FANTASTISCHE PETER POST WINT PARIJS - ROUBAIX IN RECORDTIJD Wereldkampioen Beheyt wordt geklopt in grootse stijl De sterkste der sterken heet JAN PIETERSE Druk programma voor de Nederlandse baanrenners Europees Voetbal Wim de BOIS wint weer Moeilijkheden rond „Omloop Peter POST gele wimpel Peter Post 3e in Prestige Arie den Hartog 8e in Spanje Ongelooflijk Geweldig Omloop van de Baronie is niet voor kneusjes Arme I JIBO ers, arme coureurs Hard Uitslag Hockey Atletiek Basketbal Diversen T ennis 5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 APRIL 1964 5 Van onze speciale verslaggever) Peter Post, het 31-jarige wielerfenomeen uit Amstelveen heeft aan zijn reeds jaren be staande absolute superioriteit op de winterbanen een nieuw meesterschap toegevoegd. Hij werd zondag op grootse wijze winnaar van de 62ste editie van een van 's werelds zwaarste en meestbegeerde wegklassiekerParijsRoubaix. Na 265 onwaarschijnlijk snel afgelegde kilometers had de Amstelvener nog reserves genoeg om in de spurt op de wielerbaan in Roubaix niemand minder dan de Belgische wereldkampioen Benoni Beheyt, bovendien ge steund door zijn ploegmaat Yvo Molenaers, gedecideerd achter zich te laten. Temidden van 's werelds wielerelite, was Post in de voorste linies tot het laatst overeind gebleven. Hij was de grote animator van de laatste en tenslotte beslissende ontsnapping waaraan behalve hij ook de Belgen Beheyt, Molenaars, Gilbert Desmet I en Willy Bocklandt deelnamen. met Melckenbeeck, Stablinsky, Gilbert Desmet en Janssen van het lijf konden houden. 1 Peter Post 5.52.19, gemiddelde 45.129 km per uur (record voor de wedstrijd), 2 Beheyt (België) z.t., 3 Molenaars (Bel gië) z.t., 4 Bocklandt (België) z.t., 5 Proost (België) 5.54.47, 6 Melckenbeeck (België) 5.54.41, 7 Stablinsky (Frankrijk) z.t., 8 Jan Janssen (Ned.) z.t., 9. Gilbert Desmet (België) z.t., 10 Simpson (G.B.) z.t., 11 Rudi Altig (Did.) 5.55.14, 12. Seis (België) z.t., 13 Planckaert (België) z.t., 14 Noël Foré (Frankrijk) 5.55.22, 15 Ver- beke (België) z.t., 16 van Looy (België) z.t., 17 de Boever (België) z.t., 18 Jo de En in Roubaix toonde de „koning van de winterbanen" dat hij ook op de weg een ware grootheid is. Na zijn overwin ningen in de Ronde van Duitsland en België, heeft de Nederlandse wegkam- pioen met allure onder de allerbeste wegrenners geschaard. Overigens is deze ParijsRoubaix wederom een nederlaag voor de Franse toprenners geworden. Hun beste man was Jean Stablinsky, die als zevende binnenkwam, terwijl An- quetil en Poulidor na een valpartij de strijd voortijdig staakten. Tevens is het duidelijk geworden dat de Belgen in wereldkampioen Beheyt toch wel een renner van uitzonderlijke klasse bezitten. Enkele dagen geleden werd hij de trotse winnaar van de Ronde van België Post werd op slechts ze ven seconden tweede en nu kon hij in ParijsRoubaix worden afgehouden. Naast de zege van Post eindigde ook Jan Janssen onder de eerste tien. De beste man van Kees Pellenaars' Televizier- ploeg werd de pas 22 jaar oude Bra bander Cees Haast die als 22ste binnen kwam met een achterstand van ruim drie en een halve minuut. Peter Post, een baanrenner, die zich als een groot wegspecialist heeft ontpopt Beheyt, gehandycapt door het feit dat Molenaars niet meer by machte bleek aan de spurt deel te nemen, was niet op gewassen tegen het perfecte teamwork van de Flandria's. Wel nam hij resoluut de kop van Bocklandt over, maar op hetzelfde moment werd hij gepasseerd door een van derde positie komende Post. De rush van de Amstelvener die zijn kans rustig had kunnen afwachten, was eenvoudig onstuitbaar. Bijna een halve minuut na de winnaar arriveerde als vijfde de Belg Louis Proost, die zich in tegenstelling tot de Brit Simpson het achtervolgende groepje De Spanaard Carlos Echeverria heeft de Ronde van Eibar op zijn naam ge schreven. Niet alleen won hij de laat ste etappe van Eibar naar Ascension, een race over 6500 meter in 18 min. 28 sec. voor de Nederlander Arie den Hartog, maar hij handhaafde hiermede tevens zyn leiderspositie. Temidden van alle Spanjaarden ein digde Arie den Hartog op de achtste plaats in het algemeen klassement. De uitslagen luiden: 4e en laatste etappe over 6500 meter: 1. Carlos Echeverria in 18.28; 2. Arie den Hartog (Ned.) z.t., 3. Gabica z.t, 4. Jimenes (Sp.) z.t., 5. Elorza (Sp.) z.t., 6. Otano (Sp.) z.t., 7. Galera (Sp.) z.t., 8. Arino (Sp.) z.t., 10. Manzaneque (Sp.) z.t. Eindklassement: 1. Echeverria (Sp.), 16.52.15, 2. Jimenez z.t., 3. Galeria 16.52. 49, 4. Elorza z.t., 5. Karman 16.53.45, 6. Velez 16.54.25, 7. Otano 16.54.46, 8. Arie den Hartog (Ned.) 16.54.55, 9. Momene 16.55 10. Pacheco 16.55.10. De rit zelf is van de mooiste hoofd stukken uit de geschiedenis van de wie lersport geworden. Geen moment is er rust geweest in de gelederen. Ondanks het vaak ongelooflijk hoge tempo wer den voortdurend ontsnappingspogingen ondernomen. Het gevolg was dat er ge durende de gehele wedstrijd slechts zel den sprake was van een compacte hoofd groep. Het beeld van de wedstrijd werd bepaald door onophoudelijke hergroepe ringen. Een van de renners die zich^ ge durende het woelig verloop het best weerden was Gerrit de Wit, de 22-jarige Dubbeldammer, die het vorig jaar Ne derlands kampioen op de weg bij de amateurs werd. Hij gaf uiteindelijk, sa men met de Belgen van Wijnsberghe, Pauwels en de Italiaan Marcarini, het sein tot de beslissende afscheiding na 154 kilometer en 3het was jammer voor de jonge Nederlandse prof, dat hij door een lekke band in de slotfase geen rol van betekenis meer kon spelen. Diverse renners trachtten vanaf de start reeds talrijke malen aan de waak zaamheid van het peloton te ontsnap, pen. Gesteund door een harde wind in de rug, onder een loodgrijze hemel, werd en hard gereden en door de niet aflaten de stryd in de voorste linies werd de hoofdmacht vaak in grote delen gesplitst. Nadat de schermutselingen van het eerste uur tenslotte achter de rug waren kwam het bijna voltallige veld na 134 kilometer weer bijeen. Maar deze Parijs- Roubaix kende geen wapenstilstand. Ger_ rit de Wit en Ludo Janssens gaven de stoot tot een nieuwe ontsnapping, waar aan ruim 20 renners deelnamen. Grote favorieten als Anquetil, van Looy en Poulidor zagen het gevaar. Voor enkele minuten vergaten zij hun moordende concurrentiestrijd en werkten zij een drachtig samen om bij de kopgroep te komen. De bundeling van zoveel talent moest wel slagen. Het drietal trok de groep weer bij elkaar en Raymond Pou lidor ging meteen door. Hij passeerde als eerste de top de Cote de Doullens (148 km) maar eenmaal in de afdaling liet hij zich gewillig terughalen. Enkele kilometers later sprongen de Wit, Mar carini, Pauwels en van Wijnsberghe weg. Zij gaven het sein tot een jacht, die weldra ongekende vormen aannam. Der tig renners kwamen vooraano en het gemiddelde was in die fase bijna 49 ki lometer per uur. Daarom ook was de prestatie van onze landgenoot Henk Nij- dam en de Belgen Willy Bocklandt en Gilbert Desmet I zo bijzonder fraai. „Treinloper" Nijdam toonde in die fase dat hij langzamerhand zijn vorm aan het terugwinnen is, door, geholpen door de beide Belgen, de kopgroep te berei ken. De Nederlandse wielerkandidaten voor de Olympische baanwedstrijden in To kio worden niet door coach Jan Derksen gespaard. Deze gaat van het standpunt uit, dat de coureurs niet genoeg wed strijden en dan vooral tegen sterke buitenlanders kunnen rijden. Daarom heeft Derksen voor de komende zes we ken al een zeer uitgebreid programma opgesteld, dat zondag op de baan in het Goffert-stadion begint. Daar wordt dan tevens een proef ge nomen door de wielerwedstrijden vlak voor de competitiewedstrijden NEC - Helmond te laten verrijden, een combi natie, die vooral in Frankrijk goed bij het publiek is aangeslagen. Daarna volgt op 26 april in Krefeld een landenwedstrijd Duitsland - Neder land. maar in mei gaat er vrijwel geen dag voorbij of ergens in Europa komen Nederlandse amateurs aan de start. De hoogtepunten in mei zijn een landenwed strijd tegen Duitsland, België en Frank rijk op 10 mei in Parijs, waar Piet van der Touw, Gerard Koel. Jaap Oudkerk en Piet van der Lans aan de start ver schijnen, sprintwedstrijden voor Piet v. d. Touw en Aad de Graaf op 18 mei in Manchester en 19 mei in Coventry en de wedstrijden om de grote prijs van Oost-Duitsland op 22. 24 en 26 mei in Leipzig en het vroegere Chemnitz (te genwoordig Karl Marx-stad). Hies wor den sprint- en tandemnummers gereden, waaraan Piet van der Touw, Aad de Graaf, Gerard Koel en Joop Nolten zul len deelnemen. Roo (Nederland) 5.55.33, 19 van de Ker- hove (Belgiëz.t., 20 Joseph Groussaard (Frankrijk) 5.55.46, 22 Cees Haast (Ned.) z.t., 25 C. de Wit (Ned.) 5.57.09, 35 Dick Enthoven (Ned.) 5.58.3, 43 Piet van Est 6.00.57, 48 Leo van Doqgen 6.01.38, 54 Lambert van der Ven 6.03.54, 56 Cees Lute z.t., 59 Leon Sebregts z.t., 60 Henk Nijdam 6.04.58. Wim De Bois zegevierde zaterdag in Deurle, voor de zesde maal in dit sei zoen. Op de door de regen spiegelglad ge worden kasseien liet Wim het niet op een eindsprint aankomen, liet 15 km voor het einde alle concurrenten achter zich en finishte met voorsprong. (Van onze sportredactie) Even heeft het er naar uitgezien dat de lustrum „Omloop van de Baronie" niet door zou gaan. Don derdagmorgen namelijk kreeg de organiserende vereniging „Spor tief uit Breda een schrijven van hoofdconsul Baak uit Tilburg waarin deze meldde dat op zijn voorstel de KNWU de heer J. Klip uit Eindhoven tot wedstrijd leider had benoemd. Deze uit spraak bracht grote beroering in de sportieve gelederen, omdat de heer E. Petrucco vier jaar lang, op uitstekende wijze en zonder één aanmerking die functie vervuld had. Ook nu was hij hier volledig op ingesteld .terwijl de heer Klip amper het parcours kende. Zon dagmorgen vlak voor de start liep het meningsverschil met officials e.a. zo hoog op dat het woord „af gelasten" viel, maar gelukkig zege vierde het nuchtere verstand. „Sportief regelde de zaak correct en het vertreksein kon gegeven worden. Daarvóór echter had men al met moeilijkheden te kampen gehad omdat de politie plotseling de aankomst ging verleggen, met alle nare gevolgen van dien (ove rigens verdient de politie, in dit geval de „rijks" een compliment voor de keurige begeleiding). Sportief is er echter goed uitge komen en legde alle eer in met de organisatie. Men is van plan (de beslissing valt binnenktTrt) om medio augustus dezelfde Omloop voor profs (internationaal) te laten verrijden. Peter Post is door zijn schitterende zege in Parijs-Roubaix niet alleen de eerste Nederlander geworden op de erelijst van deze klassieker, hij heeft tevens enkele opmerke lijke records op zijn naam gebracht. Hij brak het recordgemiddelde van Parijs-Roubaix (dat met een snel heid van 43.612 km per uur sinds 1948 op naam staat van Rik van Steenbergen) en hij werd tevens houder van een trofee, die wordt uitgereikt aan de renner, die in een klassieke wegwedstrijd het hoogste gemiddelde bereikt. Post legde Parijs-Roubaix af met het fabelachtige gemiddelde van 45.129 km per uur. Het oude absolute record stond op naam van een andere Nederlandse wieier coryfee, de Zeeuw Jo de Roo. De Roo won in 1962 Parijs-Tours met een gemiddelde van 44.903 km per uur. De 137 gestarte renners hebben deze 62e editie van Parijs-Roubaix dis volgt gereden: in het eerste uur 44 km, in het tweede 44.200 km, in het derde 46.800 km, in het vier de 48.700 en in het vijfde uur 45.700 km. De laatste 35.6 km werd af9elegd in 52 minuten en 19 sec. In de beruchte en door elke renner gevreesde „Hel" van Noord-Frankrijk gingen dus 33 renners op kop. Maar weldra eisten valpartijen en het hoge tempo hun tol. Jo de Roo werd het slacht offer van een val. evenals Noël Foré. De bijna niet te tellen schermutselin gen voorin resulteerden uiteindelijk in een vlucht van vijf man: de Beigen Yvo Molenaers, Benoni Beheyt, Willy Bock landt en Gilbert Desmet I en onze land genoot Peter Post. De Fransman Jean Stablinsky was zo onfortuinlijk juist op dat moment een lekke band te krijgen en de poging van de sterke Brit Tommy Simpson om als nog het contact met het kwintet te her stellen faalde, doordat het passeren van de volgwagen op de smalle, bochtige we gen bijna niet mogelijk was. Van de ove rige coureurs slaagden slechts Janssen, Melckenbeeck en Proost erin de schade nog enigszins te beperken. De grote azen Altig en van Looy lagen op dat moment reeds in geslagen positie, terwijl Anque til en Poulidor reeds van het toneel ver dwenen waren. De finale was ongemeen boeiend. Nadat Gilbert Desmet zijn makkers had moeten laten gaan was de strijd volkomen in evenwicht. De grote favorieten voor de eindzege Beheyt en Post hadden beiden een vazal naast zich. De wereldkampioen wist zich gesteund door zijn ploeggenoot Yvo Molenaars, peter Post kon rekenen op de hulp van Flandria-maat Willy Bocklandt. Onder deze omstandigheden waren demarrages bij voorbaat tot mislukking gedoemd en de ontknoping volgde dan ook pas op de wielerbaan van Roubaix, waar het voor het meerendeel uit Belgen bestaande pu bliek Bocklandt als eerste binnen zag komen. ?5 Het klassement om de Super Prestige Pernod, een belangrijke geldprijs voor die renner, die in internationale klassiekers de meeste punten vergaart, wordt na Pa. rijs-Roubaix aangevoerd door de Belg! sclie wereldkampioen Beheyt. Het klassement ziet er ais volgt uit: 1 Beheyt 85 punten; 2 en 3 Peter Post en Simpson belden 65 punten; 4 Rudi Altig 60 punten; 5 Jan Janssen 58 punten; 6 Bocklandt 55 punten; 7 Poulidor 40 pun ten; 8 Molenaers 39 punten; 9 Jo de Roo 35 punten; 10 Van Coningsioo (België)) 30 punten. (Van onze sportredactie) Slechts twintig kilometers zijn er nodig geweest om de „Vijfde Omloop van de Baronie" tot een historische te maken. Terwijl de volgerskaravaan nog positie koos, en anderen van het gemotoriseer de escorte winnaars tipten, sloeg „de verschrikkelijke' zijn slag. Hard en ongenadig, bruut en on menselijk. Want over de dijkjes bij Wagenberg en Hooge- en Lage- Zwaluwe bulderde de wind tegen het rennersgezelschap en tratten striemende regenvlagen de toen nog hagelreine gezichten. Als lucifers werden ze van de spek gladde weggetjes geblazen, de mannen die zich zo veel voorgesteld hadden van „Sportiiefs"' spektakelstuk. Als knikkers rolden ze door de berm na met al te veel moed een verraderlijk bochtje ge nomen te hebben. Alleen de sterksten konden verder. Die lachten om wind en regen. Die lieten zich niet verschalken. En zoals in alle koersen kon er ook hier maar één de allersterkste zyn. Nu, Jan Pieterse. Een hygende meute die over kasseien en grindpaden gejaagd had, volgde hem. Vier EHBO'ersi geweldige kerels met jarenlange ervaring, werkten zich deze barre en boze zondagmiddag de blaren op de handen. Niet dat ze dit erg von den, maar ze hadden zich een wieler- course zo heel anders voorgesteld. Nu hesen ze binnen een half uur tachtig afgematte renners in de bezemwagen. Schouder aan schouder zaten de versla genen met schaafwonden, hoofblessures en kapotte fietsen tegen malkander Er kon geen vlieg meer bij. Degenen die na twintig kilometer in wilden stappen konden niet meer, hoe graag de EHBO- ers het ook gedaan hadden. Want vol is vol. Regen en wind hadder hun werk gedaan. Regen en wind bleven hun werk doen. Bestond het gezelschap bij Moer dijk uit twee grote groepen, allengs werden dat plukjes en individueel ploe terende mensen. Na verloop van tijd bogen ze deemoedig het hoofd voor zo veel geweld. Karei Ley ten, Ko Tolhoek, Jan Grim, Pietje van Dongen, Ad Kettenis en tien tallen andere makkers, teveel om op te noemen, staakten destrijd De twee Engelsen en vier Duitsers huilden van ellende, want nog nooit hadden ze zoiets meegemaakt. In de voorhoede stond het mes op scherp. Alle grote jongens hadden zich naast elkaar genesteld. Binken als Cees Brugel, Pietje Dorst, Adri van Tilburg, Jacques Liverpool is gisteren kampioen ge worden van de Engelse league door Arsenal met 5-0 te verslaan. Liverpool heeft 56 punten uit 39 wedstrijden ver zameld en kan met nog drie te spelen wedstrijden niet meer worden inge haald. De uitslagen: Aston Villa-Leicester 1-3, Blackburn-Ipswich 3-1 Blackpool- Sheffield Wednesday 2-2. Chelsea-Ever- ton 1-0, Liverpool-Arsenal 5-0, Notting ham Forest-Burnley 1-3, Sheffield Uni ted-West Bromwich 2-1, Stoke-Man- chester United 3-1, Tottenham-Bolton 1-0, Wolverhampton-Fulham 4-0. Door Charlton met 2-1 te verslaan promoveert Sunderland van de tweede naar de eerste divisie van de Engelse league. Leeds was al eerder naar de eerste divisie gepromoveerd. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in de eerste klasse van de Belgische voetbalcompetitie luiiden: Anderlecht-Lierse S.K. 1-1, Turnhout- F.C, Mechelen 1-1, Diest- Berchem Sport 1-1, Antwerp F.C.- C.S. Brugge 3-1, F.C. Luik-Daring C.B. 2-0, F.C. Brugge- Standard 1-3, Beerschot- Beeringen 3-0 La Gantoise-St.-Truiden 1-2. De stand op kop: 1 en kampioen Anderlecht, 45 pnt. 2 Standard 38 pnt. 3 Beeringen en Beerschot, beide 37 punten. F.C. Mechelen bezet met 15 punten de laatste plaats, terwijl de voorlaatste plaats wordt gedeeld door F.C. Brugge, Berchem Sport en St.- Truiden die elk 22 punten hebben. F.C. Keulen is Duits voetbalkampi oen geworden door een 5-2 zege op de kampioen van het vorig jaar, Borussia Dortmund. Met nog twee wedstrijden voor de boeg is F.C. Keulen niet meer in te halen. De uitslagen van de Bundesliga lui den: Hamburger S.V.-F.C. Kaiserlau- tern 7-3, Eintracht Brunswijk-Stutt- gart 2-0, Meidericher. F.C. Neurenberg 0-0, F.C. Keulen-Borussia Dortmund 5-2, Preussen Munster-Eintracht Frank fort 1-3, 1860 München-Schalke-04 7-1, Karlsruher S.C.-Herta BSC Berlijn 1-1, F.C. Saarbrücken-Werder Bremen 3-2. Bordeaux en Lyon zullen uitkomen in de finale van het toernooi om de Franse voetbalbeker. Nadat Lyon zich vrijdag reeds in de finale had geplaatst door een overwinning met 2-0 op Va lenciennes volgde zondag Bordeaux, dat met dezelfde cijfers (2-0) in de halve eindstrijd Nantes uitschakelde. Ook de derde wedstrijd tussen Tu nesië en Dahomey voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi is in een gelijk spel geëindigd. Na de ontmoeting, die vrijdagavond te Casa blanca is gespeeld en een 1-1 score opleverde, moest het lot beslissen wel ke ploeg zou overgaan naar de tweede voorronde van het Olympisch toernooi. Tunesië was het gelukkigst en zal nu tegen Ghana uitkomen in een tweetal ontmoetingen. Het land dat in deze wedstrijden tot het gunstigste resultaat komt, gaat over naar het eindtoernooi. De uitslagen van de in de eerste klasse van de Italiaanse voetbalcom petitie gespeelde wedstrijden luiden: Atalanta Bergamo-A.C. Milan 0-0, Bo- logna-Bari 3-1, Internazionale-Catania 4-1, Lanerossi-Genua 1-0, Mantua-La- zio 0-0. Messina-Juventus 1-0, Roma- Spal Ferrare 2-0. Sampdoria-Modena 1-1. Torino-Fiorentina 0-3. De stand in de kopgroep: 1 Inter- nazionale, 45 pnt. 2 A.C. Milan en Bo logna. beide 43 pnt. 4 Fiorentina, 37 pnt. De laatste twee plaatsen worden ingenomen door: 17 Spal Ferrare 21 pnt. 18 Bari 18 pnt. Voor de eerste klasse van de Franse competitie is alleen de wedstrijd Nice- Reims gespeeld. De ontmoeting eindig de gelijk: 1-1. Crook Town heeft de beker van het Engelse amateurvoetbal veroverd. Het versloeg in de finale in het Wembley- stadion Enfield met 2-1 Bij de rust had Enfield nog de leiding met 1-0. Gisteren werden de laatste wedstrij den in de Portugese voetbal-competi tie gespeeld. Benfica, reeds zeker van de titel, vergaarde in dit seizoen 46 punten uit 26 wedstrijden. De tweede plaats in de eindrangschikking is voor F.C. Porto met 40 pnt, en de derde delen Sporting Lissabon en Guimaraes met 34 pnt. De uitslagen van de laatste wed strijddag zijn: Benfica-Varzim 8-0, Be- lenenses-Sporting Lissabon 4-2, Cuf- Barreirense 1-0, Guimaraes-Seixal 4-3, Olhanense-Setubal 1-1, Leixoes-Acade- mica 3-2, F.C. Porto-Lusitano 1-0 van der Kloot, Bertus de Vos, Plet Coore- mans, Nico Lute, Jan van Geel, Henk Bos, Henk Cornelissie, Wim Aarts, Jan Pieterse, Dies Kosten en Gerben Kars tens, om zo maar een greep te doen sleurden aan het tempo. Ze maakten het gat met de tweede groep (waarin o.a. Walter Heeren Pierre Pellenaars, Toontje Mertens, Rini Malie paard, Rini Huybregts, Walter de Jong en Mart van Ginneken steeds groter. Groter en groter, tot de achterstand voor deze doorbijters bijna hopeloos was. Tus sen alle bedrijvigheid door slingerden kleine groepjes die het uiteindelijk toch niet haalden. Aléén Gerben Karstens. Hij was geplaagd door een lekke band en maakte een achterstand van drie minu ten goed. Maar de Leidse notariszoon kan dan ook wat! In de buurt van Chaam, het wieler- mekka, begon het vuurwerk, In de ach terhoede signaleerden we eerst dappere pogingen van Pierre Pellenaars (tot drie keer toe gevallen en op het laatst fiet send met een slingerend achterwiel en ontzet frame). Voorin spitste de strijd zich toe. Jan Pieterse en Henk Bos verlieten bij Baarle-Nassau hun vrienden en togen alleen op oorlogspad. Snel en vastberaden Kleine Henkie Bos moest Jan Pieterse en Gerben Karstens na hun zege. nog even wennen aan het fietsen in zo'n hoog gezelschap en toen daar even later een lekke tube bijkwam, betekende dat voor hem het einde van een dappere sprong. Jan ging alleen door, terwijl achter hem de hele groep in stukjes uiteen viel. Zwaar gehavend wapperde de karavaan Breda binnen. .Sportief" kon terugzien op een uitermate geslaag de „Omloop". 1 J. Pieterse (Oude-Tonge), 167 kilo meter in 4.11.16; 2 op 40 sec Dies Kosten (Kapelle); 3 op 48 sec. G Karstens (Lei den); 4 N. Lute ('s-Graveland) ;5 Jac v.d. Kloot (Zundert)6 op 131 H Cor- nelisse (Amsterdam); 7 A. van Tilburg (Breda); 8 A van Haren ('s-Graven- deel) 9 C. Brugel (Zevenbergen)10 C v.d. Breugel (Zwijndrecht)11 P Dorst (Rotterdam); 12 H. van Gent (Leiden)- 13 W. Schuling (Den Haag); 14 A Oost hoek (Zuidland); 15 B. de Vos (Dintel- oord); 16 H. Bos (Rotterdam); 17 J van Geel (Breda); 18 P. Cooremans (Breda)19 N. Kloosterman (Leiden) 20 J. Fransen (Hengelo), Ongeveer 2500 toeschouwers hebben in Amstelveen gezien hoe een ram melend Nederlands hockey-team met moeite tot een karige 1-0 zege op het zwakke, maar taaie Wales kwam. Wales moest capituleren voor een voorbeeldige strafcorner, aangegeven door Van Vroonhoven, gestopt door Mijnarends en onzichtbaar hard langs de linkerpaal geschoten door Nico Spits. Het Nederlands (dames) B-hockey team heeft in Osnabriick met 1-1 ge- iijkgespeeld tegen Duitsland B. Bij de rust stonden onze landgenoten nog met 1-0 voor, dank zij een veldoverwicht en dank zij Marjoke Houtkoper. In de tweede helft waren de Duitse dames veel sterker. Tegen het doc$ Heja Hartfield afgevuurde schot was echter zelfs mejuffrouw Sybesma machteloos Nederlandse scheidsrechters te we ten de heren Lathouwers en Elgers- huizen zullen zondag 31 mei de kwali ficatiewedstrijd voor het Olympisch hockeytoernooi tussen West-Duitsland en Oost-Duitsland arbitreren. De hockey-interland tussen West- Duitsland en België, die zaterdag m Keulen werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel, 1-1. Bij de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de Bsl- gen. Fons Veldhuizen van Volt uit Til burg zegevierde zaterdag voor de tweede maal in successie in de 20 km wegwedstrijd die in de omgeving van Blerick werd gehouden. De uitslag: 1 Fons Veldhuizen (Volt, Tilburg) 1.06.07.2; 2. J. van der Berg (PH, Vught) 1.08.02.5; 3. P. Roelofs (HAC, Helmond) 1.08.49.5; 4. H. Weusten (RKAVS)5. P. Schoonen (Minerval) 6. J. van Ginkel (GAC). Dirk de Bruin, de Rotterdamse lange afstandloper, die het afgelopen winter seizoen talrijke overwinningen be haalde in crossen en veldlopen, blijkt aanmerkelijk aan snelheid te hebben gewonnen. De Bruin liep gisteren tij dens een wedstrijd van zijn vereniging Minerva op de Nenijtobaan de 1500 m in 3 min. en 56.7 sec. Later op de mid dag noteerde hij op de*3000 m een tijd van 8.49.2. De indoor-atletiek-interland tussen Engeland en Finland, die zaterdag in Wembley werd gehouden, is geëindigd in een 59-47 puntenzege voor de Engel sen. Bijzonder goede prestaties werden er geleverd bij het polsstokhoogspringen, de 60 yards horden, het hoogspringen en door Mary Bignal-Rand. De strijd met de „katapultstok" ging tussen de Fin Pennti Nikula en de als gast optredende Amerikaan Dave Tork. Pennti Nikula zegevierde met een sprong van 4.87 meter en Dave Tork kwam niet hoger dan 4.72 meter en Mike Parker egaliseerde het Britse re cord over 60 yards horden met een tijd van 7.4 sec. Tijdens de universitaire kampioen schappen in Orangeburg (Zuid-Califor- nië) noteerde de snelste sprinter van het ogenblik, de Amerikaan Bob Hayes, wederom 9.1 sec. over 100 yards. Bob Hayes liep deze tijd voor de eerste maal in juni van het vorig jaar in St.-Louis op een asfaltbaan en deze prestatie werd toen niet erkend, tot dat de IAAF in Tokio uitspraak zal hebben gedaan over dez.e banen. Om aan alle onzekerheid een einde te ma ken kwam Bob Hayes nu tot de we reldrecordtijd op een normale sintel- baan. In de hoofdstad van Peru, Lima, zijn de wedstrijden begonnen met als inzet de wereldtitel basketbal voor dames. De uitslagen uit de voorronden luiden: Chili - Japan 84—55, Zuid-Korea - Ar gentinië 85—58, Frankrijk - Paraguay 38—32. Met het kleinst mogelijke verschil ze gevierde het Hongaarse basketbalteam in Luik met 62—61 over België. Bij de rust hadden de Belgen een 3530 voor sprong. In München is de loting voor het olympisch kwalificatietoernooi basket bal (Europese zone), dat van 4 tot 13 juni in Genève wordt gehouden, ver richt. Ook Nederland, dat bij voorbaat kansloos moet worden geacht voor een plaats in het eindtoernooi van Tokio, komt in Genève uit. De veertien deelnemende landen zijn als volgt over twee poules verdeeld: Groep A: Hongarije, Duitsland, Is raël, Finland, Zwitserland, Oostenrijk en Griekenland. Groep B: Bulgarije, Spanje, België, Frankrijk, Nederland, Groot-Brittannië en Luxemburg. In beide groepen wordt een halve competitie gespeeld. Nummer één van groep A speelt vervolgens tegen num mer twee van groep B en nummer één van groep B tegen nummer twee van groep A. De winnaars van deze twee ontmoetingen zullen in het olympische eindtoernooi mogen uitkomen. Voor de ze eindronde hebben zich al de volgen de landenteams geplaatst: Rusland, Ita lië, Joegoslavië, Polen, Tsjecho-Slowa- kije. Amerika, Brazilië, Uruguay, Puer to Rico, Peru en de Ver. Arabische Re publiek. De Nederlander Leenheer eindigde in een race in de 250 cc-klasse bij de internationale motorraces, die giste ren zijn gehouden op het circuit van Halle-Saale in Oost-Duitsland, op de vijfde plaats, met een ronde achter stand op de winnaar, de Tsjech Parus op CZ, die de ruim 105 km aflegde in 54 min. 14,2 sec., een gemiddelde snelheid van 116,2 km per uur. De zevenjarige Nederlandse dravermer ries YYV en Yankee Maid hebben in de internationale draverij om de grote Alsterprijs op de Hamburger baan Farmsen, een fraaie prestatie geleverd. De pikeur J. K. van der Veen plaatste zich met YYV tweede in een km-tijd van 1 min. 19,6 sec., slechts 0,1 sec. achter de winnaar Gerry Hanover, gereden door de Duitser Froemming. De Franse dra ver Nina eindigde als derde, terwijl Yankee Maid, in handen van B. de Vries, met een km-tijd van 1.19,8 zich vierde plaatste. Het Nederlandse korfbaltwaalftal heeft in Antwerpen met 1410 gewonnen van België. Bij de rust stonden onze landgenoten reeds met 86 voor. Onder ideale omstandigheden is het lange-afstandskampioenschap van de Amstel voor dames over een traject van 4 km gehouden. De uitslagen lui den: Achten; 1 Argo 14.24,5; 2 De Hoop 15.00,9; 3 De Amstel 15.10,5; 4 Thetis 15.11,5; 5 Willem III 15.12.4. Dubbel vier: 1 DDS 15.36,9; 2 Thetis 15.38,1; 3 RIC 15.50,3; 4 Willem III 15.55,5; 5 De Vliet 16.11,4. De keuze-commissie van de Konink lijke Nederlandse Lawntennis Bond heeft de vier spelers aangewezen die Nederland in de Davis-Cupwedstrijd te gen Hongarije, die vrijdag 1. zaterdag 2 en zondag 3 mei op de METS-banen te Scheveningen wordt gespeeld, zullen vertegenwoordigen. Het zijn Piet van Eysden. Jan Hajer, .Torn Okker en Evert Schneider Niet-spelend aanvoer der is drs. A. C. Lysen. India heeft zaterdag te Saigon de fi nale Aziatische zone van het toernooi om de Davis Cup bereikt. Dank zij Premkit Lall en Jaideep Mukherjea, die in het dubbelspel zegevierden, nam In dia in de wedstrijd tegen Zuid-Vietnam een beslissende 3—0 voorsprong. Lall en Mukherjea versloegen de combinatie Van Bay-Luu Hoang Due met 46, 64, 63. 64. In de eindstrijd van de Azia: tische zone komt India nu uit tegen de ploeg van de Philippijnen. De Mexicaan Rafael Osuna, kam pioen van de Verenigde Staten, verloor zaterdag verrassend van de Zuidsla- vièr Nicola Pilic in de halve finales van het herenenkelspel in Houston, Pi lic won met 7—5, 0—6, 1—6, 6—2, 6—2 In Londen zegevierde de Brit Billy Knight in de finale met 6—2, 64 over de Australiër Bob Howe en won Jan Lehane de damestitel met een 2—6 6—3, 6—4 zege op de Britse Ann Hay^ don Jones. Het dubbelspel werd door Howe en Knight gewonnen met 75 6—0 over de Britten Bluett en Mathe-' son. Het damesdubbel ging naar Ann Haydon Jones en Catt, die met 6—4 7—5 hun landgenoten Williams en Rosser uitschakelden, en in het gemengd dub bel vergaarde Bill Knight zijn derde titel tezamen met Ann Haydon Jones door een 6—1, 60 zege op hun land genoten Matheson en Rosser. Voor de hoofdklasse A van de ten- niscompetitie van de KNLTB is giste ren de wedstrijd ELTV-DDV gespeeld ELTV zegevierde met 83.

de Stem | 1964 | | pagina 7