uwsen Hannover schatting Messe trekt naar miljoen mensen 2.95 RassenreS op New Yorks Expo Maandag start proces tegen handlangers van Eichmann 133T KREYMBORG-TIP 7cpeka Geen vuurwapens voor personeel pompstations Oud-minister J. de Pous nieuwe S.E.R.-voorzitter z-getuige HBERTS LONS ONDERGOED Schoolboekjes in gebreke Duizenden Ambonezen gaan demonstreren in de residentie Moet ds. Bos veld ruimen? MEUWSEN SPEELT HET KLAAR Justitie breekt hoofd met zaak belastingfraude 2 STUKS Onrustige Zenuwen? Dr. L. de Jong over oorlogshistorie Herdenkingsdag republiek Zuid-Molukken Geef Moeder een Conflict protestantse militaire zie/zorg Soldaat gedood bij ongeluk met jeep Meisje verstopte zich onder lijken Ons land kan zich hogere prijzen niet meer permitteren degelijkheid cn kwaliteit te paren aan fantasie en jeugdig élan. U ziet dat o.a. in de nieuwe collectie sportcolberts en pantalons. colberts v.a. 79)50 pantalons v.a. 49)50 u kunt uitstekend terecht bij ieuwsgierigen) de weg •rken wijzen. Een mar- dat het belang van ■trie nog eens onder ELANCA) 6 uur, vrijdags uur. goederen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 APRIL 1964 Bonds kanselier Erhard zal zondag: 26 april de grootste internationale jaarbeurs van West-Duitsland openen. Als de poorten van het ongeveer 600.000 vierkante meter grote tentoonstellings terrein 10 dagen later, op 5 mei 1964 weer gesloten worden, zullen waarschijnlijk meer dan één miljoen bezoekers de 18e „Hannover Messe", de beurs van de su perlatieven gezien hebben. Nauwkeurige getallen heeft het jaarbeursbestuur niet bekend gemaakt. Men wil vermijden, dat nog meer „kykers" de haastige experts uit de gehele wereld in de weg lopen. Van de 5700 exposanten uit alle vak groepen en branches van industrie, tech niek cn ambacht zullen meer dan 1300 vertegenwoordigers van buitenlandse fir ma's uit 28 landen zijn. Tezamen met de landen, die alleen met officiële informa tiestand vertegenwoordigd zijn, telt men 36 naties op de Hannover Messe. Alleen in de laatste vijf jaar is het aandeel van de buitenlandse exposanten met meer dan 80 procent gestegen. Daarmee heeft de Hannover Messe, die eigenlijk is samen gesteld uit een groot aantal elkaar aan vullende vakbeurzen, in internationale vakkringen een enorme betekenis gekre gen. Tienduizenden inkopers, die ook dit jaar weer uit meer dan 100 landen zullen komen, leveren daarvoor het bewijs. Rond 371000 vierkante meter van het reusachtige jaarbeursterrein zijn overi gens overdekt. Behalve de 21 hallen en drie jaarbeursgebouwen is er nog onge veer 228.000 vierkante meter open terrein. Direct daaraan grenzend vindt men par keerplaatsen voor 40.000 auto's en een vliegveld, waarop vooral de luchttaxi's zullen landen, die de gasten van en naar de internationale, tijdens de beurs bijna overbelaste luchthaven van Hannover brengen. Bij de buitenlanders staat op de eerste plaats evenals „vorige jaren Frankrijk met 285 exposanten. Daarna volgen En geland met 169, de VS met 143, Oostenrijk met 138, Zwitserland met 129, Nederlpnd met 89, alsmede Italië en Zweden met 80 firma's. Het zwaartepunt van de beurs 1964 ligt zoals altijd op de machine- en apparaten- industrie. 1720 exposanten behoren tot deze groep. De elektrotechnische indu strie is met meer dan 1300 firma's ver tegenwoordigd. de kantoormachine-in dustrie met 626, de bouwtechniek met 454 en gereedschappenindustrie met 221 ex posanten. Daarna volgen instrumenten en optiek (201). ijzer- en staalindustrie (187) cn de chemische en kunststofindustrie (155). Uit de verbruiksgoederenindustrie zonden 760 deenemers hun produkten naar de Jaarbeurs 480 Firma's tonen porcelein, keramiek, glas-, metaal- en galanteriewaren. En dan zijn in het ge bouw waar ook de speciale expositie „gute industrieform" wordt gehouden, fabrikanten van horloges, sieraden (Advertentie) 280 en huishoudelijke en andere zilverwaren vertegenwoordigd. Samenvallend met de Hannover Messe wordt op het terrein van de luchthaven Hannover van 24 april tot 3 mei ook weer de Duitse luchtvaartshow gehouden, waaraan beroemde fabrieken van de bin nen- en buitenlandse luchtvaartindustrie deelnemen. Voor de eerste maal zullen de Duitse ontwikkeling van een verticaal startende machine en de Duits-Franse co productie van het verbeterde transport vliegtuig „Transall" aan het publiek wor den voorgesteld. Behalve deze tentoonstel, ling zullen er in Hannover talrijke vak congressen plaatsvinden, die deze stad voor experts 10 dagen lang tot een mid delpunt van de wereld zullen maken. De zaak van de Wassenaarse autohan delaar Van der M., tegen wie verdenking van belastingontduiking is gerezen, gaat de justitiële autoriteiten veel hoofdbre kens kosten. Het is een zeer moeilijke zaak. volgens de heer Sissingh, hoofd van de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (F.I.O.D.) te Amsterdam, die het onderzoek leidt, en de Haagse officier van justitie, mr. E. van der Schans. Het staat voor de F.I.O.D. vast, dat er is ge knoeid bij het filiaal van de heer v. d. M. in Arnhem. De directeur van dit fi liaal, de heer P., die door de heer v. d. M. ontslagen was, werpt de schuld op zijn vroegere werkgever, maar deze houdt vol dat de knoeierijen buite'n zijn mede weten zijn geschied. De zaak wordt er niet eenvoudiger op door het ontbreken van getuigen. Het wordt op deze fnanjer voor de justitie een zware opgave uit te maken wie de waarheid spreekt. In het belang van het onderzoek is de inverzekeringstelling van de verdachte v. d. M. inmiddels voor twee dagen ver lengd. Op het ogenblik gaat het er voor de F.I.O.D. om voldoende gegevens te verkrijgen, opdat de rechtercommissaris tot verlenging van bewaring kan beslui ten. Een reusachtig tandwiel, het sym bool van de Hannover Messe. oinyiei i./o Lange Delft 60-62 Middelburg Walstraat 84 Vlissingen Karrestraat 2, Breda sterke katoen in getrokken naald Singlet 1.75 Slip 1.75 AStr (Van onze Haagse redacteur) Door de recente overvallen op benzine stations te Zevenaar en Maarssen is het overleg tussen de grote oliemaatschap pijen over de beveiliging van hun verkoop punten langs de Nederlandse autowegen de benzinestations versneld. Daar bij gaan de gedachten uit na.ar uitbrei ding van het aantal stations dat met kluizen is toegerust. Men voelt er voor hands niet voor de bemanning van de benzine-stations met vuurwapens uit te rusten. Een woordvoerder van een der grote oliemaatschappijen wees ons erop, dat kennelijk nog niet genoegzaam bekend is dat vele stations al kluizen bezitten. Ook de overvallen stations in Zevenaar en Maarssen bezaten kluizen. De buit was daar dan ook gering. „Men moet weten dat overvallen op stations met kluizen de moeite niet waard zijn", aldus de woord voerder. Het is een ervaring die op de Amerikaanse praktijk gebaseerd is. Het overleg gaat nu met name over de vraag, of men zal besluiten van zonson dergang tot zonsopgang alleen gepast geld te accepteren. Dit gepast geld verdwijnt dan onmiddellijk na ontvangst in de kluis en is dan verder ongrijpbaar. Op de ben- Advertentie) Mijnhordt's Zenuwtabletten^ Hét Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie heeft een plan in voorbereiding om van jaar tot jaar telkens een andere figuur uit de verzetsstrijd bij de jaar lijkse 4-meiherdenking naar voren te brengen. Dat heeft dr. L. de Jong, direc teur van dit instituut meegedeeld. Dr. De Jong was van mening, dat een dringend beroep op de overheid moet worden gedaan om de betekenis van de mei-herdenking op de scholen meer in gang te doen vinden. Hij had de indruk dat de belangstelling bij de schooljeugd groter wordt, ook al omdat men telkens weer geconfronteerd wordt met namen van verzetshelden, vermeld op straat naamborden of als ,de jeugd deelneemt aanstille tochten. Dr. De Jong betreurde het, dat in de leerboekjes op de scholen nog zo weinig aandacht wordt besteed aan de geschiedenis van de tweede we reldoorlog. En als het al gebeurt dan vaak in sterke zwart-wittekening. Van de jaren '33 tot '39 wordt bijvoorbeeld meestal alleen verloving en huwelijk van prinses Juliana vermeld, maar van de op komst van het nationaal-socialisme of de crisisjaren weet men niets of nagenoeg niets, aldus spreker. Het instituut over weegt voorts om mappen *net gegevens over de bezettingsjaren samen te stel len. (Van onze Haagse redacteur) Het veertienjarig bestaan van de „Re publiek der Zuid-Molukken" zal door de leiders van deze organisatie van Ambone zen in Nederland worden aangegrepen tot het houden van een grote herdenkings bijeenkomst. Deze bijeenkomst wordt op zaterdag 25 april aanstaande in de Haagse „Hout- DE NOORSE regering wil een algemeen verplicht staatspensioen invoeren. (Advertentie) Ze heeft hem nodig! Voor haar parfum, haar eau de cologne, haar lotion. Geef haar een STEP voor de finishing touch van haar charme. (Van onze Haagse redactie) Het zich steeds meer toespitsende con flict inzake de kwestie van de protestants militaire geestelijke verzorging en het atoompacifisme, heeft nog niet geleid tot ontslag of vrijwillige terugtrekking van legerpredikanten uit de krijgsmacht. De minister van Defensie wil zich, sinds hij zijn standpunt kenbaar heeft gemaakt, zover en zoveel mogelijk houden buiten verdere conflicten tussen het moderamen van de generale synode der Nederlands- hervormde kerk en de commissie voor interkerkelijk overleg in overheidszaken militair (C.I.O.-M.). Niettemin kan wor den verwacht dat de minister in zijn bin nenkort te verwachten memorie van ant woord op zijn begroting aan de Eerste Kamer ^opnieuw n.a v. gestelde vragen op de gerezen moeilijkheden zal ingaan. Het moderamen heeft het C.I.O.-M. een soort ultimatum gesteld. Het moderamen wil dat het C.I.O.-M. niet langer steun verleent aan het beleid van de hoofd- legerpredikant ds. Bos. Anders zal het moderamen niet langer met het C.I.O.-M en de hoofdlegerpredikant willen samen werken, hetgeen dan tevens het einde zal betekenen van de interkerkelijke samen werking op het gebied van de protes tants-geestelijke verzorging in het leger Zoals bekend slaat het moderamen blijkens zijn befaamde rapport inzake de kernwapenen afwijzend tegen een oorlog met gebruik van atoomwapens. In zijn uiterste consequenties betekent dit stand punt een oproep tot dienstweigering. Met belangstelling wordt thans afge wacht of het door het moderamen onder druk gezette C.I.O.-M. nu alsnog de mi nister van Defensie zal adviseren ds. Bos uit zijn functie van hoofdlegerprecTikant te ontzetten. rusthallen" gehouden. Er worden plm. 6000 Zuid-Molukkers uit alle delen van het land verwacht. In politieke kringen beschouwt men de ze massale manifestaie als een poging de idealen van de R.M.S. nog eens uitdruk kelijk onder de aandacht te brengen, nu de verstandhouding tussen Nederland en Indonesië er sinds het bezoek van minis ter Soebandrio van buitenlandse zaken weer zoveel beter op geworden is. Er is de leiders van de R.M.S. alles aan gele gen. juist nu hun mensen achter het ideaal van een vrij Ambon verzameld te houden. Dit te meer, nu het aantal Am bonezen dat liever naar Indonesië terug keert de laatste tijd blijkt toe te nemen. Met spandoeken en drumbands zal men vanuit de Haagse binnenstad opmarche ren naar de Houtrusthallen. Tijdens deze tocht zullen op buitenlandse ambassades en consulaten petities worden aangeboden, onder meer aan de Indonesische ambas sade. zine-stations zelf is er namelijk niemand, die over een sleutel van de kluis beschikt. Wanneer het gepast-geld-systeem door gevoerd zal worden, zal er geen wissel geld in de stations meer voorhanden zijn. Toch hoeft op deze wijze het dienstbetoon 's nachts niet of nauwelijks verminde ring te ondergaan. Wel zal het bij dit systeem moeilijk of onmogelijk worden banden en soortgelijke benodigdheden te verkopen, aangezien hier doorgaans grote re bedragen mee gemoeid zijn waarvoor, over wisselgeld zou moeten worden be schikt. Over de te treffen maatregelen hopen de oliemaatschappijen binnenkort geza menlijk nadere mededelingen te doen. Gisteren is de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. A. Schoonvelde uit Koekange, behorend tot de afdeling lichte luchtdoel- artillerie mobiel, te Wezep bij een onge val om het leven gekomen. De militair was na schietoefening op de Oirschotse heide met zijn jeep na het nemen van de bocht even in aanraking gekomen met de rechter wegberm. Ver moedelijk heeft S. toen te sterk naar links gestuurd, zodat de aanhanger van de jeep een boom raakte. De jeep sloeg om en S. werd ter plaatse gedood. De drie an dere inzittenden bleven ongedeerd. De 55-jarige mevrouw Dunia Wassersz- troem, een in Rusland geboren jodin, die nu in Mexico woont, heeft gisteren ii het Auschwitz-proces in Frankfort als ge tuige verklaard, dat Wilhelm Boger, een der voornaamste beklaagden in dit proces, eens een appel afpakte van een kind, het hoofd van het kind tegen een muur verpletterde en daarna de appel opat. Zij werd toen gedwongen het bloed van de muur af te wassen. Daarvoor had zij gezien, dat het kind, vier of vijf jaar oud, tezamen met andere kinderen met een vrachtwagen het kamp was binnen gebracht. Zij verklaarde dat 25 gevangenen over leden nadat dezen in haar bijzijn door Boger aan de „Boger-schommel" waren „verhoord". Boger zei hierop tegen zijn rechter: „Die zaak met het kind is een monster achtig verzinsel" Mevrouw Wasserztroem vertelde ver volgens, dat zij eens een geheel verminkt meisje had aangetroffen onder een sta pel lijken Het meisje zei tegen haar: „Ik wil niet langer bij de levenden 'olij ven, ik wil bij de doden zijn". Het kind stierf dezelfde dag. Mevrouw Wasserztroem zei dat haar echtgenoot in het kamp was vergast. Zij had zijn kaart gevonden, waarop de let ters S.B. stonden wat betekende, dat hij een ^Sonderbehandlung" had onder gaan. Toen ze hierbij haar tranen niet kon bedwingen zei een SS'er tegen haar: „Je hebt geen man nodig. Je wordt ook vergast". Op een bijeenkomst van de Nederland se vereniging voor inkoopefficiëncy In Utrecht, is het onderwerp „prijsontwik keling" besproken door o.a. drs. W. Drechsel, directeur prijzen van het mi nisterie van Economische Zaken. Hij betoogde dat de loonstijgingen vooral de afgelopen vi.if jaar uitgegaan zijn boven de produktiviteitsverhoging. Toch achtte de regering de recente diep- ingrijpende loonopêratie verantwoord, onder meer omdat zij het unieke overleg tussen werkgevers en werknemers in Ne derland niet onmogelijk wilde maken, omdat zij zwarte lonen wilde witten en omdat de produktiviteit nog steeds toe neemt. aldus de heer Drechsel, die hier aan toevoegde, dat deze operatie echter de „trekpaarden van onze economie", export en investeringen, niet in gevaar mag brengen. Nederland is voor 34 pro cent van zijn nationale inkomen van ex port afhankelijk en een land als West- Duitsland bijvoorbeeld maar voor 19 pro cent. Uit het feit dat het peil van de Nederlandse exportprijzen sinds 1958 vrij wel onveranderd is gebleven, leidde de heer Drechsel af dat Nederland zich ken nelijk geen hogere prijzen kan permitte ren. Vandaar ook, dat de overheid erop zal toezien dat de spelregels van het loon- en prijsbeleid worden nageleefd en dat zij deze naleving zo nodig zal afdwingen met prijsmaatregelen. Hij drong aan op een goede samen werking tussen overheid en bedrijfsle ven en op zelfbeheersing door alle groe peringen. De heer B, Buitendijk, directeur van de Nederlandse Consumentenbond, zei dat vooral aandacht besteed moet worden aan de distributiekosten. Volgens hem die na de eigenlijke gemaakt, 60 procent maken de kosten, fabricage worden van het totaal uit. Concurrentie noemde hij het meest ef ficiënte middel om de prijzen in de hand te houden. Hij bepleitte onder meer op heffing van de winkelsluitingswet. De heer Buitendijk uitte ook bezwaren tegen de huidige vestigingswet. Volgens de heer A. C. Dijkers, hoofd inkoop van het concern Smit en Co. transformatoren n.v., missen de meeste consumenten de gespecialiseerde kennis en objectiviteit, die nodig zijn voor ver standig inkopen. Vaak is er sprake van een emotionele gehaastheid en een on redelijke nonchalance. Daarbij komt, al dus de heer Dijkers, dat veel consumen ten geïnfecteerd zijn door de statusziek- te en taboes hebben, die zij menen te moeten respecteren. De consument, aldus de heer Dijkers, staat als eenling zwak tegenover de soms zeer machtige verkooporganisaties van grote ondernemingen en combinaties van detaillisten en een haast onoverzichte lijke markt met verticale prijsbindingen, margeconcurentie enzovoort. Daarom heeft de consument volgens hem meer en betere voorlichting, versterking van zijn zelfbewustzijn, besef van zijn rechten en de bevoegdheid die rechten uit te oefe nen, nodig. Voor en tijdens de opening van de wereldtentoonstelling in New York hebben tegenstanders van de segregatie op en bij het terrein gedemonstreerd tegen de rassen scheiding. Op de foto zien we hoe een vrouwelijke demonstant door politiemannen wordt weggevoerd naar een gereedstaande politie auto. (Advertentie) Maandag begint in Frankfort het pro ces tegen twee voormalige medewerkers van Adolf Eichmann. Twintig jaar geleden, toen Hitiers „vesting Europa" aan alle kanten in eenstortte, sloegen drie trouwe volge lingen van de Führer hun hoofdkwar tier op in Boedapest, om daar de groot ste progrom in de geschiedenis te orga niseren. Een van hen, Adolf Eichmann, werd in 1962 na een proces in Israël, terecht gesteld. De andere twee waren Eichmanns plaatsvervanger. Hermann Krumey, en zjjn juridische adviseur, Otto Hunsche. Zij hebben in het naoorlogse West- Duitsland nooit de móeite genomen hun ware identiteit te verbergen en gelden daar als respectabele burgers. De 59-jarige Krumey is korte tijd afdelingshoofd van de Duitse vluchte- lingenpartij geweest. Hunsche. 52 jaar oud. heeft na de oorlog een advocaten praktijk opgenomen. Beiden worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 437.402 Hongaarse joden in 1944. Volgens de aanklacht deden Krumey en Hunsche hun werk zo goed, dat zij erin slaagden binnen zes weken in mei en juni 1944 praktisch alle joden van het Hongaarse platteland op te sporen en hen naar Auschwitz te stu ren. Zij onttrokken zelfs treinen aan het Duitse leger in Rusland om het vervoer naar Auschwitz op gang te houden. De aanklacht zegt dat zij deze actie uitvoerden in weerwil van de oppositie van de Hongaarse regering onder admi raal Horthy. Het ingrijpen van de ad miraal en de nadering van het Russi sche leger konden slechts het leven van de joden in Boedapest redden. Ook zou den de beklaagden vaak uit hebzucht hebben gehandeld. Volgens de openbare aanklager lever den Hunsche en Krumey hun slachtof fers aan hun beulen uit, na hen ontdaan te hebben van geld, juwelen en andere waardevolle artikelen. Zij zouden tegen het einde van de oorlog van plan zijn geweest de raz zia's stop te zetten en het leven van de Hongaarse joden te ruilen voor 10.000 vrachtauto's van de geallieerden De ruil ging niet door en de joden moes ten hiervoor met hun leven betalen. Een joodse journalist. Joel Brand, dfe deel heeft genomen aan de mislukte be sprekingen met de staf van Eichmann, is genoemd als getuige in het proces. (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) zal vandaag drs. J. W. de Pous, de vorige minister van Economische Zaken, als nieuwe voorzitter voordragen. Verwacht wordt dat binnen enkele weken het ko ninklijk besluit zal afkomen, waarin drs. De Pous als zodanig wordt benoemd. Drs. De Pous is onlangs kroonlid van de S.E.R. geworden. Drs. De Pous is 44 jaar. gehuwd en woonachtig in Den Haag. Hij is het jong ste kind uit het gezin van een Aalsmeer- se bloemenkweker. Drs. De Pous is lid van de Christelijk-Historisch Unie. In het kabinet-De Quay was hij minister van Economische Zaken, in welke functie hij zich vooral naam heeft verworven als prijsbewaker. Met zeer strakke hand voerde hij een prijsbeleid, dat in werk gevers- en middenstandskringen nogal te genstand ondervond en dat nogal eens aanleiding gaf tot verhitte gesprekken op zijn departement. Het is echter mede zijn verdienste geweest, dat Nederland gedu rende zijn bewind niet of in zeer gerin ge mate is aangetast door inflatoire ont wikkelingen in het omringende buiten land. Sinds zijn aftreden als minister is drs. De Pous ambteloos burger met enige commissariaten bij een aantal onderne mingen. Hij staat thans ook op de nomi natie om te worden benoemd tot com missaris bij de K.L.M. Voor zijn toetre ding tot het «abinet-De Quay was hij sinds kort lid van de Raad van State, welke functie hi| moest opgeven toen hij minister werd. In 1953 nam hij het werk van zijn vroegere collega-minister, prof. dr. J. Zijlstra, over als docent in de theoreti sche economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Toen hij minister werd was zijn benoeming tot hoogleraar nog niet afgekomen en eenmaal minister zijn de heeft hij geen gelegenheid meer gehad zijn proefschrift af te maken. Drs. De Pous begon zijn loopbaan als journalist bij het A.R.-dagblad „Trouw", waarmede hij connecties had uit de illegaliteit, waarin hij een actief aandeel had. Later werd hij secretaris van het verbond van DRS. J. DE POUS enige op voordracht protestants-christelijke werkgevers. Drs. De Pous heeft veel publicistische arbeid verricht en geldt als een intelli gent econoom met gezag in praktische en theoretische economische vraagstukken. Hij is doorkneed in de onderhandelings techniek en -tactiek met werkgevers en werknemers. Een verworvenheid, die hem aanstonds bij zijn werk als voor zitter van de S.E.R. zeer te pas zal ko men. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 11