AKKOORD OVER ADVIES AAN MINISTER Compensatie voor hogere huur 1,3 pCt. President Johnson opent W ereldtentoonstelling CARLOS: GEEN CARLISTEN BIJ HET HUWELIJK Wel 500 vrienden Engeland en Rusland wisselen spionnen uit f-EXA DRAKACELGH house of enaiand GEEN DAG VOOR RUZIE Vuurgevecht op Cyp rus Werknemers hadden veel reden tot tevredenheid UITGERUST! HOND HET HAASJE Hier geen animo voor Irene-Carlos-vlaggen? WYNNE voor LONSDALE Wil regering geen directe t.v.-reportage i DAGBLAD VOOR ZEELAND Betogers konden chaos verwekken geen Rusland wil geen lid van GATT worden Belgische artsen en regering praten weer Prinses Christina bij li. Mis in Eindhoven EXCLUSIEF INTERVIEW MET IRENE EN CARLOS Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelver Uitgeslapen? néén... Voor God, Kontngin en Vaderland 104e JAARGANG Uitgave: N. V. Uitg Mij No. 24570 Neerlandia. Directeur: Drs. W A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat ló Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DONDERDAG 23 APRIL 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze Haagse redactie) In de zomerse omgeving van het Noordwijkse strand lieeft de Stichting van de Arbeid gisteravond overeenstemming bereikt over haar advies aan de minister van Sociale Zaken over de compensatie van de huurverhoging. In de hrief aan minister Veldkamp wordt geadviseerd Mej. W. W. A. de Bruyn uit Den Haag is gisteren beëdigd als de eerste vrouwelijke deurwaarder in Nederland. Hier is zij gefoto grafeerd in haar kantoor in de residentie. ~J Compensatie van de 10 of 12 pro- -L cent huurverhoging door toekenning van 1,3 procent loonbijslag (met een minimum van twee gulden per week), voor a. De 23-jarigen en ouderen; b. Kostwinners beneden 23 jaar; c. Gehuwde vrouwen voor zover zij kostwinner zijn. Indien het werknemers betreft, die onder een collectieve arbeidsovereen komst vallen zal geen loongrens gehan teerd moeten worden; voor allen bui ten de c.a.o.'s is een loongrens geadvi seerd van 13.000, waaronder de compen satie moet worden gegeven, en waar boven hij mag worden gegeven. O De mogelijkheid te openen bij het gesprek over de nieuwe contracten in 1965 de bijslag van 1.3 in de basisio nen te verwerken. De Stichting heeft de suggestie gedaan de Sociaal Econo mische Raad in zijn rapport over de loonpolitieke mogelijkheden de vraag te laten beantwoorden cp welke wijze de verwerking van de huurbijslag in de Neen, dit is geen ruimtehond, maar doodgewoon een hond in Helsinki, die bij een ongeluk een achterpoot heeft gebroken. Om te voorkomen, dat het dier het ver band met de tanden zou loshalen, heeft zijn baas voor een rond stijf boord en een muilkorf gezorgd. Gisteren zwaaiden in New York de toe gangshekken van de Wereldtentoonstel ling open. Het sein daartoe werd in Zwitserland gegeven door dr. Jacques Bonanomi, di recteur van het conservatorium in Neuf- chatel. die door op een knop te drukken de tijd doorgaf van de automatische klok in Neufchatel, die als de nauwkeurigste ter wereld wordt beschouwd Toen de knop werd ingedrukt begonnen alle klokken op de wereldtentoonstelling te lopen. In een gestaag vallende motregen werd vervolgens de openingsparade, waaraan tal van muziekkorpsen mee werkten, gehouden. EEN MILITAIR, de 20-jarige G. Blok- horst. is gisteren bij Zeegse (Drente) ver ongelukt toen de militaire wagen waarin hij meereed, tegen een boom reed. VIER* HAAGSE jongens, 16 tot 20 jaar oud, zijn gearresteerd wegens diefstal van 38 bromfietsen. NGO DINH CAN, een broer van wijlen de Zuid Vietnamese president Diem, die was beschuldigd van moord en financiële manipulaties ten nadele van de staat, is gisteren veroordeeld tot de dood door de guillotine. TWEE Afrikaanse studenten in Wenen, die betrokken zijn geweest bij een steak- partij welke als een rassenrel werden uitgelegd, zijn gearresteerd en worden uitgewezen. DE DADER van de roofoverval in het Friese Kubaard, een 20-jarige opperman, die een bejaarde veehouder beroofde, is tot twee jaar veroordeeld, na een eis van één jaar en drie maanden. EEN BREKENDE kabel, waaraan oen zwaar stuk beton hing. was gisteren de oorzaak van een bedrijfsongeval dat de dood van een 33-jarige bouwvakarbeider uit Oss ten gevolge had. Omstreeks het middaguur kwam presi dent Johnson met een helikopter op het tentoonstellingsterrein aan. Hij sprak er een rede uit, waarin hij verkondigde dat de vrede niet alleen bereikbaar is. maar ook naderbij komt. „Als ik het bij het rechte eind heb, dan zullen op de volgen de wereldtentoonstelling de mensen een Amerika zien dat evenzeer verschilt van dat van nu, als wij verschillen in ver gelijking met 1939", zo zei hij Zij zouden een Amerika zien, waarin niemand arm hoeft te zijn, waarin niemand benadeeld wordt door de kleur van zijn huid, zijn overtuiging, zijn godsdienst of zijn af stamming. Zij zouden een Amerika zien dat afrekent met de groeiende vraagstuk ken van overbevolkte steden, onge schooldheid, verminderde nationale hulp bronnen en achteruitgaande nationale schoonheid, en dat het openbaar belang steeds voor zal laten gaan. ,.A1 deze dro men. deze hoop, deze verwachtingen kun nen alleen werkelijkheid worden in een wereld die geen oorlogsdreiging kent. Als wij dat kunnen bereiken ben ik er zeker van dat de sprekers op de volgende we reldtentoonstelling er met vermaak op zullen terugkijken, hoezeer wij de capa citeit en het genie van de mens onder schatten". aldus de Amerikaanse presi dent. Ondanks de grootscheeps voorbereidin gen voor een massale versperring van alle toegangswegen tot de tentoonstel- ling, die leiders van de beweging voor rassengelijkheid hadden georganiseerd, is de opening kalm verlopen. Er waren al vroeg duizenden auto's op weg, maar de politic had geen halve maatregelen ge nomen Vele duizenden manschappen slaagden erin een chaos, zoals de betogers nadelen willen veroorzaken, te voorko men Betogers, die tot het terrein van de tentoonstelling doordrongen, werden gearresteerd. Daaronder waren twee lei ders van de demonstraties. basisionen dient te geschieden, alsmede het kostenaspect te bezien. Ook wensen de werknemersbonden dat een studie wordt gemaakt van de mogelijkheden de bijslagen van 1960 en 1962, sam^n drie procent, in de basisionen te verwerken. In een tevreden stemming somden de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid, ir. Bosma, namens de werkge vers en de heer Roemers, namens de werknemers, gisteravond de hoofdpun ten van het advies aan de minister op. Het was geen dag om ruzie te maken. De vergadering van de Stichting werd in Noordwijk, in het conferentieoord De Baak van het Centraal Sociaal Werkge versverbond, gehouden omdat tot slot gezamenlijk feestelijk gedineerd werd. Ter ere van dr. ir. Bölger, die afgetreden is als voorzitter van het C.S.W.V., de heer Van Mastrigt, die de voorzittersha mer heeft neergelegd bij het C.N.V. en mr. Maurits, die afgetreden is als werk geversvoorzitter van de looncommissie. De meeste redenen tot tevredenheid hadden de werknemersvertegenwoor digers. Zij zijn er niet alleen in ge slaagd het percentage compensatie van 1 tot 1.3 verhoogd te krijgen, doch ook om de weg te openen voor het overleg in de bedrijfstakken de bijslag in de basisionen op te nemen. Dit punt hield werkgevers en werknemers lange tijd verdeeld. De wergevers zijn bijzonder beducht voor de consequenties die de verwerking van de bijslag in de basisionen met zich meebengt. De verwerkingskosten wor den op ongeveer 60 procent berekend, als gevolg van de doorwerking bij tarief- lonen, door hogere premielasten voor pensioenen, en ten >lge van de uit breiding van het a, werknemers dat dan in hun loon een „..ukje compensatie krijgt, met name de jeugdigen. De loon schalen voor de jeugdigen zijn afgeleid van het basisloon dat een volwassen man verdiend. Wanneer de basisionen van de volwas senen worden verhoogd door bijtrekking van de bijslag, dan gaan de lonen van de jeugdigen (die thans geen huurcompen- satie ontvangen met een sprong omhoog. Een andere moeilijkheid brengt het mi nimum van de huurcompensatie mee. Inbouwen daarvan in de basisionen ver stoort de loonschalen en een correctie daarop betekent overcompensatie voor de middengroepen. De uitwerking van de verwerking van de bijslag wordt, nadat de werkgevers er zich zolang tegen hadden verzet, nu aan de S.E.R overgelaten. De Sovjet-Unie wil geen lid worden van de GATT, zo is op de wereldhan delsconferentie in Genève bekend ge maakt. Volgens de Russen dient de GATT al leen de kapitalistische belangen en niet die van de ontwikkelingslanden. De Sov jet-Unie wil de organisatie veranderen in een tariefcommissie van de nieuwe wereldhandelsorganisatie (waarvan de oprichting is voorgesteld door de Sovjet- Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije er waar de westerse landen tegen zijn). De Russen menen dat slechts een we reldhandelsorganisatie van de Verenigde Naties, die universeel en autonoom moet zijn en moet beschikken over grote macht handelsaangelegenheden, kan beant woorden aan de behoeften van de ont wikkelingslanden en de handel tussen alle landen kan bevorderen, vooral de handel tussen de ontwikkelingslanden en de socialistische landen. (Van onze verslaggever) Tienduizenden oranje vlaggetjes met de afbeeldingen van prinses Irene en van prins Carlos liggen in de ma gazijnen van een aantal grootwinkel bedrijven en bij inkoopcombinaties te wachten op kopers, die wellicht nooit zullen komen. Met de produktie van vlaggetjes werd door een fabrikant in Dokkum on middellijk begonnen na het bekend worden van de verloving. Toen was er animo genoeg voor het doen van bestellingen, maar thans willen de vlugge klanten graag van hun voor raden worden verlost. Zij hebben een kans, dat dat toch nog zal lukken. Twee Spaanse gros siers, geattendeerd door een foto van het vlaggetje in dagbladen, hebben contact met de Dokkummer fabriek opgenomen. Zij hebben wel belang stelling voor de koopwaar. Er bestaat nu goede hoop, dat de vlaggetjes door de fabrikant zullen worden te ruggenomen van de grootwinkelbe drijven en de inkoopcombinaties en doorverkocht naar Spanje, waar zij dan toch nog de kans krijgen te wap peren, als is het dan slechts op 3 mei bij de bijeenkomst van de Car- listen in Montejurra. Bij de huwelijksplechtigheid in Rome zullen geen groepen Carlisten aanwezig zijn. Dat is gisteravond namens prins Carlos verklaard. Ilij had zijn vertegen woordiger in Madrid speciale opdracht gegeven te voorkomen dat georganiseer de groepen Carlisten naar de huwelijks voltrekking in de kerk van Maria Mag- giore in Rome zouden trekken. „Het huwelijk is slechts een aangele genheid van de familie en voor vrien den" liet Carlos zijn aanhangers weten. Die familieleden zullen 30 a 40 in getal zijn, en het aantal vrienden dat aanwe zig zal zijn. zal ongeveer 500 bedragen werd namens de Bourbons in Parijs mee gedeeld. Op de vraag of er ook leden van Europese vorstenhuizen aanwezig zullen zijn. antwoordde de secretaris van prins Xavier, Carlos' vader: ,,Er komen er mis schien een paar". Gisteravond zijn in Brussel de onder handelingen tussen de Belgische rege ring en de artsen over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet hervat. De taak van de eerste bijeenkomst was de agenda en de werkwijze van de verdere besprekingen te bepalen. Minister-presi dent Lefèvre nam aan deze eerste bij eenkomst sinds de artsen vrijdagnacht jl. hun staking beëindigden geen deel. Plaatselijk buien Weersverwachting van het K.N.M.l. geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien Matige, af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19,51 uur. Maan op 16.06 uur. Morgen: zon op 5.24 uur. Maan on der 5.10 uur. „Ik hoorde het pas gisteren. Ik zat gewoon in mijn cel in een gevangenis in Moskou toen ze mij zeiden dat het niet onmo gelijk was dat ze me vrij zouden laten". Dat ze gistcden op het Londense vliegveld Northolt de Britse zakenman Greville Wyn ne (45) nadat hij ondersteund en met van vermoeidheid ver trokken gzicht het RAF-vlieg- tuig dat hem vanuit Duitsland thuis had gebracht, had verla ten. In het geheim en voor de buitenwe reld volkomen onverwacht hebben de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië spion nen uitgewisseld. De Bussen lieten Wynne vrij die vorig jaar in mei door de Russen tot acht jaar veroordeeld werd in ruil voor de vrijlating van de Russische spion Molody, alias Gordon Lonsdale, in maart 1961 in Engeland tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De uitwisseling geschiedde gister morgen om half zes bij de grenspost Heerstrasse in Berlijn, Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mee dat het initiatief tot de uitwisse ling uitging van de Russen. De ge zondheidstoestand van de Britse za kenman zou slecht zijn. Op het Lon dense vliegveld verklaarde Wynne:Ik voel me zoals ik er uit zie", ,,de Rus sen hebben me behandeld, zoals het hen inviel." Wynne werd in de nacht van 2 op 3 november 1962 in Boedapest gear resteerd toen hij van een receptie kwam ter gelegenheid van de Britse handelstentoonstelling. Hij was in Hon garije in zijn functie van bedrijfslei der van een Britse onderneming. Hij werd aan de Russen overgeleverd en in Moskou van spionage beschuldigd en veroordeeld. Wynne bekende toen ,,met enig voorbehoud" schuld. Gelijk met Wynne werd de Rus Penkowski veroordeeld. Deze kreeg de doodstraf en werd inmiddels terechtgesteld. Lonsdale, in werkelijkheid Konon Trofimowitsj Molody, officier van het Rode Leger, stond in 1961 voor de Old Bailey in Londen terecht wegens zijn aandeel in een uitgebreid spio- nagekomplot dat zich de Britse mari ne tot doelwit had gekozen. Molody werd in 1954 met een graan schip Canada binnengesmokkeld onder de naam Gordon Lonsdale. Er had in Canada werkelijk iemand van die naam bestaan: een halfbloed Indiaans jongetje dat na de scheiding van sijn ouders met zijn moeder, die een Finse was, naar Finland ging en daar ver dween in de chaos van de Fins-Rus sische oorlog. Er werd van moeder en zoon nooit meer iets gehoord, maai de Russen hadden het paspoort van de échte Gordon Lonsdale. Molody- Lonsdale wist in Canada zelfs een ge boortebewijs te krijgen. Via New-York waar hij contacten had met Rudolf Abel die vorig jaar door de Ameri kanen tegen U-2-vlieger Powers werd uitgewisseld kwam de meesterspion in Londen terecht. Daar werd hij een topfiguur van een spionagegroep, die gegevens verzamelde over de marine. Na ontmaskering en berechting kreeg Molody-Lonsdale de zwaarste straf die ooit een spion in Engeland tot op dat moment gekregen had. Gisteren is Molody naar zijn vrouw en drie kinderen gegaan en daarmee (waarschijnlijk voorgoed) van het we reldtoneel verdwenen. Wynne liet zich in de deur van zijn woning in het deftige Chelsea nog even fotograferen, de armen om vrouw en kind geslagen. Toen ging hij naar bed. Om te slapen en te verge ten. Onder de gasten zal, volgens de Bour bons, ook ex-keizerin Zita van Oosten rijk zijn. Zij komt helemaal uit Amerika naar Rome om getuige te zijn van het huwelijk. Maandag a.s. zullen Irene en Carlo? per vliegtuig naar Rome vertrekken. Zc zullen hun intrek nemen in Central Grand Hotel. Daar geven ze diezelfde avond nog voor vrienden een verlovingsfeest je. Dinsdagavond, voorafgaande aan het hu welijk. bieden ze een diner aan. Intussen is besloten dat de plechtigheid toch niet in de Borghesekapel zal plaats vinden. Daar kan men de vele gasten niet kwijt. Daarom is het middenschip van de kerk gekozen. Vaticaanse gen darmen zullen de orde in de kerk hand haven. Na de huwelijksvoltrekking zal paus Paulus VI het paar in speciale audiëntie ontvangen, is gisteren in het Vaticaan meegedeeld. Door een bezoek dat prinses Christina drie weken geleden aan een katholieke kerk in Eindhoven heeft gebracht, is het gerucht ontstaan dat zij zich tot de rooms-katholieke kerk aangetrokken zou voelen. Dit steunt echter op niets, aldus de R.V.D. De prinses heeft een H. Mis bijgewoond, samen met een bevriende fa milie in Eindhoven, waar zij het week einde doorbracht. Zij deed dit om op de hoogte te zijn van de gang van zaken in een katholieke kerk in verband met de huwelijksvoltrekking van haai- zuster Irene. Toen was nl. nog niet besloten dat de koninklijke familie de plechtigheid in Rome niet zal bijwonen. In samenwerking met de Ga zet van Antwerpen brengen wij vandaag een geïllustreerde re portage van een exclusief onder houd, dat prinses Irene en prins Carlos op dinsdag 21 april te Parijs toegestaan hebben aan onze medewerkers, dr. Herman de Ceuster en Jos. Jagers, redac teuren, en J. Halsberghe, foto graaf van de Gazet van Antwer pen. O? (Van onze radio- en t.v.-redactie) De N.T.S. vraagt zich af of zij op 29 april kan volstaan met enige journaalftit- sen, als bijvoorbeeld de Italiaanse t.v. een rechtstreekse reportage geeft, welke ook door de omringende landen wordt uitge zonden. De Nederlandse kijkers, die in het zuiden en oosten of in het Haagse Be- zuidenhout wonen, zouden dan in een be voorrechte positie komen te verkeren. Dit betekent min of meer een discriminatie van de miljoenen kijkers in het westen des lands. Als er toch een rechtstreekse uitzending uit Rome zou worden gege ven, gebeurt dat dan in een nationaal programma? De N.T.S. moet daarvoor toe stemming vragen aan de regeringscom missaris voor het radio- en t.v.-wezen, die in opdracht van de minister handelt. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de minister de N.T.S. zal duidelijk ma ken dat de regering een directe reportage niet opportuun acht. Vele omroepfunctionarissen schijnen bang te zijn hun vingers aan koud water te branden. Het zou wel een merkwaar dige toestand zijn als het buitenland wèl een reportage gaf en Nederland slechts enkele journaalflitsen. Vandaag wordt er in Bussum nog ern stig beraadslaagd over de kwestie. In de nabijheid van Famagusta op zuidwest-Cyprus is gisteren een vuur gevecht geleverd tussen Turkse, en Griekse Cyprioten. Bijna twee uur lang woedde het gevecht voordat troepen van de Verenigde Naties een bestand tot stand brachten. Ongeveer 165 kindeken van een nabijgelegen school moesten worden weggebracht. In Kopenhagen maakte de regering be kend dat Denemarken duizend infante- riesoldaten en veertig politiemannen naar Cyprus zal zenden, op verzoek van se cretaris-generaal Oe Thant. Ongeveer 500 militairen zullen binnen een paar dagen vertrekken, de overigen gaan bin nen twee weken. President Makarios van Cyprus heeft „algemene amnestie" aangeboden voor alle Turkse Cyprioten en verklaard, dat de Griekse Cyprioten al hun stellingen en versterkingen zullen opruimen als de Turken hetzelfde doen. Makarios wil daarmee „de mogelijke vrees wegnemen van de Turkse Cyprio ten, dat velen van hen, schuldig aan di verse daden, berecht zullen worden na het herstel van orde en wet". Advertenties i De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Noem ze pepita's of pieds de poules Hoe U ze ook noemt, deze uit Italië geïmporteerde kostuums zijn prachtig. In zuiver zwart/wit. De kam- garen heeft een soepel en glad touché. Prettig draag baar medium-weight. Vele modellen, in ólle maten. V.a 199,50 De mooiste zomer- mode komt uit Italië Italiaanse CIT shirts in adriatisch lichblauw. Strijk ze niet! Een sportiever CIT-model is er in de eveneens lichtblauwe ton- sur-ton uitvoering (v.a. 24,50). En voorts in een Frans-Italiaanse co-pro ductie: St. Tropez polo pulls en -vesten in wool, f cotton en dralon. va 29,50 karree traat 3, Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1