Amerika en Rusland temperen produktie splijtbaar materiaal Canadees goudstadje leeft op door rijke mineraalvondsten Irene: Ik heb geen spijt Verheugend wederzijds besluit: Inzegening niet namens I Paus Paulus Défilé in paleistuin op 30 april gaat door Wilde taferelen DAGBLAD VOOR ZEELAND Premier van Laos vrijen weer regeringshoofd Senaat ongerust over achterstand Kroestjev: begrip verbeteren Grootste klok van Benelux Weinig verandering De Gaulle over een week al weer in Elysee? „IK HOOP DAT MIJN MOEDER TOCH KOMT. „REGERING IN DEN HAAG SABOTEERT. 104e JAARGANG Ne. 24568 Voor God, Koningin en Vaderland Dl NS DA i\ APRIL 196 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KERN-WEDLOOP" WORDEN VERTRAAGD Prins Soevanna Phoema, de bij de recente staatsgreep gearresteerde Laoti- aanse premier, is gisteren door de rechtse opstandelingen vrij gelaten. HU heeft zich op verzoek van de rebellen aan het hoofd geplaatst van een nieuwe regering, die bestaat uit rechtsen en neutralisten. De links georiënteerden werden van deelneming aan het nieuwe kabinet uitgesloten. Soevanna Phoema is gisteren in aller ijl naar koning Savan Vatthana gevlogen om hem de nieuwe ministerslijs' voor te leggen. Hij was in gezelschap van enkele vooraanstaande leiders van de recente staatsgreep De premier heeft ten stelligste ontkend ooit als premier te zijn afgetreden, daarmee de radio rede van de rebellen onmiddellijk na de machtsovername logenstraffend. In Laos schijnt de toestand weer nor maal te zijn. Alle diensten functioneren weer bealve het telegraafverkeer. Het Russische regeringsblad ,,Izwes- tia". dat gelooft, dat Amerika de hand heeft gehad in de staatsgreep, heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd ..een nieuwe campagne" te hebber onder nomen tegen het zuidoostaziatische neu tralisme Rood-China spreekt in onge veer dezelfde termen. „Het is moeilijk denkbaar, dat de putsch gepleegd had kunnen worden zonder tenminste een aanmoediging van de zijde der Amerika nen", zo wordt daar beweerd. In de Amerikaanse pers wordt de recente coupe scherp veroordeeld. De Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, heeft de hoop uitgesproken, dat een Lao- tiaanse regering ,.van nationale eenheid" gevormd zal kunnen worden, die in over eenstemming is met het akkoord van Genève. Telefoonaansluitingen (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft in het voorlopig verslag op de P T T.-begroting algemeen haar ernstige verontrusting geuit over de enorme lijst van gegadigden voor een te lefoonaansluiting. Temeer is men zeer te leurgesteld, omdat de te voteren gelden geen uitzicht openen op een aanmerke lijke verbetering van de situatie in de loop van 1964. Men acht het onbegrij pelijk en onzakelijk de telefonie is winstgevend dat men de achterstand zo zeer heeft laten oplopen. Waarom wor den er geen hogere bedragen voor het tot stand brengen van nieuwe aanslui tingen opgevoerd?, zo vraagt men minis ter Van Aartsen. Is er een schema opge steld voor het wegwerken van de achter stand of verwacht de minister, dat deze door het gebrek aan beschikbare midde len nog groter zal worden? De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie Hebben maandag gelijktijdig bekendgemaakt dat zij van plan zijn hun produktie van grondstoffen voor kernwapens in te krimpen. President Johnson kondigde aan dat zijn land in een periode van vier jaar de produktie van verrijkt uranium met 40 procent zal verminderen. De opbrengst van plutonium zal met twintig procent dalen. Tegelijkertijd verklaarde Kroestjev dat Rusland de bouw van twee geweldige kernreactors voor de produktie van plutonium stop zal zetten. De produktie van uranium-235 voor kernwapens wil de Sovjet-Unie in de komende jaren belangrijk verminderen. Engeland heeft de produktie van uranium-235 voor militaire doeleinden al stilgelegd en de militaire produktie van plutonium zal nu ook geleidelijk worden beëindigd. ..Van deze politiek, die wij begonnen zijn toen het gevaar groot was, zullen wij niet afstappen wanneer het succes naderbij komt". De betrekkingen met communistisch China kunnen niet beter worden zolang Peking onenigheid zoekt en geweld preekt, zei Johnson. ...Het is niet zo dat wij ons standpunt inzake China moeten herzien, de Chinese communisten moeten hun kijk op de wereld herzien". De Russische premier Kroestjev zei dat het Russische besluit als antwoord was bedoeld op verklaringen van presi dent Johnson en de Britse eerste minis ter Home. dat hun landen de produktie van uranium voor militair gebruik zullen beperken. Hij zei ook dat zijn regering heeft be sloten meer splijtbaar materiaal aan te wenden voor vreedzame doeleinden, i._ het bijzonder voor energievoorziening, in dustrieën, voor medische toepassingen, de landbouw en voor het distilleren van zeewater. „In verband met de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens is nu een mogelijkheid geopend om het on derlinge begrip met andere landen over het vermijden van een atoomoorlog te verbeteren", zei Kroestjev. Hij zei dat het Russische besluit is ge baseerd op een grondig onderzoek hoe ver Rusland kan gaan zonder zijn verde diging te verzwakken. President Johnson van de V.S. zei in zijn toespraak, waarin hij de verminde ring van de kernproduktie bekendmaak te. dat de noodzakelijke militaire sterkte zal worden gehandhaafd. Het besluit tot vermindering van de produktie was ge nomen in nauw overleg met premier Home van Engeland. De Amerikaanse president besprak ver volgens vijf zaken waarover de Verenig de Staten zich zorgen maken. Dat zijn de betrekkingen tussen Oost en West, de Europese eenheid. Latijns-Amerika, de „strijd voor de vrijheid" in het Verre Oosten en de nieuwe landen in Afrika en Azië. In de betrekkingen tussen Oost en West zijn „nieuwe realiteiten ontstaan die ons doen hopen dat het streven naar vrede zowel voor de Sovjet-Unie als voor ons van belang is". „Ons standpunt is duide lijk, wij zullen elk vraagstuk bespreken, naar elk voorstel luisteren, elke overeen komst nastreven en elke daad stellen die de kans op oorlog kan verminderen zon der dat onze belangen of die van onze bondgenoten of onze eigen moelijkheden ter verdediging van het bondgenootschap tegen aanvallen, worden opgeofferd". Over het ontwikkelen van het Atlan tisch bondgenootschap met een sterker en meer verenigd Europa zei de president: NA EEN EXPLOSIE is gisteren een Ita liaans vliegtuig bij Pisa in zee gestort. Hoeveel van de zes inzittenden de ramp overleefd hebben is niet bekend. IN ZUID-KOREA zijn 57, de regering vij andige studenten gearresteerd EDWARD. Anthony, Richard, Louis, zijn de namen van het zes weken oude vierde kind van koningin Elizabeth van Enge land. Zijn roepnaam is Edward. ACHTTIENDUIZEND negerarbeiders van de mijnbouwmaatschappij Union Mi- nière in Katanga hebben het werk neer gelegd. Zij willen een loonsverhoging. ZESDUIZEND Poolse arbeiders zullen binnen enkele dagen in Tsjecho-Slowa- kije te werk gesteld worden. In de toe komst zullen er nog wel meer volgen. j EEN STAKING heeft, volgens reizigers, Damascus lam gelegd. Ook zou er een staatsgreep op til zijn. die de Baath-partij uit het zadel moet lichten. ZEVENTIEN Oostduitsers, onder wie twee vopo's, zijn dezer dagen naar het Westen gevlucht. Een grenswacht bracht twee verpleegsters over de grens en vroeg daarna zelf ook asiel. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.48 uur. Maan op 13.39 uur. Morgen: zon op 5.28 uur. Maan on der 4.33 uur. Op de verjaardag van de konin gin zal volgende week in de tuin van paleis Soestdijk weer het ge bruikelijke défilé worden gehou den, zo heeft een woordvoerder van de R.V.D. medegedeeld. Het programma zal over een paar da gen bekend worden gemaakt. Daar over wordt nu nog overleg ge pleegd. De R.V.D.-woordvoerder wenste niet in te gaan op het ge rucht dat prinses Irene en prins Carlos daarbij aanwezig zullen zijn. De minister van staat, mr. E. N. van Kleffens, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de koningin op paleis Soest dijk. De R.V.D. kon omtrent de reden van dit bezoek geen mededelingen doen. „De koningin ontvangt-regelmatig men sen op het paleis, maar wat zij bespre ken wordt nooit bekendgemaakt", zei de R.V.D.-woordvoerder. Indien het herstel van generaal De Gaulle in het huidige bevredigende tem po blijft vorderen, wordt het mogelijk geacht dat het Franse staatshoofd zich wellicht begin volgende week mis schien zelfs op zondag weer naar het Elysée zal kunnen begeven. Het ziet er niet naar uit dat de pre sident en zijn echtgenote onmiddellijk na De Gaulles ontslag uit het ziekenhuis naar Colombey-les-deux-Eglises zullen gaan. In Aarle wordt bij de klokkengiete rij Petit en Fritsen een klok gego ten, bestemd voor de basiliek van het Heilig Hart op de Koekelberg in Brussel. De klok wordt aange boden door de Belgische organi satie van oorlogsgewonden en ver minkten. Koning Boudewijn en ko ningin Fabiola hebben 't peter- en meterschap over de klok aanvaard. De klok zal de grootste van de Benelux worden. Foto: De president van de Belgi sche vereniging van oorlogsgewon den en verminkten, de heer Paul Weyenberg, inspecteerde maandag het zgn. „valse model" van de klok in de gieterij. Een „valse klok" is het model van leen en was, waarvan gebruik gemaakt wordt bij het gieten van de klok. De ogen van de Canadezen zijn momenteel gericht op het noorden van hun land, waar de ontdekking van een grote hoeveelheid mineralen de groot ste goklust in de geschiedenis van het land heeft veroorzaakt, die doet denken aan de dagen van de „goldrush". De inwoners van Ontario proberen ieder beschikbaar stukje land op te kopen De effectenbeurs van Toronto beleefde de grootste omzet in zijn ge schiedenis. Het begon toen de „Texas Gulp Sulphur Company" van New-York be kendmaakte dat zij grote hoeveelheden koper, zink en zilver had ontdekt op haar terreinen in de buurt van Timmins in Ontario. Deze verklaring, na weken van ge- genoodzaakt een verklaring uit te geven waarin hij de beleggers waar- ruchten, veroorzaakte een plotselinge golf van handel op de beurs. Men kocht grond in koortsachtige haast en er speelden zich ter beurze woelige tonelen af. Aan het eind van de 'dag omvatte de handel 28.704.000 aandelen, welk record dat van de New-Yorkse beurs, waar in de krach in 1929 16.410.000 aandelen werden verhandeld, ruimschoots over trof. De president van de beurs zag zich schuwde voor het risico dat zij namen Doch niet alleen in Toronto had men te maken met de koopkoorts. In Tim- mins zelf zei de burgemeester „Het lijkt wel of we een juwelierszaak heb ben, maar we vinden het prachtig Mensen die nog nooit een makelaars kantoor van binnen hadden gezien en het verschil tussen een koop- en een verkooporder niet kenden, maakten winsten van duizenden dollars. Verondersteld wordt dat Timmins door de ontdekkingen bij de ..Texas Gulf Sulphur Company" er voor de eerstkomende jaren weer helemaal bovenop is. In de afgelopen jaren heb ben de goudgravers in dit gebied na dat de meeste mijnen waren geslóten, heel zuinig moeten leven. Maandagochtend hebben prinses Irene en haar verloofde in Parijs een kort bezoek gebracht aan de kapel van de zusters van Sint Vin- centius a Paulo. Foto: Bij het verlaten van de kapel hadden prins en prinses een opge wekt gesprek met enkele zusters. 55 „Onze liefde is zo sterk, dat niets ter wereld deze kan verbreken", zo heeft prinses Irene gisteren in een onderhoud van United Press International verklaard. Gezeten aan de zijde van haar toekom stige echtgenoot, die zij bijna constant met liefdevolle blik in de ogen bleef zien, vertelde de prinses dat zij van plan is de Spaanse nationaliteit aan te ne men. Zij zei te hopen dat koningin Juliana op 29 april in Rome aanwezig zal zijn om de huwelijksplechtigheid bij te wo rn. Prinses Irene zei, dat zij haar bruids schat heeft opgegeven. „Onze liefde is on verbreekbaar", herhaalde zij, „maar te gelijkertijd is de familie voor mij het belangrijkste van de wereld". Prins Carlos kwam er even tussen met de opmerking: „Twintig keer per dag is er telefoon uit Nederland". Prinses Irene voegde hier zacht aan toe: „Mijn moeder is niet boos. Ze is erg overstuur". Geeft de koningin Irene de schuld voor de herrie over haar huwelijk met een carlistische en katholieke Spaanse troon pretendent? Waarom, niet? „Neen", antwoordde prinses Irene, „en wij hopen nog steeds dat zij naar ons huwelijk zal komen. Er is geen reden waarom zij dat niet zou doen". Bij het vermelden van de mogelijkheid van carlistische demonstraties bij de hu welijksplechtigheid, schudde de prinses heftig het hoofd en zei vermoeid: „Dat is niet waar". Gedurende het gehele onderhoud keek Irene glimlachend naar de prins, doch bij het vermelden van haar familie leek zij telkens op het punt te staan in tranen uit te barsten. Het jonge paar vloog op bij het naar voren brengen van berichten uit Den Haag, dat de koningin voor eergisteren niets had geweten van de huwelijks datum. „Vijftien dagen voordat zij naar Mexico gingen wisten zij de voorgestelde huwelijksdatum", zei prins Carlos. Hij uitte de beschuldiging dat de Nederland se regering trachtte de romance te sabo teren. „Ik vraag u: waarom maakt de regering zoveel moeilijkheden en tracht zij het huwelijk tegen te houden?", zo vroeg hij. Wreéd ,Als u de koningin zegt niet naar het huwelijk te gaan. maakt u het haar niet gemakkelijker. Het is druk uitoefenen op het particuliere leven van de mensen. En waarom, vraag ik u. Waarom druk uitoefenen op haar moeder? Dat is tegen gesteld aan liefde". „En waarom laat de regering de ko ningin op deze manier naar Mexico gaan. in tranen op het vliegveld, omdat zij haar dochter niet wilde laten huwen met de man die zij lief heeft, in een eenvoudige godsdienstige plechtigheid in Nederland?" Irene zei bezorgd: „Voordat zij naar Mexico ging zei zij (koningin Juliana), dat het van de omstandigheden af zou hangen of zij naar de huwelijksplechtig heid zou komen. Ze was er niet zeker van. Ze zei geen ja en geen nee. Carlos prees zijn toekomstige schoon moeder als „een pracht-moeder met het grootste hart dat ik ooit heb gekend. Ze 55 is in de verdrukking gekomen door de politieke toestand". Prinses Irene zei, dat zij al verschil lende huwelijkscadeaus van haar moeder had ontvangen, zoals een zilveren servies. „Maar het mooiste cadeau zal zijn als zij zelf naar het huwelijk komt". „Mijn va der is ook heel bedroefd". „Na de strikt religieuze huwelijks plechtigheid zullen wij door de Heilige Vader worden ontvangen". Na een receptie zal het paar stilletjes verdwijnen op een geheime huwelijks reis". „We zeggen u niet waar we naar toe gaan". Met de verklaring „Ik heb nergens spijt van" werd het interview besloten. Naar ons land In een interview met het Franse pers bureau A.F.P. deelde de prins mee, van plan te zijn zich na zijn huwelijk in Spanje te vestigen. Prinses Irene en hij zullen de woning betrekken die hij in het centrum van Madrid bezit. „Dat zal ons niet verhinderen veelvuldig bezoeken te brengen aan Parijs en, naar ik hoop, aan Nederland", aldus de prins. Prinses Irlene hoopt haar ouders nog voor haar huwelijk te kunnen spreken. „Het zal Irenes grootste vreugde zijn haar familie weer te zien, en ik zou het zeer prettig vinden weer naar dat prach tige land te gaan en zijn zeer innemende volk terug te zien", zo zei de prins. Prinses Irene zei: „Ik ben gelukkig om dat de liefde heerlijk is. en ongelukkig wegens de druk waaronder mijn famifie leeft". De prins zei daarop dat zijn ver loofde echter grote troost vindt in de da gelijkse telefoongesprekken met haar ouders. De prins vertelde voorts, nog geen de finitieve plannen te hebben voor het al dan niet bijwonen van de carlistische bij eenkomst op de Montejurra op 3 mei. .Maar mocht ik besluiten de bijeenkomst bij te wonen, dan zal prinses Irene, die dan mijn vrouw zal zijn, mij vergezel len", zo zei hij. Voor de huwelijksvoltrekking in Rome worden tal van vooraanstaande personen verwacht, onder wie aartshertog Robert van Habsburg, een broer van aartshertog Otto en prins Louis van Bourban-Parma en diens echtgenote, een zuster van ex- koning Umberto van Italië. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Van de zijde van de pauselijke nuntius in Den Haag, mgr. Beltrami, vernemen wij dat kardinaal Giobbe beslist niet in opdracht van Paus Paulus het huwelijk van prinses Irene en Don Carlos zal inzegenen. Het Vaticaan staat hier volkomen buiten, aldus mgr. Beltrami. Volgens hem zal kardinaal Giobbe inderdaad het huwelijk inzegenen. Kardinaal Giobbe ziet dit als een „persoonlijke aangelegenheid" tussen het prinselijk paar en hemzelf". Tijdens zijn langdurig verblijf in Nederland heeft kardinaal Giobbe ook nauwe persoonlijke relaties met het hof onderhouden. Bij zijn ont moetingen met het koninklijk gezin heeft hij ook prinses Irene persoon lijk leren kennen. Men neemt thans in Den Haag aan. dat de prinses met een beroep op de Nederlandse tijd van de kardinaal hem verzocht heeft haar huwelijk in te zegenen. BANDEN Ook koningin Wilhelmina heeft het goed met mgr. Giobbe kunnen vin den. Toen hij naar Rome terugkeer de vroeg zij hem persoonlijk af scheid te nemen. De oude koningin en de internuntius hebben toen lang durig met elkaar gesproken. Ook tus sen koningin Juliana en mgr. Giobbe bestond een breder contact dan ge bruikelijk is tussen het staatshoofd en een diplomatieke vertegenwoordi ger. Bij het afscheid van mgr. Giobbe bood zij hem een afscheidsdiner aan op het paleis Huis ten Bosch. Bij die gelegenheid heeft koningin Juliana hem persoonlijk de versierselen be horende bij de onderscheiding van groot-officier Nederlandse Leeuw overhandigd. Het is niet bekend of kardinaal Giobbe het koninklijk paar tijdig heeft geïnformeerd over de motie ven die hem hebben doen besluiten het huwelijk van prinses Irene en Don Carlos in te zegenen. Het is niet onmogelijk dat ook hij verrast is ge weest door de publikatie over de huwelijksdatum vanuit Parijs. GERINGE INTERESSE De regering in Den Haag moet nog een beslissing nemen over een verte genwoordiging bij het huwelijk, b.v. door de ambassadeur in Rome. Men verwacht dat de belangstelling, die er van de zijde der Europese vor stenhuizen voor de huwelijksplech tigheid zou bestaan, zeer gering zal zijn nu het koninklijk gezin er niet bij tegenwoordig is. GESCHENK Het comité dat wil komen tot een huwelijkscadeau voor prinses Irene van de zijde van het Nederlandse volk. zal toch met zijn werk door gaan. De gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde hebben daarin geen verandering aangebracht, heeft de voorzitter van het comité, dr. J. P. Gribling in Nijmegen, gezegd. Er is een girorekening geopend voor dit doel. TELEVISIE Het is nog niet bekend wat de N.T.S. op de huwelijksdag zal doen. lot dusver zyn er nog geen verder gaande plannen dan enkele filmflit- sen in het journaal. BOUW OP CONCORDIA OPBOUWPOLIS Jong zakenman, 30 jaar oud, groeiend bedrijf. Wenst op de eerste plaats de gezinsverzorging zo goed mogelijk veilig te stellen en tevens een begin te maken met de oudedagsverzorging. Sluit Opbouwverzekering. Bijvoorbeeld: 12.000,- op 65-jarige leeftijd 60.000,- bij eerder overlijden 120.000,- bij eerder overlijden door ongeval. De verzekerde bedragen «orden jaarlijks verhoogd met een winst aandeel. De premie? 68,65 per maand of 777,19 per jaar. Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING HoofdkantoorOudenoord Utrecht telefoon 030-1 65 91

de Stem | 1964 | | pagina 1