe dat nie mand dit scherper aanvoelt dan prin ses Irene, tenzij wellicht haar moeder en vader. „Het mag onbehoorlijk schijnen voor buitenlanders Nederland raad te ge ven, maar het Huis van Oranje is toch ook een beetje van ons. in de zuidelijke Nederlanden. En geeft de grens die tussen ons ligt niet de nodige afstand om beter de relativi teit der dingen te zien? Is het staatkundige dan zo kwetsbaar of zo alles overheersend. Misschjen wordt over twintig jaar van het Car- lisme niet meer gesproken en zijn wij dan al lang vergeten wie de Nederlandse premier was in 1963. Maar de jongeren van nu, wier hart naar de verloofden uitgaat, zullen dan nog weten dat een prinses de mooiste dag van haar leven Heeft moeten vieren zonder haar geliefde ouders. Ergens onder de vele handige fic ties van het democratische staats recht moet het middel liggen om de moeder in staat te stellen dat te doen, wat de vorstin ontzegd dient te blijven. Ergens, majesteit, moeten pientere juristen paragraaf met paragraaf kunnen beantwoorden en het rechtsadagium vinden dat u toe laat op 29 april onder de gewelven uan Santa Maria Maggiore te staan en uw dochter gelukkig te maken. En het zal daarom geen oorlog worden tussen het fiere Spanje en het Edel Neerlandt Soet. En (bijna) iedereen zal tevreden zijn. Ga toch maar naar Rome, ma jesteit." Op initiatief van dr. J. Gribling uit Nijmegen is gisteren een definitief „.Co mité huwelijksgeschenk prinses Irene'' gevormd. Dit comité deelde gisteravond mee. dat het al ongeveer 500 gulden in contanten heeft ontvangen en dat reeds toezeggingen werden gedaan tot een to taalbedrag van ongeveer duizend gulden. Naast adhesiebetuigingen heeft het uit het gehele land ook veel beledigende brieven en dreigbrieven ontvangen. Per telefoon hebben vele onbekenden verwij ten gemaakt. Dr. Gribling, die zich om deze voor hem onplezierige reacties niet druk zegt te maken, heeft de indruk dat de bijvalsbetuigingen èn de blijken van afkeuring, zowel uit protestantse als ka tholieke kring komen. PRO IRENE Het huwelijk van prinses Irene en Don Carlos is op het ogenblik hét onderwerp van gesprek in Rome. De Romeinse bladen beijveren zich om hun lezers zo uitputtend mogelijk te verhalen hoe de Neder landse kranten toch wel schrijven over de hele prinselijke romance. Diverse uitlatingen in de Nederlandse pers worden geciteerd en op zeer sarcastische en ironische wijze becommentarieerd. Want opval lend is, zo meldt een van onze medewerkers die zich op het ogenblik in Rome bevindt, dat de stemming niet alleen onder de Romeinen, maar ook op het Vaticaan, van terughoudend en kritisch is omgeslagen ten gunste van prinses Irene. De berichten uit Nederland hebben de Romeinen zeer onaangenaam getroffen en het Vaticaan zou zelfs als reactie hierop opdracht gegeven hebben het hu welijk in de Maria Maggiore met grote plechtigheid in te zegenen. In dit licht moet ook de bereidheid van Paus Paulus gezien worden om het jonge paar on middellijk na de huwelijksvoltrekking in particuliere audiëntie te ontvangen. Het zal dan door de H. Vader gezegend wor den. De basiliek, waar de plechtigheid om elf uur Nederlandse tijd aanvangt, geniet exterritoriale rechten en geldt wettelijk als Vaticaans grondgebied. Nu de talloze uitnodigingen om het hu welijk bij te wonen intussen te bestemder plaatse zijn aangekomen, beginnen ook de bedankjes en toezeggingen binnen te druppelen. Voor zover het er gisteren nog naar uitzag, zal er van de familie van de bruid niemand aanwezig zijn. Prinses Irene heeft gisteren met tranen in de ogen verklaard dat zij de hoop heeft opgegeven dat iemand van het ko ninklijk gezin aanwezig zal zijn. „Ik denk niet dat het mogelijk zal zijn. Ik ben heel erg bedroefd", zo zei de prinses. Het Luxemburgse hof, dat nauw ver want is aan de Bourbon Parma's (de echtgenoot van de groothertogin, Felix, is een broer van Carlos' vader, Xavier), heeft intussen verklaard niet aan de fees telijkheden te zullen deelnemen, omdat het' ..de ouders van de bruid niet wil af vallen". Kringen uit de omgeving van de Bel gische koninklijke familie in Brussel zei den gisteren dat koning Boudewijn en HET PERSONEEL van de „Union Miniè- io" in Katanga, dat sinds 17 april in sta king was, heeft het werk hervat. DE FAMILIE Bourbon-Parma gaat bin nenkort nog een huwelijk vieren, nl. dat van prins Guy, neef van Don Carlos, met Brigitte Peu-Duvallon, dochter van een ex-hoofdcommissaris van politie. TOT NIEUW Bulgaars staatshoofd is be noemd vice-premier en leider van de boerenpartij Gueorgui Trajkov. ELF LANDMIJNEN en 17 brisantgrana- ten zijn gisteren door de Mijnopruimings- dienst in Den Haag uit de grond gehaald. NGO DINH CAN, broer van wijlen pre sident Diem van Zuid-Vietnam en eer gisteren wegens moord, afpersing, onwet tige arrestaties en illegale financiële transacties ter dood veroordeeld, heeft om gratie gevraagd. BIJ HET OVERSTEKEN van de straat is een vierjarig meisje in Den Haag door een trekker met oplegger overreden. Zij •overleed ter plaatse. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met op en kele plaatsen nog een bui. Aan de kust enkele mistvlagen. Matige wind tussen noordwest en noord oost. Tamelijk koud weer. Vandaag: zon onder 19.53 uur. Maan op 17.17 uur. Morgen: zon op 5.22 uur. Maan on der 5.27 uur. koningin Fabiola de huwelijksplechtig heid niet zullen bijwonen, „omdat prin ses Irene en Don Carlos de wens hadden geuit, dat de feestelijkheden een parti culier karakter zullen hebben". Van de andere regerende Europese vorstenhuizen wordt evenmin iemand verwacht. Wel aanwezig zullen zijn ex-keizerin Zita van Oostenrijk-Hongarije, de herto gin van Medina van Sardinië, aartshertog Robert van Oostenrijk en diens echtge note. de hertogin van Osuna uit Spanje, Prins Franz Joseph II van Liechtenstein en zijn vrouw, en prins Orsini en prinses Colonna uit Italië. Zij zullen deel uit maken van de ongeveer honderd gasten, voor het merendeel leden van de familie Bourbon-Parma en persoonlijke vrienden van Irene en Carlos. Gisteren is het prinselijk paar in on dertrouw gegaan. Intussen is uit Madrid vernomen dat ongeveer vijftienhonderd carlisten naar Rome zullen gaan om het feest „met hun dynastie" mee te vieren. Aanvankelijk zouden vijfduizend carlisten en met hen sympathiserenden de reis naar de Eeuwi ge Stad willen maken, maar een derge lijk massa-transport is moeilijk te reali- iren. Dinsdagmiddag zullen prinses Irene, Don Carlos en diens vader, moeder, oers en zusters, met een chartervlieg tuig naar Rome vliegen. Een woordvoerder van Don Carlos heeft gisteravond meegedeeld, dat „het mogelijk is dat Don Carlos en prinses Irene de massabijeenkomst van de car listen op de Montejurra op 3 mei zullen bijwonen". „Wij weten niet waar zij naar toe zul len gaan na hun huwelijk, maar ik ge loof dat zij naar een van hun kastelen in Frankrijk zullen gaan en over de Spaans-Franse grens zullen komen, indien zij mochten besluiten naar Montejurra te gaan", zo zei hij. Als gevolg van de besprekingen tussen kardinaal Alfrink en het moderamen van de generale synode van de Ned.- hervormde kerk, zal zeer spoedig een gezamenlijk communiqué worden uit gegeven over de overgang van prinses Irene naar de Katholieke Kerk. Het schijnt wel vast te staan dat prinses Irene „sub conditione", dat wil zeggen onder voorwaarde, begin januari te Rome door kardinaal Alfrink is her doopt. Daarnaast zal in het communiqué ook opening van zaken gedaan worden over de redenen die tot geheimhouding heb ben geleid. Naar verluidt is het ge sprek tussen moderamen en kardinaal Alfrink tot volledige bevrediging van beide partijen verlopen. Prinses Irene is herdoopt met de for mule „indien gij niet gedoopt zijt. doop ik uDe herdoop bleek noodzake lijk te zijn, omdat prinses Irene des tijds in Londen gedoopt is door ds. Van Dorp. Deze behoort tot een sekte, waar van ook de Ned.-hervormde kerk zich distantieert. De doop in deze sekte wordt ook door de hervormden niet als geldig beschouwd. In het algemeen wordt door katholieken de doop in de meeste protestantse kerken wel als gel dig beschouwd. In het gesprek, waaruit duidelijk is ge bleken dat beide partijen de onderlinge verhoudingen zo zuiver mogelijk wen sen te houden, is de wens naar voren gekomen, klaarheid te scheppen over de erkenning der doop door de verschil lende kerken. Er is van de zijde van het Nederlandse episcopaat een studie opdracht over dit onderwerp gegeven. (Van onze Haagse redactie) Twee ondernemende jongemannen uit het Zuid-Hollandse Kwintsheul - Jan Mulder en Frits Tabben - gaan fietsend naar het huwelijk van prinses Irene op 29 april a.s. in Rome Woensdagochtend zijn zij vertrokken in de hoop nog tijdig in „de eeuwige stad" te arriveren. Dat kan als zij in zeven dagen tijds gemid deld 250 kilometer per dag afleggen Frits Tabben zal dat zeker wel lukken. Hij heeft destijds met een andere vriend uit Kwintsheul per fiets naar Nieuw- Zeeiand willen rijden. Door pech is deze reis toen tot hun spijt in Turkije moeten eindigen. Het Deense zangduo Grethe en Joergen Ingmann, dat het vorige Eurovisie-songfestival heeft ge wonnen, is een paar dagen geleden uitgebreid tot een tro. Grethe heeft nl. het leven geschonken aan een dochtertje. Duidelijker dan wat ook vertelt deze foto, gemaakt in een kraam kliniek in Kopenhagen, hoe ge lukkig en trots de muzikale ou ders met hun aanwinst zijn. In de tuin van ex-bondskanselier Adenauers villa Rhoendorf bij de Drachenfels is een werk-pavil- joen met een geweldig uitzicht gebouwd, waarin „Der Alte" zijn memoires zou gaan schrijven. Vol gens geruchten zijn de ramen van kogelvrij glas en wegen zij 480 kliogram per stuk. De AVRO en de KRO zullen als dit technisch mogelijk zal zijn, een recht streekse televisiereportage van de huwe lijksplechtigheden in Rome verzorgen. De beide omroepen hebben met het oog hierop langs de gebruikelijke kanalen contact opgenomen met de Italiaanse televisie en tevens de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen op grond van het televisiebesluit om extra zendtijd gevraagd BELEDIGEND" De Christelijke Oranjegezinden in Bunschoten-Spakenburg hebben zich te gen een t.v.-reportage van het huwelijk van prinses Irene gekeerd. Zij vinden een dergelijke uitzending „beledigend voor ons koninklijk huis, de regering en het gehele Nederlandse volk". Dit blijkt uit een telegram, dat de afdeling Bun schoten-Spakenburg van de bond van christelijke oranjeverenigingen aan het hoofdbestuur van deze bond heeft ge zonden. De christelijke oranjeklanten vinden zelfs dat er „met kracht" moet worden geprotesteerd tegen zo'n uit zending (Van onze verslaggever) „Wij zullen zorgen tijdig gereed te zijn als de kleurentelevisie van de grond komt juist zoals wij van 1948 af klaar stonden voor de enkele jaren later begonnen op mars van de zwart-wit televisie". Deze verzekering gaf ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken gistermiddag aan de aandeelhoudersver gadering, gehouden in de Philips Jubi- leumlial in Eindhoven. Reeds dit najaar zullen vanuit de nieuw in te richten studio voor kleuren-t.v. in het natuurkundig laboratorium te Waal- re proefuitzendingen beginnen. Deze zul len eenmaal per maand, gedurende een uur worden gegeven. Voor het testen van de beelden zullen honderd Philips-em- ployé's in Eindhoven en omgeving met kleuren t.v.-ontvangers worden ingescha keld. (Voor een verder verslag van ir. F. J. Philips' rede over de televisie zie elders in dit blad). Het zal echter nog wel jaren duren voor kleuren-televisie op de markt zal komen. Dit is voor Philips echter geen ramp. Immers, op een vraag van een van de aandeelhouders werd door ir. F. J. Philips toegegeven, dat de N.V. op dit moment niet volledig in staat is om aan de vraag van (zwart-wit) televisietoestel len te voldoen. Ir. Philips vroeg de vergadering ook nog aandacht voor een andere nieuwe ontwikkeling; n.l. die van de video-re corder. Dit is een magnetische bandre- (Advertentie) TE TILBURG BREDASEWEG 287 Off. dealers en adviseurs van GOVERNOR- en CABANON- BUNGALOWTENTEN LUCHTBEDDEN f 19.95 SLAAPZAKKEN f 18.75 BREDASEWEG 287 TILBURG (naast Witte Klooster)# Gisteren zijn twintig bevelvoerende ge neraals uit heel Laos naar de hoofdstad Vientiane gekomen om hun steun toe te zeggen aan het rechtste revolutionaire comité, dat zich afgelopen zondag van de macht in het land heeft meester gemaakt. Daarmee zijn de rebellen heel wat ste viger in het zadel komen te zitten. Wat er met premier Soevanna Phpema gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Naar verluidt zou de neutralistische eerste-minister zijn functie mogen be houden op voorwaarde, dat hij de com munistische Pathet Lao uit de nieuwe, door hem te formeren regering zal we- :n. Phoema zou zich inmiddels volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken Butler, bereid verklaard hebben als pre mier aan te blijven. Butler noemde de situatie in Laos nog onzeker en verklaar de, dat Phoema nooit als premier was af getreden. Koning Savang Vatthana heeft Enge land gisteren verzocht de conferentie van Genève bijeen te roepen om de crisis in zijn koninkrijk te bespreken. Ook Rus land. dat met Engeland verantwoordelijk is voor de uitvoering van het neutrali teitsverdrag. heeft een dergelijk verzoek van de koning gekregen. Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja heeft eveneens om een bijeenroeping van de Geneefse conferentie gevraagd, omdat volgens hem de rechtste staatsgreep in Laos ..een situatie heeft geschapen, die uitermate gevaarlijk is voor de vrede in geheel zuidoost-Azië". In Thailand kampt men met dezelfde zorgen. „Wat er in Laos gebeurt zal van in vloed zijn op Thailand en al zijn buursta ten". aldus de Thaise minister van Bui tenlandse Zaken. „Sommige landen", zo ging hij voort, .denken, dat zij het recht hebben zich met de zaken in Laos te bemoeien, omdat zij dat land hulp verstrekken. De com munisten hebben de overeenkomsten die de neutraliteit van Laos moeten waar borgen meer dan duizendmaal geschon den. Maar deze (westelijke diplomatieke) vertegenwoordigers hebben geen hand uitgestoken om aan die schendingen een eind te maken". corder, die het electronische t.v.-signaal vastlegt. Tot nu toe werd de video-recor der gebruikt als middel om programma's voor t.v. uitzendingen van te voren vast te leggen. Philips ontwikkelt thans een geheel nieuw apparaat, dat op veel grotere schaal zal kunnen worden toegepast. Bij voorbeeld in de geneeskunde, alsook voor het onderwijs. Deze video recorder zal ook een belangrijk hulpmiddel kun nen zijn bij het opbouwen en versprei den van educatieve programma's en do- cumentatie-materiaal. Het „plumbicon" is weer een nieuwe ontwikkeling van Philips. Dit is een te- levisie-opneembuis, te beschouwen als het electronisch oog van de televisie-ca mera. Dit „plumbicon" kenmerkt zich door een grote gevoeligheid. Zelfs bij mi nimale belichting verkrijgt men er een bijzonder goed beeld mee. Dit biedt on dermeer het grote voordeel, dat de ar tiesten in de studieo's in de toekomst niet meer behoeven op te treden in het ver blindende en hete licht van de schijn werpers, die thans nog gebruikt moeten worden. Bovendien is het „plumbicon" klein van formaat en daardoor gemakken lijk hanteerbaar. Daarbij is het ook ge schikt voor kleurenopnamen. Ook daarom is het kleine volume van groot belang, omdat in de kleuren-camera drie opneem- buizen nodig zijn. (Advertenties) ontvangen een buitenlandse col- ZOJUIST prachtige lectie Korte snéde jasjes v-a. f 68.50 Lange suède mantels v.a. f 137, VVsa'/JL Breda - Tilburg - Den Bosch De verloofde van prinses Irene, Don Carlos, heeft opge biecht dat het geen liefde op het eerste gezicht was die Irene en hem tezamen bracht. Irene, aldus Don Carlos, „was voor mij de weinige ke ren dat ik haar zag. een van de vele koninklijke personen. Lang geleden hebben we elkaar na tuurlijk wel eens op recepties en zo gezien". „Ik leerde haar pas goed kennen", aldus Don Carlos, „tij dens de stieregeevechten van verleden jaar in Pamplona. Zij zat in de loge naast de mijne. We zagen elkaar wel, maar kon den niet praten omdat tussen beide loges een gang was. Ik riep naar Irene: „Ik zie u straks wel". Maar na de corri da kon ik haar niet meer vin den". „Misschien", zei hij, „wachtte ze wel op me, maar ik werd opgehouden door Spanjaarden die mij hadden herkend". In de zomer van het vorig jaar ontmoetten Irene en Don Carlos elkaar opnieuw, aan de Italiaanse kust. Mijn vader, ver telt hij verder, heeft er een bui ten. Irene verbleef in de buurt, en ik belde haar op en vroeg of ik eens aan mocht komen. Toen ik aankwam vroeg Irene hoe ik het maakte en of ik niet mee wilde gaan waterskiën. Zo leerden we elkaar kennen en ontdekken. We bleven contact houden. Irene had juist haar Spaanse studie afgemaakt en dus schreven we elkaar in het Spaans. En in januari kwam ze naar Spanje. Ik raakte op haar verliefd en we ontdekten dat het wederzijds was. Ik denk dat ik op haar verliefd was ge worden zonder het eerder te hebben opgemerkt". De prinses bleef een hele maand in Spanje, aldus vertel de Don Carlos verder. „Zij trok door heel Spanje en ik reisde haar in mijn auto na en pro beerde aan de aandacht van de pers te ontsnappen. We wilden toch onze verloving nog niet aankondigen. Al heel lang had Irene belangstelling voor de Katholieke Kerk, sinds het eind van het vorig jaar alvorens naar Spanje te gaan. Misschien had dit onbewust iets met mij te doen, maar ik geloof het niet". Don Carlos zei vervolgens dat koningin Juliana het klaar blijkelijk beter had gevonden mee te delen dat er geen ver loving was, om de speculaties in de pers te ontzenuwen dat (nadat was meegedeeld dat Irene katholiek geworden was) ze op het punt stond zich te verloven met een Spanjaard. „Irene had haar elke dag ge beld en ik geloof dat ze zelf half geloofde dat het waar was" aldus Don Carlos. De prins, die van plezier glimlacht als hij spreekt over zijn prinses Irene, wordt ern stig als hij het heeft over pers berichten dat hij Irenes geld zou willen gebruiken voor de carlistenbeweging in Spanje. „Ik heb koningin Juliana nooit om Irenes bruidschat ge vraagd. M(jn ouders behoren tot de rijkste bezitters van on roerend goed in Frankrijk. We hebben ook bezittingen in Oos tenrijk en ik ben de eerste erf genaam". otLtCTIEKLED/NG Kostuums voor de men in de dop. Met meesterhand gesneden, helemaal naar zijn moderne smaak. Mat lange pantalon, schuine klepzakken en lange zij- splitten. In zwart-witta pepita of Prince de Galles ruiten. AMSTERDAM BREDA 'EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1