ruim 90.000 huizen edevaartsreis naar het Heilig Land Nieuw bouwrecord Irenes huwelijk geen nationaal feest Tulpenrallye van start Belgische artsen hebben te weinig sociaal Than! doet Soekarno ideeën aan de hand Méér bouwen is goedkoper bouwen „WURGER VAN BOSTON": 12e SLACHTOFFER koUenJccunp Cadeau Irene: giro: 926203 Frankrijk doet niet mee aan kernakkoord Carlisten al in feeststemming Meisje gedood in verkeer Tien jaar voor aanslag op politieagent Automiljonair gearresteerd Craeybeckx wordt niet vervolgd Ambassadeur op een pony LEFEVRE IN VERKLARING DAGBLAD VOOR ZEELAND Nazileider leerde zoon schieten op joden als doelwit Geef zoon zo'n vest e kopen: klant, de prijs. 9.75 3.95 55.- - 69.- Wisselend bewolkt Make-up alleen is niet voldoende! wees mooi in de lente met De Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice, heeft gis termiddag de Linnaeushofin Bennebroek officieel heropend. In de speeltuin, die bij het park hoort, maakte de ambassadeur een ritje op een pony, waarbij hij ge flankeerd werd door de Haarlemse bloemenmeisjes. Het geheel le verde een aardig plaatje op. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren verklaard dat hij de Indonesi sche president Soekarno enige „ideeën heeft voorgelegd aangaande een oplos sing van het geschil tussen Maleisië en Indonesië. Hij meende dat er geen onmiddellijke vooruitzichten zijn dat de V.N. opnieuw bij het geschil worden betrokken. In een proces wegens oorlogsmisdaden, dat in Bochum (West-Duitsland) wordt gevoerd, heeft gisteren de 56-jarige me vrouw Ester Landau uit Tel Aviv ver teld hoe een ex-nazileider van een Pools getto zijn 15-jarige zoon leerde schieten door joden te gebruiken als doelwit. De verdachte, de 63-jarige Hermann Blache. wordt beschuldigd van moord op 6110 joden, maar heeft tot dusver ont kend iemand te hebben gedood. ..Blache trapte twee oude mannen in een huis met een doodlopende gang", al dus mevrouw Landau. „Hij dreef de man nen tegen de muur, drukte zijn 15-jarige zoon Gerhard een pistool in de hand en beval hem te schieten. Blache was woe dend toen de mannen slechts werden ge wond door de kogels. Hij griste het pistool terug en toonde de jongen hoe hij moest schieten, waarna hij de man nen doodde", zo sprak de getuige met schrille stem. Mevrouw Rachela Nussbaum uit Holen vertelde, dat zij zich met haar 10-jarige dochtertje had verstopt om te ontkomen aan de dood. ,„Een vrouw gaf Blache niet snel genoeg haar juwelen. Hij schoot haar dood. Toen schreeuwde hij dat dit een les was voor allen, die niet vlug genoeg waren", aldus deze getuige.. Blache ont kende hierna andermaal ooit iemand te hebben gedood. (Van onze parlementaire redactie) In de periode 1 april 19C3 - 1 april 1964 zijn in Nederland 90.542 woningen gebouwd. Dit is een nieuw na-oorlogs record. Zelfs in het topjaar 1958 zijn niet zoveel woflingen gereed gekomen. Minister Bogaers (volkshuisvesting) die dit gisteravond op een bijeenkomst met journalisten in het Perscentrum Nieuws poort meedeelde zei tevreden: „Dit re sultaat is beter dan ik had durven ho pen". De bewindsman was vooral zo vol daan omdat het bouwrecord is bereikt ondanks een niet gunstige winter. Het aantal verletdagen is in de afgelopen wintermaanden niet lager geweest clan het gemiddelde in de periode 1954—1964. Drs. Bogaers concludeerde uit een en ander, dat de bouwproduktiviteit stij gende is. Dat is juist wat hij met zijn bouwbeleid beoogde. Zal deze stijgende bouwproduktie ook prijsdrukkend gaan werken? Op den duur zal dat zeker het De wurg-moordenaar van Boston heeft opnieuw toegeslagen. Zijn twaalfde slachtoffer was de 27-jarige Johnnie Mae Moses, een moeder van drie kinderen. Z\\ werd, gewurgd met een nylonkous, door een van haar kinderen dood in de keu ken van haar huis in de Bostonse voor stad Roxburv aangetroffen. Op deze wijze zijn ook de vorige wurgmoorden gepleegd. De vermoorde is de eerste negerin die een slachtoffer werd van de wurgmoor- denaar. Geen der door hem gepleegde moorden is tot nu toe opgelost. geval zijn, voorspelde de minister. Als de huidige produktiestijging aanhoudt kan de prijsomslag wel eens eerder in treden dan men denkt, voorspelde drs. Bogaers. De enthousiaste bewindsman van volkshuisvesting verwachtte ook veel van allerlei particuliere initiatieven op het gebied van de geïndustrialiseerde bouw, houten en aluminium woningen en natuurlijk ook de zgn. Bogaerswo- ningen. Voor dit type (goedkope) wonin gen zijn nu al 800 rijksgoedkeuringen verstrekt. Men kan er bij kiezen uit 60 a 70 diverse projecten. Minister Bogaers was overigens van oordeel, dat er met name van de kant van de gemeenten meer gedaan kan worden in de sector van de additionele bouw. De gemeenten hebben grotere mogelijkheden dan ooit tevoren, verklaarde drs. Bogaers. Om de gemeenten op hun mogelijkheden te wij zen is voor juli een monstermeeting uit geschreven met een honderdtal burge meesters waarop minister Bogaers zal wijzen op nog niet benutte kansen. De minister vertelde voorts, dat hij de laatste tijd geen klachten meer heeft ge had over onbenutte bouwcapaciteit in Noord-Brabant. De pendel naar Duits land van bouwvakarbeiders, die Lim burg voor nogal wat problemen stelt wordt minder, zei de minister. „Dit is althans mijn indruk". Advertenties) SELECTIEKLEDING Nieuw idee uit t buiten land wallen Jongensvest met lekker lange mouwen, V-hals en knoopsluiting. Zo'n vest staat 'm vast Hollenkamp importeerde dit nieuwtje in de tinten marine, bordeaux, grijs. 10 jaar Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 260? OOSTBURG: Nieuwstraat 4? telefoon 2893) twinset deuren, ren met seerde grijs en en. 3 jaar ar C &A brengt een onovertroffen kollektie jon gens-kostuums. De modellen en dessins zijn spe ciaal voor hen ontworpen. Voor 10 jaar variërend van door W. VAN DER STEEN OVERHEID VLAGT NIET De trouwdag van prinses Irene en Don Carlos, 29 april, zal in ons land niet als een nationale feestdag gevierd worden. Aldus gisteren de Rijks voorlichtingsdienst, die voorts verklaarde, dat van overheidsgebouwen geen vlaggen of wimpels zullen worden uitgestoken. Uiteraard is de burgerij ge heel vrij in het al dan niet vlaggen. De Rijksvoorlichtingsdienst verklaarde voorts, dat nog steeds niet be kend is of de regering al dan niet vertegenwoordigd zal zijn bij de huwe lijkssluiting in Rome. Nu echter noch koningin Juliana, noch een van de andere leden van hét koninklijk gezin in de zijkapel van de basiliek Maria Magiore present zal zijn, moet de aanwezigheid van een regeringsvertegen woordiger zeer onwaarschijnlijk worden geacht. Het comité, dat zich beijvert prinses Irene bij haar huwelijk een geschenk namens het Neder landse volk aan te bieden heeft daartoe bij de Nederlandse Kre dietbank in Nijmegen een giro rekening geopend. Het nummer hiervan is 92 62 03. Het geld moet gestort worden ten name van „Comité huwelijksgeschenk Prin ses Irene". Dit is het hoofdaltaar van de Borghese-kapelvan de Romeinse basiliek Maria Magiore, waarin het huwelijk tussen prinses Irene en Don Carlos op 29 april zal worden voltrokken. Frankrijk is niet van plan mee te doen aan het verminderen van de produktie van kernexplosie-materiaal. Dat is giste ren in Parijs gezegd. Men wees erop dat het besluit van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, waarbij ook Engeland zich heeft aangesloten, militair gezien nog weinig om het lijf heeft. „Het gaat niet zo zeer om het aantal kernbommen dat voor een eventuele oor log beschikbaar is. Zonder drastische be perking van het aantal raketten en vlieg tuigen. waarmee de bommen kunnen worden vervoerd, is er nog alleen spra ke van een financiële besparing", vindt men in de Franse hoofdstad. Het bereikte akkoord tussen de V.S., Rusland en Engeland wordt algemeen gezien als een stap op de weg naar ont wapening. niet als een ontwapenings maatregel op zichzelf. Burgemeester Brandt van West-Berlijn die de maatregel gisteren toejuichte, wees erop dat zowel Frankrijk als communis tisch China er volkomen buiten staan en dat het akkoord dus nog weinig doeltref fend is. Intussen heeft de laatste brief van mi- nister-president Marijnen inzake de kwestie-Irene de Eerste Kamer bereikt. In tegenstelling tot de Tweede Kamer zal de senaat geen discussie over het mi nisteriële schrijven houden. De fractie voorzitters hebben besloten de brief van de premier voor kennisgeving aan te ne men. De fanatieke aanhangers van Don Car los in Spanje raken inmiddels al danig in feeststemming. Het huwelijk van hun prins met Irene is daar hèt onderwerp van gosnrek. Prinses Irene wordt doör de carlisten nu gfl op handen gedragen. Zij hebben alle respect voor de vele op offeringen, die Irene zich heeft moeten getroosten voor haar katholieke geloof en haar liefde voor Spanje. Daarom, zo zeg gen de carlisten, moet als het huwelijk wordt voltrokken „het volk bij zijn dy nastie zijn. Prinses Irene moet voor al haar opofferingen, problemen en aanhan kelijkheid jegens haar verloofde beloond worden met de loyaliteit van haar tal rijke Spaanse aanhangers". Aldus het se cretariaat van de carlistische beweging, die zijn leden aanspoort in groten getale naar Rome te gaan om de huwelijksvol trekking bij te wonen. „Wie niet zelf naar Rome kan gaan", zo besluit de oproep tot de carlisten, „moet toch op zijn minst bloemen stu ren". In een tweede oproep spoort het se cretariaat alle carlisten aan de traditio- Gisteren is de 15-jarige Gerrie Janssen uit Neer (L.), die per fiets onderweg was van Roermond naar huis. in Nunhem door een bestelauto aangereden. Zij werd ernstig gewond naar het zie kenhuis te Roermond vervoerd, waar zij in de loop van de middag is overleden. INDONESIË heeft nieuwe kandidaten die „verpletterd" zullen worden: de Australische troepen die het ooit zouden wagen voet op Indonesische bodem te zetten. Dat heeft Nasoetion gezegd DE PRESIDENT van Bulgarije. Dimitar Ganev. is gisteren op 65-jarige leeftijd overleden. Hij was al lange tijd ernstig ziek. BLIKSEMINSLAG is de vermoedelijke oorzaak van een felle brand, die gisteren 1 twee barakken van het voormalige ma- I rine-opkomstcentrum in Voorschoten in i de as legde. BE WESTDUITSE federale assemblée, die een nieuwe president moet kiezen, Komt hiertoe op 1 juli in West-Berlijn I bijeen. DE TWEE artsen en een technicus, die vorige week vrijdag werden gearresteerd op beschuldiging van het saboteren van oen röntgentoestel in een kliniek te Brus sel. zijn gisteren voorlopig op vrije voe ten gesteld. De rechtbank in Rotterdam heeft de gebroeders Arend en David van D. res pectievelijk een 23-jarige los werkman en een 35-jarige constructieschilder, bei den uit Rotterdam, veroordeeld tot elk 10 jaar gevangenisstraf. Zij stonden 14 dagen geleden terecht wegens poging tot moord op de 27-jarige Rotterdamse politieagent B. Nijenhuis. De officier van justitie, mr. J.D. de Jong, eiste toen tegen Arend 12 jaar ge vangenisstraf en tegen David 8 jaar ge vangenisstraf. De rechtbank achtte zowel Arend als David schuldig aan poging tot diefstal met braak, gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken. Bij het bepalen van de strafmaat overwoog de rechtbank dat het plegen van geweld bij vermogensmisdrijven een zeer ernstig leit is, waar tegen streng moet worden opgetreden. De president, mr. R.J. Brunner, zei vervolgens dat de rechtbank geen ver schil zag in de strafmaat ten aanzien van beide daders. Hoewel David geen gebruik maakte van een vuurwapen was hij toch op de hoogte dat zijn broer Arend bij de poging tot de inbraak een vuur wapen bij zich droeg. De rechtbank acht te het voorts een verzwarende omstan digheid dat na het plegen van het feit nog geen vijf jaar verlopen zijn sinds de twee broers vorige straffen wegens vermogensdelicten hadden ondergaan. De twee verdedigers, mr. J. Schepel en mi D.B.W. Postma, kondigden on middellijk na de uitspraken aan dat zij tegen de vonnissen in hoger beroep zul len gaan. nele bijeenkomst op de Montejurra in Na- varra op 3 mei bij te wonen. Het hoopt kennelijk dat Don Carlos en prinses Irene bij een massale toeloop naar Na- varra eerder zullen besluiten daarbij te genwoordig te zijn. Vooralsnog is niet bekend of het prin selijk paar hiertoe inderdaad zal beslui ten. Eerder verklaarde Don Carlos des gevraagd, dat hieromtrent nog helemaal niets zeker is. Gisteren echter krabbelde hij iets terug door te zeggen, dat zijn en Irenes aanwezigheid in Navarra „nog valt onder het hoofdstuk geheimen. Het is echter een geheim met mogelijkheden", zo voegde hij hieraan toe. Al met al ziet het er dus naar uit, dat Rome een carlistische invasie te verwer ken krijgt op 29 april. Naar verluidt is de Italiaanse regering hier echter hele maal niet op gebrand. Of zij echter maat regelen zal nemen om deze invasie tegen te houden of in goede banen te leiden, om carlistische demonstraties te voorkomen, is niet bekend. Wel heeft de Italiaanse communistische partij al gezegd eventuele carlistische be togingen te zullen beantwoorden met te- gen-demonstraties. Waar de huwelijksreis van het jonge paar naar toe gaat is evenmin bekend. Het zal echter naar alle waarschijnlijk heid wel in Europa blijven. Het is wel de bedoeling dat Irene en Carlos een bedevaart naar het Heilig Land maken, echter niet bij wijze van huwelijksreis. „Een bedevaart naar het H. Land is iets waarnaar prinses Irene vurig verlangt", zo heeft Carlos gisteren tegen de Parijse correspondent van het Spaanse persbu reau E.F.E. verklaard. Deze beweert ove rigens „op speciale wens" van het ver loofde paar als eerste op de hoogte te zijn gebracht van de huwelijksdatum. Deze wens zou zijn geuit, omdat Carlos meent „dat de Spaanse journalisten de enigen zijn die correct berichten door geven over zijn romance met de Neder landse prinses, zulks met waardigheid en met een nobel en menselijk gevoel voor hun beroep, over een affaire die nimmer buiten haar proporties getrokken had mo gen worden". Aldus beweert de Spaanse correspondent, die deze woorden in de mond legt van Don Carlos. Overigens zal Irenes huwelijk geen ge volgen hebben voor de viering van ko ninginnedag, 's anderendaags. Radio en televisie zullen met een nationaal pro gramma in de ether zijn. De N.T.S. begint 's ochtends om 10.20 uur met een geluk- Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Middag- temperaturen van 10 graden aan zee tot 15 graden in het oosten van het land. Vandaag: zon onder 10.50 uur. Maan op 14.53 uur. Morgen: zon op 5.26 uur. Maan on der 4.53 uur. Automiljonair Jan van der M„ die, zo als wij al eerder meldden, verdacht wordt van belastingontduiking, autosmokkel, heling van gestolen auto's en het te laag laten taxeren bij de inklaring van deze wagens, is na een langdurig verhoor, waarbij hij ten aanzien van enkele van bovengenoemde punten een bekentenis aflegde, ingesloten in het Wassenaarse politiebureau. Tijdens zijn verhoor schoof hij enkele beschuldigingen af naar zijn ex-filiaalbeheerder. wens, uitgesproken door premier Marij nen. Een woordvoerder van de familie Bourbon Parma heeft gisteren verklaard, dat prinses Irene haar familie in Neder land „regelmatig" zal blijven bezoeken, nadat zij zich met haar echtgenoot in Madrid zal hebben gevestigd. Zij wil hechte banden met haar ouders en zus ters in Nederland onderhouden. Zij hoopt nog steeds dat een lid van haar familie bij haar huwelijk in Rome aanwezig zal zijn. Een van de kastelen van de Bourbon Parma's, in Lignières, is haar en Carlos al min of meer als huwelijkscadeau ge geven. Ze zullen daar ook regelmatig vertoeven. Het kasteel is hun door prins Kavier, de vader van Don Carlos, ter be schikking gesteld. Bij haar huwelijk zal de prinses een historische diamanten tiara van het huis Bourbon Parma dragen. Per briefpost en per telegram zijn een onbekend aantal personen uitgenodigd het huwelijk in Rome bij te wonen. Bij haar huwelijk zal Irene de tradi tionele witte bruidsjapon dragen, die door mode-ontwerper Pierre Balmain „volgens haar eigen wensen" wordt ge maakt. Zij heeft ook een verdere uit zet bij Balmain gekocht, van avondtoi letten tot reiskleding. De joodse gemeenschap te Antwerpen, die 27 Israëlische verenigingen groe peert, heeft thans bekendgemaakt dat zij genoegen neemt met de verontschuldi gingen die haar werden aangeboden door de Antwerpse burgemeester Lode Craey beckx over de betreurenswaardige uitla tingen die hij zich onlangs aan het adres van de joden had veroorloofd. De joodse gemeenschap te Antwerpen acht daar mee het incident gesloten. De klacht die wérd ingediend wegens belediging werd ingetrokken. Maandag waren er nog ge ruchten in omloop als zou de procureur- generaal des konings bij het Belgische parlement een verzoek hebben ingediend tot ophëffing van de parlementaire on schendbaarheid van de burgemeester, om hem in deze zaak te kunnen onder vragen. Gisteren is in Noordwijk de zes tiende internationale Tulpenrallye van start gegaan. Foto: Alvorens van start te gaan, werpt Rob Slotemaker nog een maal een blik in de „machine kamer". De 1100 cc motor van zijn Simca-Abarth moest op het laatste moment vervangen worden door een 1000 cc motor om aan de eisen van de organisatie te voldoen Op de sportpagina treft men een uitvoerig verslag van de eerste etappe van de Tulpenrallye aan, 104e JAARGANG No. 24569 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, rrvr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigersfraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114)11. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl exd. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. De Belgische minister-president, Theo Lefèvre, heeft in de kamer van volks vertegenwoordigers gezegd dat „het Bel gische geneesherencorps een diepe crisis doormaakt". In een anderhalf uur durende rege ringsverklaring over de artsenstaking zei hij, dat deze crisis is te wijten aan tal rijke technische, wetenschappelijke en sociale factoren, die de beoefening van de geneeskunde grondig hebben gewij zigd". „De Belgische artsen vormen een corps waarop het land trots mag zijn omdat het toegewijd is en op hoog wetenschappe lijk niveau staat. Maar over het algemeen is het vol onbegrip gebleven tegenover de sociale revolutie van onze tijd en de ge volgen van de sociale zekerheid op hun beroep", zei hij. De premier stelde de vraag hoe Bel gië op het terrein van de medische zorg zou kunnen ontkomen aan een evolutie die alle buurlanden hebben gekend. „Weet men dan niet dat de geneeskunde in Engeland is genationaliseerd, dat Ne derland en Duitsland een „abonnements- geneeskunde" hebben en in Frankrijk de artsen aan overeenkomsten zijn gebon den?" Lefèvre verwierp het verwijt, dat de regering jegens de artsen te weinig ge duld en begrip zou hebben getoond. Blijkbaar doelend op verklaringen van de nationale federatie van Belgische ge neesheren, dat zij tijdens één van de be slissende vergaderingen door regerings vertegenwoordigers voor „moordenaars" waren uitgemaakt, bekende hij „woe dend" te zijn geworden nadat de artsen de regering acht uur tijd hadden gege ven om de door de stakers ingerichte wachtdiensten te regelen. Onder applaus van de banken der socialistische en ka tholieke regeringspartijen voegde hij hier aan toe: „Er zijn omstandigheden, waarin hoffelijkheid nog alleen lafheid en schijn heiligheid is". De Belgische minister-president zei te geloven dat een overeenkomst tijdens de komende onderhandelingen, die vanavond in Brussel beginnen, thans mogelijk is. „De krachtproef, die wij nu te boven zijn gekomen, was misschien wel onver mijdelijk", aldus besloot hij de regerings verklaring. „Zij moet eindigen in een voor het welzijn van onze maatschappij gunstige zin. Dit impliceert dat de her vorming van de ziekte- en invaliditeits wet. die de aanleiding tot het conflict is geweest, uiteindelijk vrijwillig wordt, aanvaard door diegenen, zonder wier me dewerking deze niet kan slagen". U denkt: make-up daar kan ik mee tove ren. Maar u vergeet: een frisse stralende huid is de basis! Natuurlijk reinigt u uw huid, maar reinig haar grondig met Scherk Gezichtslotion. Kijk naar het watje waar u mee reinigt en u ziet en voelt hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt! Jn flacons v.a. f2.95 Voor God, Koningin en Vaderland

de Stem | 1964 | | pagina 1